Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 grudnia 2007 r.
19:39
Edytuj ten wpis

Internowani żądają odszkodowań

0 10 A A

Po 25 tysięcy złotych domagają się od Skarbu Państwa czterej mieszkańcy Lubelszczyzny za internowanie w stanie wojennym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na wypłatę odszkodowań pozwalają nowe przepisy.

Do tej pory państwo polskie płaciło przede wszystkim za represje stalinowskie. Pieniądze dostawali uwięzieni za walkę z komunistycznym aparatem do 1956 roku. Wypłaty z tego tytułu przysługiwały również ich spadkobiercom. Od początku lat 90. Sąd Okręgowy w Lublinie zasądził tysiące takich rekompensat. Ostatnie procesy jeszcze trwają.

Droga do odszkodowań dla represjonowanych w późniejszym okresie była kręta i skomplikowana. Teraz się to zmieniło. W połowie listopada weszły w życie nowe przepisy, na mocy których sąd może przyznać odszkodowania za uwięzienie związane z działalnością opozycyjną prowadzoną aż do 1989 roku.

- Te przepisy powinny zacząć obowiązywać już kilkanaście lat temu. Ludzie ze względu na swą działalność potracili zarobki i dochody. Wysokość strat będzie teraz trudno udowodnić. Znam takich, którzy przy szalejące inflacji przez siedem lat nie dostawali podwyżek. A teraz mają po 600 zł emerytury. A ich oprawcy dostają po kilka tysięcy - mówi Marian Król, szef lubelskiej "Solidarności”.

Teraz o korzystny wyrok najłatwiej będzie internowanym. - Bo decyzje o internowaniu są nieważne z mocy prawa - tłumaczy Barbara du Chateau, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie. - Osoby w ten sposób skrzywdzone mogą od razu występować o odszkodowanie i zadośćuczynienie.

Do lubelskiego Sądu Okręgowego trafiły już cztery wnioski osób korzystających z nowego prawa. Ludzie ci znaleźli się w ośrodkach odosobnienia za "publiczne nawoływanie do nieposłuszeństwa”. Albo zapobiegawczo - bo mogli "prowadzić działalność godzącą w obronność”. Teraz chcą za to po 25 tys. zł odszkodowania. To maksymalna kwota, którą można przyznać za prześladowania związane ze stanem wojennym.

Dłuższa batalia prawna czeka działaczy ówczesnej opozycji, którzy do więzień trafili na mocy wyroków. Sąd najpierw musi zbadać, czy rzeczywiście pobyt za kratkami był związany z represjami politycznymi. W takim przypadku unieważni orzeczenie i opozycjonista będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie.

Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej, władze PRL w stanie wojennym internowały na Lubelszczyźnie ponad 350 osób. - Do niektórych milicjanci przyszli jeszcze przed północą z 12 na 13 grudnia 1981 - mówi doktor Dorota Gałaszewska-Chilczuk z Biura Edukacji Publicznej IPN w Lublinie. Trafili do ośrodków odosobnienia m.in. we Włodawie, Zamościu, Krasnymstawie. Do domów wrócili po trzech miesiącach.

Do 350 lubelskich internowanych, którzy mogą wystąpić o odszkodowania, trzeba dodać jeszcze setki skazanych w procesach politycznych.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
vlodar / 17 grudnia 2007 o 21:45
0
bolo napisał:
A kto ma im płacić.Z moich podatków,wara.Przecież to byli nieudaczniki za komuny jak i teraz.[left

drogi udaczniku, nic dla swojej Ojczyzny nie zrobułeś wtedy i nic dla niej nie robisz dziś, tylko drżysz o swoje zasrane srebrniki.To byli najodważniejsi ludzie w tym narodzie w owym czasie, którym bolszewiccy oprawcy (PZPR) łamało karki przy pomocy SB aby tacy jak ty mogli wysłógiwać się sowietom.
Co ty człowieku wiesz o nieudacznicwie ,uważasz ,że jak twój tata był ubekiem to tobie wszysto wolo? - podatniku od siedmiu boleści.

