Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 maja 2018 r.
21:02

Czy w Lublinie możemy spodziewać się prohibicji takiej jak w Puławach?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 13 A A

W Lublinie nie będzie na razie ograniczeń w nocnej sprzedaży alkoholu na wynos. Nie zanosi się też na wyłączenie pewnych terenów z zakazu picia w miejscu publicznym. Prezydent nie zaproponował żadnego z tych rozwiązań w projekcie uchwały złożonym w środę do Rady Miasta. Ostatnie słowo należy jednak do rady

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Decyzje w sprawie handlu alkoholem mają zapaść w Radzie Miasta za tydzień, 24 maja. Na ten dzień planowane jest głosowanie nad projektem nowych przepisów zaproponowanych przez prezydenta. Jego pomysły poznaliśmy w środę.

Okazuje się, że prezydent proponuje tylko tyle, ile wymaga ustawa, która weszła w życie 9 marca. Dała ona gminom pół roku na ponowne ustalenie maksymalnej liczby punktów sprzedaży alkoholu na terenie gminy. Ustawa zobowiązała też radnych do określenia „zasad usytuowania” miejsc sprzedaży. Także na to dała pół roku.

Ta sama ustawa pozwala jednak na więcej. Samorządy mogą wskazać pewne obszary, na których nie będzie obowiązywał zakaz picia pod chmurką. Mogą też zakazać handlu alkoholem na wynos w godzinach nocnych, na co w naszym regionie zdecydowały się już Puławy. Prezydent Lublina takiego zakazu na razie nie proponuje. Ani dla całego miasta, ani dla poszczególnych dzielnic.

– Ograniczenia sprzedaży w nocy lub na poszczególnych terenach miasta są ograniczeniami fakultatywnymi – wyjaśnia Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta. Oznacza to, że samorząd może wprowadzić takie przepisy, ale nie musi tego robić. W Lublinie sprawa tych przepisów nie jest jeszcze przesądzona – Mogą zostać wprowadzone w każdej chwili. Obecnie trwają jeszcze prace nad możliwymi zapisami takiego projektu.

W projekcie uchwały złożonym w środę przez prezydenta znalazł się zakaz umieszczania punktów sprzedaży alkoholu na nieruchomościach, na których znajdują się szkoły (z wyjątkiem szkół wyższych), bursy, internaty, placówki leczenia uzależnień, kościoły, kaplice, klasztory i cmentarze.

Na nieruchomościach graniczących z tymi obiektami też zabroniony byłby handel alkoholem, chyba że punkt sprzedaży będzie oddzielony od tych obiektów „przeszkodą o charakterze trwałym, taką jak zabudowa, mur bez przejść, która uniemożliwia dostęp oraz kontakt wzrokowy i głosowy”.

Nowe limity dla sklepów

Proponowane limity zezwoleń na handel alkoholem na wynos
620 na napoje o zawartości do 4,5 proc. alkoholu oraz na piwo;
600 na napoje o zawartości powyżej 4,5 proc do 18 proc. alkoholu, z wyjątkiem piwa
580 na napoje o zawartości powyżej 18 proc. alkoholu

Nowe limity dla barów

Proponowane limity zezwoleń na handel napojami do spożycia na miejscu
440 na napoje o zawartości do 4,5 proc. alkoholu oraz na piwo;
340 na napoje o zawartości powyżej 4,5 proc do 18 proc. alkoholu, z wyjątkiem piwa
300 na napoje o zawartości powyżej 18 proc. alkoholu

