Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 grudnia 2018 r.
18:02

Hala sportowa powstanie... pod ziemią. Na zwykły budynek nie zgadza się konserwator

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
79 39 A A
Konserwator zabytków nie zgadza się na zabudowę szkolnego dziedzińca
Konserwator zabytków nie zgadza się na zabudowę szkolnego dziedzińca (fot. Maciej Kaczanowski)

Hala sportowa dla III LO im. Unii Lubelskiej ma powstać pod ziemią, bo na zwykły budynek nie pozwala konserwator zabytków. Jeżeli ministerstwo nie zgodzi się na podziemny obiekt, nie będzie żadnego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szkolne marzenia o prawdziwej sali gimnastycznej pozostają niespełnione od lat. Mieszcząca się w starym budynku sala do ćwiczeń nie przystaje już do współczesności. Większość zajęć sportowych odbywa się przy Podwalu, gdzie niegdyś mieściło się gimnazjum, a teraz swoją siedzibę ma tu Straż Miejska. Ze szkoły przy pl. Wolności do sali gimnastycznej przy Podwalu idzie się około dziesięciu minut.

Teraz okazuje się, że budowa obiecanej przez miasto hali przy III LO zależy od tego, czy Ratusz dostanie pozwolenie na wykonanie obiektu pod ziemią. – Wystąpimy do ministerstwa o zgodę na odstępstwa od warunków technicznych, zgodnie z którymi żadne sale lekcyjne nie mogą być poniżej poziomu gruntu – wyjaśnia Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta Lublin.

Miasto musi prosić o zgodę na podziemną halę, bo na budowę na powierzchni terenu nie zgadza się konserwator zabytków. – Jest to obszar będący częścią pomnika historii i wszystkie decyzje powinny być podejmowane przede wszystkim z tego punktu widzenia – tłumaczy Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków. – To miejsce jest przedpolem zespołu pałacowego, w którym mieści się dzisiaj ośrodek kultury. Wzniesienie budynku ponad ziemią spowodowałoby zatarcie kompozycji obiektu oraz zaburzyło powiązania widokowe między dwoma kościołami.

Ratusz przekonuje również, że wybudowanie sali gimnastycznej na szkolnym dziedzińcu skutkowałoby zacienieniem sal lekcyjnych w głównym budynku. – Koncepcja podziemnej hali jest już gotowa – mówi dyrektor Dziuba. – Czekamy już na opinię wojewódzkiego sanepidu, później nasz Wydział Architektury i Budownictwa będzie mógł wystąpić o zgodę do ministerstwa.

Szacunkowy koszt budowy hali to od 25 mln do 30 mln zł.

