Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 lipca 2017 r.
18:00

Co się dzieje w lubelskich szkołach? Do kuratorium spływa wiele skarg

0 9 A A

Do Kuratorium Oświaty wpływa wiele skarg dotyczących nieprawidłowości w szkołach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dotyczą one zwykle nieprawidłowego oceniania, agresji rówieśniczej, ale i bardzo nieodpowiedniego zachowania nauczycieli

Najwięcej skarg dotyczy niewłaściwego, zdaniem rodziców, sposobu oceniania ich dzieci. Zwykle okazuje się jednak, że są one bezzasadne, bo nauczyciele do ostatniej chwili starają się „wyciągnąć” ucznia.

Stopnie i procedury

Tak było w przypadku ucznia Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Zamościu. Jego rodzic miał wątpliwości, co do sposobu oceniania i sklasyfikowania syna. Na miejsce pojechali kontrolerzy, którzy zaczęli pracę do sprawdzenia dzienników. Okazało się, że przez cały semestr chłopiec dostawał wyłącznie „1” i „2”. Jego nauczyciel proponował mu terminy, w których mógł poprawić oceny, ale uczeń nie był tym zainteresowany. Wrażenia nie wywarła na nim także informacja, którą nauczyciel przekazał już w kwietniu, że na zakończenie roku grozi mu „niedostateczny”. Chłopiec stopni nie poprawiał, więc nauczyciel taką ocenę wpisał. Zrobił to w dniu kiedy miał dwie lekcje w klasie chłopca, a po pierwszej z nich zagrożony uczeń wyszedł nie informując go o tym i nie korzystając z możliwości poprawy.

Mimo to nauczyciel w porozumieniu z dyrektorem dali mu jeszcze jedną szansę. Zadali sześć pytań, z czego w jednym przypadku mógł wybrać zagadnienie, które omówi. Ponieważ odpowiedzi uzasadniającej postawienie oceny dopuszczającej nie było, stopień nie został zmieniony. Kuratorium uznało, że wszystkie procedury klasyfikowania zostały zachowane.

- To, że rodzice często uważają, że ich dziecko jest zbyt nisko oceniane jest bardzo częste. Wszystko dlatego, że w domu uczeń opowiada inną historię. Mówi, że umiał, a nauczyciel się na niego uwziął. Rodzice w to wierzą, bo dlaczego miałoby być inaczej. Z drugiej strony sprawa wygląda jednak inaczej. Rodzicom zależy na dobrych ocenach, bo przecież świadczą one o ich całorocznej pracy - mówi prosząc o anonimowość jeden z nauczycieli tej szkoły.

Program wychowawczy

Rodzice skarżą się też na agresję rówieśniczą w szkołach. O pomoc do Kuratorium zwróciła się m.in. matka uczennicy Szkoły Podstawowej w Sawinie. Pisała, że dyrekcja placówki bagatelizuje zachowanie jednej z dziewczynek, która wulgarnie zwraca się do nauczycieli, wbija sobie szpilki w dłonie, grozi kolegom śmiercią, wyzywa ich, pluje i uniemożliwia prowadzenie lekcji. Kontrolerzy częściowo potwierdzili otrzymane informacje i uznali, że podejmowane przez dyrekcję szkoły kroki zmierzające do rozwiązania problemu były mało skuteczne. Żeby tę sytuację zmienić wydano zalecenia.

Jedną z najtrudniejszych spraw, jaka trafiła do Kuratorium w tym roku szkolnym była ta dotycząca przemocy psychicznej stosowanej przez uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Nowej Rokitni. Matka uczennicy poinformowała Kuratorium, że koledzy jej dziecka zamieszczają w internecie obraźliwe komentarze. Zdarzały się wyzwiska. Doszło do rękoczynów. Konflikt między dziećmi był tak duży, że przeniósł się na rodziców, którzy wzajemnie sobie ubliżali podczas zebrań. Nie pomogła zmiana wychowawcy. Kuratorium nakazało objąć dzieci pomocą psychologiczno-pedagogiczną, wprowadzenie nadzoru pedagogicznego i opracowanie nowego programu wychowawczego.

Atmosfera w klasie

W kwietniu ojciec uczennicy Szkoły Podstawowej nr 27 w Lublinie zgłosił znęcanie się psychiczne innych uczniów nad jego córką. Na miejsce pospieszyli kuratorzy. Ku swojemu zaskoczeniu stwierdzili, że w szkolnych dokumentach znaleźli jedynie uwagi zapisane przez nauczycieli dotyczące niekulturalnego zachowania się tej właśnie dziewczynki oraz skargi na nią spływające od innych uczniów.

Rówieśnicy byli zniesmaczeni tym, że koleżanka namawia ich do wagarów. Skarżyli się, że często używa wulgaryzmów i przeklina w kontaktach z rówieśnikami. Mówili, że jednego z kolegów rzuciła butelką, a do innego powiedziała „ty idioto”. Krzyczała też na lekcjach i arogancko komentowała wypowiedzi nauczycieli. Sprawa wyglądała więc zupełnie inaczej niż nakreślił to ojciec uczennicy. Jej wychowawczyni zauważyła, że sympatie kolegów straciła przez swoje złe zachowanie. Mimo to nikt jej jednak nie traktuje źle. W przeprowadzonej w klasie ankiecie uczniowie stwierdzili też, że w klasie panuje dobra atmosfera.

Lekcja wychowawcza

Jednak w wielu przypadkach niewłaściwe sytuacje zgłaszane przez rodziców potwierdzają się. Tak było w lutym tego roku, kiedy rodzice uczennicy Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie zgłosili, że cztery koleżanki zachowują się niestosownie w stosunku do ich córki, a kara, którą wymierzyła im za to szkoła jest nieadekwatna. Okazało się, że nauczyciele już dużo wcześniej zauważyli, że między uczennicami trwa konflikt. W prawdzie wszystkie dziewczynki były bardzo dobrymi uczennicami i ich stosunki na terenie szkoły wydawały się poprawne, to po lekcjach, często także w nocy dziewczynki wysyłały swojej koleżance obraźliwe sms-y.

Po spotkaniu z rodzicami dzieci szkoła ustaliła, że obniży im za to ocenę ze sprawowania, a po lekcjach będą w ramach wolontariatu musiały pomagać osobom niepełnosprawnym. Żeby przywrócić między dziewczynkami dobre stosunki przeprowadzono szereg lekcji wychowawczych oraz konkursów promujących właściwe zachowanie się. Kontrolerzy uznali, że nauczyciele zadziałali w sposób prawidłowy.

Kontrola

W czerwcu do lubelskiego kuratorium wpłynęła skarga na nierówne traktowanie uczniów przez nauczycielkę Szkoły Podstawowej w Zespole Oświatowym w Polskowoli. Na lekcji informatyki dziecko miało otrzymać „2 +” i usłyszeć od nauczyciela: „To i tak dużo jak na Ciebie”.

Kiedy indziej, gdy uczennica zgłaszała wychowawczyni, że jej brat nie pojedzie na szkolną wycieczkę, pedagog miała skomentować, że nie pojedzie już nigdy, bo jest z biednej rodziny. Po kontroli okazało się jednak, że nauczycielka nie zachowała się w sposób niegodny. To, że nie wytknęła dziecku biedy potwierdziła inna nauczycielka, która była świadkiem rozmowy. To, że nie komentowała faktu postawienia niskiego stopnia potwierdzili natomiast inni uczniowie.

Zalecania naprawcze

Zdarzają się jednak przypadki bulwersującego zachowania nauczycieli. W tym roku Rzecznik Praw Dziecka poinformował kuratorium, że do nieprawidłowości dochodzi w Szkole Podstawowej nr 34 w Lublinie.

Pracownicy szkoły, w tym dyrekcja, mieli w stosunku do dzieci stosować agresję słowną. Dzieci nazywane były osłami, baranami i głupkami. Chłopcy noszący długie włosy słyszeli, że są „pedałami”. Rzecznik dokładnie poinformował, kto jest agresorem, a kto ofiarą oraz w jakich okolicznościach padają obraźliwe słowa.

