Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 stycznia 2020 r.
11:49

Obszar chroniony na górkach czechowskich? Naukowcy: "Badania wykazały obecność wielu gatunków chronionych i rzadkich zwierząt"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
79 154 A A
Raport pokazuje bogactwo przyrody górek. Mówi o setkach gatunków roślin (w tym 6 chronionych, 6 zagrożonych, 29 rzadkich)
Raport pokazuje bogactwo przyrody górek. Mówi o setkach gatunków roślin (w tym 6 chronionych, 6 zagrożonych, 29 rzadkich) (fot. Krzysztof Mazur)

Prezydent Lublina zaskarży wyrok sądu mówiący, że na górkach czechowskich nie powinny rosnąć budynki. Wczoraj ujawnił też raport naukowców zalecający objęcie ochroną przeważającego obszaru górek

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Dopuszczenie zabudowy na tym terenie spowoduje jego zniszczenie – mówił sędzia Bogusław Wiśniewski, gdy 30 grudnia uzasadniał wyrok w sprawie górek. Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł o częściowej nieważności uchwały Rady Miasta, która zatwierdziła tzw. studium przestrzenne, czyli dokument określający przeznaczenie różnych części Lublina. Uchwała wyznaczyła na górkach strefy zabudowy wielorodzinnej i usługowej. – Sąd uznał, że doszło do naruszenia zasad tworzenia studium i zdecydował o stwierdzeniu nieważności zapisów dotyczących górek.

Ekolodzy: Prezydent idzie w zaparte

Wczoraj prezydent zapowiedział zaskarżenie wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego. – Gdyby stał się prawomocny, w praktyce nie byłoby wiadomo, jak należałoby go zastosować – tłumaczy Krzysztof Żuk i wyjaśnia, że studium musi obejmować całe miasto, bez „białych plam”. Przekonuje, że grudniowe orzeczenie sądu może pokrzyżować plany nie tylko spółce TBV Investment, która chce budować bloki na części górek.

– Wyrok dotyka nie tylko terenu, który stanowi własność TBV, ale szerokiego obszaru, w tym zabudowanego budynkami jednorodzinnymi i wielorodzinnymi – mówi Żuk. Wskazuje m.in. na domy przy ul. Arnsztajnowej, Solarza, czy Partyzantów. – Jeśli wyrok byłby prawomocny, to oznaczałoby, że mieszkańcy nie mogą rozbudowywać, nadbudowywać, modernizować budynków – przekonuje. Jednocześnie przyznaje, że wciąż ważny jest plan zagospodarowania pozwalający zabudować część górek, choć nie w taki sposób, na jakim zależy spółce TBV Investment.

– Marzyłam o tym, żeby prezydent nie składał kasacji, bo to byłoby fajne w stosunku do mieszkańców – mówi rozczarowana Magdalena Nosek, jedna z liderek protestów przeciw zabudowie górek. – Prezydent idzie w zaparte.

Jeśli Krzysztof Żuk spełni zapowiedź i zaskarży wyrok, to uchwała wyznaczająca na górkach strefy pod blokowiska zachowa ważność, przynajmniej na razie. Powołując się na jej zapisy spółka TBV Investment teoretycznie może prosić Ratusz o zgodę na budowę osiedli w trybie ustawy „lex deweloper”, a prezydent otrzymawszy taką prośbę musiałby ją przekazać Radzie Miasta. Czy rekomendowałby radnym, by odmówili takiej zgody? – Nie chcę gdybać – odpowiada Żuk.

Raport: bogactwo przyrody górek

Wczoraj Urząd Miasta ujawnił raport naukowców dotyczący m.in. górek czechowskich. Na zlecenie Ratusza eksperci mieli ocenić, jak można zagospodarować ten teren, nie niszcząc przyrody. – Ten raport dostarcza nam bardzo cennych informacji – mówi prezydent, ale zastrzega: – Z niektórymi konkluzjami nie mogę się zgodzić.

Raport pokazuje bogactwo przyrody górek. Mówi o setkach gatunków roślin (w tym 6 chronionych, 6 zagrożonych, 29 rzadkich).

