Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 maja 2015 r.
10:38

Dzieci miały przynieść 'ofiarę pieniężną w kopercie'. Ksiądz: to ofiara dobrowolna

0 87 A A
Fragment kalendarza białego tygodnia w parafii przy ul. Radzyńskiej w Lublinie
Fragment kalendarza białego tygodnia w parafii przy ul. Radzyńskiej w Lublinie

Najpierw przyrzeczenie o abstynencji, później dzień misyjny, w którym dzieci miały przynieść „jakąś swoją (nie od rodziców) ofiarę pieniężną w kopercie”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tak rozpoczął się biały tydzień w parafii pw. Dobrego Pasterza w Lublinie. Niektórzy rodzice uważają, że duchowni ofiarę wymusili, i to nie na dorosłych, lecz na dzieciach. Proboszcz jest innego zdania.

Dzieci z parafii przy ul. Radzyńskiej w Lublinie przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej w minioną niedzielę. Wcześniej rodzice otrzymali wydrukowaną informację dotyczącą m.in. organizacji białego tygodnia.

– W poniedziałek był dzień o abstynencji. Dzieci składały przyrzeczenie, że do czasu pełnoletności nie sięgną po alkohol, narkotyki i papierosy – opowiada jeden z rodziców. – Ksiądz podczas kazania mówił do dzieci, aby nie brały przykładu z rodziców, którzy bawią się m.in. na weselach i piją alkohol.

W pewnym momencie ksiądz nawet spytał dzieci, jakie są rodzaje alkoholu, ale ostatecznie się z tego wycofał. Byliśmy w szoku, że podczas białego tygodnia mówi się o takich rzeczach. Dzieci dostały też obrazek z tekstem przyrzeczenia. Miały się pod nim podpisać. Wątpię, by zrozumiały ten tekst.

Z kolei we wtorek był dzień misyjny. „Dzieci tego dnia przynoszą jakąś swoją (nie od rodziców) ofiarę pieniężną w kopercie – czytamy w informacji dla rodziców. „Specjalne koperty będą rozdane dzieciom dzień wcześniej (…)”.

– Taką kopertą otrzymaliśmy, z rysunkiem i napisem „Dzień Misyjny” – potwierdzają rodzice. – Tylko, że taka ofiara to powinna być nasza dobra wola, a została wymuszona! I to jeszcze od dzieci. Jedno dziecko nawet spytało: Czy mam oddać wszystkie pieniądze, które dostanę od chrzestnego?

Proboszcz parafii pw. Dobrego Pasterza w Lublinie nie kryje zaskoczenia. – O tym wszystkim rodzice dzieci wiedzieli wcześniej – mówi sercanin ks. Andrzej Gruszka. – Poza tym nikt z rodziców nie zgłaszał żadnych uwag. Zebrane pieniądze przekazaliśmy już księdzu na dożywianie dzieci w Urugwaju. Każdy złożył taką ofiarę, jaką mógł. Poza tym była to ofiara dobrowolna – zapewnia duchowny.

Jaką kwotę udało się zebrać? Tego proboszcz nie chce zdradzić.

Duchownego dziwią też krytyczne słowa dotyczące przyrzeczenia abstynencji. – Taką formułę przyrzeczenia dzieci składają od lat – dodaje ks. Gruszka. – Później to przyrzeczenie odnawiają podczas sakramentu Bierzmowania.

Komentarze 87

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 25 maja 2015 o 22:07
0

A MOŻE TO PANIE ''DOCIEKLIWY" -DOCIEKANIE PRAWDY BO KTOŚ SIĘ Z NIĄ WYRAŻNIE ROZMINĄŁ I NIE CHCE NAPISAĆ SPROSTOWANIA!!!

ŁATWO POPĘŁNIĆ BŁĄD I ALE NAPRAWIĆ TRUDNO!!!

I MYLISZ SIĘ JEŻELI SĄDZISZ, ŻE TO CHORE ŁBY, ALE SPEŁNA ROZUMU!!!POPROSTU ''DOCIEKAJĄCE PRAWDY!!!

Avatar
dociekliwy / 22 maja 2015 o 22:19
0

Sądząc po stylu (wykrzykniki itp.) Pierwsze wpisy pochodzą od tej samej osoby, najpewniej oburzonego księdza.

