Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 kwietnia 2021 r.
19:00

Lublin ma do podziału tysiąc drzew. Gdzie zgłosić miejsce na sadzonkę?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
5 6 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Maciej Kaczanowski (archiwum))

Od czwartku można proponować miejsca dla nowych drzew z puli tysiąca sadzonek wywalczonych przez mieszkańców w budżecie obywatelskim. Nowa zieleń, jak oficjalnie zapewnia Ratusz, powinna być posadzona jeszcze w tym roku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zgłoszenia będą przyjmowane do końca kwietnia (dane kontaktowe zamieszczamy w ramce na końcu tekstu) przez Fundację Krajobrazy, która na zlecenie Urzędu Miasta ma opracować mapę tysiąca miejsc na sadzonki.

Od razu trzeba zaznaczyć, że sadzonki nie mogą trafić do prywatnych ogródków, czy na tereny wspólnot mieszkaniowych. Można zgłaszać wyłącznie nieruchomości należące do miasta, np. różnego rodzaju skwery i wąwozy, czy choćby trawniki wzdłuż ulic.

Pieniądze na nową zieleń zostały wywalczone przez mieszkańców Lublina w budżecie obywatelskim. Pomysł posadzenia tysiąca drzew poparło w jesiennym głosowaniu 2238. Więcej głosów zebrał tylko jeden projekt, dotyczący nowych atrakcji nad Zalewem Zemborzyckim.

Autor pomysłu na zazielenienie miasta wyliczył, że cała operacja będzie kosztować 1 mln 14 tys. zł. Z tej puli na zakup i posadzenie tysiąca drzewek miałoby trafić 1 mln 9 tys. zł, zaś pozostałe 5 tys. zł na „kampanię informacyjno-promocyjną”.

Urząd Miasta postanowił nieco inaczej spożytkować te pieniądze. 70 tys. zł przeznaczył na rozpoczętą właśnie akcję, w której mieszkańcy proponują miejsca posadzenia drzew, a opłacona przez Ratusz fundacja w porozumieniu z urzędnikami od zieleni układa z tego mapę sadzonek. Pozostałe 944 tys. zł ma być już przeznaczone na drzewka.

– Przez cały kwiecień będziemy zbierać informacje od mieszkańców. Rekomendujemy, by zgłaszali nam skupiska drzew, bo wybierane będą przede wszystkim te miejsca, gdzie można stworzyć aleję, zagajnik, coś większego – sugeruje Bartosz Niewiadomski z Fundacji Krajobrazy.

Ocena zgłoszonych pomysłów i ustalanie ostatecznej lokalizacji tysiąca nowych drzew ma potrwać miesiąc. – Do końca maja – potwierdza Niewiadomski. Propozycje zebrane od mieszkańców mają być oceniane m.in. pod kątem tego, czy na pewno znajdują się na miejskich nieruchomościach i czy posadzenie drzewa nie zaszkodziłoby podziemnym instalacjom. – Będą oceniane także pod kątem doboru gatunkowego, walorów estetycznych i historycznych.

Z końcem maja do Urzędu Miasta ma trafić gotowa mapa z sadzonkami. Na przełomie maja i czerwca posadzonych ma być symbolicznie pierwszych 25 drzew. Kiedy można się spodziewać reszty wspomnianego tysiąca? – Finałowe nasadzenia drzew odbędą się jesienią tego roku – zapowiada Izolda Boguta z Urzędu Miasta.

Jak zgłosić propozycję?

 Można to zrobić na cztery sposoby. • Przez internetowy formularz (bit.ly/ChodzPosadz), • mailem (info@fundacjakrajobrazy.pl), • telefonicznie (517 203 777, od poniedziałku do piątku w godz. 8-16) oraz • tradycyjną pocztą (Fundacja Krajobrazy, ul. Bernardyńska 15, 20-950 Lublin).

