Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 stycznia 2017 r.
10:30

Będzie modernizacja Domu Słów. Wytną wszystkie drzewa na podwórku

29 9 A A

„… Cierpliwie tłumaczymy, że to nasza wspólna polsko-żydowska historia. Żeby pamiętać o zamordowanych Żydach, nie trzeba być Żydem”. Napis na klatce schodowej prowadzącej do pomieszczeń w Bramie Grodzkiej, które zajmuje Teatr NN, nie traci na aktualności. Wczoraj ośrodek podsumował ubiegłoroczne działania i opowiedział o planach na ten rok

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zamiast pomnika

Żadne inne miasto w Polsce na taką skalę nie upamiętnia społeczności żydowskiej, która przez lata żyła obok – podkreśla Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN.
Realizacja projektu „Lublin. Pamięć Zagłady” już się rozpoczęła. Przy Tarasach Zamkowych powstał imponujących rozmiarów (5 m wysokości i 100 m długości) mural przedstawiający dawną dzielnicę żydowską. 43 żółte płyty chodnikowe z metalową opaską przypominać będą którędy biegły granice lubelskiego getta, a kamienne tablice wyznaczą drogę z synagogi Maharszala na Umschlagplatz. Miejsce, gdzie w 1943 r. istniała rampa kolejowa, a dziś rosną chaszcze, również zostanie upamiętnione. Na całej drugości muru zostanie odkuty tynk. Wejść będzie można tylko do metalowego kontenera, na ścianach którego zostaną wybite litery hebrajskiego alfabetu. Instalacja artystyczna „Nie/Pamięć Miejsca” ma być gotowa 16 marca 2017 r. – w 75. rocznicę likwidacji getta na Podzamczu.

– Krąg zagłady rozpoczął i zakończył się w naszym mieście – podkreśla Pietrasiewicz przypominając, że właśnie w Lublinie rozpoczęła się Akcja Reinhardt. – Lublin to miejsce symboliczne. Dlatego to tu chcemy stworzyć wielką opowieść o Zagładzie – tłumaczy.

Częścią tej opowieści ma być portal opowiadający historię 20 miesięcy wywózek Żydów do obozów zagłady i koncentracyjnych. – Chcielibyśmy opowiedzieć jak dzień po dniu ginęła społeczność żydowska – mówi dyr. Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN.

Dom Słów po nowemu, ale bez drzew

W maju minie dokładnie 10 lat od czasu gdy do kamienicy przy ul. Żmigród 1 wróciły maszyny drukarskie. W pomieszczeniach przedwojennej drukarni „Popularna” zadomowiła się Izba Drukarstwa. Dziś to Dom Słów – instytucja, która stara się zmieniać najbliższe otoczenie, ale przy akceptacji najbliższych sąsiadów. – Na Żmigrodzie jesteśmy tylko gośćmi – jak mantrę od lat powtarzają pracujący tu animatorzy kultury.

Teraz ma się to zmienić. Na realizację czeka wyceniany na 14-15 mln złotych projekt modernizacji Domu Słów.

– Mamy już pozwolenie na budowę. Jak zdobędziemy potrzebne fundusze to natychmiast rozpoczynamy prace – zapowiada Pietrasiewicz. – Chcielibyśmy, by ten projekt stał się punktem wyjścia zmian na tym niezwykłym terenie jakim jest Żmigród. By stał się atrakcyjny dla turystów, których Stare Miasto nie jest już w stanie pomieścić.

W kamienicy zostanie zaadaptowane poddasze, a w miejscu komórek stanie zupełnie nowy budynek stylem nawiązujący do charakterystycznej dla podwórek komórkowej zabudowy.

Najbardziej zmieni się jednak samo podwórko, pod którym znajdzie się 400 mkw. hala ekspozycyjno-warsztatowa. W związku z tym zostaną wycięte wszystkie rosnące tu drzewa.

– To był wybór między możliwością ratowania starych maszyn drukarskich a pięciu drzew – tłumaczy Pietrasiewicz. – To decyzja dramatyczna, bolesna, niekomfortowa i zła, ale takie decyzje w życiu też trzeba podejmować. Nie uchylam się od odpowiedzialności.

