Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 lutego 2013 r.
18:08
Edytuj ten wpis

Czterech chętnych do projektowania placu Litewskiego

0 6 A A
Najważniejsze miejsce w mieście chcą projektować dwie firmy z Wrocławia, jedna z Krakowa i jedna z L
Najważniejsze miejsce w mieście chcą projektować dwie firmy z Wrocławia, jedna z Krakowa i jedna z L

Chcą za to od niecałych 400 tys. zł do ponad 1,6 mln zł. Rozbieżność jest tak duża, że Ratusz zażyczył sobie szczegółowych kosztorysów. Dopiero wtedy wybierze projektanta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do ogłoszonego w ub. roku przez miasto tzw. dialogu konkurencyjnego zgłosiło się pięć pracowni. Poproszono każdą z ekip o przedstawienie swoich pomysłów na plac Litewski. Na tej podstawie powstała specyfikacja będąca listą życzeń, które ma spełniać projekt placu.

Mając listę wymagań, Ratusz ogłosił przetarg, do którego mogły stanąć tylko firmy biorące udział w dialogu. Wygra ta, która złoży najtańszą ofertę i to ona dostanie zlecenie na opracowanie kompletnej dokumentacji do przebudowy placu. W piątek minął termin składania ofert.

– Wpłynęły cztery – mówi Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina. – Ich wartość waha się od niecałych 400 tys. zł do ponad 1,6 mln zł.

– W poniedziałek zwrócimy się do oferentów o wyjaśnienia, na jakiej podstawie zostały określone te ceny (chodzi głównie o przedstawienie kosztorysów – red.) – dodaje Krzyżanowska. – Dopiero po ich otrzymaniu wybierzemy firmę lub konsorcjum, które zaprojektuje plac Litewski. To będzie początek marca.

Po uzyskaniu gotowego projektu miasto ma ogłosić przetarg na roboty budowlane, których koniec planowany jest na wrzesień 2014 r.




Takie oferty wpłynęły (ceny brutto)

* Maćków – Pracownia Projektowa z Wrocławia – 1 676 490 zł
* Vertigo – Margareta Jarczewska z Wrocławia – 955 965,84 zł
* Konsorcjum: Sweco – Infraprojekt z Krakowa (lider), AKG Architektura Krajobrazu – Marcin Gajda z Krakowa – 865 059 zł
* Konsorcjum: Biuro Architektoniczne Idea – Jacek i Urszula Cieplińscy z Lublina (lider), Pracownia Architektoniczna Kwadrat – Mirosław Załuski z Lublina, Biuro Projektowe – Agnieszka Małkowska-Sabeł z Nasutowa, Sanima – Marzena Michałkiewicz z Lublina, SGN Zakład Usług Technicznych – Stanisław Sowiński z Lublina, Projektowanie Dróg, Ulic, Mostów – Grzegorz Rudnicki z Lublina, Park-Projekt – Irena Choroszyńska z Lublina – 393 600 zł.

Co się zmieni na placu

W pierwszej połowie lutego Ratusz wydał decyzję lokalizacyjną, z której dowiadujemy się, co ma się na zmienić na pl. Litewskim.

Teren ma być podzielony na dwie strefy: rekreacyjną i reprezentacyjną. Druga z nich znajdzie się na obecnym wyższym poziomie placu i obejmie również jezdnię Krakowskiego Przedmieścia biegnącą wzdłuż poczty. Dokument dopuszcza przedłużenie deptaka, jak również ograniczenie lub całkowitą likwidację ruchu samochodów wzdłuż budynków UMCS, czyli w części rekreacyjnej. W części tej przed budynkami uczelnianymi mają być „aneksy ogrodowe”, zaś między nimi „otwarta strefa centralna”.

W swojej decyzji urzędnicy zastrzegli, że nie można przesuwać pomnika Unii Lubelskiej i należy „uczytelnić” jego „powiązania widokowe” z budynkiem Wydziału Politologii UMCS. Na placu musi być co najmniej jeden „element wodny”, miasto dopuszcza też kolejne, „dodatkowe akcenty”.

Reprezentacyjna część placu ma być wyłożona nawierzchnią z wysokogatunkowych materiałów naturalnych, obok urządzeń zabawowych może być bezpieczna nawierzchnia amortyzująca upadek, natomiast alejki mają być z materiałów naturalnych. Jednocześnie magistrat dopuścił alejki z „nawierzchni przepuszczalnych” w strefach ogrodowych.

Poza trzema pomnikami (topolą „Baobabem” i dwoma dębami), które jako pomniki przyrody są nietykalne miasto nie dało dodatkowych obostrzeń dotyczących zieleni.

