Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 września 2018 r.
8:35

Alarmujący raport o stanie powietrza w woj. lubelskim. A uchwały antysmogowej nadal nie ma

0 38 A A
(fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Dbaj o zdrowie – nie oddychaj. Tak tytułuje swój wrześniowy raport o jakości powietrza w Polsce Najwyższa Izba Kontroli. W Lubelskiem najwięcej niebezpiecznego pyłu PM10 odnotowano w Chełmie, a w Białej Podlaskiej najwyższe stężenie benzo(a)pirenu. Ale na wojewódzką uchwałę antysmogową na razie nie mamy co liczyć.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chełmianie po zapoznaniu się z raportem NIK dotyczącym czystości powietrza w kraju mają powody do obaw. Z opracowania wynika, że ich miasto pod względem występowania groźnego dla płuc pyłu PM10 (cząstki o średnicy do 10 mikrometrów) przoduje w województwie lubelskim. W 2016 r. dopuszczalna norma tych pyłów była przekraczana przez 48 dni, czyli o dwa dni więcej niż rok wcześniej.

Niezdrowe powietrze jest też w Białej Podlaskiej. Według NIK odnotowano tu najwyższy poziom benzo(a)pirenu w woj. lubelskim. W porównaniu do zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia norma była przekroczona aż 25-krotnie. Z kolei każdy mieszkaniec Lublina wydycha rocznie taką ilość tej substancji, która znajduje się w 946 papierosach (według kalkulatora opracowanego przez Krakowski Alarm Smogowy).

Czyste powietrze

– Raportu NIK nie można bagatelizować – przyznaje Andrzej Wereszczyński, kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie. – Niestety w Chełmie ponadnormatywny poziom pyłów w powietrzu utrzymuje się już od kilku lat. W pierwszej kolejności winny jest system ogrzewania domostw. Wielu gospodarzy posesji korzysta z przestarzałych pieców. Wiele do życzenia pozostawia też jakość używanego opału.

Ta sytuacja nie dotyczy tylko Chełma. Dla całego województwa dane też są alarmujące: według NIK w 2017 roku przez aż 42 dni była przekroczona dobowa norma stężenia pyłu PM10. Zdaniem kierownika Wereszczyńskiego nadzieję na poprawę sytuacji niesie rządowy program „Czyste powietrze”. Jego adresatami są wszyscy właściciele budynków nie przyłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Mogą oni liczyć na znaczące, nawet do 90 proc., dofinansowanie takich proekologicznych przedsięwzięć jak wymiana pieców na nowocześniejsze, termoizolacje, modernizacje kominów, czy wymianę okien. – Wszystko to automatycznie przyczyni się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania budynków – dodaje Wereszczyński. – A mniej wytworzonej energii, to odpowiednio mniejsze zanieczyszczenie powietrza.

Ubóstwo energetyczne

Problem smogu jak bumerang wraca przed każdym sezonem grzewczym. Tzw. uchwały antysmogowe przyjęły już samorządy ośmiu województw. Prace nad takim dokumentem trwają również w sejmiku województwa lubelskiego. Przed wakacjami odbyły się konsultacje społeczne w tej sprawie i za opracowaniem uchwały dla naszego regionu opowiedziało się 70 proc. mieszkańców i nieco połowa samorządów.

– Wśród władz jest bardzo niska świadomość tego, że to na nich ciąży obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków do życia, żeby mieszkańcy mogli bezpiecznie oddychać – przyznaje Bożena Lisowska, radna wojewódzka PO i przewodnicząca sejmikowego zespołu ds. uchwały antysmogowej.

17-osobowe gremium, w skład którego wchodzą m.in. przedstawiciele środowiska naukowego, pod koniec września ma opracować założenia do uchwały, bazując na rozwiązaniach przyjętych w innych regionach. – Musimy przede wszystkim rozwiązać problem ubóstwa energetycznego, czyli wesprzeć najbiedniejszych mieszkańców, którzy zmuszeni są palić w piecach paliwami bardzo niskiej jakości. Konieczne są też kampanie edukacyjne, bo ludzie nadal palą śmieciami, paletami czy meblami, nie zdając sobie sprawy, że w ten sposób trują sami siebie – dodaje Lisowska.

Ale obecny sejmik, z uwagi na październikowe wybory, raczej nie zdąży już zagłosować nad uchwałą.

