Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 stycznia 2020 r.
11:49

Obszar chroniony na górkach czechowskich? Naukowcy: "Badania wykazały obecność wielu gatunków chronionych i rzadkich zwierząt"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
79 154 A A
Raport pokazuje bogactwo przyrody górek. Mówi o setkach gatunków roślin (w tym 6 chronionych, 6 zagrożonych, 29 rzadkich)
Raport pokazuje bogactwo przyrody górek. Mówi o setkach gatunków roślin (w tym 6 chronionych, 6 zagrożonych, 29 rzadkich) (fot. Krzysztof Mazur)

Prezydent Lublina zaskarży wyrok sądu mówiący, że na górkach czechowskich nie powinny rosnąć budynki. Wczoraj ujawnił też raport naukowców zalecający objęcie ochroną przeważającego obszaru górek

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Dopuszczenie zabudowy na tym terenie spowoduje jego zniszczenie – mówił sędzia Bogusław Wiśniewski, gdy 30 grudnia uzasadniał wyrok w sprawie górek. Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł o częściowej nieważności uchwały Rady Miasta, która zatwierdziła tzw. studium przestrzenne, czyli dokument określający przeznaczenie różnych części Lublina. Uchwała wyznaczyła na górkach strefy zabudowy wielorodzinnej i usługowej. – Sąd uznał, że doszło do naruszenia zasad tworzenia studium i zdecydował o stwierdzeniu nieważności zapisów dotyczących górek.

Ekolodzy: Prezydent idzie w zaparte

Wczoraj prezydent zapowiedział zaskarżenie wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego. – Gdyby stał się prawomocny, w praktyce nie byłoby wiadomo, jak należałoby go zastosować – tłumaczy Krzysztof Żuk i wyjaśnia, że studium musi obejmować całe miasto, bez „białych plam”. Przekonuje, że grudniowe orzeczenie sądu może pokrzyżować plany nie tylko spółce TBV Investment, która chce budować bloki na części górek.

– Wyrok dotyka nie tylko terenu, który stanowi własność TBV, ale szerokiego obszaru, w tym zabudowanego budynkami jednorodzinnymi i wielorodzinnymi – mówi Żuk. Wskazuje m.in. na domy przy ul. Arnsztajnowej, Solarza, czy Partyzantów. – Jeśli wyrok byłby prawomocny, to oznaczałoby, że mieszkańcy nie mogą rozbudowywać, nadbudowywać, modernizować budynków – przekonuje. Jednocześnie przyznaje, że wciąż ważny jest plan zagospodarowania pozwalający zabudować część górek, choć nie w taki sposób, na jakim zależy spółce TBV Investment.

– Marzyłam o tym, żeby prezydent nie składał kasacji, bo to byłoby fajne w stosunku do mieszkańców – mówi rozczarowana Magdalena Nosek, jedna z liderek protestów przeciw zabudowie górek. – Prezydent idzie w zaparte.

Jeśli Krzysztof Żuk spełni zapowiedź i zaskarży wyrok, to uchwała wyznaczająca na górkach strefy pod blokowiska zachowa ważność, przynajmniej na razie. Powołując się na jej zapisy spółka TBV Investment teoretycznie może prosić Ratusz o zgodę na budowę osiedli w trybie ustawy „lex deweloper”, a prezydent otrzymawszy taką prośbę musiałby ją przekazać Radzie Miasta. Czy rekomendowałby radnym, by odmówili takiej zgody? – Nie chcę gdybać – odpowiada Żuk.

Raport: bogactwo przyrody górek

Wczoraj Urząd Miasta ujawnił raport naukowców dotyczący m.in. górek czechowskich. Na zlecenie Ratusza eksperci mieli ocenić, jak można zagospodarować ten teren, nie niszcząc przyrody. – Ten raport dostarcza nam bardzo cennych informacji – mówi prezydent, ale zastrzega: – Z niektórymi konkluzjami nie mogę się zgodzić.

Raport pokazuje bogactwo przyrody górek. Mówi o setkach gatunków roślin (w tym 6 chronionych, 6 zagrożonych, 29 rzadkich).