Kontrolerzy najpierw przeczytali program wychowawczy szkoły, który zakłada przede wszystkim personalistyczną wizję wychowania zgodnie z nauczaniem Jana Pawła II, opartą na podmiotowym traktowaniu każdego człowieka oraz poszanowania jego godności i praw. Dewizą placówki miało być dobro dziecka oparte na przyjaźni i zaufaniu. W szkolnym rejestrze skarg i wniosków nic nie skazywało jednak na to, by dochodziło do nieprawidłowości. Żeby sprawdzić, czy zarzuty są prawdziwe, kontrolerzy przeprowadzili w szkole anonimową ankietę. 61 na 108 uczniów klas 4-6 stwierdziło, że dostrzega przejawy agresji rówieśniczej: 35 było świadkami bójek, a 21 przezywania. Agresywne zachowania u pracowników szkoły potwierdziło 5 uczniów. Wskazali szarpanie i krzyk. Co niezwykle ważne, także trzech pedagogów przyznało, że było świadkami takich zachowań. Kontrolerzy wydali zalecania naprawcze, które zostały już wprowadzone w życie.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 lipca 2017 o 11:14
0
równie ciekawym tematem jest "praca", " poradni" psychologiczno- pedagogicznych. np. jednego dnia pani widzi potrzebę terapii, a drugiego już nie widzi i w zasadzie nie wie po co my przyszliśmy, brak znajomości kodów chorób- siedzenie z kompendium i wyszukiwanie ..., odmowa wydania opinii z obserwacji dziecka, to tylko część ... ja na szczęście pieniądze mam na prywatne wizyty i opinie, ale szczerze współczuję rodzicom których dzieci potrzebują wsparcia a trafiają na państwowe dno, bo nie maja środków na prywatne terapie .. nie mówię tu o poradni na Młodej Polski.
równie ciekawym tematem jest "praca", " poradni" psychologiczno- pedagogicznych. np. jednego dnia pani widzi potrzebę terapii, a drugiego już nie widzi i w zasadzie nie wie po co my przyszliśmy, brak znajomości kodów chorób- siedzenie z kompendium i wyszukiwanie ..., odmowa wydania opinii z obserwacji dziecka, to tylko część ... ja na szczęście pieniądze mam na prywatne wizyty i opinie, ale szczerze współczuję rodzicom których dzieci potrzebują wsparcia a trafiają na państwowe dno, bo nie maja środków na prywatne terapie ... rozwiń
Avatar
Gość / 30 lipca 2017 o 09:40
0
chcecie dzieci się wyżywać to na swoich starych za to, że was tak wychowują, chcieli mieć dzieci to niech was wychowują a jak nie umieją to niech się na was nie decydują, a jak wyjdziecie za drzwi to ma być cicho, dotarło
Avatar
gaja / 30 lipca 2017 o 09:30
0
undefined napisał:
Nauczyciele sami to zrobili.Zmarnowali szacunek do nauczyciela.(nie chodzi mi żeby bronić uczniów). Programy nauczania robią dorośli nie dzieci.  Zakaz wyrzucanie ze szkoły zrobili dorośli. Mieszanie dzieci bardzo zdolnych z słabszymi zrobili dorośli to są skutki takich rzeczy. Na ruskim na biurku książka zeszyt długopis tornister na podłodze zakaz szurania ciapami. Tak było. Jak komuś się nie podobało to do domu. ( Nie przeszkadzaj innym się uczyć)
 no właśnie, dzieci  dobrze wychowane a dorośli ich niszczą, wczoraj właśnie łyszałam jak dziewczyna darła sie do policjanów "jebać was" i to na całe gardło, i tak ci policjanci byli spokojni, bo jakbym jako kobieta przyłożyła w mordę to gówniarstwo od razu by się zatkało, tak zwracać to ona się mioże do swoich rodziców, że ją tak wychowali
 no właśnie, dzieci  dobrze wychowane a dorośli ich niszczą, wczoraj właśnie łyszałam jak dziewczyna darła sie do policjanów "jebać was" i to na całe gardło, i tak ci policjanci byli spokojni, bo jakbym jako kobieta przyłożyła w mordę to gówniarstwo od razu by się zatkało, tak zwracać to ona się mioże do swoich rodziców, że ją tak wychowali rozwiń
Avatar
Gość / 30 lipca 2017 o 08:41
0
Nauczyciele sami to zrobili.Zmarnowali szacunek do nauczyciela.(nie chodzi mi żeby bronić uczniów). Programy nauczania robią dorośli nie dzieci. Zakaz wyrzucanie ze szkoły zrobili dorośli. Mieszanie dzieci bardzo zdolnych z słabszymi zrobili dorośli to są skutki takich rzeczy. Na ruskim na biurku książka zeszyt długopis tornister na podłodze zakaz szurania ciapami. Tak było. Jak komuś się nie podobało to do domu. ( Nie przeszkadzaj innym się uczyć)
Avatar
Gość / 30 lipca 2017 o 08:34
0
