Podczas tegorocznej edycji wyruszymy w kulinarną podróż po Armenii. Festiwal startuje już 3 września (wernisaże, koncerty i spotkania), pokazuje różnorodne oblicza kultury – od muzyki, poprzez obraz, słowo, a także stół i kulinaria.
Pierwsze akcenty kulinarne pojawią się 6 i 7 września na placu Teatralnym, gdzie stanie Stół Spotkań. – Chcemy nakłaniać naszych odbiorców do zwrócenia się ku produktom regionalnym i sezonowym, ukazując ich obecność i twórcze wykorzystanie we wszystkich obszarach – kuchni wysokiej, wyrafinowanej, w restauracjach regionalnych, a także w kuchni domowej, codziennej – tłumaczy Monika Kucia z Warszawy, współautorka idei Stołu Spotkań.
Przy stole spotkacie małych producentów lokalnej żywności z regionu, szefów kuchni zainteresowanych sezonowym produktem. To rodzaj wolnego targu, możliwość spotkania z wytwórcami żywności, a może nawet zakupu sadzonek krzewów i drzewek owocowych.
Kaukaski Grill
W środę 7 września rusza Ormiańskie Miasteczko Smaku na placu Łokietka oraz Jarmark Inspiracji na Starym Mieście i deptaku. Ze swoim grillem stanie Paweł Portoyan, który od 2013 roku przyprawia i serwuje genialne szaszłyki po ormiańsku w Kafe Zielony Niedźwiedź w Warszawie, ma swojego grilla w Krakowie. Portoyan sprowadza także najlepsze ormiańskie wina, opowiada o kuchni swego narodu.
W Lublinie będzie pracował wraz z Ormianami z Puław. Specjalnie z tej okazji zbudowali ormiański grill.
Takiej wieprzowiny (ze świni rasy puławskiej), jagnięciny uhruskiej – nigdzie indziej nie zjecie. Na miasteczku i stoisku Portoyana pojawi się także Diana Volokhova, która poprowadzi warsztaty z lubelskim szefami kuchni.
W ramach akcji Moc Restauracji w najlepszych restauracjach Starego Miasta i śródmieścia pojawią się najsłynniejsze dania kuchni ormiańskiej.
Na Ormiańskim Miasteczku Smaku spotkacie stoiska z ormiańskim jedzeniem (rewelacyjne chinkali), ormiańskimi serami, basturmą, słynnymi kiszonkami i bakaliami.
Kociołki Walentego Kani
Walenty Kania, pasjonat i ekscentryk z Krakowa rozstawi się przed Bramą Krakowską z kociołkami. Oraz grillem. To jedzenie dla prawdziwych twardzieli.
Na największych festiwalach smaku w Polsce podejmuje smakoszy tak modnymi dziś podrobami. Można u niego zjeść jedwabniki, ślimaki, nerki królicze z kociołka oraz grillowane kiełbasy z kozy, barana, sarny i świni.
Na Europejski Festiwal Smaku szykuje niezwykłe dania ze świni rasy puławskiej. Do wspólnego gotowania zaprasza publiczność, polityków i aktorów. W Krakowie jego stoisko przeżywa prawdziwe oblężenie.
Ślimaki z kardamonem
Razem z restauracją Kardamon będziemy poznawać nowe smaki. Dwa lata temu uczyliśmy się jeść świeże ostrygi, rok temu – ośmiornice z grilla.
W tym roku wraz z firmą Snails Garden Skalmowscy, która od 13 lat specjalizuje się w produkcji ślimaków jadalnych – będziemy jeść ślimaki. Okazuje się, że na polskich stołach są obecne od XVI wieku, przepisy na ślimaki znajdują się w najstarszej polskiej książce kucharskiej.
Kucharze z Kardamonu ugotują zupę ze ślimaków, podadzą ślimaki zapiekane w muszli. Ale będą mocne eksperymenty. Czy wiecie, że burgery ze ślimaków to nadzwyczajny przysmak?
Ślimaki wracają na polskie stoły – pojawią się w wybranych lubelskich restauracjach i festiwal będzie miał w tym swój udział.
Sery, golonki, cydry, nalewki i piwo
Miłośnicy zagrodowych serów będą mogli porównać smak serów zagrodowych z solonym serem ormiańskim. Swoje oscypki przywiezie Wojtek Komperda, najsłynniejszy polski baca.
Do serów bardzo pasują najlepsze polskie cydry z Krakowa. Będzie można je porównać z cydrem lubelskim. Cydrów szukacie na placu Rybnym, tam otworzy się targ rybny, tam też Pub U Fotografa będzie serwował burgery rybne. Hitem ma być premiera festiwalowego piwa „Mleczarz”, uwarzonego przez Browar Zakładowy z Poniatowej. Piwo uwarzy także Browar Grodzka 15 – to słynne zielone biłgorajskie. Także pod tym adresem – spotkają się miłośnicy golonek. Po pierwsze – z okazji konkursu na Najlepszą Golonkę, po drugie ze względu na Noc Golonkożerców.
W sobotę 10 września odbędzie się kolejny, XXV Ogólnopolski Turniej Nalewek – wiemy, że najwybitniejsi twórcy nalewek, którzy w konkursie startują, wystawią je także na festiwalowym jarmarku.
Wyróżniamy restauracje
„Lublin. Restauracje & hotele. Przewodnik kulinarny 2016/2017” to autorski, bardzo osobisty przewodnik Waldemara Sulisza. Po dobrych restauracjach i hotelach w Lublinie oraz okolicy. Tylko 5000 egzemplarzy.
Lublin jest miastem smaków. Jedzenie jest częścią kultury. Na kulinarnej mapie miasta mamy coraz więcej restauracji. Jak nie pogubić się w tym gąszczu? Europejski Festiwal Smaku po raz pierwszy przygotowuje profesjonalny przewodnik po restauracjach i hotelach. W środku recenzje, ciekawe miejsca w pobliżu restauracji, znane osoby, wspomnienia najsłynniejszych knajp przedwojennego i powojennego Lublina i przepisy na najsłynniejsze lubelskie potrawy. W roli gwiazdki, przyznawanej przez inne przewodniki – wystąpi blaszany kogucik z wiersza Józefa Czechowicza.
Autorski, bardzo osobisty przewodnik Waldemara Sulisza. Po dobrych restauracjach i hotelach w Lublinie oraz okolicy. Tylko 5000 egzemplarzy. Zapraszamy do współpracy.
Kontakt: +48 515 267 177, mail: jem.przewodnik@gmail.com