Całe to forum to jest jedna wielka manipulacja robiona przez zryte łby uzależnione od internetu. Tacy jak ten łysy ze wsi co to parę minut po drugiej w nocy odpala kompa i fejsbuczy calutki dzień wklejając filmiki, foty i linki do głupot napotkanych w sieci.

.

Całe to towarzystwo z tego forum wymaga lekarskiej pomocy. Wystarczy odłączyć tę chorą garstkę od sieci i forum umrze.

Całe to forum to jest jedna wielka manipulacja robiona przez zryte łby uzależnione od internetu. Tacy jak ten łysy ze wsi co to parę minut po drugiej w nocy odpala kompa i fejsbuczy calutki dzień wklejając filmiki, foty i linki do głupot napotkanych w sieci.

.

Całe to towarzystwo z tego forum wymaga lekarskiej pomocy. Wystarczy odłączyć tę chorą garstkę od sieci i forum umrze.

rozwiń
Avatar
Gość / 22 maja 2015 o 22:03
0

"najpewniej" ale nie od księdza!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Avatar
Gość / 21 maja 2015 o 15:43
0
Wieeeelka niesprawiedliwość... Jedna z nielicznych parafii, gdzie ofiary są rzeczywiście dobrowolne - nikt nie woła o pieniądze, nie padają żadne kwoty, tylko możne wrzucić (lub NIE!) do puszki tyle, ile się chce. Mam porównanie, bo niedawno załatwiałam zapowiedzi w trzech parafiach... Z całego serca współczuję księżom i... dzieciom, których rodzice zamiast ewentualne uwagi załatwić z księdzem, biegną na skargę do gazety. Żenada.
Avatar
Gość / 20 maja 2015 o 12:24
0
Sądząc po stylu (wykrzykniki itp.) Pierwsze wpisy pochodzą od tej samej osoby, najpewniej oburzonego księdza.
Avatar
Gość / 19 maja 2015 o 20:15
0

Tylko Ks. Florian ........co tak w przeszłości grzebiecie spójrzcie na teraźniejszość jakich mamy super księży:Grzegorz, Artur, Damian, Marcin..........pewnie wasza "wiara" też się skończyła w tamtym czasie????

Avatar
Gość / 16 maja 2015 o 11:14
0

''Czwartek dzień wyjazdowy" tego nie widzicie? tylko koperta!!!!!!!!!!!! ŻE księża zorganizowali piknik dla dzieci ,żeby ochłonęły i się odstresowały po wszystkim tego nie widzicie???

Mimo waszych pomówień I OSKARŻEŃ do ostatniego dnia,  nie dali ŻADNEMU dziecku odczuć tego, jak jest im przykro, tylko z uśmiechem do wszystkich.

ALE CÓŻ?!  JAK WIDAĆ LUDZKA GŁUPOTA NIE ZNA GRANIC.....

Avatar
Gość / 16 maja 2015 o 10:58
0

"Jakąś kopertę" następny zorientowany rodzic.na "jakiejś" komunii też się znalazłeś zapewne przypadkiem!!!!!!!!!!!!!!!!

Nie chodzicie na zebrania, nie interesujecie się niczym, przyłazicie na gotowe a później nie  rozumiecie prostych, okrojonych informacji dla przypomnienia na kartce(gdyby nie ona to pewnie byście w ogóle nie wiedzieli co i kiedy).

Zobaczyliście '' kopeta"  i już sensaacja!!!!!!!!!!!!!!!!od razu do Dziennika  LECICIE, może prościej było pójść do księdza i zapytać a nie IDIOTÓW  Z SIEBE ROBICIE!!!!!

Widać że przypadkiem w kościele się znaleźliście!!!!! ani księży, ani parafii nie znacie

Kasę ciągną jaką kasę ????????????szkoda że w innej parafii komunii wasze dzieci nie przyjmowały składka 200zł na dzień dobry,a wam naw całość nawet tyle nie wyszła z czego większość była przecież ustalana przez was samych gdzie wtedy byliście???????

Zamiast się cieszyć i być dumnym z dzieci,że były grzeczne jak nigdy i pięknie śpiewały, to im pamięć o tym dniu pieprzycie.....

"Jakąś kopertę" następny zorientowany rodzic.na "jakiejś" komunii też się znalazłeś zapewne przypadkiem!!!!!!!!!!!!!!!!

