Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 lutego 2020 r.
6:29

15 lat temu obiecali zbudować w centrum Lublina podziemny parking i sklepy. Teraz sprawa utknęła w sądzie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
84 93 A A
Ponieważ obiecany parking nie powstał, Ratusz zażądał zapłaty kary umownej i zwrotu nieruchomości
Ponieważ obiecany parking nie powstał, Ratusz zażądał zapłaty kary umownej i zwrotu nieruchomości (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Na marzec zaplanowano kolejną rozprawę dotyczącą Arkad – miejskiej nieruchomości między ul. Lubartowską a Świętoduską, gdzie prywatny inwestor miał zbudować podziemny parking i sklepy. Po wielu latach czekania na budowę miasto postanowiło odzyskać od firmy nieruchomość, ale sprawa utknęła w sądzie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Władze miasta wystąpiły o sądowne rozwiązanie umowy o przekazaniu firmie Arkady w użytkowanie wieczyste miejskich nieruchomości przy ul. Lubartowskiej. W umowie zawartej już 15 lat temu, jeszcze za prezydentury Andrzeja Pruszkowskiego (PiS) spółka obiecała wybudować podziemny parking z częścią handlową. Przez pewien czas była nawet mowa o rozbudowaniu gmachu Ratusza, a nawet o tunelu łączącym Arkady ze Starym Miastem, gdzie w kilku kamienicach miałaby powstać galeria handlowa. Skończyło się na wizjach i obietnicach, chociaż firma miała się uporać z budową parkingu – pod groźbą 4 mln zł kary – w uzgodnionym z miastem terminie, który był kilka razy zmieniany i ostatecznie ustalony na koniec roku 2018.

Ponieważ obiecany parking nie powstał, Ratusz zażądał zapłaty kary umownej i zwrotu nieruchomości. – Nie mamy tu innego pola manewru – wyjaśniał prezydent Krzysztof Żuk, który stracił cierpliwość do spółki Arkady. – Kilka lat oczekiwania nie zakończyło się inwestycją, mimo że inwestor miał pozwolenie – podkreślał prezydent.

Z kolei firma przekonywała, że wina leży po stronie władz miasta, które „nie współdziałały należycie” ze spółką „w celu wykonania umów”.

Ostatecznie władze Lublina zdecydowały się skierować sprawę do sądu. Dokładnie 28 stycznia 2019 r. miasto wystąpiło do sądu o nadanie klauzuli wykonalności w zakresie kary umownej. Dwa dni później prezydent złożył pozew o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego miejskiej nieruchomości między ul. Lubartowską a Świętoduską. Arkady mimo wszystko twierdziły, że nadal są zainteresowane wybudowaniem parkingu.

Sądowy spór trwa już ponad rok, jego końca nie widać, a między kolejnymi rozprawami mijają miesiące. – 10 grudnia odbyła się kolejna rozprawa, na której przesłuchano świadków zgłoszonych przez strony postępowania – informuje Monika Głazik z biura prasowego w lubelskim Ratuszu. – Następną rozprawę sąd wyznaczył na marzec.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 93

