Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 listopada 2007 r.
20:22
Edytuj ten wpis

Czy nasze uczelnie się pospieszyły?

0 4 A A

Wraca sprawa opłat za egzaminy poprawkowe na uczelniach. Nowa minister szkolnictwa wyższego ma na ten temat inne zdanie, niż jej poprzednik.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
A to może oznaczać, że uczelnie z naszego regionu zniosły opłaty zbyt... pochopnie.

O sprawie piszemy od kilku tygodni. Parlament Studentów RP zapytał poprzedniego ministra, czy studenci powinni płacić za poprawki. - Przecież niezaliczony w pierwszym terminie egzamin to porażka nie tylko studenta. Także wykładowcy - wyjaśnia Leszek Cieśla, przewodniczący parlamentu.

Minister odpowiedział, że poprawka jest procedurą zaliczenia przedmiotu, a nie powtarzaniem zajęć dydaktycznych, co wymagałoby dodatkowych nakładów pieniężnych. Opłaty powinny być więc zniesione.

- Prawo jest prawem. Zmienimy regulamin - odpowiedzieli rektorzy wielu uczelni z Lubelszczyzny. - Od najbliższej sesji egzaminacyjnej tej opłaty nie będzie - mówiła na naszych łamach Beata Górka, rzecznik KUL.

Problem w tym, że część władz uczelni ma inne zdanie. Rektorzy Zawodowych Szkół Polskich stwierdzili, że ustawa o szkolnictwie wyższym nie upoważnia do pobierania opłat za egzaminy poprawkowe. Ale zasady pobierania opłat każda uczelnia ustala sama. Mówiąc krótko, opłaty nie muszą, ale mogą być pobierane.

Teraz głos zabrała nowa minister - Barbara Kudrycka, była rektor prywatnej szkoły wyższej. W specjalnym oświadczeniu napisała, że "uczelnie mogą pobierać opłaty za zajęcia dydaktyczne, prowadzone dodatkowo ponad wymiar lub rodzaj określony w obowiązującym planie studiów”. A godziny przeprowadzania przez wykładowców egzaminów są wliczane do liczby godzin zajęć dydaktycznych. To może oznaczać, że - zdaniem resortu - podstawa do pobierania opłat za poprawki jest.

Inaczej interpretuje to Leszek Cieśla. - Z tego oświadczenia wynika, że uczelnie nie mogą żądać opłat za egzamin, a jedynie za dodatkowe kursy pozwalające nadrobić zaległości. Przy najbliższym spotkaniu z panią minister poproszę o doprecyzowanie jej stanowiska - zapowiada Cieśla.
(mb)
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
(Anonimowy) / 26 listopada 2007 r. o 07:30
0
Dla mnie "cudem" sa ludzie, którzy nie rozumieją tego, co sie do nich mówi i czepiają się np. słowa premiera Tuska "cud". To jest dopiero cud!....nie rozumieć prostych słów :-)
Avatar
Aga / 25 listopada 2007 r. o 22:02
0
I tu poniekąd zgadzam się z Tobą, Marku. Młodzież chciała cudu to go ma : egzamin poprawkowy = dodatkowe zajęcie dydaktyczne. Niech ktoś powie, że to nie cud, marny bo marny , aler "cud"!!!
Avatar
Marek / 25 listopada 2007 r. o 13:22
0
w końcu bardzo wielu studentów głosowało na platformersów czy wręcz na sld (tzw. lip) więc niech ponoszą konsekwencje ;)))) wprowadzone przez "nową" pania minister - bardzo dobrze im tak, niech jeszcze zabiorą im zniżki ;)
Avatar
Aga / 25 listopada 2007 r. o 11:39
0
A od kiedy egzamin jest "dodatkowym zajęciem dydaktycznym" . Na zajęciach dydaktycznych dydaktyk - pedagog- nauczyciel- wykładowcz, itd. przekazuje wiedzę a na egzaminie on nie przekazuje wiedzy. Ale "punkt widzenia zależy od punktu siedzenia".
Avatar
(Anonimowy) / 26 listopada 2007 r. o 07:30
0
Dla mnie "cudem" sa ludzie, którzy nie rozumieją tego, co sie do nich mówi i czepiają się np. słowa premiera Tuska "cud". To jest dopiero cud!....nie rozumieć prostych słów :-)
Avatar
Aga / 25 listopada 2007 r. o 22:02
0
I tu poniekąd zgadzam się z Tobą, Marku. Młodzież chciała cudu to go ma : egzamin poprawkowy = dodatkowe zajęcie dydaktyczne. Niech ktoś powie, że to nie cud, marny bo marny , aler "cud"!!!
Avatar
Marek / 25 listopada 2007 r. o 13:22
0
w końcu bardzo wielu studentów głosowało na platformersów czy wręcz na sld (tzw. lip) więc niech ponoszą konsekwencje ;)))) wprowadzone przez "nową" pania minister - bardzo dobrze im tak, niech jeszcze zabiorą im zniżki ;)
Avatar
Aga / 25 listopada 2007 r. o 11:39
0
A od kiedy egzamin jest "dodatkowym zajęciem dydaktycznym" . Na zajęciach dydaktycznych dydaktyk - pedagog- nauczyciel- wykładowcz, itd. przekazuje wiedzę a na egzaminie on nie przekazuje wiedzy. Ale "punkt widzenia zależy od punktu siedzenia".
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

