Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 grudnia 2015 r.
11:19

Czy wojewoda ze środowiska akademickiego to dobry wybór?

0 20 A A
Nowy wojewoda lubelski Przemysław Czarnek
Nowy wojewoda lubelski Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek, konstytucjonalista z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, we wtorek został nowym wojewodą lubelskim. Dotychczas bezpośrednio nie zajmował się polityką. Czy wojewoda ze środowiska akademickiego to dobry wybór?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 Przemysław Czarnek, adiunkt w Katedrze Prawa Konstytucyjnego KUL, był jednym z trzech kandydatów na stanowisko wojewody, jakich kilka tygodni temu władzom krajowym Prawa i Sprawiedliwości zarekomendowali działacze lubelskich struktur partii.

Obok niego rekomendacje otrzymali Wojciech Żukowski, który Lubelskim Urzędem Wojewódzkim kierował w latach 2005-2007 i Robert Gmitruczuk, dyrektor biura senatora Grzegorza Biereckiego i były dyrektor delegatury LUW w Białej Podlaskiej.

Zdecydowało poparcie

W kuluarach mówiło się, że to właśnie ci dwaj ostatni kandydaci mają największe szanse na powołanie. Sam Czarnek, dotychczas bezpośrednio niezwiązany z polityką, nie uchodził za faworyta. Jednak przed trzema dniami to właśnie on odebrał nominację z rąk premier Beaty Szydło.

- Z propozycją w ubiegły piątek wyszedł minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, a we wtorek skonkretyzowała ją premier Beata Szydło - mówił pierwszego dnia swojego urzędowania nowy wojewoda.

Jak ustaliliśmy, w przypadku Żukowskiego o braku nominacji zdecydowało to, że musiałby zrezygnować z funkcji burmistrza Tomaszowa Lubelskiego, co oznaczałoby konieczność ogłoszenia przedterminowych wyborów. Co prawda w ubiegłorocznych wyborach samorządowych wygrał on ze znaczną przewagą, ale nie ma pewności, że inny kandydat PiS uzyskałby równie dobry wynik.

W tej sytuacji wydawało się, że wybór padnie na Gmitruczuka, który był popierany przez senatora Biereckiego, mającego mocną pozycję w partyjnej centrali. Podobno ostatecznie jednak decydujące okazało się poparcie, jakiego dr hab. Przemysławowi Czarnkowi udzielili posłowie Krzysztof Michałkiewicz z Lublina i Sławomir Zawiślak z Zamościa - pełnomocnicy PiS w obu okręgach wyborczych na terenie województwa lubelskiego.

Dołączył do drużyny

- Dołączacie w tej chwili do naszej drużyny. Wszyscy razem jesteśmy powołani do tego, aby realizować

dobrą zmianę. To bardzo ważne, abyście współpracowali z samorządami - mówiła premier Beata Szydło podczas wtorkowej uroczystości wręczania nominacji nowym wojewodom. Jak dodała „urzędy wojewódzkie muszą stać otworem do obywateli”. - Praca, pokora i służba obywatelom - to zadanie, które powinniśmy realizować.

Jak mówił Przemysław Czarnek dziennikarzom, jego głównym zadaniem nie będzie kreowanie polityki, ale jej wykonywanie i dostosowanie do rzeczywistości panującej w województwie.

- I taka jest moja pierwszoplanowa rola. Ale druga, o której we wtorek mówiła pani premier jest taka, że urząd jest dla ludzi. Mamy do nich wychodzić i tak będziemy robić. Zapewne często będę też gościł w terenie - tłumaczył wojewoda. - Dotychczas, pracując jako prawnik wiele spraw dotyczących całego województwa lubelskiego dotknąłem własną ręką i to na pewno będzie miało zastosowanie podczas sprawowania przeze mnie urzędu. Po trzecie, poprzez liczne spotkania, wojewoda jest też „uchem” rządu w terenie, bo jeśli rząd ma rozwiązywać problemy społeczne, to musi wiedzieć, jakie one są. Zależy nam na wychodzeniu do zwykłych ludzi, ale też stowarzyszeń, różnego rodzaju podmiotów i przedsiębiorców.

Ciekawe doświadczenie

Nowy wojewoda, jak sam przyznaje, do tej pory nie był osobą publiczną. - Nie było mnie więc szeroko widać w mediach, natomiast jako prawnik cały czas współpracowałem z posłem Sławomirem Zawiślakiem z Zamościa. W związku z tym miałem styczność z wieloma radnymi, burmistrzami, wójtami, którzy przez biuro poselskie się przewinęli. Stąd pewnie wyszła propozycja objęcia przeze mnie funkcji wojewody - mówił Przemysław Czarnek.

