Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 czerwca 2017 r.
8:54

Dworzec autobusowy przy kolejowym, a obok hipermarket i hotele. Jakie jeszcze zmiany?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 54 A A

Przy dworcu kolejowym miałby wyrosnąć autobusowy, a obok hipermarket i hotele. Zakłada to projekt planu zagospodarowania terenów ciągnących się od dworca po stajnie przy Nadbystrzyckiej. Miejsce zabudowań przy Dzierżawnej miałaby z czasem zająć... zieleń

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Plan zagospodarowania ma określić przeznaczenie 225 hektarów między Bystrzycą a torami kolejowymi. W tym obszarze znajduje się dworzec kolejowy, teren dawnego Dworca Południowego PKS, stadion Arena Lublin, tereny po zlikwidowanej cukrowni, fabryka wódek, szkoła, ale też domy mieszkalne m.in. w ul. Włościańskiej, Piekarskiej, czy Dzierżawnej.

Głównym punktem ma być nowy dworzec autobusowy, który przejmie rolę głównego dworca przy al. Tysiąclecia. Nowa lokalizacja, naprzeciw stacji kolejowej ma ułatwiać przesiadki. Między dworcami zaplanowano publiczny plac, przeznaczony głównie dla pieszych.

Między nowym dworcem a ul. Lubelskiego Lipca ’80 planiści wskazali miejsce na galerię handlową z hipermarketem. Ma ona „wchłonąć” teren dzisiejszej ul. Młyńskiej, która przestałaby istnieć. Z kolei Targi Lublin nie mogłyby już postawić w parku Ludowym kolejnej hali. Natomiast teren między Krochmalną a torami zasadniczo zachowałby swój obecny charakter, choć dopuszczona byłaby tam budowa zajezdni autobusowej.

W projekcie przewidziano kilka drogowych nowości. Największa to kontynuacja ul. Lubelskiego Lipca ’80 od stadionu do dwujezdniowego odcinka ul. Krochmalnej. W miejscu skrzyżowania z Włościańską w przyszłości przebiegać miałoby przedłużenie ul. Zana.

Równolegle do ul. Krochmalnej i Lubelskiego Lipca ’80, dokładnie pomiędzy nimi, wytyczona miałaby być nowa aleja z szerokimi chodnikami i szpalerami drzew. Z jednej jej strony (przy ul. Lubelskiego Lipca ’80) dopuszczalna byłaby zabudowa usługowa o wysokości do 18 m. Przy Krochmalnej planiści widzą budynki wielorodzinne w miejscu placu manewrowego. Położone bliżej Kawiej budynki wpisane do gminnej ewidencji zabytków musiałyby być zachowane, podobnie jak pałacyk przy dawnej cukrowni.
Jest jeszcze jednak istotna nowość w układzie komunikacyjnym. Jadąc Dworcową w stronę targów moglibyśmy skręcić w prawo do al. Piłsudskiego. Skręcając w lewo dojechalibyśmy po nasypie, do ul. Lubelskiego Lipca ’80.

Przedstawiony przez Urząd Miasta projekt planu zagospodarowania terenu nie przewiduje już zabudowy mieszkaniowej w miejscu dzisiejszej ul. Dzierżawnej. Między nowym odcinkiem ul. Lubelskiego Lipca ’80 a Bystrzycą miałaby być zieleń parkowa i tereny sportowe, miejscami dopuszczalna byłaby niezbyt wysoka (do 12 metrów) zabudowa usługowa.

Co z domami w miejscu obecnej Dzierżawnej? – Trzeba będzie stopniowo się z tej zabudowy wycofywać – stwierdza Małgorzata Żurkowska, główny urbanista miasta. Jeżeli plan zagospodarowania terenu wejdzie w życie w przedstawionym wczoraj kształcie (a zależy to od Rady Miasta), to mieszkańcy Dzierżawnej nie będą mieć szans na uzyskanie pozwolenia na przebudowę swoich domów.

