Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 maja 2013 r.
18:23
Edytuj ten wpis

Co dalej z Alchemią? Szef spółki, która miała ją zbudować odchodzi

0 8 A A
Problemem okazało się uregulowanie własności kamienicy przy ul. Olejnej 8.  (Archiwum)
Problemem okazało się uregulowanie własności kamienicy przy ul. Olejnej 8. (Archiwum)

Szef spółki, która ma budować w Lublinie kompleks Alchemia, żegna się ze stanowiskiem. Nie wiadomo, jakie będą dalsze losy projektu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Kończy się moja kadencja. Myślę, że jeszcze w maju zostanę odwołany ze stanowiska – mówi Andrzej Wilczewski, prezes spółki Arkady, która ma budować Alchemię. – Miałem przygotować inwestycję i wykonałem zadanie. Co prawda nie ma jeszcze pozwolenia na budowę staromiejskiej części kompleksu, ale stało się tak nie z mojej winy.

Alchemia ma składać się z dwóch części. Pierwsza to wielopoziomowy, podziemny parking między ul. Świętoduską i Lubartowską. Druga ma zająć kamienice wzdłuż ul. Olejnej na Starym Mieście. Planowano tam powierzchnie handlowe. Pozwolenie na budowę parkingu wydano już w 2009 roku, ale zgody za pozostałą część galerii nie ma do tej pory. Problemem okazało się uregulowanie własności kamienicy przy ul. Olejnej 8.

– Kupujemy od miasta ostatnie udziały w budynku. Pod koniec maja możemy już podpisać akt notarialny – mówi Wilczewski. – Wtedy spółka złoży kolejny wniosek o pozwolenie na budowę. To już jednak zadanie dla mojego następcy.

Prezes przekonuje, że Ratusz powinien wydać odpowiednią zgodę już przed rokiem. Spółka miała bowiem komplet dokumentów.

– Miał to ocenić niezależny ekspert, wybitny autorytet wskazany przez samych urzędników – wyjaśnia Wilczewski. – Obiecano nam, że jeśli opinia będzie pozytywna, dostaniemy pozwolenie. Ekspert przyznał nam rację, a zgody jak nie było, tak nie ma. Ratusz stawia kolejne wymagania.

Według prezesa, sporą część winy za opóźnienia ponoszą właśnie urzędnicy. – Działano tak, żeby nie dać pozwolenia – dodaje Wilczewski.

– Może ktoś z ostrożności uważa, że tak należy działać i dlatego tyle to trwa? Szkoda, że w tym czasie inne inwestycje puszcza się bez problemów.

– Spółka powinna wykazać, że dysponuje pełną własnością nieruchomości na cele budowlane – ripostuje Joanna Bobowska z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin. – Inwestor tego nie zrobił. Stąd wstrzymanie procedury. W przypadku parkingu podziemnego nie było takiego problemu, więc pozwolenie zostało wydane bez przeszkód.

Rosnąca konkurencja sprawia, że inwestujący w Alchemię są w coraz trudniejszej sytuacji. – Dlatego trzeba zmieniać profil, np. z handlu na rozrywkę. Innego wyjścia nie ma. Jeśli obok zamku powstaje ponad 30 tys. mkw. powierzchni handlowej, to dla nas i właścicieli dawnego "pedetu” to tragedia – ocenia Wilczewski.

Przedstawiciele inwestora zapewniają, że firma nie wycofa się z inwestycji. Nie zamierza też sprzedawać projektu zewnętrznemu inwestorowi. Nie wiadomo jednak, czy będzie w stanie rozpocząć prace w tym roku.

