Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 grudnia 2015 r.
18:26

Co się stało z pistoletem? Prokurator z wyrokiem za zgubienie broni

0 18 A A

Prokurator Robert B. jest winny nieumyślnej utraty broni, uznał Sąd Okręgowy w Lublinie. To finał procesu toczącego się od 2006 r. Rozstrzygnięcie jest prawomocne.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niewątpliwie doszło do niezachowania ostrożności. Robert B. przez własne zaniedbania doprowadził do utraty broni – ocenił w uzasadnieniu wyroku sędzia Artur Ozimek.

Piątkowe rozstrzygnięcie Sądu Okręgowego w Lublinie, utrzymujące w mocy wyrok sądu pierwszej instancji, kończy trwające dziewięć lat postępowanie. W marcu Sąd Rejonowy Lublin – Zachód uznał Roberta B. za winnego, ale odstąpił od wymierzenia kary. Apelacje od wyroku złożył zarówno oskarżony, jak i jego obrońca.

– Sąd Rejonowy powinien ponownie, tym razem w rzetelny sposób, dojść do prawdy i ustalić, czy doszło do kradzieży. Przecież ta broń się nie teleportowała – przekonywał w mowie końcowej Robert B.

Sąd uznał, że to, co się stało z pistoletem i amunicją, nie ma większego znaczenia. Robert B. odpowiada bowiem za nieumyślną utratę broni. Same jego wyjaśnienia wystarczą zaś by stwierdzić, że do takiego przestępstwa doszło.

– Oskarżony w swoich wyjaśnieniach mówił: „zorientowałem się, że nie mam broni”. To świadczy o znaczącej lekkomyślności lub niedbalstwie – wyjaśnił sędzia Ozimek. – Świadkowie potwierdzili, że Robert B. sam nie wiedział, jak utracił broń. W nocy przyjechał do prokuratury, by sprawdzić, czy jej tam nie zostawił.

Obrońca prokuratora, wnioskując o umorzenie postępowania, powoływał się m.in. na przyczyny formalne. Wskazywał, że przed laty prokuratura umorzyła śledztwo (później zostało ono podjęte – red.) „w sprawie nieumyślnej utraty broni przez Roberta B.”

– Rozstrzygnięto tym samym o braku odpowiedzialności oskarżonego – przekonywał mec. Bogusław Wróblewski.

Zdaniem sądu, wskazanie Roberta B. w decyzji o umorzeniu śledztwa nie ma znaczenia dla sprawy. Sąd nie zgodził się również z zarzutem, by podczas obecnego procesu naruszono prawo Roberta B. do obrony. Niektórych świadków przesłuchano bowiem pod jego nieobecność.

– Sąd zapewnił jednak oskarżonemu prawo do zadawania pytań – wyjaśnił sędzia Ozimek.

Pistolet w sypialni

Proces dotyczył wydarzeń z początku 2006 roku. Robert B. został wówczas szefem Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie. Świętował awans ze znajomymi. Właśnie wtedy, w niewyjaśnionych do tej pory okolicznościach, przepadł jego pistolet i 22 naboje. Glock i amunicja powinny leżeć w szafie pancernej, w gabinecie prokuratora. Robert B. przekonywał, że ktoś je stamtąd ukradł. Śledczy zarzucili mu, że nieumyślnie naruszył zasady przechowywania broni.

W pierwszym procesie Robert B. został uniewinniony. Sąd odwoławczy skierował sprawę do ponownego rozpoznania. W marcu tego roku zapadł wyrok skazujący. Z ustaleń Sądu Rejonowego Lublin-Zachód wynikało, że Robert B. prawdopodobnie zgubił glocka. Mogło do tego dojść w jego domu podczas spotkania ze znajomymi. Sąd zaznaczył, że prokurator nie miał u siebie kasety lub sejfu odpowiedniego do przechowywania broni. Pistolet miał trzymać na szafce, a kiedy przychodzili goście, w sypialni.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 grudnia 2015 r. o 18:04

Tak świętował awans, że nic nie pamięta ? A potem dupsko piecze ! Mam nadzieję, że Ziobro zdyscyplinuje to rynsztokowe środowisko :(

ktooo? co??? to wyjątkowo obrzydliwa i tchórzowska postać,jak sie Blida odstrzeliła, to jak mówił Kaczmarek sikał  w panice pod siebie ze strachu,ale nam wybrali ministrów,wielkie dzieki jarek ,q-reskie dzięki kwaczorze

