Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 grudnia 2018 r.
21:04

Do tych billboardów na ulicach Lublina nikt się nie przyznał. Nawoływanie do nienawiści? Sprawdzi to prokurator

0 28 A A
Zdjęcie umieszczone na billboardach, co bardzo szybko wychwycili internauci, pochodziło z zamieszek w Baltimore w USA
Zdjęcie umieszczone na billboardach, co bardzo szybko wychwycili internauci, pochodziło z zamieszek w Baltimore w USA

Prokuratura bierze się za wyjaśnienie sprawy billboardów wymierzonych w prezydenta Lublina na finiszu kampanii wyborczej. Zdjęcie czarnoskórych ludzi demolujących radiowóz było opatrzone słowami o sprowadzaniu przez Krzysztofa Żuka imigrantów, którzy „mordują, gwałcą kobiety i dzieci”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Postępowanie prowadzone jest w kierunku nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych oraz znieważenia funkcjonariusza publicznego – wyjaśnia Rafał Kawalec, szef Prokuratury Okręgowej w Zamościu, która wszczęła postępowanie przygotowawcze.

Śledczy badają sprawę po zawiadomieniu, które złożył w ostatnim dniu kampanii wyborczej prezydent Lublina. Właśnie wtedy na ulicach pojawiły się billboardy z napisem „KRZYSZTOF ŻUK Sprowadzi imigrantów” zakończonym ledwie zauważalnym znakiem zapytania i bijącym po oczach stwierdzeniem „ONI MORDUJĄ, GWAŁCĄ KOBIETY I DZIECI”.

Według Żuka takie plakaty mogły podpadać pod przepis karny przewidujący nawet dwa lata więzienia za nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym. Prezydent podkreślał też, że skoro billboardy umieszczono w widocznych miejscach, to można uznać, że zrobiono to „w celu rozpowszechnienia treści stanowiących przestępstwo”.

Pojawienie się takich plakatów zbiegło się w czasie z emisją telewizyjnej reklamy wyborczej ostrzegającej przed napływem agresywnych imigrantów w razie wygranej Platformy Obywatelskiej. Ta reklama była oznakowana jako materiał wyborczy Prawa i Sprawiedliwości, tymczasem do billboardów na ulicach Lublina nie przyznał się nikt. – Będziemy wyjaśniać, kto i w jakim zamiarze umieścił plakaty – dodaje Kawalec.

Ale sprawa billboardów to tylko jeden wątek, który mają do zbadania prokuratorzy. W swoim październikowym zawiadomieniu Krzysztof Żuk wskazał też na drugie przestępstwo. Miało ono polegać na zniesławieniu funkcjonariusza publicznego, czyli prezydenta Lublina. Według niego zniesławieniem mogły być słowa jego głównego kontrkandydata w wyborach samorządowych, posła Sylwestra Tułajewa (PiS), który publicznie pytał o to, „ilu islamskich imigrantów chce przyjąć Krzysztof Żuk do Lublina”.

Zawiadomienie zostało złożone w Lublinie, ale sprawa trafiła do równorzędnej prokuratury z Zamościa. Postępowanie jest na wstępnym etapie, a merytorycznych decyzji można się spodziewać w ciągu trzech miesięcy.

