Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 października 2018 r.
22:07

Drogi rowerowe, buspasy i wycinka 200 drzew. Drugie podejście do przebudowy ważnych ulic

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 63 A A

We wtorek ogłoszony został drugi przetarg na przebudowę Al. Racławickich, ul. Lipowej i Poniatowskiego. Ratusz nadal oczekuje, że ulice będą odnowione do końca kwietnia 2020 r. Nie zmienia też projektu: wciąż jest mowa o budowie tras rowerowych, wytyczeniu buspasów i wycince prawie 200 drzew.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przypomnijmy, że pierwszy przetarg na przebudowę Al. Racławickich został unieważniony w sierpniu, bo ceny zaoferowane przez drogowców były o wiele większe od kwoty zarezerwowanej przez miasto na zapłatę.

Różnica była kolosalna: Zarząd Dróg i Mostów spodziewał się wydać najwyżej 41 mln, natomiast najtańsza firma zażyczyła sobie 109 mln zł. – Nie akceptuję takiej rozbieżności cenowej – ogłosił niemal od razu prezydent Krzysztof Żuk. – Nie jesteśmy w stanie zaakceptować dyktatu cenowego.

Później prezydent polecił podwładnym, żeby przed ogłoszeniem następnego przetargu jeszcze raz sprawdzili kosztorys całej inwestycji. Co wynikło z tych analiz? – Kosmetyczne korekty – stwierdza Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Zarząd Dróg i Mostów nadal twierdzi, że na przebudowę powinna wystarczyć kwota zapisana w dokumencie zwanym wieloletnią prognozą finansową.

We wtorek ogłoszony został nowy przetarg. Nie zmienia się zakres przebudowy. – Projekt jest ten sam, co ostatnio – przyznaje Kieliszek.

– W dokumentacji są tylko zmiany wynikające z pytań zgłoszonych przez wykonawców podczas pierwszego przetargu
To oznacza, że prawie na całej długości Al. Racławickich wyznaczone mają być na jezdni pasy ruchu dla komunikacji miejskiej i taksówek. Mowa też o nowych sygnalizacjach świetlnych przy skrzyżowaniach z Puławską, Grottgera i przed rektoratem Uniwersytetu Medycznego.

Jezdnia Al. Racławickich ma być poszerzana na skrzyżowaniach o dodatkowe pasy dla skręcających samochodów, a po obu stronach ulicy prowadzone mają być drogi dla rowerów oddzielone zarówno od jezdni, jak i od chodnika. Na Lipowej dróg rowerowych nie będzie, bo nie ma miejsca na ich budowę, za to na jezdni pojawią się buspasy. Z kolei ul. Poniatowskiego będzie zbudowana od nowa, bliżej szkoły.

Najwięcej kontrowersji budzi fakt, że przebudowa będzie się wiązała z wycinką drzew: 89 przy Al. Racławickich, 77 przy ul. Poniatowskiego i 30 przy Lipowej. Te dane wciąż pozostają aktualne.

Czy tym razem miastu wystarczy pieniędzy na przebudowę? Tego dowiemy się najwcześniej 26 listopada, bo na ten dzień Zarząd Dróg i Mostów wyznaczył termin składania ofert i również tego dnia zamierza je otworzyć. Przy tak dużych zleceniach regułą jest jednak przesuwanie terminów, więc możliwe, że ceny wykonawców poznamy w grudniu lub nawet styczniu. Urzędnicy wymagają, by przebudowa zakończyła się najpóźniej w kwietniu 2020 r.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 63