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Helenazrynku / 2 kwietnia 2021 r. o 03:06
+10
Jakie tanie te drzewka, tylko 944 złote za sztukę.
Avatar
_DX_ / 2 kwietnia 2021 r. o 09:05
+7
Tysiąc posadzonych drzewek a ile dorodnych drzew pójdzie pod topór? Ile z tych tysiąca drzew uschnie albo zostanie zniszczona?
Avatar
LAS / 2 kwietnia 2021 r. o 15:45
+2
A gdzie dostanę pozwolenie na późniejsze wycięcie takiego drzewa jak zmieni mi się wizja zagospodarowania mojej działki ?
Nigdzie. Tak jak nigdzie nie dostaniesz drzewka z tej puli. Jasno w tekście jest napisane, że nie można zgłaszać prywatnych działek i terenów wspólnot... TYLKO miejskie tereny.
 Tu też był do niedawana teren miejski, na którym sadzono drzewa za środki za przeproszeniem publiczne: " Nawiązując do Pana pisma z dnia 17.03.2021 r. dotyczącego sprawy znak: MAZ-ODI.  6131.181.2021 informuję, że zgodnie z obowiązującymi przepisami (art. 83 ust. 1 ustawy  z  dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody – Dz. U. z 2020 r., poz. 55 ze zm.) wniosek o  wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów może złożyć posiadacz nieruchomości  -  za zgodą właściciela tej nieruchomości lub właściciel urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1  Kodeksu cywilnego. W tego typu postępowaniu jedynie tym podmiotom przysługuje  status  strony wynikający z art. 28 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania  administracyjnego  (Dz. U. z 2020 r. poz. 256 ze zm.).  W związku z  powyższym - jako  osobie niebędącej stroną postępowania – nie  przysługuje Panu sprzeciw wobec złożonego wniosku ( tym bardziej, że  ma on  jedynie  charakter  intencjonalny) , ani  żadne inne środki odwoławcze przewidziane w przepisach prawa".
 Tu też był do niedawana teren miejski, na którym sadzono drzewa za środki za przeproszeniem publiczne: " Nawiązując do Pana pisma z dnia 17.03.2021 r. dotyczącego sprawy znak: MAZ-ODI.  6131.181.2021 informuję, że zgodnie z obowiązującymi przepisami (art. 83 ust. 1 ustawy  z  dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody – Dz. U. z 2020 r., poz. 55 ze zm.) wniosek o  wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów może złożyć posiadacz nieruchomości  -  za zgodą właściciela tej nieruchomości lub właśc... rozwiń
Avatar
Komentator / 2 kwietnia 2021 r. o 08:04
-2
A gdzie dostanę pozwolenie na późniejsze wycięcie takiego drzewa jak zmieni mi się wizja zagospodarowania mojej działki ?
 Nigdzie. Tak jak nigdzie nie dostaniesz drzewka z tej puli. Jasno w tekście jest napisane, że nie można zgłaszać prywatnych działek i terenów wspólnot... TYLKO miejskie tereny.
Avatar
Komentator / 4 kwietnia 2021 r. o 09:51
-4
A gdzie dostanę pozwolenie na późniejsze wycięcie takiego drzewa jak zmieni mi się wizja zagospodarowania mojej działki ?
Nigdzie. Tak jak nigdzie nie dostaniesz drzewka z tej puli. Jasno w tekście jest napisane, że nie można zgłaszać prywatnych działek i terenów wspólnot... TYLKO miejskie tereny.
Tu też był do niedawana teren miejski, na którym sadzono drzewa za środki za przeproszeniem publiczne: "  Nawiązując do Pana pisma z dnia 17.03.2021 r. dotyczącego sprawy znak: MAZ-ODI.     6131.181.2021 informuję, że zgodnie z obowiązującymi przepisami (art. 83 ust. 1 ustawy     z     dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody – Dz. U. z 2020 r., poz. 55 ze zm.) wniosek o     wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów może złożyć posiadacz nieruchomości     -     za zgodą właściciela tej nieruchomości lub właściciel urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1     Kodeksu cywilnego. W tego typu postępowaniu jedynie tym podmiotom przysługuje     status     strony wynikający z art. 28 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania     administracyjnego     (Dz. U. z 2020 r. poz. 256 ze zm.).     W związku z     powyższym - jako     osobie niebędącej stroną postępowania – nie     przysługuje Panu sprzeciw wobec złożonego wniosku (    tym bardziej, że     ma on     jedynie     charakter     intencjonalny)    , ani     żadne inne środki odwoławcze przewidziane w przepisach prawa".
 "Tu" czyli gdzie? I co to ma wspólnego z moim wspisem? Ja odpowiadam użytkownikowi na jego pytanie, a Ty wklejasz swoje żale na temat ... no właśnie czego? Tego, że Miasto sprzedało działkę czy też może tego, że nie dostałeś odpowiedzi - zgodnie z prawem?
 "Tu" czyli gdzie? I co to ma wspólnego z moim wspisem? Ja odpowiadam użytkownikowi na jego pytanie, a Ty wklejasz swoje żale na temat ... no właśnie czego? Tego, że Miasto sprzedało działkę czy też może tego, że nie dostałeś odpowiedzi - zgodnie z prawem? rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 1 kwietnia 2021 r. o 19:14
-13
A gdzie dostanę pozwolenie na późniejsze wycięcie takiego drzewa jak zmieni mi się wizja zagospodarowania mojej działki ?
Avatar
Komentator / 4 kwietnia 2021 r. o 09:51
