Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 sierpnia 2016 r.
15:13

Europejski Festiwal Smaku. Co będzie się działo w tym roku?

133 4 A A
Stragany z żywnością na Starym Mieście w Lublinie podczas Europejskiego Festiwalu Smaku ‘2013
Stragany z żywnością na Starym Mieście w Lublinie podczas Europejskiego Festiwalu Smaku ‘2013

Podczas tegorocznej edycji wyruszymy w kulinarną podróż po Armenii. Festiwal startuje już 3 września (wernisaże, koncerty i spotkania), pokazuje różnorodne oblicza kultury – od muzyki, poprzez obraz, słowo, a także stół i kulinaria.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwsze akcenty kulinarne pojawią się 6 i 7 września na placu Teatralnym, gdzie stanie Stół Spotkań. – Chcemy nakłaniać naszych odbiorców do zwrócenia się ku produktom regionalnym i sezonowym, ukazując ich obecność i twórcze wykorzystanie we wszystkich obszarach – kuchni wysokiej, wyrafinowanej, w restauracjach regionalnych, a także w kuchni domowej, codziennej – tłumaczy Monika Kucia z Warszawy, współautorka idei Stołu Spotkań.

Przy stole spotkacie małych producentów lokalnej żywności z regionu, szefów kuchni zainteresowanych sezonowym produktem. To rodzaj wolnego targu, możliwość spotkania z wytwórcami żywności, a może nawet zakupu sadzonek krzewów i drzewek owocowych.

Kaukaski Grill

W środę 7 września rusza Ormiańskie Miasteczko Smaku na placu Łokietka oraz Jarmark Inspiracji na Starym Mieście i deptaku. Ze swoim grillem stanie Paweł Portoyan, który od 2013 roku przyprawia i serwuje genialne szaszłyki po ormiańsku w Kafe Zielony Niedźwiedź w Warszawie, ma swojego grilla w Krakowie. Portoyan sprowadza także najlepsze ormiańskie wina, opowiada o kuchni swego narodu.
W Lublinie będzie pracował wraz z Ormianami z Puław. Specjalnie z tej okazji zbudowali ormiański grill.

Takiej wieprzowiny (ze świni rasy puławskiej), jagnięciny uhruskiej – nigdzie indziej nie zjecie. Na miasteczku i stoisku Portoyana pojawi się także Diana Volokhova, która poprowadzi warsztaty z lubelskim szefami kuchni.

W ramach akcji Moc Restauracji w najlepszych restauracjach Starego Miasta i śródmieścia pojawią się najsłynniejsze dania kuchni ormiańskiej.

Na Ormiańskim Miasteczku Smaku spotkacie stoiska z ormiańskim jedzeniem (rewelacyjne chinkali), ormiańskimi serami, basturmą, słynnymi kiszonkami i bakaliami.

Kociołki Walentego Kani

Walenty Kania, pasjonat i ekscentryk z Krakowa rozstawi się przed Bramą Krakowską z kociołkami. Oraz grillem. To jedzenie dla prawdziwych twardzieli.

Na największych festiwalach smaku w Polsce podejmuje smakoszy tak modnymi dziś podrobami. Można u niego zjeść jedwabniki, ślimaki, nerki królicze z kociołka oraz grillowane kiełbasy z kozy, barana, sarny i świni.

Na Europejski Festiwal Smaku szykuje niezwykłe dania ze świni rasy puławskiej. Do wspólnego gotowania zaprasza publiczność, polityków i aktorów. W Krakowie jego stoisko przeżywa prawdziwe oblężenie.

Ślimaki z kardamonem

Razem z restauracją Kardamon będziemy poznawać nowe smaki. Dwa lata temu uczyliśmy się jeść świeże ostrygi, rok temu – ośmiornice z grilla.

W tym roku wraz z firmą Snails Garden Skalmowscy, która od 13 lat specjalizuje się w produkcji ślimaków jadalnych – będziemy jeść ślimaki. Okazuje się, że na polskich stołach są obecne od XVI wieku, przepisy na ślimaki znajdują się w najstarszej polskiej książce kucharskiej.

