Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 grudnia 2007 r.
19:39
Edytuj ten wpis

Internowani żądają odszkodowań

0 10 A A

Po 25 tysięcy złotych domagają się od Skarbu Państwa czterej mieszkańcy Lubelszczyzny za internowanie w stanie wojennym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na wypłatę odszkodowań pozwalają nowe przepisy.

Do tej pory państwo polskie płaciło przede wszystkim za represje stalinowskie. Pieniądze dostawali uwięzieni za walkę z komunistycznym aparatem do 1956 roku. Wypłaty z tego tytułu przysługiwały również ich spadkobiercom. Od początku lat 90. Sąd Okręgowy w Lublinie zasądził tysiące takich rekompensat. Ostatnie procesy jeszcze trwają.

Droga do odszkodowań dla represjonowanych w późniejszym okresie była kręta i skomplikowana. Teraz się to zmieniło. W połowie listopada weszły w życie nowe przepisy, na mocy których sąd może przyznać odszkodowania za uwięzienie związane z działalnością opozycyjną prowadzoną aż do 1989 roku.

- Te przepisy powinny zacząć obowiązywać już kilkanaście lat temu. Ludzie ze względu na swą działalność potracili zarobki i dochody. Wysokość strat będzie teraz trudno udowodnić. Znam takich, którzy przy szalejące inflacji przez siedem lat nie dostawali podwyżek. A teraz mają po 600 zł emerytury. A ich oprawcy dostają po kilka tysięcy - mówi Marian Król, szef lubelskiej "Solidarności”.

Teraz o korzystny wyrok najłatwiej będzie internowanym. - Bo decyzje o internowaniu są nieważne z mocy prawa - tłumaczy Barbara du Chateau, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie. - Osoby w ten sposób skrzywdzone mogą od razu występować o odszkodowanie i zadośćuczynienie.

Do lubelskiego Sądu Okręgowego trafiły już cztery wnioski osób korzystających z nowego prawa. Ludzie ci znaleźli się w ośrodkach odosobnienia za "publiczne nawoływanie do nieposłuszeństwa”. Albo zapobiegawczo - bo mogli "prowadzić działalność godzącą w obronność”. Teraz chcą za to po 25 tys. zł odszkodowania. To maksymalna kwota, którą można przyznać za prześladowania związane ze stanem wojennym.

Dłuższa batalia prawna czeka działaczy ówczesnej opozycji, którzy do więzień trafili na mocy wyroków. Sąd najpierw musi zbadać, czy rzeczywiście pobyt za kratkami był związany z represjami politycznymi. W takim przypadku unieważni orzeczenie i opozycjonista będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie.

Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej, władze PRL w stanie wojennym internowały na Lubelszczyźnie ponad 350 osób. - Do niektórych milicjanci przyszli jeszcze przed północą z 12 na 13 grudnia 1981 - mówi doktor Dorota Gałaszewska-Chilczuk z Biura Edukacji Publicznej IPN w Lublinie. Trafili do ośrodków odosobnienia m.in. we Włodawie, Zamościu, Krasnymstawie. Do domów wrócili po trzech miesiącach.

Do 350 lubelskich internowanych, którzy mogą wystąpić o odszkodowania, trzeba dodać jeszcze setki skazanych w procesach politycznych.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
vlodar / 17 grudnia 2007 o 21:45
0
bolo napisał:
A kto ma im płacić.Z moich podatków,wara.Przecież to byli nieudaczniki za komuny jak i teraz.[left

drogi udaczniku, nic dla swojej Ojczyzny nie zrobułeś wtedy i nic dla niej nie robisz dziś, tylko drżysz o swoje zasrane srebrniki.To byli najodważniejsi ludzie w tym narodzie w owym czasie, którym bolszewiccy oprawcy (PZPR) łamało karki przy pomocy SB aby tacy jak ty mogli wysłógiwać się sowietom.
Co ty człowieku wiesz o nieudacznicwie ,uważasz ,że jak twój tata był ubekiem to tobie wszysto wolo? - podatniku od siedmiu boleści.

