Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 grudnia 2018 r.
18:02

Hala sportowa powstanie... pod ziemią. Na zwykły budynek nie zgadza się konserwator

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 39 A A
Konserwator zabytków nie zgadza się na zabudowę szkolnego dziedzińca
Konserwator zabytków nie zgadza się na zabudowę szkolnego dziedzińca (fot. Maciej Kaczanowski)

Hala sportowa dla III LO im. Unii Lubelskiej ma powstać pod ziemią, bo na zwykły budynek nie pozwala konserwator zabytków. Jeżeli ministerstwo nie zgodzi się na podziemny obiekt, nie będzie żadnego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szkolne marzenia o prawdziwej sali gimnastycznej pozostają niespełnione od lat. Mieszcząca się w starym budynku sala do ćwiczeń nie przystaje już do współczesności. Większość zajęć sportowych odbywa się przy Podwalu, gdzie niegdyś mieściło się gimnazjum, a teraz swoją siedzibę ma tu Straż Miejska. Ze szkoły przy pl. Wolności do sali gimnastycznej przy Podwalu idzie się około dziesięciu minut.

Teraz okazuje się, że budowa obiecanej przez miasto hali przy III LO zależy od tego, czy Ratusz dostanie pozwolenie na wykonanie obiektu pod ziemią. – Wystąpimy do ministerstwa o zgodę na odstępstwa od warunków technicznych, zgodnie z którymi żadne sale lekcyjne nie mogą być poniżej poziomu gruntu – wyjaśnia Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta Lublin.

Miasto musi prosić o zgodę na podziemną halę, bo na budowę na powierzchni terenu nie zgadza się konserwator zabytków. – Jest to obszar będący częścią pomnika historii i wszystkie decyzje powinny być podejmowane przede wszystkim z tego punktu widzenia – tłumaczy Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków. – To miejsce jest przedpolem zespołu pałacowego, w którym mieści się dzisiaj ośrodek kultury. Wzniesienie budynku ponad ziemią spowodowałoby zatarcie kompozycji obiektu oraz zaburzyło powiązania widokowe między dwoma kościołami.

Ratusz przekonuje również, że wybudowanie sali gimnastycznej na szkolnym dziedzińcu skutkowałoby zacienieniem sal lekcyjnych w głównym budynku. – Koncepcja podziemnej hali jest już gotowa – mówi dyrektor Dziuba. – Czekamy już na opinię wojewódzkiego sanepidu, później nasz Wydział Architektury i Budownictwa będzie mógł wystąpić o zgodę do ministerstwa.

