(Maciej Kaczanowski)
Wart 24 miliony złotych inteligentny system zarządzania ruchem ulicznym w Lublinie nie zadziała w planowanym terminie, czyli w czerwcu przyszłego roku. Szykuje się prawie półroczny poślizg.
Na zlecenie miasta system przygotowuje firma z Madrytu. Jej zadaniem jest stworzenie inteligentnej sieci obejmującej więcej niż połowę wszystkich świateł działających w mieście.
System ma samodzielnie i na bieżąco analizować to, co dzieje się na drogach i w razie potrzeby wydłużać albo skracać zielone światło dla poszczególnych ulic i kierunków ruchu. Urządzenia mają czuwać, by centrum za bardzo się nie zakorkowało. Jeśli po centralnej strefie zacznie poruszać się zbyt dużo aut, to kolejne będą wpuszczane do strefy wolniej.
Projektowany system będzie w stanie sam rozpoznać wypadek drogowy, na dziesięciu tablicach ustawionych w różnych punktach miasta wyświetlane będą informacje o utrudnieniach i zalecanych drogach alternatywnych. Główne centrum dowodzenia ze ścianą monitorów ma się znaleźć w budynku po Komisariacie IV Policji przy Lipowej.
Hiszpanie mają najpierw zaprojektować, a następnie zbudować całą sieć. Budowa jeszcze się nie zaczęła, bo nie ma kompletu projektów. A czas mija.
– O ile termin prac wykonawczych można starać się skrócić, to na obecnym etapie, czyli projektowaniu, jest szereg procedur formalnych i potrzeba więcej czasu – wyjaśnia Kieliszek.
Aneks do umowy z hiszpańskim wykonawcą nie został jeszcze podpisany. Na jakąkolwiek zmianę terminu musi się wcześniej zgodzić Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która przyznała miastu unijne dofinansowanie do tego projektu.
Zielona fala
Jednym z głównych założeń jest tzw. zielona fala na następujących ulicach: • al. Kraśnicka, Sikorskiego, Solidarności, Tysiąclecia, Mełgiewska • al. Unii Lubelskiej, Droga Męczenników Majdanka, Krańcowa • Al. Racławickie, Lipowa, Piłsudskiego