Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 grudnia 2013 r.
14:11
Edytuj ten wpis

Dwa miliardy do wydania. Radni uchwalili budżet Lublina na 2014 rok (debata)

0 27 A A
Radni uchwalili budżet Lublina na 2014 rok (Jacek Świerczyński)
Radni uchwalili budżet Lublina na 2014 rok (Jacek Świerczyński)

Przytłaczającą większością głosów, po trwającej ok. 4 godzin debacie, miejscy radni uchwalili budżet Lublina na przyszły rok. Były 24 głosy "za", 6 "przeciw" i jeden wstrzymujący się. Jak wyglądała debata?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

4 minuty na wypowiedź

Najpierw przez kilka minut radni rozmawiają o tym, jak mają dyskutować o budżecie.

– Składam wniosek o ograniczenie czasu wypowiedzi do 4 minut – oświadcza Piotr Dreher (PO). – Czy można swoje 4 minuty oddać koledze? – pyta Zdzisław Drozd (PiS). A jego klubowa koleżanka nie chce limitów.

– Dziwię się, że radni radnym ograniczają wypowiedź – protestuje Małgorzata Suchanowska.

Większość rady jest innego zdania i staje na tym, że nie wolno mówić dłużej, niż 4 minuty. – Potem będę wyłączać mikrofon – ostrzegł Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta.

Dużo inwestycji, dług pod kontrolą

Prezydent chwali się, że w projekcie budżetu dużo pieniędzy przeznaczono na inwestycje.

– Kolejny rok będzie dopełnieniem kadencji bardzo intensywnego inwestowania – mówi Krzysztof Żuk. – Udział inwestycji w wydatkach ogółem będzie wynosić blisko 37 proc.

Planowane dochody miasta to 1,97 miliarda złotych, a wydatki 2,14 miliarda złotych. Różnicę (176 milionów złotych) pokryć ma kolejny kredyt.

– W tej kadencji dług przyrośnie o ok. 400 milionów zł – przyznaje Żuk. A skarbniczka, Irena Szumlak zapewnia, że dług zmieści się w ustawowym limicie. – Udało się zachować wszystkie wymagane prawem wskaźniki – podkreśla.

Jak budżet oceniają kluby radnych?

Budżet nie podoba się opozycyjnemu klubowi PiS.

– Jest napisany w sposób nierealny, za zadaniami nie idzie odpowiednie finansowanie, wyprzedajemy majątek miejski, zadłużenie gigantycznie wzrasta – wylicza Sylwester Tułajew, przewodniczący klubu.

– Ten budżet trzeba przemodelować tak, aby służył mieszkańcom Lublina - dodaje. Wytyka m.in. wpisanie w pozycji "dokumentacja przyszłościowa” aż 26 zadań, na które wystarczyć ma nieco ponad 13 milionów zł. I pyta po co miasto planuje tworzenie projektów ulic, które są już zaprojektowane. Tułajew podkreśla, że za mało jest pieniędzy na remonty budynków ZNK, który wnioskował o 18 milionów a dostał półtora. Jednocześnie Tułajew wypomina wzrost funduszy na kulturę. – Instytucje kultury nie muszą się martwić – stwierdza lider opozycji. I podaje przykłady: dotacja dla Centrum Kultury rośnie o 20 proc., a dla Galerii Labirynt o 62 proc.

Plan dochodów i wydatków chwali klub Wspólny Lublin.

– Najprościej byłoby podnieść podatki i opłaty. Tak się jednak nie stało i za to dziękuję – mówi Krzysztof Siczek, przewodniczący klubu. Chwali prezydenta m.in. za pozyskiwanie dotacji i tanich kredytów.