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
z Ciemnogrodu / 16 października 2018 r. o 22:25
+41
Jakby wycinali drzewa pod nowy kościółek albo parking na milion samochodów, to by nikt nie protestował. A że to tylko pod lewackie buspasy i ścieżki rowerowe, to cebulaki oburzone.
Avatar
Gość / 16 października 2018 r. o 22:30
+34
Działać, działać. Nawierzchnia w fatalnym stanie. A malkontnci niech się na wieś przeprowadzą skoro im przebudowa ulicy przeszkadza. Drzewa posadzą nowe a ścieżek rowerowych w powietrzu nie zbudują. Buspasy są obowiązkowe jeśli się poważnie myśli o sprawnej komunikacji miejskiej.
Avatar
Gość / 17 października 2018 r. o 00:01
+28
Poszerzenie Poniatowskiego to akurat bardzo dobry i trafiony pomysł. Podobnie jak dodatkowe pasy do skrętów na Racławickich. Będzie o wiele większy komfort dla kierowców.
Avatar
Marek / 16 października 2018 r. o 23:54
+27
Niech Pan Żuk zatrudni ludzi i przebuduje za 41 mln myśli, że ktoś jest głupi i dołoży do interesu.
 To chyba dobrze, że chce zrobić jak najtaniej? Czy źle że nie szasta publicznym groszem?
Avatar
Gość / 16 października 2018 r. o 22:42
+27
Oby jak najszybciej znaleźli wykonawcę !!!
Avatar
Gość / 16 października 2018 r. o 23:32
+26
Im więcej autobusów i rowerów na ulicach i ścieżkach, tym ten smog właśnie będzie mniejszy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 16 października 2018 r. o 23:46
+24
Ojej, jak wielu mamy ekologów na forum. A te wszystkie trawniki w centrum to pewnie ufoludki rozjeżdzją??? Boże widziszi nie grzmisz
Avatar
Gość / 16 października 2018 r. o 22:41
+21
coś mi mówi że nie będzie taniej - firmy odleciały z oczekiwaniami
Avatar
Gość / 16 października 2018 r. o 22:39
+18
Projekt jet dobry
Avatar
anka / 16 października 2018 r. o 23:54
+17
Kraków i Warszawa zwęża ulice w centrum, nasadzają zieleń i minimalizują tam ruch, a Lublin niczym dzika Azja.
 A my wielkością przypominamy któreś z tych miast? Warto czasami poznać zdanie mieszkańców tam żyjących, a potem pisać listy pochwalne.
Avatar
gość / 18 października 2018 r. o 09:07
+1
tych co narzekają zawsze znajdzie si duży tłum. Ale później po zakończeniu prac jako pierwsi będą krzyczeć że to tylko dzięki nim zostały zrobione pozytywne zmiany.
  Bardzo cienki Bolek
Avatar
bolek / 17 października 2018 r. o 18:51
-2
tych co narzekają zawsze znajdzie si duży tłum. Ale później po zakończeniu prac jako pierwsi będą krzyczeć że to tylko dzięki nim zostały zrobione pozytywne zmiany.
Avatar
Gość / 17 października 2018 r. o 17:57
+3
Powyżej artykuł o wycince drzew i nasadzeniu badyli co nie mają nic wspólnego ze zdrowym powietrzem w mieście. Ja ci wytnę, ale numer przy urnie. To mogę zrobić.
Avatar
ksawyer / 17 października 2018 r. o 16:00
+3
Kraków i Warszawa zwęża ulice w centrum, nasadzają zieleń i minimalizują tam ruch, a Lublin niczym dzika Azja.
A my wielkością przypominamy któreś z tych miast? Warto czasami poznać zdanie mieszkańców tam żyjących, a potem pisać listy pochwalne.
 Wielkością nie przypominamy, ale w Warszawie są Al. Ujazdowskie, takie lubelskie al.Racławickie, też zielone,  też z czterom pasami ruchu. W Warszawie nikomu do głowy nie przyjdzie poszerzać alei na skrzyżowaniach o kolejne pasy (do skrętów) kosztem rosnących drzew. Na AL. Ujazdowskich nawet autobusy mają przystanki wyznaczone na pasach ruchu. Dlatego Warszawa z każdym rokiem staje się lepszym, ładniejszym miastem - z Lublinem dzieje się odwrotnie.  
 Wielkością nie przypominamy, ale w Warszawie są Al. Ujazdowskie, takie lubelskie al.Racławickie, też zielone,  też z czterom pasami ruchu. W Warszawie nikomu do głowy nie przyjdzie poszerzać alei na skrzyżowaniach o kolejne pasy (do skrętów) kosztem rosnących drzew. Na AL. Ujazdowskich nawet autobusy mają przystanki wyznaczone na pasach ruchu. Dlatego Warszawa z każdym rokiem staje się lepszym, ładniejszym miastem - z Lublinem dzieje się odwrotnie.   rozwiń
Avatar
SUMIENIE LUBLINA / 17 października 2018 r. o 15:16
+4
Ekspert krytykuje praktyki „ogałacania” odnawianych placów i podwórek z wiekowej wysokiej zieleni. Na zdjęciu dwa prawie 100-letnie drzewa przy Pałacu Potockich przy ul. Zielonej w Lublinie, które nowy właściciel nieruchomości chce stąd usunąć. Rozważa m.in. ich przesadzenie. Produkują tlen, nawilżają i oczyszczają powietrze. Ułatwiają retencjonowanie wody i obniżają temperaturę w czasie upałów. – Ale w miastach potrzebne są duże drzewa, a nie małe sadzonki – tłumaczy dr Dominik Drzazga z Uniwersytetu Łódzkiego
Avatar
Gość / 17 października 2018 r. o 14:12
+2
Oby przetarg znowu nie wypalił. Dość autostrad, dość głupich projektów.
Avatar
EMERYT / 17 października 2018 r. o 14:04
+2
MAM NAJLEPSZY POMYSŁ. WYCIĄĆ WSZYSTKIE DRZEWA Z CMENTARZA. SĄ STARE I NIKOMU NIEPOTRZEBNE. JESZCZE STARSZE SĄ NAGROBKI I CIAŁA TAM POCHOWANE. A PRZY TYM URZĘDNIKOM Z GROTTGERA NIE BĘDĄ ŚMIERDZIEĆ. ZAORAĆ, WYRÓWNAĆ, ZABETONOWAĆ. ALE BĘDZIE PIĘKNIE. ŻYĆ NIE UMIERAĆ.
 MAM PROPOZYCJĘ - NA TYM BETONIE WYBUDOWAĆ DRUGIE ABRAMOWICE. WSZYSTKIM BĘDZIE LEPIEJ I MOŻE BLIŻEJ. ŻYCZĘ MIŁEGO DNIA.
Avatar
Markus / 17 października 2018 r. o 13:18
+2
Beton urzędniczy hejtuje nie tyle ekologów a ludzi ktorzy chcą zieleni która zmnejsza zanisczyszczenie w mieście oraz chroni asfatl - za ktirego zmiane znow trzeba bedzie zapłacić :D IDIOCI dziś się przesadza drzewa popatrzcie na WZÓR PO - NIEMCY. teraz chyba kara jest za zabicie OSY nawet !!!!!!!
Avatar
AXC / 17 października 2018 r. o 12:41
-3
Przebudowali już Narutowicza Głęboka, że w ciągu dnia wszystko wkoło stoi.
 ale zauważ że przynajmniej nie ma wypadków i jest bezpiecznie !
Avatar
HI / 17 października 2018 r. o 12:39
+2
Spokojnie, ten przetarg sie nie uda, po prostu kosztorys jest ponad dwukrotnie niższy od cen rynkowych. Żuk i jego ekipa są oderwane od rzeczywistości, ale tutaj to akurat wyszło na dobre bo drzewa zostaną uratowane.
 "(...)  bo drzewa zostaną uratowane."*** Niestety, tylko na "jakiś czas". "Chłop żywemu nie przepuści . . ." :(
Zobacz wszystkie komentarze 63

