Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 listopada 2019 r.
15:49

Dług szpitali rośnie w zatrważającym tempie. Będzie program naprawczy

16 39 A A
(fot. Urząd Marszałkowski )

Przenoszenie oddziałów między szpitalami i współpraca z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. To tylko część zmian, które mają pomóc w zatrzymaniu rosnącego w zatrważającym tempie długu placówek marszałkowskich przekraczającego już 900 mln zł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak wyliczył Urząd Marszałkowski, dług szpitali podległych samorządowi województwa, który wynosi już 910 mln zł, rośnie w ciągu miesiąca aż o 11 mln zł, w ciągu dnia o 350 tys. zł, a w ciągu godziny o 14 tys. zł.

– Żeby nie dopuścić do zapaści i uzdrowić służbę zdrowia w województwie lubelskim musimy podjąć konkretne działania. Niektóre z nich mogą być bolesne, ale są niezbędne – podkreślił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek województwa lubelskiego. – Konieczne jest przeorganizowanie działań w szpitalach, aby uzyskać efekt ekonomiczny, który zatrzyma narastający dług – dodał Wojciechowski.

Ma w tym pomóc „Lubelska pełnoprofilowa ochrona zdrowia”, dokument przygotowany przez Departament Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego we współpracy ze Społeczną Radą ds. Ochrony Zdrowia oraz dyrektorami szpitali marszałkowskich. Zaakceptował go już zarząd województwa.

Jak tłumaczył wczoraj Piotr Matej, dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, dokument ma charakter diagnostyczny i pokazuje kierunki zmian. Jednym z nich ma być przenoszenie jednoimiennych oddziałów pomiędzy szpitalami.

- Teraz mamy np. cztery neurologie i cztery urologie. Nie mówimy o likwidacji któregoś z nich, ale o ewentualnym przemieszczeniu pomiędzy naszymi szpitalami wraz z potencjałem finansowym, technicznym i ludzkim - wyjaśnił Matej i zaznaczył: Nie oznacza to też masowych zwolnień, bo ten personel znajdzie pracę w tym samym szpitalu lub w innym miejscu.

Urząd marszałkowski zapewnia też, że nie będzie masowej likwidacji łóżek. – Taka decyzja musi być poprzedzona szczegółową analizą. Łóżka, które rzeczywiście będą potrzebne na oddziale nie będą likwidowane – zaznaczył Matej.

Na razie jednak nie wiadomo, których szpitali miałoby to dotyczyć. Szczegóły mają być znane za około dwa miesiące.

– Trwają konsultacje w tej kwestii z dyrektorami szpitali wojewódzkich. Następnie ten plan zmian będzie musiał zaakceptować NFZ, bo za przeniesieniem oddziałów musi iść również zgoda na przeniesienie finansowania do innego szpitala - tłumaczył dyr. Matej.

Konieczna jest też współpraca z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. - Chodzi o zamianę zobowiązań długoterminowych i wymagalnych na zobowiązania, które będą możliwe do obsłużenia przez szpital – zaznacza Matej i dodaje, że takie rozmowy toczą się już w sprawie lidera wśród szpitalnych dłużników czyli szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie, a także szpitala wojewódzkiego w Chełmie i Szpitala Neuropsychiatrycznego.

Urząd marszałkowski chce także postawić na e-usługi, profilaktykę (w tym nowe programy), a także współpracę z innymi szpitalami czy turystykę medyczną.