– Badania wykazały obecność wielu gatunków chronionych i rzadkich zwierząt – piszą naukowcy. Zauważają, że 62 proc. stwierdzonych w Lublinie gatunków motyli dziennych żyje właśnie tutaj. Wspominają też o blisko 90 gatunkach ptaków, czy osławionych już chomikach europejskich. – Nie da się chronić chomika budując na nim bloki – komentuje Nosek.

– Na terenie górek czechowskich proponuje się utworzenie obszaru chronionego w formie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego – piszą naukowcy, ale nie proponują, by był to park. Ich zdaniem powinien to być obszar „w formie nieprzekształconej”.

Naukowcy wskazali m.in. „obszar proponowany do ochrony” obejmujący przeważającą część górek. W jego granicach znalazły się też części wysoczyzn po stronie ul. Poligonowej, które miejscy planiści (a w ślad za nimi radni), przeznaczyli w studium pod zabudowę. Nie obejmuje jednak dużej wysoczyzny po stronie ul. Koncertowej, sąsiadującej z osiedlem przy ul. Melomanów.

Ten sam raport mówi, że „ewentualna zabudowa górek” powinna być niska, by nie utrudniała przepływu powietrza i stała równolegle do wiatru. – Budynki położone powinny być jedynie na obrzeżach opisywanego terenu – czytamy w dokumencie.

Ani prezydent, ani radni nie czekali z uchwałą na ostateczną wersję raportu naukowców. Czy znając jego treść prezydent przekazałby Radzie Miasta dokładnie taki projekt studium, jaki przekazał w czerwcu zeszłego roku?

– Jeżeli chodzi o mnie, to tak – odpowiada Krzysztof Żuk.