Nie chodzicie na zebrania, nie interesujecie się niczym, przyłazicie na gotowe a później nie  rozumiecie prostych, okrojonych informacji dla przypomnienia na kartce(gdyby nie ona to pewnie byście w ogóle nie wiedzieli co i kiedy).

Zobaczyliście '' kopeta"  i już sensaacja!!!!!!!!!!!!!!!!od razu do Dziennika  LECICIE, może prościej było pójść do księdza i zapytać a nie IDIOTÓW  ... rozwiń

Avatar
Gość / 15 maja 2015 o 19:45
0
U nas też dzieciak przyniósł jakąś dziwną pustą "kopertę"która nie wiadomo po co jest :)
Avatar
czechowianka / 15 maja 2015 o 17:54
0

Ks. Florian to Ks. Florian jedyny w swoim rodzaju.

Ale myślę ,że śp. S.Zabdyr to przewraca się w grobie.

(przepraszam za wcześniejszą pomyłkę w pisaniu)

Avatar
Gość / 25 maja 2015 o 22:07
0

A MOŻE TO PANIE ''DOCIEKLIWY" -DOCIEKANIE PRAWDY BO KTOŚ SIĘ Z NIĄ WYRAŻNIE ROZMINĄŁ I NIE CHCE NAPISAĆ SPROSTOWANIA!!!

ŁATWO POPĘŁNIĆ BŁĄD I ALE NAPRAWIĆ TRUDNO!!!

I MYLISZ SIĘ JEŻELI SĄDZISZ, ŻE TO CHORE ŁBY, ALE SPEŁNA ROZUMU!!!POPROSTU ''DOCIEKAJĄCE PRAWDY!!!

Avatar
dociekliwy / 22 maja 2015 o 22:19
0

Sądząc po stylu (wykrzykniki itp.) Pierwsze wpisy pochodzą od tej samej osoby, najpewniej oburzonego księdza.

Całe to forum to jest jedna wielka manipulacja robiona przez zryte łby uzależnione od internetu. Tacy jak ten łysy ze wsi co to parę minut po drugiej w nocy odpala kompa i fejsbuczy calutki dzień wklejając filmiki, foty i linki do głupot napotkanych w sieci.

.

Całe to towarzystwo z tego forum wymaga lekarskiej pomocy. Wystarczy odłączyć tę chorą garstkę od sieci i forum umrze.

Całe to forum to jest jedna wielka manipulacja robiona przez zryte łby uzależnione od internetu. Tacy jak ten łysy ze wsi co to parę minut po drugiej w nocy odpala kompa i fejsbuczy calutki dzień wklejając filmiki, foty i linki do głupot napotkanych w sieci.

.

Całe to towarzystwo z tego forum wymaga lekarskiej pomocy. Wystarczy odłączyć tę chorą garstkę od sieci i forum umrze.

rozwiń
Avatar
Gość / 22 maja 2015 o 22:03
0

"najpewniej" ale nie od księdza!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Avatar
Gość / 21 maja 2015 o 15:43
0
Wieeeelka niesprawiedliwość... Jedna z nielicznych parafii, gdzie ofiary są rzeczywiście dobrowolne - nikt nie woła o pieniądze, nie padają żadne kwoty, tylko możne wrzucić (lub NIE!) do puszki tyle, ile się chce. Mam porównanie, bo niedawno załatwiałam zapowiedzi w trzech parafiach... Z całego serca współczuję księżom i... dzieciom, których rodzice zamiast ewentualne uwagi załatwić z księdzem, biegną na skargę do gazety. Żenada.
Avatar
Gość / 20 maja 2015 o 12:24
0
Sądząc po stylu (wykrzykniki itp.) Pierwsze wpisy pochodzą od tej samej osoby, najpewniej oburzonego księdza.
Avatar
Gość / 19 maja 2015 o 20:15
0

Tylko Ks. Florian ........co tak w przeszłości grzebiecie spójrzcie na teraźniejszość jakich mamy super księży:Grzegorz, Artur, Damian, Marcin..........pewnie wasza "wiara" też się skończyła w tamtym czasie????

Avatar
Gość / 16 maja 2015 o 11:14
0

''Czwartek dzień wyjazdowy" tego nie widzicie? tylko koperta!!!!!!!!!!!! ŻE księża zorganizowali piknik dla dzieci ,żeby ochłonęły i się odstresowały po wszystkim tego nie widzicie???