-4
A gdzie dostanę pozwolenie na późniejsze wycięcie takiego drzewa jak zmieni mi się wizja zagospodarowania mojej działki ?
Nigdzie. Tak jak nigdzie nie dostaniesz drzewka z tej puli. Jasno w tekście jest napisane, że nie można zgłaszać prywatnych działek i terenów wspólnot... TYLKO miejskie tereny.
Tu też był do niedawana teren miejski, na którym sadzono drzewa za środki za przeproszeniem publiczne: "  Nawiązując do Pana pisma z dnia 17.03.2021 r. dotyczącego sprawy znak: MAZ-ODI.     6131.181.2021 informuję, że zgodnie z obowiązującymi przepisami (art. 83 ust. 1 ustawy     z     dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody – Dz. U. z 2020 r., poz. 55 ze zm.) wniosek o     wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów może złożyć posiadacz nieruchomości     -     za zgodą właściciela tej nieruchomości lub właściciel urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1     Kodeksu cywilnego. W tego typu postępowaniu jedynie tym podmiotom przysługuje     status     strony wynikający z art. 28 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania     administracyjnego     (Dz. U. z 2020 r. poz. 256 ze zm.).     W związku z     powyższym - jako     osobie niebędącej stroną postępowania – nie     przysługuje Panu sprzeciw wobec złożonego wniosku (    tym bardziej, że     ma on     jedynie     charakter     intencjonalny)    , ani     żadne inne środki odwoławcze przewidziane w przepisach prawa".
 "Tu" czyli gdzie? I co to ma wspólnego z moim wspisem? Ja odpowiadam użytkownikowi na jego pytanie, a Ty wklejasz swoje żale na temat ... no właśnie czego? Tego, że Miasto sprzedało działkę czy też może tego, że nie dostałeś odpowiedzi - zgodnie z prawem?
 "Tu" czyli gdzie? I co to ma wspólnego z moim wspisem? Ja odpowiadam użytkownikowi na jego pytanie, a Ty wklejasz swoje żale na temat ... no właśnie czego? Tego, że Miasto sprzedało działkę czy też może tego, że nie dostałeś odpowiedzi - zgodnie z prawem? rozwiń
Avatar
LAS / 2 kwietnia 2021 r. o 15:45
+2
A gdzie dostanę pozwolenie na późniejsze wycięcie takiego drzewa jak zmieni mi się wizja zagospodarowania mojej działki ?
Nigdzie. Tak jak nigdzie nie dostaniesz drzewka z tej puli. Jasno w tekście jest napisane, że nie można zgłaszać prywatnych działek i terenów wspólnot... TYLKO miejskie tereny.
 Tu też był do niedawana teren miejski, na którym sadzono drzewa za środki za przeproszeniem publiczne: " Nawiązując do Pana pisma z dnia 17.03.2021 r. dotyczącego sprawy znak: MAZ-ODI.  6131.181.2021 informuję, że zgodnie z obowiązującymi przepisami (art. 83 ust. 1 ustawy  z  dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody – Dz. U. z 2020 r., poz. 55 ze zm.) wniosek o  wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów może złożyć posiadacz nieruchomości  -  za zgodą właściciela tej nieruchomości lub właściciel urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1  Kodeksu cywilnego. W tego typu postępowaniu jedynie tym podmiotom przysługuje  status  strony wynikający z art. 28 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania  administracyjnego  (Dz. U. z 2020 r. poz. 256 ze zm.).  W związku z  powyższym - jako  osobie niebędącej stroną postępowania – nie  przysługuje Panu sprzeciw wobec złożonego wniosku ( tym bardziej, że  ma on  jedynie  charakter  intencjonalny) , ani  żadne inne środki odwoławcze przewidziane w przepisach prawa".
 Tu też był do niedawana teren miejski, na którym sadzono drzewa za środki za przeproszeniem publiczne: " Nawiązując do Pana pisma z dnia 17.03.2021 r. dotyczącego sprawy znak: MAZ-ODI.  6131.181.2021 informuję, że zgodnie z obowiązującymi przepisami (art. 83 ust. 1 ustawy  z  dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody – Dz. U. z 2020 r., poz. 55 ze zm.) wniosek o  wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów może złożyć posiadacz nieruchomości  -  za zgodą właściciela tej nieruchomości lub właśc... rozwiń
Avatar
_DX_ / 2 kwietnia 2021 r. o 09:05
+7
Tysiąc posadzonych drzewek a ile dorodnych drzew pójdzie pod topór? Ile z tych tysiąca drzew uschnie albo zostanie zniszczona?
Avatar
Komentator / 2 kwietnia 2021 r. o 08:04
-2
A gdzie dostanę pozwolenie na późniejsze wycięcie takiego drzewa jak zmieni mi się wizja zagospodarowania mojej działki ?
 Nigdzie. Tak jak nigdzie nie dostaniesz drzewka z tej puli. Jasno w tekście jest napisane, że nie można zgłaszać prywatnych działek i terenów wspólnot... TYLKO miejskie tereny.
Avatar
Helenazrynku / 2 kwietnia 2021 r. o 03:06
+10
Jakie tanie te drzewka, tylko 944 złote za sztukę.
Avatar
Janusz_Paliwas / 1 kwietnia 2021 r. o 19:14
-13
A gdzie dostanę pozwolenie na późniejsze wycięcie takiego drzewa jak zmieni mi się wizja zagospodarowania mojej działki ?
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 22 kwietnia 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 22 kwietnia 2021 r.