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Qtass / 27 grudnia 2018 o 19:06
+39
Ale juz postawienie kwadratowego barachła na 3maja, naprzeciwko pieknej pierzei kamienic to panu konserwatorowi nie przeszkadzało?
Avatar
Mamba wschodnia / 27 grudnia 2018 o 19:08
+35
I dlatego powstaje apartamentowiec przy I Armii WP (wolę tę starą nazwę, tym bardziej, jak posłucham żyjących świadków z tamtych lat). Klocowaty apartamtowiec "doskonale" będzie współgrał ze wszystkimi pozamerytorycznymi i pozahistorycznymi argumentami, które podziela zapewne komserwator.
Avatar
ynformatyg / 27 grudnia 2018 o 18:49
+25
To może zamówić aplikację na teblety umożliwiającą wirtualną gimnastykę, bez budowania sali???
Avatar
Gościu / 27 grudnia 2018 o 20:36
+23
Kij w oko konserwatorowi. BUDOWAĆ. Robić tak jak księża gdy budowali bez pozwolenia budynek zasłaniający Liceum im. A.J. Vetterów.
Avatar
obserwator / 27 grudnia 2018 o 18:55
+23
Ale obok Hotel i Market powstanie,+ 3 szkoły itd ,no bo wiadomo, kto jest inwestorem, któremu się nie odmawia
Avatar
Ana / 27 grudnia 2018 o 18:51
+18
Idąc tokiem myślenia konserwatora, to i lampy uliczne powinny być zabytkowe na łuczywa, bo te obecne również nie przystają do architektury widokowej z XIX wieku.
Avatar
Kate / 27 grudnia 2018 o 21:00
+14
Zniszczyć szkołę! Po cholerę mają się tu kształcić dzieci urzędasów! Niech TBV postawi tu Unia Apartments 2!!! A szkołę - całą gdzieś do podziemia w ogóle. Bo widzę że od tylu lat starania o remont i rozbudowę rozbijają się o mur (tzn. BETON).
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 o 18:46
+13
Miejsce na samochody jest, ale hali już się nie da postawić.
Avatar
znafyca / 27 grudnia 2018 o 18:50
+12
Nazwać nową halę odpowiednim imieniem, poinformować wiadomo kogo i żaden konserwator vel hydraulik nie będzie robił żadnych problemów, sprawdzone
Avatar
weteran / 27 grudnia 2018 o 19:15
+8
Ja widzę jedno wyjście z tego impasu: szkołę należy sprzedać któremuś z lubelskich deweloperów, następnie do kwoty uzyskanej ze sprzedaży w przetargu dołożyć jakieś 100 mln i wybudować całkiem nowy nowoczesny obiekt z odPOwiednim zapleczem np. gdzieś na Felinie. W ten sPOsób wszyscy będą zadowoleni.
 Wspaniały POmysł. Sam z chęcią kupiłbym gustowny apartamencik usytuowany  w tym miejscu. Burzyć szkołę i budować, budować - nie przejmowac się malkontentami!
Avatar
Cz@rek / 29 grudnia 2018 o 10:05
+1
Dlaczego budynek w miarę nowoczesnej szkoły na Podwalu z dużą salą gimnastyczną zajmuje SM??? Niech się przeniosą do starego budynku szkoły a szkoła niech idzie tam gdzie być powinna czyli na Podwale To najlepsza opcja dla wszystkich.
Avatar
tynkarz / 29 grudnia 2018 o 02:30
+1
Zniszczyć szkołę! Po cholerę mają się tu kształcić dzieci urzędasów! Niech TBV postawi tu Unia Apartments 2!!! A szkołę - całą gdzieś do podziemia w ogóle. Bo widzę że od tylu lat starania o remont i rozbudowę rozbijają się o mur (tzn. BETON).
Co masz do unia apartments - elegancki budynek, który będzie wizytówka miasta.Ale w sumie po cholere budują jak mnie tam na pół mieszkania nie stać. Szkoda,że ta szkoła nie jest w rekach czarnych,myśle że by szybko dostali pozwolenie.
Jeżeli Unia Apartament to 50 m. ściana zamykając perspektywę Krakowskiego Przedmieścia, to jest to skandal, którego pozwolenie wydania łamiąc linie zabudowy Al. Racławickich i ul. Radziszewskiego, a przede wszystkim, obowiązujące wytyczne zabudowy historycznego centrum Lublina.
 Zasłoni szklaną pułapke kul-u, skandal do potegi n-tej.
 Zasłoni szklaną pułapke kul-u, skandal do potegi n-tej. rozwiń
Avatar
ksawyer / 28 grudnia 2018 o 17:34
+2
Zniszczyć szkołę! Po cholerę mają się tu kształcić dzieci urzędasów! Niech TBV postawi tu Unia Apartments 2!!! A szkołę - całą gdzieś do podziemia w ogóle. Bo widzę że od tylu lat starania o remont i rozbudowę rozbijają się o mur (tzn. BETON).
Co masz do unia apartments - elegancki budynek, który będzie wizytówka miasta.Ale w sumie po cholere budują jak mnie tam na pół mieszkania nie stać. Szkoda,że ta szkoła nie jest w rekach czarnych,myśle że by szybko dostali pozwolenie.
 Jeżeli Unia Apartament to 50 m. ściana zamykając perspektywę Krakowskiego Przedmieścia, to jest to skandal, którego pozwolenie wydania łamiąc linie zabudowy Al. Racławickich i ul. Radziszewskiego, a przede wszystkim, obowiązujące wytyczne zabudowy historycznego centrum Lublina. 
 Jeżeli Unia Apartament to 50 m. ściana zamykając perspektywę Krakowskiego Przedmieścia, to jest to skandal, którego pozwolenie wydania łamiąc linie zabudowy Al. Racławickich i ul. Radziszewskiego, a przede wszystkim, obowiązujące wytyczne zabudowy historycznego centrum Lublina.  rozwiń
Avatar
obikt j23 / 28 grudnia 2018 o 16:56
-1
to tylko urzędas z klanu łysych owado-* deweloperów. wie gdzie jest miód
Avatar
ffff / 28 grudnia 2018 o 16:28
+2
A ten nowoczesny szalet na historycznym Placu Litewskim nie zakłóca "przestrzeni publicznej" A kto wyrził na tamto zgodę? Ten konserwator, czy Poprzednia Pani Konserwator? A zapomniałem, tam w pobliżu nie ma żadnego kościoła, któremu zasłaniałby szalet widok, co prawda jeden it o ogromny był (właścieie cerkiee), ale mieszkańcy w porywie nacrodowego zrwywu go rozebrali!
Avatar
ale jaja / 28 grudnia 2018 o 16:06
+3
Zniszczyć szkołę! Po cholerę mają się tu kształcić dzieci urzędasów! Niech TBV postawi tu Unia Apartments 2!!! A szkołę - całą gdzieś do podziemia w ogóle. Bo widzę że od tylu lat starania o remont i rozbudowę rozbijają się o mur (tzn. BETON).
 Co masz do unia apartments - elegancki budynek, który będzie wizytówka miasta.Ale w sumie po cholere budują jak mnie tam na pół mieszkania nie stać. Szkoda,że ta szkoła nie jest w rekach czarnych,myśle że by szybko dostali pozwolenie.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2018 o 14:05
+2
Ten nasz lubelski pseudo-konserwator wszystko robi aby nic nie budowac w centrum bo mu nie pasuje, wiezowcow na powyzej 30 pieter tez nie pozwala w lublinie budowac bo mu zaslonilby starowke, pogonic lamusa do afryki tam bedzie mial ziemianki ktore dla niego sa akurat dziełem jego mażen, a sala powinna normalnie byc wybudowana powyzej gruntu, jakos w innych miastach polski czy niemiec nie maja problemu z osadzaniem nowoczesnych bryl obok starych zabytkowych,!!!
Avatar
ksawyer / 28 grudnia 2018 o 12:56
+3
osobiście uważam to za bardzo rozsądne i innowacyjne rozwiązanie! A dlaczego nie pod ziemia właśnie? Technologia istnieje i ma się dobrze, a więc tylko odrobina wyobraźni oraz odwagi...
Zdecydowanie najrozsądniejszym rozwiązaniem jest przeniesienie IIILO na Podwale , do gmachu,  z którgo szkolą już korzysta,      a istniejący budynek wyburzyć, tak by powstał Pl. Wolności na miarę Wolnej Polski obchodzącej 100 odzyskania niepodległości. Należy przypomieć, że budowa budynku, w 1955/57, to był  wyraz walki komunistów z Kościołem, budynek miał przesłonić kościół pobernardyński, jedną z pereł lubelskiego manieryzmu, a wielkość placu  odpowiadała wolności Polski Ludowej.
Zdecydowanie najrozsądniejszym rozwiązaniem jest przeniesienie IIILO na Podwale , do gmachu,  z którgo szkolą już korzysta,      a istniejący budynek wyburzyć, tak by powstał Pl. Wolności na miarę Wolnej Polski obchodzącej 100 odzyskania niepodległości. Należy przypomieć, że budowa budynku, w 1955/57, to był  wyraz walki komunistów z Kościołem, budynek miał przesłonić kościół pobernardyński, jedną z pereł lubelskiego manieryzmu, a wielkość placu  odpowiadała wolności Polski Ludowej. rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2018 o 11:30
+2
Januszowe eksperty z kanapy po dyskusji z Grażyna dały głos na forum :)))
Avatar
Gość / 28 grudnia 2018 o 10:49
-2
A "żukojka" i onkologia na 3 Maja, vis a vis pięknych kamienic, to były już ok?
Zobacz wszystkie komentarze 39

