Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 lipca 2019 r.
7:24

Część autobusów w Lublinie nie wyjechała na ulice. Jak sprawdzić kiedy autobus nie przyjedzie?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
40 144 A A
Spółka Warbus wypowiedziała umowę. Twierdzi, że miasto jest jej winne pieniądze z tytułu niewłaściwej waloryzacji stawki za przejechane kilometry
Spółka Warbus wypowiedziała umowę. Twierdzi, że miasto jest jej winne pieniądze z tytułu niewłaściwej waloryzacji stawki za przejechane kilometry (fot. Dominik Smaga/archiwum)

Poważne problemy mają dzisiaj od rana pasażerowie kilkunastu linii autobusowych, na które nie wyjechał dzisiaj jeden z przewoźników. Spółka Warbus przestała świadczyć usługi. Nawet na ważnych liniach są godzinne luki w rozkładzie. Które kursy nie zostaną wykonane?

Aktualizacja artykułu: 18 lipca 2019 r. 9:09
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kursowania zaprzestała warszawska spółka Warbus, która od 28 lutego była w trakcie „rozwodu” z miastem, bo wypowiedziała umowę na usługi przewozowe, ale zgodnie z warunkami wypowiedzenia powinna kursować do końca sierpnia. Wczoraj wieczorem spółka wysłała do miasta pismo z informacją, że przestaje jeździć od 18 lipca, bo straciła płynność finansową.

>> Jak Wam się dzisiaj jechało komunikacją miejską? Czekamy na Wasze komentarze <<

Spółka zrobiła tak, jak zapowiadała. – Żaden autobus przewoźnika nie wyjechał dzisiaj na ulice miasta – potwierdza Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego.

Od rana pojazdy Warbusu nie kursują na liniach 2, 3, 6, 10, 13, 14, 26, 30, 31, 32, 39, 40, 42, 45. Na szczęście żadna z wymienionych linii nie była w pełni obsługiwana przez Warbus, dlatego wszystkie linie działają, ale w ograniczonym zakresie. Nawet na tak ważnych liniach jak 26, 10 czy 31 trzeba się liczyć z godzinnymi lukami w rozkładzie. Większy problem pojawił się na linii 2, gdzie powstała 1,5-godzinna przerwa między porannymi kursami, na liniach 3 oraz 14 trzeba się liczyć z 80-minutowymi przerwami w kursowaniu. Problemów nie będzie już dzisiaj na linii 44, gdzie Warbus ma tylko jeden, wczesnoporanny kurs, wszystkie pozostałe powinny być wykonane.

Z powodu komunikacyjnego kryzysu ZTM wprowadził specjalne zasady korzystania z biletów okresowych na jedną linię. Dzisiaj i jutro będzie można się nimi posługiwać we wszystkich liniach.

Jest nikła szansa, że jeszcze dzisiaj „porzucone” kursy zostaną przynajmniej częściowo przejęte przez innego przewoźnika, którym będzie najprawdopodobniej MPK Lublin. – Dzisiaj będzie to trudne – przyznaje Góźdź. Zastrzega, że ZTM prowadzi rozmowy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w sprawie przejęcia kursów. Około południa można się spodziewać ustaleń w tej sprawie.

Jeżeli nie uda się szybko zorganizować zastępstwa, to w niedzielę na niektórych liniach pasażerowie będą mieć bardzo poważny problem, np. linia 45 może kursować tylko co dwie godziny.

Nie ma żadnego zagrożenia dla kursowania linii nocnych, które w pełni są obsługiwane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, a spółka Warbus nie ma z nimi nic wspólnego.

Które kursy wypadły z rozkładu

Najłatwiej to sprawdzić w przypadku linii 2, 3, 6, 13, 14, 30, 39, 40 i 45. Kursy, które nie zostaną wykonane łatwo można rozpoznać na wiszących na przystankach papierowych rozkładach jazdy. Przy kursach przypisanych do spółki Warbus znajduje się kropka.

Uwaga! Kropki widoczne na rozkładach INNYCH LINII nie muszą świadczyć o tym, że oznaczone w ten sposób kursy nie zostaną wykonane. Dlaczego? Kropka widoczna jest przy KAŻDYM kursie wykonywanym przez inną firmę niż MPK. Oznaczenia te są czymś w rozkładu „ukrytego kodu” dla pracowników miejskiej spółki. Jednak w przypadku linii 2, 3, 6, 13, 14, 30, 39, 40 i 45 spółka Warbus jest (a w zasadzie była) jedynym poza MPK przewoźnikiem na tych trasach, więc w rozkładach tych linii każda kropka oznacza dla pasażera, że kurs nie zostanie dziś wykonany. Na innych liniach „z kropką” było więcej niż dwóch przewoźników.

