Dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii prof. Ryszard Bera będzie rywalem obecnego rektora prof. Stanisława Michałowskiego w wyborach nowych władz UMCS. O tym, kto będzie kierował uczelnią przez kolejne cztery lata dowiemy się 22 kwietnia.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
W piątek Uczelniana Komisja Wyborcza przyjmowała zgłoszenia kandydatów na rektora na kadencję 2016-2020. O tym, że prof. Michałowski będzie ubiegał się o reelekcję było wiadomo już wcześniej.
– Zamierzam kontynuować to, co zacząłem cztery lata temu i poprawiać pozycję naszej uczelni w kraju i za granicą. Budowałem i chcę budować uniwersytet kompletny i stawiać na naukę i dydaktykę, ale też na działalność kulturalną i aktywność sportową, bo to świetny sposób na promocję – mówi prof. Stanisław Michałowski.
Przed czterema laty konkurenta nie miał, bo dotychczasowy rektor, prof. Andrzej Dąbrowski zrezygnował z ubiegania się o reelekcję tłumacząc to chęcią zakończenia skierowanej przeciwko niemu „bezprecedensowej, agresywnej kampanii”.
Teraz prof. Michałowski o swoim kontrkandydacie mówić nie chce. – To elektorzy zdecydują, kto zostanie wybrany na kolejne cztery lata – ucina.
Prof. Ryszard Bera to dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii i kierownik Zakładu Pedagogiki Pracy i Andragogiki. Podczas spotkania przedwyborczego w 2012 roku chwalił prof. Dąbrowskiego, a krytykował prof. Michałowskiego, zadając mu serię niewygodnych pytań. Teraz sam zdecydował się na kandydowanie.
– W mojej ocenie ostatnie cztery lata to czas bezplanowej działalności, braku gospodarności i transparentności finansowej oraz trwonienia wypracowanego w minionych latach dorobku. Na uczelni jest bardzo dobry PR, wręcz propaganda sukcesu, a brakuje dobrego gospodarza – twierdzi prof. Bera. – Jako dziekan udowodniłem, że potrafię dobrze gospodarować.
Debatę przedwyborczą z udziałem obu kandydatów zaplanowano na 20 kwietnia. Wybory odbędą się dwa dni później. W tajnym głosowaniu weźmie udział 200 elektorów reprezentujących nauczycieli akademickich, pracowników oraz studentów i doktorantów UMCS.
Rok wyborczy
W tym roku wybory odbyły się już na trzech uczelniach. Na kolejną kadencję wybrani zostali rektorzy Politechniki Lubelskiej – prof. Piotr Kacejko i Uniwersytetu Medycznego – prof. Andrzej Drop. Obaj nie mieli konkurentów. We wtorek nowe władze wybierano na Uniwersytecie Przyrodniczym. Z grona czterech kandydatów największe poparcie uzyskał prof. Zygmunt Litwińczuk, który zastąpi kierującego uczelnią przez ostatnie dwie kadencje, a poprzednio w latach 1996-2002 prof. Mariana Wesołowskiego. W maju wybory odbędą się na KUL. Tam rektora wybierze Senat uczelni.