Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 grudnia 2018 r.
21:04

Do tych billboardów na ulicach Lublina nikt się nie przyznał. Nawoływanie do nienawiści? Sprawdzi to prokurator

100 28 A A
Zdjęcie umieszczone na billboardach, co bardzo szybko wychwycili internauci, pochodziło z zamieszek w Baltimore w USA
Zdjęcie umieszczone na billboardach, co bardzo szybko wychwycili internauci, pochodziło z zamieszek w Baltimore w USA

Prokuratura bierze się za wyjaśnienie sprawy billboardów wymierzonych w prezydenta Lublina na finiszu kampanii wyborczej. Zdjęcie czarnoskórych ludzi demolujących radiowóz było opatrzone słowami o sprowadzaniu przez Krzysztofa Żuka imigrantów, którzy „mordują, gwałcą kobiety i dzieci”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Postępowanie prowadzone jest w kierunku nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych oraz znieważenia funkcjonariusza publicznego – wyjaśnia Rafał Kawalec, szef Prokuratury Okręgowej w Zamościu, która wszczęła postępowanie przygotowawcze.

Śledczy badają sprawę po zawiadomieniu, które złożył w ostatnim dniu kampanii wyborczej prezydent Lublina. Właśnie wtedy na ulicach pojawiły się billboardy z napisem „KRZYSZTOF ŻUK Sprowadzi imigrantów” zakończonym ledwie zauważalnym znakiem zapytania i bijącym po oczach stwierdzeniem „ONI MORDUJĄ, GWAŁCĄ KOBIETY I DZIECI”.

Według Żuka takie plakaty mogły podpadać pod przepis karny przewidujący nawet dwa lata więzienia za nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym. Prezydent podkreślał też, że skoro billboardy umieszczono w widocznych miejscach, to można uznać, że zrobiono to „w celu rozpowszechnienia treści stanowiących przestępstwo”.

Pojawienie się takich plakatów zbiegło się w czasie z emisją telewizyjnej reklamy wyborczej ostrzegającej przed napływem agresywnych imigrantów w razie wygranej Platformy Obywatelskiej. Ta reklama była oznakowana jako materiał wyborczy Prawa i Sprawiedliwości, tymczasem do billboardów na ulicach Lublina nie przyznał się nikt. – Będziemy wyjaśniać, kto i w jakim zamiarze umieścił plakaty – dodaje Kawalec.

Ale sprawa billboardów to tylko jeden wątek, który mają do zbadania prokuratorzy. W swoim październikowym zawiadomieniu Krzysztof Żuk wskazał też na drugie przestępstwo. Miało ono polegać na zniesławieniu funkcjonariusza publicznego, czyli prezydenta Lublina. Według niego zniesławieniem mogły być słowa jego głównego kontrkandydata w wyborach samorządowych, posła Sylwestra Tułajewa (PiS), który publicznie pytał o to, „ilu islamskich imigrantów chce przyjąć Krzysztof Żuk do Lublina”.

Zawiadomienie zostało złożone w Lublinie, ale sprawa trafiła do równorzędnej prokuratury z Zamościa. Postępowanie jest na wstępnym etapie, a merytorycznych decyzji można się spodziewać w ciągu trzech miesięcy.

Przypomnijmy, że poseł Tułajew od razu odciął się od ulicznych plakatów wymierzonych w Żuka. – Przypuszczam, że cała sprawa może mieć charakter prowokacji – zapewniał poseł, zarzucając prezydentowi prowadzenie „czarnej kampanii”.