e-Wydanie

Komentarze 154

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Pani / 8 stycznia 2020 o 12:08
+54
A ja mam pytanie; czy do gatunków chronionych na tym obszarze zaliczani są również "degustatorzy" napojów wyskokowych oraz środków odurzających??? Walki o ten teren powoli mam dość, gdyż ani razu nie udało mi się tam przejść spokojne z dziećmi na spacer. Jeżeli faktycznie, ma być to obszar chroniony, to kto w ochronę weźmie mieszkańców i wreszcie zewitalizuje ten teren aby stał się bezpieczny???
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 o 12:02
+53
Czyli ten teren aż tak super cenny nie jest skoro nawet grupa kilkunastu naukowców dopuszcza ewentualną zabudowę Górek? Z tego raportu jasno wynika, że można budować, byle tylko były to w miarę niskie budynki umożliwiające przewietrzanie.
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 o 12:11
+51
To nie są żadni ekolodzy, tylko pseudo-aktywiści którzy pod przykrywką walki o przyrodę, próbują pozbyć się potencjalnych sąsiadów i zachować widoki z okien swoich domów. Prywata, prywata i jeszcze raz prywata.
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 o 12:06
+51
przecież zmiana nie dotyczyła tego czy można budować a co można budować tak by było to z pożytkiem dla miasta i mieszkanców, tu natomiast narracja pseudekologów jest taka jakby to nie było można czegokolwiek zrobić na tym terenie, co więcej dawnym poligonie...który teraz porasta nawłoć
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 o 12:36
+49
Panie Smaga zmień Pan dzielnice i też pan znajdzie gatunki chronione wśród zabudowań i ogródków ale jest jedno ważne pytanie-gdzie w tym artykule jest gatunek chroniony człowiek.
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 o 12:04
+49
Pani Noskowa jako mieszkanka osiedla TOR nie jest zaniepokojona wyrokiem sądu? Przecież zgodnie z jego sentencją, jej dom to zwyczajna samowolka budowlana, którą należy jak najszybciej rozebrać. Podobnie sprawa się ma z domami innych "Obrońców górek".
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 o 12:33
+47
Nosek wraz ze swoimi kumplami aktywistami może w końcu by przyjęła do wiadomości, że w nowym studium obszar dopuszczający zabudowę na górkach jest praktycznie tej samej wielkości co w starym studium a jedyna różnica to funkcja dopuszczona na danym obszarze. Może pora skończyć z kłamliwą narracją, że całe górki to teren zielony i nic tam nie można budować?
Avatar
anty żul / 8 stycznia 2020 o 12:29
+47
komu pasują chaszcze w tym miejscu?
 Tym co się tam wcześniej pobudowali. Nie chcą sąsiadów ale miejsce do podrzucania śmieci jak najbardziej.
Avatar
Troll / 8 stycznia 2020 o 12:36
+46
Kolejny artykuł z cyklu naczelny sie obraził bo mu park koło hacjendy na górkach buduja :)))
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 o 12:00
+46
Jeszcze chwila i pan Smaga będzie co godzinę dodawał nowy artykuł nt górek czechowskich
Avatar
Tomasz / 10 stycznia 2020 o 17:52
+3
Przy pomocy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, dotarłem do artykułu z 1994 r. "Gazety w Lublinie" nr.33 s.1, pt."Tylko mech i błoto", na temat wieloletnich perturbacji (od 1990 do 1998 r.) - dotyczących lokalizacji Pomnika upamiętniającego egzekucje więżniów Zamku Lubelskiego przez hitlerowców na Górkach Czechowskich - wynikłych z braku zgody wojska,które zarządzało tym terenem w imieniu Skarbu Państwa.W artykule tym jest informacja,że więżniowie Zamku mieli być rozstrzeliwani "w rejonie strzelnicy,nieco dalej położonego wąwozu, a także w okolicach pobliskiego Zakładu Zieleni Miejskiej". Z kolei w artykule zawartym w ROCZNIKU LUBELSKIEGO TOWARZYSTWA GENEALOGICZNEGO TOM 1 - 2009 autorstwa Piotra Glądały pt."Miejsca upamiętnienia walk i męczeństwa Polaków w czasie II wojny światowej na terenie Lublina", jest informacja o Pomniku na Górkach Czechowskich : "Pomnik projektu J.Kierskiego znajduje się przy ul.Północnej w miejscu masowych egzekucji dokonywanych tu w latach 1940 - 1944. Szacuje się,że śmierć poniosło w nich ponad 1000 osób. Niestety daty egzekucji oraz nazwiska ofiar nie zostały jak dotychczas ustalone".
Przy pomocy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, dotarłem do artykułu z 1994 r. "Gazety w Lublinie" nr.33 s.1, pt."Tylko mech i błoto", na temat wieloletnich perturbacji (od 1990 do 1998 r.) - dotyczących lokalizacji Pomnika upamiętniającego egzekucje więżniów Zamku Lubelskiego przez hitlerowców na Górkach Czechowskich - wynikłych z braku zgody wojska,które zarządzało tym terenem w imieniu Skarbu Państwa.W artykule tym jest informacja,że więżniowie Zamku mieli być rozstrzeliwani "w rejonie strzelnicy,nieco ... rozwiń
Avatar
Chomik z Górek / 10 stycznia 2020 o 10:02
+5
Aż się przypomina tekst ze skeczu pythonów: "Kocham zwięrzęta i dlatego lubię je zabijać. Nie mógłbym zabić zwierzęcia, którego nie kocham"
Avatar
żałosne / 9 stycznia 2020 o 11:03
+7
Przecież od dawna część górek czechowskich mogła zostać zabudowana, zmienił się tylko typ dopuszczalnej zabudowy dzięki czemu zyskaliśmy jako mieszkańcy możliwość sfinansowania parku i strefy rekreacyjnej przez inwestora, a także znaczna część górek wróciła do majątku miasta.
