Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 grudnia 2008 r.
20:17
Edytuj ten wpis

Gwałt w komendzie: Prokuratura potwierdza zaniedbania, ale umarza śledztwo

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas bar
0 4 A A

Gdyby szefowie lubelskiej policji posłuchali rozkazu komendy głównej, nie dochodziłoby do ekscesów seksualnych w izbie zatrzymań.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Gdyby szefowie lubelskiej policji posłuchali rozkazu komendy głównej, nie dochodziłoby do ekscesów seksualnych w izbie zatrzymań.

Wszystko zaczęło się w lutym 2007 r. Studentka farmacji trafiła pijana do Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych w Lublinie. Po wyjściu na wolność oskarżyła jednego z funkcjonariuszy o gwałt. W kwietniu br. ruszył proces Grzegorza K., byłego już policjanta. Ma dziewięć zarzutów. Prokuratorzy znaleźli inne kobiety, które miał molestować. Dziennik Wschodni odkrył, że sytuacja w policyjnej izbie zatrzymań mogła sprzyjać ekscesom seksualnym.

Pisaliśmy, że w PDOZ służyło za mało policjantów. Korytarza, z którego wchodzi się do cel, pilnował tylko jeden. Tymczasem komendant główny policji już 14 lat temu nakazał (rozkaz 7/94): nadzór nad osobami zatrzymanymi lub doprowadzonymi do wytrzeźwienia sprawuje przynajmniej dwóch funkcjonariuszy. A w nocy do celi wchodzą przynajmniej dwaj policjanci.

- Przepisy wymagały, żeby w PDOZ służyło czterech policjantów i tylu było - tłumaczył wtedy Witold Laskowski, ówczesny rzecznik komendanta miejskiego policji w Lublinie.

Jednak nasze informacje jednoznacznie potwierdziło śledztwo Prokuratury Rejonowej w Chełmie. W grafikach służby wpisywano czterech policjantów, ale jeden zazwyczaj miał wolne, drugi nadzorował Areszt Deportacyjny, trzeci był dowódcą zmiany, a na izbę przypadał tylko jeden funkcjonariusz. Musiał upilnować 60-70 zatrzymanych na dobę.

"Dowódca zmiany nie miał praktycznie żadnych możliwości kontrolowania pracy dwóch pozostałych policjantów” - ustalił prokurator. Był m.in. obłożony robotą papierkową, a nawet wydawał jedzenie zatrzymanym.

O sytuacji w izbie wiedziało kierownictwo komendy miejskiej. Policjanci z PDOZ wiele razy informowali o nieprawidłowościach. Jednak odpowiedzialni za niedopełnienie obowiązków nie poniosą kary. Chełmska prokuratura umorzyła bowiem śledztwo.

