Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 września 2015 r.
8:21

Dawna kręgielnia dowódcy SS przy ul. Wieniawskiej sprzedana. Za 2 mln zł

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 17 A A
Stojący na działce budynek wzniesiono w trakcie niemieckiej okupacji na polecenie miejscowego dowódcy SS Odilo Globocnika (fot. Wojciech Nieśpiałowski)
Stojący na działce budynek wzniesiono w trakcie niemieckiej okupacji na polecenie miejscowego dowódcy SS Odilo Globocnika (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Za 2 mln zł miasto sprzedało dziś rano poniemiecki budynek kręgielni przy ul. Wieniawskiej 15. Działkę kupił lubelski deweloper Edward Leńczuk, który w tym miejscu ma stawiać biurowiec mający się stać nową siedzibą Urzędu Miasta.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Leńczuk prowadzący firmę Orion był jedynym chętnym na tę nieruchomość. Wystarczyło mu, że do wynoszącej 1,99 mln zł ceny wywoławczej dorzucił 20 tys. zł, by wygrać licytację, w której nie miał z kim rywalizować. W ten sposób zdobył ostatnią działkę, której brakowało mu do budowy planowanego biurowca. Pozostałe grunty kupił wcześniej od miasta.

Deweloper liczył się jednak z tym, że tej nieruchomości nie kupi. – Byliśmy przygotowani na to, że zbudujemy okrojony budynek bez tej działki – mówi Tomasz Klimkiewicz z firmy Orion.

Dzisiejsza transakcja oznacza, ze budynek powstanie w pełnej wersji. – Mamy nadzieję uzyskać pozwolenie na budowę do końca października – stwierdza Klimkiewicz. Wtedy też mogłaby się rozpocząć budowa ścian szczelinowych, spomiędzy których później wybrana byłaby ziemia. W tak powstałej niecce już w lutym mogłaby być tworzona płyta fundamentowa. Następnie ma się zacząć budowa trzech podziemnych kondygnacji. Do poziomu gruntu deweloper chce dojść w maju. Później będzie wznosić kondygnacje nadziemne.

Orion związany jest umową zawartą z samorządem Lublina, w której zobowiązał się do wzniesienia biurowca mającego się stać nową siedzibą Urzędu Miasta. Władze Lublina zobowiązały się do wynajęcia tu biur o powierzchni 14 tys. mkw. za stawkę 40 zł za mkw. Ratusz zastrzegł sobie prawo do odkupienia budynku po dwóch latach. Jeśli z niego nie skorzysta będzie płacić 42,28 zł za mkw. Zgodnie ze wspomnianą umową biura dla urzędników muszą być gotowe do września 2017 r. – Wtedy z obecnych 26 lokalizacji Urzędu Miasta zostanie 5 – zapowiada Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – Będzie to Ratusz, archiwum przy Świętoduskiej, Trybunał Koronny, Wieniawska 14 i Lipowa 27. Pozostaną również Biura Obsługi Mieszkańców.

Budynek będzie mieć 10 kondygnacji, w tym 3 podziemne, w których znajdzie się ok. 300 miejsc dla samochodów, miejsca na rowery dla urzędników oraz pomieszczenie socjalne, gdzie będzie można się przebrać i umyć ręce. Wjazd do parkingu będzie od strony ul. Tramecourta, tuż za skrzyżowaniem z ul. Spokojną, a wyjeżdżać się będzie do ul. Karskiego (przy skrzyżowaniu z Wieniawską). Ul. Karskiego będzie mieć odwrotny niż poprzednio kierunek ruchu: od Wieniawskiej w stronę Spokojnej.

Nowy biurowiec z jednej strony będzie niższy, czterokondygnacyjny. Tak, by jego nie górował nad gmachem Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Od strony Wieniawskiej będzie mieć o trzy kondygnacje więcej. – Będą dwa charakterystyczne place przed wejściami od ul. Wieniawskiej i od Spokojnej – dodaje Klimkiewicz.

Deweloper nie zdradza, ile będzie kosztować go inwestycja. – To tajemnica – mówi Edward Leńczuk.

