Nie rezygnujemy z górek czechowskich w Lublinie – zapewniają przedstawiciele Echo Investment SA. Pogłoski o takiej możliwości pojawiły się po sprzedaniu przez Echo siedmiu centrów handlowych w całym kraju. Obiekty przejęła firma, która wkrótce rozpocznie budowę gigantycznego centrum na lubelskim Felinie.
rozrywkowe na dawnym poligonie w Lublinie (tzw. górki czechowskie). Zgody nie chcą dać władze miasta. Bo teren przeznaczony jest pod zieleń i rekreację, a nie na hipermarket. Sprawa stanęła w miejscu, a górki leżą odłogiem.
Ale zmieniła się sytuacja na rynku. Echo Investment sprzedało za 249 mln zł siedem centrów handlowych, m.in. w Pile, Tczewie i Zamościu. Jak wynika z raportów Echo, obiekty kupiła spółka należąca do Meinl European Land Ltd., austriackiego funduszu inwestującego w nieruchomości komercyjne. Najciekawsze, że właśnie on stoi za ruszająca wkrótce budową Centrum Handlowego „Felin” przy al. Witosa w Lublinie. Czy w tej sytuacji Echo zrezygnuje ze swoich czechowskich projektów?
– Nie planujemy sprzedaży gruntów na górkach czechowskich. Nadal staramy się zmienić na naszą korzyść plan zagospodarowania przestrzennego tych terenów. Mamy dobrą ofertę dla mieszkańców. A centrum na Felinie nie jest dla nas konkurencją, choćby ze względu na lokalizację – zapewnia Krzysztof Kwapisz z Echo Investment.
Czy CH „Felin” przyćmi rozmachem projekt Echo, okaże się dzisiaj. Na konferencji w hotelu Lublinianka dziennikarze zobaczą wizualizację centrum przy Witosa. Stawi się prezes warszawskiej firmy Gray International, współpracującej z Meinl European Land Ltd. oraz autor projektu, lubelski architekt Bolesław Stelmach. Gray ma już w ręku większość działek pod inwestycję.
Budowa CH „Felin” to nie jedyna duża inwestycja planowana w tej części Lublina. Zaraz obok, bo przy zbiegu ulic Witosa i Grabskiego, hipermarket chce postawić polski oddział czeskiej firmy Casta Invest. Według zapowiedzi przedstawicieli tej firmy, ulokuje się w nim francuski Carrefour.
HIPERLUBLIN
Natomiast Echo Investment proponuje zorganizowanie ogólnodostępnego parku (na 100 ha) z m.in. kortami tenisowymi, ścieżkami rowerowymi, a obok centrum handlowo-rozrywkowe na czterech kondygnacjach (łącznie 50 tys. mkw. powierzchni użytkowej) z m.in. dwoma sklepami wielkopowierzchniowymi, butikami, sztucznym lodowiskiem, siedmioekranowym kinem, kręgielnią.