- Nie mam dowodów, że ktoś z przełożonych celowo i rozmyślnie dopuścił się zaniedbań, żeby umożliwić działanie oskarżonemu - tłumaczy prowadząca śledztwo prokurator Marzena Kucińska. Przyznaje, że nie widziała też powodu, żeby przesłuchać ówczesnego komendanta miejskiego Zygmunta Sitarskiego.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
hahaha / 18 listopada 2009 r. o 22:39
Hahaha... no cóż... Oni mają gdzieś wszystkie paragrafy i artykuły prawne... ;]
Sami pokazują jacy są sprawiedliwi... Kobiecie się stała krzywda... nie miała nawet jak uciekać, bronić się... ale czyja to wina? niczyja... ale gdyby nie mialo to miejsca na komendzie, wszyscy w koło byli by winni... Powinniście dbać o bezpieczeństwo pedały a szczególnie w swoich placówkach a Wy co? wynagrodzenia za wsadzanie niewinnych ludzi to wam sie należą ale wam samym prawo łamać wolno! I jak w tym kraju czuć się bezpiecznie skoro rządzi tu legalna mafia...?
Avatar
Gość / 2 grudnia 2008 r. o 19:42
Która to uczelnia szkoli takich zdolnych prokuratorów-brawo.
Avatar
anonom / 2 grudnia 2008 r. o 08:32
je***y pies!!!!!!! aci co go bronia to takie same ku***!!!!!!jebac ich w d***!!!!!!!!!!!! pier***ONE PSY!!!!!!!!!!!!
Avatar
henryk szczepanski / 2 grudnia 2008 r. o 07:16
I tak właśnie wygląda ta sprawiedliwość w tym pier... kraju. Pały bronią Pały!!! Jak długo jeszcze wymiar nie sprawiedliwości będzie krył, tuszował i umarzał sprawy przestępców w mundurach!!?
Avatar
hahaha / 18 listopada 2009 r. o 22:39
Hahaha... no cóż... Oni mają gdzieś wszystkie paragrafy i artykuły prawne... ;]
Sami pokazują jacy są sprawiedliwi... Kobiecie się stała krzywda... nie miała nawet jak uciekać, bronić się... ale czyja to wina? niczyja... ale gdyby nie mialo to miejsca na komendzie, wszyscy w koło byli by winni... Powinniście dbać o bezpieczeństwo pedały a szczególnie w swoich placówkach a Wy co? wynagrodzenia za wsadzanie niewinnych ludzi to wam sie należą ale wam samym prawo łamać wolno! I jak w tym kraju czuć się bezpiecznie skoro rządzi tu legalna mafia...?
Avatar
Gość / 2 grudnia 2008 r. o 19:42
Która to uczelnia szkoli takich zdolnych prokuratorów-brawo.
Avatar
anonom / 2 grudnia 2008 r. o 08:32
je***y pies!!!!!!! aci co go bronia to takie same ku***!!!!!!jebac ich w d***!!!!!!!!!!!! pier***ONE PSY!!!!!!!!!!!!
Avatar
henryk szczepanski / 2 grudnia 2008 r. o 07:16
I tak właśnie wygląda ta sprawiedliwość w tym pier... kraju. Pały bronią Pały!!! Jak długo jeszcze wymiar nie sprawiedliwości będzie krył, tuszował i umarzał sprawy przestępców w mundurach!!?
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nawet milion przejechanych kilometrów i dalej wożą ludzi. MPK Kraśnik na zakręcie

Nawet milion przejechanych kilometrów i dalej wożą ludzi. MPK Kraśnik na zakręcie

Sytuacja jest „trudna”, „bardzo ciężka”. Te słowa padały zarówno z ust przedstawiciela pracowników MPK Kraśnik, prezesa spółki jak i miejskich radnych. – Skoro o podwyżkach nie ma mowy, skoro przed nami jest widmo bankructwa naszej spółki, to jaką mamy mieć motywację do pracy? – dopytywał radnych przewodniczący zakładowej „Solidarności” Witold Bielski. Czy dojdzie do strajku pracowników?

Trzy lata temu zaczynali jako hurtownia. Teraz Sunprofi ma większe plany co do OZE

Trzy lata temu zaczynali jako hurtownia. Teraz Sunprofi ma większe plany co do OZE

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że konieczne jest zwiększenie udziału OZE w polskim miksie energetycznym. Ostatnie wydarzenia m.in. za naszą wschodnią granicą pokazały, że OZE to już nie tylko ekologia i rachunek ekonomiczny, a gwarancja bezpieczeństwa - rozmowa z Piotrem Droździewiczem, wiceprezesem firmy Sunprofi.

Kayah i Viki Gabor zaśpiewają w Teatrze Muzycznym
7 października 2022, 18:00

Kayah i Viki Gabor zaśpiewają w Teatrze Muzycznym

"Słyszę Cię" to tytuł wyjątkowego koncertu charytatywnego, który Teatr Muzyczny w Lublinie zrealizuje w ramach pomocy na rzecz młodych ludzi zmagających się z problemami psychicznymi. Gwiazdami wydarzenia będą Viki Gabor i Kayah. Koncert odbędzie się już 7 października o godz. 18.

Jest 57 mln tabletek jodku potasu. Wiceminister:  Musimy być przygotowani na różne warianty

Jest 57 mln tabletek jodku potasu. Wiceminister: Musimy być przygotowani na różne warianty

Okazuje się, że Państwowa Agencja Atomistyki już przeprowadziła symulacje pod kątem rosyjskich ataków na ukraińskie elektrownie atomowe.

Open City 2022. Inwazja artystów na Lublin. Będzie 3-metrowe niemowlę
zdjęcia
1 października 2022, 16:00
galeria

Open City 2022. Inwazja artystów na Lublin. Będzie 3-metrowe niemowlę

Artystów jest dwudziestu, miejsc gdzie pojawią się ich prace: 25. W sobotę rozpoczyna się Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Open City 2022.

