Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 września 2015 r.
7:50

Bez pracy, z rentą w wysokości 520 złotych i poważną chorobą. "Marzeń mam dużo"

0 9 A A
Choroba, z którą pan Tomasz zmaga się od dziecka postępuje (fot. AS)
Choroba, z którą pan Tomasz zmaga się od dziecka postępuje (fot. AS)

Bez pracy, z uszczuploną rentą socjalną w wysokości 520 złotych i poważną chorobą, która z dnia na dzień niszczy jego organizm. 35-letni Tomasz Krężołek z Niedrzwicy Kościelnej koło Lublina jest w trakcie kwalifikacji do przeszczepu płuc. Na szczęście ludzi chcących mu pomóc jest coraz więcej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Moje płuca przestały pracować - mówi Tomasz Krężołek z Niedrzwicy Kościelnej koło Lublina, który urodził się z chorymi oskrzelami. I dodaje: Tlenu używam dziennie do 20 godzin. Bez niego jestem w stanie przejść jedynie do łazienki.

Najgorsze były dni kiedy temperatura powietrza była rekordowo wysoka, wtedy dużo trudniej było mu oddychać. - Przy upale wydolność płuc spada do 19-20 procent - przyznaje pan Tomasz. - Poza koncentratorem tlenu mam też taką maszynkę, która rozpręża płuca. W nocy oddycha za mnie.

Mężczyzna mimo wszystko się nie poddaje. - Jak mogę, to się bronię - przyznaje pan Tomasz, o którego sytuacji pisaliśmy już w poniedziałek.

Płuca do przeszczepu

Choroba, z którą pan Tomasz zmaga się od dziecka postępuje. - W ubiegłym roku byłem kilka razy w szpitalu. Święta i Sylwestra spędziłem na oddziale.

Obecnie jest zdany na pomoc innych. - Mama jest moim opiekunem. We wszystkim mi pomaga.
Pan Tomasz niedawno wrócił z Zabrza ze Śląskiego Centrum Chorób Serca, w którym był hospitalizowany na oddziale transplantacyjnym.

„35-letni pacjent z przewlekłą, całkowitą niewydolnością oddechową w przebiegu rozstrzeni oskrzeli (zespół Williamsa-Campbella) przyjęty na oddział z ewentualną kwalifikacją do leczenia transplantacją płuc” - czytamy w karcie chorego.

Decyzja o wstępnej kwalifikacji już zapadła. Jednak aby pan Tomasz został wpisany na aktywną listę potencjalnych biorców płuc musi przejść jeszcze szereg badań. Czeka go również kosztowne leczenie stomatologiczne. - Lekarz powiedział mi, że jeśli nie będę miał jednego z badań, to nie zostanę wpisany na listę oczekujących.

Renta z potrąceniem

35-latek utrzymuje się z renty socjalnej. Dodatkowo, do lipca br. dorabiał jako strażnik, pracownik ochrony.

- Współpracowałem z firmą Impel przez 8 lat - mówi pan Tomasz. - Ostatnie 2 lata to już była taka wegetacja ze względu na stan zdrowia, ale broniłem się, jak mogłem, żeby jeszcze jakieś dodatkowe pieniądze zarobić. Inaczej na leki by mi nie wystarczyło.

Niestety: pracować już nie może. Nie pozwala mu na to stan zdrowia. A rentę dostaje niższą. - Bo o 24 złote przekroczyłem limit przychodów - wylicza. - Teraz, przez te potrącenia otrzymuję 520 zł.

Od 2012 roku ma do spłaty blisko 4,3 tys. zł z tytułu „nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych”.

- Oczywiście renta jest nadal wypłacana, jednak jest objęta potrąceniami - wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik lubelskiego oddziału ZUS. - W skali miesiąca są to niewielkie kwoty, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że nawet one mogą być pewnym obciążeniem. W takiej sytuacji można złożyć do ZUS-u wniosek o zmniejszenie raty. Przy ocenie wniosku bierzemy pod uwagę sytuację materialną rencisty i jego rodziny.