drogi udaczniku, nic dla swojej Ojczyzny nie zrobułeś wtedy i nic dla niej nie robisz dziś, tylko drżysz o swoje zasrane srebrniki.To byli najodważniejsi ludzie w tym narodzie w owym czasie, którym bolszewiccy oprawcy (PZPR) łamało karki przy pomocy SB aby tacy jak ty mogli wysłógiwać się sowietom.
Co ty człowieku wiesz o nieudacznicwie ,uważasz ,że jak twój tata był ubekiem to tobie wszysto wolo? - podatniku od siedmiu boleści. rozwiń
Avatar
Anioł Mściciel / 12 grudnia 2007 o 03:07
0
Pewnie, że 25 000 to za mało! Ale nikt inny tylko sami pseudo-komunistyczni zbrodniarze PRL-u
ustalili taką szyderczą sumę!
Żadne pieniądze nie odkupią nieodwracalnych krzywd, jedynie zagłada całych rodzin zbrodniarzy,
nadal praktykujących antyludzki proceder! Rozdzielenie pozostałych po nich majątków pomiędzy ich
ofiary, zaoszczędzenie na tłustych emeryturach wypłacanych oprawcom, oto sprawiedliwość, jaka
musi zostać zrealizowana siłą w wojnie domowej oczyszczania rasy ludzkiej z hien!
Niech potomkowie bestii nie znęcają się więcej nad dobrymi, normalnymi ludźmi.
Niech wreszcie zło zginie razem z ich chorymi mózgami, które go produkują, raz na zawsze!
Pewnie, że 25 000 to za mało! Ale nikt inny tylko sami pseudo-komunistyczni zbrodniarze PRL-u
ustalili taką szyderczą sumę!
Żadne pieniądze nie odkupią nieodwracalnych krzywd, jedynie zagłada całych rodzin zbrodniarzy,
nadal praktykujących antyludzki proceder! Rozdzielenie pozostałych po nich majątków pomiędzy ich
ofiary, zaoszczędzenie na tłustych emeryturach wypłacanych oprawcom, oto sprawiedliwość, jaka
musi zostać zrealizowana siłą w wojnie domowej oczyszczania rasy ludzkiej z hien!
Nie... rozwiń
Avatar
gs / 11 grudnia 2007 o 06:14
0
Zdecydowanie za mało żądają,powinni więcej!! No i bardzo dobrze niedługo następni zwolniani z pracy za przekonania, albo do niej nie przyjęci będą się sądzić z RP!!!
Avatar
senior / 10 grudnia 2007 o 18:43
0
I co ???!!! m.in z moich pieniedzy ma iść na ich zachcianki !!!! Tak jak piszą przedmówcy wczesniej nie chciało sie pracować i teraz mają tego efekty ze klepią biede albo nie maja tyle zł ile by chcieli / marzyli , to juz nie moja ( nasza) wina !!!! do roboty !!!! albo wyjazd do Anglii na zmywak czy do Niemiec na ogórki
Avatar
Stanisław / 10 grudnia 2007 o 16:26
0
bolo napisał:
A kto ma im płacić.Z moich podatków,wara.Przecież to byli nieudaczniki za komuny jak i teraz.[left

za komuny nie chciało im się pracować tylko strajkować i teraz chća kasy z mojej kieszeni.Wara mi od moich pieniędzy.Rydzyk niech im wypłaci i Pyskopat.
Avatar
bolo / 10 grudnia 2007 o 12:14
0
A kto ma im płacić.Z moich podatków,wara.Przecież to byli nieudaczniki za komuny jak i teraz.[left
Avatar
rydzykant / 10 grudnia 2007 o 11:39
0
Tylko 25 tys ?
Według mnie każdy internowany powinien od podatników pobierać 25 tys miesięcznie do
końca życia !
Reszta społeczeństwa musi im płacić i podziwiać ich bohaterstwo !
Avatar
asterix / 10 grudnia 2007 o 11:04
0
Nareszcie największa mafia sbecka zostanie rozliczona za zbrodnie, które popełnili wobec niewinnych ludzi w stanie wojennym.
Ponieważ dalej są bezkarni i nadal robią to samo, dalej pozbawiają ludzi - pracy, dochodu i prześladują za przekonania, wolność i opór przeciwko zbiorowej psychozie, którą wyrządzają często pod przykrywką religijnych stowarzyszeń.
Kaczory okłamały ludzi, ofiary, zamiast pomóc ofiarom stanu wojennego oraz obecnym, pomogli oprawcom wcielając neofaszyzm w Polsce, by przedłużyć krzywdę ludzką.
Sbecy kontrolują dalej życie mieszkańców Biłgoraja i okolic, zasiadają w radzie miast mają wpływ jako praworządni obywatele i biznesmeni, wykarmieni krwią tysięcy ofiar systemu, zamiast odpowiedzieć za zbrodnie i przestępstwa, których się dopuścili, powinni być pozbawieni praw obywatelskich, emerytur, majątków i możliwości mafijnych wpływów ich oraz pokoleń.
Nareszcie największa mafia sbecka zostanie rozliczona za zbrodnie, które popełnili wobec niewinnych ludzi w stanie wojennym.
Ponieważ dalej są bezkarni i nadal robią to samo, dalej pozbawiają ludzi - pracy, dochodu i prześladują za przekonania, wolność i opór przeciwko zbiorowej psychozie, którą wyrządzają często pod przykrywką religijnych stowarzyszeń.
Kaczory okłamały ludzi, ofiary, zamiast pomóc ofiarom stanu wojennego oraz obecnym, pomogli oprawcom wcielając neofaszyzm w Polsce, by przedłużyć krzywdę ludzką.
Sbecy kont... rozwiń
Avatar
iii / 10 grudnia 2007 o 08:08
0
Nieudaczniak i tak pozostanie nieudaczniakiem.
Avatar
mark / 10 grudnia 2007 o 03:52
0
zabrac renty sbkom przestana sie smiac
Avatar
vlodar / 17 grudnia 2007 o 21:45
0
bolo napisał:
A kto ma im płacić.Z moich podatków,wara.Przecież to byli nieudaczniki za komuny jak i teraz.[left