– Badania wykazały obecność wielu gatunków chronionych i rzadkich zwierząt – piszą naukowcy. Zauważają, że 62 proc. stwierdzonych w Lublinie gatunków motyli dziennych żyje właśnie tutaj. Wspominają też o blisko 90 gatunkach ptaków, czy osławionych już chomikach europejskich. – Nie da się chronić chomika budując na nim bloki – komentuje Nosek.

– Na terenie górek czechowskich proponuje się utworzenie obszaru chronionego w formie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego – piszą naukowcy, ale nie proponują, by był to park. Ich zdaniem powinien to być obszar „w formie nieprzekształconej”.

Naukowcy wskazali m.in. „obszar proponowany do ochrony” obejmujący przeważającą część górek. W jego granicach znalazły się też części wysoczyzn po stronie ul. Poligonowej, które miejscy planiści (a w ślad za nimi radni), przeznaczyli w studium pod zabudowę. Nie obejmuje jednak dużej wysoczyzny po stronie ul. Koncertowej, sąsiadującej z osiedlem przy ul. Melomanów.

Ten sam raport mówi, że „ewentualna zabudowa górek” powinna być niska, by nie utrudniała przepływu powietrza i stała równolegle do wiatru. – Budynki położone powinny być jedynie na obrzeżach opisywanego terenu – czytamy w dokumencie.

Ani prezydent, ani radni nie czekali z uchwałą na ostateczną wersję raportu naukowców. Czy znając jego treść prezydent przekazałby Radzie Miasta dokładnie taki projekt studium, jaki przekazał w czerwcu zeszłego roku?

– Jeżeli chodzi o mnie, to tak – odpowiada Krzysztof Żuk.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 154