drogi udaczniku, nic dla swojej Ojczyzny nie zrobułeś wtedy i nic dla niej nie robisz dziś, tylko drżysz o swoje zasrane srebrniki.To byli najodważniejsi ludzie w tym narodzie w owym czasie, którym bolszewiccy oprawcy (PZPR) łamało karki przy pomocy SB aby tacy jak ty mogli wysłógiwać się sowietom.
Co ty człowieku wiesz o nieudacznicwie ,uważasz ,że jak twój tata był ubekiem to tobie wszysto wolo? - podatniku od siedmiu boleści. rozwiń
Avatar
Anioł Mściciel / 12 grudnia 2007 o 03:07
0
Pewnie, że 25 000 to za mało! Ale nikt inny tylko sami pseudo-komunistyczni zbrodniarze PRL-u
ustalili taką szyderczą sumę!
Żadne pieniądze nie odkupią nieodwracalnych krzywd, jedynie zagłada całych rodzin zbrodniarzy,
nadal praktykujących antyludzki proceder! Rozdzielenie pozostałych po nich majątków pomiędzy ich
ofiary, zaoszczędzenie na tłustych emeryturach wypłacanych oprawcom, oto sprawiedliwość, jaka
musi zostać zrealizowana siłą w wojnie domowej oczyszczania rasy ludzkiej z hien!
Niech potomkowie bestii nie znęcają się więcej nad dobrymi, normalnymi ludźmi.
Niech wreszcie zło zginie razem z ich chorymi mózgami, które go produkują, raz na zawsze!
Pewnie, że 25 000 to za mało! Ale nikt inny tylko sami pseudo-komunistyczni zbrodniarze PRL-u
ustalili taką szyderczą sumę!
Żadne pieniądze nie odkupią nieodwracalnych krzywd, jedynie zagłada całych rodzin zbrodniarzy,
nadal praktykujących antyludzki proceder! Rozdzielenie pozostałych po nich majątków pomiędzy ich
ofiary, zaoszczędzenie na tłustych emeryturach wypłacanych oprawcom, oto sprawiedliwość, jaka
musi zostać zrealizowana siłą w wojnie domowej oczyszczania rasy ludzkiej z hien!
Nie... rozwiń
Avatar
gs / 11 grudnia 2007 o 06:14
0
Zdecydowanie za mało żądają,powinni więcej!! No i bardzo dobrze niedługo następni zwolniani z pracy za przekonania, albo do niej nie przyjęci będą się sądzić z RP!!!
Avatar
senior / 10 grudnia 2007 o 18:43
0
I co ???!!! m.in z moich pieniedzy ma iść na ich zachcianki !!!! Tak jak piszą przedmówcy wczesniej nie chciało sie pracować i teraz mają tego efekty ze klepią biede albo nie maja tyle zł ile by chcieli / marzyli , to juz nie moja ( nasza) wina !!!! do roboty !!!! albo wyjazd do Anglii na zmywak czy do Niemiec na ogórki
Avatar
Stanisław / 10 grudnia 2007 o 16:26
0
bolo napisał:
A kto ma im płacić.Z moich podatków,wara.Przecież to byli nieudaczniki za komuny jak i teraz.[left

za komuny nie chciało im się pracować tylko strajkować i teraz chća kasy z mojej kieszeni.Wara mi od moich pieniędzy.Rydzyk niech im wypłaci i Pyskopat.
Avatar
bolo / 10 grudnia 2007 o 12:14
0
A kto ma im płacić.Z moich podatków,wara.Przecież to byli nieudaczniki za komuny jak i teraz.[left
Avatar
rydzykant / 10 grudnia 2007 o 11:39
0
Tylko 25 tys ?
Według mnie każdy internowany powinien od podatników pobierać 25 tys miesięcznie do
końca życia !
Reszta społeczeństwa musi im płacić i podziwiać ich bohaterstwo !
Avatar
asterix / 10 grudnia 2007 o 11:04
0
Nareszcie największa mafia sbecka zostanie rozliczona za zbrodnie, które popełnili wobec niewinnych ludzi w stanie wojennym.
Ponieważ dalej są bezkarni i nadal robią to samo, dalej pozbawiają ludzi - pracy, dochodu i prześladują za przekonania, wolność i opór przeciwko zbiorowej psychozie, którą wyrządzają często pod przykrywką religijnych stowarzyszeń.
Kaczory okłamały ludzi, ofiary, zamiast pomóc ofiarom stanu wojennego oraz obecnym, pomogli oprawcom wcielając neofaszyzm w Polsce, by przedłużyć krzywdę ludzką.
Sbecy kontrolują dalej życie mieszkańców Biłgoraja i okolic, zasiadają w radzie miast mają wpływ jako praworządni obywatele i biznesmeni, wykarmieni krwią tysięcy ofiar systemu, zamiast odpowiedzieć za zbrodnie i przestępstwa, których się dopuścili, powinni być pozbawieni praw obywatelskich, emerytur, majątków i możliwości mafijnych wpływów ich oraz pokoleń.
Nareszcie największa mafia sbecka zostanie rozliczona za zbrodnie, które popełnili wobec niewinnych ludzi w stanie wojennym.
Ponieważ dalej są bezkarni i nadal robią to samo, dalej pozbawiają ludzi - pracy, dochodu i prześladują za przekonania, wolność i opór przeciwko zbiorowej psychozie, którą wyrządzają często pod przykrywką religijnych stowarzyszeń.
Kaczory okłamały ludzi, ofiary, zamiast pomóc ofiarom stanu wojennego oraz obecnym, pomogli oprawcom wcielając neofaszyzm w Polsce, by przedłużyć krzywdę ludzką.
Sbecy kont... rozwiń
Avatar
iii / 10 grudnia 2007 o 08:08
0
Nieudaczniak i tak pozostanie nieudaczniakiem.
Avatar
mark / 10 grudnia 2007 o 03:52
0
zabrac renty sbkom przestana sie smiac
Avatar
vlodar / 17 grudnia 2007 o 21:45
0
bolo napisał:
A kto ma im płacić.Z moich podatków,wara.Przecież to byli nieudaczniki za komuny jak i teraz.[left

