Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 lipca 2017 r.
8:24

Autostrada, nowe odcinki ekspresówek. Rząd szykuje drogową ofensywę w woj. lubelskim

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 45 A A
Budowa S17
Budowa S17 (fot. Jacek Szydłowski)

Być może jeszcze w tym miesiącu, u nas, w Lublinie, zostanie ogłoszony ambitny rządowy plan budowy dróg do 2023 roku. Na S19 wzdłuż granicy, A2 do Białej Podlaskiej i S17 do Hrebennego trafi dodatkowe 28 mld zł

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa, już w przyszłym tygodniu lub w najdalej do końca lipca ogłosi w Lublinie odświeżony Plan Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 z perspektywą do 2025 roku. Ministerstwo zamierza intensywnie wesprzeć budowę dróg w naszym regionie Polski i generalnie na wschodzie Polski. Na ten cel resort przeznaczył dodatkowe 28 mld zł.

Ofensywa drogowa rządu PiS na wschodzie nie powinna dziwić: to właśnie w tych regionach partia Jarosława Kaczyńskiego ma najwyższe poparcie wyborców. A plan jest wręcz imponujący. Poza realizowanymi już S17 Kurów Zachód – węzeł Lubelska pod Warszawą i S19 Lublin-Rzeszów, przewiduje budowę autostrady ze stolicy aż do Białej Podlaskiej, S17 od Piask do granicy z Ukrainą w Hrebennem oraz S19 z Lublina do przejścia z Białorusią w Kuźnicy i od Rzeszowa do Barwinka.

– Te trzy inwestycje są strategiczne. Szczególnie ważna jest Via Carpathia, o czym mówił wicepremier Mateusz Morawiecki podczas ubiegłotygodniowego kongresu naszej partii – komentuje Artur Soboń, lubelski poseł PiS. – Jednak nie plany, ale ich realizacja jest najważniejsza – zaznacza.

A to rzeczywiście spore wyzwanie. Według nowego planu ma powstać ponad 100 km A2, od Warszawy do Białej Podlaskiej. Inwestycje podzielono na trzy etapy, od stolicy do Mińska Mazowieckiego (15 km), od Mińska do Siedlec (32 km) i dalej do Białej Podlaskiej (70 km). O ile dwa pierwsze odcinki są już projektowane lub w przetargu, to ostatni do Białej jest w powijakach, na etapie prac koncepcyjnych.

Rozbudowany plan przedłuża także S17, od Piask do Hrebennego. S19 ma powstać od granicy w Kuźnicy na północy do przejścia w Barwinku na południu. S19, czyli Via Carpathia, ma być „kręgosłupem Polski Wschodniej”. Droga połączy Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię oraz Grecję.

– „Po owocach ich poznacie”, zapowiedzi to jedno, a ich realizacja, to drugie – komentuje te plany Stanisław Żmijan, poseł PO i członek sejmowej Komisji Infrastruktury. –  Za tymi deklaracjami nie ma ani słowa o źródłach finansowania. Mamy tylko informację o zwiększeniu limitu wydatków o 28 mld zł. Chyba że po środki PiS sięgnie do kieszeni podatnika, zwiększając o 25 groszy opłatę paliwową – dodaje poseł PO.

Ale nie tylko to budzi wątpliwości posła. – W 2015 roku ogłosiliśmy szereg przetargów na budowę dróg. Przez ponad 600 dni resort infrastruktury nie doprowadził do ich rozstrzygnięcia. Przykładem niech będzie przetarg na obwodnicę Tomaszowa Lubelskiego ogłoszony 30 września 2015 roku i do dziś nie zakończony (obecnie jest na etapie wyboru wykonawcy – przyp. red.) – dodaje poseł.

– Poprzedni rząd zostawił nam mocno niedoszacowany program budowy dróg. Dzięki większym wpływom do budżetu jestem spokojny o realizację naszego programu budowy dróg – ripostuje poseł Soboń. Budżet Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 zwiększono ze 107 do 135 mld. Te dodatkowe 28 miliardów trafi właśnie na Ścianę Wschodnią.

