Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 kwietnia 2017 r.
19:16

Dokarmianie ptaków to duży problem? Radny pyta o kary

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 33 A A
Dla pana Karola nie do pomyślenia jest, by mógł zostać ukarany za przynoszenie ziarna gołębiom z pl. Kaczyńskiego
Dla pana Karola nie do pomyślenia jest, by mógł zostać ukarany za przynoszenie ziarna gołębiom z pl. Kaczyńskiego (fot. Dominik Smaga)

Prezydent Lublina ma się tłumaczyć z tego, że część mieszkańców dokarmia gołębie. – To duży problem – mówi radny, który poprosił o raport z walki z tym zjawiskiem i informację o karach nakładanych na osoby karmiące ptaki. Tyle że nie ma tu podstaw do karania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nikt inny nie jest tak witany na popularnym pl. Kaczyńskiego, jak witany jest pan Karol. Gdy tylko zjawi się przy Centrum Kultury, zaraz otacza go tłum gołębi. Ptaki poznają go z daleka. Eskortują starszego pana czekając na ziarna pszenicy, które im codziennie przynosi. Gołębie są z nim tak oswojone, że gdy tylko sięga do kieszeni po foliowy woreczek, obsiadają go bez obaw: to na ramieniu, to na głowie, to znów na dłoni.

Na ten widok większość przechodniów reaguje uśmiechem. Ale nie wszyscy. Dla niektórych dokarmianie ptaków to poważny problem.

– Jak wygląda system nakładania kar, informowania opinii publicznej o wadliwości tego zachowania? – dociekał miejski radny Marcin Nowak na ostatnim posiedzeniu Rady Miasta. Teraz prezydent Lublina musi mu złożyć pisemne wyjaśnienia w tej sprawie. Zdaniem radnego to niedobrze, że są tacy, którzy dokarmiają gołębie. – Jest to duży problem sygnalizowany przez wielu mieszkańców – twierdzi Nowak.

Jak wielu osobom przeszkadza to, że ktoś dokarmia ptaki?

– Od początku 2015 roku mieliśmy sześć takich zgłoszeń – mówi Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej po sprawdzeniu raportów. Trzynaście innych przypadków zauważyli sami strażnicy patrolując śródmieście. Nie wystawili ani jednego mandatu, chociaż w Ratuszu znalazł się na to paragraf.

– Dokarmianie ptaków jest niedozwolone na miejskich placach, skwerach i parkach, ze względu na utrzymanie porządku i zapewnienie komfortu przebywającym na ich terenie mieszkańcom, a także ze względu na dbałość o zrewitalizowaną przestrzeń np. w przypadku Ogrodu Saskiego. Kwestie te reguluje art. 145 Kodeksu wykroczeń – informuje Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta.

Przepis przywoływany przez Ratusz nie dotyczy jednak dokarmiania gołębi, ale zaśmiecania terenu. I w żadnym przypadku strażnicy nie uznali, że mają do czynienia z zaśmiecaniem, bo okruchy... sprzątały się same.

– Zazwyczaj jest tak, że starsza osoba, najczęściej z wnuczkiem, dokarmia gołębie pieczywem. W takiej sytuacji informujemy, że trzeba pozbierać kawałki pieczywa i że to dla ptaków szkodliwy pokarm, którego nie powinny jeść – mówi rzecznik Straży Miejskiej. – Interwencje kończyły się pouczeniami.

Dla dokarmiającego gołębie pana Karola nie do pomyślenia jest, by mógł zostać ukarany za przynoszenie ziarna gołębiom z pl. Kaczyńskiego. – Miasto bez drzew i bez ptactwa jest niczym. Źle działa na ludzi – stwierdza starszy mężczyzna zasmucony tym, że wokół niego przybywa betonu. – Komu to przeszkadzają ptaki? Nas nie było i nie będzie, a one będą.

Sonda: Czy należy karać mieszkańców za dokarmianie ptaków?

