Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 września 2021 r.
9:17

III Synod Archidiecezji Lubelskiej już w sobotę. Jakie będą tematy dyskusji?

Autor: Zdjęcie autora aa
0 21 A A
Członkowie synodu mają doradzać arcybiskupowi Stanisławowi Budzikowi (na zdjęciu) w najważniejszych dla archidiecezji sprawach
Członkowie synodu mają doradzać arcybiskupowi Stanisławowi Budzikowi (na zdjęciu) w najważniejszych dla archidiecezji sprawach (fot. Maciej Kaczanowski)

W sobotę w archikatedrze w Lublinie nastąpi uroczyste otwarcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej. Jego zadaniem jest wspieranie biskupa w sprawowaniu urzędu. Synod „ma pogłębiać wiarę i życie religijne, pobudzać działania duszpasterskie, ożywiać aktywność kapłanów oraz wiernych świeckich, a także umożliwiać wymianę doświadczeń pomiędzy reprezentantami różnych środowisk”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Uroczyste liturgiczne otwarcie synodu planowaliśmy na 18 kwietnia ubiegłego roku, jednak z powodu epidemii nie było to możliwe. W tym czasie pracowały jednak online komisje synodalne – wyjaśnia ks. Adam Jaszcz, wicekanclerz i rzecznik prasowy archidiecezji. – Na podstawie ankiet zespołów parafialnych i dekanalnych komisje przygotowały materiał pod obrady synodu. Planujemy sześć sesji plenarnych, podczas których przedyskutujemy i przegłosujemy te projekty. Dotyczą one duchowieństwa, młodzieży, rodzin, liturgii i wielu innych tematów ważnych dla archidiecezji. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, synod zakończymy jesienią przyszłego roku.

Synod rozpocznie msza zaplanowana na sobotę o godz. 11 w archikatedrze. „Wydarzenie to będzie jednocześnie dziękczynieniem za beatyfikację Biskupa Lubelskiego Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Matki Elżbiety Czackiej” – zapowiada lubelska kuria.

W nabożeństwie będą uczestniczyć członkowie synodu, proboszczowie parafii i reprezentanci parafialnych zespołów synodalnych.

– Podczas liturgicznego otwarcia synodu 213 członków złoży wyznanie wiary – zapowiada ks. Adam Jaszcz. – To właśnie oni staną się doradcami księdza arcybiskupa, oceniając teksty robocze dokumentów drogą głosowania. Oni też będą zgłaszali poprawki. Owocem ich pracy będzie nowy program duszpasterski na kolejne dekady i nowe prawo diecezjalne. Cieszymy się, że w tym gremium są aż 92 osoby świeckie.