drogi udaczniku, nic dla swojej Ojczyzny nie zrobułeś wtedy i nic dla niej nie robisz dziś, tylko drżysz o swoje zasrane srebrniki.To byli najodważniejsi ludzie w tym narodzie w owym czasie, którym bolszewiccy oprawcy (PZPR) łamało karki przy pomocy SB aby tacy jak ty mogli wysłógiwać się sowietom.
Co ty człowieku wiesz o nieudacznicwie ,uważasz ,że jak twój tata był ubekiem to tobie wszysto wolo? - podatniku od siedmiu boleści.

drogi udaczniku, nic dla swojej Ojczyzny nie zrobułeś wtedy i nic dla niej nie robisz dziś, tylko drżysz o swoje zasrane srebrniki.To byli najodważniejsi ludzie w tym narodzie w owym czasie, którym bolszewiccy oprawcy (PZPR) łamało karki przy pomocy SB aby tacy jak ty mogli wysłógiwać się sowietom.
Co ty człowieku wiesz o nieudacznicwie ,uważasz ,że jak twój tata był ubekiem to tobie wszysto wolo? - podatniku od siedmiu boleści. rozwiń
Avatar
Anioł Mściciel / 12 grudnia 2007 o 03:07
0
Pewnie, że 25 000 to za mało! Ale nikt inny tylko sami pseudo-komunistyczni zbrodniarze PRL-u
ustalili taką szyderczą sumę!
Żadne pieniądze nie odkupią nieodwracalnych krzywd, jedynie zagłada całych rodzin zbrodniarzy,
nadal praktykujących antyludzki proceder! Rozdzielenie pozostałych po nich majątków pomiędzy ich
ofiary, zaoszczędzenie na tłustych emeryturach wypłacanych oprawcom, oto sprawiedliwość, jaka
musi zostać zrealizowana siłą w wojnie domowej oczyszczania rasy ludzkiej z hien!
Niech potomkowie bestii nie znęcają się więcej nad dobrymi, normalnymi ludźmi.
Niech wreszcie zło zginie razem z ich chorymi mózgami, które go produkują, raz na zawsze!
Pewnie, że 25 000 to za mało! Ale nikt inny tylko sami pseudo-komunistyczni zbrodniarze PRL-u
ustalili taką szyderczą sumę!
Żadne pieniądze nie odkupią nieodwracalnych krzywd, jedynie zagłada całych rodzin zbrodniarzy,
nadal praktykujących antyludzki proceder! Rozdzielenie pozostałych po nich majątków pomiędzy ich
ofiary, zaoszczędzenie na tłustych emeryturach wypłacanych oprawcom, oto sprawiedliwość, jaka
musi zostać zrealizowana siłą w wojnie domowej oczyszczania rasy ludzkiej z hien!
Nie... rozwiń
Avatar
gs / 11 grudnia 2007 o 06:14
0
Zdecydowanie za mało żądają,powinni więcej!! No i bardzo dobrze niedługo następni zwolniani z pracy za przekonania, albo do niej nie przyjęci będą się sądzić z RP!!!
Avatar
senior / 10 grudnia 2007 o 18:43
0
I co ???!!! m.in z moich pieniedzy ma iść na ich zachcianki !!!! Tak jak piszą przedmówcy wczesniej nie chciało sie pracować i teraz mają tego efekty ze klepią biede albo nie maja tyle zł ile by chcieli / marzyli , to juz nie moja ( nasza) wina !!!! do roboty !!!! albo wyjazd do Anglii na zmywak czy do Niemiec na ogórki
Avatar
Stanisław / 10 grudnia 2007 o 16:26
0
bolo napisał:
A kto ma im płacić.Z moich podatków,wara.Przecież to byli nieudaczniki za komuny jak i teraz.[left