Zobacz także: PiS planuje znacznie podwyższyć opłatę paliwową, by łatać samorządowe drogi

Komentarze 45

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 lipca 2017 o 09:51
+1
Wystarczy żeby realizowali plany rządu PO i PSL, a nie blokowali wybór ofert w przetargach wszczętych przez gdakę
Avatar
Gość / 6 lipca 2017 o 09:11
+1
Nie tylko poseł Żmijan sięga do"kieszeni" podatnika, pisowcy i inne "córki" leśniczego pozatrudniani w spółkach, radach nadzorczych zarabiają dużo więcej.
Avatar
Gość / 8 lipca 2017 o 14:47
0
Z tego co wiem to Prezydent Zamościa A. Wnuk wziął rozbrat z PiSem i nie ma co już liczyć na poparcie tej partii w najbliższych wyborach samorządowych i najprawdopodobniej wystartuje z własnego komitetu.
Avatar
??????????sie pytam / 8 lipca 2017 o 14:39
0
undefined napisał:
Inwestycje w naszym regionie cieszą. Martwi natomiast po raz kolejny marginalizowany powiat chełmski - mam tu na myśli najkrótszy odcinek drogi Warszawa do Kijów, od Piask do Dorohuska. Najprawdopodobniej nikt o to nie zabiega. Szpital - ponadpowiarowy, a w Białej Podlaskiej i w Zamościu - wojewódzki, są  w tych miastach obwodnice, a teraz dodatkowo autostrady. Czy dziwnym jest, że wiele osób uważa, że Chełm i powiat chełmski był i jest zaściankiem!!!
 A z jakiej opcji są prezydenci Zamościa i Białej Podl.a z jakiej w Chełmie?????
 A z jakiej opcji są prezydenci Zamościa i Białej Podl.a z jakiej w Chełmie????? rozwiń
Avatar
dorożnyj inżynier / 8 lipca 2017 o 14:30
0
Już w latach 2005-2006 w Częstochowie powstało stowarzyszenie samorządowe w celu wybudowania drogi szybkiego ruchu od Czestochowy do Włodawy,aby braciszkowie  mogli lepiej podróżować ,a miało to nazywać się  "Szlak Staropolski" od zachodniej granicy Polski przez Częstochowę ,Jędrzejów,Opatów,Kraśnik, Lublin,Włodawa docelowo od Lourdes do Ławry Kijowskiej.Ministrem od dróg był  Polaczek no i mamy powtórkę z rozrywki Pan Wicepremier w ubiegłą sobotę przedstawił plan do końca XXI wieku na realizację wielu inwestycji, w/g Kurskiego "głupi lud wszystko kupi".Planowane inwestycje już dawno zostały rozpoczęte jeszcze w latach 2007-2013-15.Droga Piaski w stronę Warszawy,Biała Podl.-Opatów wykonano obwodnice Międzyrzeca,Kocka węzeł Rudnik,obwodnica Lublina i Kraśnika oraz Puław.Nic więcej nowego w lubelskim nie planuje się jeno 17 i 19  od wielu wielu lat,od Lublina na wschód "AMBA"jeno tam podobno obwodnica Tomaszowa bo burmistrz "suszny".
Już w latach 2005-2006 w Częstochowie powstało stowarzyszenie samorządowe w celu wybudowania drogi szybkiego ruchu od Czestochowy do Włodawy,aby braciszkowie  mogli lepiej podróżować ,a miało to nazywać się  "Szlak Staropolski" od zachodniej granicy Polski przez Częstochowę ,Jędrzejów,Opatów,Kraśnik, Lublin,Włodawa docelowo od Lourdes do Ławry Kijowskiej.Ministrem od dróg był  Polaczek no i mamy powtórkę z rozrywki Pan Wicepremier w ubiegłą sobotę przedstawił plan do końca XXI wieku na realizację wielu inwestycji, w/g Kurskiego &qu... rozwiń
Avatar
Gość / 8 lipca 2017 o 12:45
0
to za po byly lepsze plany. s12 mieli od piask do dorohuska zrobić i obwodnicę chełma. a teraz cicho. zamiast wyciągnąć ten fragment kraju z kryzysu to go się dalej w *** kopie.
Avatar
Gość / 7 lipca 2017 o 09:14
0
Z Gdańska na południe nie można ? I odwrotnie. Zależy jaki i dla kogo towar.
Avatar
Tolek / 7 lipca 2017 o 08:11
0
Via Carpatia pomoże jeździć lokalnym mieszkańcom, ale generalnie to będzie droga z krajów południowych do portu w Kłajpedzie. Dla Polski korzyść ekonomiczna zerowa, a z punktu widzenia portu w Gdańsku, szkodliwa.
Avatar
Myśliwy / 7 lipca 2017 o 08:07
0
Zając się sprzedał i nic nie załatwił?
Avatar
Gość / 7 lipca 2017 o 04:07
0
Tyle lat blablania o A2 do Granicy a okazuje się, że odcinek do Białej Podlaskiej dopiero na etapie prac koncepcyjnych....