Koncert dla Seniorów w Puławach
4 października 2022, 17:00

Koncert dla Seniorów w Puławach

4 października o godz. 17 w Puławskim Ośrodku Kultury Dom Chemika (ul. Wojska Polskiego 4) wystąpi Lubelska Federacja Bardów. Koncert odbędzie się w ramach VIII Puławskiej Senioriady.

Październik w Centrum Kultury w Lublinie i przestrzeń tańca
wideo
film

Październik w Centrum Kultury w Lublinie i przestrzeń tańca

Słowo „przestrzeń” nie pada tu przypadkowo, ale równie ważne jest to, że w październiku miłośnicy tańca będą bardzo zadowoleni.

Miasto Lublin musi zwrócić spory kawałek ziemi. Miała być szkoła, ale nie powstała

Miasto Lublin musi zwrócić spory kawałek ziemi. Miała być szkoła, ale nie powstała

Miasto przegrało sądowe spory o własność gruntów położonych między ul. Jana Pawła II a wąwozem. Władze Lublina muszą zwrócić tę ziemię spadkobiercom dawnych właścicieli. Wydane przedwczoraj wyroki są już prawomocne.

Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W niedzielę rusza kolejny sezon najstarszych w naszym regionie rozgrywek

Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W niedzielę rusza kolejny sezon najstarszych w naszym regionie rozgrywek

Tytułu broni zespół 4-tego Piętra. O jego sile stanowili w poprzednim sezonie głównie gracze podkoszowi jak Marcin Ożga, Łukasz Łukawski czy Marek Macieszczuk. Drugie miejsce zajęło The Reds Iglo-Klima, a podium uzupełnił Symbit

Bridget Jones wraca.  Program TV 30 września - 2 października 2022
30 września 2022, 20:00

Bridget Jones wraca. Program TV 30 września - 2 października 2022

W najbliższy weekend w telewizji będzie można zobaczyć m.in. festiwalowy "Portret kobiety w ogniu". Nie zabraknie też rozrywki w postaci takich filmów, jak "Alita: battle Angel" czy "Krzyk". Poniżej prezentuję kilka wybranych opcji filmowych na weekend.

Puławska Spółdzielnia Mieszkaniowa buduje nowe drogi. To strategiczna kwestia bezpieczeństwa

Puławska Spółdzielnia Mieszkaniowa buduje nowe drogi. To strategiczna kwestia bezpieczeństwa

Zgodnie wytycznymi straży pożarnej, zarządcy osiedli mieszkaniowych muszą poprawić dojazd do wskazanych budynków wielorodzinnych. Chodzi o to, by w razie zagrożenia, strażacy mogli szybko dotrzeć pod każdy adres. Nowych dróg pożarowych najszybciej przybywa na os. Niwa.

Już jutro zmiany na przystankach w Lublinie. Nowy rozkład komunikacji miejskiej

Już jutro zmiany na przystankach w Lublinie. Nowy rozkład komunikacji miejskiej

Od soboty będą obowiązywać nowe rozkłady jazdy autobusów i trolejbusów.

LUK Lublin zaczyna sezon od meczu z Cerrad Enea Czarnymi Radom

LUK Lublin zaczyna sezon od meczu z Cerrad Enea Czarnymi Radom

Cerrad Enea Czarni Radom będą przeciwnikiem LUK Lublin w pierwszej kolejce nowego sezonu. Mecz rozegrany zostanie w hali Globus, w sobotę, o godz 20.30. Transmisja w Polsacie Sport Extra

Jak czas spędzają przedszkolaki w Chełmie? Np. z robotami

Jak czas spędzają przedszkolaki w Chełmie? Np. z robotami

Eko-warsztaty, nauka robotyki oraz zajęcia z ratownikami dotyczące bezpieczeństwa – takie atrakcje czekały na młodych mieszkańców i mieszkanki Chełma oraz okolic podczas tegorocznego „Lata z CEMEX”. W warsztatach, zabawach integracyjnych i wycieczkach uczestniczyło w sumie ponad 180 dzieci. Organizatorami wydarzenia byli: CEMEX Polska oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie.

Lubelski ser ricotta. Wszystko zależy od szczęścia krowy
złota setka 2021

Lubelski ser ricotta. Wszystko zależy od szczęścia krowy