za komuny nie chciało im się pracować tylko strajkować i teraz chća kasy z mojej kieszeni.Wara mi od moich pieniędzy.Rydzyk niech im wypłaci i Pyskopat.
Avatar
bolo / 10 grudnia 2007 o 12:14
0
A kto ma im płacić.Z moich podatków,wara.Przecież to byli nieudaczniki za komuny jak i teraz.[left
Avatar
rydzykant / 10 grudnia 2007 o 11:39
0
Tylko 25 tys ?
Według mnie każdy internowany powinien od podatników pobierać 25 tys miesięcznie do
końca życia !
Reszta społeczeństwa musi im płacić i podziwiać ich bohaterstwo !
Avatar
asterix / 10 grudnia 2007 o 11:04
0
Nareszcie największa mafia sbecka zostanie rozliczona za zbrodnie, które popełnili wobec niewinnych ludzi w stanie wojennym.
Ponieważ dalej są bezkarni i nadal robią to samo, dalej pozbawiają ludzi - pracy, dochodu i prześladują za przekonania, wolność i opór przeciwko zbiorowej psychozie, którą wyrządzają często pod przykrywką religijnych stowarzyszeń.
Kaczory okłamały ludzi, ofiary, zamiast pomóc ofiarom stanu wojennego oraz obecnym, pomogli oprawcom wcielając neofaszyzm w Polsce, by przedłużyć krzywdę ludzką.
Sbecy kontrolują dalej życie mieszkańców Biłgoraja i okolic, zasiadają w radzie miast mają wpływ jako praworządni obywatele i biznesmeni, wykarmieni krwią tysięcy ofiar systemu, zamiast odpowiedzieć za zbrodnie i przestępstwa, których się dopuścili, powinni być pozbawieni praw obywatelskich, emerytur, majątków i możliwości mafijnych wpływów ich oraz pokoleń.
Nareszcie największa mafia sbecka zostanie rozliczona za zbrodnie, które popełnili wobec niewinnych ludzi w stanie wojennym.
Ponieważ dalej są bezkarni i nadal robią to samo, dalej pozbawiają ludzi - pracy, dochodu i prześladują za przekonania, wolność i opór przeciwko zbiorowej psychozie, którą wyrządzają często pod przykrywką religijnych stowarzyszeń.
Kaczory okłamały ludzi, ofiary, zamiast pomóc ofiarom stanu wojennego oraz obecnym, pomogli oprawcom wcielając neofaszyzm w Polsce, by przedłużyć krzywdę ludzką.
Sbecy kont... rozwiń
Avatar
iii / 10 grudnia 2007 o 08:08
0
Nieudaczniak i tak pozostanie nieudaczniakiem.
Avatar
mark / 10 grudnia 2007 o 03:52
0
zabrac renty sbkom przestana sie smiac
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kolejne wycinki drzew w Lublinie. Ks.: "W hierarchii stworzenia najpierw jest człowiek, potem przyroda"

Kolejne wycinki drzew w Lublinie. Ks.: "W hierarchii stworzenia najpierw jest człowiek, potem przyroda" 0 17

Przed kościołem przy ul. Staszica jeszcze w zeszłym tygodniu rosło pięć drzew. Zostało jedno. – W hierarchii stworzenia najpierw jest człowiek, potem przyroda – tłumaczy ksiądz rektor

Nowa technologia zamiast lamp w kopalni Bogdanka

Nowa technologia zamiast lamp w kopalni Bogdanka 0 2

Bogdanka testuje pod ziemią nowy, bezprzewodowy system komunikacji. Ma to poprawić wydajność pracy maszyn i zwiększyć bezpieczeństwo pracowników.

