Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 listopada 2019 r.
10:36

Dzień Bez Futra w Lublinie. Na pomoc lisom, szynszylom, jenotom [zdjęcia]

7 23 A A

Zagazowywanie norek, rażenie lisów prądem czy obdzieranie ze skóry – to tylko niektóre "grzechy" przemysłu futrzarskiego. W środę na placu Litewskim aktywiści Fundacji Viva! pokazywali zdjęcia cierpiących zwierząt oraz warunków panujących na fermach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Happening odbył się w ramach objazdowej akcji „10 milionów klatek”, którą działacze wyrażają poparcie dla wprowadzenia w Polsce zakazu hodowli zwierząt futerkowych. W czternastu polskich miastach pokazują przechodniom, jak wygląda życie zwierząt hodowanych na futro. Na zdjęciach zobaczyć można bardzo ciasne klatki, w których podogę stanowią gołe kraty. Według nich, najczęściej w takich warunkach zwierzęta oczekują na śmierć. 

– Chcemy zwiększać świadomość tego, jak wygląda hodowla i dlaczego przemysł futrzarski jest nieetyczny. Zwracamy również uwagę na to, że chcemy w Polsce zakazu hodowli i zabijania zwierząt na futra. Są na to szanse. Większość społeczeństwa jest przeciwko takim hodowlom. Jednak lobby futrzarskie jest na tyle duże, że do tej pory nie udało się wprowadzić zakazu. W poprzedniej kadencji Sejmu była nowelizacja prawa, która nie weszła w życie. Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych 4 lat taki zakaz w końcu uda się wywalczyć – mówi aktywista Fundacji Viva! Łukasz, który opowiada również o braku społecznej świadomości.

– Spotykamy się z ludźmi, którzy mają odmienne zdanie na temat hodowli zwierząt na futra i to od nas dowiadują się, jak taka produkcja przemysłowa naprawdę wygląda. Wiele osób myśli, że to rodzimy, polski, tradycyjny przemysł, co nie jest do końca prawdą. Dużo hodowli w Polsce jest zagranicznych, ponieważ firmy w związku z zakazami w innych krajach przenoszą się bardziej na wschód Europy. Ogrom ludzi, których spotykamy nie ma wiedzy, że taki przemysł w ogólne istnieje. Nie wiedzą, jak wyglądają takie hodowle – dodaje.

Wesprzeć kampanię można na kilka sposobów. Pierwszym krokiem jest podpisanie petycji, która znajduje się na stronie jutrobedziefutro.pl. Można również zorganizować pokaz filmu uświadamiającego problem pt. „Jutro będzie futro" w szkole, czy dla mieszkańców swojego miasta, a także samodzielnie zorganizować akcję uliczną.

– Najlepiej po prostu nie kupować produktów z elementami futrzarskimi. Większość przemysłu obecnie nie idzie na całe futra, które są coraz mniej modne, ale na dodatki, czyli obszycia kurtek, nogawek, rękawków czy pompony przy czapkach. Dużo osób może kupować takie produkty i nie być świadomym, że przyczyniają się do cierpienia zwierząt.

Kolejna aktywistka Karolina opowiada o swoich motywacjach do udziału w happeningu: – Działanie jest kwestią świadomości. Jak już otworzymy się na informacje dotyczące tego, jak wygląda rzeczywistość zwierząt, nie tylko tych hodowanych na futra, także tych żyjących w przemysłowych hodowlach na mięso i wykorzystywanych w cyrkach, to zdajemy sobie sprawę, w jak okrutny sposób są one wykorzystywane przez ludzi. Futra są nam zbędne. W Polsce bardzo wiele osób jest przeciwko hodowli zwierząt w tym celu, tym bardziej, że te produkowane u nas w Polsce idą na eksport. To barbarzyński przemysł tylko dla pustego luksusu, jakim jest ubiór, który w dzisiejszych czasach w postaci futer nie jest nam potrzebny – podkreśla.

"Kocham zwierzaki"

W akcji bierze udział też 13–latka. Na plac Litewski przyszła ze swoim pieskiem. Początkowo przygląda się transparentom, szybko jednak sama łapie za ulotki i zaczyna je rozdawać przechodniom.