Szacunkowy koszt budowy hali to od 25 mln do 30 mln zł.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Qtass / 27 grudnia 2018 r. o 19:06
Ale juz postawienie kwadratowego barachła na 3maja, naprzeciwko pieknej pierzei kamienic to panu konserwatorowi nie przeszkadzało?
Avatar
Mamba wschodnia / 27 grudnia 2018 r. o 19:08
I dlatego powstaje apartamentowiec przy I Armii WP (wolę tę starą nazwę, tym bardziej, jak posłucham żyjących świadków z tamtych lat). Klocowaty apartamtowiec "doskonale" będzie współgrał ze wszystkimi pozamerytorycznymi i pozahistorycznymi argumentami, które podziela zapewne komserwator.
Avatar
ynformatyg / 27 grudnia 2018 r. o 18:49
To może zamówić aplikację na teblety umożliwiającą wirtualną gimnastykę, bez budowania sali???
Avatar
Gościu / 27 grudnia 2018 r. o 20:36
Kij w oko konserwatorowi. BUDOWAĆ. Robić tak jak księża gdy budowali bez pozwolenia budynek zasłaniający Liceum im. A.J. Vetterów.
Avatar
obserwator / 27 grudnia 2018 r. o 18:55
Ale obok Hotel i Market powstanie,+ 3 szkoły itd ,no bo wiadomo, kto jest inwestorem, któremu się nie odmawia
Avatar
Ana / 27 grudnia 2018 r. o 18:51
Idąc tokiem myślenia konserwatora, to i lampy uliczne powinny być zabytkowe na łuczywa, bo te obecne również nie przystają do architektury widokowej z XIX wieku.
Avatar
Kate / 27 grudnia 2018 r. o 21:00
Zniszczyć szkołę! Po cholerę mają się tu kształcić dzieci urzędasów! Niech TBV postawi tu Unia Apartments 2!!! A szkołę - całą gdzieś do podziemia w ogóle. Bo widzę że od tylu lat starania o remont i rozbudowę rozbijają się o mur (tzn. BETON).
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 18:46
Miejsce na samochody jest, ale hali już się nie da postawić.
Avatar
znafyca / 27 grudnia 2018 r. o 18:50
Nazwać nową halę odpowiednim imieniem, poinformować wiadomo kogo i żaden konserwator vel hydraulik nie będzie robił żadnych problemów, sprawdzone
Avatar
weteran / 27 grudnia 2018 r. o 19:15
Ja widzę jedno wyjście z tego impasu: szkołę należy sprzedać któremuś z lubelskich deweloperów, następnie do kwoty uzyskanej ze sprzedaży w przetargu dołożyć jakieś 100 mln i wybudować całkiem nowy nowoczesny obiekt z odPOwiednim zapleczem np. gdzieś na Felinie. W ten sPOsób wszyscy będą zadowoleni.
 Wspaniały POmysł. Sam z chęcią kupiłbym gustowny apartamencik usytuowany  w tym miejscu. Burzyć szkołę i budować, budować - nie przejmowac się malkontentami!
Avatar
Cz@rek / 29 grudnia 2018 r. o 10:05
Dlaczego budynek w miarę nowoczesnej szkoły na Podwalu z dużą salą gimnastyczną zajmuje SM??? Niech się przeniosą do starego budynku szkoły a szkoła niech idzie tam gdzie być powinna czyli na Podwale To najlepsza opcja dla wszystkich.
Avatar
tynkarz / 29 grudnia 2018 r. o 02:30
Zniszczyć szkołę! Po cholerę mają się tu kształcić dzieci urzędasów! Niech TBV postawi tu Unia Apartments 2!!! A szkołę - całą gdzieś do podziemia w ogóle. Bo widzę że od tylu lat starania o remont i rozbudowę rozbijają się o mur (tzn. BETON).
Co masz do unia apartments - elegancki budynek, który będzie wizytówka miasta.Ale w sumie po cholere budują jak mnie tam na pół mieszkania nie stać. Szkoda,że ta szkoła nie jest w rekach czarnych,myśle że by szybko dostali pozwolenie.
Jeżeli Unia Apartament to 50 m. ściana zamykając perspektywę Krakowskiego Przedmieścia, to jest to skandal, którego pozwolenie wydania łamiąc linie zabudowy Al. Racławickich i ul. Radziszewskiego, a przede wszystkim, obowiązujące wytyczne zabudowy historycznego centrum Lublina.
 Zasłoni szklaną pułapke kul-u, skandal do potegi n-tej.
 Zasłoni szklaną pułapke kul-u, skandal do potegi n-tej. rozwiń
Avatar
ksawyer / 28 grudnia 2018 r. o 17:34
Zniszczyć szkołę! Po cholerę mają się tu kształcić dzieci urzędasów! Niech TBV postawi tu Unia Apartments 2!!! A szkołę - całą gdzieś do podziemia w ogóle. Bo widzę że od tylu lat starania o remont i rozbudowę rozbijają się o mur (tzn. BETON).
Co masz do unia apartments - elegancki budynek, który będzie wizytówka miasta.Ale w sumie po cholere budują jak mnie tam na pół mieszkania nie stać. Szkoda,że ta szkoła nie jest w rekach czarnych,myśle że by szybko dostali pozwolenie.
 Jeżeli Unia Apartament to 50 m. ściana zamykając perspektywę Krakowskiego Przedmieścia, to jest to skandal, którego pozwolenie wydania łamiąc linie zabudowy Al. Racławickich i ul. Radziszewskiego, a przede wszystkim, obowiązujące wytyczne zabudowy historycznego centrum Lublina. 
 Jeżeli Unia Apartament to 50 m. ściana zamykając perspektywę Krakowskiego Przedmieścia, to jest to skandal, którego pozwolenie wydania łamiąc linie zabudowy Al. Racławickich i ul. Radziszewskiego, a przede wszystkim, obowiązujące wytyczne zabudowy historycznego centrum Lublina.  rozwiń
Avatar
obikt j23 / 28 grudnia 2018 r. o 16:56
to tylko urzędas z klanu łysych owado-* deweloperów. wie gdzie jest miód
Avatar
ffff / 28 grudnia 2018 r. o 16:28
A ten nowoczesny szalet na historycznym Placu Litewskim nie zakłóca "przestrzeni publicznej" A kto wyrził na tamto zgodę? Ten konserwator, czy Poprzednia Pani Konserwator? A zapomniałem, tam w pobliżu nie ma żadnego kościoła, któremu zasłaniałby szalet widok, co prawda jeden it o ogromny był (właścieie cerkiee), ale mieszkańcy w porywie nacrodowego zrwywu go rozebrali!
Avatar
ale jaja / 28 grudnia 2018 r. o 16:06
Zniszczyć szkołę! Po cholerę mają się tu kształcić dzieci urzędasów! Niech TBV postawi tu Unia Apartments 2!!! A szkołę - całą gdzieś do podziemia w ogóle. Bo widzę że od tylu lat starania o remont i rozbudowę rozbijają się o mur (tzn. BETON).
 Co masz do unia apartments - elegancki budynek, który będzie wizytówka miasta.Ale w sumie po cholere budują jak mnie tam na pół mieszkania nie stać. Szkoda,że ta szkoła nie jest w rekach czarnych,myśle że by szybko dostali pozwolenie.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2018 r. o 14:05
Ten nasz lubelski pseudo-konserwator wszystko robi aby nic nie budowac w centrum bo mu nie pasuje, wiezowcow na powyzej 30 pieter tez nie pozwala w lublinie budowac bo mu zaslonilby starowke, pogonic lamusa do afryki tam bedzie mial ziemianki ktore dla niego sa akurat dziełem jego mażen, a sala powinna normalnie byc wybudowana powyzej gruntu, jakos w innych miastach polski czy niemiec nie maja problemu z osadzaniem nowoczesnych bryl obok starych zabytkowych,!!!
Avatar
ksawyer / 28 grudnia 2018 r. o 12:56
osobiście uważam to za bardzo rozsądne i innowacyjne rozwiązanie! A dlaczego nie pod ziemia właśnie? Technologia istnieje i ma się dobrze, a więc tylko odrobina wyobraźni oraz odwagi...
Zdecydowanie najrozsądniejszym rozwiązaniem jest przeniesienie IIILO na Podwale , do gmachu,  z którgo szkolą już korzysta,      a istniejący budynek wyburzyć, tak by powstał Pl. Wolności na miarę Wolnej Polski obchodzącej 100 odzyskania niepodległości. Należy przypomieć, że budowa budynku, w 1955/57, to był  wyraz walki komunistów z Kościołem, budynek miał przesłonić kościół pobernardyński, jedną z pereł lubelskiego manieryzmu, a wielkość placu  odpowiadała wolności Polski Ludowej.
Zdecydowanie najrozsądniejszym rozwiązaniem jest przeniesienie IIILO na Podwale , do gmachu,  z którgo szkolą już korzysta,      a istniejący budynek wyburzyć, tak by powstał Pl. Wolności na miarę Wolnej Polski obchodzącej 100 odzyskania niepodległości. Należy przypomieć, że budowa budynku, w 1955/57, to był  wyraz walki komunistów z Kościołem, budynek miał przesłonić kościół pobernardyński, jedną z pereł lubelskiego manieryzmu, a wielkość placu  odpowiadała wolności Polski Ludowej. rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2018 r. o 11:30
Januszowe eksperty z kanapy po dyskusji z Grażyna dały głos na forum :)))
Avatar
Gość / 28 grudnia 2018 r. o 10:49
A "żukojka" i onkologia na 3 Maja, vis a vis pięknych kamienic, to były już ok?
Zobacz wszystkie komentarze 39