– Podkreślenia wymaga utrzymanie wysokiego poziomu inwestycji miejskich, w tym głównie drogowych – stwierdza Siczek. Chwali prezydenta za uwzględnienie kilkudziesięciu propozycji zgłaszanych przez radnych. – Takie podejście do tworzenia budżetu sprawia, że jest on budżetem wszystkich mieszkańców Lublina – podkreśla przewodniczący Wspólnego Lublina. – Ten projekt przyczynia się do rozwoju Lublina w najbliższych latach. Pozytywne jest to, że nie podejmujemy nowych, kosztownych zadań inwestycyjnych, co skutkowałoby obciążeniem przyszłych budżetów w następnej kadencji, a jedynie kończymy to, co zaczęliśmy w latach poprzednich.

– Jako mieszkańcy odczuwamy coraz większą satysfakcję z mieszkania w Lublinie, mieście, które po kilkunastu latach zastoju staje się atrakcyjną metropolią na wschodzie Polski – mówi Wojciech Krakowski, szef klubu radnych Platformy Obywatelskiej.

– Projekt jest konkretny i rozsądny, uwzględniający potrzeby i aspiracje mieszkańców miasta – dodaje. Odpiera zarzuty Tułajewa, że wiele zapisów jest tylko PR-owskim zabiegiem. – Krytykowanie, tylko dla samej krytyki to za mało. Mieszkańcy Lublina widzą, co się dzieje w Lublinie, są mądrzy i są w stanie ocenić kadencję prezydenta Żuka – mówi Krakowski.

– Można się doszukiwać pozytywów, można i negatywów – mówi Jan Gąbka, radny niezrzeszony. – W mojej ocenie zapominamy o tym, co już jest w mieście – dodaje Gąbka i podaje przykład zbyt małych nakładów na remonty budynków ZNK oraz brak kompleksowego rozwiązania komunikacji między północą i południem przez ul. Sowińskiego. Przypomina problemy mieszkańców ul. Wallenroda i wypomina brak funduszy na budownictwo mieszkaniowe.

– Od 2010 r., jeśli sobie dobrze przypominam, nie oddaliśmy ani jednego mieszkania komunalnego – wytyka Gąbka.

– TBS albo zlikwidujmy, albo próbujmy go reanimować. Na wsparcie TBS już trzeci rok z rzędu nie zaplanowano ani złotówki – mówi radny. Krytykuje też wyprzedaż miejskiego majątku i podkreśla, że kredyty trzeba będzie kiedyś spłacić.

- Będę głosował za przyjęciem tego budżetu z nadzieją, że uda się wprowadzić autopoprawką zadania zgłaszane nie tylko przeze mnie – zastrzega Piotr Krzysztof Kuty, drugi z radnych niezrzeszonych.

Krzyki i wypominanie

Zaczyna się zasadnicza dyskusja, w której obowiązuje ograniczenie do 4 minut. – Możemy mówić o udanym trzyleciu i mieć głęboką wiarę, że kolejny rok będzie dopełnieniem udanej kadencji prezydenta Krzysztofa Żuka – chwali prezydenta Marcin Nowak (Wspólny Lublin).

Radny przekracza czas wypowiedzi, przewodniczący go strofuje. A to nie podoba się radnej Suchanowskiej.– Wstyd! Wstyd! Jeszcze tego nie było! – krzyczy radna. Kowalczyk sugeruje, by się uspokoiła. – A będę wykrzykiwać – odpowiada Suchanowska. Dalej jest przewidywalnie: PiS krytykuje, Wspólny Lublin oraz Platforma Obywatelska chwalą budżet.

Tomasz Pitucha (PiS) wypomina m.in. brak budowy przedszkola na ul. Fulmana, czy też brak sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Wrotkowskiej z Diamentową ani przeniesienia pętli autobusowej "Żeglarska” w lepsze miejsce.