W taki sam można sprawdzić, które rozkłady nie zostaną wykonane na rozkładach jazdy zamieszczonych na stronie internetowej Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (mpk.lublin.pl). Również tutaj kursy spółki Warbus oznaczone są kropką. UWAGA! Takich oznaczeń nie ma na rozkładzie jazdy opublikowanym na stronie Zarządu Transportu Miejskiego.

Które kursy nie zostaną wykonane na pozostałych liniach obsługiwanych przez Warbus? Stan na godz. 8 rano

Na linii 10 w stronę Węglina nie zostaną zrealizowane kursy zaczynające się na pętli „Mełgiewska WSEI” o godz. 8.55, 9.55, 10.35, 10.55, 11.55, 12.35, 12,55, 13.55, 14.35, 14.55, 15.55, 16.35, 17.05, 18.05, 18.35, 19.06, 20.05, 20.35, 21.10, 22.07, 22.25.

Na linii 10 w stronę Mełgiewskiej nie zostaną wykonane kursy zaczynające się na pętli „Węglin – centrum handlowe” o godz. 9.00, 9.40, 10.00, 11.00, 11.40, 12.00, 13.00, 13.40, 14.00, 15.00, 15.40, 16.00, 17.00, 17.40, 18.10, 19.10, 19.40, 20.10, 21.10, 21.40, 22.10, 23.02

Na linii 20 w stronę Dębówki, Jastkowa i Piotrawina nie zostaną wykonane kursy zaczynające się na pętli „Herberta” o godz. 8.20, 10.20, 12.20, 14.20, 16.25, 18.52 i 21.15.

Na linii 20 nie zostaną wykonane również kursy z Piotrawina o godz. 9.19, 15.19 i 19.52, z Jastkowa nie będzie można odjechać o godz. 9.25, 15.25, 17.53 i 19.58, natomiast w Dębówce o godz. 9.34, 11.34, 13.34, 15.34, 18.02, 20.07 i 22.10.

Na linii 26 w stronę Węglina nie zostaną dzisiaj zrealizowane kursy zaczynające się na pętli „Paderewskiego” o godz. 9.01, 9.41, 11.01, 11.41, 13.01, 13.41, 15.00, 15.40, 17.11, 17.43, 19.12, 19.42, 21.07 i 21.37.

Na linii 26 w stronę Czechowa nie będzie dzisiaj kursów zaczynających się na pętli „Węglin” o godz. 9.58, 10.38, 11.58, 12.38, 13.58, 14.38, 15.58, 16.38, 18.15, 18.35, 20.11, 20.41, 22.15 i 22.35.

Na linii 31 w stronę os. Poręba nie odjadą kursy zaczynające się na pętli „Węglarza” o godz. 8.48, 9.08, 10.48, 11.08, 12.28, 12.48, 14.28, 14.48, 16.28, 18.25, 20.25 i 22.06

Na linii 31 w stronę ul. Węglarza nie będą wykonane kursy zaczynające się na pętli „os. Poręba” o godz. 9.59, 10.19, 11.39, 11.59, 13.19, 13.39, 15.19, 15.39, 17.29, 19.32, 21.04 i 22.44

Na linii 32 nie zostaną wykonane kursy w kierunku ul. Daszyńskiego, które zaczynają się na pętli „os. Widok” o godz. 9.09, 9.29, 11.09, 11.29,, 12.49, 13.09, 14.49, 15.09, 16.49, 17.20, 18.18, 18.48, 19.48, 20.18, 21.17 i 21.55

Na linii 32 nie zostaną wykonane kursy w kierunku os. Widok zaczynają się na ul. Daszyńskiego o godz. 10.11, 10.31, 11.51, 12.11, 13.51, 14.11, 15.50, 16.10, 17.38, 18.08, 19.08, 19.38, 20.38, 21.05 oraz 22.18

Na linii 42 nie będą wykonane kursy w stronę pętli Kupiecka IKEA zaczynające się przy os. Poręba o godz. 10.30, 13.12, 14.55, 17.00, 19.26, 21.16

Na linii 42 nie będą wykonane kursy w stronę os. Poręba zaczynające się na pętli Kupiecka IKEA o godz. 9.41, 11.56, 14.04, 15.51, 18.21, 20.32, 22.21

Dodajmy, że kursujące po mieście pojazdy można śledzić na stronie internetowej sip.ztm.lublin.eu oraz poprzez rekomendowaną przez Zarząd Transportu Miejskiego mobilną aplikację MyBus.