Przypomnijmy, że poseł Tułajew od razu odciął się od ulicznych plakatów wymierzonych w Żuka. – Przypuszczam, że cała sprawa może mieć charakter prowokacji – zapewniał poseł, zarzucając prezydentowi prowadzenie „czarnej kampanii”.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ZUK ODDAJ PIENIADZE z PZU / 5 grudnia 2018 r. o 19:37
+27
ZERKNIJCIE PONIŻEJ - ALE SIĘ LEWACKI TROLL P0-PSL naprodukował...
Avatar
/+/ / 4 grudnia 2018 r. o 21:51
+20
Kto miał zyskać na tych prymitywnych instynktach??? Insekty z pis!
Avatar
ot cały pis / 4 grudnia 2018 r. o 21:40
+20
Wiedzą, że nie mają w uczciwej potyczce żadnych szans z Żukiem, to próbują opluć i obrzucić błotem
Avatar
Populizm i Slogany / 4 grudnia 2018 r. o 21:35
+20
***s://wolnosc24.pl/2018/07/26/imigrant-pis-planuje-wydac-miliardy-na-sciaganie-imigrantow-z-azji-rzad-zafunduje-nam-multi-kulti/
Avatar
Gość / 4 grudnia 2018 r. o 21:35
+20
Ciągle kłamią i straszą. Niby PO to złodzieje a ile z nich zostało za kradzież skazanych ? Bo mi się wydaje że póki co to tylko M.M. ma dwa wyroki za kłamanie. Hipokryzja. Wmówili ludziom że są jedynymi katolikami i Polakami, a reszta to zdrajcy. Obudźcie sie
Avatar
Gość / 4 grudnia 2018 r. o 21:34
+20
nczas.com/2018/09/29/to-juz-pewne-pis-zdradzil-masowo-i-po-cichu-sciaga-imigrantow-chodzi-o-ratowanie-zbankrutowanego-zus-u/
Avatar
Gość / 4 grudnia 2018 r. o 21:34
+20
A o co niby pytać prezydenta? Z tego co wiem, Żuk nie ściągnął do Lublina żadnego imigranta(nie jest to nawet jego kompetencją). Za to PiS-owski rząd? Z tego co wiem ściąga do Polski dużo więcej imigrantów niż ekipa PO/PSL, mimo iż rzekomo jest temu przeciwny.
Avatar
Adam z Lublina / 4 grudnia 2018 r. o 21:24
+20
Przecież to była ogólnopolska akcja PiSu straszenia uchodźcami na dwa dni przed wyborami !!! Sławetny spot w telewizji, a lokalnie takie bilbordy. Strzelili sobie chłopaki w kolano więc nic dziwnego, że nie chcą się teraz przyznać. Bilbordy pewnie wykupili na jakiegoś słupa, który wszystkiemu zaprzeczy. Ale wystarczy poczekać i zobaczyć w której spółce dostanie ciepłą posadkę, on albo jego rodzinka.
Avatar
Gość / 4 grudnia 2018 r. o 21:17
+20
żenujący lubelski PiS
Avatar
Gość / 4 grudnia 2018 r. o 21:43
+19
Tułajew od samego początku prowadził brudną kampanię.
Avatar
ZUK ODDAJ PIENIADZE z PZU / 5 grudnia 2018 r. o 19:37
+27
ZERKNIJCIE PONIŻEJ - ALE SIĘ LEWACKI TROLL P0-PSL naprodukował...
Avatar
SZDLOZLODZIEJOWK / 5 grudnia 2018 r. o 15:16
+1
TUŁAJEW JAKO SYN KSIEDZA CHCIAŁ TATOWI PODBIC FREKFENCJE W KOSCIOLE .SWOJA DROGĄ TAKIEGO BURACTWA JAK REPREZENTUJE POLSKA KASTA POLITYKIEROW TO SIE POWINNO OPATENTOWAC
Avatar
Orzeszek / 5 grudnia 2018 r. o 13:20
+2
A ukraincy banderowcy nie mordowali? Nie gwalcili? To takie samo zagrozenie jak islamisci, i po co ich tu tyle, Polakowi zarobic sie nie da bo po co a ukrainiec musi mieszkanie miec zapewnione, precz na front podobno wijne macie, od kiedy zdrowi mlodzi ludzie uciekaja zamiast walczyc za ojczyzne, i tym sposobem widac co soba reprezentuja, narod bez wartosci
Avatar
Lopez / 5 grudnia 2018 r. o 10:00
+2
Zianie nienawiścią to ja widzę w powyższych komentarzach.Gdzie nienawiść na tych transparentach?
Avatar
Gość / 5 grudnia 2018 r. o 09:14
+2
A nie mordują? Nie gwałcą kobiet i dzieci? A może zdjęcie jest fotomontażem? Po co nam prokuratura, która ściga za pisanie prawdy.
Avatar
