Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 grudnia 2008 r.
7:53
Edytuj ten wpis

Czy marszałek Piłsudski zniknie z placu Litewskiego?

Autor: Zdjęcie autora (ŁM DRS)
0 23 A A

Generalny konserwator zabytków poparł pomysł przeniesienia z pl. Litewskiego pomnika Józefa Piłsudskiego - podał portal gazeta.pl, powołując się na informacje od Haliny Landeckiej, wojewódzkiego konserwatora zabytków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Następnym krokiem będzie zburzenie zamku lub Starego Miasta - odpowiadają Piłsudczycy z całej Polski, którzy w ramach protestu zasypali prezydenta Lublina Adama Wasilewskiego gradem listów.

Dyskusja rozpętała się po tym, jak Landecka zasugerowała Ratuszowi przeniesienie pomnika. Sugestia taka znalazła się w wytycznych dla architektów przygotowujących koncepcję przebudowy placu. Znajduje się on bowiem w strefie ścisłej ochrony i dlatego nie wolno z nim zrobić niczego, co nie zostałoby wcześniej zatwierdzone przez konserwatora. Zdaniem Landeckiej pomnik Piłsudskiego nazbyt dominuje na placu.

To wywołało burzę wśród Piłsudczyków z całej Polski i lawinę listów do prezydenta Lublina. W odpowiedzi prezydent Wasilewski napisał pismo do lubelskiego konserwatora zabytków, w którym zasugerował, by pomnika jednak nie przenosić. Dołączył prośby protestujących. Pismo przesłał również do Kancelarii Prezydenta RP, premiera, wojewody lubelskiego i marszałka województwa.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
tomi / 16 grudnia 2008 r. o 22:23
Lubelski napisał:
TEN POMNIK JEST PORAŻAJĄCYM KICZEM I NIGDY TU NIE POWINIEN STAĆ. MOTYWACJA BYŁA CZYSTO POLITYCZNA, A NIGDY ARTYSTYCZNA. PRZECIEŻ TU SZŁO O PROSTE 'MECHANICZNE' ZASTĄPIENIE SOWIECKIEGO ŻOŁDAKA CZYMŚ POLSKI-PATRYJOTYCZNYM. PADŁO NA MARSZAŁKA.
LANDECKA MA STUPROCENTOWĄ RACJĘ MERYTORYCZNĄ, ŻE CHCE TEN POMNIK WYPROWADZIĆ. DOSTANIE JEDNAK PEWNIE 'OGIEŃ ZAPOROWY'.
JAK BĘDZIE MIAŁA CHARAKTER, TO GO WYTRZYMA.

Najpierw proponowałbym Ci "znawco" sztuk pięknych abyś się zastanowił o czym chciałbyś na tym forum napisać, tak z sensem, do rzeczy.

Najpierw proponowałbym Ci "znawco" sztuk pięknych abyś się zastanowił o czym chciałbyś na tym forum napisać, tak z sensem, do rzeczy. rozwiń
Avatar
tomi / 16 grudnia 2008 r. o 22:11
jan napisał:
Może by zatrudnić męża Pani konserwator do jakichś prac prz pomniku np. oświetlenie to zmieni zdanie

Całkiem celna uwaga. Gratuluję!
Avatar
MP / 16 grudnia 2008 r. o 15:30
Pewnie że zniknie bo mając pomnik w takim otoczeniu/np."baobab"/,to w grobie się biedak przewraca!Toż to profanacja!!
Avatar
patriota to idiota / 16 grudnia 2008 r. o 11:40
hehe...
ot się nawymądrzał a argumentów żadnych....
Avatar
patriota / 15 grudnia 2008 r. o 21:39
Kuba z Lublina napisał:
Ja tam chętnie bym pomnik tego zdrajcy, agenta Niemieckiego, przez którego z końmi na czołgi nasze wojska wyszły wysadził w drobny mak. Zabierać to z Litewskiego i wywieźć gdzieś na wysypisko - tam jego miejsce!

Ciekawe, gdzie i na jakim "uniwersytecie" zdobyłeś tak porażającą wiedzę historyczną. Pewnie na wumlu.
Avatar
patriota / 15 grudnia 2008 r. o 21:35
jakub z moskwy napisał:
Masz rację, tam jest miejsce dla marszałka Rokossowskiego, syna lubelskiego kamieniarza.

Ciekawy jestem na jakim "uniwersytecie" zdobyłeś tak fascynującą wiedzę historyczną. Pewnie na wumlu.
Avatar
patrio / 15 grudnia 2008 r. o 21:25
qwerty napisał:
A czy Piłsudski zazem z klaczą musi stać na placu Litewskim? Czy ci nawiedzeni tzw. Piłsudczycy maja decydować o wizerunku miasta? Jeżeli ten pomnik pozostanie proponowałbym jeszcze jeden, piaty pomnik: pomnik Koziołka Matołka bo to miasta nań zasługuje

Czy aby nie nie sugerujesz,że chodzi ci o własne upamiętnienie?
Avatar
patriota / 15 grudnia 2008 r. o 21:19
Zygmunt napisał:
Piłsudczycy?Kto to jest i kto sie pod nich podszywa?Od 1918 roku minęło 90 lat !!!

Nad twoją ignorancją można jedynie pokiwać głową z politowaniem.
Avatar
patriota / 15 grudnia 2008 r. o 21:15
... napisał:
przecież i tak stoi na nielegalu jako budowla tymczasowa więc o co ten krzyk???