e-Wydanie

Komentarze 144

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ja / 18 lipca 2019 o 08:28
+59
W normalnym mieści, gdzie nie ma kolesiostwa i układów, Dyrektor ZTM i MPK stracili by pracę, ale Lublin to miasto inspiracji, więc obaj panowie mają się dobrze, wszak oni z komunikacji miejskiej nie korzystają.
 A co ma MPK do zaprzestania jazdy przez Warbus? przecież MPK świadczy takie same usługi dla ZTM jak to robił Warbus. Warbus dał stawkę w przetargu za którą pewnie teraz nie opłaca się jeździć bo koszty rosną, paliwo droższe i trzeba dopłacać do interesu.
Avatar
... / 18 lipca 2019 o 08:37
+58
W normalnym mieści, gdzie nie ma kolesiostwa i układów, Dyrektor ZTM i MPK stracili by pracę, ale Lublin to miasto inspiracji, więc obaj panowie mają się dobrze, wszak oni z komunikacji miejskiej nie korzystają.
A czemu? Bo prywatna firma zaprzestała wykonywania przewozów mając podpisaną umowę na świadczenie usług? Czemu więc prezez PKP nie stracił stanowiska gdy firma budująca linię kolejową Lublin-WaWa rzuciła rozgrzebaną robotę.
To ZTM odpowiada za całokszałt komunikacji i powinien zapewnić autobusy zastepcze. Niech wypożyczają autobusy z innych miast tak jak było kiedy PKS Zielona Góra przestał jeździć.
Warbud ogłosił że zaprzestaje kursów wczoraj kolego mądralo. Sam byś wypożyczył w tym czasie ale hulajnogę.
To, że Warbus (nie żaden Warbud) przestaje jęździć było wiadome od lutego. Można było coś wymyślic.
  Pierdu pierdu mieli jeździć do końca Sierpnia koniec kropka nie dotrzymali umownego okresu wypowiedzenia to kara i luj że nie mają pięniędzy
  Pierdu pierdu mieli jeździć do końca Sierpnia koniec kropka nie dotrzymali umownego okresu wypowiedzenia to kara i luj że nie mają pięniędzy rozwiń
Avatar
Dda / 18 lipca 2019 o 08:38
+54
Kary dostaną jeszcze
Avatar
maik / 18 lipca 2019 o 08:26
+52
W normalnym mieści, gdzie nie ma kolesiostwa i układów, Dyrektor ZTM i MPK stracili by pracę, ale Lublin to miasto inspiracji, więc obaj panowie mają się dobrze, wszak oni z komunikacji miejskiej nie korzystają.
A czemu? Bo prywatna firma zaprzestała wykonywania przewozów mając podpisaną umowę na świadczenie usług? Czemu więc prezez PKP nie stracił stanowiska gdy firma budująca linię kolejową Lublin-WaWa rzuciła rozgrzebaną robotę.
To ZTM odpowiada za całokszałt komunikacji i powinien zapewnić autobusy zastepcze. Niech wypożyczają autobusy z innych miast tak jak było kiedy PKS Zielona Góra przestał jeździć.
 Warbud ogłosił że zaprzestaje kursów wczoraj kolego mądralo. Sam byś wypożyczył w tym czasie ale hulajnogę.
 Warbud ogłosił że zaprzestaje kursów wczoraj kolego mądralo. Sam byś wypożyczył w tym czasie ale hulajnogę. rozwiń
Avatar
maik / 18 lipca 2019 o 08:17
+52
W normalnym mieści, gdzie nie ma kolesiostwa i układów, Dyrektor ZTM i MPK stracili by pracę, ale Lublin to miasto inspiracji, więc obaj panowie mają się dobrze, wszak oni z komunikacji miejskiej nie korzystają.
 A czemu? Bo prywatna firma zaprzestała wykonywania przewozów mając podpisaną umowę na świadczenie usług? Czemu więc prezez PKP nie stracił stanowiska gdy firma budująca linię kolejową Lublin-WaWa rzuciła rozgrzebaną robotę.
Avatar
kotlet schabowy / 18 lipca 2019 o 09:03
+47
Przykro ze kolejna firma upada przez uciemiężenia pisowskie dla biznesu
 I tak ciemny lud tego nie rozumie, bo nie dalej myuśli że VAT płacą tylko firmy, a składki ZUS stoją w miejscu. O cenach paliwa które prtyz obecnej cenie ropy powinno być conajmniej o złotówkę tańsze, ale są w nim kolejne podatki... Nie widzi też że nuby zarabia więcej, ale przy obecnej ukrytej inflacji może kupić za to coraz mniej. Niebawem tymi banknotami 500zł bedziecie mogli sobie wytapetować pokoje.
Avatar
maik / 18 lipca 2019 o 08:45
+47