Rozmowa z Andrzejem Wilczewskim, prezesem spółki Arkady – w piątkowym Magazynie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kelo / 8 maja 2013 o 18:36
0
[quote name='olek' timestamp='1368022466' post='767398']
Wstyd !!!! Ten kto podpisal umowę z ramienia ratusza powinien odpowiadac przed prokuratorem.
Jak można, kręcić tyle lat pod nosem władz miasta?
Czy jest zapis o karach umownych? Jeśli tak to należy wyegzwekwować jeśli nie ma to pociągnąc do odpowiedzialoności osoby które podpisaly taką umowę. Centrum miasta i taki bardach..... nie do pomyśleia w normalnym kraju.
[/quote]Myślę, że najlepiej byłoby poczytać co stanowi prawo na ten temat, potem sprawdzić umowę i wtedy się wypowiadać, bo w innym przypadku bzdury się plecie nie mając pojęcia o czym się mówi. Pozdrawiam
[quote name='olek' timestamp='1368022466' post='767398']
Wstyd !!!! Ten kto podpisal umowę z ramienia ratusza powinien odpowiadac przed prokuratorem.
Jak można, kręcić tyle lat pod nosem władz miasta?
Czy jest zapis o karach umownych? Jeśli tak to należy wyegzwekwować jeśli nie ma to pociągnąc do odpowiedzialoności osoby które podpisaly taką umowę. Centrum miasta i taki bardach..... nie do pomyśleia w normalnym kraju.
[/quote]Myślę, że najlepiej byłoby poczytać co stanowi prawo ... rozwiń
Avatar
olek / 8 maja 2013 o 16:14
0
Wstyd !!!! Ten kto podpisal umowę z ramienia ratusza powinien odpowiadac przed prokuratorem.
Jak można, kręcić tyle lat pod nosem władz miasta?
Czy jest zapis o karach umownych? Jeśli tak to należy wyegzwekwować jeśli nie ma to pociągnąc do odpowiedzialoności osoby które podpisaly taką umowę. Centrum miasta i taki bardach..... nie do pomyśleia w normalnym kraju.
Avatar
padre / 8 maja 2013 o 11:43
0
[quote name='Kali' timestamp='1368003518' post='767230']
Niezły ten prezes. Nie wiem skąd go wzięli, ale chłop nie ma pojęcia o prawie budowlanym i nie dziwię się że nie liczy na drugą kadencję. Miasto powinno wydać pozwolenie na budowę/przebudowę obiektu którego spółka której szefuje nie jest w pełni właścicielem... Człowieku, jak ty się załapałeś na tao stanowisko ?? Bo z taką znajomością prawa budowlanego to cud że spółka dostała pozwolenie na część za ratuszem.
[/quote] Gratuluję znajomości prawa budowlanego. A dla lepszej znajomości proszę poczytać o tym, czy trzeba być właścicielem nieruchomości, czy wystarczy mieć inne prawo dysponowania . Nie ma to jak się mądrzyć i nie mieć pojęcia o czym się mówi.
[quote name='Kali' timestamp='1368003518' post='767230']
Niezły ten prezes. Nie wiem skąd go wzięli, ale chłop nie ma pojęcia o prawie budowlanym i nie dziwię się że nie liczy na drugą kadencję. Miasto powinno wydać pozwolenie na budowę/przebudowę obiektu którego spółka której szefuje nie jest w pełni właścicielem... Człowieku, jak ty się załapałeś na tao stanowisko ?? Bo z taką znajomością prawa budowlanego to cud że spółka dostała pozwolenie na część za ratuszem.
[/quote] Gratuluję znajomości prawa budow... rozwiń
Avatar
Kali / 8 maja 2013 o 10:58
0
Niezły ten prezes. Nie wiem skąd go wzięli, ale chłop nie ma pojęcia o prawie budowlanym i nie dziwię się że nie liczy na drugą kadencję. Miasto powinno wydać pozwolenie na budowę/przebudowę obiektu którego spółka której szefuje nie jest w pełni właścicielem... Człowieku, jak ty się załapałeś na tao stanowisko ?? Bo z taką znajomością prawa budowlanego to cud że spółka dostała pozwolenie na część za ratuszem.
Avatar
imka / 8 maja 2013 o 09:45
0
najprawdopodobniej nic z tego nie wyjdzie. tylko dlaczego tak szybko wycięto drzewa i zrobiono paskudną, betonową pustynię? przecież z wycinką można było wstrzymać się aż będą wszystkie umowy podpisane. teraz zieleni już nikt nie przywróci...
Avatar
Roman / 8 maja 2013 o 09:01
0
Przynajmniej psy maja się gdzie wys***ć. Miejsce doskonałe ku temu - tuż obok ratusza. Wizytówka miasta pierwsza klasa!!!
Avatar
kokos / 8 maja 2013 o 08:17
0
a od czego mieli zacząć, od budowy dachu, albo kominów??
Avatar
sumacc / 8 maja 2013 o 07:48
0
Jak zwykle zaczęli od wycięcia drzew - i jak zwykle nie ma winnych?
Avatar
kelo / 8 maja 2013 o 18:36
0
[quote name='olek' timestamp='1368022466' post='767398']
Wstyd !!!! Ten kto podpisal umowę z ramienia ratusza powinien odpowiadac przed prokuratorem.
Jak można, kręcić tyle lat pod nosem władz miasta?
Czy jest zapis o karach umownych? Jeśli tak to należy wyegzwekwować jeśli nie ma to pociągnąc do odpowiedzialoności osoby które podpisaly taką umowę. Centrum miasta i taki bardach..... nie do pomyśleia w normalnym kraju.
[/quote]Myślę, że najlepiej byłoby poczytać co stanowi prawo na ten temat, potem sprawdzić umowę i wtedy się wypowiadać, bo w innym przypadku bzdury się plecie nie mając pojęcia o czym się mówi. Pozdrawiam
[quote name='olek' timestamp='1368022466' post='767398']
Wstyd !!!! Ten kto podpisal umowę z ramienia ratusza powinien odpowiadac przed prokuratorem.
Jak można, kręcić tyle lat pod nosem władz miasta?
Czy jest zapis o karach umownych? Jeśli tak to należy wyegzwekwować jeśli nie ma to pociągnąc do odpowiedzialoności osoby które podpisaly taką umowę. Centrum miasta i taki bardach..... nie do pomyśleia w normalnym kraju.
[/quote]Myślę, że najlepiej byłoby poczytać co stanowi prawo ... rozwiń
Avatar
olek / 8 maja 2013 o 16:14
0
Wstyd !!!! Ten kto podpisal umowę z ramienia ratusza powinien odpowiadac przed prokuratorem.
Jak można, kręcić tyle lat pod nosem władz miasta?
Czy jest zapis o karach umownych? Jeśli tak to należy wyegzwekwować jeśli nie ma to pociągnąc do odpowiedzialoności osoby które podpisaly taką umowę. Centrum miasta i taki bardach..... nie do pomyśleia w normalnym kraju.
Avatar
padre / 8 maja 2013 o 11:43
0
[quote name='Kali' timestamp='1368003518' post='767230']
Niezły ten prezes. Nie wiem skąd go wzięli, ale chłop nie ma pojęcia o prawie budowlanym i nie dziwię się że nie liczy na drugą kadencję. Miasto powinno wydać pozwolenie na budowę/przebudowę obiektu którego spółka której szefuje nie jest w pełni właścicielem... Człowieku, jak ty się załapałeś na tao stanowisko ?? Bo z taką znajomością prawa budowlanego to cud że spółka dostała pozwolenie na część za ratuszem.
[/quote] Gratuluję znajomości prawa budowlanego. A dla lepszej znajomości proszę poczytać o tym, czy trzeba być właścicielem nieruchomości, czy wystarczy mieć inne prawo dysponowania . Nie ma to jak się mądrzyć i nie mieć pojęcia o czym się mówi.
[quote name='Kali' timestamp='1368003518' post='767230']
Niezły ten prezes. Nie wiem skąd go wzięli, ale chłop nie ma pojęcia o prawie budowlanym i nie dziwię się że nie liczy na drugą kadencję. Miasto powinno wydać pozwolenie na budowę/przebudowę obiektu którego spółka której szefuje nie jest w pełni właścicielem... Człowieku, jak ty się załapałeś na tao stanowisko ?? Bo z taką znajomością prawa budowlanego to cud że spółka dostała pozwolenie na część za ratuszem.
[/quote] Gratuluję znajomości prawa budow... rozwiń
Avatar
Kali / 8 maja 2013 o 10:58
0
Niezły ten prezes. Nie wiem skąd go wzięli, ale chłop nie ma pojęcia o prawie budowlanym i nie dziwię się że nie liczy na drugą kadencję. Miasto powinno wydać pozwolenie na budowę/przebudowę obiektu którego spółka której szefuje nie jest w pełni właścicielem... Człowieku, jak ty się załapałeś na tao stanowisko ?? Bo z taką znajomością prawa budowlanego to cud że spółka dostała pozwolenie na część za ratuszem.
Avatar
imka / 8 maja 2013 o 09:45
0
najprawdopodobniej nic z tego nie wyjdzie. tylko dlaczego tak szybko wycięto drzewa i zrobiono paskudną, betonową pustynię? przecież z wycinką można było wstrzymać się aż będą wszystkie umowy podpisane. teraz zieleni już nikt nie przywróci...
Avatar
Roman / 8 maja 2013 o 09:01
0
Przynajmniej psy maja się gdzie wys***ć. Miejsce doskonałe ku temu - tuż obok ratusza. Wizytówka miasta pierwsza klasa!!!
Avatar
kokos / 8 maja 2013 o 08:17
0
a od czego mieli zacząć, od budowy dachu, albo kominów??
Avatar
sumacc / 8 maja 2013 o 07:48
0
Jak zwykle zaczęli od wycięcia drzew - i jak zwykle nie ma winnych?
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r. 0 0

