Cały czas trwają wydarzenia tworzące program "Sezonu Lublin". To spis tego, na co można się wybrać za darmo i bez wcześniejszych zapisów.
Spacer szlakiem Unii Lubelskiej
Dźwiękowy przewodnik sam pokieruje uczestników spaceru do miejsc na Jagiellońskim Szlaku Unii Lubelskiej. Urządzenie wypożycza się w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej (róg Bramowej i Jezuickiej, czynne od godz. 10 do 17). Wypożyczenie jest bezpłatne, ale trzeba zostawić 100 zł kaucji zwrotnej. Spacer trwa 1,5 godziny.
Miejsce: LOITiK, Jezuicka 1/3
Czas: 2, 3, 4, 5 maja
Bohaterka z czasów wojny
Podczas 1,5-godzinnego spaceru będzie można poznać postać Kazimiery Wołowskiej, zakonnicy, która w czasie II wojny światowej organizowała tajne nauczanie i ratowała ludność żydowską. W 1942 r. została rozstrzelana przez gestapo, w 1992 r. została beatyfikowana, teraz trwają zabiegi o jej kanonizację.
Miejsce: główna brama cmentarza przy Lipowej
Czas: 5 maja o godz. 16
Śladami kobiet nauki i radnych
O kobietach przemilczanych przez podręczniki historii można posłuchać podczas spaceru „Edukacja jest kobietą – śladami kobiet nauki i pierwszych radnych miasta”. Wycieczka jest poświęcona biografiom pań, które odegrały ważną rolę w życiu miasta. Spacer trwa dwie godziny.
Miejsce: pl. Kochanowskiego
Czas: 5 maja o godz. 10
Historie więźniów Majdanka
Uczestnicy zorganizowanego spaceru z przewodnikiem będą prowadzeni do rozmieszczonych w śródmieściu plansz z fragmentami komiksu opartego na relacjach byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu na Majdanku. Wydarzenie nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 14 lat. Spacer trwa dwie godziny.
Czas: 4 maja o godz. 9.30 na skwerze Władysława Bartoszewskiego (przed cmentarzem przy Lipowej)
Unijne tajemnice Lublina
Wieczorny spacer po miejscach, które 450 lat temu żyły sejmem lubelskim. Będzie można posłuchać o euforii mieszkańców, królewskiej biesiadzie, dowiedzieć się, jak spędzała czas polska i litewska szlachta, a także zajrzeć na tarasy widokowe i mało znane podwórka. Spacer potrwa dwie godziny.
Miejsce: przed wejściem do Zamku
Czas: 2, 3, 4, 5 maja. Zawsze o godz. 19
Szlakiem symboli Lublina
Wyprawa dla dzieci w wieku szkolnym (muszą przyjść z rodzicem lub opiekunem). Impreza jest przygotowana w formie gry miejskiej i umożliwi poznanie bardziej i mniej znanych symboli miasta. Zainteresowani powinni zarezerwować sobie cztery godziny.
Miejsce: Zamek Lubelski
Czas: 4 i 5 maja. Zawsze o godz. 10
Śladami wielkiego Polaka
Miejsca, w których bywał Karol Wojtyła, czyli papież Jan Paweł II będzie można obejrzeć podczas zorganizowanej, trzygodzinnej wycieczki, na której trasie znajdzie się m.in. archikatedra, klasztor urszulanek, czy też Katolicki Uniwersytet Lubelski, z którym w latach 1954-78 związany był Wojtyła. Będą też wspomnienia z jego pielgrzymki do Polski w 1987 r.
Miejsce: przed archikatedrą
Czas: 2 maja o godz. 14
Coś ładnego na osiedlach
Uczestnicy tego spaceru wybiorą się na poszukiwanie murali zdobiących osiedla Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej będących pozostałością po Lubelskich Spotkaniach Plastycznych zorganizowanych w tej części miasta w latach 1976-79. Nie będą to poszukiwania po omacku, o wszystkim opowie przewodnik.
Miejsce: przed budynkiem przy Krasińskiego 2
Czas: 3 maja w samo południe
Trasa w pieluszkach
Rodzice z niemowlętami i malutkimi dziećmi mogą się wybrać na wycieczkę, na której nikt nie obrazi się na płacz dziecka. Tegoroczny „Baby Tour” będzie poświęcony 450. rocznicy podpisania aktu unii lubelskiej. Organizatorzy stawiają sprawę jasno: przepustką na wycieczkę jest maluszek, opowieść jest dla dorosłych, ale jeśli przyjdzie też starsze rodzeństwo, nie powinno się nudzić.
Miejsce: dziedziniec Zamku
Czas: 5 maja o godz. 11
Połazimy po knajpach?
„Knajpiane życie Józefa Cz.” to tytuł tematycznego spaceru poświęconego Józefowi Czechowiczowi, najbardziej znanemu lubelskiemu poecie, który nie stronił od lokali gastronomicznych.
Miejsce: Rynek po stronie ul. Złotej
Czas: 5 maja o godz. 10 i 12.30
Gdzie w Lublinie straszy?
Spacer śladami duchów, opowieści o duchach i miejscach, które przed laty mieszkańcy omijali szerokim łukiem i bali się nawet o nich mówić. Spacer z dreszczykiem, tak na wszelki wypadek, zaczyna się jeszcze przed zmrokiem.
Miejsce: pl. Wolności przy fontannie
Czas: 5 maja o godz. 18.30
Przechadzka z poetką
Nie każdy wie, że właśnie Lublin był rodzinnym miastem Janiny Porazińskiej, poetki i pisarki rozmiłowanej w polskim folklorze, autorki wielu książek dla dzieci oraz redaktorki pism dla najmłodszych. Gdy sama była mała, chciała zostać… dorożkarzem. Co jeszcze kryło się w głowie małej Janeczki? Gdzie lubiła chadzać? O tym opowiedzą organizatorzy spaceru przeznaczonego dla dzieci i ich rodziców.
Miejsce: Róg Rybnej i Noworybnej
Czas: 4 maja o godz. 10
>>>> Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Lublinie. Koncerty, polonez, defilada [PROGRAM]