Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 listopada 2017 r.
10:50

Dwa pomysły na nowy dworzec autobusowy w Lublinie. Architekci dziś czekają na pytania

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 28 A A
Pomysły do wyboru. Nowy dworzec ma przejąć rolę Dworca Głównego PKS przy al. Tysiąclecia, gdzie miałby pozostać jedynie punkt przesiadkowy
Pomysły do wyboru. Nowy dworzec ma przejąć rolę Dworca Głównego PKS przy al. Tysiąclecia, gdzie miałby pozostać jedynie punkt przesiadkowy

Już dziś każdy może osobiście obejrzeć dwa pomysły na nowy dworzec autobusowy dla Lublina i porozmawiać z ich autorami. Architekci będą czekać od godz. 17 w budynku Ratusza, w sali obrad na parterze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Będą tu opowiadać o obydwu koncepcjach, spośród których Ratusz ma wybrać jedną, zwycięską. Na jej podstawie powstanie ostateczny projekt tzw. Dworca Metropolitalnego, który do 2022 r. ma stanąć między ul. Gazową i Młyńską. Nie jest jednak wykluczone, że urzędnicy zażyczą sobie „wymieszania” w projekcie pewnych rozwiązań z jednej i drugiej koncepcji.

Pierwszy wariant przewiduje budynek z ozdobionym zielenią dachem, po którym można chodzić. Zakłada ponadto, że pl. Dworcowy będzie zamknięty dla wszystkich pojazdów poza komunikacją miejską.

Drugi wariant to budynek skromniejszy, bez dachu do spacerów, stojący bliżej dworca kolejowego. Przewiduje również, że nawet pojazdy komunikacji miejskiej nie będą mogły wjeżdżać na pl. Dworcowy. Zakłada zarazem przebudowę ronda Sportowców w taki sposób, by w przyszłości możliwe było poprowadzenie od niego nowej drogi przechodzącej tunelem pod torami kolejowymi i wychodzącej naprzeciw ul. Wojennej.

Nowy dworzec autobusowy w Lublinie [koncepcja 1]

Nowy dworzec autobusowy w Lublinie [koncepcja 2]

Wczoraj Ratusz upublicznił pierwsze opinie mieszkańców, którzy do 6 grudnia mają czas na zgłaszanie uwag do obydwu koncepcji. – Otrzymaliśmy opinie dotyczące bryły budynku, układu komunikacyjnego oraz rozwiązań architektonicznych – informuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina.

Takich uwag jest na razie osiem, przeważają głosy na rzecz dworca ze spacerowym dachem. To jedyna wyraźna tendencja. Jedna osoba chce całkowitego zamknięcia pl. Dworcowego dla ruchu kołowego, by przyjezdni mogli „odetchnąć” po podróży. – Żyjemy w świecie zmotoryzowanym – czytamy w innej opinii, której autor jest zdecydowanie przeciwny zamknięciu placu dla pojazdów.

Z kolei inna osoba prosi o lepszy dostęp pojazdów komunikacji miejskiej do dworca, bo teraz autobusy i trolejbusy muszą tu sporo krążyć. – Można wysiąść z „45” pod dworcem, przejść na Wolską i wsiąść do tego samego pojazdu – zauważa autor jednej z opinii.