Projekt planu dostępny jest na internetowej stronie miasta oraz (do 29 czerwca) w siedzibie Wydziału Planowania Urzędu Miasta przy Wieniawskiej 14. Uwagi do tego dokumentu miasto ma zbierać do 14 lipca. Później urbaniści mają zdecydować, które z uwag odrzucą, a które dopiszą do projektu. Poprawiony projekt miałby być ponownie wyłożony do publicznego wglądu. O jego ostatecznym kształcie zdecydują radni.

Komentarze 54

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 czerwca 2017 o 03:02
0
Bardzo dobra decyzja ratusza, centrum Lublina jest male i bardzo dobrze, ze dworce beda kolo siebie.
Avatar
Gość / 9 czerwca 2017 o 22:33
0
Dworzec autobusowy obok dworca kolejowego ma sens tylko w przypadku gdy obydwa są blisko centrum np. Kraków - dwa dworce obok siebie, ale od centrum idzie się 5 minut piechotą. W Lublinie dworzec budowany około 1870 roku - wtedy na skraju miasta a potem wokół niego powstała pierwsza dzielnica przemysłowa. Droga spod ratusza do dworca oceniałbym na ponad pół godziny pieszo dla porównania do dworca pks około 10 minut. (Jeszcze kilkanaście lat temu dworzec pks był tuż obok ratusza). Dla większości mieszkańców Lublina obecnie dojazd na jeden albo drugi dworzec to i tak autobus albo taksówka. Proponowana zmiana byłaby korzystna tylko dla podróżnych przesiadających się z pociągu na busa - jest ich nieporównywalnie mniej. Z tego względu korzystniejszym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie szybkiej linii autobusowej łączącej obydwa dworce i rozplanowanej w taki sposób aby na odcinkach bezpośrednio przed dworcami oraz pomiędzy nimi możliwie unikała opóźnień (np. Kalina - Wrotków (?)). Dodatkowo kilka tablic informacyjnych na dworcach i będzie elegancko. W Lublinie jest specyficznie - kolej od początku miała służyć tutaj bardziej przemysłowi niż przewozowi ludzi - wystarczy spojrzeć na mapę - to wokół torów mieściły się fabryki i magazyny, ale w odróżnieniu np. od Krakowa - nigdy nie było to blisko ścisłego centrum. Już nie wspomnę o torach na Stalową - nie miały żadnego uzasadnienia ekonomicznego a tylko woziły ruskich żołnierzy w 1915. Znajomy uczył się na wsei na mełgiewskiej i dojeżdżał z jakichś Trawników czy innej wioski i na uczelnię zawsze jechał pociągiem i wysiadał na dworcu północnym. Ale zawsze jak chciał coś w mieście załatwić to nie jechał na Lublin Główny, tylko wsiadał w busa, bo tak po prostu było szybciej. A jeszcze trzeba wziąć pod uwagę, że pks nie ma monopolu i jest masa prywaciarzy. Jak im się będzie opłacać to się zwyczajnie dogadają z kimś kto ma kawałek terenu bliżej centrum i stamtąd będą odjeżdżać. Grozi to sytuacją taką jak w Rzeszowie - busy do różnych miast odjeżdżają z różnych miejsc - placy, skrzyżowań(?) i jak ktoś spoza miasta przyjedzie to jest w jeszcze gorszej sytuacji bo w Lublinie to tylko dwa miejsca i koniec a w Rzeszowie trzeba się jeszcze nie wiadomo ile nakombinować. Niestety polskie miasta powstawały przez wieki i przez 90% tego czasu nie znano autobusów, samochodów, pociągów - Nikt o tym nie mógł myśleć przy planowaniu zabudowy. Stąd dzisiaj korki w centrum i takie roszady z dworcami.