e-Wydanie

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 o 16:16
+24
Kiedy w końcu czołowi politycy PiS przestaną udawać, że fundusze które idą na służbę zdrowia są wystarczające? Trzeba zabrać z innej kupki i przenieść na tą z napisem NFZ, inaczej zakończy się to katastrofą a największymi ofiarami będziemy my, obywatele. Szpitale nie zadłużają się coraz bardziej dlatego, że ktoś ma takie widzimisię, tylko dlatego, że dostają niewystarczające i niewspółmierne do potrzeb, środki a nikt przy zdrowych zmysłach nie odmówi pomocy w szpitalu potrzebującemu.
Avatar
janusz bożym / 20 listopada 2019 o 18:22
+20
Wywalajcie dalej dyrektorów nie z powodu ich braku kompetencji a tylko dlatego ze na stanowisku byli obsadzeni przez poprzedników. Czy był dobrym dyrektorem nie ma znaczenia bo był od nich a trzeba wsadzić swoich.  Obsadzanie na stanowisku dyrektora kolesi którzy rozpieprzyli polfe lublin bo mieli za zadanie jej sprywatyzowanie, rozwalić tehand po drodze.  A w najbardziej zadłużonym szpitalu pod pretekstem zlego zarzadzania funansami zatrudnia się byłego dyrektora ds ekonomicznych ze szpitala który po jego odejsciu okazuje sie tonie również w długach mimo że to szpital kliniczny finansowany z innych źródeł. Dyrektora który szpital neuropschiatryczny wyprowadził na prostą, odnowił i inwestował wymienić na takiego co chce zamykać oddziały. Wsadzanie kolesi na stanowisku doradzców, konsultantów itp. Mnożenie stołków. To jest oszczędność ?! Szpital nie ma zarabiać !!! szpital ma leczyć i to jest jego misja społeczna. po to ciężko pracujacy ludzie płacą ubezpieczenie by być godnie leczonym a nie dopłacać za prywatne wizyty !!! To gdzie są te pieniądze?
Wywalajcie dalej dyrektorów nie z powodu ich braku kompetencji a tylko dlatego ze na stanowisku byli obsadzeni przez poprzedników. Czy był dobrym dyrektorem nie ma znaczenia bo był od nich a trzeba wsadzić swoich.  Obsadzanie na stanowisku dyrektora kolesi którzy rozpieprzyli polfe lublin bo mieli za zadanie jej sprywatyzowanie, rozwalić tehand po drodze.  A w najbardziej zadłużonym szpitalu pod pretekstem zlego zarzadzania funansami zatrudnia się byłego dyrektora ds ekonomicznych ze szpitala który po jego odejsciu okazuje sie tonie równie... rozwiń
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 o 16:03
+20
A Pan Marszałek Stawiarski tak się z Przewodniczącym Mulawą chwalili że oddłużą szpitale .A tu niespodzianka i długi narastają w tempie iśćie ekspresowym.Wyrok trybunału konstytucyjnego pokazuje panowie gdzie jest problem.I wy o tym doskonale wiedzieliście ale w kampanii wyborczej waliliście na poprzedników jak w bęnen. NFZ oddział Lubelski musi mieć wiecej kasy do podziału.Załatwi to pewnie wasz kol Poseł Wojewoda ten z ostatniego rzędu w Sejmie.Pytał wczoraj o onkologię ziemi Lubelskiej w czasie expose Premiera .Zapomniał biedaczek że dopiero wojewodą był i tymi tematami zarządzał w imieniu Rządy Rzeczpospolitej Ale parcie na szkło ważniejsze. Panowie nie radzicie sobie ze służbą zdrowia i wyborcy was za to rozliczą oj szybko
A Pan Marszałek Stawiarski tak się z Przewodniczącym Mulawą chwalili że oddłużą szpitale .A tu niespodzianka i długi narastają w tempie iśćie ekspresowym.Wyrok trybunału konstytucyjnego pokazuje panowie gdzie jest problem.I wy o tym doskonale wiedzieliście ale w kampanii wyborczej waliliście na poprzedników jak w bęnen. NFZ oddział Lubelski musi mieć wiecej kasy do podziału.Załatwi to pewnie wasz kol Poseł Wojewoda ten z ostatniego rzędu w Sejmie.Pytał wczoraj o onkologię ziemi Lubelskiej w czasie expose Premiera .Zapomniał biedaczek że do... rozwiń
Avatar
Syn / 20 listopada 2019 o 18:53
+19
Pis dostał władze i nie radzi sobie, a co innego obiecywali w kampanii
Avatar
T / 20 listopada 2019 o 16:48
+18
Co tu na konferencji robi Wojciechowski który nic nie może, przecież za służbę zdrowia odpowiada Stawiarski wystarczy wejść na stronę Marszałkowskiego i sprawdzić kto i za co odpowiada. Ten artykuł pokazuje kolejny sukces Stawiarskiego czyli totalną zapaść służby zdrowia
Avatar
gość / 20 listopada 2019 o 16:49
+15
Czyli chciejstwo na zasadzie wiary, że samo mieszanie herbaty w szklance, bez dodania cukru, sprawi, że stanie się ona słodsza. Bzdura. Trwa walka lokalnych "kacyków" o utrzymanie własnych stołków, gdy zawalił się system opieki zdrowotnej. Złe finansowanie usług medycznych, brak jakiejkolwiek osoby koordynującej działania placówek medycznych i odpowiedzialnej za ich funkcjonowanie . Najfajniejsze jest to, że w większości zadłużonych placówkach od miesięcy przybywa pracowników administracyjnych, a pieniądze idą w koszty oddziałów i poradni.
Avatar
bat / 20 listopada 2019 o 18:57
+13
Wszyscy dyrektorzy szpitali w lubelszczyźnie, którzy byli ostatnio zwalniani pod szyldami niegospodarności, zadłużania placówek, braku planów naprawczych (te "słuszne" to zamykanie oddziałów i zatrudnianie "swoich" w administracji) są nadal dyrektorami, tylko wymienili się stołkami. Zepsułeś jedno, psuj dalej, bo odpowiedzialności żadnej nie poniesiesz. A pacjenci? A kogo to obchodzi, przecież już po wyborach, a potem znów się obieca i wyborcy "kupią" wszystko.
Avatar
Józef P. / 20 listopada 2019 o 17:02
+12