• Uwagi można przesyłać urzędnikom na adres konsultacje@lublin.eu

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Powers / 23 marca 2018 o 09:19
0
szukasz dobrej jakośic maszyn budowlanych np. kruszarek przesiewaczy? sprawdź ofertę ***s://powers.pl
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 16:34
0
w Lublinie boom inwestycyjnyj ak ten prezydent to robi. U nas nic sięnie dzije i dziura na dziurze
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 16:19
0
Autobus to najlepszy środek transportu BUSOMAT PL
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 15:54
0
sorki ale czy te koncepcje są nawiązaniem do architektury dworca kolejowego i otoczenia - bo chyba o tym rejonie mówimy? 1-go Maja ma piękne kamienice, dworzec kolejowy też taki trochę inny a prezentowane bryły coś inne. No nie wiem nie przemawia to
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 15:40
0
PIS jak nie ma czego się czepić, to czepi się szaletu i gów...żąłosne
Avatar
ja / 29 listopada 2017 o 15:03
0
undefined napisał:
@ja masz wyjątkowy problem ze zrozumieniem tekstu pisanego, jeśli nie widzisz różnicy między dachem na Tarasach a tym daszkiem na floralnych podpórkach to masz też kłopot ze wzrokiem
 Uważasz że projektant nie weźmie tego pod uwagę i cała konstrukcja zawali się? Toż to d...  a nie projektant! A "na oko" to chłop w szpitalu był zeszedł ;)
Avatar
PeronG / 29 listopada 2017 o 14:12
0
pasażer napisał:
Na całym świecie ułatwia się ludziom zycie, a u nas jak zwykle.!!!!!! Gdzie mam do cholery zaparkować jak przywiozę kogoś albo wyjade po kogoś na ten dworzec na końcu świata? Na drugim końcu świata? A dzieci, walizki i ciężkie torby mam nosic kilometrami do auta? To może wcale nie róbcie tego dworca i nie zasłaniajcie bezsensownego, żeby nie powiedzieć mocniej,wydawania kasy udogodnieniami dla ludzi. !!!!!!
 Kiss & Ride, takie czasy. Popieram Prezydenta Krzysztofa Żuka, oraz wersje Dworca Autobusowego z tarasem na dachu. Ci którzy narzekają na ogrody na tarasie napewno popierali PiS i PKP, i lobbowali aby niezadaszac peronów.
undefined napisał:
Ktoś chyba zapomniał w jakiej strefie klimatycznej żyje. Jak będzie wyglądać odśnieżanie dachu z tymi krzakami. No chyba , że te ażurowe podpory mają jakąś kosmiczną wytrzymałość.
 To nie dach, acz taras. Projektanci znaja się na rzeczy. Wykształciły ich polskie uczelnie.
undefined napisał:
Z ogrodem lepsza - bryła przyjemniejsza, nie taka monumentalna jak druga + więcej zieleni.
 Popieram. Projekt z ogrodem na tarasia, ma równocześnie więcej zielenii na placu dworcowym. Marzy mi się, aby ogrody rozciągnąć również na zadaszenie peronów. Co do Tunelu do ulicy Wojennej, to wykonaja go dopiero przy okazji drążenia tunelu pod lubelskie metro...
 Popieram. Projekt z ogrodem na tarasia, ma równocześnie więcej zielenii na placu dworcowym. Marzy mi się, aby ogrody rozciągnąć również na zadaszenie peronów. Co do Tunelu do ulicy Wojennej, to wykonaja go dopiero przy okazji drążenia tunelu pod lubelskie metro... rozwiń
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 14:00
0
@ja masz wyjątkowy problem ze zrozumieniem tekstu pisanego, jeśli nie widzisz różnicy między dachem na Tarasach a tym daszkiem na floralnych podpórkach to masz też kłopot ze wzrokiem
Avatar
ja / 29 listopada 2017 o 13:56
0
Nie gadaj głupot, ten kawałek zieleni na Tarasach to super pomysł i wykonanie też. Byłeś tam w ogóle?
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 13:50
0
żądnych tuneli ludzie to nie krety i komunikacja miedzy pks a pkp powinna być po współnym placu z przemyślaną zielenia i alejkami po dużych płytach granitowych, projekt 1 jest najładniejszy a z 2 wziałbym układ drogowy
Avatar
Powers / 23 marca 2018 o 09:19
0
szukasz dobrej jakośic maszyn budowlanych np. kruszarek przesiewaczy? sprawdź ofertę ***s://powers.pl
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 16:34
0
w Lublinie boom inwestycyjnyj ak ten prezydent to robi. U nas nic sięnie dzije i dziura na dziurze
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 16:19
0
Autobus to najlepszy środek transportu BUSOMAT PL
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 15:54
0
sorki ale czy te koncepcje są nawiązaniem do architektury dworca kolejowego i otoczenia - bo chyba o tym rejonie mówimy? 1-go Maja ma piękne kamienice, dworzec kolejowy też taki trochę inny a prezentowane bryły coś inne. No nie wiem nie przemawia to
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 15:40
0
PIS jak nie ma czego się czepić, to czepi się szaletu i gów...żąłosne
Avatar
ja / 29 listopada 2017 o 15:03
0
undefined napisał:
@ja masz wyjątkowy problem ze zrozumieniem tekstu pisanego, jeśli nie widzisz różnicy między dachem na Tarasach a tym daszkiem na floralnych podpórkach to masz też kłopot ze wzrokiem
 Uważasz że projektant nie weźmie tego pod uwagę i cała konstrukcja zawali się? Toż to d...  a nie projektant! A "na oko" to chłop w szpitalu był zeszedł ;)
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 14:24
-1
Chyba lepiej przebudować Arenę na dworzec bo tak się marnuje. Zieleń już jest i parking też.
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 14:16
-1
Oj jakie śliczne projekty a realizacja będzie taka jak ten szalet na Litewskim. Miała być przeszklona bryła a stoi szary betonowy ohydny barak.
Avatar
PeronG / 29 listopada 2017 o 14:12
0
pasażer napisał:
Na całym świecie ułatwia się ludziom zycie, a u nas jak zwykle.!!!!!! Gdzie mam do cholery zaparkować jak przywiozę kogoś albo wyjade po kogoś na ten dworzec na końcu świata? Na drugim końcu świata? A dzieci, walizki i ciężkie torby mam nosic kilometrami do auta? To może wcale nie róbcie tego dworca i nie zasłaniajcie bezsensownego, żeby nie powiedzieć mocniej,wydawania kasy udogodnieniami dla ludzi. !!!!!!
 Kiss & Ride, takie czasy. Popieram Prezydenta Krzysztofa Żuka, oraz wersje Dworca Autobusowego z tarasem na dachu. Ci którzy narzekają na ogrody na tarasie napewno popierali PiS i PKP, i lobbowali aby niezadaszac peronów.
undefined napisał:
Ktoś chyba zapomniał w jakiej strefie klimatycznej żyje. Jak będzie wyglądać odśnieżanie dachu z tymi krzakami. No chyba , że te ażurowe podpory mają jakąś kosmiczną wytrzymałość.
 To nie dach, acz taras. Projektanci znaja się na rzeczy. Wykształciły ich polskie uczelnie.
undefined napisał:
Z ogrodem lepsza - bryła przyjemniejsza, nie taka monumentalna jak druga + więcej zieleni.
 Popieram. Projekt z ogrodem na tarasia, ma równocześnie więcej zielenii na placu dworcowym. Marzy mi się, aby ogrody rozciągnąć również na zadaszenie peronów. Co do Tunelu do ulicy Wojennej, to wykonaja go dopiero przy okazji drążenia tunelu pod lubelskie metro...
 Popieram. Projekt z ogrodem na tarasia, ma równocześnie więcej zielenii na placu dworcowym. Marzy mi się, aby ogrody rozciągnąć również na zadaszenie peronów. Co do Tunelu do ulicy Wojennej, to wykonaja go dopiero przy okazji drążenia tunelu pod lubelskie metro... rozwiń
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 14:00
0
@ja masz wyjątkowy problem ze zrozumieniem tekstu pisanego, jeśli nie widzisz różnicy między dachem na Tarasach a tym daszkiem na floralnych podpórkach to masz też kłopot ze wzrokiem
Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Co dalej z LKJ? Klub broni się przed eksmisją, miasto już szuka nowego gospodarza terenu

