Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 lipca 2018 r.
19:42

Sahryń: Ostre słowa szefa Towarzystwa Ukraińskiego o AK. "Podpisuję się pod wszystkim, co powiedziałem"

164 45 A A
Niedzielne uroczystości w Sahryniu. Prezydent Petro Poroszenko i Grzegorz Kuprianowicz (z prawej)
Niedzielne uroczystości w Sahryniu. Prezydent Petro Poroszenko i Grzegorz Kuprianowicz (z prawej) (fot. Jacek Szydłowski)

Prezydent Andrzej Duda powiedział o ludobójstwie na Wołyniu, a podczas uroczystości w Sahryniu na Lubelszczyźnie padły słowa o tym, że Ukraińców mordowali żołnierze Armii Krajowej. Wojewoda lubelski złożył zawiadomienie do prokuratury

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W niedzielę w ukraińskim Łucku prezydent Polski Andrzej Duda uczestniczył w obchodach rocznicy tzw. Krwawej Niedzieli. Chodzi o rozpoczętą 11 lipca 1943 roku masową akcję przeciwko ludności polskiej, przeprowadzoną przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, określaną mianem rzezi wołyńskiej.

Tego samego dnia w Sahryniu na terenie powiatu hrubieszowskiego odbyła się uroczystość upamiętniająca kilkuset Ukraińców, którzy zginęli w akcji przeprowadzonej przez polskie podziemie zbrojne 10 marca 1944 roku. Przyjechał m.in. prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który zaapelował o wzajemne pojednanie i „nieupolitycznianie przeszłości”.

W bardzo ostrym tonie wypowiedział się natomiast prezes Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie Grzegorz Kuprianowicz. Mówił, że w Sahryniu obywatele Rzeczpospolitej zginęli z rąk innych obywateli Rzeczpospolitej „dlatego, że mówili w innym niż większość języku i byli innego wyznania”. – Ta zbrodnia przeciwko ludzkości została popełniona przez członków narodu polskiego – partyzantów Armii Krajowej, będących żołnierzami polskiego państwa podziemnego – powiedział.

Właśnie te słowa oburzyły stronę polską. Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zorganizowanie uroczystości w dniu upamiętnienia wydarzeń na Wołyniu nazwał „prowokacją”. – Nie byłem obecny w Sahryniu, bo nie chciałem uczestniczyć w urządzonej tam hucpie. Ale wypowiedź pana Kuprianowicza jest skandaliczna. Jednoznacznie zrównuje w niej 130 tysięcy ofiar ludobójstwa dokonanego 11 lipca 1943 roku przez ukraińskich nacjonalistów z kilkuset osobami, które zginęły 10 marca 1944 roku w akcji wymierzonej przeciwko bazom wypadowym OUN i UPA. Zrównanie tych dwóch wydarzeń w moim przekonaniu może stanowić przestępstwo – twierdzi Przemysław Czarnek.

Powołuje się przy tym na dwa przepisy. Pierwszy z nich to art. 133 Kodeksu karnego, który zabrania pod groźbą kary znieważania narodu polskiego. Drugi to zapis art. 55 Ustawy o IPN, dotyczący publicznego zaprzeczania zbrodniom nacjonalistów ukraińskich. – Oczywiście nie mamy tu bezpośredniego zaprzeczenia tym zbrodniom, ale w mojej ocenie taka wypowiedź powinna być przedmiotem badania prokuratury. Dlatego kieruję zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa – dodaje wojewoda.

– Wojewoda ma prawo do własnego widzenia historii, ale nazywanie uroczystości żałobnych ku czci ofiar z udziałem prezydenta sąsiedniego państwa przez najwyższego przedstawiciela państwa polskiego w województwie „hucpą” i „prowokacją” jest haniebne i niegodne. Oczywiście podpisuję się pod wszystkim, co powiedziałem w niedzielę w Sahryniu, z moich ust nie padło ani jedno słowo nieprawdy – mówi nam Grzegorz Kuprianowicz. – Trudno nie traktować słów wojewody jako działania ze strony urzędnika państwowego, które ma ograniczyć swobodę wypowiedzi obywateli Rzeczpospolitej innej narodowości niż polska.