Jan Madejek (PO) zwraca uwagę na brak kładki między Węglinem a Czubami (w rejonie ul. Kaczeńcowej i Poznańskiej). – Jaka byłaby szansa, żeby można było tę inwestycję zrealizować, bo starsi ludzie zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym nie mają możliwości przejścia – pyta Madejek. – Przepowiednia powtarzana przez parę ostatnich lat przez liderów opozycji o nadejściu katastrofy finansowej nie sprawdziła się – mówi Leszek Daniewski (PO)

– Lublin nie jest własnością osób sprawujących władzę – radna Suchanowska czyta wcześniej przygotowane wystąpienie. – Są inne zadania, widać ważne dla pana, jak zabezpieczenie w rezerwie celowej 40 milionów zł na budowę pl. Litewskiego, a potrzebna jest tam tylko drobna kosmetyka. Czy zakupi pan fontannę ze złota dla Lublina? – pyta radna z uśmiechem. -Lecące na ekranie show jest kosztowne, a nie ma nic wspólnego z poprawą jakości życia mieszkańców – grzmi Suchanowska. I dodaje, że w mieście pogłębia się bieda, a jako dowód podaje, że w 2010 r. zaległości czynszowe w lokalach komunalnych wynosiły 119 mln zł, a w 2012 r. już 151 milionów.

Radna Elżbieta Mroczkowska (PO) zwraca uwagę na potrzebę przebudowy skrzyżowania al. Solidarności z al. Sikorskiego oraz ul. Ducha i Północną.

Radni dostali też pismo podpisane przez przewodniczących zarządów 9 z 27 dzielnic a adresowane do prezydenta miasta. – Zarządy dzielnic nie zgadzają się z zaproponowanym przez pana budżetem na rok 2014, który dla większości dzielnic jest krzywdzący ze względu na brak inwestycji w dzielnicach. Mimo zaproponowanych przez pana konsultacji społecznych z mieszkańcami i przedstawicielami dzielnic nic nie uwzględniono w budżecie – czytamy w piśmie.

Co chciało okroić Prawo i Sprawiedliwość

Po dyskusji zarządzona zostaje przerwa na wniosek klubu PiS. Ma to być czas na rozmyślanie nad listą ośmiu poprawek rozdaną radnym przez przewodniczącego klubu PiS, Sylwestra Tułajewa. Poprawki sprowadzają się do odebrania niektórym placówkom kultury części pieniędzy i przekazaniu ich na inne cele. Podobnie miałoby być też w przypadku pl. Litewskiego.

Z planowanej na pl. Litewski 40-milionowej rezerwy PiS proponuje uszczknąć 10 milionów złotych: 4 mln miałyby trafić na podwyżki dodatku motywacyjnego dla nauczycieli, taka sama kwota na podwyżki dla "administracyjno-obsługowych” pracowników szkół i placówek oświatowych, a 2 miliony zł na dotację dla ZNK z przeznaczeniem na remonty.

Pozostałe poprawki to przesunięcie 1,5 mln zł z dotacji na Centrum Kultury na budowę ul. Sławin, odebranie Galerii Labirynt 730 tys. zł i przeznaczenie ich na remonty obiektów oświatowych. Warsztaty Kultury miałyby stracić 220 tys. zł na rzecz rezerwy celowej na zadania zgłaszane przez rady dzielnic. Na ten sam cel miałyby trafić kwoty odebrane z dotacji dla Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża” (220 tys. zł) i Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN (500 tys. zł).

Co na to prezydent Lublina?

– Wniosek, który składa PiS oznacza tak naprawdę duże uderzenie finansowe w instytucje kultury. Chciałem tylko przypomnieć, ze wspólnie zobowiązaliśmy się do tego, że kulturę traktujemy jako koło zamachowe miasta – komentuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Wydajemy ok. 2,4 proc. budżetu na kulturę, a Kraków trzy razy tyle. Daleko nam do tego, co byśmy chcieli.