– Interesuję się tematami związanymi ze zwierzętami i wiem w jaki sposób są zabijane, dlatego przyszłam specjalnie na tą akcję. Dowiedziałam się o niej od mamy, która jest trochę „ekoświrką". Ja idę w jej ślady. Kochamy zwierzaki. Sama mam pieska i koszatniczkę. Informacje o problemach zwierząt czerpię od mamy, cioci lub po prostu z Facebooka. Na Youtube oglądałam filmik o grupce Anonymous, której członkowie stoją w dużych miastach np. Berlinie z ekranami i pokazują filmy przedstawiające, jak zwierzęta są zabijane na mięso. Ja sama staram się ograniczać jedzenie mięsa – zapewnia.

Na miejscu spotykamy też Marzenę, która obserwuje happening. – Zdecydowanie jestem przeciwko hodowli zwierzaków na futra. Ci, co mają większą świadomość, mają takie zdanie jak ja. Bardzo dużo ludzi zmieniło już swoje myślenie i patrzą inaczej na ten problem. Takie akcje na pewno uświadamiają społeczeństwo – mówi.

– Dziś się przyglądam, ale kiedyś sam uczestniczyłem w takich akcjach. Jestem weganinem. Uważam, że takie działania są potrzebne, uświadamiają społeczeństwo, które później może decydować o tym, co jest dobre, a co złe. Bez dostępu do wszystkich faktów trudno podjąć takie decyzje – opowiada Aleksander, student psychologii, który podczas studiów zainteresował się tematem moralności, a to skłoniło go do większej troski o los zwierząt, w tym całkowitego zrezygnowania z jedzenia mięsa i produktów odzwierzęcych.

Iza przyszła na happening razem z synem, by pokazać mu, jak wygląda hodowla zwierząt: – Uważam, że takie akcje powinny być częściej organizowane a obrazki jakie widzimy powinno się pokazywać na dużych bilbordach.

Inni rezygnują

W Polsce jest prawie 700 ferm. Co roku zabija się u nas prawie 10 milionów zwierząt, głównie norek amerykańskich, ale też lisów i szynszyli. Pod tym względem zajmujemy drugie miejsce w Europie.

Inne państwa Unii Europejskiej już dawno zrezygnowały z zabijania zwierząt na futra.

Liderem praw zwierząt na świecie jest Wielka Brytania – hodowli zwierząt futerkowych zakazano tam w 2000 roku. Cztery lata później ustawę antyfutrzarską uchwalił parlament Austrii. W 2012 roku taką decyzję podjęli też Holendrzy, którzy by-li europejskimi liderami w hodowli norek (a do 2024 r. przemysł futrzarski ma całkowicie zniknąć). W 2018 roku ogłoszono plan zamknięcia ferm futrzarskich także w Norwegii, która dotychczas przodowała w produkcji lisich futer.

Takie decyzje podjęli też między innymi Czesi, Macedończycy, Serbowie czy Belgowie.

Niemcy wygaszą przemysł futrzarski do 2023 roku. Obecnie według niemieckiego prawa każde zwierzę ma mieć dużą klatkę, norkom należy się swobodny dostęp do wody, w której mogą pływać, a lisom oraz jenotom odpowiednie podłoże, aby mogły w nim kopać.

Takie wymagania sprawiają, że prowadzenie ferm nie opłaca się.

Polacy nie chcą ferm

Z badań przeprowadzonych we wrześniu tego roku przez Biostat wynika, że 7 na 10 Polaków sprzeciwia się tego rodzaju działalności oraz oczekuje od polityków jej prawnego zakazania. Aż 80 procent nie kupiłoby też domu w okolicy fermy futrzarskiej.

Postawy antyfutrzarskie dotyczyły nie tylko mieszkańców miast. Wśród mieszkańców wsi ponad 70 procent pytanych uważa, że hodowanie i zabijanie zwierząt dla ich futer nie powinno mieć w Polsce miejsca.

Negatywne nastroje wobec przemysłu futrzarskiego w Polsce wciąż rosną. W badaniach CBOS z 2018 roku poparcie dla zakazu wyraziło 59 procent respondentów. Obecnie jest to ponad 70.

W całej Polsce odbywają się setki protestów społeczności lokalnych przeciwko budowie ferm przemysłowych w bliskim sąsiedztwie. Niezadowolenie mieszkańców budzi zbytnia koncentracja przemysłu zwierzęcego w naszym kraju, który nastawiony jest na szukanie nowych rynków zbytu za granicą. Koszty ponoszone są przez społeczności lokalne.

