Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 września 2015 r.
8:21

Dawna kręgielnia dowódcy SS przy ul. Wieniawskiej sprzedana. Za 2 mln zł

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 19 A A
Stojący na działce budynek wzniesiono w trakcie niemieckiej okupacji na polecenie miejscowego dowódcy SS Odilo Globocnika (fot. Wojciech Nieśpiałowski)
Stojący na działce budynek wzniesiono w trakcie niemieckiej okupacji na polecenie miejscowego dowódcy SS Odilo Globocnika (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Za 2 mln zł miasto sprzedało dziś rano poniemiecki budynek kręgielni przy ul. Wieniawskiej 15. Działkę kupił lubelski deweloper Edward Leńczuk, który w tym miejscu ma stawiać biurowiec mający się stać nową siedzibą Urzędu Miasta.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Leńczuk prowadzący firmę Orion był jedynym chętnym na tę nieruchomość. Wystarczyło mu, że do wynoszącej 1,99 mln zł ceny wywoławczej dorzucił 20 tys. zł, by wygrać licytację, w której nie miał z kim rywalizować. W ten sposób zdobył ostatnią działkę, której brakowało mu do budowy planowanego biurowca. Pozostałe grunty kupił wcześniej od miasta.

Deweloper liczył się jednak z tym, że tej nieruchomości nie kupi. – Byliśmy przygotowani na to, że zbudujemy okrojony budynek bez tej działki – mówi Tomasz Klimkiewicz z firmy Orion.

Dzisiejsza transakcja oznacza, ze budynek powstanie w pełnej wersji. – Mamy nadzieję uzyskać pozwolenie na budowę do końca października – stwierdza Klimkiewicz. Wtedy też mogłaby się rozpocząć budowa ścian szczelinowych, spomiędzy których później wybrana byłaby ziemia. W tak powstałej niecce już w lutym mogłaby być tworzona płyta fundamentowa. Następnie ma się zacząć budowa trzech podziemnych kondygnacji. Do poziomu gruntu deweloper chce dojść w maju. Później będzie wznosić kondygnacje nadziemne.

Orion związany jest umową zawartą z samorządem Lublina, w której zobowiązał się do wzniesienia biurowca mającego się stać nową siedzibą Urzędu Miasta. Władze Lublina zobowiązały się do wynajęcia tu biur o powierzchni 14 tys. mkw. za stawkę 40 zł za mkw. Ratusz zastrzegł sobie prawo do odkupienia budynku po dwóch latach. Jeśli z niego nie skorzysta będzie płacić 42,28 zł za mkw. Zgodnie ze wspomnianą umową biura dla urzędników muszą być gotowe do września 2017 r. – Wtedy z obecnych 26 lokalizacji Urzędu Miasta zostanie 5 – zapowiada Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – Będzie to Ratusz, archiwum przy Świętoduskiej, Trybunał Koronny, Wieniawska 14 i Lipowa 27. Pozostaną również Biura Obsługi Mieszkańców.

Budynek będzie mieć 10 kondygnacji, w tym 3 podziemne, w których znajdzie się ok. 300 miejsc dla samochodów, miejsca na rowery dla urzędników oraz pomieszczenie socjalne, gdzie będzie można się przebrać i umyć ręce. Wjazd do parkingu będzie od strony ul. Tramecourta, tuż za skrzyżowaniem z ul. Spokojną, a wyjeżdżać się będzie do ul. Karskiego (przy skrzyżowaniu z Wieniawską). Ul. Karskiego będzie mieć odwrotny niż poprzednio kierunek ruchu: od Wieniawskiej w stronę Spokojnej.

Nowy biurowiec z jednej strony będzie niższy, czterokondygnacyjny. Tak, by jego nie górował nad gmachem Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Od strony Wieniawskiej będzie mieć o trzy kondygnacje więcej. – Będą dwa charakterystyczne place przed wejściami od ul. Wieniawskiej i od Spokojnej – dodaje Klimkiewicz.

Deweloper nie zdradza, ile będzie kosztować go inwestycja. – To tajemnica – mówi Edward Leńczuk.