Liczba głosów: 560
51.79%
Tak
48.21%
Nie

Komentarze 33

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2017 o 03:44
+1
chryste co drugi artykul o jakiejs nowej karze mandacie sankcji obostrzeniu. zyc sie tu odechciewa. wezcie sie ludzie za powazniejsze sprawy niz sciganie dziadka za to ze ma troche radochy z dokarmiania golebi. zreszta niedlugo pewnie nie bedzie czego dokarmiac. wytniecie ostatnie drzewa w lublinie zalejecie teren betonem i zrobicie platny parking na ktorym bedzie zatrudniony c***oza w odblaskowej kamizelce pilnujacy platnosci bo przeciez nie samochodow
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2017 o 01:36
+1
Nie należy dokarmiać gołębi w pobliżu bloków, ale sprzątanie zasranych przez ptaki zasranych balkonów przez ptaki jest waszym psim obowiązkiem. I to niezależnie czy je dokarmiacie czy nie. Ja mam domek jednorodzinny w Lublinie i muszę w zimie odśnieżać chodnik i sypać solą jak jest ślisko mimo, że granica mojej działki kończy się na moim płocie. Jak ktoś złamie w zimie przed moim domem rękę moja wina, jak w zimie po ulicy przejedzie straż miejska i uzna, że mam nieodśnieżoną posesję dostanę mandat. Nikogo nie obchodzi, że na co dzień pracuję, że jestem chory. Jesienią tak samo muszę z chodnika zamiatać liście. Po prostu regularnie sprzątajcie i już.
Nie należy dokarmiać gołębi w pobliżu bloków, ale sprzątanie zasranych przez ptaki zasranych balkonów przez ptaki jest waszym psim obowiązkiem. I to niezależnie czy je dokarmiacie czy nie. Ja mam domek jednorodzinny w Lublinie i muszę w zimie odśnieżać chodnik i sypać solą jak jest ślisko mimo, że granica mojej działki kończy się na moim płocie. Jak ktoś złamie w zimie przed moim domem rękę moja wina, jak w zimie po ulicy przejedzie straż miejska i uzna, że mam nieodśnieżoną posesję dostanę mandat. Nikogo nie obchodzi, że na co dzień pracuję... rozwiń
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2017 o 20:01
+1
karać to trzeba radnych za głupie pomysły
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2017 o 19:51
+1
Ci co chcą kary dla osób dokarmiających gołębie ,powinni się leczyć na nogi bo na rozum już za późno.
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2017 o 19:42
+1
W pięknym Paryżu ptaki siadają na głowach i nikomu to nie przeszkadza,ale tu niestety jest Lublin i jego chłopi co żywemu nie przepuszczą
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2017 o 19:36
+1
Pan radny ma mordkę czerwoną z nienawiści.
Avatar
Gość / 12 października 2017 o 10:27
0
Smiem się wtrącić, bo aż mną zatrzęsło. Panie "Gościu", faktem i to niezbitym jest, że to właśnie odchody psie roznoszą przeróżne choroby, poza tym są cuchnące i obrzydliwe tak jak odchody ludzkie, trawniki całe zafajdane tym zarobaczonym paskudztwem!!! Natomiast "kupki" gołębi są maleńkich rozmiarów, nie śmierdzą, tylko pachną zbożem / albo jak niektórzy twierdzą sianem /, szybko wysychają, co ułatwia posprzątanie, są przyjacielskie, mądre i człowiek mógłby się wiele od nich nauczyć, gdyby chciał - przede wszystkim miłości. Oczywiście jeśli mówimy o czystości i porządku, ptaki powinno się w miastach karmić tylko w wydzielonych miejscach, ale jeśli chodzi o te śmierdzące psie odchody to dla mnie jest to bardzo dziwne, że nie ma na to konkretnych, rygorystycznych przepisów, które karałyby wysokimi mandatami wszystkich właścicieli psów, którzy bezczelnie pozwalają na zanieczyszczanie miejskich oaz zieleni / nigdy nie zapomnę jak moje dziecko przewróciło się na takie psie gówno, ile było płaczu, nerwów! / Także niech Pan nie ubliża gołębiom, bo nie ma Pan racji.
Smiem się wtrącić, bo aż mną zatrzęsło. Panie "Gościu", faktem i to niezbitym jest, że to właśnie odchody psie roznoszą przeróżne choroby, poza tym są cuchnące i obrzydliwe tak jak odchody ludzkie, trawniki całe zafajdane tym zarobaczonym paskudztwem!!! Natomiast "kupki" gołębi są maleńkich rozmiarów, nie śmierdzą, tylko pachną zbożem / albo jak niektórzy twierdzą sianem /, szybko wysychają, co ułatwia posprzątanie, są przyjacielskie, mądre i człowiek mógłby się wiele od nich nauczyć, gdyby chciał - przede wszystkim miło... rozwiń
Avatar
Gość / 6 kwietnia 2017 o 10:43
0
najpierw trzeba pozbyć się gniazd wron np przy Chatce Żaka...ledwo uchodzi się 'na sucho" spod drzew...
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2017 o 19:42
0
Karac karac karac Polakow za co kolwiek i pod byle pretekstem. Niech te polskie smiecie obywatelskie wiedza ze rzadzi wladza. I o to chodzi
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2017 o 13:50
0
takich radnych po-winno się wysyłać na badania
Avatar
Gość / 12 października 2017 o 10:27
0