specjalista od wszystkiego wojciechowski uratuje nas od wszystkiego, to nasz wybawiciel od zła wszelkiego. AVE zbyszek
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 o 16:03
+12
Już mamy najmniejszą ilość lożek i lekarzy w Europie na ilość mieszkańców. Dobry czas dla Polski dobra zmiana to pogłębi
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 o 10:31
+11
Przyjrzyjcie się mieszkańcy ile kasy poszło w samym tylko Urzędzie Marszałkowskim i na zmiany dyrektorów w CSK których oni właśnie mianują. Czy to nie jest rozrzutność?
Avatar
Zmęczony / 29 listopada 2019 o 23:47
+5
Dziwię się że program naprawczy to tylko likwidacja oddziałów- to jest cięcie kosztów Miałem nadzieję że najgorszy "dyrektor" kompletny ignorant w każdej dziedzinie (również jako psychiatra) widząc co robi w szpitalu zostanie "zmieciony" przez urząd Marszałkowski a tu najlepsi kumple. Struktury lokalne PiS - patrzcie na wybory do Senatu!- wasz czas minął Jesteście niewiarygodni, niekompetentni, nijacy A Ci trzej muszkieterowie od służby zdrowia- kompromitujecie się Społeczeństwo was rozliczy Bo aż tak szkodząc służbie zdrowia przejedziecie do historii
Dziwię się że program naprawczy to tylko likwidacja oddziałów- to jest cięcie kosztów Miałem nadzieję że najgorszy "dyrektor" kompletny ignorant w każdej dziedzinie (również jako psychiatra) widząc co robi w szpitalu zostanie "zmieciony" przez urząd Marszałkowski a tu najlepsi kumple. Struktury lokalne PiS - patrzcie na wybory do Senatu!- wasz czas minął Jesteście niewiarygodni, niekompetentni, nijacy A Ci trzej muszkieterowie od służby zdrowia- kompromitujecie się Społeczeństwo was rozliczy Bo aż tak szkodząc służbie zdr... rozwiń
Avatar
gość / 23 listopada 2019 o 08:15
+2
Spółki niszczą szpitale !!!!! w obecnym czasie wszystkie prace pomocnicze wykonują pracownicy zatrudnieni w spółkach !!! (sprzątanie,gotowanie ,pranie,ochrona,karetki pogotowia itd.ciekawe czy ktoś liczył koszty.
Avatar
szer / 22 listopada 2019 o 11:18
+3
Bardzo szanuje lekarzy, a szczególnie operacyjnych (ciężka praca), ONI muszą dobrze zarabiać, gdyż ratują nasze życie. Wyobraź sobie że masz budżet domowy np. 3000 zł a sam czynsz, opłaty wynoszą 2000 zł zostaje Ci 1000 zł no to bierzesz kredyty i dług z miesiąca na miesiąc rośnie. Trzeba zrobić 2 dniową kontrolę i sprawdzić ile % budżetu szpitala idzie na wynagrodzenia lekarzy, dyrektorów, kierowników i służby pomocniczej, porównać te wyniki z budżetem szpitala i okaże się że nie ma pieniędzy na leczenie. Wszystkie te naprawy, restrukturyzacje nic nie dadzą, szkoda Waszych posiedzeń Panowie Marszałkowie.
Bardzo szanuje lekarzy, a szczególnie operacyjnych (ciężka praca), ONI muszą dobrze zarabiać, gdyż ratują nasze życie. Wyobraź sobie że masz budżet domowy np. 3000 zł a sam czynsz, opłaty wynoszą 2000 zł zostaje Ci 1000 zł no to bierzesz kredyty i dług z miesiąca na miesiąc rośnie. Trzeba zrobić 2 dniową kontrolę i sprawdzić ile % budżetu szpitala idzie na wynagrodzenia lekarzy, dyrektorów, kierowników i służby pomocniczej, porównać te wyniki z budżetem szpitala i okaże się że nie ma pieniędzy na leczenie. Wszystkie te naprawy, restrukturyza... rozwiń
Avatar
pacjent / 22 listopada 2019 o 08:16
+2
Taaak, PO, PSL, a może AWS i jeszcze tam inne. Słizba zdrowia od wielu, wielu lat choruje i z biegiem czasu pogrążą się w tej chrobie. Rządy się zmieniają, od ponad czterech lat mamy rządy dobrej zmiany, a takiej w służbie zdrowia nie widać. Najbardziej zadłużony lubelski szpital przy Kraśnickiej to horrendum - kto w ostatnich latach krzystał, albo próbował (bo wielu ludzi rezygnuje), ten wie o co chodzi.  
Avatar
kolega / 21 listopada 2019 o 12:04
+6
Służba zdrowia funkcjonuje jak ci Panowie, przestarzała, ociężała, przeżarta biurokracją i brakiem pomysłów. Jak ktoś taki zaniedbany i tłusty może zdrowo myśleć, jak sam jest chory!!
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 o 11:21
+6
Dzisiaj rano pojechałem zapisać się na rehabilitację i był tłum ludzi w kolejce. Jak policzyłem byłem 92 i zrezygnowałem bo jak stary i chory człowiek ma stać w kolejce przez 5 czy 6 godzin by się zapisać. Do szpitala też trudno się dostać a tu myślą o przeliczania łóżek i ograniczania. Będziecie mieli nas na sumieniu
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 o 10:31
+11
Przyjrzyjcie się mieszkańcy ile kasy poszło w samym tylko Urzędzie Marszałkowskim i na zmiany dyrektorów w CSK których oni właśnie mianują. Czy to nie jest rozrzutność?
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 o 10:26
+9
Roszady mające niby uzdrowić finanse nic nie pomogą bo tylko ograniczą dostęp do leczenia. Tyle było obiecywania że jest poprawa w ochronie zdrowia a będzie odwrotnie. Nie ma się co zastanawiać i niech Urząd Marszałkowski wystąpi po kasę do Premiera Mazowieckiego który tyle naobiecywał.
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 o 07:32
+4
Ta naprawa trwa już od 1990 roku podziękowania dla wszystkich OPCJI i głosujących na nich
Avatar
piotrek / 20 listopada 2019 o 23:47
+3
Kłamiesz, wojewoda nie odpowiada za szpitale, to sprawa marszałków, starostów.To bardzo dobrze,ze od razu nowy poseł upomina się o Centrum Onkologii.Widać wie, co jest ważne dla całego regionu.
Zobacz wszystkie komentarze 39