Gość / 5 grudnia 2018 r. o 08:11
+3
Podejrzewam, że to któryś kontrkandydat. Pytanie tylko czy ten, co nigdzie nigdy nie pracował czy któryś inny?
Avatar
s.h. / 5 grudnia 2018 r. o 07:07
+2
jaki to problem ustalić kto to zlecił? mamy przecież właściciela billboardu, sprawdzamy komu wystawił fakturę za udostępnienie w tych dniach i mamy winnego....proste, co tu badać?
Avatar
^_^ / 5 grudnia 2018 r. o 00:53
+3
Czyli leming nie przeprosi zgwałconą kobietę i jej pobitego męża? Przypomnę, że na wejściu na plażę była tabliczka z informacją po włosku, że w nocy nie wolno spacerować po plaży, bo "jest niebezpiecznie". Pojawiła się po inwazji nielegalnych imigrantów zza Morza Śródziemnego. Gdyby prsed wejściem na plaże byłby taki bilbord, toby ostrzegałoby turystow, a nie tylko lokalnych mieszkańców. I prawda jest taka, że w Polsce owszem zdarza się dostać po gębie lub bycie zgwałconą, ale nikt nie odważy się w Niemczech wejść na osiedle delikatnie ujmując ciemnoskorych cudzoziemców w nocy. Dam ci chłopie 200€ i gwarantuję ci, że nie wejdziesz do takiego getta po 22h. Każdy wie, gdzie są takie miejsca. W Landshut nikt po zmroku nie wchodzi do parku. Zgadnij dlaczego? Ostatni śmiałek, a właściwie "niedoinformowany" skończył ze złamaną ręką. Więc nie chrzań, że w Polsce jest podobnie. W domu chodzę często przez park na gorce w nocy i jakoś bez uszczerbku. U nas młode pary tam się pałętają w lecia, a w Niemczech istna melina dla narkomanów. Bo cóż ci uchodźcy potrafią robić? Robie w firmie gdzie 80% to cudzoziemcy i o dziwo ani jednego "uchodźcy". Może szef rasista i nie zatrudnia Murzynów? Poprzednio robiłem na taśmie. Dwóch nawet szefowi przysłali, ale po dwóch dniach "znudzili" się robotą. Później widziałem ich na ławcecw centrum jak się byczyli. Naprawdę wytrwali pracownicy. Teraz zastanawiam się jak mogliśmy się porównywać do Murzynów Europy. Gdybyśmy nimi byli, tobyśmy brali kasę za byczenie się.
Czyli leming nie przeprosi zgwałconą kobietę i jej pobitego męża? Przypomnę, że na wejściu na plażę była tabliczka z informacją po włosku, że w nocy nie wolno spacerować po plaży, bo "jest niebezpiecznie". Pojawiła się po inwazji nielegalnych imigrantów zza Morza Śródziemnego. Gdyby prsed wejściem na plaże byłby taki bilbord, toby ostrzegałoby turystow, a nie tylko lokalnych mieszkańców. I prawda jest taka, że w Polsce owszem zdarza się dostać po gębie lub bycie zgwałconą, ale nikt nie odważy się w Niemczech wejść na osiedle delika... rozwiń
Avatar
^_^ / 4 grudnia 2018 r. o 23:37
-2
"Niezależni" (cztaj na telefon na PO) sędziowie nie pozwolą, by Płatni Oszuści odpowiedzieli za złodziejstwo swych rządów. Każdy wie, że jedynie wykażą ich "nierozwagę" jakby doszło do procesu. Aby tych oszustów i złodziei sprawiedliwie osądzić, trzeba w kolejnych wyborach dać głos na PiS, by miał bezwzględną większość. Polacy o tym wiedzą. Szczerze cieszy mnie wygrana PO włodarzy w miastach wojewódkich. Już Trzaskowski pokazał, gdzie ma obietnice wyborrcze. Tak trzymać Partio Oszustów, a przerypiecie w wyborach. Na mnie straszenie PiSem nie działa jak kiedyś. Ja cieszę się, że wreszcie nie ma podwyżek (paliwo, spożywka, bilety) i ucinania ludziom wsparcia (zasiłek pogrzebowy -2000zł, zasiłek dla bezronotnych -6mcy, obniżenie zasiłku dla bezrobotnych -wmawiano podwyżkę w mediach?!, odbieranie dzieci rodzicom ze względu na ubóstwo, okradzenie Polaków z ich kont OFE na 167.000.000.000 bez wyrażonej zgody na piśmie?...itd.) tak jak za czasów Zielonej Wyspy. Polacy tego nie zapomnieli Rudemu. W Niemczech my emigranci wiemy dlaczego zostaliśmy rozdzieleni od swych rodzin. Tutaj wszyscy wiedzą kim są złodzieje. Przypomnijcie sobie kto ryczał, gdy chciano podnieść o marne 100zł... o marne 25€?!... pensję Polakom. Którzy to politycy ryczeli, że runie gospodarka? Ostatnio podniesiono znacznie więcej. I jak? Runęła gospodarka? Durne lemingi, żyjący z wyzysku rodaków. To im gra. Ale my wrócimy, bo powoli w Niemczech życie staje się coraz droższe. Oczywiście dzięki emigrantom. Im państwo wykupuje mieszkania do darmowego zamieszkania. A my obecnie płacimy za pokój tyle co kiedyś za całe trzypokojowe mieszkanie?! Ceny na żywność? W Polsce lemingi srały po nogach jak im masło zdrożało?! Kto je masło. W Niemczech KAŻDY produkt podrożał od min. 20cent do max. 60cent. Rok temu benzyna była tańsza o 20centów. Obecnie kosztuje 1,60€/l. Widać przy Merkel pozostała ZŁA KONIUNKTURA. Dlatego przerypała w wyborach w Bawarii i Hesji. Swoją drogą u nas też wybory samorządowe powinny odbywać się w różnych terminach na każde województwo. Od razu odsiewałoby się Złodziei i Oszustów. A tak 5 lat i PłatnimOszuści mają ludzi w du... Trzaskowski już to zaprezentował. Miała być bezpłatna komunikacja, a będzie podwyżka za bilety. Gratuluję lemingom rezygnacjinz rozbudowy metra.
"Niezależni" (cztaj na telefon na PO) sędziowie nie pozwolą, by Płatni Oszuści odpowiedzieli za złodziejstwo swych rządów. Każdy wie, że jedynie wykażą ich "nierozwagę" jakby doszło do procesu. Aby tych oszustów i złodziei sprawiedliwie osądzić, trzeba w kolejnych wyborach dać głos na PiS, by miał bezwzględną większość. Polacy o tym wiedzą. Szczerze cieszy mnie wygrana PO włodarzy w miastach wojewódkich. Już Trzaskowski pokazał, gdzie ma obietnice wyborrcze. Tak trzymać Partio Oszustów, a przerypiecie w wyborach. Na mnie ... rozwiń
Avatar
. / 4 grudnia 2018 r. o 23:23
0
Prawda, że prawda boli? W UE są już kraje, gdzie cenzuruje się fakty. Skoro nikt nie weryfikuje ekonomicznych emigrantów, to trzeba przygotować naród, by nie był zaskoczony jak para polska we Włoszech. Tam nie było takich bilbordów, to nie wiedzieli, że dzięki uchodźcom w nocy nie soaceruje się wzdłuż plaży. Przepraszam, ale ja mam w du... wasze odczucia. Ja chcę bezpiecznie przejść w nocy przez MOJE miasto. A nie chować się w domu jakby była godzina policyjna. Który z lemingów przeprosił zgwałvoną kobietę i skatowanego mężczyznę za to, że kazali im kochać "uchodźców"?
 Jesteś głupi jak but. Wyłącz czasem reżimową propagandową telewizję, to się dowiesz, że w Polsce też kobiety są bite, gwałcone i mordowane. I to nie przez uchodźców w nocy, ale w biały dzień, przez prawdziwych i jedynych Polaków katolików. Uwierzyłbyś? Pewnie nie, bo masz móżdżek wielkości orzecha włoskiego.
 Jesteś głupi jak but. Wyłącz czasem reżimową propagandową telewizję, to się dowiesz, że w Polsce też kobiety są bite, gwałcone i mordowane. I to nie przez uchodźców w nocy, ale w biały dzień, przez prawdziwych i jedynych Polaków katolików. Uwierzyłbyś? Pewnie nie, bo masz móżdżek wielkości orzecha włoskiego. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Bloki w Dominowie "Nie wykluczam dalszych rozmów"

Bloki w Dominowie "Nie wykluczam dalszych rozmów"

Będziemy się starać, aby wyjść tym potrzebom naprzeciw – mówi Dariusz Gałan, radny i właściciel firmy, która chce wybudować blok w Dominowie.

70 procent uczniów ściąga podczas zdalnych lekcji
film

70 procent uczniów ściąga podczas zdalnych lekcji

Blisko 70 procent uczniów przyznaje się do ściągania podczas zajęć online - wynika z anonimowej ankiety przeprowadzonej w jednym z łódzkich liceów. Nauczycielom podczas nauki zdalnej o wiele trudniej kontrolować uczniów. Wielu wyłącza kamerki czy tłumaczy się problemami technicznymi. Według dyrektora łódzkiej placówki - wyniki ankiety nie są zaskoczeniem.

Lex deweloper w Dominowie "Będziemy żyć jak w getcie"

Lex deweloper w Dominowie "Będziemy żyć jak w getcie"

Mimo sprzeciwu mieszkańców ul. Pięknej w Dominowie i innych osób, które poparły ich protest, naprzeciwko ich domów stanie blok. Inwestor, a jednocześnie radny z Dominowa, Dariusz Gałan skorzystał z „lex deweloper”. We wtorek zdołał przekonać większość Rady Gminy Głusk do swojej nowej inwestycji. – Będziemy żyć jak w getcie – komentuje jedna z protestujących osób.

Puławy mają nową choinkę

Puławy mają nową choinkę

Na placu Chopina w Puławach stoi już nowa, świąteczna choinka. Drzewko imitujące świerk ma 10 metrów wysokości. Zastąpiło znany z poprzednich lat „stożek”. Montaż pozostałych ozdób bożonarodzeniowych trwa.

CBOS: 47 proc. badanych nie zamierza się zaszczepić przeciw COVID-19

CBOS: 47 proc. badanych nie zamierza się zaszczepić przeciw COVID-19

Co trzeci badany zaszczepiłby się przeciw COVID-19, gdyby była dostępna szczepionka, a blisko połowa nie ma takiego zamiaru. Stosunek do szczepień zależy w od podejścia do choroby i od wieku ankietowanych. Wielu obawia się też skutków ubocznych szczepionki – wynika z badania CBOS.

Świąteczny trolejbus będzie jeździł po Lublinie. Rozkład jazdy

Świąteczny trolejbus będzie jeździł po Lublinie. Rozkład jazdy

Znamy już dokładny rozkład jazdy trolejbusu ze świąteczną dekoracją, który w niedzielę wyjedzie na ulice Lublina. Ma obsługiwać linie 155 i 158, a potem wróci do zajezdni po trasie linii 950.

Program TV 4-6 grudnia 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

Program TV 4-6 grudnia 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

W weekend w naziemnej telewizji cyfrowej będzie można zobaczyć klasykę kina, m.in. legendarne "Dawno temu w Ameryce" Sergio Leone. Nie zabraknie również nowości, takich jak "Czarownica 2" czy "Twój Vincent". Poniżej prezentuje kilka wybranych opcji filmowych na weekend.

Turystyczne wyróżnienie dla gminy Puławy

Turystyczne wyróżnienie dla gminy Puławy

Lider Turystyki 2020” zostało przyznane w konkursie organizowanym przez redakcję „Życia Regionów”. Jurorzy docenili m.in. wykonane inwestycje, oznakowanie lokalnych atrakcji, czy też ofertę kulturalną.

Grudniowe zajęcia dla najmłodszych z Centrum Kultury w Lublinie
8 grudnia 2020, 13:00

Grudniowe zajęcia dla najmłodszych z Centrum Kultury w Lublinie

W grudniu Centrum Kultury w Lublinie szykuje moc atrakcji dla najmłodszych odbiorców. Będą nowe zajęcia muzyczne z cyklu NuciMisie, warsztaty plastyczne PrzydaSie, Historie Żabki czy sylwestrowa Mapa Marzeń. Wszystkie propozycje realizowane będą online.

Maluch na okładkę [Wszystkie kandydatury]
Zdjęcia
galeria

Maluch na okładkę [Wszystkie kandydatury]

Wybieramy malucha na okładkę Magazynu Dziennika Wschodniego. Będzie to bez wątpienia przesympatyczna okładka naszego Magazynu, gdyż pojawi się na niej zdjęcie najbardziej uroczego mieszkańca lub mieszkanki województwa lubelskiego poniżej 6 roku życia.

Sensacja. „Egzotyczny widok” wraca do Lublina. Obraz skradziono tuż po wojnie
galeria

Sensacja. „Egzotyczny widok” wraca do Lublina. Obraz skradziono tuż po wojnie

Muzeum Narodowe w Lublinie odzyskało obraz holenderskiego malarza Fransa Posta, datowany na lata 1650-1680. Przez lata sądzono, że „Egzotyczny widok” zaginął pod koniec II wojny światowej. Gdzie się odnalazł?

Przegląd tygodnia. Spryciarz, wizjoner i nieugięty

Przegląd tygodnia. Spryciarz, wizjoner i nieugięty

Autorski przegląd tygodnia.

Młodzieżowe Słowo Roku 2020. Zaskakująca decyzja

Młodzieżowe Słowo Roku 2020. Zaskakująca decyzja

Mało odpoczynku, bo kolejny przeciwnik już czeka. W sobotę starcie Pszczółki z Enea AZS Poznań

Mało odpoczynku, bo kolejny przeciwnik już czeka. W sobotę starcie Pszczółki z Enea AZS Poznań

Zaledwie dwa dni odpoczynku od ostatniego meczu mają koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. W sobotę zespół prowadzony przez Krzysztofa Szewczyka zmierzy się we własnej hali z Enea AZS Poznań (godz. 16)

Tylko 80 osób w kościele. Skromna msza barbórkowa w archikatedrze lubelskiej [ZOBACZ]
zdjęcia
galeria

Tylko 80 osób w kościele. Skromna msza barbórkowa w archikatedrze lubelskiej [ZOBACZ]

Ze względów pandemicznych zaledwie 80 osób mogło wziąć udział w uroczystej mszy w święto górników. Chodzi o Barbórkę, która w tym roku jest skromna. Górnicy co roku, podczas swojego święta, zjeżdżali do Lublina, gdzie uczestniczyli w nabożeństwie. Potem, w galowych mundurach, maszerowali deptakiem. W tym roku jednak tak się nie stało. Tak samo jak nie ma tradycyjnej Karczmy Piwnej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!