Uzyskanie pozwolenia na budowę biurowca w pełnym kształcie blokował deweloperowi brak jednej działki stanowiącej własność Skarbu Państwa. Nieruchomość ostatecznie trafi do firmy Orion w wyniku łańcucha decyzji. Najpierw ze stojącego tu budynku wyniosła się komórka Instytutu Pamięci Narodowej, przenosząc się do biurowca dewelopera, później miasto kupiło działkę od Skarbu Państwa za 1 proc. wartości, zaś ostatnim ogniwem tego łańcucha była dzisiejsza licytacja, w której wyniku Leńczuk kupuje nieruchomość. Stojący na działce budynek wzniesiono w trakcie niemieckiej okupacji na polecenie miejscowego dowódcy SS Odilo Globocnika, który chciał mieć kręgielnię podobną do tej, którą widział u Adolfa Hitlera. Budynek zostanie zburzony. Wyciętych ma być sześć rosnących obok drzew.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Mirek wić / 2 listopada 2018 r. o 18:41
0
Największy oszust 
Avatar
Iżycki Mirek / 2 listopada 2018 r. o 18:40
0
Uwaga edward Lenczuk to jeden z największych złodziei z magi lubelskiej . Całe życie kradł i miał znajomości . Złodziej numer 1 w Lublinie . Największy kłamca i złodziej .
Avatar
Gość / 4 września 2015 r. o 08:52
0

To żyd jest ?

Avatar
Gość / 3 września 2015 r. o 22:42
0
Czy ten deweloper Edward Leńczuk nie był kilka lat temu prezydentem Lublina?
Avatar
Gość / 3 września 2015 r. o 18:27
0
łańcuszek św antoniego pierwszy wysłał deweloper
Avatar
Gość / 3 września 2015 r. o 16:19
0
Kręgielnia Budynek sprzedany. A gdzie media są co wszystko blokują. Mam tu na myśli budynek byłego komendanta obozu w Bełżcu gdzie PKP SA chciała sprzedać budynek a media podniosły raban. Tak samo powinno być i w tym przypadku. W budynku w Bełżcu mieszkał komendant obozu a w budynku w Lublinie była kręgielnia dowódcy SS w Lublinie. Identyczny przypadek w Lublinie można sprzedać( bo liczy się kasa ) a w Bełżcu już nie. Polska paranoja.
Avatar
Gość / 3 września 2015 r. o 13:21
0
Szkoda kolejnego charakterystycznego budynku w mieście tak dobrze wpisanego w otoczenie (kino Kosmos, budynki Weterynarii, planowane wyburzenie PDTu). Inwestycja dewelopera (Orion) współpracującego z Miastem zupełnie zniszczyła urokliwy charakter tego miejsca z wartościową zabudową. Link do filmu przedstawiającego budynek planowany do wyburzenia: www.youtube.com/watch?v=uXjirWzwCzM&feature=youtu.be
Avatar
Gość / 3 września 2015 r. o 12:48
0

miasto nabędzie budynek po 2 latach takie są zapisy umowy, bo w tej chwili nie ma 200 mln zł na jego budowę, a wynajmując część tego biurowca chce skupić wszystkich urzędników w jednym miejscu dla wygody mieszkańców i płacić jeden czynsz a nie za 20 lokalizacji w których wynajmuje biura


Jeżeli maisto nie ma w tej chwili kasy na taki budynek to niech go nie buduje teraz tylko za 2 lata , proste! Nie stac mnie , nie kupuje . Ale za 2 lata to juz może obecnych  nie być przy korycie wiec trzeba to zrobic szybko teraz.  A tak poza tym liczba mieszkanców Lublina nie zmienila się znacząco od 25 lat , a ilu w tym czasie przybyło urzedników?? Może to jest problemem a nie zbyt mało kolejnych biur.


Jeżeli maisto nie ma w tej chwili kasy na taki budynek to niech go nie buduje teraz tylko za 2 lata , proste! Nie stac mnie , nie kupuje . Ale za 2 lata to juz może obecnych  nie być przy korycie wiec trzeba to zrobic szybko teraz.  A tak poza tym liczba mieszkanców Lublina nie zmienila się znacząco od 25 lat , a ilu w tym czasie przybyło urzedników?? Może to jest problemem a nie zbyt mało kolejnych biur.

rozwiń
Avatar
Gość / 3 września 2015 r. o 10:37
0

40 zł za metr powIerzchni biurowej??? Nic tylko budować dla miasta!!!!!! Lokale handlowo usługowe za taką stawkę się wynajmuje a nie pokoje dla urzędasów!!!!!!

wiesz wogóle jakie są stawki za wynajem w Lublinie, że tak pier...lisz jak potłuczony? kołtun pisowski w natarciu