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Skoki narciarskie. Kubacki najlepszy z Polaków, dramat Żyły w drugiej serii
film

Skoki narciarskie. Kubacki najlepszy z Polaków, dramat Żyły w drugiej serii 0 0

W sobotę rozegrano pierwszy konkurs indywidualny w Niżnym Tagile. Po pierwszej serii kibice byli pełni radości bo Piotr Żyła plasował się na drugim miejscu z szansami na zwycięstwo. Niestety, drugi skok Polaka zepchnął go do trzeciej dziesiątki zawodów

Mobbing w sanepidzie? Zapowiadanej kontroli jeszcze nie było. "Nie chcemy niczego opóźniać"
Po naszej publikacji

Mobbing w sanepidzie? Zapowiadanej kontroli jeszcze nie było. "Nie chcemy niczego opóźniać" 4 1

Nadal nie rozpoczęła się wspólna kontrola wojewody i Głównego Inspektora Sanitarnego w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. Zapowiadana jeszcze na październik, miała dotyczyć zarzutów pracowników wobec szefowej stacji

Walczą o życie młodego jeża. "Maluch musiał długo czekać na pomoc"

Walczą o życie młodego jeża. "Maluch musiał długo czekać na pomoc" 0 2

Waży zaledwie 330 gram a jego wyniszczone ciałko prawie nie reaguje na bodźce – opisują stan zdrowia małego jeża członkowie Stowarzyszenia Leśne Pogotowie, którzy prowadzą Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Skrzynicach Drugich (powiat lubelski). Trwa walka o życie zwierzęcia.

Potrącenie pieszego. Są utrudnienia na trasie Lublin-Lubartów
Z OSTATNIEJ CHWILI

Potrącenie pieszego. Są utrudnienia na trasie Lublin-Lubartów 0 0

Do potrącenia mężczyzny doszło na drodze krajowej nr 19 między Lublinem a Lubartowem. W miejscu wypadku – w Leonowie występują utrudnienia w ruchu.

