Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 lipca 2019 r.
9:59

Była radna musi przeprosić rodzinę Tadeusza Mazowieckiego i zapłacić

825 65 A A
Anna Jaśkowska podczas dzisiejszego ogłaszania wyroku sądu
Anna Jaśkowska podczas dzisiejszego ogłaszania wyroku sądu (fot. Jacek Szydłowski)

Anna Jaśkowska - była radna miejska PiS musi przeprosić za swoją wypowiedź o Tadeuszu Mazowieckim. Stosowne oświadczenie powinna wygłosić podczas sesji lubelskiej rady miasta. Ma również zapłacić 10 tys. zł na cel społeczny

Aktualizacja artykułu: 9 lipca 2019 r. 10:50
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Taki wyrok zapadł we wtorek w Sądzie Okręgowym w Lublinie. Anna Jaśkowska odpowiadała w procesie cywilnym, jaki wytoczyli jej synowie Tadeusza Mazowieckiego. To reakcja na publiczną wypowiedź Jaśkowskiej, która nazwała byłego premiera “stalinowcem, agentem NKWD, który kolaborował z okupacyjną, bolszewicką władzą”.

Sąd uznał, że była radna naruszyła dobra osobiste synów Tadeusza Mazowieckiego. Anna Jaśkowska ma teraz odczytać podczas sesji rady miasta oświadczenie następującej treści.

- Przepraszam rodzinę pana Tadeusza Mazowieckiego, za głoszenie podczas sesji Rady Miasta Lublin [...] nieprawdziwych i rażąco godzących w dobre imię pana premiera Tadeusza Mazowieckiego informacji [...]. Głoszone przeze mnie informacje są nieprawdziwe i nie znajdują oparcia w wiarygodnych źródłach.

Zgodnie z wyrokiem sądu Anna Jaśkowska musi również zapłacić 10 tys. zł na rzecz Towarzystwa Więź.

Proces dotyczył wypowiedzi, która padła podczas sesji rady miasta w maju ubiegłego roku. Debatowano wówczas nad nazwaniem ulicy imieniem Tadeusza Mazowieckiego. Radni Prawa i Sprawiedliwości sprzeciwiali się. Po odczytaniu życiorysu byłego premiera Anna Jaśkowska chciała go uzupełnić i nie godziła się na taką "laurkę".

– Stalinowiec, komunista, agent NKWD, kolaborował z okupacyjną, bolszewicką władzą w latach stalinowskich – wyliczała radna.

Pytana o źródło tych informacji wskazała, że jedynie cytuje informacje z internetu. Przekonywała również, że jej wypowiedź to faktycznie wniosek do IPN, o zbadanie przeszłości Tadeusza Mazowieckiego.

- Powoływanie się na inne osoby nie zwalnia z odpowiedzialności za przekazywaną treść - przypomniała w uzasadnieniu wyroku sędzia Grażyna Lipianin. - Co innego złożenie wniosku do IPN, a czym innym jest domaganie się uzupełnienia życiorysu na podstawie krzywdzących informacji z internetu.

Wypowiedź Jaśkowskiej obiegła media

Synowie Tadeusza Mazowieckiego dwukrotnie domagali się od radnej przeprosin. Ta jednak nie zareagowała. Sprawa trafiła więc do sądu. Synowie byłego premiera domagali się sprostowania informacji o ojcu, publicznych przeprosin na sesji rady oraz w mediach, a także wpłaty 20 tys. zł na cel społeczny. Przeprosiny miałyby zostać opublikowane w dziennikach lokalnych, tygodniach i portalach internetowych i tygodnikach.

– Musimy bronić czci ojca w sytuacji, kiedy spotykamy się z wyraźną intencją obrażenia go – mówił nam wówczas Wojciech Mazowiecki, syn byłego premiera. – Chcieliśmy załatwić sprawę polubownie, ale nie udało się.

Podczas procesu Anna Jaśkowska odpierała zarzuty pod swoim adresem.

– Moja wypowiedź była realizacją mandatu radnego. Nie dla wszystkich Tadeusz Mazowiecki jest ikoną – wyjaśniała działaczka PiS. – Ludzie krytykują jego działalność z czasów, kiedy wspierał reżim.

Jaśkowska dowodziła również, że pozew i domaganie się przeprosin to zamach na swobodę wypowiedzi. Ogłaszając wyrok sąd przypomniał jednak, że wolność ta kończy się tam, gdzie godzi w wolność innych osób. Podczas procesu była radna nie dowiodła, by jej twierdzenia miały oparcie w jakichkolwiek wiarygodnych źródłach.

Anna Jaśkowska wykładała na Politechnice Lubelskiej. Obecnie jest na emeryturze. W 2014 roku bez powodzenia startowała z listy Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do rady miasta. Nieco ponad 400 głosów nie wystarczyło jednak na zdobycie mandatu. Udało się to dopiero rok później, kiedy ówczesny radny Sylwester Tułajew z PiS dostał się do Sejmu. Anna Jaśkowska zajęła wówczas jego miejsce.

Zaistniała w mediach nie tylko poprzez wypowiedź dotyczącą Tadeusza Mazowieckiego. Podczas posiedzenia komisji ds. rodziny próbowała się dowiedzieć, czy Ratusz ma wiedzę o homoseksualnych nauczycielach i dyrektorach lubelskich szkół.

Anna Jaśkowka nie chciała komentować rozstrzygnięcia sądu. Wyrok nie jest prawomocny.

e-Wydanie

Komentarze 65

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Zasmucony / 9 lipca 2019 o 10:12
+35
Typowe dla PISowców - nienawiść do innych, kłamstwo, pogarda dla innych .... Do czego ten naród zmierza pod takim przywództwem ... ?
Avatar
AB / 9 lipca 2019 o 10:44
+34
Kolejny polityk PiS ukarany za kłamstwa i epatowanie mową nienawiści. Teraz kolej na Czarnka i Pituchę. Nie może być przyzwolenia, aby politycy tak ordynarnie skłócali ze sobą społeczeństwo szczując jednych na drugich.
Avatar
tubylec / 9 lipca 2019 o 10:42
+31
Moim zdaniem większy problem niż pania radna stanowią ludzie którzy na nią głosowali. Jak nisko trzeba upaść żeby oddać głos na takie indywiduum.
Avatar
Gość / 9 lipca 2019 o 10:09
+30
Jak to jest? Nie znasz człowieka, widzisz go pierwszy raz w życiu, a jak zobaczysz gębę to od razu wiadomo, że z PiS.
Avatar
Mr. Refleksja.... / 9 lipca 2019 o 10:10
+26
....życie potrafi płatać figle nawet, jak już ma się poczucie kompletnej bezkarności!
Avatar
Inżynier / 9 lipca 2019 o 10:39
+23
Pani Profesor która jako źródło wiedzy podaje "internet" nie zasługuje nawet na tytuł magistra ! Ale wyznawcy jedynie słusznej partii, w takiej właśnie sposób budują swoje przekonania, wiedzę o świecie znajdując w "internetach" .
Avatar
Gość / 9 lipca 2019 o 10:21
+21
Hahaha i dobrze. "wolność słowa i dyskusji nie jest wolnością kłamstwa"!!!
Avatar
abc / 9 lipca 2019 o 11:00
+20
Ja wiem, że do polityki garną się głównie ludzie o nikłym ilorazie inteligencji. Nie wiem tylko, dlaczego oni wszyscy wstępują do PiS?
Avatar
Adam z Lublina / 9 lipca 2019 o 10:34
+19
To KOD Lubelskie najmocniej stanął w obronie poszanowania dobrego imienia Pana Premiera, składając do rektora macierzystej uczelni pani profesor Jaśkowskiej list otwarty z wyrazami oburzenia. Nie można przyzwalać nikomu na obrażanie innych ludzi, tylko dlatego że ten ktoś jest zaślepiony jakąś polityczną ideologią.
Avatar
Obserwator. / 9 lipca 2019 o 12:39
+18
Nie mogę zrozumieć skąd w politykach PiS tyle złości, a wręcz nienawiści do wszystkiego co nie mieści się w ich obozie? Chyba prezes żywi ich tą nienawiścią, a oni zarażają nią innych i mamy to co mamy! Szkoda że PiS tak skłócił Polaków, że często nawet przy świątecznym stole nie mogą normalnie posiedzieć.
Avatar
Kartofel z żoliborza / 11 lipca 2019 o 22:41
0
A przeciez ona powiedziała prawdę!!!I za co ma przepraszać!!!???
 Masz racje ona jest pisowcem, jest już wystarczajaco pokarana przez los.
Avatar
Henio / 11 lipca 2019 o 22:12
-1
Język miłości wazelniarzy Żuka i sympatyków PO. Po gębie widać, że z PiS, kto urodził się miejscem człowiekiem nie umrze. No, ale nadzwyczajnej kascie czyt. w tym wypadku PO i jej sympatykom wolno więcej. Bo jak to mówią co wolno Żukowi to nie jemu smrodowi.
 O to, to! A jak jeszcze inaczej mówili: co wolno wojewodzie, to nie tobie... starosto!
Avatar
Gość / 11 lipca 2019 o 20:20
-2
A przeciez ona powiedziała prawdę!!!I za co ma przepraszać!!!???
Avatar
Prawo i sprawiedliwie / 11 lipca 2019 o 16:33
0
zapłacić za pomówienie i zapaść w milczenie ze wstydu
jakie pomówienia?
 Takie,ktore radna jak przyznaje wyszperała w necie - zródlo wiedzy godne pisowca.
Avatar
Piotrowicz / 11 lipca 2019 o 16:25
+3
Gruba kreska Mazowieckiego pozwoliła okrzepnąć komunie.
 Komuna to ma sie teraz bardzo dobrze w pisie.
Avatar
ixi / 11 lipca 2019 o 15:02
0
zapłacić za pomówienie i zapaść w milczenie ze wstydu
 jakie pomówienia?
Avatar
ów drugi uczeń / 11 lipca 2019 o 14:59
-2
***s://***pch24.pl/tadeusza-mazowieckiego-nienawisc-do-zolnierzy-wykletych,12926,i.html
Avatar
edi / 11 lipca 2019 o 14:32
-3
niezależnie od wyroku sądu ulica nie powinna nosić imienia T. Mazowieckiego
Avatar
Bleee / 11 lipca 2019 o 14:12
0
Język miłości wazelniarzy Żuka i sympatyków PO. Po gębie widać, że z PiS, kto urodził się miejscem człowiekiem nie umrze. No, ale nadzwyczajnej kascie czyt. w tym wypadku PO i jej sympatykom wolno więcej. Bo jak to mówią co wolno Żukowi to nie jemu smrodowi.
Zawsze była szlachta i chamy. A pan Żuk ciężką pracą na szlachectwo zasłużył.
 W przeciwieństwie do pisowskich ujadaczy jarka wielkiego z żolibirza santo subito - amen.
Avatar
Gość / 11 lipca 2019 o 12:30
0
Jak zwykle pisowiec coś chlapnie a potem przeprasza - taka kacza zaraza, tylko wstyd dla Polski.
Zobacz wszystkie komentarze 65

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Motor dokonał już ośmiu wzmocneń. Będą kolejne?

Motor dokonał już ośmiu wzmocneń. Będą kolejne? 0 0

Motor w lecie pozyskał już ośmiu piłkarzy. Najświeższym nabytkiem klubu z Lublina jest boczny pomocnik Tomasz Swędrowski. Trener Mirosław Hajdo liczy, że to jednak nie koniec wzmocnień

Top Gun: Maverick. Nowy zwiastun kultowego filmu [wideo]
film

Top Gun: Maverick. Nowy zwiastun kultowego filmu [wideo] 0 0

W internecie pojawił się trailer filmu Top Gun: Maverick. Kontynuacja kultowego hitu sprzed 34 lat będzie miała premierę w przyszłym roku

Adam Słodowy nie żyje. Był autorem słynnego programu "zrób to sam"
film

Adam Słodowy nie żyje. Był autorem słynnego programu "zrób to sam" 0 1

Zmarł Adam Słodowy. Był znanym popularyzatorem majsterkowania, który w latach 70. i 80. prowadził w Telewizji Polskiej bardzo popularny program "Zrób to sam". Był również autorem scenariusza serialu animowanego dla dzieci "Pomysłowy Dobromir".

Kontrolowali wagę samochodów. Jeden transport ważył o 4 tony za dużo

Kontrolowali wagę samochodów. Jeden transport ważył o 4 tony za dużo 0 1

Ważył 7900 kg, czyli o 4400 kg za dużo - to największe przekroczenie norm odnotowane podczas akcji zorganizowanej w Lublinie. Zatrzymano nie tylko przeładowane samochody dostawcze. Jeden z kierowców, prowadził zbyt ciężki pojazd pod wpływem alkoholu. Kierowca miała ponad 1,7 promila alkoholu w organizmie.