(drs)

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Dr / 23 lutego 2013 o 15:17
0
Gratuluję rzetelności dziennikarskiej. Dla niezorientowanych: Dialog konkurencyjny jest trybem w zamówieniach. Ogłoszenie ,,dialogu..." jest ogłoszeniem przetargu ( a nie później jak pisze redaktor! ). Miasto mogło zaprosić do dialogu min. 3 oferentów, którzy spelniają warunki postępowania. W lublinie było 5.Potem prowadzi się z nimi dialogi i następnie zaprasza do składania ofert. Tak w skrócie wygląda ,,dialog''. Ps. ceny ofert są zaj.....
Avatar
Ronald / 23 lutego 2013 o 07:58
0
Do czyich kieszeni poszły pieniądze za poprzednie projekty? A może do podziału? Najwyższy czas żeby rozliczyć wlodarzy miasta za za beztroskie trwonienie publicznych pieniędzy.
Avatar
fredek / 22 lutego 2013 o 22:18
0
"Poza trzema pomnikami (topolą „Baobabem” i dwoma dębami), które jako pomniki przyrody są nietykalne miasto nie dało dodatkowych obostrzeń dotyczących zieleni."
Taaak, pewnie tak bardzo spodobał się "betonowy" projekt, który wygrał ostatni konkurs, że magistrat zgodzi się na wycinkę wszystkich drzew, a w ich miejsce "wysokogatunkowy" beton, albo kostkę... A może pójść dalej i wszystko zrobić w marmurze? To jest żenada! Powinno być jak najwięcej drzew, szczególnie w tzw. strefie rekreacyjnej. Uważam, że oprócz tych drzew, które już są, powinno się zrobić nowych nasadzeń.
"Poza trzema pomnikami (topolą „Baobabem” i dwoma dębami), które jako pomniki przyrody są nietykalne miasto nie dało dodatkowych obostrzeń dotyczących zieleni."
Taaak, pewnie tak bardzo spodobał się "betonowy" projekt, który wygrał ostatni konkurs, że magistrat zgodzi się na wycinkę wszystkich drzew, a w ich miejsce "wysokogatunkowy" beton, albo kostkę... A może pójść dalej i wszystko zrobić w marmurze? To jest żenada! Powinno być jak najwięcej drzew, szczególnie w tzw. strefie rekreacyjnej. Uważam, że... rozwiń
Avatar
kolejny konkurs...... / 22 lutego 2013 o 20:20
0
Za swojego 40-letniego życia pamietam co najmniej 4 konkursy na projekt Pl. Litewskiego. Zawsze były nagrody po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Czy to nie jest przestępstwo? Gdzie my ludzie zyjemy? Nasze pieniądze z podatków władza wydaje bez żadnej odpowiedzialności.
Avatar
lublin kiedys / 22 lutego 2013 o 20:09
0
głownym kryterium ma byc cena i wszystko jasne ....i to ma byc reprezentacyjny plac metropolii lublin hahahha
Avatar
MOBILARCH & Partnerzy / 22 lutego 2013 o 20:06
0
Dziwi mnie fakt, że miasto prosząc cztery biura projektowe o przedstawienie koncepcji i w warunkach przetargu uwzględnia najniższą cenę. Czy nie warto zebrać komisję składającą się z architektów, architektów krajobrazu i urbanistów, którzy ocenią najatrakcyjniejszy projekt pod względem funkcjonalno-przestrzennym i realizacyjnym ??? W tym wypadku kryterium ceny powinno wynosić 40-50% a reszta to innowacyjność i atrakcyjność dla miasta Lublina. Natomiast w obecnej sytuacji, może zostać wybrany projekt, który będzie najtańszy i nie musi być wcale najlepszy. Nie mam tu na myśli kwestionowania koncepcji lubelskiej, bo jej nie widziałem tylko jakiejkolwiek najtańszej jaka by się tu pojawiła. Odsuńmy się od cen a pochylmy nad ideą. Plac Litewski jest zbyt cenny aby ograniczać projekt TYLKO DO CENY.