Zobacz także: „Polska jest czarnym punktem na mapie Europy”. Raport NIK o zanieczyszczeniu powietrza

Wideo: TVN 24 / x-news

Komentarze 38

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 17 września 2018 o 09:44
+44
Mam kilkadziesiąt wysokich drzew na posesji. Moje drzewa produkują tlen, pochłaniają zanieczyszczenia. Gdy inni wycinają, ja w dalszym ciągu je pielęgnuje. Czy państwo docenia mnie za proekologiczna postawę? NIE!
Avatar
tak się walczy ze smogiem / 17 września 2018 o 09:48
+30
polityka.pl/tygodnikpolityka/twojemiasto/1758862,1,specustawa-mieszkaniowa-pis-faworyzuje-deweloperow.read
Avatar
bj / 17 września 2018 o 09:53
+28
Ciekawe ile w takim Lublinie wycięto drzew dzięki "Lex Szyszko"? Jak myślicie?
Avatar
Gość / 17 września 2018 o 08:47
+24
pis zabrał kompetencje samorządowi w materii ochrony środowiska i przekazał wojewodzie więc nie ma się co dziwić, że nie ma żadnych kroków w sprawie smogu. podziękujmy im za trucie nas przy urnach 21 wyborczych października
Avatar
Gość / 17 września 2018 o 12:06
+21
Rząd absolutnie nic nie robi w sprawie smogu. Wszystko na barkach samorządów!
Avatar
obser / 17 września 2018 o 11:34
+20
wystarczy przejechac po dzielnicach willowych i mamy winnych, zapach smieci, gumy, tw,sztuczne itp....
Avatar
obser / 17 września 2018 o 10:19
+19
W gm. Milejów wiele osób protestuje przeciwko budowie na tym terenie spalarni zwłok i spalani odpadów medycznych natomiast jest wiele takich gospodarstw gdzie w piecach c.o. spala się wszystkie odpady oprócz szkła. Takich trucicieli łatwo jest ustalić - po prostu wystarczy się przejechać przez wieś w dniu odbioru śmieci segregowanych. W projektowanych spalarniach obowiązują reżimy technologiczne procesu spalania i szkodliwość ich oddziaływania na środowisko nie jest wielka. Natomiast systematyczne spalanie plastikowych opakowań i innych substancji chemicznych szkodzi najbliższemu otoczeniu i kumuluje zanieczyszczenia w powietrzu atmosferycznym i tutaj jakoś nikt nie protestuje chociaż naganne zachowania sąsiadów mają charakter ciągły.
W gm. Milejów wiele osób protestuje przeciwko budowie na tym terenie spalarni zwłok i spalani odpadów medycznych natomiast jest wiele takich gospodarstw gdzie w piecach c.o. spala się wszystkie odpady oprócz szkła. Takich trucicieli łatwo jest ustalić - po prostu wystarczy się przejechać przez wieś w dniu odbioru śmieci segregowanych. W projektowanych spalarniach obowiązują reżimy technologiczne procesu spalania i szkodliwość ich oddziaływania na środowisko nie jest wielka. Natomiast systematyczne spalanie plastikowych opakowań i innych sub... rozwiń
Avatar
Gość / 17 września 2018 o 10:29
+12
Zanieczyszczenia zawarte w ściekach przemysłowych z kurzych ferm : azot całkowity 50 ton/rok, fosfor całkowity 5000 kg/rok, ogólny węgiel organiczny 50 ton/rok,
Avatar
PODWYZKI DLA SWOICH LUDZI / 17 września 2018 o 08:59
+7
IDĘ O ZAKŁAD, ŻE P0 WYBORACH PIERWSZYMI UCHWAŁAMI BĘDĄ PODWYŻKI DLA SWOJAKÓW Z RODZINEK
Avatar
Gość / 17 września 2018 o 12:50
+5
Najbardziej zanieczysza powietrze przecietny polski cebulak w szrocie sprowadzonym z Zachodu; a ze jest tej cebuli wiekszosc to trucie odbywa sie na potege bo cebulowy Wielmoża nie moze przejsc na wlasnych nogach 100 metrow i dltaego rosnie mu d..sko i bebech.
Avatar
jan / 23 września 2018 o 23:15
+1
platfusy zwyciężą i od razu powietrze będzie zdrowsze
Avatar
Hans Klos / 20 września 2018 o 12:11
+1
Tak a na Wrotkowie zbudują spalarnię słomy, bo co. bo mogą..! Co za geniusz wymyślił zwożenie słomy do miasta żeby potem ją tam spalić..? I ponoć sam przeprowadził 'analizy', że to nie będzie szkodliwe a sąd to przyklepał. I dziwnym trafem Pan Żuk nie zdołał tego zablokować.
Avatar
Stefan / 20 września 2018 o 09:32
+1
Propagujcie sposób palenia w piecach CO od góry, jest o tym sporo w internecie. Od kiedy się o tym sposobie dowiedziałem to ja i moi sąsiedzi palimy w piecach CO od góry. Oszczędzamy na paliwie (drewno, węgiel), pali się dłużej i ciut cieplej w domu. W znacznej większości pieców tak można palić. Polecam
Avatar
Gość / 18 września 2018 o 22:21
+1
Głosujemy na Partię Zielonych !.
Avatar
w.k.u.r.w.i.o.n.y / 18 września 2018 o 09:44
+2
żeby kupić węgiel dobrej jakości trzeba płacić krocie.Wiekszosci ludzi nie stać na opał wysokiej jakości.Na co ludzi stać tym pałą i nie dziwcie się że jest jak jest.Dajcie ludziom godziwe zarobki A nie jałmużnę i rozwiążą się wszystkie kłopoty...
Avatar
Gość / 17 września 2018 o 22:50
+3
Po co w Białej czyste powietrze. Ważne, że mają pomnik Lecha. To się liczy, a nie jakieś bzdety typu trujące powietrze. Prezydent z pis wie lepiej co ludziom potrzeba
Avatar
gosc / 17 września 2018 o 16:24
0
Najbardziej zanieczysza powietrze przecietny polski cebulak w szrocie sprowadzonym z Zachodu; a ze jest tej cebuli wiekszosc to trucie odbywa sie na potege bo cebulowy Wielmoża nie moze przejsc na wlasnych nogach 100 metrow i dltaego rosnie mu d..sko i bebech.
 A jak tam u szparagowych i czosnkowych ?
Avatar
l / 17 września 2018 o 15:02
+4
Strefy zeroemisyjne w miastach, uwzględnienie w przepisach COROCZNEGO WYMOGU PRZEGLĄDU INSTALACJI KOMINOWEJ - dziś wymóg tyczy jedynie spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot, niestety nie dotyczy domów. W komunie spółdzielnie kominiarskie sprawdzały co roku takie domy, bo przepisy były adekwatne. W Krakowie, po 6 latach batalii uchwalono całkowitu zakaz palenia drewnem w kominkach!!! Corocznie z powodu smogu w Polsce przedwcześnie umiera 19000 osób. Eksterminacja na własne życzenie.
Avatar
Gość / 17 września 2018 o 13:49
-2
Ekolodzy rzucili się na samochody które nijak mają się do przekroczonych norm. Tymczasem wycinka drzew idzie w najlepsze.
Avatar
Gość / 17 września 2018 o 12:50
+5
Najbardziej zanieczysza powietrze przecietny polski cebulak w szrocie sprowadzonym z Zachodu; a ze jest tej cebuli wiekszosc to trucie odbywa sie na potege bo cebulowy Wielmoża nie moze przejsc na wlasnych nogach 100 metrow i dltaego rosnie mu d..sko i bebech.
Zobacz wszystkie komentarze 38