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 30 listopada 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 30 listopada 2022 r.

Mundial 2022: Walia – Anglia 0:3, USA lepsze od Iranu

Mundial 2022: Walia – Anglia 0:3, USA lepsze od Iranu

Ostatnie mecze w grupie B zakończyły się bez niespodzianki. Dalej grają Anglia i USA. Pierwsza z ekip bez większych problemów ograła Walię 3:0. Drugie spotkanie pomiędzy Amerykanami i Iranem zakończyło się wynikiem 1:0, a „złotego” gola zdobył Christian Pulisić.

Zmiana warty u lubelskich terytorialsów
zdjęcia
galeria

Zmiana warty u lubelskich terytorialsów

Po ponad sześciu latach płk Tadeusz Nastarowicz pożegnał się z funkcją dowódcy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Od 1 grudnia będzie dowodził słynną 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich.

Nagrody gospodarcze Lublina przyznane. W tym roku ukłony za pomoc uchodźcom z Ukrainy. Zdjęcia
Zdjęcia
galeria

Nagrody gospodarcze Lublina przyznane. W tym roku ukłony za pomoc uchodźcom z Ukrainy. Zdjęcia

Poznaliśmy tegorocznych laureatów Nagród Gospodarczych Prezydenta Miasta Lublin, które rozdano już po raz czternasty.