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Pani / 8 stycznia 2020 r. o 12:08
+54
A ja mam pytanie; czy do gatunków chronionych na tym obszarze zaliczani są również "degustatorzy" napojów wyskokowych oraz środków odurzających??? Walki o ten teren powoli mam dość, gdyż ani razu nie udało mi się tam przejść spokojne z dziećmi na spacer. Jeżeli faktycznie, ma być to obszar chroniony, to kto w ochronę weźmie mieszkańców i wreszcie zewitalizuje ten teren aby stał się bezpieczny???
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 r. o 12:02
+53
Czyli ten teren aż tak super cenny nie jest skoro nawet grupa kilkunastu naukowców dopuszcza ewentualną zabudowę Górek? Z tego raportu jasno wynika, że można budować, byle tylko były to w miarę niskie budynki umożliwiające przewietrzanie.
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 r. o 12:11
+51
To nie są żadni ekolodzy, tylko pseudo-aktywiści którzy pod przykrywką walki o przyrodę, próbują pozbyć się potencjalnych sąsiadów i zachować widoki z okien swoich domów. Prywata, prywata i jeszcze raz prywata.
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 r. o 12:06
+51
przecież zmiana nie dotyczyła tego czy można budować a co można budować tak by było to z pożytkiem dla miasta i mieszkanców, tu natomiast narracja pseudekologów jest taka jakby to nie było można czegokolwiek zrobić na tym terenie, co więcej dawnym poligonie...który teraz porasta nawłoć
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 r. o 12:36
+49
Panie Smaga zmień Pan dzielnice i też pan znajdzie gatunki chronione wśród zabudowań i ogródków ale jest jedno ważne pytanie-gdzie w tym artykule jest gatunek chroniony człowiek.
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 r. o 12:04
+49
Pani Noskowa jako mieszkanka osiedla TOR nie jest zaniepokojona wyrokiem sądu? Przecież zgodnie z jego sentencją, jej dom to zwyczajna samowolka budowlana, którą należy jak najszybciej rozebrać. Podobnie sprawa się ma z domami innych "Obrońców górek".
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 r. o 12:33
+47
Nosek wraz ze swoimi kumplami aktywistami może w końcu by przyjęła do wiadomości, że w nowym studium obszar dopuszczający zabudowę na górkach jest praktycznie tej samej wielkości co w starym studium a jedyna różnica to funkcja dopuszczona na danym obszarze. Może pora skończyć z kłamliwą narracją, że całe górki to teren zielony i nic tam nie można budować?
Avatar
anty żul / 8 stycznia 2020 r. o 12:29
+47
komu pasują chaszcze w tym miejscu?
 Tym co się tam wcześniej pobudowali. Nie chcą sąsiadów ale miejsce do podrzucania śmieci jak najbardziej.
Avatar
Troll / 8 stycznia 2020 r. o 12:36
+46
Kolejny artykuł z cyklu naczelny sie obraził bo mu park koło hacjendy na górkach buduja :)))
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 r. o 12:00
+46
Jeszcze chwila i pan Smaga będzie co godzinę dodawał nowy artykuł nt górek czechowskich
Avatar
Tomasz / 10 stycznia 2020 r. o 17:52
+3
Przy pomocy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, dotarłem do artykułu z 1994 r. "Gazety w Lublinie" nr.33 s.1, pt."Tylko mech i błoto", na temat wieloletnich perturbacji (od 1990 do 1998 r.) - dotyczących lokalizacji Pomnika upamiętniającego egzekucje więżniów Zamku Lubelskiego przez hitlerowców na Górkach Czechowskich - wynikłych z braku zgody wojska,które zarządzało tym terenem w imieniu Skarbu Państwa.W artykule tym jest informacja,że więżniowie Zamku mieli być rozstrzeliwani "w rejonie strzelnicy,nieco dalej położonego wąwozu, a także w okolicach pobliskiego Zakładu Zieleni Miejskiej". Z kolei w artykule zawartym w ROCZNIKU LUBELSKIEGO TOWARZYSTWA GENEALOGICZNEGO TOM 1 - 2009 autorstwa Piotra Glądały pt."Miejsca upamiętnienia walk i męczeństwa Polaków w czasie II wojny światowej na terenie Lublina", jest informacja o Pomniku na Górkach Czechowskich : "Pomnik projektu J.Kierskiego znajduje się przy ul.Północnej w miejscu masowych egzekucji dokonywanych tu w latach 1940 - 1944. Szacuje się,że śmierć poniosło w nich ponad 1000 osób. Niestety daty egzekucji oraz nazwiska ofiar nie zostały jak dotychczas ustalone".
Przy pomocy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, dotarłem do artykułu z 1994 r. "Gazety w Lublinie" nr.33 s.1, pt."Tylko mech i błoto", na temat wieloletnich perturbacji (od 1990 do 1998 r.) - dotyczących lokalizacji Pomnika upamiętniającego egzekucje więżniów Zamku Lubelskiego przez hitlerowców na Górkach Czechowskich - wynikłych z braku zgody wojska,które zarządzało tym terenem w imieniu Skarbu Państwa.W artykule tym jest informacja,że więżniowie Zamku mieli być rozstrzeliwani "w rejonie strzelnicy,nieco ... rozwiń
Avatar
Chomik z Górek / 10 stycznia 2020 r. o 10:02
+5
Aż się przypomina tekst ze skeczu pythonów: "Kocham zwięrzęta i dlatego lubię je zabijać. Nie mógłbym zabić zwierzęcia, którego nie kocham"
Avatar
żałosne / 9 stycznia 2020 r. o 11:03
+7
Przecież od dawna część górek czechowskich mogła zostać zabudowana, zmienił się tylko typ dopuszczalnej zabudowy dzięki czemu zyskaliśmy jako mieszkańcy możliwość sfinansowania parku i strefy rekreacyjnej przez inwestora, a także znaczna część górek wróciła do majątku miasta.
 książkowy przykład łgarstwa i manipulacji- argument obalany tysiąc razy ale powtarzany w nadziei że ktoś w to jeszcze uwierzy. 
