Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 września 2016 r.
20:30

77 lat temu w Lublinie zginęło 1000 osób. Wśród ofiar był Józef Czechowicz

354 11 A A
Bombardowanie Lublina. Zarząd Miejski przy placu Łokietka (Fot. za TeatrNN)
Bombardowanie Lublina. Zarząd Miejski przy placu Łokietka (Fot. za TeatrNN)

W piątek 77. rocznica bombardowania Lublina i śmierci Józefa Czechowicza

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

9 września 1939 o godzinie 9.30 rozpoczęło się bombardowanie miasta przez Niemców, w wyniku którego zginęło około 1000 osób. Był wśród nich również Józef Czechowicz.

– Jak co roku zachęcamy mieszkańców Lublina do wspólnego upamiętnienia tej smutnej daty. Spotkajmy się między godz. 9.30 a 12.30 pod pomnikiem poety na placu Czechowicza (obok Poczty Głównej) i w symbolicznym geście pamięci przeczytajmy jego wiersze – zachęcają organizatorzy z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN.

Na godz. 9.30 zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem. Będą przedstawiciele władz Lublina, Muzeum Czechowicza, Gimnazjum nr 19 i Domu Słów.

O 17.00 w Muzeum Czechowicza przy ul. Złotej zacznie się projekcja filmu Hanny Etemadi „nuta człowiecza”, w którym m.in. Julia Hartwig i Czesław Miłosz opowiedzą o swoich spotkaniach z Czechowiczem i jego poezji. (oprac.)

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 9 września 2016 o 18:05
0
Autor artykułu to po prostu dziad! Zero dziennikarstwa, ale kasa pobrana! Ciekawe czyją kasę dzielą między siebie? Czy ktoś kupuje ich wydania papierowe?
Avatar
?? / 9 września 2016 o 16:31
0
adak napisał:
Do użytkownika 21:37.Gdzie ty kmiocie na tych zdjęciach widzisz otnkowaną Brame Krakowską?,ostatnio jeden apelował o otynkowanie Bramy Krakowskiej(doradziłem mu żeby sobie otynkował łeb),a teraz drugiemu sie śni otynkowanie Bramy Krakowskiej.Przyjmij to sobie do wiadomości i zakoduj sobie we łbie,że Brama Krakowska nigdy nie była w całości otynkowana,NIGDY !!!!
to może chociaż była obrzygana?
Avatar
Gość / 9 września 2016 o 12:16
0
Po fotkach widać ruiny starego miasta, gruzowiska, po wojnie odbudowano a teraz znajdują się właściciele, qrwa mać a gdzie byli ci właściciele kiedy trzeba było odbudowywać ??
Avatar
Gość / 9 września 2016 o 09:54
0
z całym szacunkiem dla poety wyróżniamy tylko jednego człowieka z imienia i nazwiska a 999 innych ludzi uznaje się jako NN ???
Avatar
Gość / 9 września 2016 o 08:44
0
Czechowicza powinna czytać cała Polska . Pewnie by tak było , gdyby nadal PO rządziło .he he
Avatar
Gość / 9 września 2016 o 08:39
0
artykuł dotyczy bombardowanie to ktoś czyli redaktor mógłby poświęcić czasu trochę i wybrać zdjęcia w tym temacie , a nie wrzuca wszystko jak leci bo ma akurat pod ręką lub w archiwum zdjęcia Lublina z czasów wojny toż przecież na niektórych jest śnieg lub spacerujący esesmani, czy oni byli w mieście już przed nalotami..... odrobinę uczciwości historycznej panie redaktorze z Bożej łaski....
Avatar
adak / 9 września 2016 o 00:10
0
Do użytkownika 21:37.Gdzie ty kmiocie na tych zdjęciach widzisz otnkowaną Brame Krakowską?,ostatnio jeden apelował o otynkowanie Bramy Krakowskiej(doradziłem mu żeby sobie otynkował łeb),a teraz drugiemu sie śni otynkowanie Bramy Krakowskiej.Przyjmij to sobie do wiadomości i zakoduj sobie we łbie,że Brama Krakowska nigdy nie była w całości otynkowana,NIGDY !!!!
Avatar
Gość / 8 września 2016 o 21:51
0
Niemcy zbombardowali Lublin, bo tchórzowski rząd polski, prezydent i prymas uciekając do Rumunii przekazali fałszywą informację, że zatrzymają się w hotelu Victoria. Tymczasem zatrzymali się w jednym z dworów na przedmieściach Lublina.
Avatar
Gość / 8 września 2016 o 21:34
0
won z nimi
Avatar
Gość / 8 września 2016 o 21:26
0
no,i takich miast wsi było w cholere i te skurczybyki tak naprawde nic nie zapłacili za straty,niesłychana buta i bezczelność,to chociaż następnym razem jak już przyjadą na czołgach ,to niech troche bardziej uważaja na ludzi i na budynki w du.pe. je ...ane neofaszyści
Avatar
Gość / 9 września 2016 o 18:05
0
Autor artykułu to po prostu dziad! Zero dziennikarstwa, ale kasa pobrana! Ciekawe czyją kasę dzielą między siebie? Czy ktoś kupuje ich wydania papierowe?
Avatar
?? / 9 września 2016 o 16:31
0
adak napisał:
Do użytkownika 21:37.Gdzie ty kmiocie na tych zdjęciach widzisz otnkowaną Brame Krakowską?,ostatnio jeden apelował o otynkowanie Bramy Krakowskiej(doradziłem mu żeby sobie otynkował łeb),a teraz drugiemu sie śni otynkowanie Bramy Krakowskiej.Przyjmij to sobie do wiadomości i zakoduj sobie we łbie,że Brama Krakowska nigdy nie była w całości otynkowana,NIGDY !!!!
to może chociaż była obrzygana?
Avatar
Gość / 9 września 2016 o 12:16
0
Po fotkach widać ruiny starego miasta, gruzowiska, po wojnie odbudowano a teraz znajdują się właściciele, qrwa mać a gdzie byli ci właściciele kiedy trzeba było odbudowywać ??
Avatar
Gość / 9 września 2016 o 09:54
0
z całym szacunkiem dla poety wyróżniamy tylko jednego człowieka z imienia i nazwiska a 999 innych ludzi uznaje się jako NN ???
Avatar
Gość / 9 września 2016 o 08:44
0
Czechowicza powinna czytać cała Polska . Pewnie by tak było , gdyby nadal PO rządziło .he he
Avatar
Gość / 9 września 2016 o 08:39
0
artykuł dotyczy bombardowanie to ktoś czyli redaktor mógłby poświęcić czasu trochę i wybrać zdjęcia w tym temacie , a nie wrzuca wszystko jak leci bo ma akurat pod ręką lub w archiwum zdjęcia Lublina z czasów wojny toż przecież na niektórych jest śnieg lub spacerujący esesmani, czy oni byli w mieście już przed nalotami..... odrobinę uczciwości historycznej panie redaktorze z Bożej łaski....
Avatar
adak / 9 września 2016 o 00:10
0
Do użytkownika 21:37.Gdzie ty kmiocie na tych zdjęciach widzisz otnkowaną Brame Krakowską?,ostatnio jeden apelował o otynkowanie Bramy Krakowskiej(doradziłem mu żeby sobie otynkował łeb),a teraz drugiemu sie śni otynkowanie Bramy Krakowskiej.Przyjmij to sobie do wiadomości i zakoduj sobie we łbie,że Brama Krakowska nigdy nie była w całości otynkowana,NIGDY !!!!
Avatar
Gość / 8 września 2016 o 21:51
0
Niemcy zbombardowali Lublin, bo tchórzowski rząd polski, prezydent i prymas uciekając do Rumunii przekazali fałszywą informację, że zatrzymają się w hotelu Victoria. Tymczasem zatrzymali się w jednym z dworów na przedmieściach Lublina.
Avatar
Gość / 8 września 2016 o 21:37
-1
piękne zdjęcia Lublina a i Brama Krakowska otynkowana jak się należy nie to co teraz
Avatar
Gość / 8 września 2016 o 21:34
0
won z nimi
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur
30 września 2018, 16:00