 książkowy przykład łgarstwa i manipulacji- argument obalany tysiąc razy ale powtarzany w nadziei że ktoś w to jeszcze uwierzy. 
Avatar
ale o co chodzi? / 9 stycznia 2020 o 10:55
+2
Przecież od dawna część górek czechowskich mogła zostać zabudowana, zmienił się tylko typ dopuszczalnej zabudowy dzięki czemu zyskaliśmy jako mieszkańcy możliwość sfinansowania parku i strefy rekreacyjnej przez inwestora, a także znaczna część górek wróciła do majątku miasta.
 Wymieńmy te możliwości: zieleń, rekreacja, rezerwat, użytek ekologiczny, zaplecze rekreacyjne i edukacyjne. Piszemy o tym co moną, a nie chciałby potencjalny deweoper. Nawet obecny prezydent nie tak dawno uważał, że nie ma tam miejsca nawet na urządzenie... boisk.
 Wymieńmy te możliwości: zieleń, rekreacja, rezerwat, użytek ekologiczny, zaplecze rekreacyjne i edukacyjne. Piszemy o tym co moną, a nie chciałby potencjalny deweoper. Nawet obecny prezydent nie tak dawno uważał, że nie ma tam miejsca nawet na urządzenie... boisk. rozwiń
Avatar
Gość / 9 stycznia 2020 o 10:17
-8
Przecież od dawna część górek czechowskich mogła zostać zabudowana, zmienił się tylko typ dopuszczalnej zabudowy dzięki czemu zyskaliśmy jako mieszkańcy możliwość sfinansowania parku i strefy rekreacyjnej przez inwestora, a także znaczna część górek wróciła do majątku miasta.
Avatar
Gość / 9 stycznia 2020 o 10:05
+3
Nie spodziewałem się że prezydent K. Żuk będzie tak się zachowywał - po tych kilku latach kiedy Lublin się tak rozwinął. Już wiadomo czemu ukrywano raport naukowców o górkach - bo okazał się nie po myśli. Ale to nie ważne - trzeba pchać do przodu interes dewelopera. Smutne to bardzo.
Avatar
naiwny czy jak? / 9 stycznia 2020 o 09:47
+3
el presidente uwierzył kiedy mu powiedzieli 'a dawaj to referendum, wydamy kasę na bilbordy i hostessy a ciemny lud zagłosuje jak trzeba, tylko pytanie trzeba jakoś sprytnie ułożyć'. el presidente uwierzył też kiedy mu powiedzieli 'a zamów taką wiesz, inwentaryzację, to ugór tam nic nie ma, będzie podkładka żeby bloki stawiać, udowodnimy tym niedowiarkom!' el presidente jest bardzo łatwowierny. wszystko wyszło nie tak jak trzeba. nawet WSA wydał nie taki wyrok jak należało. 
Avatar
Gość / 9 stycznia 2020 o 09:30
-7
Opakowany w ładny papier ekoterroryzm.
Avatar
czytelnik / 9 stycznia 2020 o 09:01
+6
Dla tej ekipy nie ma świętości. Mają czarne na białym 4 raz a dalej uparcie kolanem pchają biznesik kolesi.. Wstyd na całą Polskę. "Wesoła ekipa Ż" najwyraźniej nienawidzi Lublina i jego mieszkańców bo traktuje ich jak imbecyli. A jak tak dalej pójdzie to rozwiną tu nekropolię zamiast metropolii, którą mydlą oczy. Dziękujemy Panie Żuku za murem (deweloperów) za zepsucie atmosfery miasta.
Avatar
ale o co chodzi? / 9 stycznia 2020 o 07:05
+6
Ale jaja. Górki to były poligon wojskowy a nie ostoja rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Przez dziesiątki lat na nim nic nie rosło poza trawą. Miejscowi rolnicy wypasali krowy które czasami aresztowało wojsko gdy poziom "zaminowania" za bardzo wzrósł. Na początku lat osiemdziesiątych cała lewą stronę wzdłuż Poligonowej przeznaczono na ogródki działkowe a resztę poza strzelnicą i rzutnią granatów zaorano. Wojskowe Gospodarstwo Rolne przez lata siało zboże na potrzeby własnej hodowli. Plony były mierne jak to na nieużytkach. Po rozwiązaniu wojska i likwidacji działek poligon zaczął zarastać chwastami. Stał się rajem dla podpalaczy i sralnią dla psów z okolicznych osiedli. Namnożyło się krzaków, drzew samosiejek tak jak na każdych nieużytkach. Wyjątkiem jest tylko suseł który pewnie emigrował z lotniska w Świdniku gdzie był argumentem przeciwko budowie pasa lotniskowego. Jak się nie ma argumentów to wzywa się na pomoc susła i stado motyli (teraz to pewnie larwy).
 Całości raportu i tak nigdy nie przeczytasz, a więc służę malutkim fragmentem: "Najbardziej „równinnym” obiektem, z uwagi na przeważające, stosunkowo niewielkie, spadki i deniwelacje, są Górki Czechowskie, w których panują najlepsze spośród badanych obiektów warunki przewietrzania. W dwóch pozostałych obszarach (Zimne Doły i Lipnik) stwierdzono niedostateczne warunki przewietrzania, gdyż do osiągnięcia warunków dostatecznych potrzebne są prędkości wiatru 4-6 m/s, których udział w Lublinie jest stosunkowo niewielki. W opracowaniu zaprezentowano tylko wybrane zagadnienia wpływu urzeźbionych terenów zielonych na klimat miasta. Rola takich obszarów na terenach zurbanizowanych zyskuje na znaczeniu podczas zwiększania się powierzchni zabudowanej, a także w wyniku postępujących zmian klimatu. Dlatego też tereny zielone w miastach, a więc i Górki Czechowskie powinny być szczególnie chronione i w miarę możliwości pozostawione w większości bez zabudowy."
 Całości raportu i tak nigdy nie przeczytasz, a więc służę malutkim fragmentem: "Najbardziej „równinnym” obiektem, z uwagi na przeważające, stosunkowo niewielkie, spadki i deniwelacje, są Górki Czechowskie, w których panują najlepsze spośród badanych obiektów warunki przewietrzania. W dwóch pozostałych obszarach (Zimne Doły i Lipnik) stwierdzono niedostateczne warunki przewietrzania, gdyż do osiągnięcia warunków dostatecznych potrzebne są prędkości wiatru 4-6 m/s, których udział w Lublinie jest stosunkowo niewielki. W op... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 154