Dworzec autobusowy obok dworca kolejowego ma sens tylko w przypadku gdy obydwa są blisko centrum np. Kraków - dwa dworce obok siebie, ale od centrum idzie się 5 minut piechotą. W Lublinie dworzec budowany około 1870 roku - wtedy na skraju miasta a potem wokół niego powstała pierwsza dzielnica przemysłowa. Droga spod ratusza do dworca oceniałbym na ponad pół godziny pieszo dla porównania do dworca pks około 10 minut. (Jeszcze kilkanaście lat temu dworzec pks był tuż obok ratusza). Dla większości mieszkańców Lublina obecnie dojazd na jeden alb... rozwiń
Avatar
. / 9 czerwca 2017 o 15:36
0
undefined napisał:
Łapy precz od Dzierżawnej! Mieszkańcy żyją tam od wielu lat, nieraz od pokoleń. Ludzie hodują gołębie,kury. Ludzie przyzwyczajeni do wyjścia na podwórko, wypicia piwka, zapalenia szluga na świeżym powietrzu. Do bloku nikt nie chce, chyba że ratusz udostępni działki pod budownictwo jednorodzinne i wybuduje domy w Głusku, na Sławinku. Ale i to wielu mieszkańców nie będzie chciało wyprowadzić się z centrum Lublina na wiochę.
  docelowo te slumsy będą likwidowane, ale to na razie odległa przyszłość, najpierw trzeba zagospodarować tereny przy dworcu, stadionie i trasie LL80
  docelowo te slumsy będą likwidowane, ale to na razie odległa przyszłość, najpierw trzeba zagospodarować tereny przy dworcu, stadionie i trasie LL80 rozwiń
Avatar
Gość / 9 czerwca 2017 o 15:14
0
Łapy precz od Dzierżawnej! Mieszkańcy żyją tam od wielu lat, nieraz od pokoleń. Ludzie hodują gołębie,kury. Ludzie przyzwyczajeni do wyjścia na podwórko, wypicia piwka, zapalenia szluga na świeżym powietrzu. Do bloku nikt nie chce, chyba że ratusz udostępni działki pod budownictwo jednorodzinne i wybuduje domy w Głusku, na Sławinku. Ale i to wielu mieszkańców nie będzie chciało wyprowadzić się z centrum Lublina na wiochę.
Avatar
.. / 9 czerwca 2017 o 10:21
0
mam nadzieję, że nie tylko dworzec PKS zostanie przeniesiony, ale też wypieprzą spod zamku do całe busiarstwo...
Avatar
Gość / 9 czerwca 2017 o 07:25
0
Cieszy mnie plan przeniesienia dworca autobusowego,a przez to uladzenia otoczenia Zamku.Lublin zmienia sie na korzysc.Zapyziale dzielnice,ulice nabiora blasku.Brawo dla P.Zuka i Rady miasta.
Avatar
Gość / 8 czerwca 2017 o 23:17
0
Z dworca pod Zamkiem,jest blisko na stare miasto,ma krakowskie,do tarasow zamkowych,na uczelnie spacerkiem. Tysiace ludzi przyjezdza na ten defacto zaszczany dworzec, i sa szczesliwi ze blisko.a teraz w planach bedzie daaaleko,ale blisko pkp.no gitara gra.
Avatar
Piotr / 8 czerwca 2017 o 20:52
0
Dodek napisał:
Mieszkańcy nie będą pokrzywdzeni bo to nigdy formalnie do nich nie należało.Kożystają z prawa zasiedzenia i nigdy na tych terenach nie wolno było nic budować bo jest rozlewiskiem.
Prawo zasiedzenia to właśnie własność a konkretnie sposób jej nabycia. Kilkadziesiąt lat temu nikt się nie przejmował gdzie jest rozlewisko a gdzie nie więc nie było takich zakazów. A jak nie  masz pojęcia o czym mówisz to przynajmniej "skoŻystaj" z mózgu analfabeto i zachowaj swoją głupotę dla siebie.