Avatar
Gość / 8 lipca 2017 o 14:47
0
Z tego co wiem to Prezydent Zamościa A. Wnuk wziął rozbrat z PiSem i nie ma co już liczyć na poparcie tej partii w najbliższych wyborach samorządowych i najprawdopodobniej wystartuje z własnego komitetu.
Avatar
??????????sie pytam / 8 lipca 2017 o 14:39
0
undefined napisał:
Inwestycje w naszym regionie cieszą. Martwi natomiast po raz kolejny marginalizowany powiat chełmski - mam tu na myśli najkrótszy odcinek drogi Warszawa do Kijów, od Piask do Dorohuska. Najprawdopodobniej nikt o to nie zabiega. Szpital - ponadpowiarowy, a w Białej Podlaskiej i w Zamościu - wojewódzki, są  w tych miastach obwodnice, a teraz dodatkowo autostrady. Czy dziwnym jest, że wiele osób uważa, że Chełm i powiat chełmski był i jest zaściankiem!!!
 A z jakiej opcji są prezydenci Zamościa i Białej Podl.a z jakiej w Chełmie?????
 A z jakiej opcji są prezydenci Zamościa i Białej Podl.a z jakiej w Chełmie????? rozwiń
Avatar
dorożnyj inżynier / 8 lipca 2017 o 14:30
0
Już w latach 2005-2006 w Częstochowie powstało stowarzyszenie samorządowe w celu wybudowania drogi szybkiego ruchu od Czestochowy do Włodawy,aby braciszkowie  mogli lepiej podróżować ,a miało to nazywać się  "Szlak Staropolski" od zachodniej granicy Polski przez Częstochowę ,Jędrzejów,Opatów,Kraśnik, Lublin,Włodawa docelowo od Lourdes do Ławry Kijowskiej.Ministrem od dróg był  Polaczek no i mamy powtórkę z rozrywki Pan Wicepremier w ubiegłą sobotę przedstawił plan do końca XXI wieku na realizację wielu inwestycji, w/g Kurskiego "głupi lud wszystko kupi".Planowane inwestycje już dawno zostały rozpoczęte jeszcze w latach 2007-2013-15.Droga Piaski w stronę Warszawy,Biała Podl.-Opatów wykonano obwodnice Międzyrzeca,Kocka węzeł Rudnik,obwodnica Lublina i Kraśnika oraz Puław.Nic więcej nowego w lubelskim nie planuje się jeno 17 i 19  od wielu wielu lat,od Lublina na wschód "AMBA"jeno tam podobno obwodnica Tomaszowa bo burmistrz "suszny".
Już w latach 2005-2006 w Częstochowie powstało stowarzyszenie samorządowe w celu wybudowania drogi szybkiego ruchu od Czestochowy do Włodawy,aby braciszkowie  mogli lepiej podróżować ,a miało to nazywać się  "Szlak Staropolski" od zachodniej granicy Polski przez Częstochowę ,Jędrzejów,Opatów,Kraśnik, Lublin,Włodawa docelowo od Lourdes do Ławry Kijowskiej.Ministrem od dróg był  Polaczek no i mamy powtórkę z rozrywki Pan Wicepremier w ubiegłą sobotę przedstawił plan do końca XXI wieku na realizację wielu inwestycji, w/g Kurskiego &qu... rozwiń
Avatar
Gość / 8 lipca 2017 o 12:45
0
to za po byly lepsze plany. s12 mieli od piask do dorohuska zrobić i obwodnicę chełma. a teraz cicho. zamiast wyciągnąć ten fragment kraju z kryzysu to go się dalej w *** kopie.
Avatar
Gość / 7 lipca 2017 o 09:14
0
Z Gdańska na południe nie można ? I odwrotnie. Zależy jaki i dla kogo towar.
Avatar
Tolek / 7 lipca 2017 o 08:11
0
Via Carpatia pomoże jeździć lokalnym mieszkańcom, ale generalnie to będzie droga z krajów południowych do portu w Kłajpedzie. Dla Polski korzyść ekonomiczna zerowa, a z punktu widzenia portu w Gdańsku, szkodliwa.
Avatar
Myśliwy / 7 lipca 2017 o 08:07
0
Zając się sprzedał i nic nie załatwił?
Avatar
Gość / 7 lipca 2017 o 07:54
-1
S19 ZMIEŃCIE NA SYSTEM 2-2, TO WSTYD ZOSTAŁ po PO "żeby kręgosłup ściany wschodniej był niewydolny czyli w systemie 2-1" najważniejsza droga wschodniej europy wstyd.
Avatar
Gość / 7 lipca 2017 o 04:07
0
Tyle lat blablania o A2 do Granicy a okazuje się, że odcinek do Białej Podlaskiej dopiero na etapie prac koncepcyjnych....
Avatar
Gość / 6 lipca 2017 o 22:49
0
Pani Beato Mazurek co z S-12 do Chełma siedzi Pani obok kurdupla i nic proszę działać nie chcę słyszeć Biała ma Zamość ma a Chełm ?