Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 listopada 2015 r.
16:01

Darmowy internet w kolejnych 75 pojazdach MPK Lublin

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 9 A A

W kolejnych kilkudziesięciu pojazdach MPK montuje urządzenia dające pasażerom bezpłatny i bezprzewodowy dostęp do internetu. A to jeszcze nie koniec operacji. Opóźnia się za to zlecony przez Ratusz montaż hot-spotów w publicznie dostępnych miejscach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tym momencie urządzenia działają w 130 wozach, a lada dzień pojawią się w kolejnych 75, właśnie trwa ich montaż – informuje Weronika Opasiak, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. – Dodatkowo zamówiliśmy 100 kolejnych urządzeń. Montujemy je sami, podzespoły kosztują ok. 200 zł na pojazd.

Internet w miejskich autobusach i trolejbusach pojawił się w roku 2011, ale tylko w nowych wozach. W połowie września ubiegłego roku padła oficjalna zapowiedź, że MPK wyposaży w takie urządzenia wszystkie swoje pojazdy do końca 2015 r. – Podtrzymujemy nasze wcześniejsze deklaracje – zapewnia Opasiak, choć teraz jest pewne zastrzeżenie. Dostępu do sieci nie należy się spodziewać w oznaczonych logo MPK autobusach należących faktycznie do podwykonawców miejskiego przewoźnika. Pojazdy te łatwo rozpoznać, bo ich numery boczne zaczynają się od jedynki.

Jeszcze łatwiej rozpoznać pojazdy z darmowym internetem, bo oznaczone są charakterystycznym logo Wi Fi. – Ze statystyk wynika, że od początku uruchomienia systemu z darmowego internetu skorzystało ok. 30 tys. pasażerów – dodaje Opasiak. W 85 proc. są to tzw. klienci powracający, którzy do sieci logowali się więcej, niż raz. Koszty transferu to ok. 14 zł miesięcznie na pojazd.

Z oporami idzie za to zlecony przez Urząd Miasta montaż hot-spotów. – Wykonawca ma opóźnienie, została z nim przeprowadzona rozmowa dyscyplinująca – przyznaje Grzegorz Hunicz, dyrektor Wydziału Informatyki i Telekomunikacji w Urzędzie Miasta. W zasięgu samorządowych hot-spotów ma się znaleźć m.in. Dworzec Główny PKS wraz z halą, Chatka Żaka, pl. Wolności, rondo Honorowych Krwiodawców, park Jana Pawła II, jak również przystanek przy KUL oraz skrzyżowanie Głębokiej z Muzyczną. Wykaz lokalizacji jest o wiele dłuższy i liczy kilkadziesiąt pozycji.

Nie ma jeszcze za to decyzji w sprawie instalacji na kolejnych przystankach ładowarek dla telefonów komórkowych. Na razie jest tylko jedna, na przystanku przy Al. Racławickich obok głównej bramy Ogrodu Saskiego. Zarząd Transportu Miejskiego tłumaczy, że nadal ją testuje. – Do chwili obecnej nie zanotowaliśmy problemów technicznych wynikających z funkcjonowania urządzenia a stopień zainteresowania tym rozwiązaniem możemy określić na satysfakcjonujący – stwierdza Monika Fisz z ZTM. Testy mają potrwać jeszcze „kilka tygodni” i dopiero po nich zapadnie decyzja, czy będą kolejne takie urządzenia.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 1 grudnia 2015 o 14:06
0
Ciekawe, czy te ładowarki obsługują turbo ładowanie, wydaje mi się to konieczne do tego, żeby był z nich jakiś użytek. Nikt chyba raczej nie będzie stał godziny na przystanku żeby telefon podładować.
Avatar
Gość / 30 listopada 2015 o 20:02
0
130+75+200=325??? hahaha,kogos sie chce poprawiac,ale samemu sie bledy popelnia :)
Avatar
Gość / 30 listopada 2015 o 18:52
0
A ja tam korzystam - i tak nie ma co robić, więc można sobie poczytać czy puścić kawalek z youtube, a na telefonie mam tylko 500 mb do wykorzystania więc oszczędzam
Avatar
Gość / 30 listopada 2015 o 17:59
0
130 + 75 + 200 = 325 pomnożone przez 200 (choć pewnie płacili kupę kasy za montaż w pierwszych wozach) to wychodzi 65 tys zł. Za takie pieniądze można całkiem niezły używany autobus kupić... Czy wiecie dlaczego w wozach z numerami bocznymi zaczynającymi się od 1.. takich urządzeń nie ma? Bo prywaciarz nie pozwoli sobie na marnotrawienie pieniędzy...
Avatar
Gość / 30 listopada 2015 o 17:56
0
Pani rzecznik mpk, jak pani wytłumaczy mieszkańcom, dla czego rok temu jak się chwaliliście tym pomysłem (nawiasem mówiąc odgrzewanym kotletem po śp. Rydeckim) to koszt urządzeń na pojazd miał wynosić 150zł, a dziś jest to już 200zł ? Po drugie, obiecała pani wtedy że w 2015 roku będzie we wszystkich pojazdach, mamy w zasadzie grudzień 2015 roku, a pani się chwali internetem w zaledwie 1/4 pojazdów państwa floty. Jeśli pani nie pamięta, polecam lekturę kuriera, nic w sieci nie ginie - wypociny z 4 listopada 2014 roku. A po trzecie, po co instalujecie tego typu urządzenia, jak te montowane do ,,zielonej fali'' dają możliwość dostępu do internetu ? A po 4 kupcie jakieś nowe autobusy !!
Pani rzecznik mpk, jak pani wytłumaczy mieszkańcom, dla czego rok temu jak się chwaliliście tym pomysłem (nawiasem mówiąc odgrzewanym kotletem po śp. Rydeckim) to koszt urządzeń na pojazd miał wynosić 150zł, a dziś jest to już 200zł ? Po drugie, obiecała pani wtedy że w 2015 roku będzie we wszystkich pojazdach, mamy w zasadzie grudzień 2015 roku, a pani się chwali internetem w zaledwie 1/4 pojazdów państwa floty. Jeśli pani nie pamięta, polecam lekturę kuriera, nic w sieci nie ginie - wypociny z 4 listopada 2014 roku. A po trzecie, po co in... rozwiń
Avatar
Gość / 30 listopada 2015 o 17:55
0