- To jest jakieś obciążenie - przyznaje Irena Krężołek, matka 35-latka. - Synowi dodatkowe pieniądze by się przydały, tymczasem jeszcze z tego co ma musi oddać. Bardzo pomagają mu przyjaciele. Organizują zbiórki. Są wspaniali.

Firma też pomoże?

Tymczasem Anna Nowakowska z biura komunikacji Grupy Impel, odpisując na nasze pytania wskazuje, że pan Tomasz nie był pracownikiem spółki Impel Security Polska, w związku z czym nie podlegał ubezpieczeniu społecznemu w tej spółce.

- Wskazana przez Panią w mailu osoba, była pracownikiem jednej ze spółek, z którą współpracujemy przy realizacji kontraktów - wyjaśnia Nowakowska.

- Nigdy nie miałem żadnej nagany, nigdy nikomu nie podpadłem. Cały czas byłem do dyspozycji, żeby tylko dla firmy było dobrze. O sobie nie myślałem. Teraz boli mnie to, że jak choroba się posunęła, to firmy już nie ma. „Niech sobie choruje, na jego miejsce są inni” - żali się pan Tomasz.

Próbowaliśmy się skontaktować z osobą, u której pan Tomasz pracował. Mężczyzna najpierw odesłał nas do rzeczniczki firmy Impel. Wczoraj, kiedy mieliśmy już odpowiedź tej spółki zadzwoniliśmy do niego ponownie. Prosił o kontakt w późniejszym czasie. Mimo kilku prób telefonu już nie odebrał.

Tymczasem firma Impel nie wyklucza, że panu Tomaszowi w tej trudnej dla niego sytuacji pomoże. - Jako firma angażujemy się społecznie dlatego w przedstawionej sytuacji szukamy możliwości wsparcia wskazanej przez Panią osoby - zapowiada Nowakowska.

Przyjaciele

Przyjaciele, znajomi, ale też zupełnie obcy ludzie pomagają choremu 35-latkowi. Bardzo zaangażowani są górale, w tym sportowcy; kickbokserzy: Tomasz Sarara i Łukasz Jarosz, z którymi mieszkaniec Niedrzwicy Dużej się przyjaźni.

- Poznaliśmy się w Rabce Zdroju dzięki wspólnej znajomej - wspomina Łukasz Jarosz. - Wiem, że Tomek uwielbia góry, ale ze względu na chorobę nie może się wspinać. Jak tylko do nas przyjeżdża staramy się gdzieś go zabrać np. kolejką na Kasprowy Wierch.

Sportowiec organizuje też zbiórki na rzecz 35-latka. Wspiera go też psychicznie. - Tomek nie może sobie pozwolić na przegraną. Ma mocna psychikę, ale czasem trzeba mu w tej walce z przeciwnościami pomóc.

- Tomasza poznałem jakieś 5 lat temu, przez mojego kolegę Łukasza Jarosza, który opowiedział mi o jego sytuacji - opowiada Tomasz Sarara. - Takim osobom warto pomagać. Namawiam do tego też innych. Tomek jest największym pasjonatem tego sportu. Oby więcej było takich kibiców.

Pomagają też inni. - Pracownicy Sportsparku, gdzie pracuje mój brat, zebrali pieniądze dla mnie. Nawet się nie pytali. Po prostu zrobili zbiórkę. Dzięki tym pieniądzom pojechałem na konsultacje do Zabrza.

Za każdą okazaną pomoc 35-latek jest bardzo wdzięczny. - Bardzo wszystkim dziękuję - podkreśla pan Tomasz.

35-latek nie ustaje w walce, bo jak sam przyznaje, marzeń ma dużo. - Przede wszystkim chciałbym mieć nowe płuca. Chciałbym zobaczyć na żywo UFC (Ultimate Fighting Championship amerykańska organizacja mieszanych sztuk walki - przyp. aut.). Chciałbym, żeby mama w nocy nie płakała, żeby szeptem z tatą nie rozmawiali. Żeby się o mnie już nie martwili.