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ZUK ODDAJ PIENIADZE z PZU / 6 dni temu o 19:37
+26
ZERKNIJCIE PONIŻEJ - ALE SIĘ LEWACKI TROLL P0-PSL naprodukował...
Avatar
/+/ / 4 grudnia 2018 o 21:51
+20
Kto miał zyskać na tych prymitywnych instynktach??? Insekty z pis!
Avatar
Gość / 4 grudnia 2018 o 21:43
+20
Tułajew od samego początku prowadził brudną kampanię.
Avatar
ot cały pis / 4 grudnia 2018 o 21:40
+20
Wiedzą, że nie mają w uczciwej potyczce żadnych szans z Żukiem, to próbują opluć i obrzucić błotem
Avatar
Populizm i Slogany / 4 grudnia 2018 o 21:35
+20
***s://wolnosc24.pl/2018/07/26/imigrant-pis-planuje-wydac-miliardy-na-sciaganie-imigrantow-z-azji-rzad-zafunduje-nam-multi-kulti/
Avatar
Gość / 4 grudnia 2018 o 21:35
+20
Ciągle kłamią i straszą. Niby PO to złodzieje a ile z nich zostało za kradzież skazanych ? Bo mi się wydaje że póki co to tylko M.M. ma dwa wyroki za kłamanie. Hipokryzja. Wmówili ludziom że są jedynymi katolikami i Polakami, a reszta to zdrajcy. Obudźcie sie
Avatar
Gość / 4 grudnia 2018 o 21:34
+20
nczas.com/2018/09/29/to-juz-pewne-pis-zdradzil-masowo-i-po-cichu-sciaga-imigrantow-chodzi-o-ratowanie-zbankrutowanego-zus-u/
Avatar
Gość / 4 grudnia 2018 o 21:34
+20
A o co niby pytać prezydenta? Z tego co wiem, Żuk nie ściągnął do Lublina żadnego imigranta(nie jest to nawet jego kompetencją). Za to PiS-owski rząd? Z tego co wiem ściąga do Polski dużo więcej imigrantów niż ekipa PO/PSL, mimo iż rzekomo jest temu przeciwny.
Avatar
Adam z Lublina / 4 grudnia 2018 o 21:24
+20
Przecież to była ogólnopolska akcja PiSu straszenia uchodźcami na dwa dni przed wyborami !!! Sławetny spot w telewizji, a lokalnie takie bilbordy. Strzelili sobie chłopaki w kolano więc nic dziwnego, że nie chcą się teraz przyznać. Bilbordy pewnie wykupili na jakiegoś słupa, który wszystkiemu zaprzeczy. Ale wystarczy poczekać i zobaczyć w której spółce dostanie ciepłą posadkę, on albo jego rodzinka.
Avatar
Gość / 4 grudnia 2018 o 21:17
+20
żenujący lubelski PiS
Avatar
ZUK ODDAJ PIENIADZE z PZU / 6 dni temu o 19:37
+26
ZERKNIJCIE PONIŻEJ - ALE SIĘ LEWACKI TROLL P0-PSL naprodukował...
Avatar
SZDLOZLODZIEJOWK / 6 dni temu o 15:16
-1
TUŁAJEW JAKO SYN KSIEDZA CHCIAŁ TATOWI PODBIC FREKFENCJE W KOSCIOLE .SWOJA DROGĄ TAKIEGO BURACTWA JAK REPREZENTUJE POLSKA KASTA POLITYKIEROW TO SIE POWINNO OPATENTOWAC
Avatar
Orzeszek / 6 dni temu o 13:20
0
A ukraincy banderowcy nie mordowali? Nie gwalcili? To takie samo zagrozenie jak islamisci, i po co ich tu tyle, Polakowi zarobic sie nie da bo po co a ukrainiec musi mieszkanie miec zapewnione, precz na front podobno wijne macie, od kiedy zdrowi mlodzi ludzie uciekaja zamiast walczyc za ojczyzne, i tym sposobem widac co soba reprezentuja, narod bez wartosci
Avatar
Lopez / 6 dni temu o 10:00
+1
Zianie nienawiścią to ja widzę w powyższych komentarzach.Gdzie nienawiść na tych transparentach?
Avatar
Gość / 6 dni temu o 09:14
0
A nie mordują? Nie gwałcą kobiet i dzieci? A może zdjęcie jest fotomontażem? Po co nam prokuratura, która ściga za pisanie prawdy.
Avatar
Gość / 6 dni temu o 08:11
+1
Podejrzewam, że to któryś kontrkandydat. Pytanie tylko czy ten, co nigdzie nigdy nie pracował czy któryś inny?
Avatar
s.h. / 6 dni temu o 07:07
0
jaki to problem ustalić kto to zlecił? mamy przecież właściciela billboardu, sprawdzamy komu wystawił fakturę za udostępnienie w tych dniach i mamy winnego....proste, co tu badać?
Avatar
^_^ / 6 dni temu o 00:53
+1
Czyli leming nie przeprosi zgwałconą kobietę i jej pobitego męża? Przypomnę, że na wejściu na plażę była tabliczka z informacją po włosku, że w nocy nie wolno spacerować po plaży, bo "jest niebezpiecznie". Pojawiła się po inwazji nielegalnych imigrantów zza Morza Śródziemnego. Gdyby prsed wejściem na plaże byłby taki bilbord, toby ostrzegałoby turystow, a nie tylko lokalnych mieszkańców. I prawda jest taka, że w Polsce owszem zdarza się dostać po gębie lub bycie zgwałconą, ale nikt nie odważy się w Niemczech wejść na osiedle delikatnie ujmując ciemnoskorych cudzoziemców w nocy. Dam ci chłopie 200€ i gwarantuję ci, że nie wejdziesz do takiego getta po 22h. Każdy wie, gdzie są takie miejsca. W Landshut nikt po zmroku nie wchodzi do parku. Zgadnij dlaczego? Ostatni śmiałek, a właściwie "niedoinformowany" skończył ze złamaną ręką. Więc nie chrzań, że w Polsce jest podobnie. W domu chodzę często przez park na gorce w nocy i jakoś bez uszczerbku. U nas młode pary tam się pałętają w lecia, a w Niemczech istna melina dla narkomanów. Bo cóż ci uchodźcy potrafią robić? Robie w firmie gdzie 80% to cudzoziemcy i o dziwo ani jednego "uchodźcy". Może szef rasista i nie zatrudnia Murzynów? Poprzednio robiłem na taśmie. Dwóch nawet szefowi przysłali, ale po dwóch dniach "znudzili" się robotą. Później widziałem ich na ławcecw centrum jak się byczyli. Naprawdę wytrwali pracownicy. Teraz zastanawiam się jak mogliśmy się porównywać do Murzynów Europy. Gdybyśmy nimi byli, tobyśmy brali kasę za byczenie się.
