Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 listopada 2014 r.
8:30
Edytuj ten wpis

Działacz Twojegu Ruchu nie chce krzyża w Ratuszu

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
89 22 A A

Usunięcia krzyża z sali obrad Rady Miasta domaga się działacz Twojego Ruchu. Na dalszą obecność krzyża jest w stanie zgodzić się tylko pod warunkiem, że obok niego zawisną także inne symbole religijne. - Nie ma takiej możliwości - odpowiada przewodniczący rady.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Jeżeli już eksponujemy krzyż, to obok powinny wisieć również inne symbole innych religii - mówi Wajrak i stwierdza, że w Polsce żyją również wyznawcy innych religii, jak też ateiści i że nie jesteśmy "krajem monoteistycznym”. - Krzyż może wisieć albo w towarzystwie innych symboli, albo wcale.

Do powieszenia byłoby sporo, bo na ścianie musiałby się pojawić m.in. islamski półksiężyc, judaistyczna Gwiazda Dawida, buddyjskie Koło Dharmy, czy taoistyczny Tajli, ale też symbole mniej znanych religii, które obecne są w Polsce. Choćby takie, jak dziewięcioramienna gwiazda bahaistów, sikhijska Khanda, jak również Ręce Boga będące symbolem Rodzimego Kościoła Polskiego opartego na wierzeniach przedchrześcijańskich.

Gdyby przyjąć, że wisieć powinny także symbole religii, które według oficjalnych statystyk nie mają w Polsce wyznawców, to nad głowami radnych zawisłaby również pięciopalczasta dłoń Eris (dyskordianizm) oraz faravahar (symbol zaratusztrianizmu).

Ale na to się nie zanosi. - Jak długo będę przewodniczącym, tak długo krzyż będzie jedynym symbolem. Nie widzę powodów dla których salę obrad mielibyśmy angażować w wojnę religijną - deklaruje Kowalczyk.
Autorem listu w tej sprawie jest Paweł Wajrak, przewodniczący Zarządu Okręgu Twojego Ruchu, partii Janusza Palikota. Twierdzi, że pisał w tej sprawie już wcześniej. - Jestem głęboko zniesmaczony lekceważącym brakiem odpowiedzi - stwierdza Wajrak w e-mailu do naszej redakcji.

Krzyż w sali obrad lubelskiego Ratusza nie wisi w zbyt eksponowanym miejscu. Znajduje się na ścianie nad jednym z dwóch wyjść z sali i część osób może go wręcz nie zauważyć. Zdaniem działacza Twojego Ruchu krzyża nie powinno być tu wcale. - Dlaczego mielibyśmy wyróżniać jedną z religii? - pyta Wajrak. Podkreśla też, że Konstytucja gwarantuje wolność wyznania oraz świeckość państwa na każdym jego szczeblu. Powołuje się również na "dobre imię” miasta "historycznie i kulturowo tolerancyjnego oraz wielokulturowego”.

Na usunięcie krzyża nie zgadza się przewodniczący Rady Miasta, Piotr Kowalczyk. - Nie ma takiej możliwości, jak długo jestem przewodniczącym. I to z dwóch powodów. Krzyż jest symbolem religijnym, który łączy, a nie dzieli. Jest symbolem pewnej miłości. Po drugie należy też pamiętać, że sala obrad jest dawnym kościołem - mówi przewodniczący.

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Nie Kato-pladze! / 22 listopada 2014 o 00:00
0

Wiją się jeszcze sicier wua i pemioty palismrodziaste na forum, tudzież zalatuje urbachowatym i komuszym gnojem gdzie niegdzie, ale już spływacie do kloaki historii - i tam wasze miejsce...

Krzyż im też przeszkadzał za komuny - mordowali i opluwali księży i Kościół katolicki. Czego tak obrońcy "równości" religijnej nie sra cie na rabinów, popów, imamów...???

Dlaczego kanalio ubecka (albo jego ideowe dziecię) nie czepiasz się ww.???