Uzyskanie pozwolenia na budowę biurowca w pełnym kształcie blokował deweloperowi brak jednej działki stanowiącej własność Skarbu Państwa. Nieruchomość ostatecznie trafi do firmy Orion w wyniku łańcucha decyzji. Najpierw ze stojącego tu budynku wyniosła się komórka Instytutu Pamięci Narodowej, przenosząc się do biurowca dewelopera, później miasto kupiło działkę od Skarbu Państwa za 1 proc. wartości, zaś ostatnim ogniwem tego łańcucha była dzisiejsza licytacja, w której wyniku Leńczuk kupuje nieruchomość. Stojący na działce budynek wzniesiono w trakcie niemieckiej okupacji na polecenie miejscowego dowódcy SS Odilo Globocnika, który chciał mieć kręgielnię podobną do tej, którą widział u Adolfa Hitlera. Budynek zostanie zburzony. Wyciętych ma być sześć rosnących obok drzew.

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 września 2015 o 08:52
0

To żyd jest ?

Avatar
Gość / 3 września 2015 o 22:42
0
Czy ten deweloper Edward Leńczuk nie był kilka lat temu prezydentem Lublina?
Avatar
Gość / 3 września 2015 o 18:27
0
łańcuszek św antoniego pierwszy wysłał deweloper
Avatar
Gość / 3 września 2015 o 16:19
0
Kręgielnia Budynek sprzedany. A gdzie media są co wszystko blokują. Mam tu na myśli budynek byłego komendanta obozu w Bełżcu gdzie PKP SA chciała sprzedać budynek a media podniosły raban. Tak samo powinno być i w tym przypadku. W budynku w Bełżcu mieszkał komendant obozu a w budynku w Lublinie była kręgielnia dowódcy SS w Lublinie. Identyczny przypadek w Lublinie można sprzedać( bo liczy się kasa ) a w Bełżcu już nie. Polska paranoja.
Avatar
Gość / 3 września 2015 o 13:21
0
Szkoda kolejnego charakterystycznego budynku w mieście tak dobrze wpisanego w otoczenie (kino Kosmos, budynki Weterynarii, planowane wyburzenie PDTu). Inwestycja dewelopera (Orion) współpracującego z Miastem zupełnie zniszczyła urokliwy charakter tego miejsca z wartościową zabudową. Link do filmu przedstawiającego budynek planowany do wyburzenia: www.youtube.com/watch?v=uXjirWzwCzM&feature=youtu.be
Avatar
Gość / 3 września 2015 o 12:48
0

miasto nabędzie budynek po 2 latach takie są zapisy umowy, bo w tej chwili nie ma 200 mln zł na jego budowę, a wynajmując część tego biurowca chce skupić wszystkich urzędników w jednym miejscu dla wygody mieszkańców i płacić jeden czynsz a nie za 20 lokalizacji w których wynajmuje biura


Jeżeli maisto nie ma w tej chwili kasy na taki budynek to niech go nie buduje teraz tylko za 2 lata , proste! Nie stac mnie , nie kupuje . Ale za 2 lata to juz może obecnych  nie być przy korycie wiec trzeba to zrobic szybko teraz.  A tak poza tym liczba mieszkanców Lublina nie zmienila się znacząco od 25 lat , a ilu w tym czasie przybyło urzedników?? Może to jest problemem a nie zbyt mało kolejnych biur.


Jeżeli maisto nie ma w tej chwili kasy na taki budynek to niech go nie buduje teraz tylko za 2 lata , proste! Nie stac mnie , nie kupuje . Ale za 2 lata to juz może obecnych  nie być przy korycie wiec trzeba to zrobic szybko teraz.  A tak poza tym liczba mieszkanców Lublina nie zmienila się znacząco od 25 lat , a ilu w tym czasie przybyło urzedników?? Może to jest problemem a nie zbyt mało kolejnych biur.

rozwiń
Avatar
Gość / 3 września 2015 o 10:37
0

40 zł za metr powIerzchni biurowej??? Nic tylko budować dla miasta!!!!!! Lokale handlowo usługowe za taką stawkę się wynajmuje a nie pokoje dla urzędasów!!!!!!

wiesz wogóle jakie są stawki za wynajem w Lublinie, że tak pier...lisz jak potłuczony? kołtun pisowski w natarciu