Zawiadomienie złożone przez wojewodę trafiło do Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

Dla Dziennika

Prof. Zbigniew Zaporowski z Instytutu Historii UMCS

Oczywiście, nie można porównywać odosobnionych zbrodni dokonywanych przez Polaków na Ukraińcach, bo takie były, z rzezią wołyńską. Była ona zaplanowaną akcją systemową, która wynikała z obłąkańczej ideologii OUN i działalności UPA, po prostu miała na celu wymordowanie wszystkich Polaków. Natomiast w przypadku Sahrynia mamy do czynienia z pewną mitologizacją. Była to wieś w większości zamieszkała przez Ukraińców, ale znajdowała się tam szkoła podoficerska UPA, był to ważny ośrodek dla tej organizacji. Zginęli tam cywile, ale to nie było tak, że otoczono wieś i mordowano ludzi, tam miała miejsce regularna walka. Wydarzeń na Wołyniu i w Sahryniu absolutnie nie można umiejscawiać na jednej płaszczyźnie. Ale jeśli chodzi o wypowiedź o tym, że polscy obywatele zginęli z rąk innych polskich obywateli, to nie mija się ona z prawdą i ja osobiście za takie słowa nikogo bym nie ścigał.

Uroczystości w Sahryniu

Komentarze 45

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 lipca 2018 o 11:16
+5
80% Polaków wymordowanych na Wołyniu nie ma swojego grobu, nie ma tabliczki z nazwiskiem, nie są znane miejsca spoczywania ich kości. Banderowcom z Sahrynia buduje się groby i stawia się pomniki. I na tym polega różnica pomiędzy cywilizacją zachodnią a cywilizacją dzikich stepów.
Avatar
Gość / 10 lipca 2018 o 09:52
+4
Jutro w Lublinie uczcimy pamięć pomordowanych. ________Niech przyjdzie nas jak najwięcej. ___________11 lipca 2018 r zostanie odsłonięty i poświęcony pomnik „Ofiar Wołynia” który został postawiony na Skwerze Ofiar Wołynia w Lublinie. Uroczystość poprzedzi Msza Święta w kościele Garnizonowym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie przy Alejach Racławickich 20 o godzinie 12.00.
Avatar
~~Lubelak / 10 lipca 2018 o 07:53
+4
Oficjalnie tylko kilka procent Ukraińców popiera banderyzm, reszta jest zastraszona, i siedzi cicho. Więc dla czego nasz nierząd pisowski popiera obecne banderowskie władze Ukrainy ? IPN jakoś nie ściga oprawców Polków na Ukrainie, dla czego ? Znowu hodujemy sobie wroga na własnej krwi, tak samo było przed II wojną, oby Wołyń się nie powtórzył.
Avatar
obserwator / 10 lipca 2018 o 08:48
+3
czarnek jak reszta hałastry z pis potrafi tylko jątrzyć, dzielić, skłócać, znieważać i obrażać. zamiast działać na rzecz pojednania to ten ... podburza i wywołuje konflikt. do tego ten ignorant kłamie i manipuluje faktami. takie zbrodnie ze strony polaków na ukraińcach miały miejsce i ukraińcy mają prawo by upamiętnić ofiary. wstyd, pseudokatoliku czerniaku!
gościu.co innego walki partyzanckie,a co innego bestialstwo na dzieciach,starcach,czy kobietach ignorancie.
gościu nieuku. poczytaj sobie trochę o tym kim były ofiary. albo celowo kłamiesz albo jesteś nieukiem zwyczajnym. przez takich jak ty znowu dojdzie do waśni na tle narodowym. wikipedia: "   zostały zamordowane przez polskich partyzantów w sahryniu i okolicznych koloniach – w tym 231 kobiet i 151 dzieci   "