Avatar
ale o co chodzi? / 9 stycznia 2020 r. o 10:55
+2
Przecież od dawna część górek czechowskich mogła zostać zabudowana, zmienił się tylko typ dopuszczalnej zabudowy dzięki czemu zyskaliśmy jako mieszkańcy możliwość sfinansowania parku i strefy rekreacyjnej przez inwestora, a także znaczna część górek wróciła do majątku miasta.
 Wymieńmy te możliwości: zieleń, rekreacja, rezerwat, użytek ekologiczny, zaplecze rekreacyjne i edukacyjne. Piszemy o tym co moną, a nie chciałby potencjalny deweoper. Nawet obecny prezydent nie tak dawno uważał, że nie ma tam miejsca nawet na urządzenie... boisk.
 Wymieńmy te możliwości: zieleń, rekreacja, rezerwat, użytek ekologiczny, zaplecze rekreacyjne i edukacyjne. Piszemy o tym co moną, a nie chciałby potencjalny deweoper. Nawet obecny prezydent nie tak dawno uważał, że nie ma tam miejsca nawet na urządzenie... boisk. rozwiń
Avatar
Gość / 9 stycznia 2020 r. o 10:17
-8
Przecież od dawna część górek czechowskich mogła zostać zabudowana, zmienił się tylko typ dopuszczalnej zabudowy dzięki czemu zyskaliśmy jako mieszkańcy możliwość sfinansowania parku i strefy rekreacyjnej przez inwestora, a także znaczna część górek wróciła do majątku miasta.
Avatar
Gość / 9 stycznia 2020 r. o 10:05
+3
Nie spodziewałem się że prezydent K. Żuk będzie tak się zachowywał - po tych kilku latach kiedy Lublin się tak rozwinął. Już wiadomo czemu ukrywano raport naukowców o górkach - bo okazał się nie po myśli. Ale to nie ważne - trzeba pchać do przodu interes dewelopera. Smutne to bardzo.
Avatar
naiwny czy jak? / 9 stycznia 2020 r. o 09:47
+3
el presidente uwierzył kiedy mu powiedzieli 'a dawaj to referendum, wydamy kasę na bilbordy i hostessy a ciemny lud zagłosuje jak trzeba, tylko pytanie trzeba jakoś sprytnie ułożyć'. el presidente uwierzył też kiedy mu powiedzieli 'a zamów taką wiesz, inwentaryzację, to ugór tam nic nie ma, będzie podkładka żeby bloki stawiać, udowodnimy tym niedowiarkom!' el presidente jest bardzo łatwowierny. wszystko wyszło nie tak jak trzeba. nawet WSA wydał nie taki wyrok jak należało. 
Avatar
Gość / 9 stycznia 2020 r. o 09:30
-7
Opakowany w ładny papier ekoterroryzm.
Avatar
czytelnik / 9 stycznia 2020 r. o 09:01
+6
Dla tej ekipy nie ma świętości. Mają czarne na białym 4 raz a dalej uparcie kolanem pchają biznesik kolesi.. Wstyd na całą Polskę. "Wesoła ekipa Ż" najwyraźniej nienawidzi Lublina i jego mieszkańców bo traktuje ich jak imbecyli. A jak tak dalej pójdzie to rozwiną tu nekropolię zamiast metropolii, którą mydlą oczy. Dziękujemy Panie Żuku za murem (deweloperów) za zepsucie atmosfery miasta.
Avatar
ale o co chodzi? / 9 stycznia 2020 r. o 07:05
+6
Ale jaja. Górki to były poligon wojskowy a nie ostoja rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Przez dziesiątki lat na nim nic nie rosło poza trawą. Miejscowi rolnicy wypasali krowy które czasami aresztowało wojsko gdy poziom "zaminowania" za bardzo wzrósł. Na początku lat osiemdziesiątych cała lewą stronę wzdłuż Poligonowej przeznaczono na ogródki działkowe a resztę poza strzelnicą i rzutnią granatów zaorano. Wojskowe Gospodarstwo Rolne przez lata siało zboże na potrzeby własnej hodowli. Plony były mierne jak to na nieużytkach. Po rozwiązaniu wojska i likwidacji działek poligon zaczął zarastać chwastami. Stał się rajem dla podpalaczy i sralnią dla psów z okolicznych osiedli. Namnożyło się krzaków, drzew samosiejek tak jak na każdych nieużytkach. Wyjątkiem jest tylko suseł który pewnie emigrował z lotniska w Świdniku gdzie był argumentem przeciwko budowie pasa lotniskowego. Jak się nie ma argumentów to wzywa się na pomoc susła i stado motyli (teraz to pewnie larwy).
 Całości raportu i tak nigdy nie przeczytasz, a więc służę malutkim fragmentem: "Najbardziej „równinnym” obiektem, z uwagi na przeważające, stosunkowo niewielkie, spadki i deniwelacje, są Górki Czechowskie, w których panują najlepsze spośród badanych obiektów warunki przewietrzania. W dwóch pozostałych obszarach (Zimne Doły i Lipnik) stwierdzono niedostateczne warunki przewietrzania, gdyż do osiągnięcia warunków dostatecznych potrzebne są prędkości wiatru 4-6 m/s, których udział w Lublinie jest stosunkowo niewielki. W opracowaniu zaprezentowano tylko wybrane zagadnienia wpływu urzeźbionych terenów zielonych na klimat miasta. Rola takich obszarów na terenach zurbanizowanych zyskuje na znaczeniu podczas zwiększania się powierzchni zabudowanej, a także w wyniku postępujących zmian klimatu. Dlatego też tereny zielone w miastach, a więc i Górki Czechowskie powinny być szczególnie chronione i w miarę możliwości pozostawione w większości bez zabudowy."
 Całości raportu i tak nigdy nie przeczytasz, a więc służę malutkim fragmentem: "Najbardziej „równinnym” obiektem, z uwagi na przeważające, stosunkowo niewielkie, spadki i deniwelacje, są Górki Czechowskie, w których panują najlepsze spośród badanych obiektów warunki przewietrzania. W dwóch pozostałych obszarach (Zimne Doły i Lipnik) stwierdzono niedostateczne warunki przewietrzania, gdyż do osiągnięcia warunków dostatecznych potrzebne są prędkości wiatru 4-6 m/s, których udział w Lublinie jest stosunkowo niewielki. W op... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 154