:ph34r: Oto język prawdziwego katolika - wyznawcy niezrozumiałej (zwłaszcza dla nich) religii, która zawiera tyle sprzeczności (przemocy, miłosierdzia, zwyrodnienia itp,) że doznał nieodwracalnego odmóżdżenia, co widać na tym przykładzie. Oto jacy są katole. Uwaga na ich ... miłość! :blush:

:ph34r: Oto język prawdziwego katolika - wyznawcy niezrozumiałej (zwłaszcza dla nich) religii, która zawiera tyle sprzeczności (przemocy, miłosierdzia, zwyrodnienia itp,) że doznał nieodwracalnego odmóżdżenia, co widać na tym przykładzie. Oto jacy są katole. Uwaga na ich ... miłość! :blush:

rozwiń
Avatar
henryk / 21 listopada 2014 o 19:39
0

JA NIE CHCĘ W RATUSZU DZIAŁACZA NIEMOJEGO RUCHU

Popraw swoją pisownię ,a chcieć to Ty możesz ratusz jest publiczny w świeckim państwie i masz się stosować do konstytucji  bo inaczej jesteś przestępcą i twoje miejsce jest w odosobnieniu,zrozum to wreszcie baranie.

Avatar
henryk / 21 listopada 2014 o 19:32
0

Ci wszyscy zasrańcy ,niech się wezmą do przestudiowania konstytucji a potem mogą zabierać głos,a w ogóle nie powinni zasiadać w miejskich radach i tym podobnych.jak interesują ich krzyże niech idą do kościoła ,albo na teologie.

Avatar
Wryjko mucha / 18 listopada 2014 o 01:00
0

Wiją się jeszcze sicier wua i pemioty palismrodziaste na forum, tudzież zalatuje urbachowatym i komuszym gnojem gdzie niegdzie, ale już spływacie do kloaki historii - i tam wasze miejsce...

Krzyż im też przeszkadzał za komuny - mordowali i opluwali księży i Kościół katolicki. Czego tak obrońcy "równości" religijnej nie sra cie na rabinów, popów, imamów...???

Dlaczego kanalio ubecka (albo jego ideowe dziecię) nie czepiasz się ww.???

Avatar
tasiemiec / 17 listopada 2014 o 16:56
0

Wolność wyznawania religii i szacunek do symboli religijnych nie oznacza, że mają one prawo wisieć wszędzie. Poza tym wnioskuję, że twój szacunek do symboli religijnych ogranicza się tylko do krzyża i innych sybboli wyłącznie twojej religii. Jesteś zwyczajnie obłudny.

Avatar
tasiemiec / 17 listopada 2014 o 16:48
0

głupotę to ty pokazałeś. W Polsce obowiązuje wolność wyznawania religii i szacunek dla symboli religijnych. Jeśli ów działacz popapranej partii ma z tym problem to niech nie przychodzi do poświęconego budynku byłego kościoła.

Nie ośmieszaj się. A czy ktoś panu przewodniczącemu broni wyznawać jego religii albo nawet bromi mu się z nią obnosić? Jeśli lubi to może sobie nawet na czole krzyż wytatuować. Może to kiedyś był kościół, teraz to jest budynek samorządowy. Nie rozumiesz nauczania swojej własnej religii, która mówi, że kościół to ludzie a nie budynki. Z szacunku dla tego symbolu należałoby go zdjąć. Czy przybijanie wszędzie krzyża, które sprawia wrażenie obsikiwania przez psa swojego terenu jest wyrazem szacunku dla tego symbolu? Nie sądzę.

Nie ośmieszaj się. A czy ktoś panu przewodniczącemu broni wyznawać jego religii albo nawet bromi mu się z nią obnosić? Jeśli lubi to może sobie nawet na czole krzyż wytatuować. Może to kiedyś był kościół, teraz to jest budynek samorządowy. Nie rozumiesz nauczania swojej własnej religii, która mówi, że kościół to ludzie a nie budynki. Z szacunku dla tego symbolu należałoby go zdjąć. Czy przybijanie wszędzie krzyża, które sprawia wrażenie obsikiwania przez psa swojego terenu jest wyrazem szacunku dla tego symbolu? Nie sądzę.

rozwiń
Avatar
ayo / 17 listopada 2014 o 16:37
0

1. III RP nie jest krajem świeckim, dlatego pan przewodniczący może sobie na szyi nosić nawet metrowy krzyż jak lubi, ale nie jest też państwem wyznaniowym, żeby wisiał krzyż na ścianie neutralnego światopoglądowo urzędu.