Wybrzeże Gdańsk – Azoty Puławy 25:26

Wybrzeże Gdańsk – Azoty Puławy 25:26 0 0

Niezwykle ciężką batalię mają za sobą szczypiorniści z Puław. Podopieczni trenera Michała Skórskiego wygrali w Gdańsku z tamtejszym Wybrzeżem różnicą jednego trafienia

Interaktywna wystawa "Star Wars" w Nowym Jorku. Przed wejściem tłumy fanów
film

Interaktywna wystawa "Star Wars" w Nowym Jorku. Przed wejściem tłumy fanów 0 0

Nowy Jork, Stany Zjednoczone. W piątek (06.12) odbyło się oficjalne otwarcie interaktywnej wystawy "Star Wars" w nowojorskim Dolby SoHo.

Ulice i place w Świdniku z nowym oświetleniem? Urzędnicy chcą wymienić tysiąc opraw lamp

Ulice i place w Świdniku z nowym oświetleniem? Urzędnicy chcą wymienić tysiąc opraw lamp 0 0

Urząd Miasta Świdnik chce wymienić 1001 opraw lamp oświetleniowych na nowoczesne i energooszczędne. Urzędnicy zapowiadali, że w piątek złożą wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Tragedia nad zalewem. Sobotnia akcja poszukiwawcza już się zakończyła [zdjęcia]
galeria

Tragedia nad zalewem. Sobotnia akcja poszukiwawcza już się zakończyła [zdjęcia] 28 6

Sobotnie poszukiwania prowadzone przez strażaków na Zalewie Zemborzyckim w Lublinie już się zakończyły. Niestety nie udało się odnaleźć młodszego z wędkarzy, w wieku 37 lat. Ciało starszego z mężczyzn - 60-latka z Lublina zostało odnalezione w wodzie przed południem.

Sobota na Zachodnim. Trwają prace na nowym przystanku PKP [zdjęcia]
galeria

Sobota na Zachodnim. Trwają prace na nowym przystanku PKP [zdjęcia] 29 13

Mimo chłodu trwają prace na nowym przystanku kolejowym Lublin Zachodni, na którym - przynajmniej teoretycznie - już w następną niedzielę (15 grudnia) powinien stanąć pierwszy pociąg osobowy

"Na placu budowy panuje straszny bałagan". Budują wiadukt, ale śmiecić nie powinni
Alarm 24
galeria

"Na placu budowy panuje straszny bałagan". Budują wiadukt, ale śmiecić nie powinni 0 7

Po naszej interwencji PKP-PLK wezwało wykonawcę modernizacji linii kolejowej nr 7 do oczyszczenia terenu przy wiadukcie w Czesławicach z zalegających w tym miejscu odpadów. Informację o problemie z utrzymaniem czystości otrzymaliśmy od czytelnika.

Kto korzystał z darmowej reklamy w kinie? Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury tłumaczyła się z nieprawidłowości

Kto korzystał z darmowej reklamy w kinie? Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury tłumaczyła się z nieprawidłowości 0 9

Po raz pierwszy w historii chełmskiego samorządu sprawa takiego kalibru została wprowadzona na obrady sesji Rady Miasta, a głos zabrała sama zainteresowana Małgorzata Paździor-Król. Dyrektor ChDK tłumaczyła się z porozumień z kontrahentami domu kultury, którym placówka zapewniała przez ostatnie lata reklamę w kinie.

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom
Magazyn

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom 31 22

Nawet kilkaset tysięcy złotych musiałyby zwrócić właścicielki firm - także z naszego województwa - po tegorocznych kontrolach ZUS. Zdaniem urzędników korzystały ze świadczeń, które im się nie należały.

Spektakl dla dzieci "Skejciołek" w Warsztatach Kultury
8 grudnia 2019, 14:30

Spektakl dla dzieci "Skejciołek" w Warsztatach Kultury 0 0

Warsztaty Kultury (ul. Grodzka 5a) zapraszają najmłodszych widzów wraz z opiekunami na pokaz spektaklu "Skejciołek", który odbędzie się 8 grudnia o godz. 14.30.

Mirosław Hajdo (Motor Lublin): Możemy pójść tylko w dobrym kierunku

Mirosław Hajdo (Motor Lublin): Możemy pójść tylko w dobrym kierunku 0 11

Rozmowa z Mirosławem Hajdą, trenerem Motoru Lublin

Wypadek pod Puławami. Mężczyzna przygnieciony przez pień upadającego drzewa
galeria

Wypadek pod Puławami. Mężczyzna przygnieciony przez pień upadającego drzewa 19 6

W piątek w Bronowicach (gm. Puławy) 45-letni mężczyzna został przygnieciony przez pień upadającego drzewa. W ciężkim stanie trafił do szpitala.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.