Prawo zasiedzenia to właśnie własność a konkretnie sposób jej nabycia. Kilkadziesiąt lat temu nikt się nie przejmował gdzie jest rozlewisko a gdzie nie więc nie było takich zakazów. A jak nie  masz pojęcia o czym mówisz to przynajmniej "skoŻystaj" z mózgu analfabeto i zachowaj swoją głupotę dla siebie. rozwiń
Avatar
Gość / 8 czerwca 2017 o 20:29
0
Może udałoby się ulokować tam jeszcze wesołe miasteczko?
Avatar
Dodek / 8 czerwca 2017 o 20:08
0
Czyli generalnie będą większe korki. Już teraz jest kiepsko, a jak dojdzie kilkadziesiąt autobusów i busów + auta z podróżnymi to wszystko stanie w wielkim korku.  Odnośnie ul. Dzierżawnej. To czy po wejściu planu, mieszkańczy nie będą w pewnym sensie wywłaszczeni bez odszkodowania? Chodzi mi o to, że na działce nic nie wybudują, remontu pewnie też legalnie nie zrobią, a na wartości działki pewnie też sporo stracą, bo nie będzie to działka budowlana tylko przeznaczona na zieloną trawkę. Taka trochę grabież majątku w świetle prawa. Jak miasto chce mieć trawkę to niech wykupi tereny po cenie działki budowlanej, a nie stosuje takie metody nacisku. Mieszkańcy nie będą pokrzywdzeni bo to nigdy formalnie do nich nie należało.Kożystają z prawa zasiedzenia i nigdy na tych terenach nie wolno było nic budować bo jest rozlewiskiem.
Czyli generalnie będą większe korki. Już teraz jest kiepsko, a jak dojdzie kilkadziesiąt autobusów i busów + auta z podróżnymi to wszystko stanie w wielkim korku.  Odnośnie ul. Dzierżawnej. To czy po wejściu planu, mieszkańczy nie będą w pewnym sensie wywłaszczeni bez odszkodowania? Chodzi mi o to, że na działce nic nie wybudują, remontu pewnie też legalnie nie zrobią, a na wartości działki pewnie też sporo stracą, bo nie będzie to działka budowlana tylko przeznaczona na zieloną trawkę. Taka trochę grabież majątku w świetle prawa. Jak miasto... rozwiń
Avatar
Gość / 11 czerwca 2017 o 03:02
0
Bardzo dobra decyzja ratusza, centrum Lublina jest male i bardzo dobrze, ze dworce beda kolo siebie.
Avatar
Gość / 9 czerwca 2017 o 22:33
0
Dworzec autobusowy obok dworca kolejowego ma sens tylko w przypadku gdy obydwa są blisko centrum np. Kraków - dwa dworce obok siebie, ale od centrum idzie się 5 minut piechotą. W Lublinie dworzec budowany około 1870 roku - wtedy na skraju miasta a potem wokół niego powstała pierwsza dzielnica przemysłowa. Droga spod ratusza do dworca oceniałbym na ponad pół godziny pieszo dla porównania do dworca pks około 10 minut. (Jeszcze kilkanaście lat temu dworzec pks był tuż obok ratusza). Dla większości mieszkańców Lublina obecnie dojazd na jeden albo drugi dworzec to i tak autobus albo taksówka. Proponowana zmiana byłaby korzystna tylko dla podróżnych przesiadających się z pociągu na busa - jest ich nieporównywalnie mniej. Z tego względu korzystniejszym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie szybkiej linii autobusowej łączącej obydwa dworce i rozplanowanej w taki sposób aby na odcinkach bezpośrednio przed dworcami oraz pomiędzy nimi możliwie unikała opóźnień (np. Kalina - Wrotków (?)). Dodatkowo kilka tablic informacyjnych na dworcach i będzie elegancko. W Lublinie jest specyficznie - kolej od początku miała służyć tutaj bardziej przemysłowi niż