Żuk odniósł się też do uwag radnych. Pętla przy Żeglarskiej ma być dopisana do budżetu w ciągu roku. Podobnie jak ul. Sowińskiego, dla której powstaje już dokumentacja. – Chciałbym zapewnić, że o Sowińskiego myślimy. Jest dla nas kluczowa dla zapewnienia drożności między Czubami a Czechowem – mówi prezydent. – Jak będzie dokumentacja i stosowne pozwolenia, to będzie z mojej strony wniosek do rady o przesunięcie pieniędzy – zapewnia Żuk. W sprawie kładki między osiedlami Świt i Łęgi oświadczył, że zobowiązuje się do "przeanalizowania możliwości” zastrzegając, że mowa tu o kwocie kilku milionów złotych.
Prezydent ma również rozważyć wprowadzenie podwyżek dla niepedagogicznych pracowników oświaty.

Odpiera zarzuty o wyprzedawanie majątku, jako przykład powołuje zajezdnię MPK i pyta, czy lepiej, by powstały tam nowe budynki, czy żeby "zostało tak, jak jest”. W sprawie projektowania już zaprojektowanych ulic wyjaśnia, że część dokumentacji trzeba uzupełnić. A tym, którzy krytykują kosztowną budowę stadionu prezydent przypomina: - Wszyscy głosowaliście za stadionem i za lokalizacją przy Krochmalnej – wytyka Żuk.

– Skrzyżowanie Ducha-Willowa będzie miało dokumentację do końca roku, w związku z tym w przyszłym roku jeśli będziemy wiedzieli, jakie jest źródło dofinansowania będziemy przymierzali się do realizacji – mówi Żuk. Zastrzega, że nie można zacząć przebudowy tego skrzyżowania, zanim nie zakończy się budowa przedłużenia al. Solidarności. – Sparaliżowalibyśmy tę część miasta.

Prezydent odrzuca też pomysły na zmniejszenie rezerwy na przebudowę pl. Litewskiego. I tu niespodzianka: - Ta rezerwa jest stworzona tylko po to, byśmy mogli nią dysponować wyłącznie dla skrzyżowania Ducha-Willowa. Dlatego dzisiaj praktycznie nie możemy zgodzić się na rozdysponowanie tej kwoty – mówi Żuk.


Na koniec głosowania

Podczas głosowania radni odrzucili każdą z ośmiu poprawek zgłoszonych przez PiS. Głosy rozkładały się podobnie do ostatniego głosowania w tej sprawie, czyli uchwalenia budżetu n a 2014 r.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lubelak / 21 grudnia 2013 r. o 00:22
0

Sylwek,ile byś się nie namęczył, to i tak prezydentem tego miasta nie będziesz :) Nawet na debacie się nie zjawiłeś, bo zostałbyś tam zjedzony.

Avatar
111elmor111 / 20 grudnia 2013 r. o 11:43
0

tułajew olewa nawet własny okręg wyborczy więc od niego ja bym zbyt wiele nie oczekiwał...

Avatar
Agnieszka / 20 grudnia 2013 r. o 11:23
0

Tak a propo Tułajewa, to gdyby on chociaż w polowie dbał o mieszkańców i ich potrzeby, tak jak skupia się na swoim wyglądzie zewnętrznym, to szczerze mówiąc mogłabym ufać każdemu pomysłowi Sylwka. niestety tak nie jest i najważniejszy dla niego nie jest Lublin, a on sam.

Avatar
do sylwka / 20 grudnia 2013 r. o 11:12
0

Sylwek!!! Jeśli nie potrafisz lub nie chcesz korzystać z wydarzeń kulturalnych w Lublinie,to już tylko świadczy o tobie. Nie pozwolę na to, żebyś krytykował i chciał zabierać pieniądze, które przeznaczone są na jej rozwój!!!

Avatar
Anonim / 20 grudnia 2013 r. o 10:55
0

Bardzo dobry budżet dla mieszkańców kolejne 800 milionów idzie na inwestycje.