Zjazd na 700-lecie miasta

Wielki Zjazd Lublinerów rozpocznie się 3 lipca, spotkaniem ludzi, którzy w naszym mieście mają swoje korzenie, z obecnymi mieszkańcami Lublina. Zakończy 5 lipca, szabasem na zamku.

– To nawiązanie do zjazdu w 1947 r. tych, którzy ocaleli po Zagładzie – mówi Pietrasiewicz. – Kilkadziesiąt osób już potwierdziło swoją obecność. A chcemy, by przyjechało ok. setki. Nawet nie mamy świadomości jak ciekawe osoby mają swoje korzenie w Lublinie – dodaje.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Dako / 24 stycznia 2017 r. o 08:14
0
Drzewa dają cień i w lecie jest plus 30, a jak wytną będzie 50°C
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 r. o 21:59
0
"To decyzja dramatyczna, bolesna, niekomfortowa i zła, ale takie decyzje w życiu też trzeba podejmować. Nie uchylam się od odpowiedzialności." jak bym cię nie znał to bym uwierzył że się przejmujesz.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 r. o 19:48
0
chciałbym przypomnieć tym wszystkim nn finansowanym z moich podatków ale bez mojej zgody że Polska to kraj w którym znależliście schronienie jak was gnali z Portugali,Hiszpanii,Francji czy Niemiec.nie wiem więc dlaczego podstępem wżarliście się jak rak w Polskę i ubzduraliście sobie że jesteście tu gospodarzami.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 r. o 13:50
0
Szanowny Panie Tomaszu Pietrasiewicz, podam pierwszy, lepszy przykład odnoszenia się (traktowania) Polaków przez izraelitów - W trakcie meczu z Izraelem w grupie I Strefy Euroafrykańskiej gdzie izraelscy kibice obrażali siostry Radwańskie, krzycząc m.in., że są „chrześcijańskimi sukami i katolickimi kurxxmi itp. To chyba nie jest normalne zachowanie ? (minister spraw zagranicznych R.Sikorski oczywiście nie interweniował). Pomijam zachowanie uczestników wycieczek (z tamtych stron), po przyjeździe do Polski. Czy my mamy wobec nich jakieś długi ?
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 r. o 12:51
0
A ja pamiętam ten rejon z 1953 r gdy Żydzi opanowali Zamek i była tam wówczas ciupa. Wsadzali Ci nasi współmieszkańcy na potęgę Polakó. Ile się da i za co się da. Dobrze, że nasz Bolek Bierut pokrzyżował Im plany i zrobił w Lublinie Wystawę - 10 lat PRL. Zamek ( wyzwoloną ze szkopskich łap ciupę )zmieniono na Miejski Dom Kultury. Ale nasi nie darowali Bolkowi. Wysłali Go na Zjazd KC CCCP i chłop pojechał w futerku a wrócił w kuferku. Mściwość to nieodłączna cecha nasich. Dlaczego to piszę? Miałem wówczas 9 lqt. Mamę aresztowali i uwięzili na Zamku bo poszła do koleżanki na Kraka na kawę. Kto wszedł wówczas do tego lokalu mieszkalnego wylądował na Zamku. Na pytanie co złego zrobiłam Żyd odpowiadał : wiecie dobrze i my wiemy. Trzymali Ją 6 m-cy i wypuścili. Ale przed wypuszczenie ekipa bolszewicka Żydzi i chopskie dzieci odwiedziła nasze mieszkanie. Od razu zabrali Radio MAZUREK i trochę czerwonej wsypy ns kołdrę i pierzynę. Ot cały domowy majątek. A, że pobili ojca a ja małe dfziecko jak krzyczałem jak bili ojca dostałem TTeką w łeb tak, że do obecnej chwili mam gulę na głowie. Nie ma to jak chłopska ręka.