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka będzie odsłonięte w lubelskiej archikatedrze

Epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka będzie odsłonięte w lubelskiej archikatedrze

Zbigniew Kotyłło jest autorem i projektantem epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka, które zostanie odsłonięte w sobotę. To kolejna praca wykonana przez tego artystę dla lubelskiej archikatedry

Lublin: Od soboty będą działać dwa miejskie baseny. Trzeba przyjść z maseczką

Lublin: Od soboty będą działać dwa miejskie baseny. Trzeba przyjść z maseczką

Od jutra czynne mają być dwie miejskie pływalnie: przy Al. Zygmuntowskich i przy ul. Łabędziej. Także od jutra łatwiej będzie dojechać autobusem do ośrodka Dąbrowa nad Zalewem Zemborzyckim. Jeszcze w tym miesiącu Słoneczny Wrotków może otworzyć odkryte baseny.

Wirtualne bieganie z City Trail onTour

Wirtualne bieganie z City Trail onTour

Pięć kilometrów na jedenastu trasach w całej Polsce. Do tego możliwość biegu na własnych ścieżkach – także dla dzieciaków. Wszystko w wersji wirtualnej. Wszystko po to, by motywować do aktywności w czasach pandemii. Zapisy do wirtualnej edycji City Trail onTour trwają

Program TV 5-7 czerwca 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
5 czerwca 2020, 20:00

Program TV 5-7 czerwca 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

"Warcraft: Początek", "Ksiega dżungli" i "Przed wschodem słońca" to niektóre z propozycji do zobaczenia w weekend w telewizji. Poniżej wybrane filmy dostępne w naziemnej telewizji cyfrowej.

Nowy milioner w Lublinie! Wiadomo, w którym punkcie kupił zakład Lotto

Nowy milioner w Lublinie! Wiadomo, w którym punkcie kupił zakład Lotto

1 mln zł wygrał mieszkaniec Lublina. Zakład puścił w punkcie LOTTO przy ul. Wertera 68 w Lublinie (sklep Żabka 500).