Polska - Czechy 0:1. Porażka w akompaniamencie gwizdów
film

Polska - Czechy 0:1. Porażka w akompaniamencie gwizdów 1 3

Reprezentacja Polski uległa w Gdańsku Czechom 0:1. Tym samym przed ostatnim meczem w Lidze Narodów z Portugalią Biało-Czerwoni wciąż pozostają bez zwycięstwa pod wodzą selekcjonera Jerzego Brzęczka

To już pewne. Będzie podwyżka opłat za wywóz śmieci w Lublinie

To już pewne. Będzie podwyżka opłat za wywóz śmieci w Lublinie 40 26

To już pewne: mieszkańców Lublina czeka podwyżka opłat za wywóz śmieci. Ratusz zgodził się na ceny zaproponowane przez firmy startujące w przetargu na obsługę dzielnic, w których dotychczas nie udało się wprowadzić nowych zasad segregacji odpadów. Od stycznia nowe zasady mają dotyczyć całego miasta

Szpital Dziecięcy: Nowy kącik zabaw czeka na małych pacjentów [zdjęcia]
galeria

Szpital Dziecięcy: Nowy kącik zabaw czeka na małych pacjentów [zdjęcia] 0 2

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym działa już słONICOwy kącik zabaw ufundowany przez Fundację ONICO.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 16-18 listopada

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 16-18 listopada 1 1

Piłkarze kończą w weekend rundę jesienną. W III lidze odbędą się dwa mecze derbowe: Podlasie Biała Podlaska gra z Wisłą Puławy, a Orlęta Spomlek podejmują Stal Kraśnik. Czwartoligowcy awansem zagrają już za to kolejkę rundy wiosennej

Nowy marszałek województwa lubelskiego. Znamy też wicemarszałków i członków zarządu
galeria

Nowy marszałek województwa lubelskiego. Znamy też wicemarszałków i członków zarządu 173 68

Jarosław Stawiarski będzie nowym marszałkiem województwa lubelskiego. Jego kandydatura została wskazana podczas czwartkowego posiedzenia Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Polityk jest obecnie wiceministrem sportu i turystyki w rządzie PiS.

Lubelskie: Dwie osoby zginęły w wypadku. Czołowe zderzenie samochodów
Aktualizacja
film

Lubelskie: Dwie osoby zginęły w wypadku. Czołowe zderzenie samochodów 18 7

Tragiczny wypadek w miejscowości Niewęgłosz (pow. radzyński). Zginął 37-latek i 53-latka.

Jest praca w Straży Miejskiej w Lublinie. Ile można zarobić?

Jest praca w Straży Miejskiej w Lublinie. Ile można zarobić? 61 17

Siedemnaście etatów zwolniło się w lubelskiej Straży Miejskiej, bo funkcjonariusze znaleźli sobie inne miejsce pracy. Zainteresowani mundurem mogą się zgłaszać do wtorku włącznie. Zarobki nie są imponujące: na początek 2400 zł brutto. Dyskont płaci lepiej

Spotkanie z alpinistami Rafałem Fronią i Piotrem Tomalą
19 listopada 2018, 19:00

Spotkanie z alpinistami Rafałem Fronią i Piotrem Tomalą 2 0

Co Gdzie Kiedy. Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na spotkanie Piotrem Tomalą oraz Rafałem Fronią - alpinistami i himalaistami, uczestnikami wielu wypraw. Wydarzenie odbędzie się 19 listopada o godz. 19 w sali 113 Centrum Transferu Wiedzy KUL.

Nowy burmistrz Bełżyc: Mieszkańcy chcą i oczekują zmian

Nowy burmistrz Bełżyc: Mieszkańcy chcą i oczekują zmian 24 5

Rozmowa z Ireneuszem Łucką, nowym burmistrzem Bełżyc

Lublin: Kolejka przed Getin Bankiem, klienci chcą wycofać pieniądze. "Jestem przerażona..."

Lublin: Kolejka przed Getin Bankiem, klienci chcą wycofać pieniądze. "Jestem przerażona..." 90 39

Klienci Getin Banku coraz liczniej odwiedzają lubelską placówkę, by wycofać swoje pieniądze. Obawiają się, że „afera podsłuchowa” sprawi, że zostaną odcięci od swoich oszczędności. Bank uspokaja i zapewnia, że ich lokaty są w pełni bezpieczne

Paweł Miesiąc (Speed Car Motor): Nie boję się rywalizacji

Paweł Miesiąc (Speed Car Motor): Nie boję się rywalizacji 108 1

ROZMOWA Z Pawłem Miesiącem, żużlowcem Speed Car Motoru Lublin

Chełmskie pogotowie ma nowe karetki

Chełmskie pogotowie ma nowe karetki 6 1

Chełmska Stacja Ratownictwa Medycznego zakupiła cztery nowe karetki wraz z nowoczesnym wyposażeniem. Pieniądze, 1,7 mln zł, otrzymała z rezerwy wojewody lubelskiego.

Zaginął 49-latek z Janowa Lubelskiego

Zaginął 49-latek z Janowa Lubelskiego 2 0

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Janowie Lubelskim prowadzą poszukiwania za zaginionym Piotrem Szczurowskim z Janowa Lubelskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!