Brat wicepremiera wejdzie do Sejmu. Leszek Kowalczyk przyjmie mandat posła

Brat wicepremiera wejdzie do Sejmu. Leszek Kowalczyk przyjmie mandat posła

Leszek Kowalczyk z Prawa i Sprawiedliwości zostanie nowym posłem z województwa lubelskiego. Dotychczasowy radny sejmiku województwa ślubowanie złoży podczas środowego posiedzenia Sejmu.

Lublin. Złapał szczeniaczka, uderzył o framugę, skakał po Koksie

Lublin. Złapał szczeniaczka, uderzył o framugę, skakał po Koksie

Maciej Z. stanie przed sądem i będzie odpowiadał za wydarzenia z jesieni 2019 roku. Wtedy właśnie rzucił się na szczeniaka o imieniu Koks.

Nie żyje Magdalena Czarkowska, dyrektor lubelskiego oddziału NFZ

Nie żyje Magdalena Czarkowska, dyrektor lubelskiego oddziału NFZ

Zmarła Magdalena Czarkowska, dyrektor lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia – poinformował NFZ.

Mundial 2022: Holandia i Senegal grają dalej

Mundial 2022: Holandia i Senegal grają dalej

W każdym meczu fazy grupowej Holandia nie zachwyciła. Tak samo było we wtorek przy okazji starcia z Katarem. „Pomarańczowi” wygrali 2:0, ale nie ma chyba w tym momencie kibica, który wierzy, że drużyna Louisa van Gaala nadal jest w gronie faworytów mundialu.

Przestrzenie Sztuki w Centrum Kultury. Tym razem „Blisko”

Przestrzenie Sztuki w Centrum Kultury. Tym razem „Blisko”

Różne rodzaje bliskości — to temat przewodni spektaklu w choreografii Tomka Ciesielskiego. „Blisko”. Opowiada o tym, jak obecność drugiego człowieka wpływa na życie każdego z nas i jak ważną rolę w bliskości odgrywa czas.

Prezydent Maj chciał podwyżki, ale radni nie chcą droższych śmieci w Puławach. Jest decyzja

Prezydent Maj chciał podwyżki, ale radni nie chcą droższych śmieci w Puławach. Jest decyzja

Nadal nie wiemy, ile będzie wynosić nowa opłata za wywóz i zagospodarowanie odpadów. Podczas ostatniej sesji radni odrzucili dwa projekty uchwał przygotowane przez prezydenta, krytykując brak przedstawienia im wyliczeń tłumaczących skalę podwyżki.

Zamość. Bajkowe mikołajki w CKF Stylowy
6 grudnia 2022, 15:00

Zamość. Bajkowe mikołajki w CKF Stylowy

Kino w Zamościu szykuje specjalny mikołajkowy repertuar. 6 grudnia na ekranie Centrum Kultury Filmowej w Zamościu do obejrzenia będą aż cztery filmy adresowane do najmłodszych.

Trzy damy polskiego malarstwa już na Zamku. Te obrazy kosztowały ponad 1 mln zł. Zdjęcia
zdjęcia
galeria

Trzy damy polskiego malarstwa już na Zamku. Te obrazy kosztowały ponad 1 mln zł. Zdjęcia

Cztery obrazy trzech polskich artystek z przełomu XIX i XX wieku nabyło Muzeum Narodowe w Lublinie. Najnowsze zakupy, warte ponad milion złotych, można już oglądać w muzealnej ekspozycji.

80. rocznica wysiedleń Zamojszczyzny. Zaczęło się w Skierbieszowie, skończyło w Zamościu
zdjęcia
galeria

80. rocznica wysiedleń Zamojszczyzny. Zaczęło się w Skierbieszowie, skończyło w Zamościu

Uroczystościami zorganizowanymi w poniedziałek w Zamościu zakończyły się tegoroczne, trzydniowe obchody 80. rocznicy wysiedleń Zamojszczyzny.

Prosta sprawa. Dzieci zatroszczyły się o jeże i zrobiły im domki na zimę

Prosta sprawa. Dzieci zatroszczyły się o jeże i zrobiły im domki na zimę

Specjalne kopce dla śpiących jeży powstały przy niemal 30 miejskich przedszkolach na terenie Lublina. Za usypywanie kopców zabrały się same dzieci.

Portal with RTX: Kiedy premiera i jakie są wymagania sprzętowe? (wideo)
film

Portal with RTX: Kiedy premiera i jakie są wymagania sprzętowe? (wideo)

Dobre wiadomości: Portal with RTX będzie darmowy dla sporej liczby graczy, a premiera już lada tydzień. Zła wiadomość: żeby w ogóle zagrać będziemy potrzebowali karty graficznej RTX 3060.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!