Czyli leming nie przeprosi zgwałconą kobietę i jej pobitego męża? Przypomnę, że na wejściu na plażę była tabliczka z informacją po włosku, że w nocy nie wolno spacerować po plaży, bo "jest niebezpiecznie". Pojawiła się po inwazji nielegalnych imigrantów zza Morza Śródziemnego. Gdyby prsed wejściem na plaże byłby taki bilbord, toby ostrzegałoby turystow, a nie tylko lokalnych mieszkańców. I prawda jest taka, że w Polsce owszem zdarza się dostać po gębie lub bycie zgwałconą, ale nikt nie odważy się w Niemczech wejść na osiedle delika... rozwiń
Avatar
^_^ / 4 grudnia 2018 o 23:37
-3
"Niezależni" (cztaj na telefon na PO) sędziowie nie pozwolą, by Płatni Oszuści odpowiedzieli za złodziejstwo swych rządów. Każdy wie, że jedynie wykażą ich "nierozwagę" jakby doszło do procesu. Aby tych oszustów i złodziei sprawiedliwie osądzić, trzeba w kolejnych wyborach dać głos na PiS, by miał bezwzględną większość. Polacy o tym wiedzą. Szczerze cieszy mnie wygrana PO włodarzy w miastach wojewódkich. Już Trzaskowski pokazał, gdzie ma obietnice wyborrcze. Tak trzymać Partio Oszustów, a przerypiecie w wyborach. Na mnie straszenie PiSem nie działa jak kiedyś. Ja cieszę się, że wreszcie nie ma podwyżek (paliwo, spożywka, bilety) i ucinania ludziom wsparcia (zasiłek pogrzebowy -2000zł, zasiłek dla bezronotnych -6mcy, obniżenie zasiłku dla bezrobotnych -wmawiano podwyżkę w mediach?!, odbieranie dzieci rodzicom ze względu na ubóstwo, okradzenie Polaków z ich kont OFE na 167.000.000.000 bez wyrażonej zgody na piśmie?...itd.) tak jak za czasów Zielonej Wyspy. Polacy tego nie zapomnieli Rudemu. W Niemczech my emigranci wiemy dlaczego zostaliśmy rozdzieleni od swych rodzin. Tutaj wszyscy wiedzą kim są złodzieje. Przypomnijcie sobie kto ryczał, gdy chciano podnieść o marne 100zł... o marne 25€?!... pensję Polakom. Którzy to politycy ryczeli, że runie gospodarka? Ostatnio podniesiono znacznie więcej. I jak? Runęła gospodarka? Durne lemingi, żyjący z wyzysku rodaków. To im gra. Ale my wrócimy, bo powoli w Niemczech życie staje się coraz droższe. Oczywiście dzięki emigrantom. Im państwo wykupuje mieszkania do darmowego zamieszkania. A my obecnie płacimy za pokój tyle co kiedyś za całe trzypokojowe mieszkanie?! Ceny na żywność? W Polsce lemingi srały po nogach jak im masło zdrożało?! Kto je masło. W Niemczech KAŻDY produkt podrożał od min. 20cent do max. 60cent. Rok temu benzyna była tańsza o 20centów. Obecnie kosztuje 1,60€/l. Widać przy Merkel pozostała ZŁA KONIUNKTURA. Dlatego przerypała w wyborach w Bawarii i Hesji. Swoją drogą u nas też wybory samorządowe powinny odbywać się w różnych terminach na każde województwo. Od razu odsiewałoby się Złodziei i Oszustów. A tak 5 lat i PłatnimOszuści mają ludzi w du... Trzaskowski już to zaprezentował. Miała być bezpłatna komunikacja, a będzie podwyżka za bilety. Gratuluję lemingom rezygnacjinz rozbudowy metra.
"Niezależni" (cztaj na telefon na PO) sędziowie nie pozwolą, by Płatni Oszuści odpowiedzieli za złodziejstwo swych rządów. Każdy wie, że jedynie wykażą ich "nierozwagę" jakby doszło do procesu. Aby tych oszustów i złodziei sprawiedliwie osądzić, trzeba w kolejnych wyborach dać głos na PiS, by miał bezwzględną większość. Polacy o tym wiedzą. Szczerze cieszy mnie wygrana PO włodarzy w miastach wojewódkich. Już Trzaskowski pokazał, gdzie ma obietnice wyborrcze. Tak trzymać Partio Oszustów, a przerypiecie w wyborach. Na mnie ... rozwiń
Avatar
. / 4 grudnia 2018 o 23:23
-1
Prawda, że prawda boli? W UE są już kraje, gdzie cenzuruje się fakty. Skoro nikt nie weryfikuje ekonomicznych emigrantów, to trzeba przygotować naród, by nie był zaskoczony jak para polska we Włoszech. Tam nie było takich bilbordów, to nie wiedzieli, że dzięki uchodźcom w nocy nie soaceruje się wzdłuż plaży. Przepraszam, ale ja mam w du... wasze odczucia. Ja chcę bezpiecznie przejść w nocy przez MOJE miasto. A nie chować się w domu jakby była godzina policyjna. Który z lemingów przeprosił zgwałvoną kobietę i skatowanego mężczyznę za to, że kazali im kochać "uchodźców"?
 Jesteś głupi jak but. Wyłącz czasem reżimową propagandową telewizję, to się dowiesz, że w Polsce też kobiety są bite, gwałcone i mordowane. I to nie przez uchodźców w nocy, ale w biały dzień, przez prawdziwych i jedynych Polaków katolików. Uwierzyłbyś? Pewnie nie, bo masz móżdżek wielkości orzecha włoskiego.
 Jesteś głupi jak but. Wyłącz czasem reżimową propagandową telewizję, to się dowiesz, że w Polsce też kobiety są bite, gwałcone i mordowane. I to nie przez uchodźców w nocy, ale w biały dzień, przez prawdziwych i jedynych Polaków katolików. Uwierzyłbyś? Pewnie nie, bo masz móżdżek wielkości orzecha włoskiego. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 11 grudnia 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 11 grudnia 2018 r. 0 0