Avatar
Maciek / 20 grudnia 2013 r. o 10:44
0

Jak do tej pory pieniądze były inwestowane we właściwy sposób. Mamy dużo nowych dróg, a te, które nie nadawały się do jeżdżenia zostały wyremontowane. Mamy nowe miejsca kultury, budują nam się ośrodki sportowe. Mamy ogrom ciekawych wydarzeń, które przyciągają turystów i mieszkańców (tylko trzeba chcieć zn ich korzystać i je zauważać). Oczywiście jeszcze dużo pracy przed nami. Dzięki zaakceptowaniu budżetu na 2014 wierzę, że wiele rozpoczętych już, a także tych dopiero planowanych uda się zakończyć.Zrobiliśmy już dużo kroków na przód, szkoda by było teraz się cofać lub stać w miejscu.

również oceniam prezydenture żuka dobrze i zdaje sobie sprawę że bez zadłużania nic by się nie udało poprzednicy prócz długów nie zostawili po sobie nic

również oceniam prezydenture żuka dobrze i zdaje sobie sprawę że bez zadłużania nic by się nie udało poprzednicy prócz długów nie zostawili po sobie nic

rozwiń
Avatar
serotonin / 20 grudnia 2013 r. o 10:25
0

Może jeszcze Tułajew zabierze pieniądze na organizację Carnaval Sztuk Mistrzów i Jarmarku Jagielońskiego, a i Nocy Kultury, bo po co w naszym mieście takie imprez!!

Zaoszczędzone pieniądze oddać na budowę nowych kościołów w Lublinie!

Avatar
Witek / 20 grudnia 2013 r. o 09:21
0

Jak do tej pory pieniądze były inwestowane we właściwy sposób. Mamy dużo nowych dróg, a te, które nie nadawały się do jeżdżenia zostały wyremontowane. Mamy nowe miejsca kultury, budują nam się ośrodki sportowe. Mamy ogrom ciekawych wydarzeń, które przyciągają turystów i mieszkańców (tylko trzeba chcieć zn ich korzystać i je zauważać). Oczywiście jeszcze dużo pracy przed nami. Dzięki zaakceptowaniu budżetu na 2014 wierzę, że wiele rozpoczętych już, a także tych dopiero planowanych uda się zakończyć.Zrobiliśmy już dużo kroków na przód, szkoda by było teraz się cofać lub stać w miejscu.

Jak do tej pory pieniądze były inwestowane we właściwy sposób. Mamy dużo nowych dróg, a te, które nie nadawały się do jeżdżenia zostały wyremontowane. Mamy nowe miejsca kultury, budują nam się ośrodki sportowe. Mamy ogrom ciekawych wydarzeń, które przyciągają turystów i mieszkańców (tylko trzeba chcieć zn ich korzystać i je zauważać). Oczywiście jeszcze dużo pracy przed nami. Dzięki zaakceptowaniu budżetu na 2014 wierzę, że wiele rozpoczętych już, a także tych dopiero planowanych uda się zakończyć.Zrobiliśmy już dużo kroków na przód... rozwiń

Avatar
Łęgi / 20 grudnia 2013 r. o 08:42
0

I bardzo dobrze że nie ma pieniędzy na kładkę pomiędzy Węglinem a Czubami, lepiej by dokończony został park w tym miejscu. To były by wywalone pieniądze w błoto, bo tamtędy chodzi kilkanaście osób max.

Myślę, że ktoś chce na tej kladce po prostu zarobić i tyle. Mieszkańcy na Łęgach chcą alejek w wąwozie i schodów między Kaczeńcową 5 a 3 do ulicy Poznańskiej.

Avatar
jon - drugi / 19 grudnia 2013 r. o 22:31
0

dynamika foto , autorstwa jacka Świerczyńskiego , przedstawiającego radnych uchwalających budżet miasta lublina

jest PORAŻAJĄCA  !

Avatar
lubelak / 21 grudnia 2013 r. o 00:22
0

Sylwek,ile byś się nie namęczył, to i tak prezydentem tego miasta nie będziesz :) Nawet na debacie się nie zjawiłeś, bo zostałbyś tam zjedzony.

