Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 lipca 2022 r.
6:36

Chce 2.000.000 zł za to, że urodziła się w więzieniu

142 9 A A
Przez lata Zamek w Lublinie służył jako więzienie. W czasie II wojny światowej był hitlerowską katownią. Po wojnie służył komunistom do walki z wrogami władzy ludowej
Przez lata Zamek w Lublinie służył jako więzienie. W czasie II wojny światowej był hitlerowską katownią. Po wojnie służył komunistom do walki z wrogami władzy ludowej (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Takiej kwoty domaga się przed sądem w Lublinie Mieczysława Pascoe. Ma być to rekompensata za krzywdy, jakich doznała w związku z pozbawieniem wolności jej ciężarnej matki oraz za pierwsze miesiące swojego życia, które spędziła w więzieniu na Zamku w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Matka pani Mieczysławy – Regina Jawor pseudonim „Rena” – była sanitariuszką w 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, w oddziale działającym w powiecie łuckim. Ojciec kobiety – Mieczysław Jawor ps. „Chmiel” – działał w ruchu oporu m.in. w Tomaszowie Lubelskim. Po II wojnie światowej był kierownikiem drukarni antykomunistycznego zrzeszenia Wolność i Niezawisłość i redaktorem pism „Ziarno” oraz „Nowy Zew”. Żona była wtedy zecerką drukarni stworzonej w specjalnie przystosowanej piwnicy jednej z szop w powiecie hrubieszowskim. Składała nielegalne ulotki, pisma i broszury, a potem rozwoziła je po okolicy i dostarczała do pociągów, którymi były one kolportowane.

„Dziecko bandytów”

Działalność nielegalnej drukarni w marcu 1946 r. przerwali funkcjonariusze Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Lublinie. Niedługo później małżonkowie ze swoją pierwszą, roczną córką Anną (później trafiła ona do domu dziecka – red.) zostali zatrzymani i trafili do więzienia na lubelskim Zamku. Regina była wtedy w drugiej ciąży.

– Mimo to poddawano ją intensywnym i ciężkim przesłuchaniom, podczas których używano przemocy fizycznej i psychicznej – czytamy we fragmencie uzasadnienia wniosku. Dalej informacja, że więźniowie polityczni byli traktowani gorzej od innych zatrzymanych. – Pomimo wulgarnych, poniżających przesłuchań, nie przyznawała się do zarzucanych jej czynów, twierdząc, iż w Koniuchach, gdzie znajdowała się drukarnia, zajmowała się wyłącznie gotowaniem, praniem i sprzątaniem, a o tajnej prasie nic nie wiedziała.

W sierpniu 1946 bez asysty lekarza i opieki medycznej Regina urodziła córkę Mieczysławę.

Pierwsze tygodnie były bardzo trudne. Niedożywiona i zestresowana kobieta miała problemy z laktacją. Nie miała ubranek dla dziecka. Cierpiała przez brak kontaktu z mężem i pierwszym dzieckiem. Przeżyła prawdopodobnie tylko dzięki głodówce, jaką prowadziły współwięźniarki, domagając się dla Reginy dodatkowej zupy i pół litra mleka. Kobieta z dzieckiem została zwolniona z więzienia w marcu 1947 r., ale konsekwencje były odczuwane też później.

– Mieczysława była wyszydzana w rodzinnej miejscowości oraz szkole, do której uczęszczała, m.in. przezywano ją dzieckiem bandytów – czytamy we wniosku. – Rodzice byli zmuszeni do częstych przeprowadzek, a Regina i Mieczysław Jawor przez wiele lat mieli problemy ze znalezieniem pracy.

Zamiast 15 mln zł – jeden milion

Pani Mieczysława, która obecnie nazywa się Pascoe, uważa, że pobyt na Zamku przyczynił się do tego, że w 1948 r. zachorowała na chorobę Heinego-Medina. Kobieta dziś porusza się o kulach i jest w stanie przejść jednorazowo nie więcej niż 100 metrów. Ma problem z chodzeniem po schodach, z korzystaniem z komunikacji miejskiej czy z pracami domowymi.