Mieszkańcy wsi i miasteczek skarżą się m.in. na problem z zagospodarowaniem odchodów zwierzęcych i przenawożeniem gleb, zagrożenie chorobami odzwierzęcymi, zanieczyszczenie powietrza i wód gruntowych, a także spadek wartości gruntów oraz zagrożenie własnych biznesów, w tym zahamowanie rozwoju agroturystyki.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ewelina / 28 listopada 2019 r. o 12:04
+16
A ja lubię futra i będę nosić. Tak samo jak skórzane buty - wystarczą na kilka lat, niektóre futrzane czapki i szale mam jeszcze po babci, w doskonałym stanie. Żadna syntetyczna tkanina tyle nie wytrzymuje, a na dodatek się nie rozkłada, jak każdy plastik z resztą.
Avatar
Marek / 28 listopada 2019 r. o 12:09
+13
Pamiętajcie dzisiaj futra, a jutro zakaz jedzenia mięsa i wegański styl życia. Dasz takim palec to całą rękę ci odrabią. 
Avatar
Gość / 28 listopada 2019 r. o 13:17
+12
Mozna poprosic o zrodlo tych badan? :D
Avatar
Gość / 28 listopada 2019 r. o 10:51
+10
czy panie ekolożki swoje bobry ogoliły czy zapuściły futro na zimę?
Avatar
Gość / 28 listopada 2019 r. o 13:30
+9
Zdecydujcie się: albo skóry i futra z biednych zwierzątek, albo plastiki, które wracają do środowiska i zabijają inne biedne zwierzątka. No chyba że mamy się sami pozabijać, żeby ulżyć Matce Ziemi?
Avatar
Bartek / 28 listopada 2019 r. o 12:18
+9
Założę sie, że gdybyś spytał te osoby czy jedzą mięso to ci odpowiedzą, że są wegański. 2. Gdybyś spytał czy kolejnym krokiem powinien być zakaz jedzenia mięsa przez ludzkość to ci odpowiedzą, że tak.
Avatar
wieśniak / 28 listopada 2019 r. o 12:48
+8
Kochajmy zwierzęta, traktujmy je z należnym im szacunkiem ale pamiętajmy to ZWIERZĘTA, które od wieków istnienia cywilizacji człowiek podporządkował sobie i dzięki którym nasza cywilizacja jest w tym miejscu w którym jest.... Ci ludzie to przewrotowcy w sztucznych polarach, mieszkający na 10 piętrze w wieżowca w centrum miasta!
Avatar
Piotr / 28 listopada 2019 r. o 12:12
+8
"Lepiej nago niż w futrze". Czy Panie biorące udział w happeningu zademonstrowaly swoją nagość?
Avatar
major / 28 listopada 2019 r. o 12:14
+7
Ci faceci to chyba pedały jakieś. Który normalny facet chodzi w futrze.
Avatar
Gość / 28 listopada 2019 r. o 11:06
+6
Niech zgadne: to weganie o teczowo - lewackich (nie lewicowych a lewackich) pogladach a moze niektorzy "na fazie" osiagneli wyzszy stan swiadomosci i odzywiaja sie praną, wszak roslina tez zyje.
Avatar
El_ka / 3 grudnia 2019 r. o 20:22
0
Teraz są modne lekkie, ciepłe i eleganckie okrycia z różnych materiałów, niekoniecznie z futer naturalnych i sztucznych.Futra naturalne już dawno niemodne.Traca myszką jak w starym kinie.Naturalne futro to obciach!!!
Avatar
Gość / 30 listopada 2019 r. o 16:45
0
Ale wschodni zaścianek w tych komentarzach
Avatar
Ika / 30 listopada 2019 r. o 12:11
0
Mądre kobiety nie noszą żadnych futer. Potrafią wybrać dla siebie to, co nie szkodzi ani środowisku, ani im samym. Potrafią myśleć, po prostu.
Avatar
anka / 29 listopada 2019 r. o 18:42
-1
Jestem za tym, aby walczyć o godziwe warunki hodowli, o uspianie zwierząt, a nie bicie, maltrotowanie, obdzieranie żywem, itd. Jestem za tym, aby w XXI wieku przestano się przy transporcie zwierząt kierować jedynie zyskami zamiast tym, żeby jechały bezpiecznie do celu. Zwierzę czuje, zdaje sobie doskonale sprawę, że jest prowadzone na śmierć, więc tu jest niezbędny postęp w znalezieniu jak najbardziej bezbolesnej śmierci i transporcie raczej zwierząt nieżywych, niż żywych, ale przestańmy stawiać wszystko na głowie. Niestety tak już jest na tym świecie, że zwierzęta zjadają zwierzęta, ludzie jedzą zwierzęta i korzystają z ich skór. Chodzi jedynie o to, aby pieniądz ludziom nie przysłonił wszystkiego. 
Jestem za tym, aby walczyć o godziwe warunki hodowli, o uspianie zwierząt, a nie bicie, maltrotowanie, obdzieranie żywem, itd. Jestem za tym, aby w XXI wieku przestano się przy transporcie zwierząt kierować jedynie zyskami zamiast tym, żeby jechały bezpiecznie do celu. Zwierzę czuje, zdaje sobie doskonale sprawę, że jest prowadzone na śmierć, więc tu jest niezbędny postęp w znalezieniu jak najbardziej bezbolesnej śmierci i transporcie raczej zwierząt nieżywych, niż żywych, ale przestańmy stawiać wszystko na głowie. Niestety tak już jest na t... rozwiń
Avatar
Ghg / 29 listopada 2019 r. o 13:59
-3
Idioci kompletni ! Sztuczne futra i tkaniny to zatrucie środowiska !!!! Ani to ciepłe, ani przyjemne, szmaci się w noszeniu odrazu ! Sam Stwórca powiedział, że zwierzęta są po to, żeby je człowiek wykorzystywał, do jedzenia, skóry do okrycia, one mają człowiekowi służyć.
Avatar
gość / 29 listopada 2019 r. o 08:09
+2
Dzień bez futra? Czyżby zbiorowa depilacja u Lublinianek?
Avatar
Karola / 28 listopada 2019 r. o 21:23
+2
Trzeba być jakims zacofancem żeby pozwalać na taki proceder jakim jest zabijanie na futra. To już dawni jets niemodne. Stop zabijaniu!!! 
Avatar
Gość / 28 listopada 2019 r. o 18:40
-2
Co z lisami na wsiach?. One mordują ptactwo domowe. No chyba, żeby nie chodować kur, ale wtedy skąd brać jajka, oraz mięso drobiowe?. Oj, zapomniałem można kupić w sklepie. Co z hodowlą owiec? - też nie wolno?. To jakaś paranoja. Zbliża się wigilia czas na zadymę anty karpiową, anty rybną, anty śledziową. Nie długo będziemy jedli tylko siano - krów też ma nie być. Drodzy ekolodzy do roboty!.
Avatar
Gość / 28 listopada 2019 r. o 17:14
0
Jestem za całkowitym zakazem. Niech żyje depilacja
Avatar
Zenon / 28 listopada 2019 r. o 16:40
0
Czy fundacja popiera również ochronę bobrów?
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

4 tony żółtego sera w takim samochodzie to waga wręcz "abstrakcyjna"

4 tony żółtego sera w takim samochodzie to waga wręcz "abstrakcyjna"

Aż 7300 kg ważył ukraiński samochód dostawczy, którym przewożono hurtowe ilości żółtego sera. Maksymalny 500-złotowy mandat karny, zakaz dalszej jazdy i obowiązkowy przeładunek – to dolegliwości, które spotkały kierowcę oraz przewoźnika.

Kolejna trasa wraca do rozkładu Portu Lotniczego Lublin

Kolejna trasa wraca do rozkładu Portu Lotniczego Lublin

Kolejne wakacyjny kierunek znajdzie się w letnim rozkładzie Portu Lotniczego Lublin. Od 13 czerwca do 11 września loty do bułgarskiego kurortu Burgas będą wykonywać niskokosztowe linie Wizz Air.

Lublin: Kto zapewni atrakcje dzieciom w wakacje? Rozstrzygnięto miejski konkurs

Lublin: Kto zapewni atrakcje dzieciom w wakacje? Rozstrzygnięto miejski konkurs

Wczoraj rozstrzygnięty został miejski konkurs na organizację wakacyjnych zajęć dla dzieci spędzających lato w mieście.

LUK Politechnika dziś wieczorem może awansować do PlusLigi

LUK Politechnika dziś wieczorem może awansować do PlusLigi

W trzecim meczu finału play-off LUK Politechnika Lublin zmierzy się z BBTS Bielsko-Biała. Lublinianie mają na koncie dwie wygrane i do awansu do PlusLigi brakuje im już tylko jednego zwycięstwa. Pierwszy gwizdek czwartkowego spotkania w hali MOSiR przy al. Zygmuntowskich o godzinie 20.30. Starcie obejrzymy w Polsacie Sport News

Biała Podlaska: Mieszkańcy składają petycję. Chcą dokończenia budowy ulicy osiedlowej

Biała Podlaska: Mieszkańcy składają petycję. Chcą dokończenia budowy ulicy osiedlowej

Najgorzej jest po intensywnych opadach i roztopach. Mieszkańcy w petycji zwracają się do władz miasta o dokończenie budowy ulicy Augusta Fieldorfa. A urzędnicy w odpowiedzi proponują skorzystanie z budżetu obywatelskiego.

