Zaczęło się głosowanie na nazwy kilku pociągów PKP Intercity, ale wybierać można tylko spośród nazw z oficjalnej listy. Wymyślenie propozycji dla połączeń z Lublina kolej powierzyła... urzędowi ds. kombatantów
Głosowanie potrwa do 25 września, a nowe nazwy pociągów pojawią się w rozkładzie jazdy, który wejdzie w życie w połowie grudnia. Plebiscyt dotyczy dziesięciu składów: dla połowy z nich propozycje nazw wymyśliło Muzeum Narodowe, dla drugiej połowy Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Muzeum postawiło na artystów (m.in. Podkowiński, Belotto), czy też dzieła sztuki (np. obrazy „Bociany”, „Stańczyk”, „Pomarańczarka”, rzeźbę „Pocałunek”), zaś urząd chce upamiętnić nazwami pociągów przede wszystkim wojskowych, w tym tzw. żołnierzy wyklętych.
Ciekawostką jest głosowanie nad nazwą pociągu relacji Warszawa-Szczecin, który teraz nosi nazwę się TLK Moniuszko, a „na prośbę urzędu ds. kombatantów pasażerowie mogą zdecydować, czy ma ona również obowiązywać w rozkładzie 2016/17”. Jak dotąd, większość głosujących chce pozostawienia tej nazwy.
W piątce połączeń, dla których propozycje nazw zgłaszał urząd ds. kombatantów, jest mający kursować tylko do czerwca pociąg relacji Lublin-Bielsko Biała (IC „Zapora”, IC „Ogień” lub IC „Inka”) oraz pociąg Warszawa Wschodnia/Lublin-Bielsko Biała (IC „Pilecki”, IC „Grot” lub IC „Okulicki”).
Wczoraj wieczorem w głosowaniu odbywającym się na portalu Facebook (na stronie PKP Intercity) zdecydowanie prowadziły nazwy IC „Pilecki” i IC „Inka”.
Kim są proponowani patroni?
• rtm. Witold Pilecki to najbardziej rozpoznawalny przez młodzież tzw. żołnierz wyklęty, który po wojnie zwalczał nową władzę i przez nią też został zgładzony.
• gen. Stefan Rowecki ps. Grot był komendantem głównym Armii Krajowej, dokładne okoliczności jego śmierci nie są znane
• gen. Leopold Okulicki był m.in. szefem sztabu Powstania Warszawskiego, został uprowadzony przez NKWD i zamordowany
• mjr Hieronim Dekutowski ps. Zapora prowadził akcje dywersyjne aż do roku 1947, kiedy się ujawnił, został zatrzymany przez bezpiekę i skazany na siedmiokrotną karę śmierci, zgładzony w 1949 r.
• por. Józef Kuraś ps. Ogień działał po wojnie na własną rękę, w walce z jego zgrupowaniem zginęło kilkudziesięciu funkcjonariuszy UB, Milicji Obywatelskiej, i NKWD
• por. Danuta Siedzikówna w czerwcu 1945 r. dołączyła do Brygady „Łupaszki”, w 1946 r. zatrzymał ją UB, wyrok śmierci wykonano, gdy nie miała jeszcze 18 lat.