W Lublinie nie będzie na razie ograniczeń w nocnej sprzedaży alkoholu na wynos. Nie zanosi się też na wyłączenie pewnych terenów z zakazu picia w miejscu publicznym. Prezydent nie zaproponował żadnego z tych rozwiązań w projekcie uchwały złożonym w środę do Rady Miasta. Ostatnie słowo należy jednak do rady
Decyzje w sprawie handlu alkoholem mają zapaść w Radzie Miasta za tydzień, 24 maja. Na ten dzień planowane jest głosowanie nad projektem nowych przepisów zaproponowanych przez prezydenta. Jego pomysły poznaliśmy w środę.
Okazuje się, że prezydent proponuje tylko tyle, ile wymaga ustawa, która weszła w życie 9 marca. Dała ona gminom pół roku na ponowne ustalenie maksymalnej liczby punktów sprzedaży alkoholu na terenie gminy. Ustawa zobowiązała też radnych do określenia „zasad usytuowania” miejsc sprzedaży. Także na to dała pół roku.
Ta sama ustawa pozwala jednak na więcej. Samorządy mogą wskazać pewne obszary, na których nie będzie obowiązywał zakaz picia pod chmurką. Mogą też zakazać handlu alkoholem na wynos w godzinach nocnych, na co w naszym regionie zdecydowały się już Puławy. Prezydent Lublina takiego zakazu na razie nie proponuje. Ani dla całego miasta, ani dla poszczególnych dzielnic.
– Ograniczenia sprzedaży w nocy lub na poszczególnych terenach miasta są ograniczeniami fakultatywnymi – wyjaśnia Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta. Oznacza to, że samorząd może wprowadzić takie przepisy, ale nie musi tego robić. W Lublinie sprawa tych przepisów nie jest jeszcze przesądzona – Mogą zostać wprowadzone w każdej chwili. Obecnie trwają jeszcze prace nad możliwymi zapisami takiego projektu.
W projekcie uchwały złożonym w środę przez prezydenta znalazł się zakaz umieszczania punktów sprzedaży alkoholu na nieruchomościach, na których znajdują się szkoły (z wyjątkiem szkół wyższych), bursy, internaty, placówki leczenia uzależnień, kościoły, kaplice, klasztory i cmentarze.
Na nieruchomościach graniczących z tymi obiektami też zabroniony byłby handel alkoholem, chyba że punkt sprzedaży będzie oddzielony od tych obiektów „przeszkodą o charakterze trwałym, taką jak zabudowa, mur bez przejść, która uniemożliwia dostęp oraz kontakt wzrokowy i głosowy”.
Nowe limity dla sklepów
Proponowane limity zezwoleń na handel alkoholem na wynos
620 na napoje o zawartości do 4,5 proc. alkoholu oraz na piwo;
600 na napoje o zawartości powyżej 4,5 proc do 18 proc. alkoholu, z wyjątkiem piwa
580 na napoje o zawartości powyżej 18 proc. alkoholu
Nowe limity dla barów
Proponowane limity zezwoleń na handel napojami do spożycia na miejscu
440 na napoje o zawartości do 4,5 proc. alkoholu oraz na piwo;
340 na napoje o zawartości powyżej 4,5 proc do 18 proc. alkoholu, z wyjątkiem piwa
300 na napoje o zawartości powyżej 18 proc. alkoholu
559 sklepów sprzedaje piwo
556 sklepów sprzedaje wino
530 sklepów sprzedaje wódkę
397 lokali serwuje piwo
261 lokali serwuje wino
235 lokali serwuje wódkę