Domaga się teraz zadośćuczynienie. Dlaczego dopiero po 75 latach? – Część osób, w tym wnioskodawczyni, nie wiedziało o tym, że ma taką możliwość. Dodatkowo nowelizacja otwierająca drogę do wniesienia roszczeń o zadośćuczynienie i odszkodowanie w związku z urodzeniem się w więzieniu, na skutek doznanych przez matkę wnioskodawczyni represji ze strony władz państwa, została wprowadzona do ustawy dopiero w 2018 roku – tłumaczy Anna Bufnal, radca prawna reprezentująca panią Mieczysławę, która wcześniej reprezentowała też Magdalenę Zarzycką-Redwan. Kobieta urodziła się w więzieniu na Zamku w 1949 roku i przebywała tam ponad dwa lata, mimo że jej matka zmarła po porodzie. Kobieta walczyła o 15 mln zł zadośćuczynienia. Przyznano jej 1 mln zł.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
martinez957 / 7 lipca 2022 r. o 22:26
Trzeba zbierać wszystkie papiery że się żyje teraz w kaczyźmie. Za kilka/kilkanaście lat ruszą procesy o odszkodowania za życie w kaczyźmie
Avatar
METATRON / 7 lipca 2022 r. o 19:35
Jeszcze trochę i będą odszkodowania za to, że się urodziło w Polsce władanej przez PiS. Wiadomo, PiS prowadzi prosperujący kraj do rychłej ruiny. Będzie tu druga Argentyna, Wenezuela albo Rumunia, i to tylko dlatego, że pisiory sr**ają pieniędzmi. Inflacja dobije ostatki dobrej gospodarki. Wtedy czternasta emerytura to emerytom na garnek zupy nie starczy.
Avatar
Janusz_Paliwas / 7 lipca 2022 r. o 18:05
Janusz_Paliwas     a kto cie tu w tej "Wolsce" trzyma ? Paszport ci zabrali ? Przeciez możesz jechać gdzie chcesz , np do niemca zbierać szparagi. Męczysz się chłopie na tym forum, pomimo że treści  dziennika wschodniego zupełnie ci nie pasują, co mogę zrozumieć każdy ma prawo do swojej opini,  to całymi dniami siedzisz na  tym portalu  i dodajesz swoje głupawe komentarze.  Po co ty się tak chłopie męczysz ? Zmien sobie portal na gazetę wyborczą, tam będziesz wśród swoich a przekaz będzie zgodny z twoimi poglądami. Przecież nikt normalny nie siedzi całymi na forach które go nie interesują. Płaci ci ktoś za to spamowanie ? Jedź na wakacje , odpocznij sobie od tego trolowania.
 Nie twoja sprawa.... do pracy na szparagi - i już wiem z jakim pissowskim wymionem mam doczynienia...
 Nie twoja sprawa.... do pracy na szparagi - i już wiem z jakim pissowskim wymionem mam doczynienia... rozwiń
Avatar
damar / 7 lipca 2022 r. o 11:47
Janusz_Paliwas  a kto cie tu w tej "Wolsce" trzyma ? Paszport ci zabrali ? Przeciez możesz jechać gdzie chcesz , np do niemca zbierać szparagi. Męczysz się chłopie na tym forum, pomimo że treści  dziennika wschodniego zupełnie ci nie pasują, co mogę zrozumieć każdy ma prawo do swojej opini,  to całymi dniami siedzisz na  tym portalu  i dodajesz swoje głupawe komentarze.  Po co ty się tak chłopie męczysz ? Zmien sobie portal na gazetę wyborczą, tam będziesz wśród swoich a przekaz będzie zgodny z twoimi poglądami. Przecież nikt normalny nie siedzi całymi na forach które go nie interesują. Płaci ci ktoś za to spamowanie ? Jedź na wakacje , odpocznij sobie od tego trolowania.
Janusz_Paliwas  a kto cie tu w tej "Wolsce" trzyma ? Paszport ci zabrali ? Przeciez możesz jechać gdzie chcesz , np do niemca zbierać szparagi. Męczysz się chłopie na tym forum, pomimo że treści  dziennika wschodniego zupełnie ci nie pasują, co mogę zrozumieć każdy ma prawo do swojej opini,  to całymi dniami siedzisz na  tym portalu  i dodajesz swoje głupawe komentarze.  Po co ty się tak chłopie męczysz ? Zmien sobie portal na gazetę wyborczą, tam będziesz wśród swoich a przekaz będzie zgodny z twoimi pogląd... rozwiń
Avatar
TECZOWY--ZSL / 7 lipca 2022 r. o 09:17
Oby sprawę prowadził "rozgrzany" sędzia, który przyznał odszkodowanie warszawiance "babci kasi". ps "Skazany za zabójstwo szefa gangu Ryszard B. dostał odszkodowanie. bo "cela była za duszna stwierdził TUleya " - jak psu buda, co nie ?!
Avatar
Janusz_Paliwas / 7 lipca 2022 r. o 09:02
Ale tak w sumie sobie myślę że o to odszkodowanie powinna wystąpić do rodziców za ich zachowanie które nie podobało się ówczesnej władzy tj. pracę w nielegalnej wówczas drukarni. No i za to że dała się złapać.
Avatar
antypiss / 7 lipca 2022 r. o 07:57