przewozowi ludzi - wystarczy spojrzeć na mapę - to wokół torów mieściły się fabryki i magazyny, ale w odróżnieniu np. od Krakowa - nigdy nie było to blisko ścisłego centrum. Już nie wspomnę o torach na Stalową - nie miały żadnego uzasadnienia ekonomicznego a tylko woziły ruskich żołnierzy w 1915. Znajomy uczył się na wsei na mełgiewskiej i dojeżdżał z jakichś Trawników czy innej wioski i na uczelnię zawsze jechał pociągiem i wysiadał na dworcu północnym. Ale zawsze jak chciał coś w mieście załatwić to nie jechał na Lublin Główny, tylko wsiadał w busa, bo tak po prostu było szybciej. A jeszcze trzeba wziąć pod uwagę, że pks nie ma monopolu i jest masa prywaciarzy. Jak im się będzie opłacać to się zwyczajnie dogadają z kimś kto ma kawałek terenu bliżej centrum i stamtąd będą odjeżdżać. Grozi to sytuacją taką jak w Rzeszowie - busy do różnych miast odjeżdżają z różnych miejsc - placy, skrzyżowań(?) i jak ktoś spoza miasta przyjedzie to jest w jeszcze gorszej sytuacji bo w Lublinie to tylko dwa miejsca i koniec a w Rzeszowie trzeba się jeszcze nie wiadomo ile nakombinować. Niestety polskie miasta powstawały przez wieki i przez 90% tego czasu nie znano autobusów, samochodów, pociągów - Nikt o tym nie mógł myśleć przy planowaniu zabudowy. Stąd dzisiaj korki w centrum i takie roszady z dworcami.
Dworzec autobusowy obok dworca kolejowego ma sens tylko w przypadku gdy obydwa są blisko centrum np. Kraków - dwa dworce obok siebie, ale od centrum idzie się 5 minut piechotą. W Lublinie dworzec budowany około 1870 roku - wtedy na skraju miasta a potem wokół niego powstała pierwsza dzielnica przemysłowa. Droga spod ratusza do dworca oceniałbym na ponad pół godziny pieszo dla porównania do dworca pks około 10 minut. (Jeszcze kilkanaście lat temu dworzec pks był tuż obok ratusza). Dla większości mieszkańców Lublina obecnie dojazd na jeden alb... rozwiń
Avatar
. / 9 czerwca 2017 o 15:36
0
undefined napisał:
Łapy precz od Dzierżawnej! Mieszkańcy żyją tam od wielu lat, nieraz od pokoleń. Ludzie hodują gołębie,kury. Ludzie przyzwyczajeni do wyjścia na podwórko, wypicia piwka, zapalenia szluga na świeżym powietrzu. Do bloku nikt nie chce, chyba że ratusz udostępni działki pod budownictwo jednorodzinne i wybuduje domy w Głusku, na Sławinku. Ale i to wielu mieszkańców nie będzie chciało wyprowadzić się z centrum Lublina na wiochę.
  docelowo te slumsy będą likwidowane, ale to na razie odległa przyszłość, najpierw trzeba zagospodarować tereny przy dworcu, stadionie i trasie LL80
  docelowo te slumsy będą likwidowane, ale to na razie odległa przyszłość, najpierw trzeba zagospodarować tereny przy dworcu, stadionie i trasie LL80 rozwiń
Avatar
Gość / 9 czerwca 2017 o 15:14
0
Łapy precz od Dzierżawnej! Mieszkańcy żyją tam od wielu lat, nieraz od pokoleń. Ludzie hodują gołębie,kury. Ludzie przyzwyczajeni do wyjścia na podwórko, wypicia piwka, zapalenia szluga na świeżym powietrzu. Do bloku nikt nie chce, chyba że ratusz udostępni działki pod budownictwo jednorodzinne i wybuduje domy w Głusku, na Sławinku. Ale i to wielu mieszkańców nie będzie chciało wyprowadzić się z centrum Lublina na wiochę.