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kabaret Moralnego Niepokoju w Kazimierzu Dolnym
4 października 2020, 17:00

Kabaret Moralnego Niepokoju w Kazimierzu Dolnym

Już w najbliższą niedzielę, 4 października o godz. 17 na dziedzińcu Zamku w Kazimierzu Dolnym wystąpi formacja Kabaret Moralnego Niepokoju. Grupa będzie promować swój najnowszy program "Tego jeszcze nie grali".

Pies konał przed kościołem. Sąd nie odpuszcza księdzu

Pies konał przed kościołem. Sąd nie odpuszcza księdzu

Sprawa księdza Marka J., oskarżonego o znęcanie się nad psem, wraca na wokandę. W pierwszym procesie duchowny został uniewinniony. Sąd odwoławczy uznał jednak, że należy ponownie przyjrzeć się sprawie.

Lubartów: Jeden remont domu kultury, a dwa otwarcia

Lubartów: Jeden remont domu kultury, a dwa otwarcia

Po sześciu latach dobiegł do końca najdłuższy remont w historii Lubartowa. W niedzielę, 27 września, miało miejsce pierwsze oficjalne otwarcie gruntownie wyremontowanego Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lubartowie. Drugie zaplanowano na 4 października.

W Świdniku szkoły i przedszkola na zakupy mają chodzić razem, bo tak taniej

W Świdniku szkoły i przedszkola na zakupy mają chodzić razem, bo tak taniej

Wspólne zakupy, administracja, księgowość a także obsługa informatyczna. Łatwiej będzie też zaplanować szkolne i przedszkolne inwestycje. Świdnicką oświatę czekają zmiany.

Lewart Lubartów w ćwierćfinale Pucharu Polski, ale dopiero po rzutach karnych

Lewart Lubartów w ćwierćfinale Pucharu Polski, ale dopiero po rzutach karnych

Duże problemy z awansem do ćwierćfinału Pucharu Polski miał trzecioligowy Lewart. Piłkarze z Lubartowa prowadzili już z występującym w A klasie LKS Poniatowa Wieś 2:0, ale pokonali rywali dopiero po rzutach karnych (4:1).