drogi udaczniku, nic dla swojej Ojczyzny nie zrobułeś wtedy i nic dla niej nie robisz dziś, tylko drżysz o swoje zasrane srebrniki.To byli najodważniejsi ludzie w tym narodzie w owym czasie, którym bolszewiccy oprawcy (PZPR) łamało karki przy pomocy SB aby tacy jak ty mogli wysłógiwać się sowietom.
Co ty człowieku wiesz o nieudacznicwie ,uważasz ,że jak twój tata był ubekiem to tobie wszysto wolo? - podatniku od siedmiu boleści.

drogi udaczniku, nic dla swojej Ojczyzny nie zrobułeś wtedy i nic dla niej nie robisz dziś, tylko drżysz o swoje zasrane srebrniki.To byli najodważniejsi ludzie w tym narodzie w owym czasie, którym bolszewiccy oprawcy (PZPR) łamało karki przy pomocy SB aby tacy jak ty mogli wysłógiwać się sowietom.
Co ty człowieku wiesz o nieudacznicwie ,uważasz ,że jak twój tata był ubekiem to tobie wszysto wolo? - podatniku od siedmiu boleści. rozwiń
Avatar
Anioł Mściciel / 12 grudnia 2007 o 03:07
0
Pewnie, że 25 000 to za mało! Ale nikt inny tylko sami pseudo-komunistyczni zbrodniarze PRL-u
ustalili taką szyderczą sumę!
Żadne pieniądze nie odkupią nieodwracalnych krzywd, jedynie zagłada całych rodzin zbrodniarzy,
nadal praktykujących antyludzki proceder! Rozdzielenie pozostałych po nich majątków pomiędzy ich
ofiary, zaoszczędzenie na tłustych emeryturach wypłacanych oprawcom, oto sprawiedliwość, jaka
musi zostać zrealizowana siłą w wojnie domowej oczyszczania rasy ludzkiej z hien!
Niech potomkowie bestii nie znęcają się więcej nad dobrymi, normalnymi ludźmi.
Niech wreszcie zło zginie razem z ich chorymi mózgami, które go produkują, raz na zawsze!
Pewnie, że 25 000 to za mało! Ale nikt inny tylko sami pseudo-komunistyczni zbrodniarze PRL-u
ustalili taką szyderczą sumę!
Żadne pieniądze nie odkupią nieodwracalnych krzywd, jedynie zagłada całych rodzin zbrodniarzy,
nadal praktykujących antyludzki proceder! Rozdzielenie pozostałych po nich majątków pomiędzy ich
ofiary, zaoszczędzenie na tłustych emeryturach wypłacanych oprawcom, oto sprawiedliwość, jaka
musi zostać zrealizowana siłą w wojnie domowej oczyszczania rasy ludzkiej z hien!
Nie... rozwiń
Avatar
gs / 11 grudnia 2007 o 06:14
0
Zdecydowanie za mało żądają,powinni więcej!! No i bardzo dobrze niedługo następni zwolniani z pracy za przekonania, albo do niej nie przyjęci będą się sądzić z RP!!!
Avatar
senior / 10 grudnia 2007 o 18:43
0
I co ???!!! m.in z moich pieniedzy ma iść na ich zachcianki !!!! Tak jak piszą przedmówcy wczesniej nie chciało sie pracować i teraz mają tego efekty ze klepią biede albo nie maja tyle zł ile by chcieli / marzyli , to juz nie moja ( nasza) wina !!!! do roboty !!!! albo wyjazd do Anglii na zmywak czy do Niemiec na ogórki
Avatar
Stanisław / 10 grudnia 2007 o 16:26
0
bolo napisał:
A kto ma im płacić.Z moich podatków,wara.Przecież to byli nieudaczniki za komuny jak i teraz.[left