W historii diecezji lubelskiej (obecnie archidiecezji) były dwa synody – kilkudniowy w 1928 roku i ośmioletni w 1977 roku.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
_XD_ / 24 września 2021 r. o 12:26
+6
....na polsacie leci program o "pogromcy pedofilów". Pan wciela się w rolę naiwnej nastolatki i wyłapuje pedofilów. 12 lat jego działań i w rezultacie 750 złapanych ---- wśród wytropionych 1 były diakon i 1 ksiądz z Niemiec (wydalony). Stygmatyzowanie polskiego kościoła "problemem pedofilli" przez gołodupców-LEWAKÓW ,  jest rażącym nadużyciem.
 Czy ty chcesz przez to powiedzieć, że ponieważ kościół katolicki to jedna z najbogatszych instytucji w Polsce nie należy piętnować nadużyć, przestępstw i deprawacji które toczą go od środka? Rozumiem że taka sama zasada obowiązuje w przypadku ludzi pokroju morawieckiego, obajtka i pozostałych PiSd, które zdążyły się już nachapać kosztem podatników?
 Czy ty chcesz przez to powiedzieć, że ponieważ kościół katolicki to jedna z najbogatszych instytucji w Polsce nie należy piętnować nadużyć, przestępstw i deprawacji które toczą go od środka? Rozumiem że taka sama zasada obowiązuje w przypadku ludzi pokroju morawieckiego, obajtka i pozostałych PiSd, które zdążyły się już nachapać kosztem podatników? rozwiń
Avatar
_XD_ / 24 września 2021 r. o 12:14
+6
... może czas już posłuchać Arcybiskupa Vigano ?
 To ten co był bezpośrednim przełożonym McCarrica? Faktycznie z pewnością mógłby opowiedzieć wiele ciekawych rzeczy. XD
Avatar
TECZOWY_ZSL / 24 września 2021 r. o 10:14
+4
... może czas już posłuchać Arcybiskupa Vigano ?
Avatar
___K___ / 24 września 2021 r. o 14:14
+3
....na polsacie leci program o "pogromcy pedofilów". Pan wciela się w rolę naiwnej nastolatki i wyłapuje pedofilów. 12 lat jego działań i w rezultacie 750 złapanych ---- wśród wytropionych 1 były diakon i 1 ksiądz z Niemiec (wydalony). Stygmatyzowanie polskiego kościoła "problemem pedofilli" przez gołodupców-LEWAKÓW ,  jest rażącym nadużyciem.
Rażące, to jest przymykanie oka na nieszczęście setek, jeśli nie tysięcy dzieci - ofiar księży pedofilów!
Czy na pewno księży? Jeżeli zasadna jest ostra krytyka święceń w rycie Montiniego (Pawła VI), to teraz niemakże wszyscy uchodzący za biskupów i księży posoborowych mężczyźni są przebierańcami - niekoniecznie subiektywnie oszustami, ponieważ mogli uwierzyć propagandzie modernistów i zakładać, że zostali wyświęcenia. Zasadność ostrej krytyki święceń w rycie posoborowym (zbójeckiego soboru) oznaczałaby np. nieważność konkordatu, ponieważ konkordaty państwa zawierają ze Stolicą Apostolską, a nie ze stolicą oszustów podszywających się za struktury katolickie. Proponuję zapoznać się z krytyką święceń posoborowych, np. podaną na stronach: Ultramontes.pl.
Japolanku - mnie walą wasze wewnątrzkościółkowe gierki. Dla mnie facio w sutannie, to ksiądz. Zresztą jakie to ma znaczenie? Czy ty też bronisz pedofilów w sukienkach i z koloratkami? Jasnej odpowiedzi oczekuję.
wasze wewnątrzkościółkowe gierki. Dla mnie facio w sutannie, to ksiądz. Zresztą jakie to ma znaczenie? Czy ty też bronisz pedofilów w sukienkach i z koloratkami? Jasnej odpowiedzi oczekuję. rozwiń
Avatar
Jasin / 24 września 2021 r. o 12:33
+3
Stygmatyzowanie polskiego kościoła "problemem pedofilli" przez gołodupców-LEWAKÓW , jest rażącym nadużyciem
Jeszcze gorszym - prezentowanie ubłoconych, tęczowych gumioków proroka "inteligentnych inaczej" - TECZOWEGO. W gumioki wsadż se te mundre mundrości - będziesz najwyższy z cał ej wsi
Avatar
___K___ / 24 września 2021 r. o 11:54
+3
....na polsacie leci program o "pogromcy pedofilów". Pan wciela się w rolę naiwnej nastolatki i wyłapuje pedofilów. 12 lat jego działań i w rezultacie 750 złapanych ---- wśród wytropionych 1 były diakon i 1 ksiądz z Niemiec (wydalony). Stygmatyzowanie polskiego kościoła "problemem pedofilli" przez gołodupców-LEWAKÓW ,  jest rażącym nadużyciem.
Bo księża rzadko szukają ofiar przez Internet, tylko wybierają sobie je podczas lekcji religii, przygotowywania do I komunii, albo wśród ministrantów.
Avatar
___K___ / 24 września 2021 r. o 11:53
+3
Problem pedofili i okradania Polaków pod przykrywką konkordatu zostanie tradycyjnie przemilczany. jak i zatrudnianie kapelanów w urzędach skarbowych, wojsku i szpitalach, gdzie taki kapelan zarabia co najmniej dwie pensji lekarzy stażystów. Tylko pod krzyża znakiem Polak w swym kraju będzie biedakiem.