559 sklepów sprzedaje piwo

556 sklepów sprzedaje wino

530 sklepów sprzedaje wódkę

397 lokali serwuje piwo

261 lokali serwuje wino

235 lokali serwuje wódkę

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
niunio527 / 17 maja 2018 o 08:44
+1
Jak PIŚORY po jesiennych wyborach dojdą do władzy, to nie ulega wątpliwości że będziemy studenckim miastem z prohibicją.
Avatar
Facet34 / 31 maja 2018 o 15:58
0
Zawsze mozna wypic gdzies w barze ulubiona Perle
Avatar
Gość / 17 maja 2018 o 09:52
0
Następny mundry od prohibicji! Gdzie ta prohibicja, skoro alkohol można kupić 24 na dobę w barach? Czy wy w tej gazecie nie macie słowników języka polskiego, dostępu do wikipedii?
Avatar
Gość / 17 maja 2018 o 08:35
0
''Zamiast budynków "z plusem" na dachu na każdym rogu co niektórzy pewnie chętnie wiedzieliby budynki "z pacyfkami" z dodatkowym rogiem zapewne. Nie uda się. Tu jest Polska. Ci '' własnie, Polka a nie watykan !! Stop okradaniu Polski przez obce państwo !!
Avatar
Gość / 17 maja 2018 o 01:01
0
Kononowicz już lata temu powiedział - "niczego nie będzie"
Avatar
Gość / 17 maja 2018 o 00:28
0
Kult - Wódka
Avatar
Gość / 17 maja 2018 o 00:02
0
Nie no.... kto wymyślił ten idiotyczny przepis.....?????? Kretyn
Avatar
Gość / 16 maja 2018 o 22:21
0
Zamiast budynków "z plusem" na dachu na każdym rogu co niektórzy pewnie chętnie wiedzieliby budynki "z pacyfkami" z dodatkowym rogiem zapewne. Nie uda się. Tu jest Polska. Ci
Avatar
Gość / 16 maja 2018 o 22:14
0
Jak w tym chorym kraju na co rogu jest ten budynek z plusem na dachu i pan chodzący w sukience pije w pracy w niedzielę a na dodatek w miejscu publicznym...
Avatar
Gość / 16 maja 2018 o 21:22
0
Miasto studenckie i zakaz sprzedaży alkoholu. XD/10
Avatar
Facet34 / 31 maja 2018 o 15:58
0
Zawsze mozna wypic gdzies w barze ulubiona Perle
Avatar
Gość / 17 maja 2018 o 09:52
0
Następny mundry od prohibicji! Gdzie ta prohibicja, skoro alkohol można kupić 24 na dobę w barach? Czy wy w tej gazecie nie macie słowników języka polskiego, dostępu do wikipedii?
Avatar
niunio527 / 17 maja 2018 o 08:44
+1
Jak PIŚORY po jesiennych wyborach dojdą do władzy, to nie ulega wątpliwości że będziemy studenckim miastem z prohibicją.
Avatar
Gość / 17 maja 2018 o 08:35
0
''Zamiast budynków "z plusem" na dachu na każdym rogu co niektórzy pewnie chętnie wiedzieliby budynki "z pacyfkami" z dodatkowym rogiem zapewne. Nie uda się. Tu jest Polska. Ci '' własnie, Polka a nie watykan !! Stop okradaniu Polski przez obce państwo !!
Avatar
Gość / 17 maja 2018 o 07:56
-1
Koniecznie !!!! A NATYCHMIAST wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu w sklepie przy Tymiankowej -PAJO !!! Całymi dniami pod sklepem "ochlaj" niebezpiecznie przejść a policja NIC nie robi....Może niech też Straż Miejska " poprawi" swój budżet mandatowy.....wszak to Miasto !!!!
Avatar
Gość / 17 maja 2018 o 01:01
0
Kononowicz już lata temu powiedział - "niczego nie będzie"
Avatar
Gość / 17 maja 2018 o 00:28
0
Kult - Wódka
Avatar
Gość / 17 maja 2018 o 00:02
0
Nie no.... kto wymyślił ten idiotyczny przepis.....?????? Kretyn
Avatar
Gość / 16 maja 2018 o 22:21
0
Zamiast budynków "z plusem" na dachu na każdym rogu co niektórzy pewnie chętnie wiedzieliby budynki "z pacyfkami" z dodatkowym rogiem zapewne. Nie uda się. Tu jest Polska. Ci
Avatar
Gość / 16 maja 2018 o 22:14
0
Jak w tym chorym kraju na co rogu jest ten budynek z plusem na dachu i pan chodzący w sukience pije w pracy w niedzielę a na dodatek w miejscu publicznym...
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 sierpnia 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 sierpnia 2018 roku 0 0

Samochodem pod prąd na ekspresówce [wideo]
film

Samochodem pod prąd na ekspresówce [wideo] 1 7

- Takie zdarzenie przytrafiło mi się na wjeździe na ekspresówkę od strony Warszawy - napisał do nas Czytelnik i przesłał film. Widać na nim jak auto jedzie pod prąd.

Mieszkańcy chcą korzystać z nowej ulicy i parkingu

Mieszkańcy chcą korzystać z nowej ulicy i parkingu 0 1

Mieszkańcy Białej Podlaskiej dopytują kiedy miasto udostępni nowy parking i przedłużenie ulicy Pocztowej. Urząd miasta zapowiada że w przyszłym tygodniu.