Spłonął im dom. Rodzina z Cholewianki potrzebuje pomocy

Spłonął im dom. Rodzina z Cholewianki potrzebuje pomocy 0 0

Rodzina z Cholewianki (gmina Kazimierz Dolny), której z czwartku na piątek spłonął dom potrzebuje pomocy.

Obrazy Albiczuka po konserwacji. Wystawa w Muzeum Południowego Podlasia
14 grudnia 2018, 14:00

Obrazy Albiczuka po konserwacji. Wystawa w Muzeum Południowego Podlasia 0 0

Dzieła Bazylego Albiczuka już po konserwacji. Muzeum pokaże je na wystawie. Otwarcie w piątek.

Jak Mikołaj, to do szpitala w Łęcznej

Jak Mikołaj, to do szpitala w Łęcznej 0 0

Co roku mali pacjenci z radością wracają do szpitala. Na szczęście nie na leczenie, ale na spotkanie z Mikołajem i personelem Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej. W piątek na dzieci czekały prezenty oraz uśmiechy lekarzy, pielęgniarek i kadry tego oddziału.

Lodowisko przy „dziewiątce” w Białej Podlaskiej już działa

Lodowisko przy „dziewiątce” w Białej Podlaskiej już działa 4 0

Miłośnicy łyżew mogą z niego korzystać przez cały tydzień.