A ja pamiętam ten rejon z 1953 r gdy Żydzi opanowali Zamek i była tam wówczas ciupa. Wsadzali Ci nasi współmieszkańcy na potęgę Polakó. Ile się da i za co się da. Dobrze, że nasz Bolek Bierut pokrzyżował Im plany i zrobił w Lublinie Wystawę - 10 lat PRL. Zamek ( wyzwoloną ze szkopskich łap ciupę )zmieniono na Miejski Dom Kultury. Ale nasi nie darowali Bolkowi. Wysłali Go na Zjazd KC CCCP i chłop pojechał w futerku a wrócił w kuferku. Mściwość to nieodłączna cecha nasich. Dlaczego to piszę? Miałem wówczas 9 lqt. Mamę aresztowali i uwięzili n... rozwiń
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 r. o 12:14
0
"Żadne inne miasto w Polsce na taką skalę nie upamiętnia społeczności żydowskiej". To może już wystarczy? Ci Lublinerzy nie są tak hołubieni nawet w Izraelu.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 r. o 11:54
0
80% budynków na Starym Mieście w Lublinie to własność żydowska. NIE REMONTUJĄ BO CZEKAJĄ JAK JAKIŚ GŁĄBOWATY pREZYDENT mIASTA ZROBI TO ZA nICH I WTEDY ZACZNĄ KRZYK : " tO NASI". oDAJ. a RUIN NAM NIE TRZA!!!
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 r. o 11:06
0
Tu wytnie się pięć drzew, w innym miejscu kolejne pięć albo pięćdziesiąt i w Lublinie powstaje betonowa pustynia. Nie dla wycinki drzew!
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 r. o 10:51
0
Pietrasiewicz - już dość tego upamiętniania. Efekt już uzyskałeś, lublinianie przyjęli do wiadomości to, że Żydzi stanowili 30% populacji Lublina przed II Wojną Światową. Chcesz znów upstrzyć miasto jakimiś koszmarkami kabalistycznymi monumentami i kamieniami? Tyle, że Pietrasiewicz nie posłucha bo nie będzie sobie odbierał chleba od ust bo uczynił sobie zawód z tego upamiętniania diaspory żydowskiej w Lublinie. Ot i cała prawda.
Avatar
Dako / 24 stycznia 2017 r. o 08:14
0
Drzewa dają cień i w lecie jest plus 30, a jak wytną będzie 50°C
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 r. o 21:59
0
"To decyzja dramatyczna, bolesna, niekomfortowa i zła, ale takie decyzje w życiu też trzeba podejmować. Nie uchylam się od odpowiedzialności." jak bym cię nie znał to bym uwierzył że się przejmujesz.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 r. o 19:48
0
chciałbym przypomnieć tym wszystkim nn finansowanym z moich podatków ale bez mojej zgody że Polska to kraj w którym znależliście schronienie jak was gnali z Portugali,Hiszpanii,Francji czy Niemiec.nie wiem więc dlaczego podstępem wżarliście się jak rak w Polskę i ubzduraliście sobie że jesteście tu gospodarzami.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 r. o 13:50
0
Szanowny Panie Tomaszu Pietrasiewicz, podam pierwszy, lepszy przykład odnoszenia się (traktowania) Polaków przez izraelitów - W trakcie meczu z Izraelem w grupie I Strefy Euroafrykańskiej gdzie izraelscy kibice obrażali siostry Radwańskie, krzycząc m.in., że są „chrześcijańskimi sukami i katolickimi kurxxmi itp. To chyba nie jest normalne zachowanie ? (minister spraw zagranicznych R.Sikorski oczywiście nie interweniował). Pomijam zachowanie uczestników wycieczek (z tamtych stron), po przyjeździe do Polski. Czy my mamy wobec nich jakieś długi ?