Podczas swojej pierwszej konferencji prasowej podkreślał też, że zamierza łączyć obowiązki wojewody z pracą na uczelni.

- O ile zgodzi się na to minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Rektor KUL, ks. prof. Antoni Dębiński wyraził już na to zgodę - mówił wojewoda. - Nie widzę tu kolizji, ale jeśli taka zajdzie, to zrezygnuję z uczelni. Uważam jednak, że dla studentów zajęcia z wojewodą mogą być ciekawym doświadczeniem.

Teoria i praktyka

Czy wojewoda ze środowiska akademickiego to dobry wybór?

- Mieliśmy już wojewodów, którzy mieli stopnie naukowe. To ani nie przeszkadza, ani nie pomaga, wszystko zależy od predyspozycji danej osoby - komentuje prof. Grzegorz Janusz, dziekan Wydziału Politologii UMCS. - Dziś wojewoda ma mniejsze uprawnienia niż przed reformą administracyjną z 1999 roku, ale zakres jego obowiązków mimo wszystko jest dość znaczny. Wiedza teoretyczna na pewno jest w tym przypadku pomocna, a podstawową kwestią jest to, jak uda się ją zestawić z praktyką. O tym, czy był to dobry wybór będziemy mogli powiedzieć po zakończeniu kadencji.

Sonda: Czy wybór na wojewodę lubelskiego dr. hab. Przemysława Czarnka z KUL to dobra decyzja?

Liczba głosów: 399
45.86%
Nie
41.35%
Tak
12.78%
Nie wiem

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 grudnia 2015 o 16:42
0
CZY AUTOR TEGO GÓWNA WYJAŚNI MI CO TO ZNACZY - Nie było mnie więc szeroko widać w mediach
Avatar
Gość / 13 grudnia 2015 o 14:40
0

PISior to zawsze pisior. Rozwali LUW w trymiga

W lublinie zawsze rządzili  sprawdzeni działacze z PSLu , taka już tradycja, cały UW to członkinie kół gospodyń wiejskich i działacze OSP z oklicznych i dalszych wiosek,

straszne:( ..................co z nimi teraz będzię? co oni poczną teraz?

Avatar
Gość / 13 grudnia 2015 o 12:57
0

PISior to zawsze pisior. Rozwali LUW w trymiga

Na pewno, jeżeli to zrobi to będzie miał rację. Znam to środowisko i najwyższy czas PO-gonić tę PSL-owsko PO-papraną hołotę. Znam to środowisko i wiem co mówię. Taki sam zabieg PO-winien być uczyniony w Urzędzie Marszałkowskim. W tym urzędzie ulokowała się ta sam swołocz.

Avatar
Gość / 13 grudnia 2015 o 11:00
0
Nie da się połączyć pracy w Uczelni i urzędzie! Nauka pójdzie w kąt a dydaktykę za wojewodę /dr habil. ok. 210 godzin/ wykonywać będą asystenci. Dorobek naukowy będzie rósł poprzez dopisywanie się do publikacji innych pracowników.
Avatar
meteo / 13 grudnia 2015 o 08:33
0

NIECH SIĘ MODLI ,ABY NIE WIAŁO ŚNIEGIEM=była już taka uczona co ją starosta hrubieszowski odwołał.Nie wiedziała,że przy dużym wietrze zawiewa drogi śniegiem i powiozła ludziom chleb w służbowym bagażniku.

Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 22:36
0
lepszy niż wilk
Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 21:04
0
najważniejsze że nie pruszon, lenisko jeden
Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 20:16
0
A gdzie napis "Artykuł sponsorowany"?
Avatar
ewt23 / 12 grudnia 2015 o 18:50
0

co do wyjazdów za granicę to podziękujcie pieprzonemu wałęsie, przecież my na dole mieliśmy godnie żyć, TAKŻE PRECZ Z PIEPRZONYM SOLIDARUCHAMI Z LAT 80, TO PRZEZ NICH KLEPIEMY B IEDĘ


.

Ciekawe czy dotrwałby "twój kochany socjalizm" do dziś i czy naprawdę miałbyś na chleb?!. Podejrzewam że  nie.

Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 18:19
0
PISior to zawsze pisior. Rozwali LUW w trymiga
Avatar
Gość / 13 grudnia 2015 o 16:42
0
CZY AUTOR TEGO GÓWNA WYJAŚNI MI CO TO ZNACZY - Nie było mnie więc szeroko widać w mediach
Avatar
Gość / 13 grudnia 2015 o 14:40
0

PISior to zawsze pisior. Rozwali LUW w trymiga

W lublinie zawsze rządzili  sprawdzeni działacze z PSLu , taka już tradycja, cały UW to członkinie kół gospodyń wiejskich i działacze OSP z oklicznych i dalszych wiosek,

straszne:( ..................co z nimi teraz będzię? co oni poczną teraz?