Avatar
111elmor111 / 20 grudnia 2013 r. o 11:43
0

tułajew olewa nawet własny okręg wyborczy więc od niego ja bym zbyt wiele nie oczekiwał...

Avatar
Agnieszka / 20 grudnia 2013 r. o 11:23
0

Tak a propo Tułajewa, to gdyby on chociaż w polowie dbał o mieszkańców i ich potrzeby, tak jak skupia się na swoim wyglądzie zewnętrznym, to szczerze mówiąc mogłabym ufać każdemu pomysłowi Sylwka. niestety tak nie jest i najważniejszy dla niego nie jest Lublin, a on sam.

Avatar
do sylwka / 20 grudnia 2013 r. o 11:12
0

Sylwek!!! Jeśli nie potrafisz lub nie chcesz korzystać z wydarzeń kulturalnych w Lublinie,to już tylko świadczy o tobie. Nie pozwolę na to, żebyś krytykował i chciał zabierać pieniądze, które przeznaczone są na jej rozwój!!!

Avatar
Anonim / 20 grudnia 2013 r. o 10:55
0

Bardzo dobry budżet dla mieszkańców kolejne 800 milionów idzie na inwestycje.

Avatar
Maciek / 20 grudnia 2013 r. o 10:44
0

Jak do tej pory pieniądze były inwestowane we właściwy sposób. Mamy dużo nowych dróg, a te, które nie nadawały się do jeżdżenia zostały wyremontowane. Mamy nowe miejsca kultury, budują nam się ośrodki sportowe. Mamy ogrom ciekawych wydarzeń, które przyciągają turystów i mieszkańców (tylko trzeba chcieć zn ich korzystać i je zauważać). Oczywiście jeszcze dużo pracy przed nami. Dzięki zaakceptowaniu budżetu na 2014 wierzę, że wiele rozpoczętych już, a także tych dopiero planowanych uda się zakończyć.Zrobiliśmy już dużo kroków na przód, szkoda by było teraz się cofać lub stać w miejscu.

również oceniam prezydenture żuka dobrze i zdaje sobie sprawę że bez zadłużania nic by się nie udało poprzednicy prócz długów nie zostawili po sobie nic

również oceniam prezydenture żuka dobrze i zdaje sobie sprawę że bez zadłużania nic by się nie udało poprzednicy prócz długów nie zostawili po sobie nic

rozwiń
Avatar
serotonin / 20 grudnia 2013 r. o 10:25
0

Może jeszcze Tułajew zabierze pieniądze na organizację Carnaval Sztuk Mistrzów i Jarmarku Jagielońskiego, a i Nocy Kultury, bo po co w naszym mieście takie imprez!!

Zaoszczędzone pieniądze oddać na budowę nowych kościołów w Lublinie!

Avatar
Witek / 20 grudnia 2013 r. o 09:21
0

Jak do tej pory pieniądze były inwestowane we właściwy sposób. Mamy dużo nowych dróg, a te, które nie nadawały się do jeżdżenia zostały wyremontowane. Mamy nowe miejsca kultury, budują nam się ośrodki sportowe. Mamy ogrom ciekawych wydarzeń, które przyciągają turystów i mieszkańców (tylko trzeba chcieć zn ich korzystać i je zauważać). Oczywiście jeszcze dużo pracy przed nami. Dzięki zaakceptowaniu budżetu na 2014 wierzę, że wiele rozpoczętych już, a także tych dopiero planowanych uda się zakończyć.Zrobiliśmy już dużo kroków na przód, szkoda by było teraz się cofać lub stać w miejscu.