Marsz

- Jestem poruszony tą bezdusznością polskiego sytemu - przyznaje Rafał Suszek, który po poniedziałkowym artykule w Dzienniku Wschodnim skontaktował się z naszą redakcją. - To jest coś chorego o czym trzeba głośno mówić.

Mężczyzna chce pomóc choremu 35-latkowi. Planuje przejść ponad 50 km z Kazimierza Dolnego do rodzinnej miejscowości pana Tomasza. Podczas marszu będzie zbierać pieniądze na leczenie chorego.

To nie będzie pierwszy charytatywny masz pana Rafała. - W ubiegłym roku szedłem dla chorego na autyzm Szymka. Dzięki temu udało się zebrać ok. 10 tysięcy złotych - opowiada pan Rafał. Trasa liczyła 65 km z Kazimierza Dolnego, Wąwolnice, Nałęczów, Puławy z metą w Kazimierzu Dolnym. - W marszu wzięło udział ok. 30 osób, w tym rodzina Szymona.

- Rozmawiałem już z panem Tomaszem - dodaje Rafał Suszek. - Mamy się spotkać dzisiaj albo jutro, żeby omówić szczegóły. Mój pomysł mu się bardzo spodobał.

JAK POMÓC?

Pan Tomasz jest podopiecznym Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”. Osoby, które chcą mu pomóc mogą wpłacać darowizny na nr konta 89 8944 0003 0000 2088 2000 0010 tytułem: “na leczenie Tomasza Krężołka 773/K”

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 września 2015 o 21:18
0
Pracowalem w firmie impel przez kilka lat miałem tez okazje pracować na tym samym obiekcie co Tomek , jak Ci oszuści z impela mogą twierdzić ze Tomek nie pracował w ich firmie , oczywiście zawsze umowy były podpisywane na jaies inne firmy , nigdy na impel , a jak ktoś pracował więcej godzin musiał podpisywać umowy na dwie rożne firmy , to jest i była banda wyzyskiwaczy i oszustów .
Avatar
Gość / 6 września 2015 o 20:28
0
gdyby był uchodźcą dostał by mieszkanie i wyżywienie a darmo i 1100 zł na miesiąc, a że jest Polakiem do musi się męczyć i liczyć na pomoc ludzi dobrej woli bo Jego państwo ma go w .......
Avatar
Gość / 6 września 2015 o 19:56
0
Ludziska którzy znacie choćby z widzenia,wplacajcie chociaż trochę ile kto może,zamiast wydawać na głupoty pomóżmy Chłopakowi!tutaj każdy grosz ma znaczenie.... Ja pomoge!
Avatar
Gość / 6 września 2015 o 18:16
0
eutanazja ! a ,,dobrodziejka" chojecka szuka biedy po świecie! jak to się ma do zarobków radnych i innych próżniaków którzy ,,żrą" na koszt podatnika!
Avatar
Zxn / 6 września 2015 o 12:12
0

Pomyśleć, że dzikus dostanie więcej od Polski niż jej obywatel. Zgroza!!!

Avatar
Gość / 6 września 2015 o 11:45
0
Dziś wyjściem jest udawać muzumanina. Polsce dla nich zielone światło. Można dostać za darmo mieszkanie, ubezpieczenie i comiesięczne kieszonkowe 3000 pln. PO sprowadzi ich tysiące. Może więc i nasi biedni pójdą PO rozum do głowy?
Avatar
Gość / 6 września 2015 o 11:08
0

zgroza, rządzących winno się ....

Avatar
goj / 6 września 2015 o 09:43
0

Co więcej żydowska gazeta dla Pokaków - GW twierdzi, że nasz kraj stać na przyjęcie 30 tys. uchodźców.