Kucharze z Kardamonu ugotują zupę ze ślimaków, podadzą ślimaki zapiekane w muszli. Ale będą mocne eksperymenty. Czy wiecie, że burgery ze ślimaków to nadzwyczajny przysmak?

Ślimaki wracają na polskie stoły – pojawią się w wybranych lubelskich restauracjach i festiwal będzie miał w tym swój udział.

Sery, golonki, cydry, nalewki i piwo

Miłośnicy zagrodowych serów będą mogli porównać smak serów zagrodowych z solonym serem ormiańskim. Swoje oscypki przywiezie Wojtek Komperda, najsłynniejszy polski baca.

Do serów bardzo pasują najlepsze polskie cydry z Krakowa. Będzie można je porównać z cydrem lubelskim. Cydrów szukacie na placu Rybnym, tam otworzy się targ rybny, tam też Pub U Fotografa będzie serwował burgery rybne. Hitem ma być premiera festiwalowego piwa „Mleczarz”, uwarzonego przez Browar Zakładowy z Poniatowej. Piwo uwarzy także Browar Grodzka 15 – to słynne zielone biłgorajskie. Także pod tym adresem – spotkają się miłośnicy golonek. Po pierwsze – z okazji konkursu na Najlepszą Golonkę, po drugie ze względu na Noc Golonkożerców.

W sobotę 10 września odbędzie się kolejny, XXV Ogólnopolski Turniej Nalewek – wiemy, że najwybitniejsi twórcy nalewek, którzy w konkursie startują, wystawią je także na festiwalowym jarmarku.

Wyróżniamy restauracje

„Lublin. Restauracje & hotele. Przewodnik kulinarny 2016/2017” to autorski, bardzo osobisty przewodnik Waldemara Sulisza. Po dobrych restauracjach i hotelach w Lublinie oraz okolicy. Tylko 5000 egzemplarzy.

Lublin jest miastem smaków. Jedzenie jest częścią kultury. Na kulinarnej mapie miasta mamy coraz więcej restauracji. Jak nie pogubić się w tym gąszczu? Europejski Festiwal Smaku po raz pierwszy przygotowuje profesjonalny przewodnik po restauracjach i hotelach. W środku recenzje, ciekawe miejsca w pobliżu restauracji, znane osoby, wspomnienia najsłynniejszych knajp przedwojennego i powojennego Lublina i przepisy na najsłynniejsze lubelskie potrawy. W roli gwiazdki, przyznawanej przez inne przewodniki – wystąpi blaszany kogucik z wiersza Józefa Czechowicza.

Autorski, bardzo osobisty przewodnik Waldemara Sulisza. Po dobrych restauracjach i hotelach w Lublinie oraz okolicy. Tylko 5000 egzemplarzy. Zapraszamy do współpracy.
Kontakt: +48 515 267 177, mail: jem.przewodnik@gmail.com

Pozostałe informacje

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o niedzielnych zmianach w kursowaniu autobusów. Powodem są zawody biegowe.

Studencie, zostań dawcą szpiku

Studencie, zostań dawcą szpiku

Trwa wiosenna edycja projektu Helpers’ Generation. Do akcji, we współpracy z Fundacją DKMS włączyły się trzy lubelskie uczelnie.

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata
Wybory 2024

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata

Rafał Zwolak nie przyjął propozycji Andrzeja Wnuka i nie stawił się we wtorek w samo południe na Rynku Wielkim, aby wziąć udział w otwartej dla mieszkańców debacie. Więc urzędujący prezydent sam odpowiadał na pytania przygotowane przez jego sztab.

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Po porażce ze Startem Krasnystaw w Kraśniku zdecydowali się na zmianę trenera. Kamila Dydo zastąpił Kamil Witkowski, który jeszcze niedawno prowadził trzecioligowe Karpaty Krosno.