Mimo waszych pomówień I OSKARŻEŃ do ostatniego dnia,  nie dali ŻADNEMU dziecku odczuć tego, jak jest im przykro, tylko z uśmiechem do wszystkich.

ALE CÓŻ?!  JAK WIDAĆ LUDZKA GŁUPOTA NIE ZNA GRANIC.....

Avatar
Gość / 16 maja 2015 o 10:58
0

"Jakąś kopertę" następny zorientowany rodzic.na "jakiejś" komunii też się znalazłeś zapewne przypadkiem!!!!!!!!!!!!!!!!

Nie chodzicie na zebrania, nie interesujecie się niczym, przyłazicie na gotowe a później nie  rozumiecie prostych, okrojonych informacji dla przypomnienia na kartce(gdyby nie ona to pewnie byście w ogóle nie wiedzieli co i kiedy).

Zobaczyliście '' kopeta"  i już sensaacja!!!!!!!!!!!!!!!!od razu do Dziennika  LECICIE, może prościej było pójść do księdza i zapytać a nie IDIOTÓW  Z SIEBE ROBICIE!!!!!

Widać że przypadkiem w kościele się znaleźliście!!!!! ani księży, ani parafii nie znacie

Kasę ciągną jaką kasę ????????????szkoda że w innej parafii komunii wasze dzieci nie przyjmowały składka 200zł na dzień dobry,a wam naw całość nawet tyle nie wyszła z czego większość była przecież ustalana przez was samych gdzie wtedy byliście???????

Zamiast się cieszyć i być dumnym z dzieci,że były grzeczne jak nigdy i pięknie śpiewały, to im pamięć o tym dniu pieprzycie.....

"Jakąś kopertę" następny zorientowany rodzic.na "jakiejś" komunii też się znalazłeś zapewne przypadkiem!!!!!!!!!!!!!!!!

Nie chodzicie na zebrania, nie interesujecie się niczym, przyłazicie na gotowe a później nie  rozumiecie prostych, okrojonych informacji dla przypomnienia na kartce(gdyby nie ona to pewnie byście w ogóle nie wiedzieli co i kiedy).

Zobaczyliście '' kopeta"  i już sensaacja!!!!!!!!!!!!!!!!od razu do Dziennika  LECICIE, może prościej było pójść do księdza i zapytać a nie IDIOTÓW  ... rozwiń

Avatar
Gość / 15 maja 2015 o 19:45
0
U nas też dzieciak przyniósł jakąś dziwną pustą "kopertę"która nie wiadomo po co jest :)
Avatar
czechowianka / 15 maja 2015 o 17:54
0

Ks. Florian to Ks. Florian jedyny w swoim rodzaju.

Ale myślę ,że śp. S.Zabdyr to przewraca się w grobie.

(przepraszam za wcześniejszą pomyłkę w pisaniu)

Zobacz wszystkie komentarze 87

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rozbudowa terminala Portu Lotniczego Lublin. Ma obsłużyć milion pasażerów rocznie [zdjęcia]
galeria

Rozbudowa terminala Portu Lotniczego Lublin. Ma obsłużyć milion pasażerów rocznie [zdjęcia] 9 0

Nowa poczekalnia, dodatkowe linie bezpieczeństwa i pięć bramek, które będą w stanie obsłużyć cztery samoloty na godzinę. Na budowie nowej części terminala Portu Lotniczego Lublin widać już szkielet powiększonej hali odlotów. Ma być gotowa za rok.

Urlop rodzicielski, urlop ojcowski. Ile osób korzysta, ile dni przysługuje?

Urlop rodzicielski, urlop ojcowski. Ile osób korzysta, ile dni przysługuje? 0 0

471,2 tys. osób skorzystało w pierwszym półroczu tego roku z urlopów dla rodziców: rodzicielskiego, macierzyńskiego i ojcowskiego – podało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Malarzowi ogrodów. Wasylówka dla Bazylego Albiczuka
galeria

Malarzowi ogrodów. Wasylówka dla Bazylego Albiczuka 0 0

Dąbrowica Mała pamięta o Bazylim Albiczuku. Jak co roku, w rocznicę śmierci malarza zorganizowano Wasylówkę.

