MPK Lublin postanowiło, że samo zapłaci za szkolenie osób, które zechcą podjąć pracę za kierownicą. Kandydaci nie muszą mieć nawet prawa jazdy na autobus. Muszą jednak zobowiązać się do tego, że przez co najmniej trzy lata będą pracować właśnie w MPK.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
– Chcielibyśmy zatrudnić ok. 50 osób – przyznaje Weronika Opasiak, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Spółka zatrudnia obecnie 513 kierowców autobusów i 210 w zakładzie trolejbusowym. – Na ten moment to wystarczająca liczba, ale starsi kierowcy odchodzą na emeryturę. Poza tym cały czas przybywa nowych połączeń.
Przybywa i będzie przybywać, bo w przyszłym roku miasto planuje wprowadzić drugi etap zmian w sieci połączeń. Wtedy też mają być wydłużone trasy linii 152, 154 i 158, powstać ma również nowa linia z Czubów przez Krochmalną i Lwowską na Mełgiewską. – Musimy myśleć o przyszłości – stwierdza rzeczniczka. Stąd rekrutacja do pracy.
Żeby mieć więcej kandydatów spółka postanowiła, że sama opłaci im szkolenie niezbędne do pracy jako kierowca autobusu i trolejbusu. – Zapewniamy kurs na prawo jazdy kategorii D, kurs kwalifikacji wstępnej oraz badania lekarskie i psychologiczne – wylicza Opasiak.
W zamian MPK oczekuje zobowiązania, że dana osoba przepracuje w MPK co najmniej trzy lata. Dlaczego? – Po prostu oczekujemy chociaż częściowego zwrotu kosztów – odpowiada rzeczniczka. I dodaje, że kursy i szkolenia, które kandydat dostanie za darmo będą kosztować spółkę około 6500 złotych.
Taka oferta ma być ważna do 23 października, nabór chętnych prowadzi Miejska Korporacja Komunikacyjna będąca spółką-córką MPK Lublin. Kandydaci muszą mieć ukończone 24 lata, co najmniej średnie wykształcenie oraz prawo jazdy kategorii B lub C. Wskazane, ale nie wymagane, jest ukończenie kursu pierwszej pomocy. Informacje dostępne są na stronie mpk.lublin.pl.
Na jakie zarobki można liczyć za kierownicą autobusu? – Obecnie początkujący kierowca w lubelskim MPK zarabia średnio ponad 2520 zł brutto, ale po kilku latach pracy może liczyć na podwyżkę. Średnie wynagrodzenie wśród kierowców wynosi ponad 3455 zł brutto – informuje Opasiak. Praca jest zmianowa.
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne jest jednym z największych pracodawców w Lublinie. Zatrudnia obecnie 1213 osób.