Jak do tej pory pieniądze były inwestowane we właściwy sposób. Mamy dużo nowych dróg, a te, które nie nadawały się do jeżdżenia zostały wyremontowane. Mamy nowe miejsca kultury, budują nam się ośrodki sportowe. Mamy ogrom ciekawych wydarzeń, które przyciągają turystów i mieszkańców (tylko trzeba chcieć zn ich korzystać i je zauważać). Oczywiście jeszcze dużo pracy przed nami. Dzięki zaakceptowaniu budżetu na 2014 wierzę, że wiele rozpoczętych już, a także tych dopiero planowanych uda się zakończyć.Zrobiliśmy już dużo kroków na przód... rozwiń

Avatar
Łęgi / 20 grudnia 2013 r. o 08:42
0

I bardzo dobrze że nie ma pieniędzy na kładkę pomiędzy Węglinem a Czubami, lepiej by dokończony został park w tym miejscu. To były by wywalone pieniądze w błoto, bo tamtędy chodzi kilkanaście osób max.

Myślę, że ktoś chce na tej kladce po prostu zarobić i tyle. Mieszkańcy na Łęgach chcą alejek w wąwozie i schodów między Kaczeńcową 5 a 3 do ulicy Poznańskiej.

Avatar
jon - drugi / 19 grudnia 2013 r. o 22:31
0

dynamika foto , autorstwa jacka Świerczyńskiego , przedstawiającego radnych uchwalających budżet miasta lublina

jest PORAŻAJĄCA  !

Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"W obronie lip na Lipowej!" Happening w centrum Lublina [na żywo]

"W obronie lip na Lipowej!" Happening w centrum Lublina [na żywo]

Zieloną wstęgę wzdłuż ul. Lipowej rozwinęli uczestnicy dzisiejszego protestu w obronie drzew, które mają zostać wycięte w związku z przebudową ulicy.

Minister rolnictwa odpowiada posłankom opozycji: "Zarzuty wyssane z palca"
STADNINA W JANOWIE PODLASKIM

Minister rolnictwa odpowiada posłankom opozycji: "Zarzuty wyssane z palca"

Stawiane zarzuty są wyssane z palca – odpowiada posłankom opozycji minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Na posiedzeniu Sejmu wybrzmiał temat zaniedbań w stadninie koni w Janowie Podlaskim.

Hit kolejki dla Legii Warszawa
film

Hit kolejki dla Legii Warszawa

Legia Warszawa wygrała na wyjeździe z Lechem Poznań 1:0 w sobotnim hicie 27. kolejki PKO BP Ekstraklasy

Jerzy Stuhr o życiu w czasie pandemii: Jak się przeszło parę ciężkich chorób, to się umie być samotnym
UWAGA! TVN
film

Jerzy Stuhr o życiu w czasie pandemii: Jak się przeszło parę ciężkich chorób, to się umie być samotnym

Krzysztof Jasiński, Jerzy Stuhr i najmłodszy Andrzej Sikorowski to tylko troje z aktorów, którzy nie pracują od kiedy zamknięte zostały teatry, uczelnie i sceny estradowe. Jak radzą sobie w czasie pandemii?

Siedem nowych przypadków koronawirusa w Lubelskiem. Jedna osoba jest w stanie poważnym

Siedem nowych przypadków koronawirusa w Lubelskiem. Jedna osoba jest w stanie poważnym

Z Lublina a także powiatów: łukowskiego, włodawskiego, bialskiego i opolskiego – pochodzą osoby, u których wykonane testy laboratoryjne wskazały wynik pozytywny. W Lubelskiem jest siedem nowych przypadków zakażania koronawirusem. Jedna z osób jest w stanie poważnym.

Nowe przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. W dziewięciu województwach

Nowe przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. W dziewięciu województwach

115 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce – podało właśnie Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował również o śmierci trzech osób - w Poznaniu, Tychach i Bytomiu.