Port Lotniczy Lublin zapłaci Wizz Airowi za reklamę

Port Lotniczy Lublin zapłaci Wizz Airowi za reklamę 1 18

Port Lotniczy Lublin zapłaci liniom lotniczym Wizz Air za reklamę i promocję połączeń wykonywanych przez nie z lubelskiego lotniska. Kwoty, na jaką będzie opiewać umowa, spółka nie ujawnia.

Kandydat na prezydenta obiecuje działki za złotówkę

Kandydat na prezydenta obiecuje działki za złotówkę 95 21

Dariusz Grabczuk, kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Chełma podkreśla, że najważniejsza dla niego jest dbałość o lokalnych przedsiębiorców. Na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami zapowiedział, że jeśli wygra to powoła Radę Biznesu i Centrum Obsługi Inwestora.

Jest kara za plakaty antyaborcyjne z zakrwawionymi płodami w centrum Lublina

Jest kara za plakaty antyaborcyjne z zakrwawionymi płodami w centrum Lublina 82 11

Organizator pikiety antyaborcyjnej został ukarany za publiczne sianie zgorszenia. Uczestnicy manifestacji w centrum Lublina prezentowali zdjęcia zakrwawionych płodów ludzkich

Konrad Gaca nie żyje. "Zdolny człowiek", "Mogę powiedzieć, że zmienił moje życie"
galeria

Konrad Gaca nie żyje. "Zdolny człowiek", "Mogę powiedzieć, że zmienił moje życie" 113 6

W czwartek rano w swoim domu pod Lublinem zmarł nagle Konrad Gaca, znany promotor zdrowego stylu życia i właściciel kilku salonów fitness. Miał zaledwie 42 lata

Koncert: "O, Wielki Poemacie Natury!" w Trybunale Koronnym
18 sierpnia 2018, 18:00

Koncert: "O, Wielki Poemacie Natury!" w Trybunale Koronnym 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 18 sierpnia o godz. 18 w Trybunale Koronnym (Rynek 1) odbędzie się koncert w hołdzie Zygmuntowi Noskowskiemu O, Wielki Poemacie Natury!

Azoty Puławy zagrają w turnieju Szczypiorno Cup

Azoty Puławy zagrają w turnieju Szczypiorno Cup 9 0

Od piątku do niedzieli Azoty Puławy wezmą udział w turnieju Szczypiorno Cup, który rozegrany zostanie w Kaliszu

Zamiast mandatów są pouczenia. Teraz policjanci mają nowy pomysł na protest

Zamiast mandatów są pouczenia. Teraz policjanci mają nowy pomysł na protest 33 9

Policjanci rozszerzają swój protest. Od czwartku akcja przyjęła formę „strajku włoskiego”. Mundurowi będą więc wyjątkowo skrupulatnie wykonywać wszystkie czynności. Nie przestaną też zastępować mandatów pouczeniami

Wybory 2018: Fundacja będzie patrzeć na ręce kandydatom

Wybory 2018: Fundacja będzie patrzeć na ręce kandydatom 0 11

Monitorowanie kampanii wyborczej kandydatów na prezydenta i radnych w Lublinie zapowiedziała dbająca o przejrzystość finansów publicznych Fundacja Wolności. Jej działacze szukają osób, które nie należą do partii politycznych i nie będą kandydować w wyborach.

Kierowca opla wymusił pierwszeństwo, peugeot zatrzymał się na ogrodzeniu

Kierowca opla wymusił pierwszeństwo, peugeot zatrzymał się na ogrodzeniu 0 0

Do zdarzenia doszło w środę około godz 13 w miejscowości Kaniwola (pow. łęczyński).

L.Stadt wystąpi w Radiu Lublin
24 sierpnia 2018, 19:00

L.Stadt wystąpi w Radiu Lublin 2 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 24 sierpnia o godz. 19 w Studiu Muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi formacja L.Stadt.

Zderzenie samochodu z motocyklem. Ranny 17-letni motocyklista

Zderzenie samochodu z motocyklem. Ranny 17-letni motocyklista 2 2

Do wypadku doszło w środę przed godz. 13 na ul. Siedleckiej w Janowie Podlaskim.

Zmysły Ogrodu Saskiego
25 sierpnia 2018, 0:00

Zmysły Ogrodu Saskiego 5 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 25-26 sierpnia w przestrzeni Ogrodu Saskiego zorganizowane zostanie nietypowe wydarzenie kulturalne. Zmysły Ogrodu Saskiego to wystawy, spotkania, piknik i koncerty.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!