Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 sierpnia 2008 r.
14:48
Edytuj ten wpis

Być albo nie być

Specjalnie dla Dziennika Wschodniego. Rozmowa z liderem opozycji gruzińskiej GIORGI TARGAMADZE, najpopularniejszym dziennikarzem w Gruzji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Co się dzieje w Gruzji?

- Mamy stan wojny z Rosją, która zdecydowała się na globalizację konfliktu wokół enklaw etnicznych Osetii Południowej i Abchazji i podjęła przeciwko nam agresję militarną. Bombardowane i ostrzeliwane są miasta i wsie, giną ludzie. Rozgrywa się dramat humanitarny.

• Cierpią jednak nie tylko Gruzini, ale także Osetyjczycy. Prezydent Miheil Saakaszwili w nocy z 7 na 8 sierpnia br. postanowił bowiem siłowo przejąć kontrolę nad Osetią Południową i zdobyć ich stolicę Cchinweli, akurat w dniu rozpoczęcia olimpiady w Pekinie. Blitzkrieg się nie udał, natomiast ruszyła na was Rosja. Georgi Chaindrawa, inny lider opozycyjny, nazwał Saakaszwilego wprost "idiotą i przestępcą”, bo nie potrafił przewidzieć skutkow swego ruchu.

- Przede wszystkim to nie jest żaden lider. Chaindrawa to były kolega i minister Saakaszwilego. Kiedy się pokłócili i Saakaszwili wyrzucił go z gabinetu, atakuje go, gdzie może. Jak widać także i w tej sytuacji. Tak dojrzała, odpowiedzialna opozycja nie postępuje.

• A jak?

- Kiedy jest wojna, trzeba solidarnie stanąć przeciwko zagrożeniu i nie osłabiać się wewnętrzną walką polityczną. Na analizę i rozliczenie kryzysu przyjdzie czas, gdy wróg zostanie odejdzie od naszych drzwi. Od tego jest parlament.

• Uważa pan, że Saakaszwili miał rację wkraczając do Osetii?

- Sednem problemu jest to, że Osetia Południowa jest integralną częścią terytorium Gruzji, czego przytłaczająca większość Osetyjczyków nie przyjmuje do wiadomości i przeciwko czemu występuje oraz chce przyłączyć się do Rosji. Rosja to aktywnie i konsekwentnie wspiera. Problem nabrzmiewa latami i wymaga rozwiązania. Ideałem jest oczywiście, aby dokonywało się to drogą pokojową.

• Wierzy pan, że to jest jeszcze możliwe? Co się powinno stać, aby to było możliwe?

- Wierzę! W tej chwili najważniejsze jest zaangażowanie społeczności międzynarodowej, w tym przede wszystkim Stanów Zjednoczonych. Powinno dojść do jak najszybszego zawieszenia broni i rozpoczęcia rozmów z udziałem ONZ i Unii Europejskiej. Deklarację gotowości zawieszenia broni i rozmów rząd gruziński już przekazał.

• Broni pan prezydenta, którego niedawno jeszcze tak pan zwalczał?

- Opozycja jest bardzo krytyczna wobec Saakaszwilego. Nikt chyba nie podejrzewa, że moje osobiste uczucia są teraz inne niż 7 listopada ubiegłego roku, kiedy studio Imedi TV zostało najechane przez oddział "specnazu” z bronią maszynową, a nadawanie stacji brutalnie przerwane. To zresztą spowodowało, że włączyłem się aktywnie do polityki. Powtórzę jednak raz jeszcze: teraz potrzeba zjednoczenia w sytuacji zagrożenia. To, co się dzieje, to jest być, albo nie dla niepodległej Gruzji! Na tym trzeba skupić wszystkie siły. Jak przetrwamy, pozałatwiamy swoje sprawy.

• Jest pan członkiem partii chrześcijańsko-demokratycznej. Czym charakteryzuje się wasz segment opozycyjny?

- Jest to wiara w tradycyjne i ważne dla naszego społeczeństwa wartości: Kościół, sąd, wybory i media. Uważamy, że władza nie ma prawa instrumentalnie traktować żadnej z nich. Jeśli tak się dzieje, nie ma mowy o demokracji.

• Wróćmy do wojny? Czy znana jest liczba jej ofiar?

- Dokładna liczba jest trudna do ustalenia. Ja słyszałem dane mówiące o 300 ofiarach.

• Działaniami objęta jest już także Abchazja, autonomiczna republika, podobnie jak Osetia Południowa nie uznająca zwierzchności gruzińskiej. Walki trwają w wąwozie Kodori...

- Na razie tylko w nim. Posiada on duże znaczenie strategiczne, bo biegnie nim najkrótsza droga do stolicy Abchazji Suchumi. Jest kontrolowany przez nasze wojska. Rosjanie chcą je stamtąd wypchnąć. Łątwo sobie wyobrazić, że chodzi o opanowanie całej Abchazji. To rozszerzyłoby niebezpiecznie i zeskalowało wojnę.

• Gdy rozmawiamy, w Tbilisi jest niedzielny wieczór. W okolicy lotniska słychać wybuchy. Wiadomo, co przyniesie poniedziałek?

- Będziemy chcieli doprowadzić do zebrania parlamentu, aby zaanalizować rozwój sytuacji. Miejmy nadzieję, że dojdzie do odpowiedzi Rosji na naszą notę i przerwie swoje działania wojenne wobec Gruzji. Przede wszystkim liczymy jednak na pomoc społeczności międzynarodowej i jej zaangażowanie w powstrzymanie rozlewu krwi. Jako dziennikarz nie mogę też nie zwrócić się z apelem o pomoc do opinii publicznej. To też czynię... Dziękuję również tradycyjnie nam przyjaznym Polakom za wszelkie gesty solidarności i poparcia w tak ciężkiej dla nas sytuacji.

Rozmawiał: Waldemar Piasecki

GIORGI TARAGMADZE
Ma 35 lat. Jest absolwentem dziennikarstwa na Uniwersytecie w Tbilisi. Był deputowanym do parlamentu kadencji 1999-2004. Zaangażowany w tworzenie wolnych mediów gruzińskich. Jego kariera zawodowa i wielka popularność rozkwitły w niezależnej Imedia TV, gdzie prowadził swój własny program często atakujący władzę. Popierał "rewolucję róż” która wyniosła do władzy Mikheila Saakaszwili. Gdy Imedia zaczęła go krytykować, władza dokonał najazdu na studio i zamknęła telewizję. W akcie protestu najlepsi dziennikarze odeszli. W lutym br. Targamadze utworzył Partię Chrześcijańsko-Demokratyczną, która w wyborach do parlamentu uzyskała niespełna 9 procent głosów. Należy do największych krytyków Saakaszwilego, przede wszystkim jego autorytarnych i niedemokratycznych skłonności i poczynań. Zwolennik zbliżenia z Patriarchatem Gruzji i oparcia funkcjonowania państwa na podstawowych wartościach moralnych i swobodach obywatelskich. Jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych Gruzinów na świecie.


FOT. "THE MESSENGER”, TBILISI (SPECJALNIE DLA DZIENNIKA WSCHODNIEGO)
Giorgi Targamadze: W obliczu zagrożenia Gruzji, najważniejsza jest jedność. Czas rozliczeń przyjdzie potem...



Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty