Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 grudnia 2019 r.
18:08

Były prezes LSM i jego zastępca kupili lokale od spółdzielni za pół ceny. Akt oskarżenia

Autor: Zdjęcie autora jsz
66 45 A A
Były prezes LSM Jan G.
Były prezes LSM Jan G.

Jest akt oskarżenia w sprawie byłego prezesa Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz jego zastępcy. Jan G. i Wojciech L. wymogli na radzie nadzorczej LSM zgodę na zakup lokali po bardzo zaniżonej cenie. Później składali fałszywe zeznania w tej sprawie - dowodzi prokuratura. Oskarżeni nie przyznają się do winy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O zarzutach stawianych Janowi G. i jego zastępcy pisaliśmy we wrześniu. Teraz prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko obu mężczyznom. Chodzi o nadużycia, jakich mieli się dopuścić w latach 2013 - 2014. Jan G. i Wojciech L. kupili wtedy lokale w nowym biurowcu przy ul. Krasińskiego 2. Budynek zbudowała LSM. Prezes spółdzielni i jego zastępca dostali sporą zniżkę na zakup lokali. Później wynajęli je m.in. bankowi.

– Jan G. I Wojciech L. nadużyli udzielonych im uprawnień w ten sposób, że wpłynęli na czynności podejmowane przez członków Rady Nadzorczej LSM i doprowadzili do podjęcia uchwał pozwalających im za zakup lokali ze znaczną bonifikatą – mówi Agnieszka Kępka, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie. – Następnie Jan G. nabył od spółdzielni lokale znajdujące się na parterze budynku przy ul. Krasińskiego 2 o łącznej powierzchni blisko 105 mkw.

Rynkowa wartość tej nieruchomości wynosiła ponad 951 tys. zł – ustaliła prokuratura. Prezes tymczasem kupił lokale za 467 tys. zł. Z kolei Wojciech L. Ze swoje 108 mkw na parterze zapłacił 580 tys. zł brutto, chociaż nieruchomość była warta 907 tys. zł.

– Oskarżeni wyrządzili spółdzielni znaczną szkodę majątkową w łącznej wysokości ponad 811 tys. zł – dodaje prokurator Kępka.

Jana G. oskarżono również o składanie fałszywych zeznań. Miało do tego dojść 10 kwietnia 2017 roku w Lubelskim Urzędzie Skarbowym. Prezes miał kłamać w sprawie daty sporządzenia wyceny pomieszczeń w biurowcu. Podobny zarzut postawiono Wojciechowi L. Zastępca prezesa miał kłamać w sprawie wyceny w lutym tego roku, podczas przesłuchania w prokuraturze.

– Oskarżeni dopuści się tych czynów z obawy przed grożącą mu odpowiedzialnością karną – dodaje prokurator Kępka.

Podczas przesłuchań prezesi wskazali, że Rada Nadzorcza LSM zgadzała się na zniżki w oparciu o wyceny nieruchomości z lipca 2013 r. Faktycznie jednak zostały one sporządzone przez rzeczoznawcę majątkowego dopiero w marcu 2017 r.

Jan G. I Wojciech L. poczekają na proces na wolności. Zastosowano wobec nich poręczenia majątkowe w wysokości 20 tys. zł.

– Dokonano również zabezpieczenia majątkowego w postaci ustanowienia hipoteki przymusowej na nabytych przez nich od LSM lokalach – wyjaśnia Agnieszka Kępka.

Zabezpieczenia hipoteczne obejmują po 20 tys. zł na poczet ewentualnych grzywien oraz po kilkaset tysięcy złotych na rzecz pokrzywdzonej w sprawie LSM. Jan G. i Wojciech L. nie przyznali się do winy. Składali wyjaśnienia sprzeczne z ustaleniami prokuratury. Grozi im do 8 lat więzienia.

e-Wydanie

Komentarze 45

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 31 grudnia 2019 o 20:25
+40
Jakie trzeba mieć poczucie bezkarności żeby coś takiego odwalać na oczach całego miasta i tysięcy członków własnej spółdzielni
Avatar
Gość / 31 grudnia 2019 o 18:27
+35
No wreszcie ten kombinator się doigrał !!!
Avatar
Gość / 31 grudnia 2019 o 18:36
+34
A może ktoś sprawdzi czy w innych spółdzielniach nie ma podobnych sytuacji? To nie powinno zająć dużo czasu
Avatar
Gość / 31 grudnia 2019 o 18:28
+34
Teraz skonfiskować im te lokale i niech je spółdzielnia sprzeda na wolnym rynku a każdą złotówkę przeznaczy na modernizację naszych budynków! Co to w ogóle za porządki, że towarzysz G. bezkarnie bawił się latami w deweloperkę nie za swoje prywatne pieniądze, tylko za majątek członków? Zero ryzyka bo pieniądze cudze, a pole do ukręcenia sobie czegoś na boku jak widać było duże.
Avatar
Axel / 31 grudnia 2019 o 20:12
+32
Tak się zastanawiam, skąd to chciwość? Przecież do grobu nie zabierze...
Avatar
Qwerty / 31 grudnia 2019 o 21:27
+31
Spółdzielnie mieszkaniowe to jedne z wiekszych przekretow tych czasów. Gigantyczne pieniądze w władaniu kolesiowskich prezesów i członków rad nadzorczych. Ludzie płacą czynsze a oni na boki biorą ich kasę. Ustawiane przetargi zawyzane kosztorysy robią co chcą bo ludzie na blokach nie mają wiedzy jak ich skontrolować. Te twory dawno powinny być polikwidowane
Avatar
Gość / 31 grudnia 2019 o 18:21
+28
STRASZNIE WYSOKIE SĄ CZYNSZE W SPÓŁDZIELNIACH MIESZKANIOWYCH. Czy jeszcze ktoś się dziwi?
Avatar
internet pamięta / 31 grudnia 2019 o 18:30
+26
Jan G. (niezrzeszony, startował z listy SLD) -oszczędności: 340 tys. zł., 6 tys. usd, 600 euro, 37 proc. udziałów w sp. z. o.o. - nieruchomości: dom 106 m. kw. - 600 tys. zł., mieszkanie 75 m. kw. - 400 tys. zł., działka 1,12 ha - 30 tys. zł., działka pracownicza - 30 tys. zł., garaż - 25 tys. zł., - wynagrodzenie: LSM (prezes) - 138 tys. zł., dieta radnego - 22 tys. zł., Krajowa Rada Spółdzielcza - 5 tys. 400 zł., Regionalny związek Rewizyjny - 1 tys. zł., członkostwo w radach nadzorczych dwóch spółek - 12 tys. zł. - samochód: volvo S 40 - 35 tys. zł. - zobowiązania: - nie ma ***s://lublin.wyborcza.pl/lublin/56,48724,9080211,jan-gabka-65-lat-niezrzeszony-startowal-z-listy-sld,,8.html
Jan G. (niezrzeszony, startował z listy SLD) -oszczędności: 340 tys. zł., 6 tys. usd, 600 euro, 37 proc. udziałów w sp. z. o.o. - nieruchomości: dom 106 m. kw. - 600 tys. zł., mieszkanie 75 m. kw. - 400 tys. zł., działka 1,12 ha - 30 tys. zł., działka pracownicza - 30 tys. zł., garaż - 25 tys. zł., - wynagrodzenie: LSM (prezes) - 138 tys. zł., dieta radnego - 22 tys. zł., Krajowa Rada Spółdzielcza - 5 tys. 400 zł., Regionalny związek Rewizyjny - 1 tys. zł., członkostwo w radach nadzorczych dwóch spółek - 12 tys. zł. - samochód: volvo S 4... rozwiń
Avatar
miś na miarę naszych możliwości / 31 grudnia 2019 o 20:07
+25
Nie bronię typa, ale z drugiej strony warto zwrócić uwagę, że organy prawa nie widzą problemu w sytuacji, kiedy prywatny deweloper sprzedaje taniej lokale (nawet z 90% upustem) "specjalnym klientom" (np. tym, którzy "w pracy" ustalają plany zagospodarowania lub członkom ich rodzin). Takie zwyczaje uważa się za "normalne praktyki biznesowe".
Ale zauważasz, że wtedy sprzedaje swoje własne lokale i jeżeli sprzedaje taniej niż rynkowo to traci wyłącznie sam? W tym przypadku chodzi o mienie spółdzielni czyli członków. Wszyscy spółdzielcy składają się na to, żeby wybudować lokale, a potem, pan kacyk kupuje od własnej spółdzielni lokal na własność poniżej wartości rynkowej. To kto na tym traci? Swoją drogą skarbówka powinna się zainteresować, bo podatki od zaniżonej ceny też są zaniżone. Szarego człowieka to przeczołgają a przy takich świętych krowach to nagle ich nie ma.
Ale zauważasz, że wtedy sprzedaje swoje własne lokale i jeżeli sprzedaje taniej niż rynkowo to traci wyłącznie sam? W tym przypadku chodzi o mienie spółdzielni czyli członków. Wszyscy spółdzielcy składają się na to, żeby wybudować lokale, a potem, pan kacyk kupuje od własnej spółdzielni lokal na własność poniżej wartości rynkowej. To kto na tym traci? Swoją drogą skarbówka powinna się zainteresować, bo podatki od zaniżonej ceny też są zaniżone. Szarego człowieka to przeczołgają a przy takich świętych krowach to nagle ich nie ma. rozwiń
Avatar
KOD Lubelskie / 31 grudnia 2019 o 23:12
+21
Czas tę gąbkę wycisnąć, tak do cna. Wolne sądy, ale sprawiedliwe !
Avatar
jan / 2 stycznia 2020 o 17:53
-1
Może miał przyjaciól w PO ? To było w 2013/2014 roku , kiedy nastapiło istne ROZPASANIE KORUPCYJNE, VAT -owskie oszustwa,  - ZNACIE zapewnienia  NEUMANA_ szefa klubu PO , że NIC WAM NIE ZROBIĄ ? ZAPRASZAŁ ZŁODZIEI I OSZUTWÓW gwarantujac im BEZKARNOŚĆ, al;bo procesy BEZ KOŃCA ??
Avatar
jan / 2 stycznia 2020 o 17:50
-3
To LUKSUSOWY BIUROWIEC !! Bardzoe NOWOCZESNY !
Avatar
jan / 2 stycznia 2020 o 17:49
0
Jaki PRYWATNY DEWELOPER  ???   To SPÓŁDZIELNIA  BUDOWAŁA  ,, a oni kupili za grosze  - TO ZWYKŁE ZŁODZIEJSTWO!   
Avatar
jan / 2 stycznia 2020 o 17:45
0
Niestety, SPÓŁDZIELNIE MIESZKANIOWE to, od zawsze i OBECNIE, miejsce robienia złotych interesów przez prezesów i ich kliki rodzinno- towarzyskie. A Rady Nadzorcze - to ich "przyjaciele", bo jak członek Rady sie czemuś sprzeciwi, szybko zostaje być członkiem - ewentualnie sam, zaszczuty, zrezygnuje... a prezesi i RODZINY stają się milionerami
Avatar
Gość / 2 stycznia 2020 o 17:36
-2
za 4400 za m2, 8 lat temu ?
Avatar
Just True / 2 stycznia 2020 o 17:30
+1
W Kołobrzegu gromek i jego banda kupowali działki za 10% wartości
Avatar
banda pokomunistycznych i nietylko złodziei / 1 stycznia 2020 o 22:48
+4
powiesić takich ch.... to chyba Za mało??????!!!!!!!
Avatar
Gość / 1 stycznia 2020 o 21:47
+3
Ten sam proceder uprawia prezes spółdzielni mieszkaniowej w Lubartowie.Zrobił sobie obstawę z RN,bo ją sam wybiera! Ludziom wyraza zgode na wymianę otworów ,a potem nie zwraca pieniędzy stosując sztuczki regulaminowe.To jest zwyczajny kretacz!!!
Avatar
Łęczna to samo / 1 stycznia 2020 o 21:27
+6
To samo w Łęcznej się dzieje prezesiki że spółdzielni kupują mieszkania za grosze komuchy
Avatar
edmund / 1 stycznia 2020 o 21:21
+7
Stary komuch i gang z LSM - przerost zatrudnienia, ...sami swoi....zero inwetcyji i 750 zł za 60 m2 - tak wyglada życie na lsm -
Zobacz wszystkie komentarze 45

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 lutego 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 lutego 2020 r. 0 0

Muzyczne atrakcje w Domu Kultury LSM
28 lutego 2020, 18:00

Muzyczne atrakcje w Domu Kultury LSM 0 0

Dom Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) zaprasza na nadchodzące koncerty, z których każdy powinien znaleźć coś dla siebie. W najbliższym okresie na scenie instytucji wystąpią m.in. Magdalena Stopa Trio i Lubelska Baszta.

LUK Politechnika Lublin – SMS PZPS Spała 3:0. Nie mieli problemów

LUK Politechnika Lublin – SMS PZPS Spała 3:0. Nie mieli problemów 0 2

W spotkaniu rozegranym awansem LUK Politechnika Lublin pokonała SMS PZPS Spała 3:0.

Lubelskie: Dron i drukarka 3D dla uczniów. W jakiej szkole tak uczą?

Lubelskie: Dron i drukarka 3D dla uczniów. W jakiej szkole tak uczą? 5 1

Czy dron może służyć do nauki i to w szkole rolniczej? Okazuje się, że tak, przynajmniej w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Leśnej Podlaskiej w powiecie bialskim

Powiatowy rejestr umów. Co kupowały władze w 2019 roku?

Powiatowy rejestr umów. Co kupowały władze w 2019 roku? 17 9

535 umów zawarły władze powiatu puławskiego w zeszłym roku. Starostwo inwestowało m.in. w nowy sprzęt komputerowy, zamawiało materiały promocyjne i sponsorowane wywiady w mediach.