"- To, że rodzice często uważają, że ich dziecko jest zbyt nisko oceniane jest bardzo częste." Jak w "Dniu Świra": "- No przecież to tylko pies tylko" :)
Avatar
Gość / 30 lipca 2017 o 05:34
0
Jacy wspaniali katolicy pracują w tej szkole im. JP 2...
Avatar
Gość / 29 lipca 2017 o 22:43
0
Oj, jak ta młodzież jest źle traktowana w szkole ! Rodzice otwórzcie swoje naiwne oczy na swoją córeczkę i synunia. Tak niby bez powodu odwiedzcie swoją pociechę w czasie przerwy lekcyjnej , albo po lekcjach rzućcie okiem na Waszą pociechę w drodze "do domu" BĘDZIE To DLA WAS W 85% TERAPIA SZOKOWA . Ale pewnie brak Wam odwagi ,aby się o tym przekonać ! Więc winni są wszyscy ,ale nie Wasze cudowne potworki!
Avatar
uczciwa biedota / 29 lipca 2017 o 18:27
0
dzieci dostają za darmo 500+ to niby dlaczego mają nie dostawać 5+ i 6+, przeciez te dzieci nie są nauczone już od poczecia pracy, wysiłku, uważają, że im się wszystko za darmo należy. Bo ja w latach 60 nawet nie poskarzyłam się rodzicom, bo bym dostała taki wpieprz za  dwóję (jedynek nie było), że nawet bym na dupę nie usiadła, albo jeżeli narozrabiałam  to prosiłam nauczycielkę, żeby nie powiedziała rodzicom. No i tym sposobem jestem człowiekiem a nie bandytą, złodziejem, oszustem ale pomim o tego cierpię bo musze teraz za swoją uczciwość zapieprzać na 500+
dzieci dostają za darmo 500+ to niby dlaczego mają nie dostawać 5+ i 6+, przeciez te dzieci nie są nauczone już od poczecia pracy, wysiłku, uważają, że im się wszystko za darmo należy. Bo ja w latach 60 nawet nie poskarzyłam się rodzicom, bo bym dostała taki wpieprz za  dwóję (jedynek nie było), że nawet bym na dupę nie usiadła, albo jeżeli narozrabiałam  to prosiłam nauczycielkę, żeby nie powiedziała rodzicom. No i tym sposobem jestem człowiekiem a nie bandytą, złodziejem, oszustem ale pomim o tego cierpię bo musze teraz za swoją uczciwość ... rozwiń
Avatar
Gość / 29 lipca 2017 o 18:19
0
Młodzież biedna na chwilę... Chodzi do szkół
Avatar
Gość / 30 lipca 2017 o 11:14
0
równie ciekawym tematem jest "praca", " poradni" psychologiczno- pedagogicznych. np. jednego dnia pani widzi potrzebę terapii, a drugiego już nie widzi i w zasadzie nie wie po co my przyszliśmy, brak znajomości kodów chorób- siedzenie z kompendium i wyszukiwanie ..., odmowa wydania opinii z obserwacji dziecka, to tylko część ... ja na szczęście pieniądze mam na prywatne wizyty i opinie, ale szczerze współczuję rodzicom których dzieci potrzebują wsparcia a trafiają na państwowe dno, bo nie maja środków na prywatne terapie .. nie mówię tu o poradni na Młodej Polski.
równie ciekawym tematem jest "praca", " poradni" psychologiczno- pedagogicznych. np. jednego dnia pani widzi potrzebę terapii, a drugiego już nie widzi i w zasadzie nie wie po co my przyszliśmy, brak znajomości kodów chorób- siedzenie z kompendium i wyszukiwanie ..., odmowa wydania opinii z obserwacji dziecka, to tylko część ... ja na szczęście pieniądze mam na prywatne wizyty i opinie, ale szczerze współczuję rodzicom których dzieci potrzebują wsparcia a trafiają na państwowe dno, bo nie maja środków na prywatne terapie ... rozwiń
Avatar
Gość / 30 lipca 2017 o 09:40
0
chcecie dzieci się wyżywać to na swoich starych za to, że was tak wychowują, chcieli mieć dzieci to niech was wychowują a jak nie umieją to niech się na was nie decydują, a jak wyjdziecie za drzwi to ma być cicho, dotarło
Avatar
gaja / 30 lipca 2017 o 09:30
0
undefined napisał:
Nauczyciele sami to zrobili.Zmarnowali szacunek do nauczyciela.(nie chodzi mi żeby bronić uczniów). Programy nauczania robią dorośli nie dzieci.  Zakaz wyrzucanie ze szkoły zrobili dorośli. Mieszanie dzieci bardzo zdolnych z słabszymi zrobili dorośli to są skutki takich rzeczy. Na ruskim na biurku książka zeszyt długopis tornister na podłodze zakaz szurania ciapami. Tak było. Jak komuś się nie podobało to do domu. ( Nie przeszkadzaj innym się uczyć)
 no właśnie, dzieci  dobrze wychowane a dorośli ich niszczą, wczoraj właśnie łyszałam jak dziewczyna darła sie do policjanów "jebać was" i to na całe gardło, i tak ci policjanci byli spokojni, bo jakbym jako kobieta przyłożyła w mordę to gówniarstwo od razu by się zatkało, tak zwracać to ona się mioże do swoich rodziców, że ją tak wychowali
