W październiku ma się zakończyć remont staromiejskiej Baszty Gotyckiej. W tym samym miesiącu na deptaku powinna się pojawić makieta Starego Miasta z przełomu XVI i XVII wieku.
Skryta za rusztowaniami baszta wymaga wielu zabiegów. – W ramach prac budowlanych planuje się remont, uzupełnienie i wymianę nawierzchni w otoczeniu zabytku, wykonanie nowej posadzki we wnętrzu, konserwację konstrukcji dachu oraz wykonanie instalacji odgromowej – wylicza Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. – Z kolei główny nacisk prac renowacyjno-konserwatorskich położony będzie na rozwiązanie problemów technicznych, takich jak zawilgocenie obiektu czy rozwarstwianie się murów.
Gzyms baszty ma być otynkowany, projekt przewiduje również rekonstrukcję kamiennych detali, odsolenie murów oraz uzupełnienie ubytków cegieł i wymianę gruntu wewnątrz zabytku. Baszta zyska również podświetlenie. Prace pochłoną 850 tys. zł.
Pieniądze na remont baszty pochodzą z unijnych funduszy zdobytych przez Lublin wspólnie z ukraińskim Łuckiem. Oba miasta razem wystarały się o dotację na swoje zabytki. Łuck odnowił sobie Wieżę Czartoryskich z murem obronnym i klasztor jezuitów.
– Od wielu lat jesteśmy prekursorem i liderem współpracy z Ukrainą – przekonuje Andrzej Wojewódzki, sekretarz Lublina. – Miasto Łuck, które postanowiło pozyskać środki na renowację swojej atrakcji turystycznej, zaprosiło nas do współpracy projektowej.
Lublin za unijne pieniądze nie tylko remontuje basztę, ale również funduje sobie nową atrakcję turystyczną. Będzie nią makieta Starego Miasta z przełomu XVI i XVII wieku, która będzie kosztować 150 tys. zł.
– Makieta w skali 1:500 będzie wykonana z brązu na cokole kamiennym i zostanie ulokowana na pl. Łokietka od strony ul. Królewskiej, co pozwoli porównać widok obecny z rekonstrukcją historyczną. Zakres modelu sięga od Bramy Krakowskiej do zamku i synagogi. Obejmuje również przedstawienie stawów i niektórych zabudowań poza murem miejskim – informuje Urząd Miasta. – Kompozycja została zaproponowana w taki sposób, aby makietą odpowiadała układowi miasta, a tym samym kierunkom świata.
W ramach wspólnego unijnego projektu organizowany był też Festiwal Legend Lubelskich.
– Jest to druga edycja tego wydarzenia kulturalnego, na którym artyści z Łucka prezentują swoje prace – podkreśla Jurij Bezpiatko, sekretarz Rady Miasta Łuck. – Ważne jest, aby w trudnych warunkach ograniczeń epidemicznych więzi pomiędzy miastami partnerskimi dalej się pogłębiały.