 poczytałem: Śp. prof. józef wysocki z wrocławia tak to opisuje: "po wystrzeleniu rakiety ukraińcy zostali wezwani do poddania się, lub wyjścia kobiet i dzieci. krzyknięto im, że są otoczeni i nie mają szans. na te wezwania faszyści odpowiedzieli chaotycznym ogniem, nie czyniąc oblegającym żadnej szkody, gdyż ci byli na to przygotowani. wówczas oddziały polskie otworzyły zmasowany ogień na wieś, która natychmiast stanęła w płomieniach. niestety, "kule nie wybierają" i w trakcie tej palby mogli zginąć niewinni cywile. polacy zdobywali dom po domu, a pochowane w piwnicach kobiety i dzieci były zwalniane. upowcy, policjanci i esesmani (prawdopodobnie dezerterzy z ss-galizien) ostrzeliwali się, ale nie mieli szans wobec dziesięciokrotnej polskiej przewagi. zginęli wszyscy, około stu mężczyzn i bliżej nieznana ilość kobiet i dzieci, które zginęły od kul zabłąkanych. po zdobyciu wsi dopiero okazało się, że sahryń stanowił koszary upa. w stodołach były piętrowe łóżka, duża kuchnia polowa, w bunkrach pod niemal każdą chałupą były magazyny broni, amunicji, żywności, itp. po dokonaniu tego prewencyjnego ataku, w okolicy zapanował spokój". czytaj więcej na ******rmf24.pl/tylko-w-rmf24/isakowicz-zaleski/blogi/news-manipulacje-prezydenta-poroszenki-sahryn-jako-anty-wolyn,nid,2604370#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
 poczytałem: Śp. prof. józef wysocki z wrocławia tak to opisuje: "po wystrzeleniu rakiety ukraińcy zostali wezwani do poddania się, lub wyjścia kobiet i dzieci. krzyknięto im, że są otoczeni i nie mają szans. na te wezwania faszyści odpowiedzieli chaotycznym ogniem, nie czyniąc oblegającym żadnej szkody, gdyż ci byli na to przygotowani. wówczas oddziały polskie otworzyły zmasowany ogień na wieś, która natychmiast stanęła w płomieniach. niestety, "kule nie wybierają" i w trakcie tej palby mogli zginąć niewinni ... rozwiń
Avatar
henry / 9 lipca 2018 o 21:34
+2
80% Polaków wymordowanych na Wołyniu nie ma swojego grobu, nie ma tabliczki z nazwiskiem, nie są znane miejsca spoczywania ich kości. Banderowcom z Sahrynia buduje się groby i stawia się pomniki. I na tym polega różnica pomiędzy cywilizacją zachodnią a cywilizacją dzikich stepów.
Avatar
STOP ukrainizacji Polski! / 9 lipca 2018 o 22:49
+1
a pisdzielce niech teraz świętych nie udają! sami ściągają i zalewają polskę milionami ukrainców, nieustanie ich dotują, sponsorują, w sądach przymykają na nich oko ... ------------ czy wiecie np. że polska dotuje sadownictwo na ukrainie - konkurencje dla polskiego rolnika? zobacz ----------- >> ***s://***youtube.com/watch?v=kjei2cgylsi ----------- ***s://***youtube.com/watch?v=ivomenmcxqy
Avatar
wkurzony emeryt / 9 lipca 2018 o 22:08
+1
A kto wpuścił do Polski, tego ch...a, na kaczych nogach? Władzuchna, wydała mu zezwolenie na udział w tej uroczystości, bo jak wjechała ochrona z bronią. Jest to prowokacja naszych włodarzy, rządu, bo żaden prezydent nie jeździ sobie ot tak, po innych krajach. Więc kto za tym stoi? Domyślcie się? Nasi "nowi panowie", kombinują jak utrzymać się przy korycie, więc co chwilę słyszymy "temu damy, temu damy", a na koniec zabiorą nam wszystkim. Ktoś kasę na razie daje, na obiecanki, ale odzyskać będzie chciał 10x tyle. Jako ciekawostka: z Polski wyjechało około 8 milionów (słownie: osiem milionów) młodych ludzi, część czasowo, część na stałe, a ile wróci? Tylko ci co będą musieli! Jestem mieszkańcem Puław, a to jest miasto emerytów i wdów.
A kto wpuścił do Polski, tego ch...a, na kaczych nogach? Władzuchna, wydała mu zezwolenie na udział w tej uroczystości, bo jak wjechała ochrona z bronią. Jest to prowokacja naszych włodarzy, rządu, bo żaden prezydent nie jeździ sobie ot tak, po innych krajach. Więc kto za tym stoi? Domyślcie się? Nasi "nowi panowie", kombinują jak utrzymać się przy korycie, więc co chwilę słyszymy "temu damy, temu damy", a na koniec zabiorą nam wszystkim. Ktoś kasę na razie daje, na obiecanki, ale odzyskać będzie chciał 10x tyle. Jako cie... rozwiń
Avatar
poppy / 9 lipca 2018 o 21:44
+1
Złość wzbiera patrząc na te zdjęcia, a na Wołyniu kości krzyczą.
Avatar
Gość / 9 lipca 2018 o 20:25
+1