A dlaczego przemilczasz ten sam problem w świecie polityki, kultury, mody, sportu? Tam dopiero się dzieje! Ile krzywdy wyrządzono dzieciom i młodzieży, ile dzieci okupiło własną śmiercią zmowę "elit"? Poznaj prawdziwą skalę tego zjawiska i dopiero zabieraj głos.
Pewnie masz rację, też się dzieje. Ale skazanie pedofila-cywila nie jest niczym problematycznym, a księdza-pedofila - jak najbardziej. KK chroniswoich funkcjonariuszy, przede wszystkim dlatego, że boi się ponosić odpowiedzialność finansową.
Pewnie masz rację, też się dzieje. Ale skazanie pedofila-cywila nie jest niczym problematycznym, a księdza-pedofila - jak najbardziej. KK chroniswoich funkcjonariuszy, przede wszystkim dlatego, że boi się ponosić odpowiedzialność finansową. rozwiń
Avatar
_XD_ / 25 września 2021 r. o 08:27
+2
Dziś w Kraśniku widziany był spacerujący Bartosz Staszewski - ten co wymyślił strefy wolne od LGBT i napuścił, posługując się kłamstwem i intrygą, cały świat przeciwko Polsce. Chodził swobodnie, bez obstawy i nikt mu policzków nie obił, ani siedzenia nie przetrzepał. Więc jak to z tym zagrożeniem?
  Miliony katolików codziennie chodzi w Polsce bez obstawy po ulicach. Więc gdzie to prześladowanie wiary w kraju? XD
Avatar
TECZOWY_ZSL / 24 września 2021 r. o 11:30
+2
....na polsacie leci program o "pogromcy pedofilów". Pan wciela się w rolę naiwnej nastolatki i wyłapuje pedofilów. 12 lat jego działań i w rezultacie 750 złapanych ---- wśród wytropionych 1 były diakon i 1 ksiądz z Niemiec (wydalony). Stygmatyzowanie polskiego kościoła "problemem pedofilli" przez gołodupców-LEWAKÓW , jest rażącym nadużyciem.
Avatar
___K___ / 24 września 2021 r. o 13:18
+1
....na polsacie leci program o "pogromcy pedofilów". Pan wciela się w rolę naiwnej nastolatki i wyłapuje pedofilów. 12 lat jego działań i w rezultacie 750 złapanych ---- wśród wytropionych 1 były diakon i 1 ksiądz z Niemiec (wydalony). Stygmatyzowanie polskiego kościoła "problemem pedofilli" przez gołodupców-LEWAKÓW ,  jest rażącym nadużyciem.
Rażące, to jest przymykanie oka na nieszczęście setek, jeśli nie tysięcy dzieci - ofiar księży pedofilów!
Avatar
tadek68 / 29 września 2021 r. o 23:56
0
Sami swoi. To coś jak partyjny zjazd. Jest jeden sposób dla tej Formacji, pogonić ,,pasibrzuchów" na tamtą stronę granicy i nie wpuszczać, zacząć od nowa, ale z kim? W królestwie obłudy. Spęd się odbędzie, a potem pogłębianie wiary przez wsadzenie dziecku ręki w majtki głęboko, a może w papu lub w kiszeczkę też głęboko. Czas powiedzieć stop! I pogonić ich żywicieli, pasożytujących na biednych ludziach.
Avatar
_XD_ / 25 września 2021 r. o 08:27
+2
Dziś w Kraśniku widziany był spacerujący Bartosz Staszewski - ten co wymyślił strefy wolne od LGBT i napuścił, posługując się kłamstwem i intrygą, cały świat przeciwko Polsce. Chodził swobodnie, bez obstawy i nikt mu policzków nie obił, ani siedzenia nie przetrzepał. Więc jak to z tym zagrożeniem?
  Miliony katolików codziennie chodzi w Polsce bez obstawy po ulicach. Więc gdzie to prześladowanie wiary w kraju? XD
Avatar
Jasin / 25 września 2021 r. o 07:47
0
Proponuję następujące tematy. 1.IIe diabłów mieści się na czubku szpilki? 2. Czy diabeł może mieszkać w tęczowych gumiokach TECZOWEGO? 3. W jakim wieku u chłopców i dziewczynek w wiadomym miejscu pojawia się diabeł i czy obowiązkiem kleru jest go zwalczać? A generalnie: im więcej "czarnych" w jednym miejscu, pod zamknięciem - tym większe bezpieczeństwo dla dzieci.
Avatar
mirass / 25 września 2021 r. o 00:30
-2
Niedawno biskup Długosz chcąc wybielić Kościół, tak naprawdę go pogrążył. Powiedział, że w Niemczech księża odpowiadają za tylko 0,25% przypadków pedofilii. Rzecz w tym, że 13,5 tysiąca niemieckich księży w 83 milionowym społeczeństwie Niemiec to tylko 0,016%. Mikroskopijna grupa generuje 15 RAZY więcej przypadków niż średnia
Avatar
poker / 24 września 2021 r. o 21:23
-1
Dziś w Kraśniku widziany był spacerujący Bartosz Staszewski - ten co wymyślił strefy wolne od LGBT i napuścił, posługując się kłamstwem i intrygą, cały świat przeciwko Polsce. Chodził swobodnie, bez obstawy i nikt mu policzków nie obił, ani siedzenia nie przetrzepał. Więc jak to z tym zagrożeniem?
Avatar
Max... / 24 września 2021 r. o 15:57
-1