za komuny nie chciało im się pracować tylko strajkować i teraz chća kasy z mojej kieszeni.Wara mi od moich pieniędzy.Rydzyk niech im wypłaci i Pyskopat.
Avatar
bolo / 10 grudnia 2007 o 12:14
0
A kto ma im płacić.Z moich podatków,wara.Przecież to byli nieudaczniki za komuny jak i teraz.[left
Avatar
rydzykant / 10 grudnia 2007 o 11:39
0
Tylko 25 tys ?
Według mnie każdy internowany powinien od podatników pobierać 25 tys miesięcznie do
końca życia !
Reszta społeczeństwa musi im płacić i podziwiać ich bohaterstwo !
Avatar
asterix / 10 grudnia 2007 o 11:04
0
Nareszcie największa mafia sbecka zostanie rozliczona za zbrodnie, które popełnili wobec niewinnych ludzi w stanie wojennym.
Ponieważ dalej są bezkarni i nadal robią to samo, dalej pozbawiają ludzi - pracy, dochodu i prześladują za przekonania, wolność i opór przeciwko zbiorowej psychozie, którą wyrządzają często pod przykrywką religijnych stowarzyszeń.
Kaczory okłamały ludzi, ofiary, zamiast pomóc ofiarom stanu wojennego oraz obecnym, pomogli oprawcom wcielając neofaszyzm w Polsce, by przedłużyć krzywdę ludzką.
Sbecy kontrolują dalej życie mieszkańców Biłgoraja i okolic, zasiadają w radzie miast mają wpływ jako praworządni obywatele i biznesmeni, wykarmieni krwią tysięcy ofiar systemu, zamiast odpowiedzieć za zbrodnie i przestępstwa, których się dopuścili, powinni być pozbawieni praw obywatelskich, emerytur, majątków i możliwości mafijnych wpływów ich oraz pokoleń.
Nareszcie największa mafia sbecka zostanie rozliczona za zbrodnie, które popełnili wobec niewinnych ludzi w stanie wojennym.
Ponieważ dalej są bezkarni i nadal robią to samo, dalej pozbawiają ludzi - pracy, dochodu i prześladują za przekonania, wolność i opór przeciwko zbiorowej psychozie, którą wyrządzają często pod przykrywką religijnych stowarzyszeń.
Kaczory okłamały ludzi, ofiary, zamiast pomóc ofiarom stanu wojennego oraz obecnym, pomogli oprawcom wcielając neofaszyzm w Polsce, by przedłużyć krzywdę ludzką.
Sbecy kont... rozwiń
Avatar
iii / 10 grudnia 2007 o 08:08
0
Nieudaczniak i tak pozostanie nieudaczniakiem.
Avatar
mark / 10 grudnia 2007 o 03:52
0
zabrac renty sbkom przestana sie smiac
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 0 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 3

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 3 0

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 2 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 3

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 6 4

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 1 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 24 9

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 6

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce
wizualizacje
galeria

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce 12 3

43 apartamenty, parking podziemny, lokale usługowe i przede wszystkim przepiękny widok z okien – tak najkrócej opisać można „Apartamenty Bazyliańska 1”. Inwestycja na Zielonym Rynku otrzymała już pozytywną opinię służb konserwatorskich

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami?

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami? 0 0

Rodzinne ogródki działkowe są charakterystycznym elementem miejskiej przestrzeni w Polsce. Przez kilka dekad korzystali z nich pracownicy dużych zakładów oraz lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych. W ogrodach uprawiano warzywa i owoce dla swoich rodzin, gdy sklepowe półki były puste. Obecnie coraz więcej ogrodów jest użytkowanych przez młodych ludzi, którzy stawiają nową, typowo rekreacyjną architekturę ogrodową. Co zrobić z odpadami z rozbiórki altany?

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu
Magazyn
galeria

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu 0 0

Dziś rocznica urodzin księdza Ignacego Kłopotowskiego. Był związany z Lublinem ponad 20 lat. Pomagał wykluczonym. Mając ich sporo pod opieką, był specjalistą crowdfundingu i nie był mu obcy fundraising. Z konieczności propagował i stosował idee zero waste. Twórca konsorcjum wydawniczego, publicysta wykorzystujący mechanizmy marketingu i public relations. Co w tym niezwykłego? Błogosławiony ksiądz Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu.