Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 czerwca 2016 r.
21:08

Brexit: Co to oznacza dla Polaków? Referendum w Wielkiej Brytanii już w czwartek (sondaże)

0 16 A A
Prezes Ryanaira Michael O’Leary (na zdjęciu) wezwał w środę w Londynie Brytyjczyków do głosowania w referendum za pozostaniem w Unii. Ryanair obsługuje m.in. loty z Lublina do Londynu-Stansted (fot. Ryanair)
Prezes Ryanaira Michael O’Leary (na zdjęciu) wezwał w środę w Londynie Brytyjczyków do głosowania w referendum za pozostaniem w Unii. Ryanair obsługuje m.in. loty z Lublina do Londynu-Stansted (fot. Ryanair)

Czy Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej, czy opuścić Unię Europejską? – w czwartek na to pytanie odpowiadać będą Brytyjczycy. Lublinianie mieszkający na Wyspach i lubelscy przedsiębiorcy z obawami czekają na wynik głosowania.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Ludzie tu siedzą od lat, mają stałą pracę, kredyty. Wielu znajomych kupiło domy, teraz trochę się martwią – mówi nam w przeddzień referendum pani Anna z Lublina, mieszkająca pod Londynem od 5 lat. – Jedni mówią, że nic nam nie grozi, drudzy – że będą nas wyganiać. Są tacy, którzy bardzo boją się powrotu do Polski, bo nie mają tam mieszkań, bo nie znajdą pracy – dodaje.

Jakiego wyniku spodziewa się lublinianka? – Myślę, że Wielka Brytania wyjdzie z Unii, a my wtedy będziemy musieli starać się o pozwolenie na pracę, może o rezydenturę – przewiduje.

– Jeśli zwyciężą zwolennicy brexitu, pogorszą się warunki życia w Anglii. Będzie cło, podrożeje żywność – spodziewa się pan Kamil, który zaopatruje się, jak większość Polaków, w tamtejszych hipermarketach. A tam dominuje towar z kontynentu. – Ale nie zamierzam wracać do Lublina, by harować za najniższą krajową – zarzeka się.

Brexit to temat bardzo delikatny wśród lubelskich przedsiębiorców eksportujących do Wielkiej Brytanii. Zdecydowana większość z nich nie chce oficjalnie rozmawiać na ten temat, żeby nie urazić swoich zagranicznych kontarhentów. Nieoficjalnie obstawiają jednak, że Brytyjczycy nie zdecydują się na wyjście z Unii Europejskiej.

– A gdyby nawet Brytyjczycy opuścili Unię, nie zamkną się handlowo – uważa Adam Zdanowski z Zakładu Mięsnego Wierzejki. – Tamten rynek potrzebuje dobrych i sprawdzonych produktów. Problemem może być jednak znacznie wydłużony czas dostawy. Jeśli zostanie wydłużony o dwa-trzy dni ze względu na kontrole celne, to o połowę skróci się czas przydatności do spożycia świeżych produktów – zauważa.

– W naszej ocenie brexit może sformalizować działania handlowe, ale nie powinien zablokować przepływu towarów. Wielka Brytania jako kraj wyspiarski o charakterze handlowym, nie pozwoli sobie na zamknięcie się na inne rynki – dodaje Bartłomiej Kosicki z Mastermedia, firmy, która zaopatruje sklepy z polską żywnością głównie w Anglii, ale także w Szkocji i Walii. – Wierzymy, że polska żywność, ze względu na swoją jakość, obroni się i dalej skutecznie będziemy prowadzić dystrybucję naszych produktów na Wyspy.

– Na wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mogą zyskać tylko polscy eksporterzy, cała gospodarka jednak na tym straci – przekonuje prof. Witold Orłowski z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. – Brexit może osłabić złotówkę wobec euro, dolara czy franka. Słabsza złotówka to wyższe raty kredytów dla wszystkich zadłużonych w obcych walutach, również przedsiębiorstw, to zaś mogłoby obciążyć sektor bankowy.

Brexit - sondaże

Jak wynika z najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego dla Onetu, za pozostaniem w UE opowiada się 46,6 proc. respondentów. Unię chce opuścić 46,1 proc. Brytyjczyków. (Newseria)

Brexit - pytania i odpowiedzi. Kiedy głosowanie, kiedy wyniki?

• Jak brzmi pytanie referendum?

„Czy Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej, czy opuścić Unię Europejską?” – w czwartek na to pytanie odpowiadać będą Brtyjczycy. Głosujący będą musieli postawić krzyżyk w kratce umieszczonej obok jednej z odpowiedzi: „Pozostać członkiem Unii Europejskiej” lub „Opuścić Unię Europejską”.

• Kto może głosować?

Głosować mogą tylko pełnoletni obywatele Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Wspólnoty Narodów, której członkami są 53 kraje, wśród nich m.in. Cypr, Malta, Bangladesz, Indie, Kanada, Australia, Kenia, RPA i inne byłe kolonie i terytoria brytyjskie. Przybysze z innych krajów, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii – w tym rzesza Polaków – nie będą mogli głosować.

• Ilu głosujących można się spodziewać?

Liczbę uprawnionych szacuje się na 46 mln. Nie ma jednak jednoznacznych prognoz dotyczących frekwencji. W ostatnich wyborach parlamentarnych głosowało 66 proc. uprawnionych.

• Kiedy poznamy wynik?

Tuż po północy czasu lokalnego spłyną głosy z Gibraltaru i Wysp Scilly, natomiast wyniki z Londynu poznamy przed 01.00. Ostatecznych wyników możemy spodziewać się o 7.00 w piątek.

• Ile czasu zajmie Brexit?

Najczęściej przywołany minimalny czas na przeprowadzenie procedury wychodzenia z UE to dwa lata.

• Czy jest minimalna frekwencja?

Nie, nie przewidziano minimalnej frekwencji.

• Czy referendum jest wiążące?

Z formalnego punktu widzenia – nie. Parlamentarzyści mogą zagłosować przeciw wyjściu z UE.

Źródło: Bankier.pl

Sonda: Czy chciałbyś, żeby Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej?

Liczba głosów: 825
66.55%
Nie
33.45%
Tak

Źródło: TVN24 / x-news

Brexit. Wyjście Brytyjczyków nie zaszkodzi nauce

Ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie wywołuje wielkiego poruszenia w lubelskim środowisku akademickim, które współpracuje z brytyjskimi uczelniami. Pewne obawy jednak są.

– Jako poprawny optymista myślę, że do tego nie dojdzie, ale gdyby okazało się, że Brytyjczycy jednak opuszczą Unię Europejską, nie wykluczam ewentualnych niekorzystnych następstw dla Polski. Polacy przede wszystkim mogą stracić prawo do pracy w tym kraju, ale nawet ewentualny izolacjonizm nie spowoduje jakichkolwiek ograniczeń w swobodnym przepływie myśli naukowej i kontaktach badawczych. Medycynę mamy przecież bez granic – komentuje prof. Andrzej Drop, rektor Uniwersytetu Medycznego.

Wynik referendum nie powinien także znacząco wpłynąć na współpracę naukową między lubelskimi i brytyjskimi uczelniami. – Ona istniała jeszcze przed powstaniem Unii Europejskiej – zauważa prof. dr hab. Urszula Paprocka-Piotrowska, prorektor ds. promocji i współpracy z zagranicą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Nie będzie też przeciwwskazań, by nasi studenci wyjeżdżali na Wyspy w ramach programu wymiany studenckiej Erasmus. Jeszcze dwa lata temu obejmował on tylko kraje unijne, ale od niedawna pozwala na kontakty z państwami spoza Unii.

Jest jednak jedna kwestia, która przedstawicieli środowiska akademickiego martwi w szerszym kontekście. – Ewentualne wyjście Brytyjczyków może być zagrożeniem dla Unii Europejskiej, które może wywołać lawinę. A to mogłoby odbić się na działaniach związanych ze staraniem się o fundusze unijne, na których w ostatnich latach tyle skorzystaliśmy – uważa z kolei prof. Stanisław Baran, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Przyrodniczego.

(toma)

Czytaj więcej o:

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 24 czerwca 2016 o 14:13
0
Do PrezesaMpk. Najlepiej jakby ludzie dla takich jak ty pracowali za darmo .
Avatar
Gość / 24 czerwca 2016 o 08:42
0
Kto pojechał do pracy, ten zostanie. Kto pojechał żerować na socjalu, ten przyjedzie po socjal tutaj albo gdzie indziej. I tyle. Giełdy pogłupieją ale to problem spekulantów. I dobrze im tak :P
Avatar
kokos / 24 czerwca 2016 o 07:51
0
...zresztą, oni zawsze mentalnie i fizycznie byli poza Unią. Nie wspomne o autach dla mańkutów.
Avatar
Gość / 24 czerwca 2016 o 07:50
0
Brytyjczycy którzy zagłosowali za wyjściem z Unii to odpowiednicy moherowych beretów. Ważniejsze hasła, jak argumenty i rzeczywistość. Wśród tych modnych haseł jest "suwerenność". Ktoś ja odbiera? - nie. Ale oni myślą, że tak, bo ktoś im to wmówił. A oni ulegają sugestiom.
Avatar
antykleropiSmak / 23 czerwca 2016 o 22:53
0
Do goscia z 00:02...lepsza jedna krolowa ktora wiecej placi,niz marmurowy jarson od pomnikow,razem ze swoja broszką i resztą gwiazd szklanego ekranu
Avatar
PrezesMpk / 23 czerwca 2016 o 19:13
0
Jak Brytania wyjdzie z Unii to masowo będą wracać kierowcy którzy tam kiedyś wyjechali.Obniżę zatem stawkę dla nowoprzyjętych z najniższej krajowej na minimum socjalne.
Avatar
Gość / 23 czerwca 2016 o 19:01
0
Nikt z moich znajomych ani ich znajomych na wyspach stamtąd nie zamierza wracać. Bo po co wracać? Aby być okradanym przez państwo?
Avatar
stret / 23 czerwca 2016 o 16:32
0
Wkrótce dyskoteka non-stop 120 h. Pięć dni wolnego w RP. Cała Polska przy tych samych utworach. Większość nagrań jest rodem z wysp. Czy Beata otrzyma ode mnie wyróżnienie - jeden jej utwór w mojej dyskotece - jeśli tak się stanie, to tylko dlatego, że jest ona absolwentką III LO im. Unii Lubelskiej. Czy pargniecie innej religii i wzmocnionej konstytucji? Oto moja religia i pierwsze prawo konstytucyjne: wychodz z domu czysty i wracaj don czysty. OK. POD WARUNKIEM, ŻE BĘDZIE NOWA SIATKA PŁAC I ZNIESIENIE NIWOLNICTWA W RP. Macie to jak w banku. W przeciwnym razie zatopię nie tylko Wielką Brytanię. Suplement. Robert nie trafia, ale skupia na sobie uwage przeciwnikow. Robert nie umie oderwac sie od ostaniego obroncy, co nie podoba sie Wlodkowi Lubanskiemu.
Wkrótce dyskoteka non-stop 120 h. Pięć dni wolnego w RP. Cała Polska przy tych samych utworach. Większość nagrań jest rodem z wysp. Czy Beata otrzyma ode mnie wyróżnienie - jeden jej utwór w mojej dyskotece - jeśli tak się stanie, to tylko dlatego, że jest ona absolwentką III LO im. Unii Lubelskiej. Czy pargniecie innej religii i wzmocnionej konstytucji? Oto moja religia i pierwsze prawo konstytucyjne: wychodz z domu czysty i wracaj don czysty. OK. POD WARUNKIEM, ŻE BĘDZIE NOWA SIATKA PŁAC I ZNIESIENIE NIWOLNICTWA W RP. Macie to jak w banku.... rozwiń
Avatar
isospore / 23 czerwca 2016 o 16:22
0
Wktótce dyskoteka 120 h bez przerwy. Pięć dni wolnego w RP. Cała Polska przy tych samych utworach. Czy Beata otrzyma ode mnie wyróżnienie - jeden jej utwór w moje dyskotece - jeśli tak się stanie, to tylko dlatego, że Beata jest absolwentką III LO im. Unii Lubelskiej. Czy pargniecie innej religii i wzmocnionej konstytucji? Oto moja religia i pierwsze prawo konstytucyjne: wychodz z domu czysty i wracaj don czysty. Suplement. Robert nie trafia, ale skupia na sobie uwage przeciwnikow. Robert nie umie oderwac sie od ostaniego obroncy, co nie podoba sie Wlodkowi Lubanskiemu.
Avatar
Gość / 23 czerwca 2016 o 16:20
0
Tendencyjny tekst. UK nie potrzebuje unii, a Polacy pracujący na wyspach nie poczują żadnej różnicy! Najpierw lekkie zamieszanie na rynkach, a potem UK pokaże, że unia jej do niczego nie jest potrzebna! Czekam ba referendum w Polandzie! Powodzenia England!
Avatar
Gość / 24 czerwca 2016 o 14:13
0
Do PrezesaMpk. Najlepiej jakby ludzie dla takich jak ty pracowali za darmo .
Avatar
Gość / 24 czerwca 2016 o 08:42
0
Kto pojechał do pracy, ten zostanie. Kto pojechał żerować na socjalu, ten przyjedzie po socjal tutaj albo gdzie indziej. I tyle. Giełdy pogłupieją ale to problem spekulantów. I dobrze im tak :P
Avatar
kokos / 24 czerwca 2016 o 07:51
0
...zresztą, oni zawsze mentalnie i fizycznie byli poza Unią. Nie wspomne o autach dla mańkutów.
Avatar
Gość / 24 czerwca 2016 o 07:50
0
Brytyjczycy którzy zagłosowali za wyjściem z Unii to odpowiednicy moherowych beretów. Ważniejsze hasła, jak argumenty i rzeczywistość. Wśród tych modnych haseł jest "suwerenność". Ktoś ja odbiera? - nie. Ale oni myślą, że tak, bo ktoś im to wmówił. A oni ulegają sugestiom.
Avatar
antykleropiSmak / 23 czerwca 2016 o 22:53
0
Do goscia z 00:02...lepsza jedna krolowa ktora wiecej placi,niz marmurowy jarson od pomnikow,razem ze swoja broszką i resztą gwiazd szklanego ekranu
Avatar
PrezesMpk / 23 czerwca 2016 o 19:13
0
Jak Brytania wyjdzie z Unii to masowo będą wracać kierowcy którzy tam kiedyś wyjechali.Obniżę zatem stawkę dla nowoprzyjętych z najniższej krajowej na minimum socjalne.
Avatar
Gość / 23 czerwca 2016 o 19:01
0
Nikt z moich znajomych ani ich znajomych na wyspach stamtąd nie zamierza wracać. Bo po co wracać? Aby być okradanym przez państwo?
Avatar
stret / 23 czerwca 2016 o 16:32
0
Wkrótce dyskoteka non-stop 120 h. Pięć dni wolnego w RP. Cała Polska przy tych samych utworach. Większość nagrań jest rodem z wysp. Czy Beata otrzyma ode mnie wyróżnienie - jeden jej utwór w mojej dyskotece - jeśli tak się stanie, to tylko dlatego, że jest ona absolwentką III LO im. Unii Lubelskiej. Czy pargniecie innej religii i wzmocnionej konstytucji? Oto moja religia i pierwsze prawo konstytucyjne: wychodz z domu czysty i wracaj don czysty. OK. POD WARUNKIEM, ŻE BĘDZIE NOWA SIATKA PŁAC I ZNIESIENIE NIWOLNICTWA W RP. Macie to jak w banku. W przeciwnym razie zatopię nie tylko Wielką Brytanię. Suplement. Robert nie trafia, ale skupia na sobie uwage przeciwnikow. Robert nie umie oderwac sie od ostaniego obroncy, co nie podoba sie Wlodkowi Lubanskiemu.
Wkrótce dyskoteka non-stop 120 h. Pięć dni wolnego w RP. Cała Polska przy tych samych utworach. Większość nagrań jest rodem z wysp. Czy Beata otrzyma ode mnie wyróżnienie - jeden jej utwór w mojej dyskotece - jeśli tak się stanie, to tylko dlatego, że jest ona absolwentką III LO im. Unii Lubelskiej. Czy pargniecie innej religii i wzmocnionej konstytucji? Oto moja religia i pierwsze prawo konstytucyjne: wychodz z domu czysty i wracaj don czysty. OK. POD WARUNKIEM, ŻE BĘDZIE NOWA SIATKA PŁAC I ZNIESIENIE NIWOLNICTWA W RP. Macie to jak w banku.... rozwiń
Avatar
isospore / 23 czerwca 2016 o 16:22
0
Wktótce dyskoteka 120 h bez przerwy. Pięć dni wolnego w RP. Cała Polska przy tych samych utworach. Czy Beata otrzyma ode mnie wyróżnienie - jeden jej utwór w moje dyskotece - jeśli tak się stanie, to tylko dlatego, że Beata jest absolwentką III LO im. Unii Lubelskiej. Czy pargniecie innej religii i wzmocnionej konstytucji? Oto moja religia i pierwsze prawo konstytucyjne: wychodz z domu czysty i wracaj don czysty. Suplement. Robert nie trafia, ale skupia na sobie uwage przeciwnikow. Robert nie umie oderwac sie od ostaniego obroncy, co nie podoba sie Wlodkowi Lubanskiemu.
Avatar
Gość / 23 czerwca 2016 o 16:20
0
Tendencyjny tekst. UK nie potrzebuje unii, a Polacy pracujący na wyspach nie poczują żadnej różnicy! Najpierw lekkie zamieszanie na rynkach, a potem UK pokaże, że unia jej do niczego nie jest potrzebna! Czekam ba referendum w Polandzie! Powodzenia England!
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

O leśnych przedszkolach w Rezerwacie Dzikich Dzieci

O leśnych przedszkolach w Rezerwacie Dzikich Dzieci 0 0

Zamiast klocków i lalek – patyki i błoto. Zamiast łóżka i materaca – ciepły śpiwór i gołe niebo. Przedszkolaki brodzą w kałużach, przedzierają przez śnieżne zaspy, a ich plac zabaw to las, łąka lub ogród.

MKS Perła Lublin już trenuje

MKS Perła Lublin już trenuje 0 0

Superliga piłkarek ręcznych MKS Perła Lublin ma za sobą pierwszy trening. W poniedziałek w hali MOSiR przy Al. Zygmuntowskich ćwiczyło 14 zawodniczek. Walentyna Nieściaruk i Gabriela Besen na razie trenowały indywidualnie

Wymieszał alkohol z lekami. Zmasakrował nożem poznanego w barze mężczyznę

Wymieszał alkohol z lekami. Zmasakrował nożem poznanego w barze mężczyznę 14 1

Recydywista z Łęcznej zmasakrował nożem poznanego w barze mężczyznę. Wpadł w szał po tym, jak wymieszał alkohol z lekami – wynika z akt sprawy. Ofiara przeżyła tylko dzięki interwencji świadka i policjantów.

Cena 1g suszu dla pacjenta nie powinna przekroczyć 65 zł. Chorzy czekają na medyczną marihuanę

Cena 1g suszu dla pacjenta nie powinna przekroczyć 65 zł. Chorzy czekają na medyczną marihuanę 0 0

Jest firma, która chce sprowadzać z Kanady surowiec do wytwarzania marihuany medycznej. Złożyła już wniosek o rejestrację, ale do aptek lek szybko nie trafi.

Centralny Plac Zabaw. Zapisz się na warsztaty

Centralny Plac Zabaw. Zapisz się na warsztaty 1 0

Co Gdzie Kiedy. Za niecałe dwa tygodnie (28 lipca) na placu przed Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) startuje Centralny Plac Zabaw. – W tym roku razem z wami chcemy otworzyć nowy rozdział naszego projektu – zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

Kolega nie będzie zadowolony. Nawet nie wiedział, że jego samochód został "pożyczony"

Kolega nie będzie zadowolony. Nawet nie wiedział, że jego samochód został "pożyczony" 0 0

Kierowca w Zakrzowie (pow. łęczyński) wypadł z drogi i zakończył jazdę na jednej z latarni.