Renata Ostrowska z Biłgoraja ostatni raz była widziana w Kielcach. Policja prosi o pomoc

Renata Ostrowska z Biłgoraja ostatni raz była widziana w Kielcach. Policja prosi o pomoc

Komenda Powiatowa Policji w Biłgoraju prowadzi poszukiwania Renaty Ostrowskiej. Kobieta ostatni raz kontaktowała się z bliskimi 1 maja.

Konkurs z wystawą Tomka Sikory

Konkurs z wystawą Tomka Sikory

W ramach Mobilnej Galerii Fotografii, na placu przed Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12), można oglądać wystawę zdjęć Tomka Sikory. Organizatorzy zapraszają do udziału w towarzyszącemu jej konkursie

Sen o autobusach i trolejbusach z Lublina prysnął. Ursus nie może ich już produkować

Sen o autobusach i trolejbusach z Lublina prysnął. Ursus nie może ich już produkować

Ursus Bus nie ma już licencji na produkcję autobusów i trolejbusów. To koniec tej firmy.

"Wytańczyć depresję". Małgorzata Beczek, młoda wokalistka z Ryk, z muzycznym debiutem
Rozmowa
galeria
film

"Wytańczyć depresję". Małgorzata Beczek, młoda wokalistka z Ryk, z muzycznym debiutem

Jeszcze niedawno studiowała psychologię w Lublinie i pracowała w Akademickim Radiu Centrum, ale czuła że od lat odkłada muzykę na potem. Jak sama twierdzi, musiała przewartościować swoje życie i zapracować na to, by jej marzenia się spełniły. Właśnie wydała debiutancką EP pt. „2002”. Mowa o młodej wokalistce z Ryk, Małgorzacie Beczek, z którą porozmawialiśmy o jej muzyce.

Agresywne psy pogryzły 10-letniego chłopca. Były na nieogrodzonej posesji

Agresywne psy pogryzły 10-letniego chłopca. Były na nieogrodzonej posesji

10-letni chłopiec trafił do szpitala po tym, jak pogryzły go psy. Właściciel czworonogów twierdził, że uciekły one z kojca. Jego posesja była jednak nieogrodzona.

Eksperci: Szczepionki Pfizera i Moderny skuteczne przeciwko nowym wariantom koronawirusa

Eksperci: Szczepionki Pfizera i Moderny skuteczne przeciwko nowym wariantom koronawirusa

Szczepionka Pfizera jest skuteczna przeciwko wariantom koronawirusa z RPA i Wielkiej Brytanii. Z kolei preparat Moderny w trzeciej dawce chroni przed wariatem południowoafrykańskim i brazylijskim – stwierdzają eksperci, powołując się na najnowsze badania.

Zmarł ks. Adam Szponar. Wieloletni proboszcz w Puławach

Zmarł ks. Adam Szponar. Wieloletni proboszcz w Puławach

Zmarł ks. Adam Szponar, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Puławach, kanonik honorowy Kapituły Lubelskiej.

Lubelskie. Wielkie "odmrażanie" łóżek dla niezakażonych

Lubelskie. Wielkie "odmrażanie" łóżek dla niezakażonych

Do końca miesiąca 563 łóżka w szpitalach w województwie lubelskim zostanie „odmrożone”, by znów służyć pacjentom chorym na inne choroby niż COVID-19. To efekt spadku nowych zachorowań.

Lublinianka obchodzi 100. rocznicę istnienia. Można pomóc w stworzeniu monografii o klubie

Lublinianka obchodzi 100. rocznicę istnienia. Można pomóc w stworzeniu monografii o klubie

Najstarszy klub sportowy z Lublina – Lublinianka – świętuje w tym roku 100. rocznicę istnienia. Z tej okazji lubelscy dziennikarze oraz historycy przygotowują monografię poświęconą dziejom klubu i poszukują pamiątek związanych z zielono-biało-czerwonymi

Lublin. W piątek wyrusza „działkobus”

Lublin. W piątek wyrusza „działkobus”

W piątek ożyje sezonowa, specjalna linia GAJ. Obsługujące ją busy będą kursować w dni powszednie i soboty.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.