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur 0 0

Co Gdzie Kiedy. 30 września o godz. 16 i 19 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się podwójny pokaz spektaklu w gwiazdorskiej obsadzie Polowanie na łosia.

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale 15 0

Lato wróciło. W przyszłym tygodniu możemy spodziewać się słońca, ale i opadów oraz burz z deszczem.

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce
galeria

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce 0 0

Zawody w skoku o tyczce pań miały zostać rozegrane w piątek, ale ze względu na niekorzystną aurę zostały przeniesione na sobotnie przedpołudnie. Pierwsze miejsce z wynikiem 4.50 m zdobyła Justyna Śmietanka

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie
28 lipca 2018, 11:00

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Atoli zaprasza na Słomiany Rynek (plac zieleni między ul. Towarowa i Kalinowszczyna), na wspólne świętowanie pierwszego chleba czyli Słowiańskich Podpłomyków. Wydarzenie obędzie się 28 lipca o godz. 11.

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją 2 1

27-latek, który miał trafić do więzienia ukrywał się przed mundurowymi. W piątek zauważył go policjant.

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim 13 2

7 grill barów w Lublinie i okolicy - podpowiadamy, gdzie warto podjechać, żeby dobrze lub bardzo dobrze zjeść. W Lublinie i regionie. Podpowiadamy 7 adresów, które osobiście sprawdziliśmy

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti
4 września 2018, 19:00

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti 2 0

Co Gdzie Kiedy. 4 września o godz. 19 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią zespoły Vader, Marduk i goście.

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 8 6

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 5

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 27 9

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 45 18

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 6

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 9 28

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 8

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?