Chcę 3000000zł, że urodziłem się w Polin i kolejne 3000000zł za to, że rządzą nami dhebile.
Avatar
ot_co / 7 lipca 2022 r. o 07:30
Im dalej od wojny tym więcej kombatantów. Kto wyrobi na te odszkodowania?
Avatar
Janusz_Paliwas / 7 lipca 2022 r. o 06:43
A ile można dostać odszkodowania za to że się urodziło w Wolsce ?
Avatar
martinez957 / 7 lipca 2022 r. o 22:26
Trzeba zbierać wszystkie papiery że się żyje teraz w kaczyźmie. Za kilka/kilkanaście lat ruszą procesy o odszkodowania za życie w kaczyźmie
Avatar
METATRON / 7 lipca 2022 r. o 19:35
Jeszcze trochę i będą odszkodowania za to, że się urodziło w Polsce władanej przez PiS. Wiadomo, PiS prowadzi prosperujący kraj do rychłej ruiny. Będzie tu druga Argentyna, Wenezuela albo Rumunia, i to tylko dlatego, że pisiory sr**ają pieniędzmi. Inflacja dobije ostatki dobrej gospodarki. Wtedy czternasta emerytura to emerytom na garnek zupy nie starczy.
Avatar
Janusz_Paliwas / 7 lipca 2022 r. o 18:05
Janusz_Paliwas     a kto cie tu w tej "Wolsce" trzyma ? Paszport ci zabrali ? Przeciez możesz jechać gdzie chcesz , np do niemca zbierać szparagi. Męczysz się chłopie na tym forum, pomimo że treści  dziennika wschodniego zupełnie ci nie pasują, co mogę zrozumieć każdy ma prawo do swojej opini,  to całymi dniami siedzisz na  tym portalu  i dodajesz swoje głupawe komentarze.  Po co ty się tak chłopie męczysz ? Zmien sobie portal na gazetę wyborczą, tam będziesz wśród swoich a przekaz będzie zgodny z twoimi poglądami. Przecież nikt normalny nie siedzi całymi na forach które go nie interesują. Płaci ci ktoś za to spamowanie ? Jedź na wakacje , odpocznij sobie od tego trolowania.
 Nie twoja sprawa.... do pracy na szparagi - i już wiem z jakim pissowskim wymionem mam doczynienia...
 Nie twoja sprawa.... do pracy na szparagi - i już wiem z jakim pissowskim wymionem mam doczynienia... rozwiń
Avatar
damar / 7 lipca 2022 r. o 11:47
Janusz_Paliwas  a kto cie tu w tej "Wolsce" trzyma ? Paszport ci zabrali ? Przeciez możesz jechać gdzie chcesz , np do niemca zbierać szparagi. Męczysz się chłopie na tym forum, pomimo że treści  dziennika wschodniego zupełnie ci nie pasują, co mogę zrozumieć każdy ma prawo do swojej opini,  to całymi dniami siedzisz na  tym portalu  i dodajesz swoje głupawe komentarze.  Po co ty się tak chłopie męczysz ? Zmien sobie portal na gazetę wyborczą, tam będziesz wśród swoich a przekaz będzie zgodny z twoimi poglądami. Przecież nikt normalny nie siedzi całymi na forach które go nie interesują. Płaci ci ktoś za to spamowanie ? Jedź na wakacje , odpocznij sobie od tego trolowania.
Janusz_Paliwas  a kto cie tu w tej "Wolsce" trzyma ? Paszport ci zabrali ? Przeciez możesz jechać gdzie chcesz , np do niemca zbierać szparagi. Męczysz się chłopie na tym forum, pomimo że treści  dziennika wschodniego zupełnie ci nie pasują, co mogę zrozumieć każdy ma prawo do swojej opini,  to całymi dniami siedzisz na  tym portalu  i dodajesz swoje głupawe komentarze.  Po co ty się tak chłopie męczysz ? Zmien sobie portal na gazetę wyborczą, tam będziesz wśród swoich a przekaz będzie zgodny z twoimi pogląd... rozwiń
Avatar
TECZOWY--ZSL / 7 lipca 2022 r. o 09:17
Oby sprawę prowadził "rozgrzany" sędzia, który przyznał odszkodowanie warszawiance "babci kasi". ps "Skazany za zabójstwo szefa gangu Ryszard B. dostał odszkodowanie. bo "cela była za duszna stwierdził TUleya " - jak psu buda, co nie ?!
Avatar
Janusz_Paliwas / 7 lipca 2022 r. o 09:02
Ale tak w sumie sobie myślę że o to odszkodowanie powinna wystąpić do rodziców za ich zachowanie które nie podobało się ówczesnej władzy tj. pracę w nielegalnej wówczas drukarni. No i za to że dała się złapać.
Avatar
antypiss / 7 lipca 2022 r. o 07:57
Chcę 3000000zł, że urodziłem się w Polin i kolejne 3000000zł za to, że rządzą nami dhebile.
Avatar
ot_co / 7 lipca 2022 r. o 07:30
Im dalej od wojny tym więcej kombatantów. Kto wyrobi na te odszkodowania?
Avatar
Janusz_Paliwas / 7 lipca 2022 r. o 06:43
A ile można dostać odszkodowania za to że się urodziło w Wolsce ?
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 sierpnia 2022 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 sierpnia 2022 roku

Takich sejmików nie widzi się codziennie. Kilkaset bocianów na jednym polu

Takich sejmików nie widzi się codziennie. Kilkaset bocianów na jednym polu

Bocianie sejmiki o tej porze roku to nic nadzwyczajnego, ale tak liczne, jak ten, który nasz Czytelnik zaobserwował we wtorek w Żukowie w Działach Grabowieckich do codzienności nie należą. Żerowało tam kilkaset ptaków. To tym cenniejsze, że bocianów białych w Polsce stale ubywa.

Historyczny wyczyn Motoru Lublin. Juniorzy obronili tytuł w MMPPK, ale to nie wszystko

Historyczny wyczyn Motoru Lublin. Juniorzy obronili tytuł w MMPPK, ale to nie wszystko

Juniorzy Motoru Lublin obronili w środę tytuł młodzieżowych mistrzów Polski par klubowych, który wywalczyli przed rokiem. Duet Mateusz Cierniak-Wiktor Lampart triumfował przed własną publicznością. To osiągnięcie jest wyjątkowe, kiedy zestawimy je z sukcesem z początku tego sezonu

Biała Podlaska. Znana firma po pożarze wstrzymuje produkcję

Biała Podlaska. Znana firma po pożarze wstrzymuje produkcję

Znana bialska przetwórnia ryb wstrzymała produkcję. Wszystko przez pożar, który w sobotę pochłonął część zakładu.

Orlęta Spomlek wygrały w Chełmie, cenne punkty Podlasia i koniec passy Avii Świdnik

Orlęta Spomlek wygrały w Chełmie, cenne punkty Podlasia i koniec passy Avii Świdnik

Za nami trzecia seria gier grupy czwartej. Jednym z ciekawszych spotkań w środę był mecz derbowy pomiędzy Chełmianką, a Orlętami Spomlek. Górą była druga z ekip, która wygrała na wyjeździe 3:1. Pierwsze punkty zgubiła Avia Świdnik. A jedynym niepokonanym zespołem pozostały rezerwy Cracovii

Nowy prezes Biomedu Lublin. Czwarty w ciągu dwóch lat

Nowy prezes Biomedu Lublin. Czwarty w ciągu dwóch lat

Do gabinetu prezesa wprowadzi się Mieczysław Starkowicz – ogłosiła lubelska spółka Biomed Lublin, niedoszły producent polskiego leku na Covid. To już czwarta osoba na tym stanowisku w ciągu ostatnich dwóch lat.