COVID-19 na fermie norek w Polsce. 25 tys. zwierząt

COVID-19 na fermie norek w Polsce. 25 tys. zwierząt

Trzecie ognisko SARS-CoV-2 u norek w Polsce, stwierdzono w gospodarstwie w powiecie nakielskim (województwo kujawsko-pomorskie), w którym znajdowało się ok. 25 tys. norek - poinformował w środę Główny Lekarz Weterynarii.

Nawet 2 lata więzienia za postrącane krzyże w okolicach Ryk
zdjęcia
galeria

Nawet 2 lata więzienia za postrącane krzyże w okolicach Ryk

Policja ujęła mężczyznę, który zniszczył kilka przydrożnych kapliczek. Grozi mu do dwóch lat więzienia.

Protest antyłowiecki w Lublinie. Niemal równo rok temu myśliwy zastrzelił 16-latka
zdjęcia
galeria

Protest antyłowiecki w Lublinie. Niemal równo rok temu myśliwy zastrzelił 16-latka

„Wariaci z gnatami biegają lasami” albo „Pomyliłem z dzikiem”. Z takimi hasłami na transparentach ulicami Lublina przeszedł antyłowiecki marsz. Na tydzień przed kolejną rozprawą byłego już myśliwego, który zastrzelił nastolatka.

Jak wybrać laptopa w 2021 roku? - Doradzamy przed zakupem!

Jak wybrać laptopa w 2021 roku? - Doradzamy przed zakupem!

W dzisiejszych czasach laptop jest nieodłącznym elementem naszego życia. Swoje zastosowanie znajduje w pracy, jak i w zwykłej codzienności. Dzięki mobilności pozwala na pracę w podróży, nie obciążając zbytnio naszego bagażu. Wybór sprzętu dla wielu jest nie lada wyzwaniem. Sklepy oferują naprawdę szeroką gammę produktów i osoba nieznająca się na sprzęcie może dostać zawrotu głowy. Nie wiesz jaki laptop będzie odpowiedni do pracy? Chcesz się dowiedzieć, na co zwrócić uwagę? Ten artykuł rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości. Czytaj dalej!

Więzienie nic go nie nauczyło. Dusił, kopał i przystawiał nóż do szyi

Więzienie nic go nie nauczyło. Dusił, kopał i przystawiał nóż do szyi

Na dwa miesiące do aresztu trafił 63-letni mieszkaniec gminy Nałęczów, który rzucił się z nożem na dwie kobiety. Obydwie straszył pozbawieniem życia, a jedną z nich dusił i kopał, powodując obrażenia ciała. Recydywiście grozi powrót do więzienia.