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku
Alarm 24

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku 4 10

Kupiony w hipermarkecie notebook okazał się wadliwy, ale sklep nie chce go przyjąć z powrotem, mimo że obiecuje klientom możliwość zwrotu towarów w ciągu 30 dni od zakupu. Hipermarket tłumaczy, że sprzęt jest już używany. Klient jest oburzony, ale zgodnie z prawem to sklep ma rację.

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program]
28 lipca 2018, 11:00

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program] 25 3

Pokaz filmu „Złodziejaszki” Hirokazu Koreedy nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes, a potem wspólny koncert Nosowskiej i Zamilskiej na kazimierskim zamku. Tak będzie wyglądało otwarcie 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się już w następną sobotę 28 lipca.

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo
21 lipca 2018, 18:00

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo 2 0

Co Gdzie Kiedy. Duet Gabryś & Quinn wystąpi 21 lipca o godz. 18 w Muzeum Lubelskim w ramach cyklu Muzyka na lubelskim Zamku.

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych 2 2

Cztery osoby, w tym prezes i dyrektorzy jednej ze spółek, zostali zatrzymani przez prokuratorów z Zamościa. Śledczy podejrzewają ich o wyłudzenia podatku VAT.

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie 132 52

W czwartek zalano betonem studnię odkrytą przed Bramą Krakowską podczas przebudowy nawierzchni. Ratusz planował stworzenie w tym miejscu „okna czasu”, przez które można by zajrzeć do wnętrza. Ale takiej atrakcji jednak tu nie będzie. – Udostępnienie studni okazało się niemożliwe – oznajmił Urząd Miasta.

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
21 lipca 2018, 12:00

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 3 1

Co Gdzie Kiedy. Inna Fundacja - IFKA zaprasza do udziału w projekcje NIE WYMIGASZ SIĘ OD HISTORII/HERSTORII, w ramach którego organizowane będą spacery prowadzone w języku polskim oraz migowym. Na początek spacery z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków 22 0

Zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem usłyszeli dwaj 16-latkowie, którzy od początku lipca na basenie miejskim w Puławach kradli przedmioty pozostawione w szafkach.

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu
galeria

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu 59 0

Członkowie rodzin policjantów, którzy stracili życie na służbie odsłonili dziś tabliczki epitafijne. Jedna z nich poświęcona jest st. sierż. Magdalenie Dolebskiej z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 5

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 2 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy 0 10

Prawie 7 miesięcy drogowcy remontowali niespełna trzykilometrowy odcinek drogi 801, od Dęblina do Stężycy.

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia]
galeria

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia] 7 0

Nowe ulice i mosty, a w planach m.in. budowa placu zabaw – inwestycje w Zamościu nabierają tempa.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca 0 0

Tej imprezy nie można przegapić. Od piątku do niedzieli Lublin będzie gospodarzem 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Tylu gwiazd nie mieliśmy u siebie od... 34 lat.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!