Avatar
Gość / 3 września 2015 r. o 10:36
0

Miasto sprzedało działkę deweloperowi żeby on zbudował na niej biura i wynajmował miastu. Interes życia.. dla dewelopera!! Dlaczego majac działkę miasto samo nie stanie się inwestorem i zbuduje budynek dla siebie. Jaki prywatny inwestor by tak postapił?? No ale to jest P. Leńczuk , swój człowiek , znajomy królika. Czy na ten przekręt z wyborem Lenczuka jako wkonawcy biurowca był ogłoszony przetarg czy odbyło się to na gębę przy ośmiorniczkach??

miasto nabędzie budynek po 2 latach takie są zapisy umowy, bo w tej chwili nie ma 200 mln zł na jego budowę, a wynajmując część tego biurowca chce skupić wszystkich urzędników w jednym miejscu dla wygody mieszkańców i płacić jeden czynsz a nie za 20 lokalizacji w których wynajmuje biura

miasto nabędzie budynek po 2 latach takie są zapisy umowy, bo w tej chwili nie ma 200 mln zł na jego budowę, a wynajmując część tego biurowca chce skupić wszystkich urzędników w jednym miejscu dla wygody mieszkańców i płacić jeden czynsz a nie za 20 lokalizacji w których wynajmuje biura

rozwiń
Avatar
Mirek wić / 2 listopada 2018 r. o 18:41
0
Największy oszust 
Avatar
Iżycki Mirek / 2 listopada 2018 r. o 18:40
0
Uwaga edward Lenczuk to jeden z największych złodziei z magi lubelskiej . Całe życie kradł i miał znajomości . Złodziej numer 1 w Lublinie . Największy kłamca i złodziej .
Avatar
Gość / 4 września 2015 r. o 08:52
0

To żyd jest ?

Avatar
Gość / 3 września 2015 r. o 22:42
0
Czy ten deweloper Edward Leńczuk nie był kilka lat temu prezydentem Lublina?
Avatar
Gość / 3 września 2015 r. o 18:27
0
łańcuszek św antoniego pierwszy wysłał deweloper
Avatar
Gość / 3 września 2015 r. o 16:19
0
Kręgielnia Budynek sprzedany. A gdzie media są co wszystko blokują. Mam tu na myśli budynek byłego komendanta obozu w Bełżcu gdzie PKP SA chciała sprzedać budynek a media podniosły raban. Tak samo powinno być i w tym przypadku. W budynku w Bełżcu mieszkał komendant obozu a w budynku w Lublinie była kręgielnia dowódcy SS w Lublinie. Identyczny przypadek w Lublinie można sprzedać( bo liczy się kasa ) a w Bełżcu już nie. Polska paranoja.
Avatar
Gość / 3 września 2015 r. o 13:21
0
Szkoda kolejnego charakterystycznego budynku w mieście tak dobrze wpisanego w otoczenie (kino Kosmos, budynki Weterynarii, planowane wyburzenie PDTu). Inwestycja dewelopera (Orion) współpracującego z Miastem zupełnie zniszczyła urokliwy charakter tego miejsca z wartościową zabudową. Link do filmu przedstawiającego budynek planowany do wyburzenia: www.youtube.com/watch?v=uXjirWzwCzM&feature=youtu.be
Avatar
Gość / 3 września 2015 r. o 12:48
0

miasto nabędzie budynek po 2 latach takie są zapisy umowy, bo w tej chwili nie ma 200 mln zł na jego budowę, a wynajmując część tego biurowca chce skupić wszystkich urzędników w jednym miejscu dla wygody mieszkańców i płacić jeden czynsz a nie za 20 lokalizacji w których wynajmuje biura


Jeżeli maisto nie ma w tej chwili kasy na taki budynek to niech go nie buduje teraz tylko za 2 lata , proste! Nie stac mnie , nie kupuje . Ale za 2 lata to juz może obecnych  nie być przy korycie wiec trzeba to zrobic szybko teraz.  A tak poza tym liczba mieszkanców Lublina nie zmienila się znacząco od 25 lat , a ilu w tym czasie przybyło urzedników?? Może to jest problemem a nie zbyt mało kolejnych biur.