Avatar
Gość / 13 grudnia 2015 o 12:57
0

PISior to zawsze pisior. Rozwali LUW w trymiga

Na pewno, jeżeli to zrobi to będzie miał rację. Znam to środowisko i najwyższy czas PO-gonić tę PSL-owsko PO-papraną hołotę. Znam to środowisko i wiem co mówię. Taki sam zabieg PO-winien być uczyniony w Urzędzie Marszałkowskim. W tym urzędzie ulokowała się ta sam swołocz.

Avatar
Gość / 13 grudnia 2015 o 11:00
0
Nie da się połączyć pracy w Uczelni i urzędzie! Nauka pójdzie w kąt a dydaktykę za wojewodę /dr habil. ok. 210 godzin/ wykonywać będą asystenci. Dorobek naukowy będzie rósł poprzez dopisywanie się do publikacji innych pracowników.
Avatar
meteo / 13 grudnia 2015 o 08:33
0

NIECH SIĘ MODLI ,ABY NIE WIAŁO ŚNIEGIEM=była już taka uczona co ją starosta hrubieszowski odwołał.Nie wiedziała,że przy dużym wietrze zawiewa drogi śniegiem i powiozła ludziom chleb w służbowym bagażniku.

Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 22:36
0
lepszy niż wilk
Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 21:04
0
najważniejsze że nie pruszon, lenisko jeden
Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 20:16
0
A gdzie napis "Artykuł sponsorowany"?
Avatar
ewt23 / 12 grudnia 2015 o 18:50
0

co do wyjazdów za granicę to podziękujcie pieprzonemu wałęsie, przecież my na dole mieliśmy godnie żyć, TAKŻE PRECZ Z PIEPRZONYM SOLIDARUCHAMI Z LAT 80, TO PRZEZ NICH KLEPIEMY B IEDĘ


.

Ciekawe czy dotrwałby "twój kochany socjalizm" do dziś i czy naprawdę miałbyś na chleb?!. Podejrzewam że  nie.

Avatar
Gość / 12 grudnia 2015 o 18:19
0
PISior to zawsze pisior. Rozwali LUW w trymiga
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Młoda architektura dla Chełma

Młoda architektura dla Chełma 0 0

Dominik Łuniewski, Krzysztof Krupa i Alicja Kot oraz Karolina Szczygieł to laureaci pierwszej edycji konkursu „Młoda Architektura dla Miasta Chełma”, zorganizowanego przez CEMEX Polska przy współpracy z Urzędem Miasta Chełm i miesięcznikiem „Builder”.

Lubelskie "Pszczółki" jadą na mecz z Eneą AZS Poznań

Lubelskie "Pszczółki" jadą na mecz z Eneą AZS Poznań 0 0

Zaledwie jeden mecz pozostał koszykarkom Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin do zakończenia pierwszej rundy zmagań. Ostatnim rywalem podopiecznych Krzysztofa Szewczyka na tym etapie sezonu będzie Enea AZS Poznań. Spotkanie odbędzie się w sobotę o godz. 18.30 w stolicy Wielkopolski

Sąd rozpatrzy zażalenie na tymczasowy areszt Piotra Kowalczyka

Sąd rozpatrzy zażalenie na tymczasowy areszt Piotra Kowalczyka 0 0

Piotr Kowalczyk i jego współpracownicy zostali aresztowani na trzy miesiące. Postanowienie sądu w tej sprawie zaskarżył jego obrońca Roman Giertych. Zamojski sąd zajmie się tym zażaleniem 18 grudnia o godz. 13.

Spór zażegnany. Zwolniony dyrektor wraca do ZDZ

Spór zażegnany. Zwolniony dyrektor wraca do ZDZ 9 1

Ważny zwrot w sprawie sportu w bialskim Zakładzie Doskonalenia Zawodowego. Zwolniony dyscyplinarnie dyrektor Henryk Zacharuk zgodził się na propozycję zarządu ZDZ.

Przedsiębiorco, czy zastanawiałeś się jak zwiększyć konkurencyjność swojej firmy? W jaki sposób zwiększyć skalę prowadzonej działalności czy zwiększyć wydajność pracy? Tutaj znajdziesz odpowiedź!