Smiem się wtrącić, bo aż mną zatrzęsło. Panie "Gościu", faktem i to niezbitym jest, że to właśnie odchody psie roznoszą przeróżne choroby, poza tym są cuchnące i obrzydliwe tak jak odchody ludzkie, trawniki całe zafajdane tym zarobaczonym paskudztwem!!! Natomiast "kupki" gołębi są maleńkich rozmiarów, nie śmierdzą, tylko pachną zbożem / albo jak niektórzy twierdzą sianem /, szybko wysychają, co ułatwia posprzątanie, są przyjacielskie, mądre i człowiek mógłby się wiele od nich nauczyć, gdyby chciał - przede wszystkim miłości. Oczywiście jeśli mówimy o czystości i porządku, ptaki powinno się w miastach karmić tylko w wydzielonych miejscach, ale jeśli chodzi o te śmierdzące psie odchody to dla mnie jest to bardzo dziwne, że nie ma na to konkretnych, rygorystycznych przepisów, które karałyby wysokimi mandatami wszystkich właścicieli psów, którzy bezczelnie pozwalają na zanieczyszczanie miejskich oaz zieleni / nigdy nie zapomnę jak moje dziecko przewróciło się na takie psie gówno, ile było płaczu, nerwów! / Także niech Pan nie ubliża gołębiom, bo nie ma Pan racji.
Smiem się wtrącić, bo aż mną zatrzęsło. Panie "Gościu", faktem i to niezbitym jest, że to właśnie odchody psie roznoszą przeróżne choroby, poza tym są cuchnące i obrzydliwe tak jak odchody ludzkie, trawniki całe zafajdane tym zarobaczonym paskudztwem!!! Natomiast "kupki" gołębi są maleńkich rozmiarów, nie śmierdzą, tylko pachną zbożem / albo jak niektórzy twierdzą sianem /, szybko wysychają, co ułatwia posprzątanie, są przyjacielskie, mądre i człowiek mógłby się wiele od nich nauczyć, gdyby chciał - przede wszystkim miło... rozwiń
Avatar
Gość / 6 kwietnia 2017 o 10:43
0
najpierw trzeba pozbyć się gniazd wron np przy Chatce Żaka...ledwo uchodzi się 'na sucho" spod drzew...
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2017 o 19:42
0
Karac karac karac Polakow za co kolwiek i pod byle pretekstem. Niech te polskie smiecie obywatelskie wiedza ze rzadzi wladza. I o to chodzi
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2017 o 13:50
0
takich radnych po-winno się wysyłać na badania
Avatar
alek pe / 4 kwietnia 2017 o 13:18
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
dokarmianie ptaków przeszkadza,a sprzątanie kup po pieskach już tych samych oburzonych nie obowiązuje?...\|. Tak masz rację. Psie kupy na chdnikach,trawnikach -dla nich to piękne kwiatki.
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2017 o 12:43
0
zacznijmy od tego, że gołąb to nie piękny element przyrody jak paw czy inne kolorowe cudo ale latający szczur-pasożyt, brudzący w mieście, niszczący elewacje i pomniki z kamienia oraz roznoszący pasożyty. Ale pseudoekolodzy na każdym froncie będą walczyć z logiką więc i tym razem pan Karol i inni wielbiciele wszechobecnych fekaliów mogą spać spokojnie i śnić o sr...jących gołębiach
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2017 o 12:24
0
Gołąb dokarmiany nieprawidłowo (a tak właśnie jest) sra na lewo i prawo i najgorzej, że na rzadko. Mi to przeszkadza jak nie ma gdzie usiąść albo muszę się oglądać czy gołąb nie leci zamiast delektować się spacerem w parku. Pozdro dla kumatych.
Avatar
emski / 4 kwietnia 2017 o 09:26
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Ci co chcą kary dla osób dokarmiających gołębie ,powinni się leczyć na nogi bo na rozum już za późno.
Głupich nie sieją ale wybierają na radnych. Apeleję do p. Nowaka: u mnie na osiedlu z balkonów zrzucane są na trawnik niedopałki papierosów. I nie robią tego gołębie. Upoważniam więc pana do złożenia interpelacji w tej sprawie.
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2017 o 08:49
0
Podobno Lublin to takie zielone miasto, przyjazne do życia, w równie zielonym lubelskim regionie. Więc po co k...a te zakazy dotyczące ptaków. W wielu większych, gęściej zabudowanych i pięknych miastach karmienie gołębi, kaczek czy łabędzi jest czymś normalnym, z czym nikt nie walczy. A gołębie to przecież od zawsze stały element pejzażu i życia w starych historycznych miastach i TAK POWINNO ZOSTAĆ! Nie zabraniajmy karmienia, bo one też muszą coś jeść, w upalne dni wystawiajmy poidła (o co w Lublinie bardzo trudno), a oburzajmy się i walczmy z bezmyślnym zaśmiecaniem miasta.
Podobno Lublin to takie zielone miasto, przyjazne do życia, w równie zielonym lubelskim regionie. Więc po co k...a te zakazy dotyczące ptaków. W wielu większych, gęściej zabudowanych i pięknych miastach karmienie gołębi, kaczek czy łabędzi jest czymś normalnym, z czym nikt nie walczy. A gołębie to przecież od zawsze stały element pejzażu i życia w starych historycznych miastach i TAK POWINNO ZOSTAĆ! Nie zabraniajmy karmienia, bo one też muszą coś jeść, w upalne dni wystawiajmy poidła (o co w Lublinie bardzo trudno), a oburzajmy się i walczmy... rozwiń
Avatar
and / 4 kwietnia 2017 o 07:13
0
kierowców ganiają, a sami stoją "na silniku" bo by im nie chciała chodzić klima
Zobacz wszystkie komentarze 33