Jeżeli maisto nie ma w tej chwili kasy na taki budynek to niech go nie buduje teraz tylko za 2 lata , proste! Nie stac mnie , nie kupuje . Ale za 2 lata to juz może obecnych  nie być przy korycie wiec trzeba to zrobic szybko teraz.  A tak poza tym liczba mieszkanców Lublina nie zmienila się znacząco od 25 lat , a ilu w tym czasie przybyło urzedników?? Może to jest problemem a nie zbyt mało kolejnych biur.

rozwiń
Avatar
Gość / 3 września 2015 r. o 10:37
0

40 zł za metr powIerzchni biurowej??? Nic tylko budować dla miasta!!!!!! Lokale handlowo usługowe za taką stawkę się wynajmuje a nie pokoje dla urzędasów!!!!!!

wiesz wogóle jakie są stawki za wynajem w Lublinie, że tak pier...lisz jak potłuczony? kołtun pisowski w natarciu

Avatar
Gość / 3 września 2015 r. o 10:36
0

Miasto sprzedało działkę deweloperowi żeby on zbudował na niej biura i wynajmował miastu. Interes życia.. dla dewelopera!! Dlaczego majac działkę miasto samo nie stanie się inwestorem i zbuduje budynek dla siebie. Jaki prywatny inwestor by tak postapił?? No ale to jest P. Leńczuk , swój człowiek , znajomy królika. Czy na ten przekręt z wyborem Lenczuka jako wkonawcy biurowca był ogłoszony przetarg czy odbyło się to na gębę przy ośmiorniczkach??

miasto nabędzie budynek po 2 latach takie są zapisy umowy, bo w tej chwili nie ma 200 mln zł na jego budowę, a wynajmując część tego biurowca chce skupić wszystkich urzędników w jednym miejscu dla wygody mieszkańców i płacić jeden czynsz a nie za 20 lokalizacji w których wynajmuje biura

miasto nabędzie budynek po 2 latach takie są zapisy umowy, bo w tej chwili nie ma 200 mln zł na jego budowę, a wynajmując część tego biurowca chce skupić wszystkich urzędników w jednym miejscu dla wygody mieszkańców i płacić jeden czynsz a nie za 20 lokalizacji w których wynajmuje biura

rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 24 września 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 24 września 2020 r.

LUK Politechnika Lublin – Mickiewicz Kluczbork 3:0, Avia wygrała w Jaworznie [zdjęcia]
galeria

LUK Politechnika Lublin – Mickiewicz Kluczbork 3:0, Avia wygrała w Jaworznie [zdjęcia]

Udane rozpoczęcie sezonu w Tauron I Lidze siatkarzy LUK Politechniki i Polskiego Cukru Avii. Lublinianie pokonali u siebie Mickiewicza Kluczbork 3:0. Taki sam wynik w Jaworznie osiągnęli świdniczanie, którzy pewnie ograli tamtejszy MCKiS.

Stal Stalowa Wola – Podlasie Biała Podlaska 3:2. Punkt był bardzo blisko

Stal Stalowa Wola – Podlasie Biała Podlaska 3:2. Punkt był bardzo blisko

Pechowa porażka drużyny Władimira Geworkjana. W 87 minucie Podlasie wyrównało stan meczu ze Stalą Stalowa Wola na 2:2. Niestety, gospodarze zdążyli strzelić jeszcze zwycięskiego gola.

Pod Lublinem kierowcy jeżdżą jednym pasem S19. Budowa na półmetku

Pod Lublinem kierowcy jeżdżą jednym pasem S19. Budowa na półmetku

Na budowie drogi ekspresowej S19, na ok. 5-kilometrowym odcinku DK 19 między Zemborzycami Tereszyńskimi a Strzeszkowicami Dużymi, w poniedziałek wykonawca wprowadził tymczasową organizację ruchu.

Okna do domu w stylu industrialnym

Okna do domu w stylu industrialnym

Styl industrialny charakteryzuje wykorzystanie surowych materiałów oraz kolorystyki opartej na przemysłowych akcentach. Jest to też styl bazujący na otwartej przestrzeni i ściśle ze sobą połączonych elementach aranżacyjnych. Podpowiadamy, jak dobrać okno do wnętrza w stylu industrialnym.