Avatar
Gość / 3 września 2015 o 10:36
0

Miasto sprzedało działkę deweloperowi żeby on zbudował na niej biura i wynajmował miastu. Interes życia.. dla dewelopera!! Dlaczego majac działkę miasto samo nie stanie się inwestorem i zbuduje budynek dla siebie. Jaki prywatny inwestor by tak postapił?? No ale to jest P. Leńczuk , swój człowiek , znajomy królika. Czy na ten przekręt z wyborem Lenczuka jako wkonawcy biurowca był ogłoszony przetarg czy odbyło się to na gębę przy ośmiorniczkach??

miasto nabędzie budynek po 2 latach takie są zapisy umowy, bo w tej chwili nie ma 200 mln zł na jego budowę, a wynajmując część tego biurowca chce skupić wszystkich urzędników w jednym miejscu dla wygody mieszkańców i płacić jeden czynsz a nie za 20 lokalizacji w których wynajmuje biura

miasto nabędzie budynek po 2 latach takie są zapisy umowy, bo w tej chwili nie ma 200 mln zł na jego budowę, a wynajmując część tego biurowca chce skupić wszystkich urzędników w jednym miejscu dla wygody mieszkańców i płacić jeden czynsz a nie za 20 lokalizacji w których wynajmuje biura

rozwiń
Avatar
Gość / 3 września 2015 o 09:40
0
40 zł za metr powIerzchni biurowej??? Nic tylko budować dla miasta!!!!!! Lokale handlowo usługowe za taką stawkę się wynajmuje a nie pokoje dla urzędasów!!!!!!
Avatar
radny / 3 września 2015 o 09:25
0

a dlaczego deweloper nie dostał od miasta 90 % bonifikaty na zakup działki ?

Żydom musimy dawać takie duże bonifikaty,taka jest nie pisana,cicha  umowa.

Avatar
Gość / 4 września 2015 o 08:52
0

To żyd jest ?

Avatar
Gość / 3 września 2015 o 22:42
0
Czy ten deweloper Edward Leńczuk nie był kilka lat temu prezydentem Lublina?
Avatar
Gość / 3 września 2015 o 18:27
0
łańcuszek św antoniego pierwszy wysłał deweloper
Avatar
Gość / 3 września 2015 o 16:19
0
Kręgielnia Budynek sprzedany. A gdzie media są co wszystko blokują. Mam tu na myśli budynek byłego komendanta obozu w Bełżcu gdzie PKP SA chciała sprzedać budynek a media podniosły raban. Tak samo powinno być i w tym przypadku. W budynku w Bełżcu mieszkał komendant obozu a w budynku w Lublinie była kręgielnia dowódcy SS w Lublinie. Identyczny przypadek w Lublinie można sprzedać( bo liczy się kasa ) a w Bełżcu już nie. Polska paranoja.
Avatar
Gość / 3 września 2015 o 13:21
0
Szkoda kolejnego charakterystycznego budynku w mieście tak dobrze wpisanego w otoczenie (kino Kosmos, budynki Weterynarii, planowane wyburzenie PDTu). Inwestycja dewelopera (Orion) współpracującego z Miastem zupełnie zniszczyła urokliwy charakter tego miejsca z wartościową zabudową. Link do filmu przedstawiającego budynek planowany do wyburzenia: www.youtube.com/watch?v=uXjirWzwCzM&feature=youtu.be
Avatar
Gość / 3 września 2015 o 12:48
0

miasto nabędzie budynek po 2 latach takie są zapisy umowy, bo w tej chwili nie ma 200 mln zł na jego budowę, a wynajmując część tego biurowca chce skupić wszystkich urzędników w jednym miejscu dla wygody mieszkańców i płacić jeden czynsz a nie za 20 lokalizacji w których wynajmuje biura


Jeżeli maisto nie ma w tej chwili kasy na taki budynek to niech go nie buduje teraz tylko za 2 lata , proste! Nie stac mnie , nie kupuje . Ale za 2 lata to juz może obecnych  nie być przy korycie wiec trzeba to zrobic szybko teraz.  A tak poza tym liczba mieszkanców Lublina nie zmienila się znacząco od 25 lat , a ilu w tym czasie przybyło urzedników?? Może to jest problemem a nie zbyt mało kolejnych biur.