Im więcej tych osobników zbierze się w jednym i łatwiejszym do dozorowania ich chuci miejscu, tym bezpieczniejsze są dzieci i młodzież! Popieram takie spędy nawet, jeśli kosztuje to podatnika krocie!
Avatar
___K___ / 24 września 2021 r. o 14:14
+3
....na polsacie leci program o "pogromcy pedofilów". Pan wciela się w rolę naiwnej nastolatki i wyłapuje pedofilów. 12 lat jego działań i w rezultacie 750 złapanych ---- wśród wytropionych 1 były diakon i 1 ksiądz z Niemiec (wydalony). Stygmatyzowanie polskiego kościoła "problemem pedofilli" przez gołodupców-LEWAKÓW ,  jest rażącym nadużyciem.
Rażące, to jest przymykanie oka na nieszczęście setek, jeśli nie tysięcy dzieci - ofiar księży pedofilów!
Czy na pewno księży? Jeżeli zasadna jest ostra krytyka święceń w rycie Montiniego (Pawła VI), to teraz niemakże wszyscy uchodzący za biskupów i księży posoborowych mężczyźni są przebierańcami - niekoniecznie subiektywnie oszustami, ponieważ mogli uwierzyć propagandzie modernistów i zakładać, że zostali wyświęcenia. Zasadność ostrej krytyki święceń w rycie posoborowym (zbójeckiego soboru) oznaczałaby np. nieważność konkordatu, ponieważ konkordaty państwa zawierają ze Stolicą Apostolską, a nie ze stolicą oszustów podszywających się za struktury katolickie. Proponuję zapoznać się z krytyką święceń posoborowych, np. podaną na stronach: Ultramontes.pl.
Japolanku - mnie walą wasze wewnątrzkościółkowe gierki. Dla mnie facio w sutannie, to ksiądz. Zresztą jakie to ma znaczenie? Czy ty też bronisz pedofilów w sukienkach i z koloratkami? Jasnej odpowiedzi oczekuję.
wasze wewnątrzkościółkowe gierki. Dla mnie facio w sutannie, to ksiądz. Zresztą jakie to ma znaczenie? Czy ty też bronisz pedofilów w sukienkach i z koloratkami? Jasnej odpowiedzi oczekuję. rozwiń
Avatar
Japolan / 24 września 2021 r. o 13:44
0
....na polsacie leci program o "pogromcy pedofilów". Pan wciela się w rolę naiwnej nastolatki i wyłapuje pedofilów. 12 lat jego działań i w rezultacie 750 złapanych ---- wśród wytropionych 1 były diakon i 1 ksiądz z Niemiec (wydalony). Stygmatyzowanie polskiego kościoła "problemem pedofilli" przez gołodupców-LEWAKÓW ,  jest rażącym nadużyciem.
Rażące, to jest przymykanie oka na nieszczęście setek, jeśli nie tysięcy dzieci - ofiar księży pedofilów!
Czy na pewno księży? Jeżeli zasadna jest ostra krytyka święceń w rycie Montiniego (Pawła VI), to teraz niemakże wszyscy uchodzący za biskupów i księży posoborowych mężczyźni są przebierańcami - niekoniecznie subiektywnie oszustami, ponieważ mogli uwierzyć propagandzie modernistów i zakładać, że zostali wyświęcenia. Zasadność ostrej krytyki święceń w rycie posoborowym (zbójeckiego soboru) oznaczałaby np. nieważność konkordatu, ponieważ konkordaty państwa zawierają ze Stolicą Apostolską, a nie ze stolicą oszustów podszywających się za struktury katolickie. Proponuję zapoznać się z krytyką święceń posoborowych, np. podaną na stronach: Ultramontes.pl. 
Czy na pewno księży? Jeżeli zasadna jest ostra krytyka święceń w rycie Montiniego (Pawła VI), to teraz niemakże wszyscy uchodzący za biskupów i księży posoborowych mężczyźni są przebierańcami - niekoniecznie subiektywnie oszustami, ponieważ mogli uwierzyć propagandzie modernistów i zakładać, że zostali wyświęcenia. Zasadność ostrej krytyki święceń w rycie posoborowym (zbójeckiego soboru) oznaczałaby np. nieważność konkordatu, ponieważ konkordaty państwa zawierają ze Stolicą Apostolską, a nie ze stolicą oszustów podszywający... rozwiń
Avatar
___K___ / 24 września 2021 r. o 13:18
+1
....na polsacie leci program o "pogromcy pedofilów". Pan wciela się w rolę naiwnej nastolatki i wyłapuje pedofilów. 12 lat jego działań i w rezultacie 750 złapanych ---- wśród wytropionych 1 były diakon i 1 ksiądz z Niemiec (wydalony). Stygmatyzowanie polskiego kościoła "problemem pedofilli" przez gołodupców-LEWAKÓW ,  jest rażącym nadużyciem.
Rażące, to jest przymykanie oka na nieszczęście setek, jeśli nie tysięcy dzieci - ofiar księży pedofilów!
Avatar
Jasin / 24 września 2021 r. o 12:33
+3
Stygmatyzowanie polskiego kościoła "problemem pedofilli" przez gołodupców-LEWAKÓW , jest rażącym nadużyciem
Jeszcze gorszym - prezentowanie ubłoconych, tęczowych gumioków proroka "inteligentnych inaczej" - TECZOWEGO. W gumioki wsadż se te mundre mundrości - będziesz najwyższy z cał ej wsi