465 mln zł dla lubelskich emerytów i rencistów

465 mln zł dla lubelskich emerytów i rencistów

ZUS policzył, ile wydał na tzw. 14-tki, czyli dodatkowe emerytury i renty. W województwie lubelskim wyszedł spory rachunek.

W Kraśniku szykuje się podwyżka opłat. Decyzja za kilka dni

W Kraśniku szykuje się podwyżka opłat. Decyzja za kilka dni

27 złotych od osoby za miesiąc. Taką nową stawkę „podstawową” za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych zaproponował Urzędu Miasta Kraśnik. Jeśli na podwyżkę zgodzą się radni, to wyższa od 10 zł od obecnej stawka, zacznie ona obowiązywać od stycznia 2022 roku

Mikołajki w VIVO! Lublin
4 grudnia 2021, 12:00

Mikołajki w VIVO! Lublin

4 i 6 grudnia VIVO! Lublin odwiedzi Święty Mikołaj wraz z elfimi pomocnikami. Wszystkie mikołajkowe atrakcje zaplanowano w godz. 12.00-18.00.

Lublin. Najlepiej wyszedł deweloper. A co z pieniędzmi na stadion?

Lublin. Najlepiej wyszedł deweloper. A co z pieniędzmi na stadion?

Niemal 6,6 mln zł zarobiło miasto sprzedając jednemu z deweloperów działkę przy al. Długosza. Pieniądze z transakcji miały zostać przeznaczone na remont stadionu Lublinianki. Większość pieniędzy została już wydana. Czy na stadion?

Sukces Szymona Szymonowicza na zawodach zapaśniczych w Iranie

Sukces Szymona Szymonowicza na zawodach zapaśniczych w Iranie

Szymon Szymonowicz z Cementu-Gryfa Chełm wywalczył srebrny medal podczas rozegranych w Iranie wojskowych mistrzostwach świata

World of Tanks: Arnold Schwarzenegger zaprasza na święta (wideo)
film

World of Tanks: Arnold Schwarzenegger zaprasza na święta (wideo)

Rok temu był Chuck Norris, teraz będzie Arnold Schwarzenegger. Nadchodzą Operacje Świąteczne w grze World of Tanks na PC.

Ile kosztują psy popularnych ras? Pomerianian, york, labrador?

Ile kosztują psy popularnych ras? Pomerianian, york, labrador?

Rodowodowe szczeniaki czystej krwi potrafią kosztować od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Ich cena zależna jest od renomy danej hodowli, a także od unikalności i elitarności konkretnej rasy.

Kobieta musiała uciekać do sąsiadki. Mąż rzucił się na nią z nożem

Kobieta musiała uciekać do sąsiadki. Mąż rzucił się na nią z nożem

Policjanci zatrzymali 61-latka, który z nożem rzucił się na żonę. Mężczyzna usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa.

W jaki sposób można znaleźć szybko nową pracę?

W jaki sposób można znaleźć szybko nową pracę?

Szukanie nowej pracy często zajmuje dużo czasu. Czasami to wręcz bezsensowne przekopywanie kolejnych ofert i brak odpowiedzi na wysyłane listy motywacyjne i życiorysy. Warto zatem wiedzieć jak sprytnie szukać pracy, za pomocą specjalnych technik i narzędzi. Dowiedz się z naszego tekstu jak zdobywać nową pracę w bardzo krótki okres!

Teufel Real Blue i Real Blue NC: Nowe wersje słuchawek

Teufel Real Blue i Real Blue NC: Nowe wersje słuchawek

799 i 1099 złotych – tyle kosztują nowe słuchawki niemieckiego producenta, czyli Teufel Real Blue i Real Blue NC. Co dostaniemy za takie pieniądze?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!