Robert Lewandowski zdobył ostatni bastion Bundesligi
film

Robert Lewandowski zdobył ostatni bastion Bundesligi

W sobotnim meczu 29. kolejki ligi niemieckiej Bayern Monachium rozbił Fortunę Duesseldorf aż 5:0. Kapitan reprezentacji Polski strzelił w nim dwa gole, trafiając na 3:0 i 4:0

Matura 2020. Czy trzeba będzie nosić maseczkę? Jakie będą egzaminy? [harmonogram]
Magazyn

Matura 2020. Czy trzeba będzie nosić maseczkę? Jakie będą egzaminy? [harmonogram]

8 czerwca rozpoczną się matury. Będą to egzaminy inne niż dotychczas. Po pierwsze: ze względu na epidemię nie odbywają się tak jak zwykle na początku maja. Po drugie: nie zostaną przeprowadzone egzaminy ustne

Likwidacja porodówki w Kraśniku. Jaką pomoc zaoferuje kobietom szpital?

Likwidacja porodówki w Kraśniku. Jaką pomoc zaoferuje kobietom szpital?

Nie milkną echa decyzji Rady Powiatu ws. szpitala w Kraśniku. O likwidacji porodówki dyskutowali w czwartek miejscy radni. Dzień później dyrektor SP ZOZ w Kraśniku wydał oświadczenie, w którym tłumaczy jak po zmianach będzie wyglądać szpitalna pomoc kobietom.

Końskowola: Utrudnienia na ul. Pożowskiej. Kierowcy muszą jechać objazdem

Końskowola: Utrudnienia na ul. Pożowskiej. Kierowcy muszą jechać objazdem

Do 18 czerwca potrwają utrudnienia związane z przebudową przejazdu przez tory pomiędzy Końskowolą, a Starym Pożogiem. Na torowisku stoi ciężki sprzęt. Kierowcy muszą korzystać z objazdu.

Ten wynalazek może zrewolucjonizować rynek pszczelarski. Do czego służy woskomat?
Magazyn

Ten wynalazek może zrewolucjonizować rynek pszczelarski. Do czego służy woskomat?

Ten wynalazek może zrewolucjonizować środowisko pszczelarskie nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej opracowali urządzenie, które ma przyczynić się do polepszenia kondycji pszczelich rodzin oraz do zmniejszenia strat w produkcji miodu wynikających z niewłaściwej nadbudowy węzy przez pszczoły lub z powodu jej spływania

Nowy biskup pomocniczy achidiecezji lubelskiej: Przede mną jest pewien trud rozeznawania dla innych
Magazyn

Nowy biskup pomocniczy achidiecezji lubelskiej: Przede mną jest pewien trud rozeznawania dla innych

Rozmowa z biskupem nominatem ks. dr. Adamem Babem, proboszczem Parafii pw. św. Józefa w Lublinie i najmłodszym biskupem w Polsce

Stadnina w Janowie Podlaskim. Czy będzie jeszcze chlubą?
Magazyn

Stadnina w Janowie Podlaskim. Czy będzie jeszcze chlubą?

Wokół stadniny koni w Janowie Podlaskim znowu jest głośno. Jeszcze do niedawna była to polska chluba hodowlana na świecie. Dzisiaj mówi się o zaniedbanych zwierzętach i brudnych boksach. Nowy prezes otwarcie przyznaje, że jedyną szansą będzie dokapitalizowanie stadniny

Historyczny moment. Start rakiety SpaceX i NASA [na żywo]
film

Historyczny moment. Start rakiety SpaceX i NASA [na żywo]

NASA i firma SpaceX Elona Muska wysyła w kosmos rakietę z dwoma kosmonautami na pokładzie. To dwaj Amerykanie - Robert Behnken i Douglas Hurley. Obaj kosmonauci, w ramach misji Demo-2, mają pozostać na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez dłuższy czas.

Wracają praktyki w szkołach branżowych. Jak będą wyglądać?

Wracają praktyki w szkołach branżowych. Jak będą wyglądać?

Od 1 czerwca uczniowie najstarszych klas branżowych szkół I stopnia będą mogli brać udział w zajęciach praktycznych. MEN opublikowało w piątek wytyczne, które będą obowiązywały w ich trakcie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.