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Mario / 17 lutego 2020 r. o 07:37
+61
Jak dla mnie to pan Pruszkowski powinien odpowiadać w sądzie za doprowadzenie do zniszczenia Arkad,przecież to był zabytek.Jak można było pozwolić na zbudowanie tam jakiejś galerii???Wszyscy ówcześni urzędnicy powinni z własnej kieszeni zfinansować odbudowę Arkad.
Avatar
antoś / 17 lutego 2020 r. o 07:40
+58
Czy to prawda, że wtedy rządził Pruszkowski i Wojciechowski z PIS-u ?
Avatar
Górka Czechowska / 17 lutego 2020 r. o 07:35
+57
Życie podpowiada, ze 10 lat to minimum trwania takiego procesu v/s Czuby i ten złom Włocha................. Ciekawe kto przygotowywał umowę?????????
 Ludzie Pruszkowskiego z PiS. To kolejny przykład, że skutki decyzji podjętych w tamtych czasach ciągną się do dzisiaj. 
Avatar
FF / 17 lutego 2020 r. o 07:29
+57
Pruszkowski z pis podpisał oddanie terenu firmie bez odpowiedniego kapitału. PRZYPADEK? Biała koperta, pod stołem...
Avatar
Pruszkowskiemu należy się pomnik / 17 lutego 2020 r. o 08:39
+53
Arkady czyli wsamraśny inwestor jeszcze bardziej wsamraśnego prezydenta
Avatar
gość / 17 lutego 2020 r. o 07:58
+48
Ekipa Pruszkowskiego i Wojciechowskiego przekazała też stadion Lublinianki "gołodupcom" z Norwegii, którzy chcieli "zaorać" klub a teren skomercjalizować. Takich "biznesmenów od siedmiu boleści" w polityce jest bez liku i to niezależnie od opcji.
Avatar
Heniek / 17 lutego 2020 r. o 08:33
+47
Jak komentujesz to dowiedz się kiedy drzewa wycięto, bo niestety nie za Żuka tylko za Pruszkowskiego (PIS).
Avatar
Tu / 17 lutego 2020 r. o 09:21
+37
To pisowski przekręt. Wówczas miastem rządził pis i pisowski prezydent wsamrasny PRUSZKOWSKI.
Avatar
Pogromca idiotów / 17 lutego 2020 r. o 09:24
+33
Już dawno nieruchomość powinna wrócić do miasta, a nie czekać tyle lat. Data zbudowania m.in. parkingu była ustalona, skoro nie ma to od razu wypowiedzieć umowę, a nie taki syf w samym centrum miasta.
 Przecież Żuk to zrobił. Najpierw poszedł do sądu po karę umowną a 2 dni później zażądał zwrotu nieruchomości. Czytajmy ze zrozumieniem.
Avatar
Pogromca idiotów / 17 lutego 2020 r. o 09:25
+32
Dlaczego nie ma setek wpisów - jak co do Górek Czechowskich- np. "święte prawo własnosci , właściciel może robic co chce" albo "czas znicszyć ten bałagan i sralnie dla psów", "dość syfu w Miescie".
 Może dlatego, że to nadal jest teren miasta oddany jedynie w użytkownie wieczyste?
Avatar
czytasz / 18 lutego 2020 r. o 12:51
+6
Wataha z Chełma gra na nosie:) Na nosie już od 15 lat. Ciekawe towarzystwo. Czy to nie ci sami od Auto-Complex  swego czasu dealera Opla. Po mieście krążą legendy jak to przejmowali ten byznes od lubelskiego przedsiębiorcy. Złotówy mówiły jak złożyli ofertę niego odrzucenia.  Wyznawcy zasady, że liczy się skóra, fura i komóra:)
 Ciekawe....ciekawe...
Avatar
Gość / 18 lutego 2020 r. o 09:06
+1
Ach te sondy.. Jest jak było to w czym problem..? Za 15 lat będzie wyrok i może ,,wasz sędzia" Od 15 lat czekanie na obiecanki to i na wyrok się poczeka, chyba że ustawa 447 obejmie.. Ja czekam aż Tusk wróci i odda moją kasę z OFE i też wierzę w cud.. Chyba deweloper się znalazł..
A na zwrotk kasy z OFE od PiS nie czekasz? Bo pewnie inni będą na to czekać jak ty na PO. Pewnie też będą czekać niektórzy na zwrot kasy ze SKOKów czy z GetBacku... ale PiS(nie)da
Im nie przetłumaczysz, bo to tak zwany "najtwardszy elektrorat". To, że Platforma przeksiegowała środki z jednego konta na drugie jeden do jednego to dla nich kradzież, ale gdy PiS przerzucając środki potrąca z tego 15% bez żadnego uzasadnienia, to dla nich w porządku. Szkoda nerwów na użeranie się.
Im nie przetłumaczysz, bo to tak zwany "najtwardszy elektrorat". To, że Platforma przeksiegowała środki z jednego konta na drugie jeden do jednego to dla nich kradzież, ale gdy PiS przerzucając środki potrąca z tego 15% bez żadnego uzasadnienia, to dla nich w porządku. Szkoda nerwów na użeranie się. rozwiń
Avatar
Pogromca idiotów / 18 lutego 2020 r. o 09:00
+1
Ach te sondy.. Jest jak było to w czym problem..? Za 15 lat będzie wyrok i może ,,wasz sędzia" Od 15 lat czekanie na obiecanki to i na wyrok się poczeka, chyba że ustawa 447 obejmie.. Ja czekam aż Tusk wróci i odda moją kasę z OFE i też wierzę w cud.. Chyba deweloper się znalazł..
 A na zwrotk kasy z OFE od PiS nie czekasz? Bo pewnie inni będą na to czekać jak ty na PO. Pewnie też będą czekać niektórzy na zwrot kasy ze SKOKów czy z GetBacku... ale PiS(nie)da
Avatar
Pogromca idiotów / 18 lutego 2020 r. o 08:57
+1