Co dalej z LKJ? Klub broni się przed eksmisją, miasto już szuka nowego gospodarza terenu 0 11

Lubelski Klub Jeździecki odwołał się od sądowego nakazu opuszczenia terenów dzierżawionych nad Bystrzycą od miejskiej spółki MOSiR. Tymczasem zaległości klubu wobec spółki przekroczyły już 230 tys. zł. MOSiR rozgląda się już za nowym gospodarzem terenu, ale musi czekać na koniec sporu w sądzie

Kierowca zabił syna swojego kolegi. "Zauważyłem go dopiero na szybie"

Kierowca zabił syna swojego kolegi. "Zauważyłem go dopiero na szybie" 16 4

37-latek z Okolic Bełżyc odpowie za śmiertelne w skutkach potrącenie rowerzysty i ucieczkę z miejsca wypadku. Grzegorz M. zabił syna kolegi, z którym tego samego dnia pił alkohol

Koncerty i warsztaty na Moście Kultury
24 sierpnia 2018, 16:00

Koncerty i warsztaty na Moście Kultury 2 2

Co Gdzie Kiedy. Przed nami kolejne ciekawe koncerty i zajęcia na Moście Kultury (Most im. Lutosławskiego). W najbliższy weekend odbędzie się m.in. koncert z okazji 75-lecia urodzin Tadeusza Nalepy.