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 r. o 12:51
0
A ja pamiętam ten rejon z 1953 r gdy Żydzi opanowali Zamek i była tam wówczas ciupa. Wsadzali Ci nasi współmieszkańcy na potęgę Polakó. Ile się da i za co się da. Dobrze, że nasz Bolek Bierut pokrzyżował Im plany i zrobił w Lublinie Wystawę - 10 lat PRL. Zamek ( wyzwoloną ze szkopskich łap ciupę )zmieniono na Miejski Dom Kultury. Ale nasi nie darowali Bolkowi. Wysłali Go na Zjazd KC CCCP i chłop pojechał w futerku a wrócił w kuferku. Mściwość to nieodłączna cecha nasich. Dlaczego to piszę? Miałem wówczas 9 lqt. Mamę aresztowali i uwięzili na Zamku bo poszła do koleżanki na Kraka na kawę. Kto wszedł wówczas do tego lokalu mieszkalnego wylądował na Zamku. Na pytanie co złego zrobiłam Żyd odpowiadał : wiecie dobrze i my wiemy. Trzymali Ją 6 m-cy i wypuścili. Ale przed wypuszczenie ekipa bolszewicka Żydzi i chopskie dzieci odwiedziła nasze mieszkanie. Od razu zabrali Radio MAZUREK i trochę czerwonej wsypy ns kołdrę i pierzynę. Ot cały domowy majątek. A, że pobili ojca a ja małe dfziecko jak krzyczałem jak bili ojca dostałem TTeką w łeb tak, że do obecnej chwili mam gulę na głowie. Nie ma to jak chłopska ręka.
A ja pamiętam ten rejon z 1953 r gdy Żydzi opanowali Zamek i była tam wówczas ciupa. Wsadzali Ci nasi współmieszkańcy na potęgę Polakó. Ile się da i za co się da. Dobrze, że nasz Bolek Bierut pokrzyżował Im plany i zrobił w Lublinie Wystawę - 10 lat PRL. Zamek ( wyzwoloną ze szkopskich łap ciupę )zmieniono na Miejski Dom Kultury. Ale nasi nie darowali Bolkowi. Wysłali Go na Zjazd KC CCCP i chłop pojechał w futerku a wrócił w kuferku. Mściwość to nieodłączna cecha nasich. Dlaczego to piszę? Miałem wówczas 9 lqt. Mamę aresztowali i uwięzili n... rozwiń
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 r. o 12:14
0
"Żadne inne miasto w Polsce na taką skalę nie upamiętnia społeczności żydowskiej". To może już wystarczy? Ci Lublinerzy nie są tak hołubieni nawet w Izraelu.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 r. o 11:54
0
80% budynków na Starym Mieście w Lublinie to własność żydowska. NIE REMONTUJĄ BO CZEKAJĄ JAK JAKIŚ GŁĄBOWATY pREZYDENT mIASTA ZROBI TO ZA nICH I WTEDY ZACZNĄ KRZYK : " tO NASI". oDAJ. a RUIN NAM NIE TRZA!!!
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 r. o 11:06
0
Tu wytnie się pięć drzew, w innym miejscu kolejne pięć albo pięćdziesiąt i w Lublinie powstaje betonowa pustynia. Nie dla wycinki drzew!
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 r. o 10:51
0
Pietrasiewicz - już dość tego upamiętniania. Efekt już uzyskałeś, lublinianie przyjęli do wiadomości to, że Żydzi stanowili 30% populacji Lublina przed II Wojną Światową. Chcesz znów upstrzyć miasto jakimiś koszmarkami kabalistycznymi monumentami i kamieniami? Tyle, że Pietrasiewicz nie posłucha bo nie będzie sobie odbierał chleba od ust bo uczynił sobie zawód z tego upamiętniania diaspory żydowskiej w Lublinie. Ot i cała prawda.
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zmiana w instytucji dzielącej miliony złotych. Syn byłej wicepremier nie jest już prezesem