2. Puste miejsce nie jest symbolem ateistów, co najwyżej może być symbolem twojej bezdennej głupoty.

głupotę to ty pokazałeś. W Polsce obowiązuje wolność wyznawania religii i szacunek dla symboli religijnych. Jeśli ów działacz popapranej partii ma z tym problem to niech nie przychodzi do poświęconego budynku byłego kościoła.

głupotę to ty pokazałeś. W Polsce obowiązuje wolność wyznawania religii i szacunek dla symboli religijnych. Jeśli ów działacz popapranej partii ma z tym problem to niech nie przychodzi do poświęconego budynku byłego kościoła.

rozwiń
Avatar
tasiemiec / 17 listopada 2014 o 15:25
0

1. III RP nie jest krajem "swieckim" (takim byl PRL) ale "nutralnym swiatopogladowa.

2. jesli krzyz wisi na jednymi drzwiami, to puste miejsce nad drugimi jest juz przeciez symbolem ateistow!

1. III RP nie jest krajem świeckim, dlatego pan przewodniczący może sobie na szyi nosić nawet metrowy krzyż jak lubi, ale nie jest też państwem wyznaniowym, żeby wisiał krzyż na ścianie neutralnego światopoglądowo urzędu.

2. Puste miejsce nie jest symbolem ateistów, co najwyżej może być symbolem twojej bezdennej głupoty.

1. III RP nie jest krajem świeckim, dlatego pan przewodniczący może sobie na szyi nosić nawet metrowy krzyż jak lubi, ale nie jest też państwem wyznaniowym, żeby wisiał krzyż na ścianie neutralnego światopoglądowo urzędu.

2. Puste miejsce nie jest symbolem ateistów, co najwyżej może być symbolem twojej bezdennej głupoty.

rozwiń
Avatar
Gość / 17 listopada 2014 o 15:05
0

JA NIE CHCĘ W RATUSZU DZIAŁACZA NIEMOJEGO RUCHU

Avatar
iustus / 17 listopada 2014 o 15:02
0

1. III RP nie jest krajem "swieckim" (takim byl PRL) ale "nutralnym swiatopogladowa.

2. jesli krzyz wisi na jednymi drzwiami, to puste miejsce nad drugimi jest juz przeciez symbolem ateistow!

Avatar
Nie Kato-pladze! / 22 listopada 2014 o 00:00
0

Wiją się jeszcze sicier wua i pemioty palismrodziaste na forum, tudzież zalatuje urbachowatym i komuszym gnojem gdzie niegdzie, ale już spływacie do kloaki historii - i tam wasze miejsce...

Krzyż im też przeszkadzał za komuny - mordowali i opluwali księży i Kościół katolicki. Czego tak obrońcy "równości" religijnej nie sra cie na rabinów, popów, imamów...???

Dlaczego kanalio ubecka (albo jego ideowe dziecię) nie czepiasz się ww.???

:ph34r: Oto język prawdziwego katolika - wyznawcy niezrozumiałej (zwłaszcza dla nich) religii, która zawiera tyle sprzeczności (przemocy, miłosierdzia, zwyrodnienia itp,) że doznał nieodwracalnego odmóżdżenia, co widać na tym przykładzie. Oto jacy są katole. Uwaga na ich ... miłość! :blush:

:ph34r: Oto język prawdziwego katolika - wyznawcy niezrozumiałej (zwłaszcza dla nich) religii, która zawiera tyle sprzeczności (przemocy, miłosierdzia, zwyrodnienia itp,) że doznał nieodwracalnego odmóżdżenia, co widać na tym przykładzie. Oto jacy są katole. Uwaga na ich ... miłość! :blush:

rozwiń
Avatar
henryk / 21 listopada 2014 o 19:39
0

JA NIE CHCĘ W RATUSZU DZIAŁACZA NIEMOJEGO RUCHU

Popraw swoją pisownię ,a chcieć to Ty możesz ratusz jest publiczny w świeckim państwie i masz się stosować do konstytucji  bo inaczej jesteś przestępcą i twoje miejsce jest w odosobnieniu,zrozum to wreszcie baranie.