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

Nie będzie już wyprzedaży cennych koni za wszelką cenę – zapowiada kierownictwo KOWR. Ale ośrodek, który nadzoruje stadniny, nie nastawia się też na spektakularne wyniki finansowe aukcji Pride of Poland. – Ważniejsza jest obecne odbudowa renomy polskiej hodowli, a to może potrwać kilkanaście lat – przyznaje Henryk Smolarz, dyrektor KOWR.

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Miasto zabiera się za remont ulicy Pliszczyńskiej. Niedługo otwarty zostanie przetarg, w ramach którego wykonawca będzie miał za zadanie stworzyć projekt ulicy z chodnikami i zrealizować przebudowę.

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK
21 kwietnia 2024, 16:00

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK

W niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się wyjątkowy koncert z muzyką do filmu „Chłopi”, którą skomponował Łukasz „L.U.C.” Rostkowski.

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!
20 kwietnia 2024, 10:00

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!

Już niebawem, 20-21 kwietnia, Lubelski Park Naukowo-Technologiczny stanie się epicentrum najnowszego wydarzenia na mapie polskiej rozrywki – 3k6 Festiwal Gier! To zupełnie nowe doświadczenie dla wszystkich pasjonatów planszówek, RPG i szeroko pojętej kultury gier.

 Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Prezentujemy Skarby Kultury Przestrzeni: restauracja Chisza na Świętoduskiej. O lokalu opowiada Aramais Grigoryan, właściciel Chiszy.

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Teoretycznie jutro ma się wykluć pierwsze jajo z lęgu Wrotki i Czarta mieszkających na kominie lubelskiej elektrociepłowni. Jednak obserwatorzy niepokoją się nieobecnością Wrotki. Gdzie jest sokolica?

American Corner UMCS oficjalnie otwarte
ZDJĘCIA
galeria

American Corner UMCS oficjalnie otwarte

W poniedziałek w hali widowiskowej ACK ,, Chatka Żaka” odbyła się uroczysta gala otwarcia Amerykańskiego Centrum Edukacji i Biznesu UMCS, w której wziął udział Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce

Razer BlackShark V2 Pro: Słuchawki dla PlayStation i Xbox

Razer BlackShark V2 Pro: Słuchawki dla PlayStation i Xbox

Wersja na PC jest już całkiem dobrze znana. Teraz Razer przygotował słuchawki Razer BlackShark V2 Pro dla graczy konsolowych z profilami dźwiękowymi dostosowanymi do takich gier jak Apex Legends, Call of Duty i Fortnite.

Jak Polacy dbają o higienę po COVID-19?

Jak Polacy dbają o higienę po COVID-19?

Ludzie myli i dezynfekowali ręce tak często podczas pandemii COVID-19, że powszechnym problemem w 2021 roku były niedobory żelów dezynfekujących, czy ręczników papierowych. Cały ten nacisk wywierany na mycie rąk nie był jednak wyssany z palca. Nauka jednoznacznie dowodzi, że częste mycie rąk zmniejsza ryzyko różnych chorób. Jest to łatwy w praktykowaniu i skuteczny nawyk, który pozwala zadbać o higienę osobistą. Jednak czy obecnie Polacy dbają o higienę rąk w równie skrupulatny sposób? Możemy z pewnością stwierdzić, że jednym z pozytywnych następstw pandemii jest wzrost świadomości społeczeństwa w tej kwestii. Oto więcej informacji i danych statystycznych w tym temacie.

Budynek urzędu miasta do rozbiórki

Budynek urzędu miasta do rozbiórki

Stojące przy ulicy Leszczyńskiego 20 i 22 stare budynki należące do miasta zostały przeznaczone do rozbiórki. Kiedyś mieścił się tam wydział administracji lubelskiego urzędu miasta.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

słupki ogrodzeniowe

Włodawa

30,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

działka budowlana

Włodawa

30,00 zł

Różne -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

palnik

Zamość

499,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

stojak

Zamość

235,00 zł

Komunikaty