Jeżeli o czymś piszesz, to najpierw poczytaj, popytaj i pisz prawdę,bo inaczej wyjdziesz na ignoranta. A swoją drogą pomnik stoi legalnie i to powoduje złość Landeckiej, bo stoi wbrew jej woli.
Avatar
jakub z moskwy / 15 grudnia 2008 r. o 17:17
Kuba z Lublina napisał:
Ja tam chętnie bym pomnik tego zdrajcy, agenta Niemieckiego, przez którego z końmi na czołgi nasze wojska wyszły wysadził w drobny mak. Zabierać to z Litewskiego i wywieźć gdzieś na wysypisko - tam jego miejsce!


Masz rację, tam jest miejsce dla marszałka Rokossowskiego, syna lubelskiego kamieniarza.
Avatar
tomi / 16 grudnia 2008 r. o 22:23
Lubelski napisał:
TEN POMNIK JEST PORAŻAJĄCYM KICZEM I NIGDY TU NIE POWINIEN STAĆ. MOTYWACJA BYŁA CZYSTO POLITYCZNA, A NIGDY ARTYSTYCZNA. PRZECIEŻ TU SZŁO O PROSTE 'MECHANICZNE' ZASTĄPIENIE SOWIECKIEGO ŻOŁDAKA CZYMŚ POLSKI-PATRYJOTYCZNYM. PADŁO NA MARSZAŁKA.
LANDECKA MA STUPROCENTOWĄ RACJĘ MERYTORYCZNĄ, ŻE CHCE TEN POMNIK WYPROWADZIĆ. DOSTANIE JEDNAK PEWNIE 'OGIEŃ ZAPOROWY'.
JAK BĘDZIE MIAŁA CHARAKTER, TO GO WYTRZYMA.

Najpierw proponowałbym Ci "znawco" sztuk pięknych abyś się zastanowił o czym chciałbyś na tym forum napisać, tak z sensem, do rzeczy.

Najpierw proponowałbym Ci "znawco" sztuk pięknych abyś się zastanowił o czym chciałbyś na tym forum napisać, tak z sensem, do rzeczy. rozwiń
Avatar
tomi / 16 grudnia 2008 r. o 22:11
jan napisał:
Może by zatrudnić męża Pani konserwator do jakichś prac prz pomniku np. oświetlenie to zmieni zdanie

Całkiem celna uwaga. Gratuluję!
Avatar
MP / 16 grudnia 2008 r. o 15:30
Pewnie że zniknie bo mając pomnik w takim otoczeniu/np."baobab"/,to w grobie się biedak przewraca!Toż to profanacja!!
Avatar
patriota to idiota / 16 grudnia 2008 r. o 11:40
hehe...
ot się nawymądrzał a argumentów żadnych....
Avatar
patriota / 15 grudnia 2008 r. o 21:39
Kuba z Lublina napisał:
Ja tam chętnie bym pomnik tego zdrajcy, agenta Niemieckiego, przez którego z końmi na czołgi nasze wojska wyszły wysadził w drobny mak. Zabierać to z Litewskiego i wywieźć gdzieś na wysypisko - tam jego miejsce!

Ciekawe, gdzie i na jakim "uniwersytecie" zdobyłeś tak porażającą wiedzę historyczną. Pewnie na wumlu.
Avatar
patriota / 15 grudnia 2008 r. o 21:35
jakub z moskwy napisał:
Masz rację, tam jest miejsce dla marszałka Rokossowskiego, syna lubelskiego kamieniarza.

Ciekawy jestem na jakim "uniwersytecie" zdobyłeś tak fascynującą wiedzę historyczną. Pewnie na wumlu.
Avatar
patrio / 15 grudnia 2008 r. o 21:25
qwerty napisał:
A czy Piłsudski zazem z klaczą musi stać na placu Litewskim? Czy ci nawiedzeni tzw. Piłsudczycy maja decydować o wizerunku miasta? Jeżeli ten pomnik pozostanie proponowałbym jeszcze jeden, piaty pomnik: pomnik Koziołka Matołka bo to miasta nań zasługuje

Czy aby nie nie sugerujesz,że chodzi ci o własne upamiętnienie?
Avatar
patriota / 15 grudnia 2008 r. o 21:19
Zygmunt napisał:
Piłsudczycy?Kto to jest i kto sie pod nich podszywa?Od 1918 roku minęło 90 lat !!!

Nad twoją ignorancją można jedynie pokiwać głową z politowaniem.
Avatar
patriota / 15 grudnia 2008 r. o 21:15
... napisał:
przecież i tak stoi na nielegalu jako budowla tymczasowa więc o co ten krzyk???

Jeżeli o czymś piszesz, to najpierw poczytaj, popytaj i pisz prawdę,bo inaczej wyjdziesz na ignoranta. A swoją drogą pomnik stoi legalnie i to powoduje złość Landeckiej, bo stoi wbrew jej woli.
Avatar
jakub z moskwy / 15 grudnia 2008 r. o 17:17
Kuba z Lublina napisał:
Ja tam chętnie bym pomnik tego zdrajcy, agenta Niemieckiego, przez którego z końmi na czołgi nasze wojska wyszły wysadził w drobny mak. Zabierać to z Litewskiego i wywieźć gdzieś na wysypisko - tam jego miejsce!


Masz rację, tam jest miejsce dla marszałka Rokossowskiego, syna lubelskiego kamieniarza.