Lublin: Od rana do nocy o zieleni. Nowy pomysł na górki czechowskie

Lublin: Od rana do nocy o zieleni. Nowy pomysł na górki czechowskie 11 79

Ośrodek dla seniorów ze świątynią zwieńczoną rzeźbą Michała Archanioła – taki pomysł na górki czechowskie pokazali społecznicy przeciwni stawianiu tu bloków. Chcą, by miasto zabrało teren spółce TBV Investment pod budowę proponowanego przez nich ośrodka. Sama spółka tłumaczyła się dzisiaj z działań za blaszanym płotem. Co jeszcze działo się na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Miasta?

Niedobre wieści dla szukających mieszkania. Rosną ceny zakupu i wynajmu

Niedobre wieści dla szukających mieszkania. Rosną ceny zakupu i wynajmu 1 8

Rosną zarówno ceny zakupu, jak i wynajmu mieszkań. W Lublinie zanotowano rekordowe wzrosty – przekraczające 20 proc. w skali roku. Jeśli mieszkanie jest wynajęte przez całe 12 miesięcy, to rentowność takiej inwestycji wynosi ponad 7 proc. – wyliczają analitycy Expandera.

Uciekał przed policjantami przez trzy powiaty. Zatrzymał się dopiero na blokadzie

Uciekał przed policjantami przez trzy powiaty. Zatrzymał się dopiero na blokadzie 0 6

Nocny pościg za pijanym kierowcą poderwał na nogi policjantów w trzech powiatach. 39-latka z Rejowca Fabrycznego zatrzymała dopiero blokada zorganizowana przez policjantów na wjeździe na obwodnicę Piask.

Lubelscy kibice żużlowi zebrali 4 tys. podpisów pod petycją w sprawie budowy nowego stadionu
film

Lubelscy kibice żużlowi zebrali 4 tys. podpisów pod petycją w sprawie budowy nowego stadionu 167 75

4 000 podpisów przynieśli do Ratusza kibice żużla popierający budowę stadionu w rejonie ul. Ciepłej i Krochmalnej. Boją się, że jeśli obiekt tam nie powstanie, to żużel zniknie z Lublina. Przeciwna budowie jest Rada Dzielnicy Za Cukrownią, która obawia się hałasu, kurzu i zalewania posesji

Utrudnienia na ul. Janowskiej w Lublinie. Zmieni się organizacja ruchu pod mostem kolejowym

Utrudnienia na ul. Janowskiej w Lublinie. Zmieni się organizacja ruchu pod mostem kolejowym 1 3

Od środy do 20 marca zamknięta ma być połowa jezdni pod mostem kolejowym w rejonie ul. Janowskiej.

Filip Springer gościem DDK Czuby Południowe
28 lutego 2020, 18:00

Filip Springer gościem DDK Czuby Południowe 0 0

W ramach cyklu Ciąg dalszy w Dzielnicowym Domu Kultury Czuby Południowe (ul. Wyżynna 16) zostanie zorganizowane spotkanie autorskie z Filipem Springerem. Wydarzenie odbędzie się 28 lutego o godz. 19.

Wjechał w tłum ludzi w Niemczech. 52 osoby poszkodowane, motyw nadal nieznany
film

Wjechał w tłum ludzi w Niemczech. 52 osoby poszkodowane, motyw nadal nieznany 0 3

Volkmarsen, Niemcy. Rzecznik niemieckiej policji poinformował, że w poniedziałkowym zdarzeniu w miejscowości Volkmarsen poszkodowane zostały 52 osoby, w tym 18 dzieci. 29-letni kierowca wjechał samochodem w pochód karnawałowy. Jak dodał Henning Hinn, kierowca był mieszkańcem Volkmarsen.

Adrian Kostrzewski (Górnik Łęczna): Nie wiemy jeszcze na kogo postawi trener

Adrian Kostrzewski (Górnik Łęczna): Nie wiemy jeszcze na kogo postawi trener 0 0

Rozmowa z Adrianem Kostrzewskim, bramkarzem Górnika Łęczna

Lublin: Konie zostaną na terenie zajmowanym obecnie przez LKJ? Tego chce miasto

Lublin: Konie zostaną na terenie zajmowanym obecnie przez LKJ? Tego chce miasto 23 13

Czy z terenów przy ul. Nadbystrzyckiej całkowicie znikną konie? Obawiają się tego mieszkańcy. Wszystko przez plany budowy w tym miejscu nowego stadionu żużlowego.

Pieniądze z miejskiej kasy trafią do osób łapiących deszczówkę?

Pieniądze z miejskiej kasy trafią do osób łapiących deszczówkę? 0 1

Nad wprowadzeniem w Lublinie miejskich dotacji dla osób łapiących deszczówkę głosować ma na dzisiejszym posiedzeniu Rada Miasta.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!