Avatar
Gość / 20 grudnia 2015 r. o 09:39
Tak świętował awans, że nic nie pamięta ? A potem dupsko piecze ! Mam nadzieję, że Ziobro zdyscyplinuje to rynsztokowe środowisko :(
Avatar
Gość / 19 grudnia 2015 r. o 21:28
No i co na ten temat Trybunał Konstytucyjny? Jak to sie ma do zagwarantowanej Konstytucją równości wszystkich obywateli wobec prawa? Czy policjant, żołnierz, sportowiec za zgubienie broni też może liczyć na taką wyrozumiałość sądu? Widzicie teraz, czego boi się sędziowska mafia i skąd rozróba pt. KOD ?
Avatar
Gość / 19 grudnia 2015 r. o 20:05

może tu być taka sprawa ,że sąd sądzi w swojej sprawie,ano sędzia po pijaku sam mu podp..lił proce ,to jaki inny wyrok niezawisłego za jaja< sondu> był możliwy? i powastania tak głupiej sentencji wyroku? sendzio oddaj klamke panu,nie twoja

Avatar
Gość / 19 grudnia 2015 r. o 16:00
ryba psuje się od głowy.niektórym nadmiar władzy uderza i robią co chcą.
Avatar
Gość / 19 grudnia 2015 r. o 13:33
Slimaczyli,komponowali i przeciągali. W końcu jaki konsekwencje poniósł sprawca utraty pistoletu.Zwykły gliną czy wojsk za taki czyn kiblowal by latami w pierdlu!
Avatar
Gość / 19 grudnia 2015 r. o 12:30
jak sie nosi bron po pijaku to tak się później kończy. uczciwego znalawcę prosimy o nieoddawanie broni prakuratora....
Avatar
Gość / 19 grudnia 2015 r. o 11:47
i tacy ciecie dalej w biznesie?jaka wladza taki kraj!
Avatar
Gość / 19 grudnia 2015 r. o 11:00
to jakiś MATRIX !
Avatar
Gość / 19 grudnia 2015 r. o 10:50
ta sprawa to KOMPROMITACJA SĄDU,,,,,,bo trwala aż 9-lat,,,,,a więc przynajmniej o ponad 8 lat za długo,,,
Avatar
Gość / 20 grudnia 2015 r. o 18:04

Tak świętował awans, że nic nie pamięta ? A potem dupsko piecze ! Mam nadzieję, że Ziobro zdyscyplinuje to rynsztokowe środowisko :(

ktooo? co??? to wyjątkowo obrzydliwa i tchórzowska postać,jak sie Blida odstrzeliła, to jak mówił Kaczmarek sikał  w panice pod siebie ze strachu,ale nam wybrali ministrów,wielkie dzieki jarek ,q-reskie dzięki kwaczorze

Avatar
Gość / 20 grudnia 2015 r. o 09:39
Tak świętował awans, że nic nie pamięta ? A potem dupsko piecze ! Mam nadzieję, że Ziobro zdyscyplinuje to rynsztokowe środowisko :(
Avatar
Gość / 19 grudnia 2015 r. o 21:28
No i co na ten temat Trybunał Konstytucyjny? Jak to sie ma do zagwarantowanej Konstytucją równości wszystkich obywateli wobec prawa? Czy policjant, żołnierz, sportowiec za zgubienie broni też może liczyć na taką wyrozumiałość sądu? Widzicie teraz, czego boi się sędziowska mafia i skąd rozróba pt. KOD ?
Avatar
Gość / 19 grudnia 2015 r. o 20:05

może tu być taka sprawa ,że sąd sądzi w swojej sprawie,ano sędzia po pijaku sam mu podp..lił proce ,to jaki inny wyrok niezawisłego za jaja< sondu> był możliwy? i powastania tak głupiej sentencji wyroku? sendzio oddaj klamke panu,nie twoja

Avatar
Gość / 19 grudnia 2015 r. o 16:00
ryba psuje się od głowy.niektórym nadmiar władzy uderza i robią co chcą.
Avatar
Gość / 19 grudnia 2015 r. o 13:33
Slimaczyli,komponowali i przeciągali. W końcu jaki konsekwencje poniósł sprawca utraty pistoletu.Zwykły gliną czy wojsk za taki czyn kiblowal by latami w pierdlu!
Avatar
Gość / 19 grudnia 2015 r. o 12:30
jak sie nosi bron po pijaku to tak się później kończy. uczciwego znalawcę prosimy o nieoddawanie broni prakuratora....
Avatar
Gość / 19 grudnia 2015 r. o 11:47
i tacy ciecie dalej w biznesie?jaka wladza taki kraj!
Avatar
Gość / 19 grudnia 2015 r. o 11:00
to jakiś MATRIX !
Avatar
Gość / 19 grudnia 2015 r. o 10:50
ta sprawa to KOMPROMITACJA SĄDU,,,,,,bo trwala aż 9-lat,,,,,a więc przynajmniej o ponad 8 lat za długo,,,
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Woda skażona i kłopot dla tysięcy ludzi, a wójt śmieszkuje na Facebooku

Woda skażona i kłopot dla tysięcy ludzi, a wójt śmieszkuje na Facebooku

„Mieszkańcy szukają informacji, martwiąc się o swoich bliskich a otrzymują garść bełkotu sięgający swym poziomem kulturowym żylety na trybunach”. To jeden z komentarzy zamieszczonych na profilu gminy Wólka (powiat lubelski). Dotyczy tego, co oznacza komunikat o warunkowej przydatności wody do spożycia ujęć Łuszczów Pierwszy i Sobianowice. Napisał je sam wójt.

Mundial 2022: Kto dziś gra i gdzie obejrzeć mecze? (29 listopada)

Mundial 2022: Kto dziś gra i gdzie obejrzeć mecze? (29 listopada)

Od wtorku startuje ostatnia kolejka fazy grupowej. Z tego też względu mecze w każdej z grup będą się już odbywały o tej samej porze. Najpierw dojdzie do rozstrzygnięć w grupie A. O godz. 16 Holandia zmierzy się z Katarem, a Senegal z Ekwadorem.

Zrobiła na nim tak duże wrażenie, że szybko stracił głowę

Zrobiła na nim tak duże wrażenie, że szybko stracił głowę

Krótka internetowa znajomość 40-latka z osobą podającą się za amerykańską żołnierkę zakończyła się utratą 15 tysięcy złotych.

Jaś Kapela z tomem wierszy "Wojownik MDMA" w Księgarni Dosłownej
2 grudnia 2022, 18:00

Jaś Kapela z tomem wierszy "Wojownik MDMA" w Księgarni Dosłownej

"Wojownik MDMA" to tytuł najnowszej książki Jasia Kapeli, którą kontrowersyjny autor będzie promował w lubelskiej Księgarni Dosłownej (Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12). Spotkanie zaplanowano na 2 grudnia o godz. 18.

10 zł to niewiele, ale ziarnko do ziarnka i będą paczki dla potrzebujących rodzin

10 zł to niewiele, ale ziarnko do ziarnka i będą paczki dla potrzebujących rodzin

10 złotych to kwota, na której wydanie właściwie każdy może sobie pozwolić. I tylko o tyle prosi Magdalena Tereszczuk z Tomaszowa Lubelskiego, która organizuje akcję „Paczka za dychę”. Chce pomóc jeszcze przed świętami co najmniej dwóm potrzebującym polskim rodzinom.

Mundial 2022: Portugalia – Urugwaj 2:0. Awans bez żadnych problemów

Mundial 2022: Portugalia – Urugwaj 2:0. Awans bez żadnych problemów

Dublet Bruno Fernandesa zapewnił Portugalii wygraną nad Urugwajem i awans do fazy pucharowej. Tym samym ekipa z półwyspu iberyjskiego do ostatniego meczu w grupie może podejść z dużym luzem. Natomiast Urusi, choć całkowitych szans na awans nie stracili znaleźli się w arcytrudnej sytuacji

Miała być atrakcją Centrum Spotkania Kultur. Fasada za 2,7 mln zł nie świeci
galeria

Miała być atrakcją Centrum Spotkania Kultur. Fasada za 2,7 mln zł nie świeci

Nie działa jedna z architektonicznych atrakcji Centrum Spotkania Kultur. Montaż multimedialnej fasady kosztował ponad 2,7 mln zł. Jedynym rozwiązaniem wydaje się być wymiana wszystkich sterowników na całej ścianie frontowej budynku

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 listopada 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 listopada 2022 r.

Przyjechał prezydent Polski i były prezydent Niemiec. Dla świadków historii miejsc nie starczyło

Przyjechał prezydent Polski i były prezydent Niemiec. Dla świadków historii miejsc nie starczyło

Nie dla wszystkich wystarczyło miejsc na uroczystościach upamiętniających wysiedlenia z Zamojszczyzny w trakcie II wojny światowej. – 79-letniej cioci poradzono, żeby obejrzała wydarzenie na telebimie przed szkołą – słyszymy od pochodzącej ze Skierbieszowa Jadwigi Kusior. – Przecież nie chodziło o to, że tam każdy musiał być, tylko o upamiętnienie tych dni – odpowiada przedstawiciel Związku Kombatantów.

Bo za dużo po nim chodzą. Okno czasu na depatku już za barierkami

Bo za dużo po nim chodzą. Okno czasu na depatku już za barierkami

11 tys. zł zapłacą władze Lublina za montaż barierek wokół tzw. okna czasu, które jest wbudowane w nawierzchnię deptaka Krakowskiego Przedmieścia. Ma ono zapobiec mętnieniu szyby przykrywającej podziemną wystawę.