Ceny gazu w górę. Nowe stawki dla 7 mln odbiorców

Ceny gazu w górę. Nowe stawki dla 7 mln odbiorców

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził wzrost taryfy dystrybucyjnej operatora największego systemu dystrybucyjnego gazu - Polskiej Spółki Gazownictwa.

Żeby badać pacjentów po ludzku, dwa szpitale w Lubelskiem dostaną nowoczesny sprzęt

Żeby badać pacjentów po ludzku, dwa szpitale w Lubelskiem dostaną nowoczesny sprzęt

Szpitale w Janowie Lubelskim i Radzyniu Podlaskim otrzymały prawie 5 mln zł z rządowej rezerwy na zakup nowoczesnego sprzętu. – Nasz tomograf jest na tyle awaryjny, że mamy non stop wyłączenia – przyznaje Renata Ciupak, dyrektor szpitala powiatowego w Janowie Lubelskim, który dostał 3,36 mln zł na zakup nowego urządzenia.

"Lublin od podwórka" - wystawa w DK LSM
18 sierpnia 2022, 17:30

"Lublin od podwórka" - wystawa w DK LSM

W czwartek, 18 sierpnia o godz. 17.30 w Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) nastąpi otwarcie wystawy malarstwa Zofii Skiby "Lublin od podwórka".

Maratony Teatralne w Gardzienicach
21 sierpnia 2022, 11:00

Maratony Teatralne w Gardzienicach

W sierpniu Ośrodek Praktyk Teatralny "Gardzienice" (Gardzienice Pierwsze 3) zaprasza na kolejne Maratony Teatralne. Będzie można też zwiedzić kompleks z przewodnikiem.

3 tys. zł dodatku węglowego. Wniosek w PDF do pobrania
galeria

3 tys. zł dodatku węglowego. Wniosek w PDF do pobrania

Zaczyna się przyjmowanie wniosków o dodatek węglowy. To nowa forma wsparcia finansowego dla osób ogrzewających swoje domy i mieszkania węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, wynikająca z ustawy o dodatku węglowym.

Lublin i Jarmark Jagielloński z nową nazwą. W weekend Festiwal Re:tradycja! Program
19 sierpnia 2022, 11:00
galeria

Lublin i Jarmark Jagielloński z nową nazwą. W weekend Festiwal Re:tradycja! Program

Trzy dni koncertów, muzyka tradycyjna, sztuka, twórcy ludowi i rzemieślnicy - tak zapowiada się Festiwal Re:tradycja, który rozpocznie się już w najbliższy piątek na Starym Mieście. Po 15 latach Jarmark Jagielloński zmienia nazwę, ale kultura tradycyjna pozostanie osią wydarzenia.

Górnik Łęczna nadal bez zwycięstwa w Fortuna I Lidze

Górnik Łęczna nadal bez zwycięstwa w Fortuna I Lidze

Po letniej rewolucji kadrowej jaka miała miejsce w Górniku Łęczna wielu kibiców zdawało sobie sprawę, że drużynę „zielono-czarnych” czeka ciężki początek sezonu. Jednak z pewnością niewielu fanów przypuszczało, że po sześciu meczach zespół nie będzie mieć na swoim koncie ani jednego zwycięstwa

Lubelskie. Kierowca volkswagena staranował BMW i uciekł. Zginęła jedna osoba
wideo
film

Lubelskie. Kierowca volkswagena staranował BMW i uciekł. Zginęła jedna osoba

34-latkowi grozi do 12 lat więzienia. Kilka dni temu, kierując volkswagenem, uderzył w BMW.

Spotkanie autorskie z Januszem Kozłowskim w Nałęczowie
19 sierpnia 2022, 18:30

Spotkanie autorskie z Januszem Kozłowskim w Nałęczowie

W piątek, 19 sierpnia o godz. 18.30 w Nałęczowskim Ośrodku Kultury (ul. Lipowa 6) odbędzie się spotkanie z poetą Januszem Kozłowskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!