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Szkolili się przez ferie i już są żołnierzami. Przysięga wojskowa w centrum Świdnika [zdjęcia]
galeria

Szkolili się przez ferie i już są żołnierzami. Przysięga wojskowa w centrum Świdnika [zdjęcia] 16 15

Kolejni żołnierze - ochotnicy złożyli w niedzielę w Świdniku przysięgę wojskową i zasilili szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

Bimbrownia w bloku. 54-latek podejrzany o nielegalne wytwarzanie alkoholu
ZDJĘCIA

Bimbrownia w bloku. 54-latek podejrzany o nielegalne wytwarzanie alkoholu 15 13

Wyrabianie napojów spirytusowych bez odpowiedniego wpisu do rejestru jest zakazane i podlega karze do roku pozbawienia wolności. Z takimi konsekwencjami prawnymi musi się liczyć 54-latek zatrzymany przez policjantów w Białej Podlaskiej.

Twierdził, że chce pomóc, a okradł 81-latkę. Złodziej został zatrzymany

Twierdził, że chce pomóc, a okradł 81-latkę. Złodziej został zatrzymany 0 0

Najpierw zaoferował pomoc przy pracach w gospodarstwie, później pożyczył 4 zł, a na koniec okradł 81-letnią kobietę. Sprawcy grozi kara więzienia do 10 lat.

Ksiądz z Lublina o wizycie duszpasterskiej: Nie chodzimy po kolędzie, żeby zbierać pieniądze
Magazyn

Ksiądz z Lublina o wizycie duszpasterskiej: Nie chodzimy po kolędzie, żeby zbierać pieniądze 44

Rozmowa z księdzem Robertem Śliżem z archidiecezji lubelskiej o tym, jak wygląda wizyta duszpasterska

Komunikacja miejska w Białaj Podlaskiej. Bilety będzie można kupić w biletomatach

Komunikacja miejska w Białaj Podlaskiej. Bilety będzie można kupić w biletomatach 1 3

Bilety komunikacji miejskiej będzie można kupić w biletomatach. Dwa urządzenia stanęły na przystankach przy ulicy Terebelskiej oraz Narutowicza.

Pijany kierowca uderzył w bariery energochłonne. Miał blisko 2,5 promila alkoholu [zdjęcia]

Pijany kierowca uderzył w bariery energochłonne. Miał blisko 2,5 promila alkoholu [zdjęcia] 0 3

23-letni kierowca hondy stracił panowanie nad autem i wjechał w bariery energochłonne. Do zdarzenia doszło w sobotę rano w Radzyniu Podlaskim, na skrzyżowaniu ul. Międzyrzeckiej i Pomiarowej. Mieszkaniec gminy Kąkolewnica był pijany.