Avatar
.. / 9 czerwca 2017 o 10:21
0
mam nadzieję, że nie tylko dworzec PKS zostanie przeniesiony, ale też wypieprzą spod zamku do całe busiarstwo...
Avatar
Gość / 9 czerwca 2017 o 07:25
0
Cieszy mnie plan przeniesienia dworca autobusowego,a przez to uladzenia otoczenia Zamku.Lublin zmienia sie na korzysc.Zapyziale dzielnice,ulice nabiora blasku.Brawo dla P.Zuka i Rady miasta.
Avatar
Gość / 8 czerwca 2017 o 23:17
0
Z dworca pod Zamkiem,jest blisko na stare miasto,ma krakowskie,do tarasow zamkowych,na uczelnie spacerkiem. Tysiace ludzi przyjezdza na ten defacto zaszczany dworzec, i sa szczesliwi ze blisko.a teraz w planach bedzie daaaleko,ale blisko pkp.no gitara gra.
Avatar
Piotr / 8 czerwca 2017 o 20:52
0
Dodek napisał:
Mieszkańcy nie będą pokrzywdzeni bo to nigdy formalnie do nich nie należało.Kożystają z prawa zasiedzenia i nigdy na tych terenach nie wolno było nic budować bo jest rozlewiskiem.
Prawo zasiedzenia to właśnie własność a konkretnie sposób jej nabycia. Kilkadziesiąt lat temu nikt się nie przejmował gdzie jest rozlewisko a gdzie nie więc nie było takich zakazów. A jak nie  masz pojęcia o czym mówisz to przynajmniej "skoŻystaj" z mózgu analfabeto i zachowaj swoją głupotę dla siebie.
Prawo zasiedzenia to właśnie własność a konkretnie sposób jej nabycia. Kilkadziesiąt lat temu nikt się nie przejmował gdzie jest rozlewisko a gdzie nie więc nie było takich zakazów. A jak nie  masz pojęcia o czym mówisz to przynajmniej "skoŻystaj" z mózgu analfabeto i zachowaj swoją głupotę dla siebie. rozwiń
Avatar
Gość / 8 czerwca 2017 o 20:29
0
Może udałoby się ulokować tam jeszcze wesołe miasteczko?
Avatar
Dodek / 8 czerwca 2017 o 20:08
0
Czyli generalnie będą większe korki. Już teraz jest kiepsko, a jak dojdzie kilkadziesiąt autobusów i busów + auta z podróżnymi to wszystko stanie w wielkim korku.  Odnośnie ul. Dzierżawnej. To czy po wejściu planu, mieszkańczy nie będą w pewnym sensie wywłaszczeni bez odszkodowania? Chodzi mi o to, że na działce nic nie wybudują, remontu pewnie też legalnie nie zrobią, a na wartości działki pewnie też sporo stracą, bo nie będzie to działka budowlana tylko przeznaczona na zieloną trawkę. Taka trochę grabież majątku w świetle prawa. Jak miasto chce mieć trawkę to niech wykupi tereny po cenie działki budowlanej, a nie stosuje takie metody nacisku. Mieszkańcy nie będą pokrzywdzeni bo to nigdy formalnie do nich nie należało.Kożystają z prawa zasiedzenia i nigdy na tych terenach nie wolno było nic budować bo jest rozlewiskiem.
Czyli generalnie będą większe korki. Już teraz jest kiepsko, a jak dojdzie kilkadziesiąt autobusów i busów + auta z podróżnymi to wszystko stanie w wielkim korku.  Odnośnie ul. Dzierżawnej. To czy po wejściu planu, mieszkańczy nie będą w pewnym sensie wywłaszczeni bez odszkodowania? Chodzi mi o to, że na działce nic nie wybudują, remontu pewnie też legalnie nie zrobią, a na wartości działki pewnie też sporo stracą, bo nie będzie to działka budowlana tylko przeznaczona na zieloną trawkę. Taka trochę grabież majątku w świetle prawa. Jak miasto... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 54