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Energia Kozienice – Wisła Puławy 2:3. Na zmęczeniu też można wygrywać

Energia Kozienice – Wisła Puławy 2:3. Na zmęczeniu też można wygrywać 0 0

Chociaż brakowało sił z powodu ciężkich treningów, to piłkarze Jacka Magnuszewskiego zaliczyli w kolejne sparingowe zwycięstwo. Tym razem Wisła pokonała na wyjeździe czwartoligową Energię Kozienice 3:2. I to na boisku rywala

"Doktor Murek" i "Przełęcz Ocalonych" w Kinie w Bramie
27 lipca 2018, 21:00

"Doktor Murek" i "Przełęcz Ocalonych" w Kinie w Bramie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Ruchu Solidarności Rodzin zaprasza na ostatnie lipcowe projekcje w ramach plenerowego Kina w Bramie (ul. Królewska 3). W dniach 27-28 lipca zobaczymy klasyczną polską produkcję Doktor Murek oraz oscarowe, epickie kino Mela Gibsona Przełęcz Ocalonych.

Chciała uniknąć zderzenia z dzikiem, wjechała w drzewo [zdjęcia]

Chciała uniknąć zderzenia z dzikiem, wjechała w drzewo [zdjęcia] 0 3

Pięć osób trafiło do szpitala po tym, jak kierująca BMW straciła panowanie nad autem i uderzyła w drzewo. Próbowała uniknąć zderzenia z dzikiem

Motocyklista zderzył się z kombajnem, zginął na miejscu [zdjęcia]
galeria

Motocyklista zderzył się z kombajnem, zginął na miejscu [zdjęcia] 12 4

Tragiczny wypadek na drodze Józefów - Hamernia w powiecie biłgorajskim. Nie żyje 48-letni motocyklista

We trzech pobili 31-latka z Lublina

We trzech pobili 31-latka z Lublina 0 2

Trzech bandytów pobiło mieszkańca Lublina. 31-latek przebywa w szpitalu

Lublin: Nowe autobusy mają pod górkę. Do tej pory nie dostarczono ani jednego

Lublin: Nowe autobusy mają pod górkę. Do tej pory nie dostarczono ani jednego 0 5

Do piątku spodziewana jest dostawa ośmiu nowych autobusów zamówionych przez miasto w lubelskim Ursusie. Taki termin podał miastu dostawca pojazdów, który zgodnie z umową powinien je przekazać do 29 maja. Umowa dawała mu dodatkowy czas do 29 czerwca, ale i ten termin został przekroczony.

Jacek Bąk: Jerzy Brzęczek zaczyna pracę z czystą kartą

Jacek Bąk: Jerzy Brzęczek zaczyna pracę z czystą kartą 0 0

Rozmowa z Jackiem Bąkiem, byłym piłkarzem, 96-krotnym reprezentantem Polski

Widowisko w hołdzie Michaelowi Jacksonowi w Lublinie
15 października 2018, 19:00

Widowisko w hołdzie Michaelowi Jacksonowi w Lublinie 3 0

Co Gdzie Kiedy. Już 15 października o godz. 19 w Hali Globus (ul. Kazimierza Wielkiego 8) zaprezentowane zostanie niesamowite widowisko muzyczne w hołdzie Michaelowi Jacksonowi - Thriller LIVE!

Policjanci znaleźli zakrwawione niemowlę. Rodzice usłyszeli zarzuty gdy wytrzeźwieli
film

Policjanci znaleźli zakrwawione niemowlę. Rodzice usłyszeli zarzuty gdy wytrzeźwieli 5 3

Zielona Góra. 10-miesięczne dziecko z ranami głowy znaleźli zielonogórscy policjanci podczas interwencji w sprawie zakłócania ciszy nocnej w jednym z mieszkań. Niemowlę trafiło do szpitala, a rodzice do policyjnej celi. Oboje usłyszeli zarzuty narażenia dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Grozi im do pięciu lat więzienia.