4Dreamers w Galerii Plaza w Lublinie
28 lipca 2018, 14:00

4Dreamers w Galerii Plaza w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Empik mieszczący się w Galerii Plaza (ul. Lipowa 13) zaprasza miłośników dobrej muzyki na spotkanie z członkami młodego zespołu 4Dreamers. Artyści pojawią się w Lublinie 28 lipca o godz. 14.

Kolejna grupa zawodowa ze szpitala przy Jaczewskiego w Lublinie chce podwyżek płac

Kolejna grupa zawodowa ze szpitala przy Jaczewskiego w Lublinie chce podwyżek płac 11 4

1400 zł brutto podwyżki chcą technicy elektroradiologii ze szpitala przy Jaczewskiego. – Szpital najwięcej zarabia na badaniach, które wykonujemy. A paradoksalnie zyski, które my wypracowaliśmy, pójdą na realizację porozumienia z pielęgniarkami – denerwują się technicy elektroradiologii.

Alarm 24: Ktoś zrobił sobie dzikie śmietnisko na Felinie
galeria

Alarm 24: Ktoś zrobił sobie dzikie śmietnisko na Felinie 2 0

Zdjęcia śmieci wyrzuconych na drodze w lasku między akademikami a Felinem przysłała do nas Czytelniczka.

Lublin: Masa Krytyczna Śladami Józefa Czechowicza
27 lipca 2018, 18:00
galeria

Lublin: Masa Krytyczna Śladami Józefa Czechowicza 2 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami kolejna odsłona przejażdżek po Lublinie w ramach Masy Krytycznej. 27 lipca o godz. 18 z Placu Litewskiego wyruszy rajd śladami Józefa Czechowicza.

Paweł Fajdek (Agros Zamość): Chcę wracać do Lublina

Paweł Fajdek (Agros Zamość): Chcę wracać do Lublina 3 0

Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość, srebrnym medalistą mistrzostw Polski

Sukces Katarzyny Krawczyk na zawodach w Hiszpanii

Sukces Katarzyny Krawczyk na zawodach w Hiszpanii 2 0

Katarzyna Krawczyk z Cementu-Gryfa Chełm zdobyła brązowy medal podczas Międzynarodowego Turnieju o Grand Prix Hiszpanii. Srebro wywalczyła inna z Polek Agnieszka Wieszczek-Kordus w kategorii 72 kg

Powiat lubartowski: Potrąciła pieszego, dlaczego odjechała z miejsca wypadku?

Powiat lubartowski: Potrąciła pieszego, dlaczego odjechała z miejsca wypadku? 2 2

Do zdarzenia doszło w niedzielę po godz. 21 na drodze krajowej nr 48 w miejscowości Wola Blizocka (pow. lubartowski).

18-latek wpadł podczas kontroli na ul. Turystycznej w Lublinie. Trzy miesiące aresztu

18-latek wpadł podczas kontroli na ul. Turystycznej w Lublinie. Trzy miesiące aresztu 0 3

W nocy z piątku na sobotę na ulicy Turystycznej policyjni wywiadowcy zatrzymali do kontroli drogowej samochód audi.

Lubelskie: Nieszczęśliwy skok ze spadochronem

Lubelskie: Nieszczęśliwy skok ze spadochronem 17 1

Do zdarzenia doszło w niedzielę na lotnisku w miejscowości Mokre koło Zamościa.

Znika popularna w Lublinie marka supermarketów. Połączenie z dużą siecią
galeria

Znika popularna w Lublinie marka supermarketów. Połączenie z dużą siecią 1 5

Jesienią z Lublina znikną sklepy Aldik. Zastąpią je Stokrotki. Pracownicy sieci czekają na zmiany z niepokojem.

PO zmieniła kandydata na prezydenta Wrocławia. Duże zaskoczenie
film

PO zmieniła kandydata na prezydenta Wrocławia. Duże zaskoczenie 1 1

Kazimierz Michał Ujazdowski nie będzie kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia – ogłosił przewodniczący tej partii Grzegorz Schetyna. Nowego kandydata Koalicji Obywatelskiej wskaże Nowoczesna. 

Musical "Metro" w Lublinie
14 października 2018, 18:00

Musical "Metro" w Lublinie 6 0

Co Gdzie Kiedy. Legendarny polski musical Metro zawita do Lublina. Znakomite przedstawienie w gwiazdorskiej obsadzie zobaczymy 14 października o godz. 18 w Hali Globus (ul. Kazimierza Wielkiego 8).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010