Jeżeli maisto nie ma w tej chwili kasy na taki budynek to niech go nie buduje teraz tylko za 2 lata , proste! Nie stac mnie , nie kupuje . Ale za 2 lata to juz może obecnych  nie być przy korycie wiec trzeba to zrobic szybko teraz.  A tak poza tym liczba mieszkanców Lublina nie zmienila się znacząco od 25 lat , a ilu w tym czasie przybyło urzedników?? Może to jest problemem a nie zbyt mało kolejnych biur.

rozwiń
Avatar
Gość / 3 września 2015 o 10:37
0

40 zł za metr powIerzchni biurowej??? Nic tylko budować dla miasta!!!!!! Lokale handlowo usługowe za taką stawkę się wynajmuje a nie pokoje dla urzędasów!!!!!!

wiesz wogóle jakie są stawki za wynajem w Lublinie, że tak pier...lisz jak potłuczony? kołtun pisowski w natarciu

Avatar
Gość / 3 września 2015 o 10:36
0

Miasto sprzedało działkę deweloperowi żeby on zbudował na niej biura i wynajmował miastu. Interes życia.. dla dewelopera!! Dlaczego majac działkę miasto samo nie stanie się inwestorem i zbuduje budynek dla siebie. Jaki prywatny inwestor by tak postapił?? No ale to jest P. Leńczuk , swój człowiek , znajomy królika. Czy na ten przekręt z wyborem Lenczuka jako wkonawcy biurowca był ogłoszony przetarg czy odbyło się to na gębę przy ośmiorniczkach??

miasto nabędzie budynek po 2 latach takie są zapisy umowy, bo w tej chwili nie ma 200 mln zł na jego budowę, a wynajmując część tego biurowca chce skupić wszystkich urzędników w jednym miejscu dla wygody mieszkańców i płacić jeden czynsz a nie za 20 lokalizacji w których wynajmuje biura

miasto nabędzie budynek po 2 latach takie są zapisy umowy, bo w tej chwili nie ma 200 mln zł na jego budowę, a wynajmując część tego biurowca chce skupić wszystkich urzędników w jednym miejscu dla wygody mieszkańców i płacić jeden czynsz a nie za 20 lokalizacji w których wynajmuje biura

rozwiń
Avatar
Gość / 3 września 2015 o 09:40
0
40 zł za metr powIerzchni biurowej??? Nic tylko budować dla miasta!!!!!! Lokale handlowo usługowe za taką stawkę się wynajmuje a nie pokoje dla urzędasów!!!!!!
Avatar
radny / 3 września 2015 o 09:25
0

a dlaczego deweloper nie dostał od miasta 90 % bonifikaty na zakup działki ?

Żydom musimy dawać takie duże bonifikaty,taka jest nie pisana,cicha  umowa.

Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 16 10

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 13 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 4

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 2

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 474 40

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 8 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 17 9

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery 3 0

W piątkowe południe dyżurny łukowskiej komendy policji otrzymał telefoniczną informację o młodym mężczyźnie, którego zachowanie wskazywało, że chce ukraść rower. Zawiadamiający opisując jego wygląd, informował dyżurnego o trasie ucieczki młodzieńca.

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje 19 7

Rozpoczęła się przebudowa drogi Krężnica Jara - Strzeszkowice w powiecie lubelskim. To jedna z dwóch inwestycji, realizowanych przez samorząd powiatowy w ramach megaprojektu drogowego, w którym biorą udział także pozostałe powiaty ziemskie województwa lubelskiego.

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program]
16 lipca 2018, 17:30

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek w podróż po Lubelszczyźnie wyrusza Festiwal "Śladami Singera". W tym roku artyści zawitają do 12 miast i miejscowości. – Chcemy bawić, zachwycać, ale też skłaniać do refleksji – mówią organizatorzy. Słowo-klucz to pamięć lokalna.

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
film

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 6 4

W ostatnim meczu mistrzostw świata w Rosji Francja gra na Łużnikach z Moskwie z Chorwacją. Czy powtórzy wynik sprzed 20 lat, czy po raz pierwszy złoto zdobędzie zespół z Bałkanów?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport? 0 5

Tradycyjnie już okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu w punktach paszportowych. Wiele osób dopiero tuż przed planowanym urlopem zdaje sobie sprawę, że ma nieważny paszport. Dlatego warto sprawdzić termin ważności naszego paszportu. Tylko w czerwcu br. wydano prawie 215 tys. nowych paszportów, a w całym pierwszym półroczu 2018 r. aż 977 tys. dokumentów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!