Avatar
Gość / 6 września 2015 o 08:42
0
ha ha ha a my będziemy ciapatych z bliskiego wschodu czy afryki sprowadzać!!
Avatar
Gość / 6 września 2015 o 21:18
0
Pracowalem w firmie impel przez kilka lat miałem tez okazje pracować na tym samym obiekcie co Tomek , jak Ci oszuści z impela mogą twierdzić ze Tomek nie pracował w ich firmie , oczywiście zawsze umowy były podpisywane na jaies inne firmy , nigdy na impel , a jak ktoś pracował więcej godzin musiał podpisywać umowy na dwie rożne firmy , to jest i była banda wyzyskiwaczy i oszustów .
Avatar
Gość / 6 września 2015 o 20:28
0
gdyby był uchodźcą dostał by mieszkanie i wyżywienie a darmo i 1100 zł na miesiąc, a że jest Polakiem do musi się męczyć i liczyć na pomoc ludzi dobrej woli bo Jego państwo ma go w .......
Avatar
Gość / 6 września 2015 o 19:56
0
Ludziska którzy znacie choćby z widzenia,wplacajcie chociaż trochę ile kto może,zamiast wydawać na głupoty pomóżmy Chłopakowi!tutaj każdy grosz ma znaczenie.... Ja pomoge!
Avatar
Gość / 6 września 2015 o 18:16
0
eutanazja ! a ,,dobrodziejka" chojecka szuka biedy po świecie! jak to się ma do zarobków radnych i innych próżniaków którzy ,,żrą" na koszt podatnika!
Avatar
Zxn / 6 września 2015 o 12:12
0

Pomyśleć, że dzikus dostanie więcej od Polski niż jej obywatel. Zgroza!!!

Avatar
Gość / 6 września 2015 o 11:45
0
Dziś wyjściem jest udawać muzumanina. Polsce dla nich zielone światło. Można dostać za darmo mieszkanie, ubezpieczenie i comiesięczne kieszonkowe 3000 pln. PO sprowadzi ich tysiące. Może więc i nasi biedni pójdą PO rozum do głowy?
Avatar
Gość / 6 września 2015 o 11:08
0

zgroza, rządzących winno się ....

Avatar
goj / 6 września 2015 o 09:43
0

Co więcej żydowska gazeta dla Pokaków - GW twierdzi, że nasz kraj stać na przyjęcie 30 tys. uchodźców.

Avatar
Gość / 6 września 2015 o 08:42
0
ha ha ha a my będziemy ciapatych z bliskiego wschodu czy afryki sprowadzać!!
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Uwaga na ogromne korki w okolicach zamkniętego placu Zamkowego w Lublinie
Alarm 24
galeria

Uwaga na ogromne korki w okolicach zamkniętego placu Zamkowego w Lublinie 0 0

Na placu Zamkowym w Lublinie trwają przygotowania do sobotniego koncertu "Siła kobiet". Już jednak dzisiaj przejazd przez plac jest niemożliwy.

Lublin: Urządzą skwer na osiedlu Świt

Lublin: Urządzą skwer na osiedlu Świt 0 0

Nie dłużej niż do końca listopada ma potrwać urządzanie skweru między ul. Szczecińską i Warmińską (os. Świt).

Koncert Fonie Lublina w Trybunale Koronnym
21 lipca 2018, 18:00

Koncert Fonie Lublina w Trybunale Koronnym 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 21 lipca o godz. 18 w Trybunale Koronnym w Lublinie odbędzie się koncert z cyklu Fonie Lublina pt. Kamienica Rynek 17 - Bracia Wieniawscy.

Pieszym na miasteczku akademickim w Lublinie będzie wygodniej. Plany remontowe UMCS

Pieszym na miasteczku akademickim w Lublinie będzie wygodniej. Plany remontowe UMCS 0 0

Wakacyjne remonty planuje UMCS na terenie miasteczka akademickiego. Uczelnia szuka wykonawcy, który wyremontuje zniszczone chodniki i schody w okolicach akademików.

Podlasie straciło dwóch ważnych piłkarzy, decyzje w Chełmiance w sobotę

Podlasie straciło dwóch ważnych piłkarzy, decyzje w Chełmiance w sobotę 0 0

Dwa mocne ciosy spadły w ostatnich dniach na trenerów i kibiców Podlasia. Kamil Kocoł zdecydował się na transfer do Chełmianki, a Przemysław Grajek postanowił zawiesić buty na kołku

Alarm 24: Co to za samolot lata nad Lublinem? Czytelnik przysyła zdjęcia
galeria

Alarm 24: Co to za samolot lata nad Lublinem? Czytelnik przysyła zdjęcia 18 9

Zdjęcia samolotu przysłał do nas Czytelnik.