Więcej zieleni w Lublinie. Zamiast miejsc parkingowych będą krzewy i drzewa

Więcej zieleni w Lublinie. Zamiast miejsc parkingowych będą krzewy i drzewa

Na ul. Chopina zamiast miejsc parkingowych na chodniku mają się pojawić krzewy i drzewa. To jedna ze zmian szykowanych przez Urząd Miasta, który ogłosił przetarg na nową zieleń, w tym obiecywany od dawna żywopłot mający ukrócić dzikie parkowanie na skraju pl. Kaczyńskiego. Gdzie jeszcze pojawią się nowe liście?

Online i na żywo - kulturalne atrakcje DDK Węglin i Czuby Południowe
25 września 2020, 18:00

Online i na żywo - kulturalne atrakcje DDK Węglin i Czuby Południowe

W ramach programu "Kultura w sieci" Dzielnicowe Domy Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) i Czuby Południowe (ul. Wyżynna 16) zaproszą w najbliższych dniach na wiele ciekawych atrakcji zarówno online, jak i stacjonarnie.

Nowy sprzęt dla Młodzieżowego Domu Kultury w Puławach

Nowy sprzęt dla Młodzieżowego Domu Kultury w Puławach

Dzięki unijnemu projektowi puławski MDK jeszcze w tym roku otrzyma szereg nowych urządzeń audio-wideo, m.in. aparat fotograficzny, kamerę, oświetlenie i nagłośnienie studyjne. Całe zadanie będzie kosztowało ponad 40 tys. zł.

Lubartów: Elektryczne hulajnogi i skutery jeszcze zostają

Lubartów: Elektryczne hulajnogi i skutery jeszcze zostają

Nie stygły akumulatory taksówkach elektrycznych, które we wtorek bezpłatnie woziły mieszkańców Lubartowa. Był to jeden z akordów „Tygodnia zrównoważonego transportu”, który trwał od 16 do 22 września. W mieście zostały jeszcze elektryczne skutery i hulajnogi. Będzie można z nich korzystać do 15 października.

Lubelskie: Rolnik odnalazł na łące ciało poszukiwanego mężczyzny

Lubelskie: Rolnik odnalazł na łące ciało poszukiwanego mężczyzny

Tragicznie zakończyły się poszukiwania zaginionego 37-latka z Włodawy, którego od wczoraj szukali włodawscy policjanci wspomagani przez inne służby.

Żywa Biblioteka w Zamościu. To będą niezwykłe spotkania
26 września 2020, 10:00

Żywa Biblioteka w Zamościu. To będą niezwykłe spotkania

W sobotę, przez sześć godzin w Zamościu będzie można rozmawiać z osobami, które chcą walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. Postanowiły opowiedzieć o swoich problemach i życiu. Każda z nich to członek jakiejś mniejszości lub osoba borykająca się z ograniczeniami.

Lublin: Jego projekt do budżetu obywatelskiego został odrzucony. Podejrzewa, że to żart

Lublin: Jego projekt do budżetu obywatelskiego został odrzucony. Podejrzewa, że to żart

Pojawiają się kolejne odwołania od decyzji komisji oceniającej projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego na rok 2021. Przypomnijmy: komisja zdyskwalifikowała – co jest równoznaczne z niedopuszczeniem do głosowania – niemal co drugi pomysł. Termin składania odwołań upływa w czwartek.

Lublinianka - Avia 0:3, Wisła Puławy i Stal Kraśnik też grają dalej w Pucharze Polski

Lublinianka - Avia 0:3, Wisła Puławy i Stal Kraśnik też grają dalej w Pucharze Polski

Wielkich problemów z awansem do kolejnej rundy Pucharu Polski w okręgu lubelskim nie mieli piłkarze Łukasza Mierzejewskiego. Avia Świdnik wygrała w środę z Lublinianką 3:0

Orlęta Spomlek - Wólczanka 1:6. Pogrom w Radzyniu Podlaskim

Orlęta Spomlek - Wólczanka 1:6. Pogrom w Radzyniu Podlaskim

Nie takiego wyniku spodziewali się w środę kibice Orląt Spomlek. Piłkarze Artura Bożyka w zaległym meczu trzeciej kolejki przegrali u siebie z Wólczanką Wólka Pełkińska aż... 1:6.

Uwaga, będą nowe znaki drogowe. Sprawdź jak wyglądają

Uwaga, będą nowe znaki drogowe. Sprawdź jak wyglądają

Do połowy przyszłego roku na drogach pojawią się nowe znaki. Ułatwią jazdę w mieście, po drogach ekspresowych oraz lepiej będą ostrzegać o punktach kontroli prędkości.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!