Żona policjanta choruje na białaczkę. Funkcjonariusze apelują o oddawanie krwi

Żona policjanta choruje na białaczkę. Funkcjonariusze apelują o oddawanie krwi 40 4

Po raz kolejny policjanci z Krasnegostawu organizują zbiórkę krwi dla żony jednego z swoich kolegów – Izabeli Kowalik. Kobieta choruje na białaczkę. Zbiórkę krwi zaplanowano na początku lutego w dwóch miastach - Krasnymstawie i Zamościu.

"Chciał tylko zaatakować" samochód. Pijany kierowca zatrzymany na stacji paliw

"Chciał tylko zaatakować" samochód. Pijany kierowca zatrzymany na stacji paliw 8 7

Nie przejął się sądowym zakazem i pijany pojechał na stację paliw. Później tłumaczył policjantom, że "chciał tylko zatankować paliwo do swojego auta". 42-letni kierowca busa miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Rodzinna tragedia w Chełmie. 14-latek zabił macochę, a jej syna ciężko zranił nożem?
NOWE INFORMACJE

Rodzinna tragedia w Chełmie. 14-latek zabił macochę, a jej syna ciężko zranił nożem? 81 6

Dramat w Chełmie. 14-latek zabił nożem macochę i ciężko ranił przyrodniego brata. Później uciekł z domu.

Nie żyje ugodzona nożem 39-letnia kobieta. 14-latka pilnuje w szpitalu policja

Nie żyje ugodzona nożem 39-letnia kobieta. 14-latka pilnuje w szpitalu policja 29 10

Nie żyje 39-letnia mieszkanka Chełma, która została ugodzona nożem. Do szpitala został przewieziony także zraniony 18-letni syn kobiety. W sprawie został zatrzymany 14-letni chłopak.

Studenci wracają do Polski po wizycie w Wuhan w Chinach. MSZ uspokaja ws. zagrożenia groźnym wirusem
film

Studenci wracają do Polski po wizycie w Wuhan w Chinach. MSZ uspokaja ws. zagrożenia groźnym wirusem 1 12

Po Polski mają przylecieć studenci z Politechniki Rzeszowskiej, którzy przebywali w chińskim mieście Wuhan, które jest centrum epidemii koronawirusa 2019-nCoV. Władze uspokajają, że warszawskie Lotnisko Chopina zapewnia, że jest odpowiednio przygotowane na przybycie podróżnych.

Niedziele handlowe w 2020 roku. Czy 26 stycznia zrobimy zakupy?

Niedziele handlowe w 2020 roku. Czy 26 stycznia zrobimy zakupy? 5 2

Dzisiaj jest pierwsza niedziela handlowa w 2020 roku, po zmianie przepisów. W sumie w bieżącym roku będzie zaledwie siedem niedziel, kiedy nie będzie obowiązywać zakaz handlu.

Jeszcze drożej za odpady? Nowe stawki i zasady. "Było bardzo burzliwe posiedzenie"
ZAMOŚĆ

Jeszcze drożej za odpady? Nowe stawki i zasady. "Było bardzo burzliwe posiedzenie" 2 16

W poniedziałek radni będą się musieli zmierzyć z problemem opłat za śmiecie. Nowe, wyższe stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi obowiązują zaledwie od początku stycznia. Prezydent chce je podnieść. Kolejny pomysł to zmiana metody ich naliczania. Już na posiedzeniach komisji działających w radzie miasta było burzliwie.

Biała Samorządowa: Decyzja wojewody była polityczna. Ale miasto posłuchało jego uwag

Biała Samorządowa: Decyzja wojewody była polityczna. Ale miasto posłuchało jego uwag 0 20

Miasto skieruje uchwałę "żłobkową" do konsultacji Rady Rodziców. Tymczasem, radni Białej Samorządowej uważają że decyzja wojewody, który unieważnił tę uchwałę, była polityczna.

Człowiek z Lublina i jego brzmienie. Współpracuje z uznanymi muzykami z całego świata
Magazyn

Człowiek z Lublina i jego brzmienie. Współpracuje z uznanymi muzykami z całego świata 36 1

- Cieszę się, że znani muzycy potrafią docenić moją pracę. Dla mnie najważniejsze jest to, że po tylu latach człowiek z Lublina zdobył sobie uznanie - Rozmowa z Grzegorzem Kulawiakiem, producentem i realizatorem muzycznym, właścicielem lubelskiego studia SinMix oraz byłym basistą grupy Ravendusk

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.