"Głusza" i "Zaklęte rewiry" w Kinie Perła. Repertuar na weekend
20 lipca 2018, 21:00

"Głusza" i "Zaklęte rewiry" w Kinie Perła. Repertuar na weekend 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kanadyjski thriller Głusza, kultowe Zaklęte rewiry Majewskiego i komedia Za jakie grzechy, dobry Boże? to propozycje Kina Perła na najbliższy weekend. Projekcje o godz. 21 przy ul. Bernardyńskiej 15.

Grozili śmiercią i zgwałceniem matki? Ruszył proces Cyganów, którzy mieli pobić kucharzy
galeria

Grozili śmiercią i zgwałceniem matki? Ruszył proces Cyganów, którzy mieli pobić kucharzy 10 10

Rozpoczął się proces pięciu Romów, oskarżonych o pobicie kucharzy z puławskiej pizzerii „Desperado”. Wszyscy odpowiadają za napaść z powodu przynależności narodowej. Mieli również grozić swoim ofiarom i ich rodzinom.

Nie będzie płotu wzdłuż wschodniej granicy. Minister rezygnuje z pomysłu poprzednika

Nie będzie płotu wzdłuż wschodniej granicy. Minister rezygnuje z pomysłu poprzednika 2 12

Nie będzie płotu wzdłuż wschodniej granicy, który miał być zaporą przed dzikami roznoszącymi ASF. Z pomysłu swojego poprzednika ostatecznie zrezygnował czwartek obecny minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski.

Ewakuowali prawie 150 harcerzy z obozów w lesie

Ewakuowali prawie 150 harcerzy z obozów w lesie 0 1

Blisko 150 harcerzy pochodzących z Lubelskiego zostało w środę ewakuowanych z dwóch obozów w lesie w pobliżu miejscowości Wiosna (województwo świętokrzyskie). Harcerze zostali przetransportowani m.in. do szkoły w Dziebałtowie.

Kiedy będą wybory samorządowe 2018? Nie ma już wolnych billboardów w Lublinie

Kiedy będą wybory samorządowe 2018? Nie ma już wolnych billboardów w Lublinie 3 1

Do 16 sierpnia premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić datę jesiennych wyborów samorządowych. Wtedy formalnie ruszy kampania wyborcza. Kandydaci już się do niej szykują – wolnych billboardów już praktycznie nie ma.

AZS AWF Biała Podlaska stawia na młodzież

AZS AWF Biała Podlaska stawia na młodzież 1 0

Z zespołem rozstał się Łukasz Kandora, najbardziej doświadczony zawodnik

Uwaga na burze! IMGW wydał ostrzeżenie

Uwaga na burze! IMGW wydał ostrzeżenie 14 1

Meteorolodzy ostrzegają przed burzami z gradem, które w czwartek mogą pojawić się w naszym województwie.

Więcej miejsca na spacery. Miasto chce wydłużyć park w obie strony

Więcej miejsca na spacery. Miasto chce wydłużyć park w obie strony 0 8

Miasto ogłosiło przetarg na urządzenie nowego odcinka parku między ul. Jana Pawła II a Poznańską. Oznacza to, że od os. Górki będzie można się przespacerować, choć z jedną przeszkodą, aż do sklepów przy Orkana. W planach jest też przedłużenie parku Jana Pawła II w przeciwnym kierunku, do Nadbystrzyckiej.

Nieudany występ Kingi Kołosińskiej na zawodach w Szwajcarii

Nieudany występ Kingi Kołosińskiej na zawodach w Szwajcarii 1 0

Siatkówka plażowa Kinga Kołosińska i Katarzyna Kociołek zaliczyły nieudany turniej w Gstaad. Polki pożegnały się z imprezą już po fazie grupowej

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.