Przedsiębiorco, czy zastanawiałeś się jak zwiększyć konkurencyjność swojej firmy? W jaki sposób zwiększyć skalę prowadzonej działalności czy zwiększyć wydajność pracy? Tutaj znajdziesz odpowiedź! 0

Analiza sektora MŚP działającego na terenie województwa lubelskiego wskazuje na niską konkurencyjność przedsiębiorstw, wynikającą przede wszystkim z małej ekspansywności sektora MŚP na inne rynki oraz niskiej skali wdrażanych innowacji. Wychodząc naprzeciw problemom lokalnych firm Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie (LAWP) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 ogłosiła konkurs z Działania 3.7 Wzrost konkurencyjności MŚP. Wnioski można składać w terminie od 30.11.2019 r. do 31.01.2020 r. do godziny 15:00:00.

Pogoda na święta 2019. Kiedy spadnie śnieg? Rozmowa z meteorologiem

Pogoda na święta 2019. Kiedy spadnie śnieg? Rozmowa z meteorologiem 1 1

- Nie możemy przesądzać, że nie będziemy mieli do czynienia z silnymi mrozami i dużymi opadami śniegu. One mogą przydarzyć się nawet w marcu - mówi Grzegorz Kołodziej, meteorolog i członek Stowarzyszenia Klimatologów Polskich

Koncert zespołu Pasażer w DDK Węglin
14 grudnia 2019, 19:00

Koncert zespołu Pasażer w DDK Węglin 0 1

W ramach cyklu "Peryferia", 14 grudnia o godz. 19 w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) wystąpi zespół Pasażer.

Serwis konsularny – wygodne pośrednictwo wizowe?

Serwis konsularny – wygodne pośrednictwo wizowe? 0 0

Wizy to dokument, który ma nam umożliwić wjazd na teren innego kraju. Pomimo zniesienia takiego obowiązku w przypadku Stanów Zjednoczonych, podobne przepisy mogą dotyczyć innych krajów. Aby ułatwić formalności związane z oświadczeniami, można skorzystać z pośrednictwa wizowego, jakim jest serwis doradztwa konsularnego.

Wigilia miejska w Puławach. Kolędy, życzenia i darmowy poczęstunek

Wigilia miejska w Puławach. Kolędy, życzenia i darmowy poczęstunek 0 0

W najbliższą niedzielę w centrum Puław zaplanowano XIII Miejską Wigilię. Na Placu F. Chopina wystąpią uczniowie z lokalnych szkół, a także muzycy Puławskiej Orkiestry Dętej. Nie zabraknie też tradycyjnego opłatka i wigilijnych potraw prosto od lokalnych restauratorów.

UE: Zgoda ws. neutralności klimatycznej z wyłączeniem Polski. "Potrzebujemy więcej czasu"
film

UE: Zgoda ws. neutralności klimatycznej z wyłączeniem Polski. "Potrzebujemy więcej czasu" 0 10

Państwa Unii Europejskiej porozumiały się na szczycie w Brukseli w sprawie wyznaczenia celu neutralności klimatycznej do 2050 roku

Lubelskie: Auto dachowało, a kierowca i pasażerka trafili do szpitala. Mężczyzna nie przeżył

Lubelskie: Auto dachowało, a kierowca i pasażerka trafili do szpitala. Mężczyzna nie przeżył 0 7

Samochód prowadzony przez 30-latka wypadł z drogi i dachował. Mężczyzna oraz jego 22-letnia pasażerka trafili do szpitala. Niestety, pomimo reanimacji kierowca nie przeżył

Azoty Puławy kończą rok meczem z Zagłębiem Lubin

Azoty Puławy kończą rok meczem z Zagłębiem Lubin 0 2

Na zakończenie rywalizacji w kończącym się roku Azoty Puławy zagrają w sobotę na wyjeździe z Zagłębiem Lubin

Precyzyjny jak robot da Vinci. Lekarze z bialskiego szpitala się szkolą

Precyzyjny jak robot da Vinci. Lekarze z bialskiego szpitala się szkolą 2 0

Lekarze z bialskiego szpitala szkolą się na robotach da Vinci. System może być wykorzystywany w chirurgii, urologii, ginekologii, kardiochirurgii oraz laryngologii.

Wyrok ws. brutalnego gwałtu we włoskim Rimini. Pojechali na wakacje z biura z Lublina
film

Wyrok ws. brutalnego gwałtu we włoskim Rimini. Pojechali na wakacje z biura z Lublina 6 10

Włochy. Sąd utrzymał karę 16 lat więzienia dla Kongijczyka, który napadł na parę polskich turystów w Rimini

Koncert Anny Świątczak w Puławach
14 grudnia 2019, 18:00

Koncert Anny Świątczak w Puławach 0 0

14 grudnia o godz. 18 w Kościele Chrześcijan Baptystów w Puławach (ul. Partyzantów 46) zaśpiewa Anna Świątczak. Artystka wystąpi z zespołem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!