Google Moja Firma i usługa za 249 zł. Przedsiębiorcy zaplątani w marketingową sieć
alarm24

Google Moja Firma i usługa za 249 zł. Przedsiębiorcy zaplątani w marketingową sieć 3 1

249 zł - tyle kosztuje wirtualna wizytówka firmy w internecie sprzedawana przez spółkę PPC System z Poznania. Taką usługę wykupiła u niej jedna z lubelskich firm. Tymczasem Google zapewnia: - Usługa Google Moja Firma jest bezpłatna

Carnaval Sztukmistrzów za tydzień, ale już w ten weekend zobaczyć można sztukmistrzów
21 lipca 2019, 17:00
galeria

Carnaval Sztukmistrzów za tydzień, ale już w ten weekend zobaczyć można sztukmistrzów 0 0

W dziewięciu dzielnicach będzie można oglądać występy klaunów, żonglerów oraz muzyków grających na wiadrach. Od niedzieli po Lublinie będzie krążyć Cyrk Podwórkowy. Tradycyjnie zapowiada on zbliżający się festiwal Carnaval Sztukmistrzów, z którego programu wypadły dwa płatne spektakle.

XIV Dni Jakuba Wędrowycza. Świętowanie w oparach bimbru i machorki [program]
19 lipca 2019, 17:00

XIV Dni Jakuba Wędrowycza. Świętowanie w oparach bimbru i machorki [program] 0 0

Ponad 50 wydarzeń: spotkania autorskie, prelekcje popularnonaukowe, panele dyskusyjne, konkursy i turnieje, gry terenowe, rozgrywki w gry planszowe, karciane i fabularne, fire show, pokazy walk, pokazy tańca, jak również koncerty – i to wszystko w Wojsławicach od piątku (19 lipca) do niedzieli (21 lipca)

Lody tajskie - jak przygotować je w domu?

Lody tajskie - jak przygotować je w domu? 0 0

Na letnie upały najlepsze są lody. Można je kupić w sklepach, cukierniach, kawiarniach i ulicznych budkach. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by szybko przyrządzić w domu. Można na przykład zdecydować się na modne w naszym kraju od kilku lat lody tajskie.

Wojciech Borucki (Azoty Puławy): Mam się od kogo uczyć

Wojciech Borucki (Azoty Puławy): Mam się od kogo uczyć 0 0

Rozmowa z Wojciechem Boruckim, bramkarzem Azotów Puławy i reprezentacji Polski juniorów

Kandydat z płotka. Komentarz Krzysztofa Wiejaka

Kandydat z płotka. Komentarz Krzysztofa Wiejaka 60 44

Serdecznie dziękuję radnemu Tomaszowi Pitusze (PiS) za przyozdobienie swoim licem pół Lublina.

5. Roztoczański Festiwal Kapel Ludowych
20 lipca 2019, 15:00

5. Roztoczański Festiwal Kapel Ludowych 0 0

Już po raz piąty lokalne zespoły folklorystyczne wezmą udział w organizowanym w Zwierzyńcu Roztoczańskim Festiwalu Kapel Ludowych. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się 20 lipca na Dziecińcu Browaru Zwierzyniec.

Lublin: Duże zmiany w organizacji ruchu. Ul. 1 Maja stanie się ślepą uliczką

Lublin: Duże zmiany w organizacji ruchu. Ul. 1 Maja stanie się ślepą uliczką 3 9

W poniedziałek zamknięty zostanie wyjazd z ul. 1 Maja do przebudowywanego ronda przy Gali. Ruch od strony ul. Kunickiego i Wolskiej w kierunku al. Unii Lubelskiej będzie przełożony na ul. Lubelskiego Lipca ’80 i zostanie tam już na stałe.

Remonty dróg w powiecie puławskim. Które trasy będą wkrótce przebudowane?

Remonty dróg w powiecie puławskim. Które trasy będą wkrótce przebudowane? 0 6

Wakacje to okres wzmożonej aktywności remontowej na drogach. Prace nie ominęły także tras należących do powiatu puławskiego

Uwaga! TVN: 15-latka zgwałcona w szpitalu. Wcześniej zostały tam skrzywdzone dwie 13-latki?
film

Uwaga! TVN: 15-latka zgwałcona w szpitalu. Wcześniej zostały tam skrzywdzone dwie 13-latki? 0 2

W szpitalu psychiatrycznym w Gdańsku na oddziale dla dorosłych została zgwałcona 15-latka. Kilkanaście dni wcześniej miały zostać skrzywdzone dwie 13-letnie dziewczynki.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 19.07.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 19.07.2019 0 1

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!