 no właśnie, dzieci  dobrze wychowane a dorośli ich niszczą, wczoraj właśnie łyszałam jak dziewczyna darła sie do policjanów "jebać was" i to na całe gardło, i tak ci policjanci byli spokojni, bo jakbym jako kobieta przyłożyła w mordę to gówniarstwo od razu by się zatkało, tak zwracać to ona się mioże do swoich rodziców, że ją tak wychowali rozwiń
Avatar
Gość / 30 lipca 2017 o 08:41
0
Nauczyciele sami to zrobili.Zmarnowali szacunek do nauczyciela.(nie chodzi mi żeby bronić uczniów). Programy nauczania robią dorośli nie dzieci. Zakaz wyrzucanie ze szkoły zrobili dorośli. Mieszanie dzieci bardzo zdolnych z słabszymi zrobili dorośli to są skutki takich rzeczy. Na ruskim na biurku książka zeszyt długopis tornister na podłodze zakaz szurania ciapami. Tak było. Jak komuś się nie podobało to do domu. ( Nie przeszkadzaj innym się uczyć)
Avatar
Gość / 30 lipca 2017 o 08:34
0
"- To, że rodzice często uważają, że ich dziecko jest zbyt nisko oceniane jest bardzo częste." Jak w "Dniu Świra": "- No przecież to tylko pies tylko" :)
Avatar
Gość / 30 lipca 2017 o 05:34
0
Jacy wspaniali katolicy pracują w tej szkole im. JP 2...
Avatar
Gość / 29 lipca 2017 o 22:43
0
Oj, jak ta młodzież jest źle traktowana w szkole ! Rodzice otwórzcie swoje naiwne oczy na swoją córeczkę i synunia. Tak niby bez powodu odwiedzcie swoją pociechę w czasie przerwy lekcyjnej , albo po lekcjach rzućcie okiem na Waszą pociechę w drodze "do domu" BĘDZIE To DLA WAS W 85% TERAPIA SZOKOWA . Ale pewnie brak Wam odwagi ,aby się o tym przekonać ! Więc winni są wszyscy ,ale nie Wasze cudowne potworki!
Avatar
uczciwa biedota / 29 lipca 2017 o 18:27
0
dzieci dostają za darmo 500+ to niby dlaczego mają nie dostawać 5+ i 6+, przeciez te dzieci nie są nauczone już od poczecia pracy, wysiłku, uważają, że im się wszystko za darmo należy. Bo ja w latach 60 nawet nie poskarzyłam się rodzicom, bo bym dostała taki wpieprz za  dwóję (jedynek nie było), że nawet bym na dupę nie usiadła, albo jeżeli narozrabiałam  to prosiłam nauczycielkę, żeby nie powiedziała rodzicom. No i tym sposobem jestem człowiekiem a nie bandytą, złodziejem, oszustem ale pomim o tego cierpię bo musze teraz za swoją uczciwość zapieprzać na 500+
dzieci dostają za darmo 500+ to niby dlaczego mają nie dostawać 5+ i 6+, przeciez te dzieci nie są nauczone już od poczecia pracy, wysiłku, uważają, że im się wszystko za darmo należy. Bo ja w latach 60 nawet nie poskarzyłam się rodzicom, bo bym dostała taki wpieprz za  dwóję (jedynek nie było), że nawet bym na dupę nie usiadła, albo jeżeli narozrabiałam  to prosiłam nauczycielkę, żeby nie powiedziała rodzicom. No i tym sposobem jestem człowiekiem a nie bandytą, złodziejem, oszustem ale pomim o tego cierpię bo musze teraz za swoją uczciwość ... rozwiń
Avatar
Gość / 29 lipca 2017 o 18:19
0
Młodzież biedna na chwilę... Chodzi do szkół
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją 2 0

27-latek, który miał trafić do więzienia ukrywał się przed mundurowymi. W piątek zauważył go policjant.

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim 9 1

7 grill barów w Lublinie i okolicy - podpowiadamy, gdzie warto podjechać, żeby dobrze lub bardzo dobrze zjeść. W Lublinie i regionie. Podpowiadamy 7 adresów, które osobiście sprawdziliśmy

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti
4 września 2018, 19:00

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti 2 0

Co Gdzie Kiedy. 4 września o godz. 19 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią zespoły Vader, Marduk i goście.

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 8 5

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 5

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 20 8

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 36 15

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 5

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 9 26

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 8

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 4 21

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!