Piotr Darmochwał (Motor): Najpierw budowa zespołu, potem konkretne cele

Piotr Darmochwał (Motor): Najpierw budowa zespołu, potem konkretne cele 3 0

ROZMOWA Z Piotrem Darmochwałem, nowym zawodnikiem Motoru Lublin

Lublin: Tak wygląda rower miejski po przejechaniu przez pociąg

Lublin: Tak wygląda rower miejski po przejechaniu przez pociąg 6 2

W poniedziałek policjanci z komisariatu VI w Lublinie zatrzymali nieletniego mieszkańca miasta w związku ze zniszczeniem roweru miejskiego.

Jak się zmienią Al. Racławickie w Lublinie? 12 pomysłów, żeby było ładniej i wygodniej
galeria

Jak się zmienią Al. Racławickie w Lublinie? 12 pomysłów, żeby było ładniej i wygodniej 9 19

O zmiany w projekcie przebudowy Al. Racławickich apeluje do prezydenta Lublina doradzająca mu Rada Kultury Przestrzeni. Prosi o estetyczne chodniki, ozdobną roślinność i miejsca do siedzenia. Lista próśb jest o wiele dłuższa.

Kredyt odnawialny na koncie osobistym – co to jest i jak działa?

Kredyt odnawialny na koncie osobistym – co to jest i jak działa? 0 0

Bieżące wydatki pochłonęły całą pensję, a na kolejną trzeba czekać jeszcze kilka dni? A może pojawił się nieoczekiwany wydatek, przekraczający obecne możliwości domowego budżetu? To tylko przykłady sytuacji, w których pomocny może okazać się dostęp do kredytu odnawialnego na koncie osobistym. Czym dokładnie jest i jak działa taki produkt?

Infomat na Rynku miał prezentować walory turystyczne regionu. A pokazywał film porno

Infomat na Rynku miał prezentować walory turystyczne regionu. A pokazywał film porno 46 6

Film porno zamiast reklam chwalących walory turystyczne okolicy można było zobaczyć w sobotę na infomacie ustawionym na hrubieszowskim rynku.

Paulina Guba znowu blisko rekordu, Polska druga w Pucharze Świata

Paulina Guba znowu blisko rekordu, Polska druga w Pucharze Świata 4 1

W weekend na stadionie olimpijskim w Londynie rozgrywane były zawody o Puchar Świata. Mamy powody do radości, bo Polska zajęła drugą lokatę, jedynie za USA. Biało-Czerwonych w Anglii reprezentowała trójka zawodników z województwa lubelskiego: Paulina Guba i Karolina Kołeczek (obie AZS UMCS Lublin) oraz Dominik Kopeć (Agros Zamość)

Depositphotos otrzymał polską wersję językową

Depositphotos otrzymał polską wersję językową 0 0

W dniu dzisiejszym pragnę poświęcić nieco miejsca stronie Depositphotos.com która to święci tryumfy popularności za naszą zachodnią granicą. Od teraz także Polacy mają możliwość wypróbować funkcjonalności jakie ona oferuje, a to wszystko za sprawą specjalnie przygotowanej dla rodaków nakładki językowej.

USA: Nieprawdopodobny upadek. Rowerzystka wpadła w dziurę między mostem a drogą [wideo]
film

USA: Nieprawdopodobny upadek. Rowerzystka wpadła w dziurę między mostem a drogą [wideo] 5 2

Wydział Transportu z Wisconsin w USA opublikował nagranie wideo przedstawiające rowerzystkę omijającą rogatki przed podnoszącym się mostem w miejscowości Menasha.

LKPS Politechnika Lublin buduje zespół na nowy sezon

LKPS Politechnika Lublin buduje zespół na nowy sezon 0 0

LKPS Politechnika Lublin kompletuje skład. Wiceprezes klubu Maciej Krzaczek: w porównaniu do poprzedniego sezonu będziemy mieli mocniejszy skład, a co za tym idzie, stawiamy przed drużyną wyższe cele

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.