Avatar
henryk / 21 listopada 2014 o 19:32
0

Ci wszyscy zasrańcy ,niech się wezmą do przestudiowania konstytucji a potem mogą zabierać głos,a w ogóle nie powinni zasiadać w miejskich radach i tym podobnych.jak interesują ich krzyże niech idą do kościoła ,albo na teologie.

Avatar
Wryjko mucha / 18 listopada 2014 o 01:00
0

Wiją się jeszcze sicier wua i pemioty palismrodziaste na forum, tudzież zalatuje urbachowatym i komuszym gnojem gdzie niegdzie, ale już spływacie do kloaki historii - i tam wasze miejsce...

Krzyż im też przeszkadzał za komuny - mordowali i opluwali księży i Kościół katolicki. Czego tak obrońcy "równości" religijnej nie sra cie na rabinów, popów, imamów...???

Dlaczego kanalio ubecka (albo jego ideowe dziecię) nie czepiasz się ww.???

Avatar
tasiemiec / 17 listopada 2014 o 16:56
0

Wolność wyznawania religii i szacunek do symboli religijnych nie oznacza, że mają one prawo wisieć wszędzie. Poza tym wnioskuję, że twój szacunek do symboli religijnych ogranicza się tylko do krzyża i innych sybboli wyłącznie twojej religii. Jesteś zwyczajnie obłudny.

Avatar
tasiemiec / 17 listopada 2014 o 16:48
0

głupotę to ty pokazałeś. W Polsce obowiązuje wolność wyznawania religii i szacunek dla symboli religijnych. Jeśli ów działacz popapranej partii ma z tym problem to niech nie przychodzi do poświęconego budynku byłego kościoła.

Nie ośmieszaj się. A czy ktoś panu przewodniczącemu broni wyznawać jego religii albo nawet bromi mu się z nią obnosić? Jeśli lubi to może sobie nawet na czole krzyż wytatuować. Może to kiedyś był kościół, teraz to jest budynek samorządowy. Nie rozumiesz nauczania swojej własnej religii, która mówi, że kościół to ludzie a nie budynki. Z szacunku dla tego symbolu należałoby go zdjąć. Czy przybijanie wszędzie krzyża, które sprawia wrażenie obsikiwania przez psa swojego terenu jest wyrazem szacunku dla tego symbolu? Nie sądzę.

Nie ośmieszaj się. A czy ktoś panu przewodniczącemu broni wyznawać jego religii albo nawet bromi mu się z nią obnosić? Jeśli lubi to może sobie nawet na czole krzyż wytatuować. Może to kiedyś był kościół, teraz to jest budynek samorządowy. Nie rozumiesz nauczania swojej własnej religii, która mówi, że kościół to ludzie a nie budynki. Z szacunku dla tego symbolu należałoby go zdjąć. Czy przybijanie wszędzie krzyża, które sprawia wrażenie obsikiwania przez psa swojego terenu jest wyrazem szacunku dla tego symbolu? Nie sądzę.

rozwiń
Avatar
ayo / 17 listopada 2014 o 16:37
0

1. III RP nie jest krajem świeckim, dlatego pan przewodniczący może sobie na szyi nosić nawet metrowy krzyż jak lubi, ale nie jest też państwem wyznaniowym, żeby wisiał krzyż na ścianie neutralnego światopoglądowo urzędu.

2. Puste miejsce nie jest symbolem ateistów, co najwyżej może być symbolem twojej bezdennej głupoty.

głupotę to ty pokazałeś. W Polsce obowiązuje wolność wyznawania religii i szacunek dla symboli religijnych. Jeśli ów działacz popapranej partii ma z tym problem to niech nie przychodzi do poświęconego budynku byłego kościoła.

głupotę to ty pokazałeś. W Polsce obowiązuje wolność wyznawania religii i szacunek dla symboli religijnych. Jeśli ów działacz popapranej partii ma z tym problem to niech nie przychodzi do poświęconego budynku byłego kościoła.

rozwiń
Avatar
tasiemiec / 17 listopada 2014 o 15:25
0

1. III RP nie jest krajem "swieckim" (takim byl PRL) ale "nutralnym swiatopogladowa.

2. jesli krzyz wisi na jednymi drzwiami, to puste miejsce nad drugimi jest juz przeciez symbolem ateistow!