W normalnym mieści, gdzie nie ma kolesiostwa i układów, Dyrektor ZTM i MPK stracili by pracę, ale Lublin to miasto inspiracji, więc obaj panowie mają się dobrze, wszak oni z komunikacji miejskiej nie korzystają.
A czemu? Bo prywatna firma zaprzestała wykonywania przewozów mając podpisaną umowę na świadczenie usług? Czemu więc prezez PKP nie stracił stanowiska gdy firma budująca linię kolejową Lublin-WaWa rzuciła rozgrzebaną robotę.
To ZTM odpowiada za całokszałt komunikacji i powinien zapewnić autobusy zastepcze. Niech wypożyczają autobusy z innych miast tak jak było kiedy PKS Zielona Góra przestał jeździć.
Warbud ogłosił że zaprzestaje kursów wczoraj kolego mądralo. Sam byś wypożyczył w tym czasie ale hulajnogę.
To, że Warbus (nie żaden Warbud) przestaje jęździć było wiadome od lutego. Można było coś wymyślic.
Przewoźnik po wypowiedzeniu zgodnie z pisemnym oświadczeniem miał jeździć do końca sierpnia więc wiesz, że coś dzwoni ale nie w którym kościele więc nie wprowadzaj czytelników w błąd.
Przewoźnik po wypowiedzeniu zgodnie z pisemnym oświadczeniem miał jeździć do końca sierpnia więc wiesz, że coś dzwoni ale nie w którym kościele więc nie wprowadzaj czytelników w błąd. rozwiń
Avatar
Gg / 18 lipca 2019 o 08:39
+44
Pis wykończy wszystkich ceny ida w górę juz życ nie ma za co
Avatar
Edek / 18 lipca 2019 o 08:36
+43
Pis tak rzadzi ze firmy padaja paliwo drogie
Avatar
Tym / 18 lipca 2019 o 08:34
+43
Jak maja problemy finansowe to co maja zrobic
Avatar
K / 19 lipca 2019 o 09:09
+5
Ale na górki czechowskie  dojadem ?
 Tak. Piechotem
Avatar
bik / 18 lipca 2019 o 23:54
+4
Ten ZTM to taka czapa nad MPK? Przechowalnia politycznych spadów?
Avatar
Japolan / 18 lipca 2019 o 21:47
+4
To generalnie kto mi odda za taksówkę do pracy? Szefa nie interesowały perturbacje o pieniądze od Miasta dla w/w firmy a ja miesięczny kupiłam, zapłaciłam za gotowość  autobusów i kierowców do przewozu wg rozkładu a nie wg widzimisię bliżej nieznanych ludzi z nie interesujących mnie powodów nimi kierujących[/quote]   [quote]To generalnie kto mi odda za taksówkę do pracy? Szefa nie interesowały perturbacje o pieniądze od Miasta dla w/w firmy a ja miesięczny kupiłam, zapłaciłam za gotowość  autobusów i kierowców do przewozu wg rozkładu a nie wg widzimisię bliżej nieznanych ludzi z nie interesujących mnie powodów nimi kierujących
Prokuraturę można powiadomić o podejrzeniu podejrzenia przestępstwa - np. wyłudzenia (art. 286 KK). Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów też można by poinformować o niedbalstwie monopolisty. Być może zauważą problem.
Prokuraturę można powiadomić o podejrzeniu podejrzenia przestępstwa - np. wyłudzenia (art. 286 KK). Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów też można by poinformować o niedbalstwie monopolisty. Być może zauważą problem. rozwiń
Avatar
Gość / 18 lipca 2019 o 18:51
+11
To generalnie kto mi odda za taksówkę do pracy? Szefa nie interesowały perturbacje o pieniądze od Miasta dla w/w firmy a ja miesięczny kupiłam, zapłaciłam za gotowość autobusów i kierowców do przewozu wg rozkładu a nie wg widzimisię bliżej nieznanych ludzi z nie interesujących mnie powodów nimi kierujących
Avatar
Henio / 18 lipca 2019 o 17:23
+7
proszę państwa , trzeba dopłacać do Airportu Lublin , to jest priorytet, duma Lubelszczyzny, a nie jakieś MPK
Avatar
Gość / 18 lipca 2019 o 17:09
+5
czyli zamów taki i o zwrot kosztów do MPK
Avatar
Gość / 18 lipca 2019 o 17:04
-1
No jak widać ostre były cięcia
Avatar
Gość / 18 lipca 2019 o 16:24
-1
I bardzo dobrze. Firma Warbus była także w Gdańsku i zrezygnoeali z niej, kierowcy tragedia, pojazdy jeszcze gorsze. Teraz jest BpTour i jest ok.
Avatar
Gość / 18 lipca 2019 o 15:24
-1
Hurra jest po raz poerdylion "Jestem trollem wynajętym przez pis". Jakie miasto takie "moderowanie"..... no i .....autobusy a raczej ich brak
Avatar