Pogrzeb Konrada Gacy we wtorek

Pogrzeb Konrada Gacy we wtorek 0 2

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w ubiegłym tygodniu Konrada Gacy rozpoczną się we wtorek o godz. 15 w kaplicy Cmentarza Komunalnego na Majdanku (Droga Męczenników Majdanka 71).

Europejski Festiwal Smaku 2018. Włoskie owoce morza, hiszpańskie oliwki, litewskie chleby
5 września 2018, 0:00
galeria

Europejski Festiwal Smaku 2018. Włoskie owoce morza, hiszpańskie oliwki, litewskie chleby 0 7

– Będziemy opowiadać o tym, że świętowanie niepodległości w dwudziestoleciu międzywojennym miało blask ułańskiej fantazji. To będzie najbardziej radosna edycja imprezy – zapowiadają organizatorzy X Europejskiego Festiwalu Smaku. I liczą na 100 tysięcy gości

Lublin: Prace na ul. 3 Maja. Przystanek przeniesiony

Lublin: Prace na ul. 3 Maja. Przystanek przeniesiony 0 2

Przeniesiony został ważny, śródmiejski przystanek na ul. 3 Maja po stronie pl. Litewskiego

W samochodzie zostawił dzieci, a sam uciekł. Nietypowy finał stłuczki na DK19

W samochodzie zostawił dzieci, a sam uciekł. Nietypowy finał stłuczki na DK19 22 6

W Strzeszkowicach Dużych na krajowej "19" kierowca samochodu doprowadził do kolizji i uciekł z miejsca zdarzenia. Zapomniał, że w aucie zostawił dzieci.

AOC AGON 3: Dwa monitory dla graczy

AOC AGON 3: Dwa monitory dla graczy 0 0

Oba zakrzywione, oba o przekątnej 27 cali i rozdzielczości 2560 x 1440. Ale jeden ma matrycę VA i technologię AMD FreeSync 2, a drugi matrycę TN i Nvidia G-SYNC.

Wybory 2018. Żuk zaczął kampanię. Przedstawił 4 filary programu

Wybory 2018. Żuk zaczął kampanię. Przedstawił 4 filary programu 7 53

Cztery filary swego programu przedstawił w poniedziałek Krzysztof Żuk, który o kolejną kadencję prezydenta Lublina będzie walczyć pod szyldem własnego komitetu. Szczegółowe pomysły dopiero ma ogłosić. Poczekać trzeba również na ostateczne listy jego kandydatów startujących do Rady Miasta

Końskowola: Gruntowny remont starego rynku. Co się zmieni?

Końskowola: Gruntowny remont starego rynku. Co się zmieni? 4 2

Gmina rozpoczyna poważne zmiany na rynku. Ruszył już remont starego ratusza, wkrótce ma zostać rozstrzygnięty przetarg na prace na otaczających go ulicach. Powstaną m.in. nowe chodniki i parkingi. W planach jest także nowa fontanna i plac zabaw

Spod farby wyjrzały anioły. Trwają prace w cerkwi w Chełmie

Spod farby wyjrzały anioły. Trwają prace w cerkwi w Chełmie 1 0

W zabytkowej cerkwi p.w. św. Jana Teologa w Chełmie prace przy konserwacji polichromii i malowaniu wnętrza dobiegają końca. Dłużej potrwa remont prawosławnej świątyni w Dubience, która przez lata popadała w ruinę

PiS apeluje do prezydent Chełma: Niech pani nie kłamie

PiS apeluje do prezydent Chełma: Niech pani nie kłamie 6 11

– Pani Agato, proszę nie kłamać – apelowali do prezydent miasta politycy PiS na piątkowej konferencji prasowej zwołanej na schodach chełmskiego magistratu. Ich zdaniem Agata Fisz miała kłamała podczas niedawnej inauguracji swojej kampanii wyborczej.