Zbiórka dla polskiej szkoły w Brześciu. Na podręczniki do nauki języka polskiego

Zbiórka dla polskiej szkoły w Brześciu. Na podręczniki do nauki języka polskiego

Polska szkoła w Brześciu potrzebuje podręczników do nauki języka polskiego. Zbiórkę uruchomili m.in. parlamentarzyści.

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej ma nowy rezonans. Pierwszy taki w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej ma nowy rezonans. Pierwszy taki w Lublinie [zdjęcia]

Nowoczesny rezonans magnetyczny 3-teslowy trafił dzisiaj do Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. To pierwszy taki rezonans w Lublinie.

Lubelskie: Jedno nowe ognisko, kolejne zakażenia i zgon. Aktualna sytuacja epidemiologiczna

Lubelskie: Jedno nowe ognisko, kolejne zakażenia i zgon. Aktualna sytuacja epidemiologiczna

Kolejny dzień z rzędu liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce wyniosła ponad 1000. Nowe przypadki odnotowano również w woj. lubelskim. Jak przedstawia się sytuacja epidemiologiczna w naszym regionie? Stan na 29 września.

Ekspert: Aż 10 razy większe zainteresowanie szczepieniami przeciwko grypie

Ekspert: Aż 10 razy większe zainteresowanie szczepieniami przeciwko grypie

W aptekach i przychodniach bardzo trudno zdobyć szczepionkę przeciwko grypie. W tym sezonie zainteresowanie tymi szczepieniami jest aż dziesięć razy większe niż w latach poprzednich – powiedział we wtorek przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak.

Koncert "W cieniu Absolutu" w Filharmonii
2 października 2020, 19:00

Koncert "W cieniu Absolutu" w Filharmonii

Październik w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) rozpocznie się wyjątkowym koncertem "W cieniu Absolutu" z udziałem znakomitych artystów Filharmonii. Wydarzenie zostanie zorganizowane w piątek, 2 października o godz. 19.

Motor Lublin w środę zagra ze Śląskiem II Wrocław. Szansa dla zmienników?

Motor Lublin w środę zagra ze Śląskiem II Wrocław. Szansa dla zmienników?

Po nieudanym meczu z Garbarnią Motor szybko wraca do gry. W środę żółto-biało-niebiescy zagrają we Wrocławiu z rezerwami Śląska. Spotkanie nietypowo rozpocznie się już o godz. 12.

Najlepsi lubelscy rolnicy 2020. Uprawą pomidorów steruje komputer [zdjęcia]
galeria

Najlepsi lubelscy rolnicy 2020. Uprawą pomidorów steruje komputer [zdjęcia]

Dziadek Pawła Sereja uprawiał pomidory pod gołym niebem. Rosły sobie przywiązane do palików. Ojciec pana Pawła postawił tunele foliowe. Pan Paweł pomidory uprawia w szklarniach, gdzie nad roślinami czuwa system komputerowy.

Międzyrzec Podlaski: Tylko jeden oddział szpitala jest na plusie. Jaki plan ma nowy dyrektor?

Międzyrzec Podlaski: Tylko jeden oddział szpitala jest na plusie. Jaki plan ma nowy dyrektor?

– Tylko jeden z oddziałów przynosi dodatni wynik finansowy – przyznaje Marek Zawada, nowy dyrektor szpitala powiatowego w Międzyrzecu Podlaskim. Jego zdaniem, w placówce trzeba zmienić strukturę realizowanych świadczeń

Ksiądz z Puław skazany przez sąd za zbyt dużą liczbę osób na mszy. Ktoś na niego doniósł

Ksiądz z Puław skazany przez sąd za zbyt dużą liczbę osób na mszy. Ktoś na niego doniósł

Osoba, która doniosła na proboszcza parafii Św. Rodziny w Puławach, dopięła swego. Ksiądz został ukarany za dopuszczenie do zbyt wysokiej liczby wiernych, jaka uczestniczyła w dwóch mszach odprawionych w czasie obowiązywania sanitarnych restrykcji. Wyrok na duchownego wydał Sąd Rejonowy w Puławach.

Nauczyciele akademiccy z Lublina odebrali nominacje profesorskie z rąk Andrzeja Dudy

Nauczyciele akademiccy z Lublina odebrali nominacje profesorskie z rąk Andrzeja Dudy

Siedmiu nauczycieli akademickich z Lublina odebrało 16 września nominacje profesorskie z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Wśród nich są przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Instytutu Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.