dla niedowiarków -ludność wiwatująca w 99 procentach przyjechała autokarami za poroszenko . NIC dodać nic ująć .
Avatar
Gość / 9 lipca 2018 o 20:25
+1
UPAińcy nas kochali jak pompowalismy im miliony dolarów za free. Zakręcili kurek z kasą to się ładnie odwdzięczają. Brawo wojewoda
Avatar
Gość / 2 dni temu o 22:32
0
Zdarzenia z Sahrynia miały miejsce w marcu 1944 r. Czy ktoś z upamiętniających to zdarzenie potrafi w racjonalny sposób wytłumaczyć - jaki związek ze zdarzeniem w Sahryniu - z MARCA 1944 r. ma lipiec (?), czyli okres w którym miała miejsce kulminacja ludobójstwa ludności polskiej przez banderowskich morderców?
Avatar
Gość / 12 lipca 2018 o 23:26
0
Modlitwa za zmarłych, a właściwie zamordowanych, to hucpa? najwyraźniej chrześcijaństwo się tu nie przyjęło...
Avatar
Gość / 12 lipca 2018 o 15:14
0
***s://tojuzbylo.pl/wiadomosc/cia-odtajnila-setki-stron-dokumentow-dotyczacych-stefana-bandery-nie-przebierali-w-slowach
Avatar
Alee / 12 lipca 2018 o 11:18
0
Pomijając już tak haniebnie fakty jak nieporównywalna skala zbrodni wolynskiej, zupełnie nieodpowiednie słowa na to co stało się w Sahryniu użyte przez pana Kuprianowicza, to że Ukraińcy ciągle zaprzeczają i nie chca nazwać po imieniu tego co zrobili i czcza morderców, to prowokacja jest jawna. Dlaczego? Dlatego, że Sahryn był w marcu . Organizowanie uroczystości w lipcu, sprowadzanie tu Poroszenki, kiedy my chcemy w spokoju upamiętnić ofiary Wołynia, kiedy Ukraińcy odmawiają im nawet godnych grobów, jest niczym innym jak pluciem nam w twarz.
Avatar
Gość / 10 lipca 2018 o 18:12
0
jebał cie pies .tolerowali cię jak tylko można .występowałeś w tvp lublin ,miałeś wywiady .itd .won z mojego kraju .pokazałeś jacy są ***e zachodni ukraincy .w dzień polski ukrainiec profesur a w nocy morderca polski
Avatar
Mistek / 10 lipca 2018 o 17:31
0
Banderowca nie przekona żadna PRAWDA. Oni wiedzą swoje, Lachy to wróg. Tylko po jaka cholerę utrzymuje się jakichś "prezesów" w Lublinie, w Warszawie. Chcemy zgody ? - to pogonić ich z Polski i tam niech szczekają. A będą SZczekać. Dyplomacja - cholera.
Avatar
Gość / 10 lipca 2018 o 11:17
0
Kuprianowicz przegina i dawno już powinien być ukarany, od dawna dąży do konfrontacji i wymusza
Avatar
Krycha / 10 lipca 2018 o 11:16
-2
Jutro w Lublinie uczcimy pamięć pomordowanych. ________Niech przyjdzie nas jak najwięcej. ___________11 lipca 2018 r zostanie odsłonięty i poświęcony pomnik „Ofiar Wołynia” który został postawiony na Skwerze Ofiar Wołynia w Lublinie. Uroczystość poprzedzi Msza Święta w kościele Garnizonowym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie przy Alejach Racławickich 20 o godzinie 12.00.
 Ja nie przyjdę, bo chociaż inicjatywa słuszna to i tak wiem ze uroczystość zostanie przyćmiona przez lansujacych się na wielkich patriotów polityków PIS. Bo nie o prawdę i pamięć poległym wam chodzi.
 Ja nie przyjdę, bo chociaż inicjatywa słuszna to i tak wiem ze uroczystość zostanie przyćmiona przez lansujacych się na wielkich patriotów polityków PIS. Bo nie o prawdę i pamięć poległym wam chodzi. rozwiń
Avatar
Gość / 10 lipca 2018 o 11:16
+5
80% Polaków wymordowanych na Wołyniu nie ma swojego grobu, nie ma tabliczki z nazwiskiem, nie są znane miejsca spoczywania ich kości. Banderowcom z Sahrynia buduje się groby i stawia się pomniki. I na tym polega różnica pomiędzy cywilizacją zachodnią a cywilizacją dzikich stepów.
Avatar
Gość / 10 lipca 2018 o 09:53
0
A ja się pytam gdzie ci narodowycy? Nie mogą podjechać do Sahrynia i rozgonic tałatajstwo. Potrafią tylko okrzyki wznosić a boją się prawdziwej konfrontacji? Wstyd!!!
Zobacz wszystkie komentarze 45