1. III RP nie jest krajem świeckim, dlatego pan przewodniczący może sobie na szyi nosić nawet metrowy krzyż jak lubi, ale nie jest też państwem wyznaniowym, żeby wisiał krzyż na ścianie neutralnego światopoglądowo urzędu.

2. Puste miejsce nie jest symbolem ateistów, co najwyżej może być symbolem twojej bezdennej głupoty.

1. III RP nie jest krajem świeckim, dlatego pan przewodniczący może sobie na szyi nosić nawet metrowy krzyż jak lubi, ale nie jest też państwem wyznaniowym, żeby wisiał krzyż na ścianie neutralnego światopoglądowo urzędu.

2. Puste miejsce nie jest symbolem ateistów, co najwyżej może być symbolem twojej bezdennej głupoty.

rozwiń
Avatar
Gość / 17 listopada 2014 o 15:05
0

JA NIE CHCĘ W RATUSZU DZIAŁACZA NIEMOJEGO RUCHU

Avatar
iustus / 17 listopada 2014 o 15:02
0

1. III RP nie jest krajem "swieckim" (takim byl PRL) ale "nutralnym swiatopogladowa.

2. jesli krzyz wisi na jednymi drzwiami, to puste miejsce nad drugimi jest juz przeciez symbolem ateistow!

Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Skoki narciarskie w Zakopanem. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i internecie

Skoki narciarskie w Zakopanem. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i internecie 0 0

Polska po raz drugi w tym sezonie będzie gospodarzem zawodów Pucharu Świata. Po listopadowych konkursach w Wiśle kolej na Zakopane, czyli jedną z najbardziej oczekiwanych imprez w tegorocznym cyklu

"1917" i "Bad Boys For Life". Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [24-26.01]
24 stycznia 2020, 9:00

"1917" i "Bad Boys For Life". Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [24-26.01] 0 0

Wysyp kinowych premier w najbliższy weekend. Na ekranach lubelskich kin zobaczymy m.in. oscarowe "1917" i "Jojo Rabbit", komedię akcji "Bad Boys For Life", propozycję science-fiction "Proxima", dramat Clinta Eastwooda "Richard Jewell" czy film dla młodszych widzów - "Śnieżka i Fantastyczna Siódemka". Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Co oznacza uchwała Sądu Najwyższego? Sędziowie wskazani przez nową KRS są nieuprawnieni do orzekania
film

Co oznacza uchwała Sądu Najwyższego? Sędziowie wskazani przez nową KRS są nieuprawnieni do orzekania 0 17

Orzekające wspólnie trzy izby Sądu Najwyższego stwierdziły w czwartek, że nienależyta obsada sądu występuje wtedy, gdy w jego składzie znajduje się osoba wyłoniona na sędziego przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Orzeczenie ma mieć zastosowanie do wyroków wydawanych od dnia dzisiejszego.

Tragiczny wypadek na torach. Szynobus śmiertelnie potrącił młodego mężczyznę

Tragiczny wypadek na torach. Szynobus śmiertelnie potrącił młodego mężczyznę 2 0

Do tragicznego zdarzenia doszło w czwartek przed godz. 22 w Krasnymstawie.

Rondo WOŚP w Białej Podlaskiej? "Niech informuje, że mieszkańcy mają wielkie serca"

Rondo WOŚP w Białej Podlaskiej? "Niech informuje, że mieszkańcy mają wielkie serca" 66 13

Nowe rondo przy ulicy Koncertowej w Białej Podlaskiej może nosić nazwę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z taką propozycją wystąpili radni Koalicji Obywatelskiej oraz Białej Samorządowej.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 24.01.2020

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 24.01.2020 0 0

Policjanci zarobią więcej. "Gdyby nie podwyżki, to byłaby tragedia"

Policjanci zarobią więcej. "Gdyby nie podwyżki, to byłaby tragedia" 10 30

Wynagrodzenia policjantów wzrosną przeciętnie o 500 zł. Średnia pensja mundurowego wyniesie ponad 6100 zł brutto. Podwyżki to efekt protestów i negocjacji z rządem