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!"
film

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!" 0 0

Hodowcy świń z okolic Parczewa zablokowali samochód lekarzy weterynarii, którzy zamierzali przeprowadzić ubój zwierząt zagrożonych afrykańskim pomorem świń. – Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła – nie ukrywa przewodniczący rolniczego stowarzyszenia, który przyjechał wesprzeć okolicznych mieszkańców

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku
galeria

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku 4 4

Poprawiono napis na odsłoniętym w niedzielę kraśnickim pomniku. Figura Lecha Kaczyńskiego została podpisana jako „Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej”. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy drugiego z tych słów nie należałoby odmienić.

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu 0 2

Woda na kortach tenisowych w Świdniku. Urząd Miasta przyznaje, że po poniedziałkowych ulewnych deszczach był problem z odprowadzaniem wody

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada 4 8

Radni opozycji ocenili wyniki kontroli w Centrum Kultury jako skandal i zażądali wyjaśnień od prezydenta miasta

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja?

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja? 0 7

Kamila Lendzion została rekomendowana na stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego w Lublinie. Teraz tę kandydaturę musi zaakceptować Zarząd Województwa Lubelskiego, któremu podlega instytucja.

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin?

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin? 21 12

Motor Lublin potwierdził piąty transfer podczas letniego okienka. Kontrakt podpisał były, młodzieżowy reprezentant Ukrainy, a ostatnio zawodnik Wisły Puławy – Irakli Meskhia. Wkrótce kolejnym wzmocnieniem powinien być za to... Grzegorz Bonin

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym 36 4

Rada Dzielnicy Ponikwoda chce, żeby galeria handlowa Olimp znalazła się w jej granicach, a nie – jak teraz – na Czechowie Południowym. Tłumaczy, że dzięki temu mieszkańcy Ponikwody… będą mieć nowy ośrodek kulturalny

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej 0 1

Od wielu tygodni nie brakowało plotek, że dojdzie do połączenia Włodawianki z Eko Różanka. I wygląda na to, że kluby doszły już do porozumienia. Teraz swoją zgodę musi jeszcze wydać Lubelski Związek Piłki Nożnej

Nowy napastnik Górnika Łęczna

Nowy napastnik Górnika Łęczna 3 0

Sporo działo się we wtorek w obozie Górnika. Zielono-czarni mają nowego zawodnika – Jakuba Chrzanowskiego. Zmiany zaszły także w sztabie szkoleniowym i medycznym klubu z Łęcznej

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne 1 6

Niewiele ponad 34 tys. zł brakuje Ewelinie i Łukaszowi Czerwińskim do zrealizowania marzenia ich życia – kupna małego, ale własnego mieszkania. Para nie może dostać mieszkania komunalnego, bo przekracza próg dochodowy o 56 zł. Niepełnosprawny mężczyzna i jego żona wciąż mają jednak nadzieję, że dzięki pomocy internautów wszystko jest możliwe.

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze
21 lipca 2018, 20:00

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. Gwiazda duetu The Dumplings, Kuba Karaś, wystąpi 21 lipca w Plenerze. Zamiast własnych kawałków artysta sprawdzi się w roli DJ'a i rozkręci gorącą imprezę. Start o godz. 20.

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie 0 16

Wczoraj unieważniony został przetarg na odnowę parku Ludowego. Najtańsza oferta przekraczała kwotę zarezerwowaną w kasie miasta. Teraz Ratusz zastanawia się nad dalszymi losami tej inwestycji, która już drugi raz okazała się sporo droższa niż spodziewali się urzędnicy.

Smaki Muzyki. Nowy projekt w Puławach
20 lipca 2018, 18:30

Smaki Muzyki. Nowy projekt w Puławach 2 1

W Puławach startuje cykl Smaki Muzyki organizowany przez Puławski Park Naukowo-Technologiczny. W piątek, 20 lipca o godz. 18.30 w Zielonym Pomidorze (Mościckiego 1) odbędzie się koncert Artura Miedzińskiego.

Lublin: Tutaj działała wytwórnia wind. Deweloper chce zbudować bloki

Lublin: Tutaj działała wytwórnia wind. Deweloper chce zbudować bloki 18 17

Siedem bloków mieszkalnych zamierza stawiać prywatna spółka na terenie wytwórni wind u zbiegu ul. Roztocze i Orkana. Ratusz uznał, że to dobre miejsce na mieszkania, a teraz będzie opracowywać nowy plan zagospodarowania terenu.

Lublin rozpoczął ogólnopolskie bieganie City Trial

Lublin rozpoczął ogólnopolskie bieganie City Trial 0 0

Nad Zalewem Zemborzyckim odbył się bieg City trail onTour, czyli wakacyjna zapowiedź największego cyklu zawodów przełajowych w kraju. Najszybszym na 5-kilometrowej trasie był miejscowy dominator – Artur Kern. Wśród kobiet zwycięstwo odniosła pochodząca z Wejherowa – Katarzyna Konkel

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.