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie 0 0

W czwartek zalano betonem studnię odkrytą przed Bramą Krakowską podczas przebudowy nawierzchni. Ratusz planował stworzenie w tym miejscu „okna czasu”, przez które można by zajrzeć do wnętrza. Ale takiej atrakcji jednak tu nie będzie. – Udostępnienie studni okazało się niemożliwe – oznajmił Urząd Miasta.

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
21 lipca 2018, 12:00

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 0 0

Co Gdzie Kiedy. Inna Fundacja - IFKA zaprasza do udziału w projekcje NIE WYMIGASZ SIĘ OD HISTORII/HERSTORII, w ramach którego organizowane będą spacery prowadzone w języku polskim oraz migowym. Na początek spacery z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków 2 0

Zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem usłyszeli dwaj 16-latkowie, którzy od początku lipca na basenie miejskim w Puławach kradli przedmioty pozostawione w szafkach.

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu
galeria

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu 9 0

Członkowie rodzin policjantów, którzy stracili życie na służbie odsłonili dziś tabliczki epitafijne. Jedna z nich poświęcona jest st. sierż. Magdalenie Dolebskiej z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 4

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 1 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy 0 5

Prawie 7 miesięcy drogowcy remontowali niespełna trzykilometrowy odcinek drogi 801, od Dęblina do Stężycy.

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia]
galeria

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia] 5 0

Nowe ulice i mosty, a w planach m.in. budowa placu zabaw – inwestycje w Zamościu nabierają tempa.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca 0 0

Tej imprezy nie można przegapić. Od piątku do niedzieli Lublin będzie gospodarzem 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Tylu gwiazd nie mieliśmy u siebie od... 34 lat.

Praca w Europie. Najlepiej zarabiają Duńczycy i Belgowie

Praca w Europie. Najlepiej zarabiają Duńczycy i Belgowie 0 0

Średnie wynagrodzenie za godzinę pracy w Unii Europejskiej wyniosło w 2017 roku 23,1 euro, natomiast w strefie euro 26,9 euro. Najwyższą stawkę otrzymali pracownicy w Luksemburgu, Danii i Belgii, a najniższą - w Bułgarii i Rumunii. W Polsce średnia stawka godzinowa to 6,3 euro – podaje Europejski Urząd Statystyczny.

W weekend w Zamościu odbędzie się turniej Plaża Open

W weekend w Zamościu odbędzie się turniej Plaża Open 3 0

Siatkówka plażowa W weekend w Zamościu odbędzie się Plaża Open, największy w naszym kraju turniej w tej dyscyplinie

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce: Powstaną dwie nowe hale pod konkretnych najemców

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce: Powstaną dwie nowe hale pod konkretnych najemców 1 0

Budowa dwóch hal oraz instalacja systemu kontroli wjazdów i wyjazdów samochodów z giełdy. Na Lubelskim Rynku Hurtowym szykują się nowe inwestycje.

Kapsuła życia będzie służyć pacjentom z woj. lubelskiego. Takiego sprzętu jeszcze u nas nie było

Kapsuła życia będzie służyć pacjentom z woj. lubelskiego. Takiego sprzętu jeszcze u nas nie było 44 1

Daje możliwość całkowitej izolacji chorego od otoczenia. Ma też własne zasilanie, dzięki czemu transport pacjenta zakażonego np. wirusem Ebola do specjalistycznego szpitala będzie łatwiejszy. Od czwartek Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe na nowy sprzęt. To kapsuła życia.

W piątek w Lublinie ruszają 94 PZLA Mistrzostwa Polski

W piątek w Lublinie ruszają 94 PZLA Mistrzostwa Polski 1 0

Od piątku w naszym mieście kibice będą mieli okazję obserwować zmagania najlepszych lekkoatletów w kraju. Na stadionie przy al. Piłsudskiego do rywalizacji przystąpi ponad 400 zawodników

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.