Krzysiek
Dziwi mnie fakt, że miasto prosząc cztery biura projektowe o przedstawienie koncepcji i w warunkach przetargu uwzględnia najniższą cenę. Czy nie warto zebrać komisję składającą się z architektów, architektów krajobrazu i urbanistów, którzy ocenią najatrakcyjniejszy projekt pod względem funkcjonalno-przestrzennym i realizacyjnym ??? W tym wypadku kryterium ceny powinno wynosić 40-50% a reszta to innowacyjność i atrakcyjność dla miasta Lublina. Natomiast w obecnej sytuacji, może zostać wybrany projekt, który będzie najtańszy i nie musi być wca... rozwiń
Avatar
Dr / 23 lutego 2013 o 15:17
0
Gratuluję rzetelności dziennikarskiej. Dla niezorientowanych: Dialog konkurencyjny jest trybem w zamówieniach. Ogłoszenie ,,dialogu..." jest ogłoszeniem przetargu ( a nie później jak pisze redaktor! ). Miasto mogło zaprosić do dialogu min. 3 oferentów, którzy spelniają warunki postępowania. W lublinie było 5.Potem prowadzi się z nimi dialogi i następnie zaprasza do składania ofert. Tak w skrócie wygląda ,,dialog''. Ps. ceny ofert są zaj.....
Avatar
Ronald / 23 lutego 2013 o 07:58
0
Do czyich kieszeni poszły pieniądze za poprzednie projekty? A może do podziału? Najwyższy czas żeby rozliczyć wlodarzy miasta za za beztroskie trwonienie publicznych pieniędzy.
Avatar
fredek / 22 lutego 2013 o 22:18
0
"Poza trzema pomnikami (topolą „Baobabem” i dwoma dębami), które jako pomniki przyrody są nietykalne miasto nie dało dodatkowych obostrzeń dotyczących zieleni."
Taaak, pewnie tak bardzo spodobał się "betonowy" projekt, który wygrał ostatni konkurs, że magistrat zgodzi się na wycinkę wszystkich drzew, a w ich miejsce "wysokogatunkowy" beton, albo kostkę... A może pójść dalej i wszystko zrobić w marmurze? To jest żenada! Powinno być jak najwięcej drzew, szczególnie w tzw. strefie rekreacyjnej. Uważam, że oprócz tych drzew, które już są, powinno się zrobić nowych nasadzeń.
"Poza trzema pomnikami (topolą „Baobabem” i dwoma dębami), które jako pomniki przyrody są nietykalne miasto nie dało dodatkowych obostrzeń dotyczących zieleni."
Taaak, pewnie tak bardzo spodobał się "betonowy" projekt, który wygrał ostatni konkurs, że magistrat zgodzi się na wycinkę wszystkich drzew, a w ich miejsce "wysokogatunkowy" beton, albo kostkę... A może pójść dalej i wszystko zrobić w marmurze? To jest żenada! Powinno być jak najwięcej drzew, szczególnie w tzw. strefie rekreacyjnej. Uważam, że... rozwiń
Avatar
kolejny konkurs...... / 22 lutego 2013 o 20:20
0
Za swojego 40-letniego życia pamietam co najmniej 4 konkursy na projekt Pl. Litewskiego. Zawsze były nagrody po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Czy to nie jest przestępstwo? Gdzie my ludzie zyjemy? Nasze pieniądze z podatków władza wydaje bez żadnej odpowiedzialności.
Avatar
lublin kiedys / 22 lutego 2013 o 20:09
0
głownym kryterium ma byc cena i wszystko jasne ....i to ma byc reprezentacyjny plac metropolii lublin hahahha
Avatar
MOBILARCH & Partnerzy / 22 lutego 2013 o 20:06
0
Dziwi mnie fakt, że miasto prosząc cztery biura projektowe o przedstawienie koncepcji i w warunkach przetargu uwzględnia najniższą cenę. Czy nie warto zebrać komisję składającą się z architektów, architektów krajobrazu i urbanistów, którzy ocenią najatrakcyjniejszy projekt pod względem funkcjonalno-przestrzennym i realizacyjnym ??? W tym wypadku kryterium ceny powinno wynosić 40-50% a reszta to innowacyjność i atrakcyjność dla miasta Lublina. Natomiast w obecnej sytuacji, może zostać wybrany projekt, który będzie najtańszy i nie musi być wcale najlepszy. Nie mam tu na myśli kwestionowania koncepcji lubelskiej, bo jej nie widziałem tylko jakiejkolwiek najtańszej jaka by się tu pojawiła. Odsuńmy się od cen a pochylmy nad ideą. Plac Litewski jest zbyt cenny aby ograniczać projekt TYLKO DO CENY.

Krzysiek
Dziwi mnie fakt, że miasto prosząc cztery biura projektowe o przedstawienie koncepcji i w warunkach przetargu uwzględnia najniższą cenę. Czy nie warto zebrać komisję składającą się z architektów, architektów krajobrazu i urbanistów, którzy ocenią najatrakcyjniejszy projekt pod względem funkcjonalno-przestrzennym i realizacyjnym ??? W tym wypadku kryterium ceny powinno wynosić 40-50% a reszta to innowacyjność i atrakcyjność dla miasta Lublina. Natomiast w obecnej sytuacji, może zostać wybrany projekt, który będzie najtańszy i nie musi być wca... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r. 0 0

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia]
galeria

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia] 1 0

Wernisaż wystawy "Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina" odbył się w środę w Centrum Historii Sportu w Lublinie.

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia]
galeria

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia] 27 4

Tarpany, ciężarówki star z chłodniami i inne wojskowe skarby czekają na chętnych w ostatnim w te wakacje przetargu Agencji Mienia Wojskowego, która zarabia w ten sposób na modernizację polskiej armii.

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi 0 2

Janusz Kobyłka jedzie dookoła Polski dla chorej Bianki. W trasę wyruszył z Lubartowa 30 czerwca. Wczoraj był już Lubuskiem. Do domu wróci w połowie sierpnia

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 24 11

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 12 8

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 1 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 35 15

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 11 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 21 7

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 3 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 3 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 14 5

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 27 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!