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kuchnia na Wielki Post: Najlepsze przepisy na ryby

Kuchnia na Wielki Post: Najlepsze przepisy na ryby 0 2

Post i ryba, złożenie doskonałe. Mamy dobre przepisy. Zapraszamy w nostalgiczną podróż. Zaczynamy od słynnej restauracji Berensa w Kazimierzu.

Targi Pracy i Edukacji w Puławach. Praca nawet dla krasnoludów [zdjęcia]
galeria

Targi Pracy i Edukacji w Puławach. Praca nawet dla krasnoludów [zdjęcia] 16 4

Potrzebni są sprzedawcy, monterzy, ogrodnicy, kucharze, ślusarze, policjanci, a nawet krasnoludy. Nowych pracowników poszukują firmy z całego powiatu puławskiego. Z ofertami można było zapoznać się podczas tegorocznych Targów Pracy i Edukacji. Swoje atuty pokazywały również szkoły i uczelnie

Budujesz, remontujesz dom? Szukasz mieszkania w Lublinie? Program targów LUBDOM
Zdjęcia
22 marca 2019, 13:00
galeria

Budujesz, remontujesz dom? Szukasz mieszkania w Lublinie? Program targów LUBDOM 2 2

Okna, drzwi, piece, bramy, kominki, materiały budowlane, podłogi, schody, meble, dekoracje, oświetlenie, dachy, pokazy fachowców, najprawdziwszy dom zbudowany w hali oraz premierowa edycja Lubelskiego Kongresu Designu i Architektury – to wszystko w ten weekend na Targach LUBDOM.

Łęczna: Z nowej wieży widokowej widać wszystko jak na dłoni

Łęczna: Z nowej wieży widokowej widać wszystko jak na dłoni 0 5

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, był jednocześnie pierwszym dniem udostępnienia wieży widokowej. Obiekt znajduje się w odrestaurowanych ruinach dawnego folwarku w Parku Podzamcze.

W 1983 r. uciekli samolotem ze Świdnika do Berlina. Powstał film o tej niezwykłej historii

W 1983 r. uciekli samolotem ze Świdnika do Berlina. Powstał film o tej niezwykłej historii 67 4

Rozmowa z Krzysztofem Załuskim, byłym, wieloletnim dziennikarzem Dziennika Wschodniego, autorem scenariusza filmu dokumentalnego „Pokonać mur”.

Lublin: Szykują duży remont SP nr 33

Lublin: Szykują duży remont SP nr 33 0 0

Dużą metamorfozę ma przejść miejska podstawówka nr 33 przy Pogodnej.

Oszust na „ZUS” twierdził, że chodzi o zwrot podatku

Oszust na „ZUS” twierdził, że chodzi o zwrot podatku 0 0

W sobotę pojawił się w domu mieszkanki gminy Batorz, podając się za urzędnika ZUS. Twierdził, że chodzi o „zwrot podatku”. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustem.

Wiosenne Sprawunki. Targi Rzeczy Wyjątkowych w Warsztatach Kultury
27 kwietnia 2019, 10:00

Wiosenne Sprawunki. Targi Rzeczy Wyjątkowych w Warsztatach Kultury 0 0

Już po raz drugi lubelscy projektanci będą mieli okazję zaprezentować swoje przedmioty i usługi podczas Targów Rzeczy Wyjątkowych organizowanych przez Warsztaty Kultury. "Wiosenne sprawunki" zostaną zorganizowane w dniach 27-28 kwietnia w siedzibie Warsztatów przy ul. Grodzkiej 5a. Do 7 kwietnia trwa nabór wystawców.

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS zaczyna maraton od meczu z Widzewem

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS zaczyna maraton od meczu z Widzewem 0 2

Dwa tygodnie przerwy przed finiszem rundy zasadniczej miały ostatnio zawodniczki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Teraz czeka je maraton – w sobotę (godz. 16.30) zmierzą się z Widzewem Łódź

Co się stało z 32-letnim Krzysztofem Falkowiczem? Rodzina czeka

Co się stało z 32-letnim Krzysztofem Falkowiczem? Rodzina czeka 0 0

Gdzie jest zaginiony Krzysztof Falkowicz z Lubartowa? Szeroko zakrojone działania poszukiwawcze wciąż nie dały odpowiedzi na to pytanie.

Pierwszy sprawdzian Speed Car Motoru Lublin na plus. Wygrali z Unią Tarnów

Pierwszy sprawdzian Speed Car Motoru Lublin na plus. Wygrali z Unią Tarnów 187 0

Speed Car Motor Lublin nie miał żadnego problemu z pokonaniem spadkowicza z PGE Ekstraligi Unii Tarnów. W Małopolsce „Koziołki” wygrały 44:34 po 13 biegach.

Samochód z wypożyczalni parkuje na lotnisku za darmo. "Wyjazd z parkingu nie był taki łatwy"
Alarm 24

Samochód z wypożyczalni parkuje na lotnisku za darmo. "Wyjazd z parkingu nie był taki łatwy" 5 3

Nasz czytelnik w minioną sobotę wracał z Londynu. Przez aplikację w telefonie zarezerwował toyotę yaris z wypożyczalni Panek. Niestety, nie mógł wyjechać z parkingu, bo bilet parkingowy nie był opłacony.

Zamkną część basenów Aqua Lublin. Na resztę wpuszczą taniej

Zamkną część basenów Aqua Lublin. Na resztę wpuszczą taniej 0 1

W sobotę i niedzielę (23 i 24 marca) niedostępny dla klientów Aqua Lublin będzie basen olimpijski oraz część aquaparku z basenem zewnętrznym oraz wodnym placem zabaw.

Motor jedzie do Oświęcimia, czyli nie ma mowy o powtórce

Motor jedzie do Oświęcimia, czyli nie ma mowy o powtórce 22 10

Przed Motorem poważny test. Żółto-biało-niebiescy w sobotę pierwszy raz w tym roku powalczą o punkty na wyjeździe. Rywalem ekipy z Lublina będzie Soła Oświęcim. Spotkanie ma zostać rozegrane pół godziny wcześniej niż planowano – o 15.30

Decyzja sądu w sprawie Domu Chemika. Prezydent Puław przerażony i zaskoczony
galeria

Decyzja sądu w sprawie Domu Chemika. Prezydent Puław przerażony i zaskoczony 40 37