Zmiana w instytucji dzielącej miliony złotych. Syn byłej wicepremier nie jest już prezesem

Paweł Gilowski nie jest już prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Zastąpił go jego dotychczasowy zastępca, Grzegorz Grzywaczewski.

Koronawirus w MKS Perła Lublin

Koronawirus w MKS Perła Lublin

Złe wieści dla fanów lubelskich szczypiornistek. W szeregach mistrzyń Polski wykryto zakażenia koronawirusem

Biała Podlaska: Zbierają podpisy pod unieważnieniem Samorządowej Karty Praw Rodzin
galeria

Biała Podlaska: Zbierają podpisy pod unieważnieniem Samorządowej Karty Praw Rodzin

Mieszkańcy Białej Podlaskiej zbierają podpisy pod inicjatywą unieważnienia Samorządowej Karty Praw Rodzin, którą radni przyjęli w czerwcu ubiegłego roku w formie uchwały. – Ta karta jest szkodliwa dla miasta – uważa Izabela Rozmysł, jedna z inicjatorek zbiórki podpisów.

Mapy Google pokazują, gdzie w Polsce będą protesty. Aż gęsto od znaczków
galeria

Mapy Google pokazują, gdzie w Polsce będą protesty. Aż gęsto od znaczków

Koronawirus. Tak tragicznego bilansu jeszcze w Lubelskiem nie było

Koronawirus. Tak tragicznego bilansu jeszcze w Lubelskiem nie było

Na terenie województwa lubelskiego zmarły 22 osoby – informuje lubelski sanepid. To najwyższy, jak do tej pory, śmiertelny bilans koronawirusa.

Lubelskie. 700 nowych przypadków zakażeń. W powiatach lubelskim i puławskim najwięcej

Lubelskie. 700 nowych przypadków zakażeń. W powiatach lubelskim i puławskim najwięcej

Urząd wojewódzki informuje o 700 nowych przypadkach Covid-19. Do tej pory potwierdzono 12686 przypadków zakażenia koronawirusem w województwie lubelskim.

Olbrzymi skok liczby zachorowań. Już blisko 19 tysięcy zakażeń

Olbrzymi skok liczby zachorowań. Już blisko 19 tysięcy zakażeń

- Mamy 18 820 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem – informuje Ministerstwo zdrowia.

Dwa medale zapaśniczek Cementu Gryfa Chełm w Zgierzu

Dwa medale zapaśniczek Cementu Gryfa Chełm w Zgierzu

Dwa medale wywalczyły zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm podczas rozegranych w Zgierzu międzywojewódzkich mistrzostw młodziczek.

Przemysław Czarnek o protestach kobiet: „Niekiedy mamy do czynienia wręcz z oznakami satanizmu”
galeria

Przemysław Czarnek o protestach kobiet: „Niekiedy mamy do czynienia wręcz z oznakami satanizmu”

Lubelski poseł PiS, minister edukacji i nauki skomentował odbywające się w całej Polsce protesty. - Niekiedy mamy do czynienia wręcz z oznakami satanizmu – ocenił Przemysław Czarnek.

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS jadą do Bydgoszczy na mecz z KS Basketem 25

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS jadą do Bydgoszczy na mecz z KS Basketem 25

Zaledwie dwa dni odpoczynku po ostatnim ligowym spotkaniu miały koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Akademiczki zmierzą się dzisiaj (godz. 18) w Bydgoszczy z miejscowym KS Basketem 25

Od początku pandemii najwięcej zakażeń na Mazowszu. Lubelskie w połowie listy

Od początku pandemii najwięcej zakażeń na Mazowszu. Lubelskie w połowie listy

Od 4 marca, kiedy potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, zanotowano 280 tys. 229 zakażeń. Najwięcej wykryto ich dotąd w województwach: mazowieckim i śląskim.

Opole Lubelskie. Po pijaku doszło do awantury i rzucił się z nożem na kolegę

Opole Lubelskie. Po pijaku doszło do awantury i rzucił się z nożem na kolegę

Policjanci zatrzymali 28-letniego mieszkańca Opola Lubelskiego po tym, jak w nocy zaatakował o 10 lat starszego kompana.

Pandemia w pełni, a urzędnicy jadą w Bieszczady. Czy wyjdą gminie Niemce na zdrowie?

Pandemia w pełni, a urzędnicy jadą w Bieszczady. Czy wyjdą gminie Niemce na zdrowie?

Urzędnicy z gminy Niemce wybrali się na wycieczkę w Bieszczady. – Czy organizacja wyjazdu w czasie pandemii nie jest narażeniem innych na niebezpieczeństwo? – docieka nasz Czytelnik. Wójt odpowiada, że nie wiadomo czy wyjazd ma jakikolwiek związek ze zwiększona liczbą zakażeń.

IPN na cmentarzu w Lublinie znalazł fragmenty szkieletów. To mogą być więźniowie Zamku
galeria

IPN na cmentarzu w Lublinie znalazł fragmenty szkieletów. To mogą być więźniowie Zamku

Na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie IPN odnalazł najprawdopodobniej dwie dawne mogiły więzienne.

Protesty kobiet dziś: Lublin, Puławy, Zamość, Biała Podlaska, Nałęczów, Łęczna, Świdnik, Parczew
galeria

Protesty kobiet dziś: Lublin, Puławy, Zamość, Biała Podlaska, Nałęczów, Łęczna, Świdnik, Parczew

W środę o godzinie 17 w wielu miastach odbędą się kolejne manifestacje. Tym razem w protestach mają wziąć udział uczniowie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.