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Darmowe szczepienia dla dziewczynek przeciwko HPV. "Kto pierwszy, ten lepszy”

Darmowe szczepienia dla dziewczynek przeciwko HPV. "Kto pierwszy, ten lepszy” 0 7

Rozpoczęła się akcja finansowanych przez samorząd Lublina szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) odpowiedzialnemu za raka szyjki macicy. Z zabiegów może skorzystać 700 dziewczynek z rocznika 2008. Obowiązywać będzie zasada "kto pierwszy, ten lepszy”.

Erd – MKS Perła 29:24. MIstrzynie Polski walczyły dzielnie na Węgrzech

Erd – MKS Perła 29:24. MIstrzynie Polski walczyły dzielnie na Węgrzech 0 0

Trzecia kolejka Pucharu EHF i druga porażka lublinianek. W sobotę MKS Perła przegrał na Węgrzech z tamtejszych Erd 24:29. Efekt? Drużyna Roberta Lisa zamyka tabelę grupy C z jednym punktem na koncie.

Hetman Zamość - Stal Kraśnik 1:1. Wynik jest najmniej istotny

Hetman Zamość - Stal Kraśnik 1:1. Wynik jest najmniej istotny 0 2

Remisem 1:1 zakończył się sobotni sparing w Zamościu pomiędzy tamtejszym Hetmanem, a Stalą Kraśnik.

Ratusz straci część dotacji?

Ratusz straci część dotacji? 0 4

Zwrotu prawie 12 tys. zł domaga się od władz miasta Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, który skontrolował przetarg na nowe skrzydło Domu Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego. W nowej części urządzona ma być placówka służąca rozwojowi i integracji osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Seria wypadków w Tatrach. Dwóch turystów nie żyje
film

Seria wypadków w Tatrach. Dwóch turystów nie żyje 0 0

Zakopane (woj. małopolskie). W Tatrach w czasie wspinaczki zginęło dwóch turystów. Były to dwa różne wypadki. Do pierwszego zdarzenia doszło przed południem na szlaku prowadzącym na Rysy.