Co trzeba wiedzieć, biorąc kredyt hipoteczny?

Co trzeba wiedzieć, biorąc kredyt hipoteczny?

Zwykły kredyt gotówkowy można obecnie wziąć szybko i bez zbędnych formalności przez Internet. Co oczywiste, nie działa to tak w przypadku kredytu hipotecznego, który bierze się z reguły na bardzo wysokie kwoty i długi (do 35 lat) okres spłaty. Z uwagi na powagę takiego zobowiązania, cały proces potrafi być stosunkowo długi i żmudny, zwłaszcza w bardziej skomplikowanych przypadkach (na przykład, kiedy potencjalny kredytobiorca prowadzi własną działalność gospodarczą). W takim razie co trzeba wiedzieć, biorąc kredyt hipoteczny?

Lublin: Miasto będzie szukać najemcy ponad 218-metrowego lokalu

Lublin: Miasto będzie szukać najemcy ponad 218-metrowego lokalu

Ratusz zapowiada przetarg na wynajem ponad 218-metrowego lokalu w budynku przychodni przy ul. Kalinowszczyzna 46b.

XVIII Koncert Chwały - Totus Tuus
11 czerwca 2020, 19:00

XVIII Koncert Chwały - Totus Tuus

Już po raz 18. w Lublinie odbędzie się wyjątkowy Koncert Chwały. Wydarzenie tradycyjnie zostanie zorganizowane w wieczór Bożego Ciała, w czwartek 11 czerwca o godz. 19. Tym razem jednak bez udziału publiczności. Koncert realizowany w Centrum Spotkania Kultur transmitowany będzie przez TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin oraz online.

Benshi online: "Windą na szafot"
9 czerwca 2020, 18:00

Benshi online: "Windą na szafot"

W czerwcu Dyskusyjne Koło Filmowe Benshi w Lublinie zaprasza kinomaniaków na projekcje online klasyków. 9 czerwca o godz. 18 będzie można zobaczyć i porozmawiać o filmie "Windą na szafot".

129 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 10 chorych

129 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 10 chorych

129 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 10 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Lubelskie: Tragiczny w skutkach pożar. Nie żyje starszy mężczyzna

Lubelskie: Tragiczny w skutkach pożar. Nie żyje starszy mężczyzna

Tragiczny w skutkach pożar wybuchł wczorajszej nocy w miejscowości Świnki (pow. janowski). Ogień doszczętnie strawił dom, zginął też 84-letni mężczyzna.

Paweł Majka (Motor Lublin): Trzon drużyny się sprawdził, nie możemy się go pozbyć

Paweł Majka (Motor Lublin): Trzon drużyny się sprawdził, nie możemy się go pozbyć

Rozmowa z Pawłem Majką, prezesem Motoru Lublin

Lubelskie: Śmiertelny wypadek. Zginął pasażer samochodu, dwie osoby w szpitalu
Zdjęcia
galeria

Lubelskie: Śmiertelny wypadek. Zginął pasażer samochodu, dwie osoby w szpitalu

W miejscowości Skrzynice Pierwsze (pow. lubelski) około godz. 5.15 doszło do wypadku, w którym zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne.

Kompostownik zamiast frakcji bio. Dzięki temu mieszkańcy zapłacą mniej za śmieci

Kompostownik zamiast frakcji bio. Dzięki temu mieszkańcy zapłacą mniej za śmieci

– 700 rodzin ze Świdnika, może skorzystać z przydomowych kompostowników i zapłacić mniej za śmieci. Taki mamy pomysł – zapowiedział na Facebooku burmistrz Świdnika Waldemar Jakson. Temat ma się znaleźć na posiedzeniu Rady Miasta pod koniec czerwca.

Są pieniądze, będą równe drogi w gminie Opole Lubelskie

Są pieniądze, będą równe drogi w gminie Opole Lubelskie

Ładna pogoda sprzyja realizacji inwestycji drogowych na terenie gminy Opole Lubelskie i powiatu opolskiego. Aktualnie trwają prace drogowe na kilkunastu odcinkach. Blisko połowa jest już gotowa

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.