"Rozgoryczenie i frustracja osiągnęły apogeum". Przynieśli paski z wypłatami nauczycieli z Lubelskiego

"Rozgoryczenie i frustracja osiągnęły apogeum". Przynieśli paski z wypłatami nauczycieli z Lubelskiego 19 28

Oświatowa „Solidarność” żąda odwołania Anny Zalewskiej ze stanowiska minister edukacji. Związkowcy tłumaczą, że trwające od dwóch lat rozmowy, to ze strony resortu „dialog pozorowany”. Nie wykluczają bardziej radykalnych form protestu, w tym strajku.

Szansa na elektryczną rewolucję w Puławach

Szansa na elektryczną rewolucję w Puławach 7 9

Władze Puław liczą na rządowe wsparcie na rozwój tzw. elektromobilności. Chodzi o przygotowanie strategii, która ma ułatwić budowę m.in. stacji ładowania pojazdów elektrycznych, czy zakup ekologicznych, niskoemisyjnych samochodów.

Pożar w budynku przy ul. Czwartek w Lublinie

Pożar w budynku przy ul. Czwartek w Lublinie 24 9

Strażacy zostali zaalarmowani o pożarze przy ul. Czwartek w Lublinie o godz. 20.25.

Koncert Sehno w DDK Węglin
15 grudnia 2018, 19:00
film

Koncert Sehno w DDK Węglin 1 0

Co Gdzie Kiedy. Japoński duet Sehno wystąpi w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a). Koncert w ramach cyklu Peryferia odbędzie się 15 grudnia o godz. 19.

Rozprawy odwołane, paraliż w sądach w woj. lubelskim. Pracownicy poszli na zwolnienia lekarskie

Rozprawy odwołane, paraliż w sądach w woj. lubelskim. Pracownicy poszli na zwolnienia lekarskie 37 33

Zamknięte sale rozpraw i puste biura. Tak od poniedziałku wygląda wiele sądów w naszym regionie. Walczący o podwyżki pracownicy administracyjni masowo poszli na zwolnienia lekarskie. – Zarabiamy niewiele ponad 2 tys. zł – skarżą się.

Europoseł z Lublina: "Niewiele osób w Polsce wie o faktycznych przyczynach wymiany premier Beaty Szydło"
film

Europoseł z Lublina: "Niewiele osób w Polsce wie o faktycznych przyczynach wymiany premier Beaty Szydło" 0 18

Kto rządzi Polską - pyta w swoim najnowszym felietonie dla Radia Maryja europoseł z Lublina prof. Mirosław Piotrowski. I dowodzi, że najważniejsze decyzje dla Polski wcale nie zapadają w kraju, tylko za granicą.

Jary Oddział Zamknięty. Koncert w Radiu Lublin
14 grudnia 2018, 19:00

Jary Oddział Zamknięty. Koncert w Radiu Lublin 0 0

Co Gdzie Kiedy. Największe przeboje Oddziału Zamkniętego usłyszymy w piątek, 14 grudnia o godz. 19 w Radiu Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2).

Sprawunki – Targi Rzeczy Wyjątkowych w Warsztatach Kultury [lista wystawców]
15 grudnia 2018, 11:00

Sprawunki – Targi Rzeczy Wyjątkowych w Warsztatach Kultury [lista wystawców] 1 1

W dniach 15-16 grudnia w Warsztatach Kultury odbędą się Targi Rzeczy Wyjątkowych, podczas których będzie można znaleźć ciekawe, oryginalne prezenty na gwiazdkę. Będzie można spotkać wielu artystycznie uzdolnionych gości.

CBA: Grupa producentów rolnych z woj. lubelskiego wyłudziła 17 milionów złotych
film

CBA: Grupa producentów rolnych z woj. lubelskiego wyłudziła 17 milionów złotych 18 14

Agenci CBA z Lublina zatrzymali dziś osiem osób. Chodzi o wyłudzenie około 17 mln złotych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przez grupę producentów rolnych z woj. lubelskiego.

"Lublin w piosence". Zespół Lubelska Baszta i jego nowa płyta
Magazyn

"Lublin w piosence". Zespół Lubelska Baszta i jego nowa płyta 0 0

"Lublin w piosence” to tytuł najnowszej płyty zespołu Lubelska Baszta. Grupę tworzą Adam Ardasiński, Andrzej Namiota, Paweł Niewiarowski i Jacek Szpunar.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!