Polonia Warszawa - Avia Świdnik 2:0. Wyniki przyjdą z czasem

Polonia Warszawa - Avia Świdnik 2:0. Wyniki przyjdą z czasem 0 0

Avia Świdnik przegrała w pierwszym meczu kontrolnym z trzecioligowcem z grupy pierwszej – Polonią Warszawa 0:2. Obie bramki rywale zdobyli jednak w samej końcówce spotkania.

Pochodzący z Majdana Sobieszczańskiego bp Stanisław Stefanek spocznie w katedrze w Łomży

Pochodzący z Majdana Sobieszczańskiego bp Stanisław Stefanek spocznie w katedrze w Łomży 0 4

W czwartek w Łomży odbędą się główne uroczystości pogrzebowe bp. Stanisława Stefanka – informuje za biskupem łomżyńskim Januszem Stepnowskim Konferencja Episkopatu Polski. Biskup Stanisław Stefanek zmarł wczoraj w jednym ze szpitali w Lublinie. Miał 84 lata.

Trwa Board Mania. To najdłuższy w Polsce konwent gier planszowych i karcianych [ZDJĘCIA]
galeria

Trwa Board Mania. To najdłuższy w Polsce konwent gier planszowych i karcianych [ZDJĘCIA] 4 0

W Centrum Spotkania Kultur trwa Board Mania. To już siódma edycja "najdłuższego w Polsce konwentu poświęconemu grom bez prądu".

Dachowanie auta w Lublinie. Dwie osoby przewiezione do szpitala
ALARM24

Dachowanie auta w Lublinie. Dwie osoby przewiezione do szpitala 32 8

Do wypadku doszło w sobotę wieczorem na rondzie ul. Nadbystrzyckiej, Jana Pawła II i Krochmalnej w Lublinie. Po zderzeniu dwóch samochodów, jeden z nich – opel dachował.

Opiekuje się nieuleczalnie chorymi córkami. "Codziennie mam chwile zwątpienia"
Magazyn

Opiekuje się nieuleczalnie chorymi córkami. "Codziennie mam chwile zwątpienia" 1 0

Codziennie mam chwile zwątpienia, wstaję rano i myślę, że nie dam rady. Ale wiem, że muszę, dla moich dzieci - mówi Małgorzata Wójcik z Lublina, która opiekuje się dwiema córkami cierpiącymi od urodzenia na nieuleczalne pęcherzowe oddzielanie się naskórka

Niewiele brakowało do tragedii. Przewrócił się ciągnik. W kabinie były dzieci

Niewiele brakowało do tragedii. Przewrócił się ciągnik. W kabinie były dzieci 29 11

Policjanci będą wyjaśniać okoliczności zdarzenia, które miało miejsce dziś rano w Gościeradowie Ukazowym (powiat kraśnicki). W czasie przewożenia drewna z lasu przewrócił się ciągnik rolniczy z przyczepami. W kabinie znajdowały się cztery osoby, w tym dzieci w wieku 7 i 15 lat.

Górnik Łęczna – Orlęta Spomlek 1:1 [zdjęcia]
galeria

Górnik Łęczna – Orlęta Spomlek 1:1 [zdjęcia] 0 8

W sobotę pierwszy mecz kontrolny rozegrali piłkarze Górnika Łęczna. Rywalem drugoligowca były Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski. Do przerwy to goście prowadzili 1:0, ale po zmianie stron zielono-czarni doprowadzili do wyrównania.

"Boże Ciało" walczy o Oscara. "To bardzo uniwersalny film"
Magazyn
galeria

"Boże Ciało" walczy o Oscara. "To bardzo uniwersalny film" 16 3

Polski film "Boże Ciało" odniósł wielki międzynarodowy sukces i otrzymał nominację do Oscara. Najnowszy obraz Jana Komasy przyciągnął nie tylko polskich widzów, ale został również dostrzeżony na Zachodzie

Wisła Puławy zremisowała sparing z Pogonią Siedlce

Wisła Puławy zremisowała sparing z Pogonią Siedlce 0 0

Pierwszy mecz kontrolny mają za sobą piłkarze z Puław. Wisła zremisowała w Siedlcach z tamtejszą Pogonią 0:0.

Łęczna: Kary zbiorowe za brak segregacji śmieci

Łęczna: Kary zbiorowe za brak segregacji śmieci 0 12

Do marca radni rady miasta mają zadecydować o zmianach w systemie zagospodarowana odpadami. Na najbliższej sesji ustalą jakie kary mieszkańcy zapłacą za śmieci niesegregowane. Mówi się, że mogą wynosić nawet czterokrotność dotychczasowej opłaty.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.