To pokazuje nieudolność władz Lublina. Prezydent Żuk miał tyle lat żeby sprawę rozwiązać podać do sądu czekał latami, podobnie inteligentna sygnalizacja był przetarg wykonawca z tego co pamiętam uciekł i zamiast zielonej fali mamy wszędzie czerwona. Prezydent Żuk ma swoje zasługi ale myślę że czas na zmianę.
 Bzdura. Oświetlenie poprawiło komunikację. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że obecny system oświetlenia preferuje komunikację zbiorową - jak wykryje na skrzyżpowaniu ze światłami autobus/trolejbus, to operuje tak światłami, żeby go jak najszybciej przepuścić. Ale i jazda samochodem stała się w większości przypadków płynniejsza i przyjemniejsza (pomijając zapychające buspasy) - przykład: al. Kraśnickie - przed systemem świateł nigdy nie udało mi się przeciąć całej aleji na zielonym... teraz codziennie rano (po południu wracam przez Boh. Monte Cassino) jadę całość na zielonej fali, zaczynając od świateł przy salonie Citroena.
 Bzdura. Oświetlenie poprawiło komunikację. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że obecny system oświetlenia preferuje komunikację zbiorową - jak wykryje na skrzyżpowaniu ze światłami autobus/trolejbus, to operuje tak światłami, żeby go jak najszybciej przepuścić. Ale i jazda samochodem stała się w większości przypadków płynniejsza i przyjemniejsza (pomijając zapychające buspasy) - przykład: al. Kraśnickie - przed systemem świateł nigdy nie udało mi się przeciąć całej aleji na zielonym... teraz codziennie rano (po południu wraca... rozwiń
Avatar
Gość / 18 lutego 2020 r. o 08:55
0
Wydaje mi się że większość Lublinian jednak myśli tak jak ja. Żuk nadaje się już do wymiany. Swoje zrobił chwała mu ale potrzeba kogoś aktywnego z werwą. Teraz jedyna aktywnością Żuka na co poświęca 90% czasu to górki czechowskie jakby to był najważniejszy dla miasta problem. Co do Arkady. Żuk jest prezydentem od 10 lat przez 10 lat tylko było straszenie przekładanie terminów chodzenie firmie na reke i nic z tego nie wyszło dopiero po 10 latach sprawa w sadzie.
Nie, większość Lublinian nie myśli tak jak ty (na szczęście). Pokazały to dobitnie ostatnie wybory. To nie prezydent poświęca 90% czasu na górki czechowskie, a pseudo-aktywiści (pytanie kto tak naprawdę za nimi stoi?) oraz Dziennik Wschodni prujący artykułami na ten temat dzień w dzień. Odnośnie samych Arkad, sprawa nie jest prosta, bo przedsiębiorca, który deklarował zagospodarowanie tego terenu działał w ramach prawa, a zatem prezydent nie miał mechanizmów do reagowania. Dopiero na sam koniec, kiedy nie doszło do wywiązania się z umowy, sprawa trafiła do sądu. I słusznie.
Nie, większość Lublinian nie myśli tak jak ty (na szczęście). Pokazały to dobitnie ostatnie wybory. To nie prezydent poświęca 90% czasu na górki czechowskie, a pseudo-aktywiści (pytanie kto tak naprawdę za nimi stoi?) oraz Dziennik Wschodni prujący artykułami na ten temat dzień w dzień. Odnośnie samych Arkad, sprawa nie jest prosta, bo przedsiębiorca, który deklarował zagospodarowanie tego terenu działał w ramach prawa, a zatem prezydent nie miał mechanizmów do reagowania. Dopiero na sam koniec, kiedy nie doszło do wywiązania ... rozwiń
Avatar
Gość / 18 lutego 2020 r. o 08:51
+1
Ach te sondy.. Jest jak było to w czym problem..? Za 15 lat będzie wyrok i może ,,wasz sędzia" Od 15 lat czekanie na obiecanki to i na wyrok się poczeka, chyba że ustawa 447 obejmie.. Ja czekam aż Tusk wróci i odda moją kasę z OFE i też wierzę w cud.. Chyba deweloper się znalazł..
 Szanowni Państwo, cytat powyżej stanowi idealny przykład internetowego trola, reprezentującego pewną grupę interesów.
Avatar
tadek68 / 18 lutego 2020 r. o 05:03
-2
Ach te sondy.. Jest jak było to w czym problem..? Za 15 lat będzie wyrok i może ,,wasz sędzia" Od 15 lat czekanie na obiecanki to i na wyrok się poczeka, chyba że ustawa 447 obejmie.. Ja czekam aż Tusk wróci i odda moją kasę z OFE i też wierzę w cud.. Chyba deweloper się znalazł..
Avatar
Jon / 17 lutego 2020 r. o 19:50
0
... a widzicie Piotra Kbrakło i Lublin nostej inwestycji zakończyć. Ludzie trzeba go dopuścić do inwestycji. Już wypoczął pewnie z werwą podejmie się wyzwania... . Widzicie co robi brak tak strategicznej spółki /
Avatar
Ags / 17 lutego 2020 r. o 19:45
+9
W tym miejscu przydałby sie skwer z laweczkmi, drzewami i zielenią a nie kolejny sklep i parking
Avatar
LUBELAK / 17 lutego 2020 r. o 18:57
0
Przykład na to, że polskie sądy wymagają reformy. ( nie dzielę osób że względu na ich poglądy polityczne bo każdy w demokracji ma do nich prawo a potrzebę reform spostrzegam bez względu na orientację polityczną )