Warsztaty malarskie "Lublin, którego już nie ma"
23 kwietnia 2021, 17:00

Warsztaty malarskie "Lublin, którego już nie ma"

W ramach projektu "Lublin do odkrycia 2021" Fundacja Szpilka zaprasza na warsztaty malarskie online, które odbędą się 23 kwietnia o godz. 17.

Żużlowy Motor Lublin nie może narzekać na biedę. Ma wsparcie sponsorów, miasta i marszałka

Żużlowy Motor Lublin nie może narzekać na biedę. Ma wsparcie sponsorów, miasta i marszałka

Wpływy z dnia meczowego póki co nie zasilą klubowego budżetu. Jednak żużlowcy Motoru Lublin nie narzekają na biedę – grono sponsorów jest duże, a swoje dokładają również miasto i województwo.

Jacek Fiedeń nie jest już trenerem Orląt Spomlek

Jacek Fiedeń nie jest już trenerem Orląt Spomlek

Niespodziewana decyzja działaczy z Radzynia Podlaskiego. Orlęta Spomlek podziękowały za współpracę Jackowi Fiedeniowi. Doświadczony szkoleniowiec pracę z drużyną biało-zielonych rozpoczął w październiku.

Chełmianka – Wisła Puławy 0:0. Hit bez bramek
film

Chełmianka – Wisła Puławy 0:0. Hit bez bramek

Ciekawie zapowiadający się mecz w Chełmie zakończył się bezbramkowym remisem. A to oznacza, że po raz pierwszy w tym roku Wisła Puławy musiała się pogodzić ze stratą punktów. Obie drużyny mogły jednak pokusić się o gole i przechylić szalę na swoją stronę.

Jednego dnia szpital w Puławach zaszczepił aż 600 osób. Żadna dawka się nie zmarnowała

Jednego dnia szpital w Puławach zaszczepił aż 600 osób. Żadna dawka się nie zmarnowała

Punkty szczepień przeciwko COVID-19 w województwie lubelskim nabierają rozpędu. Już szczepią lub w najbliższych dniach zaczną szczepić znacznie więcej pacjentów niż do tej pory.

Zgłoszenia do turnieju "Witaj Majowa Jutrzenko" w Puławach

Zgłoszenia do turnieju "Witaj Majowa Jutrzenko" w Puławach

Puławski Ośrodek Kultury Dom Chemika zaprasza do udziału w XVI edycji Puławskiego Turnieju Recytacji, Muzyki i Pieśni Narodowych "Witaj Majowa Jutrzenko". Zgłoszenia przyjmowane są do 6 maja.

Sokół Sieniawa – Lewart Lubartów 0:1. Niespodziewanie, ale bardzo cenne punkty

Sokół Sieniawa – Lewart Lubartów 0:1. Niespodziewanie, ale bardzo cenne punkty

Bardzo miłą niespodziankę swoim kibicom sprawili w środę piłkarze Lewartu. Podopieczni Tomasza Bednaruka pokonali w Sieniawie wicelidera tabeli 1:0. Zwycięską bramkę w doliczonym czasie gry zdobył Joe Dearman. To drugie zwycięstwo z rzędu ekipy z Lubartowa.

Biała Podlaska. Nie wszystkie szkoły chciały pojemniki na nakrętki. "Smuci nas to"

Biała Podlaska. Nie wszystkie szkoły chciały pojemniki na nakrętki. "Smuci nas to"

Stowarzyszenie Biała Samorządowa kontynuuje rozdawanie pojemników na plastikowe nakrętki. – Niektóre szkoły nam odmówiły – dziwią się radni. Takie pojemniki przekazuje też placówkom prezydent.