Nie wiem po co to komu potrzebne??? Dziś każdy kto ma smartfona ma pakiety internetu za grosze i nie musi szukać wifi. Wyrzucenie kasy w błoto , to było by dobre kilka lat temu.

głupoty piszesz, sporo osób nie ma żadnych pakietów

Avatar
Gość / 30 listopada 2015 o 17:46
0
Zaraz zaraz, miał być do końca zeszłego roku. Potem znowu sie chwaliliśta że montujecie. A do dziś tylko w 130 wozach ? Żenada...
Avatar
Gość / 30 listopada 2015 o 16:40
0
To że jest nalepka wifi na autobusie nie znaczy że jest internet. W większosci autobusów i tak nie działa.
Avatar
Gość / 30 listopada 2015 o 16:21
0
Nie wiem po co to komu potrzebne??? Dziś każdy kto ma smartfona ma pakiety internetu za grosze i nie musi szukać wifi. Wyrzucenie kasy w błoto , to było by dobre kilka lat temu.
Avatar
Gość / 1 grudnia 2015 o 14:06
0
Ciekawe, czy te ładowarki obsługują turbo ładowanie, wydaje mi się to konieczne do tego, żeby był z nich jakiś użytek. Nikt chyba raczej nie będzie stał godziny na przystanku żeby telefon podładować.
Avatar
Gość / 30 listopada 2015 o 20:02
0
130+75+200=325??? hahaha,kogos sie chce poprawiac,ale samemu sie bledy popelnia :)
Avatar
Gość / 30 listopada 2015 o 18:52
0
A ja tam korzystam - i tak nie ma co robić, więc można sobie poczytać czy puścić kawalek z youtube, a na telefonie mam tylko 500 mb do wykorzystania więc oszczędzam
Avatar
Gość / 30 listopada 2015 o 17:59
0
130 + 75 + 200 = 325 pomnożone przez 200 (choć pewnie płacili kupę kasy za montaż w pierwszych wozach) to wychodzi 65 tys zł. Za takie pieniądze można całkiem niezły używany autobus kupić... Czy wiecie dlaczego w wozach z numerami bocznymi zaczynającymi się od 1.. takich urządzeń nie ma? Bo prywaciarz nie pozwoli sobie na marnotrawienie pieniędzy...
Avatar
Gość / 30 listopada 2015 o 17:56
0
Pani rzecznik mpk, jak pani wytłumaczy mieszkańcom, dla czego rok temu jak się chwaliliście tym pomysłem (nawiasem mówiąc odgrzewanym kotletem po śp. Rydeckim) to koszt urządzeń na pojazd miał wynosić 150zł, a dziś jest to już 200zł ? Po drugie, obiecała pani wtedy że w 2015 roku będzie we wszystkich pojazdach, mamy w zasadzie grudzień 2015 roku, a pani się chwali internetem w zaledwie 1/4 pojazdów państwa floty. Jeśli pani nie pamięta, polecam lekturę kuriera, nic w sieci nie ginie - wypociny z 4 listopada 2014 roku. A po trzecie, po co instalujecie tego typu urządzenia, jak te montowane do ,,zielonej fali'' dają możliwość dostępu do internetu ? A po 4 kupcie jakieś nowe autobusy !!
Pani rzecznik mpk, jak pani wytłumaczy mieszkańcom, dla czego rok temu jak się chwaliliście tym pomysłem (nawiasem mówiąc odgrzewanym kotletem po śp. Rydeckim) to koszt urządzeń na pojazd miał wynosić 150zł, a dziś jest to już 200zł ? Po drugie, obiecała pani wtedy że w 2015 roku będzie we wszystkich pojazdach, mamy w zasadzie grudzień 2015 roku, a pani się chwali internetem w zaledwie 1/4 pojazdów państwa floty. Jeśli pani nie pamięta, polecam lekturę kuriera, nic w sieci nie ginie - wypociny z 4 listopada 2014 roku. A po trzecie, po co in... rozwiń
Avatar
Gość / 30 listopada 2015 o 17:55
0

Nie wiem po co to komu potrzebne??? Dziś każdy kto ma smartfona ma pakiety internetu za grosze i nie musi szukać wifi. Wyrzucenie kasy w błoto , to było by dobre kilka lat temu.

głupoty piszesz, sporo osób nie ma żadnych pakietów

Avatar
Gość / 30 listopada 2015 o 17:46
0
Zaraz zaraz, miał być do końca zeszłego roku. Potem znowu sie chwaliliśta że montujecie. A do dziś tylko w 130 wozach ? Żenada...
Avatar
Gość / 30 listopada 2015 o 16:40
0
To że jest nalepka wifi na autobusie nie znaczy że jest internet. W większosci autobusów i tak nie działa.
Avatar
Gość / 30 listopada 2015 o 16:21
0
Nie wiem po co to komu potrzebne??? Dziś każdy kto ma smartfona ma pakiety internetu za grosze i nie musi szukać wifi. Wyrzucenie kasy w błoto , to było by dobre kilka lat temu.
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 1 0

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Damian Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 5

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 9 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 10

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 0

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 0

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 8 6

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 4 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 26 10

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 7

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!