Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 lutego 2010 r.
17:59
Edytuj ten wpis

Inżynieria biomedyczna - nowy kierunek na lubelskich uczelniach ma być hitem

0 12 A A

To będzie hit tegorocznej rekrutacji na lubelskich uczelniach. Po raz pierwszy dwie z nich wspólnie uruchamiają jeden kierunek: inżynierię biomedyczną. Absolwenci tych studiów za kilka lat mają być na wagę złota.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W przyszłym roku wchodzą w życie nowe przepisy Unii Europejskiej dotyczące organizacji służby zdrowia.

– Na każdej zmianie przy zaawansowanym sprzęcie medycznym, w więc m.in. przy tomografie, rezonansie czy komputerowej aparaturze chirurgicznej na salach operacyjnych, będzie musiał dyżurować inżynier – tłumaczy prof. Ryszard Maciejewski, prorektor ds. nauki lubelskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dlatego to właśnie UM razem z Politechniką Lubelską uruchamia studia z inżynierii biomedycznej – już od października tego roku. Na kandydatów czeka 60 miejsc. – Rekrutację będziemy prowadzić my – mówi Iwona Czajkowska, rzecznik PL. – Ale zajęcia będą odbywały się w obu uczelniach naraz.

Na Uniwersytecie Medycznym studenci będą uczyć się przedmiotów typowo medycznych: anatomii, fizjologii czy biochemii. Specjalnie z myślą o tym kierunku utworzono nowy przedmiot: sztuczne narządy (gdzie studenci poznają sztuczną nerkę, płuco, serce czy protezy kończyn). Z kolei na politechnice młodzież zgłębi tajniki elektroniki, programowania, informatyki, mikroprocesorów i ultradźwięków.

Nauka będzie dwustopniowa. Po trzech i pół roku absolwenci otrzymają tytuł inżyniera, honorowany w całej Unii Europejskiej. Ale naukę będzie można kontynuować na półtorarocznych studiach magisterskich. Absolwenci otrzymają dyplom ukończenia obu uczelni.

– To nie tylko ciekawy kierunek studiów – zaznacza prof. Maciejewski. – To także dziedzina wiedzy, w której w najbliższym czasie możemy się spodziewać największego postępu. Badania najpoważniejszych amerykańskich placówek naukowych wskazują, że w ciągu ostatnich trzech lat odnotowaliśmy dwukrotny przyrost wiedzy z radiologii czy telemedycyny. To jest właśnie inżynieria biomedyczna.

Taki kierunek prowadzą już uczelnie w Gdańsku, Wrocławiu i Warszawie. – Uruchomiliśmy inżynierię trzy lata temu – mówi Ewa Chybińska, rzecznik Politechniki Warszawskiej. – Początkowo byliśmy zdziwieni, bo w pierwszym roku nie cieszyła się zbyt dużym zainteresowaniem. Wynikało to pewnie z braku odpowiedniej informacji dla kandydatów.

– Teraz to jeden z bardziej obleganych kierunków – dodaje Chybińska. – To coś, co ma przyszłość. A poza tym, jest po prostu bardzo ciekawe.

– Nie możemy stać z boku i patrzeć, jak świat idzie do przodu – podkreśla prorektor Maciejewski. – Połączenie informatyki i inżynierii z medycyną to przyszłość.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Iza / 28 marca 2012 o 15:27
0
Jesli zdaje chemie, biologie i fizyke ( rozszerzone wszystko ) i biorac pod uwage mozliwosc ze mi niezbyt pojdzie tj. 50% to jakie kiedunek polecacie ?? Jestem z Podkapacia i dalej niz Warszawa bym nie chciala. Prosze o rady
Avatar
sceptyk / 9 lipca 2010 o 16:24
0
~lublinianka~ napisał:
a tam, pierniczycie głupoty widać, że nie wicie o czym mówicie... w innych miastach również jest to międzyuczelniany kierunek ba w większych miastach i ludzie sobie jakoś radzą. absolwent inżynierii ma przynajmniej zapewnioną pracę w szpitalu ponieważ, o ile się orientujecie (w co nie wątpię bo przecież wy jesteście najlepiej poinformowanymi osobami na świecie) od 2012 roku przy każdej poważniejszej operacji ma się właśnie znajdować absolwent tego kierunku. jasne praca marna ale jest, dla ambitnych mamy protetykę i zabawę w innowacje. a ile mamy ośrodków biotechnologicznych w Polsce hmm ? zero? a absolwentów ? oczywiście jak będzie w Lublinie przekonamy się od października ale to nie znaczy że mamy od razu uważać ten kierunek za stracony. o przepraszam. wy inaczej nie potraficie. a potem macie pretensje, że nasz Lublin to takie zadupie. a czym ma być skoro wy każdą inicjatywę uważacie za beznadziejną ? pozdrawiam


Rozumiem Twoje wzburzenie, to nie tak, że uważamy ten kierunek za stracony - to tylko "nasza" subiektywna wizja... Żywo interesuję się systemem szkolnictwa wyższego w Polsce, często pomagam znajomym w wyborze kierunku studiów... Życzę tym ludziom jak najlepiej, ale wiem też o wielu smutnych historiach... Mam koleżankę, która skończyła biotechnologię i jest w tej samej sytuacji co absolwent biotechnologii powyżej... Przed tym jak wybierałam kierunek dla siebie dużo osób przestrzegało mnie przed tym, żebym wybrała coś sprawdzonego... i tu np. zaprzyjaźniony profesor przytoczył mi co się działo jak na arenę kierunków wchodziła Obrona Narodowa... Program był tak nie jasny, że nawet wykładowcy mieli problemy z tym czego mają tak właściwie nauczać... Zawsze jest tak z nowymi kierunkami... Nie przeczę, że nie jest to przyszłościowy kierunek... trzeba pamiętać, że wymaga dużego zaangażowania i pracowitości... Dla kogoś kto ma smykałkę do przedmiotów ścisłych i wiąże swe plany ze szpitalami to dobry pomysł. Polsce jest potrzebne grono SPECJALISTÓW, które technologie medyczne będzie odkrywać i modernizować! [Moim zdaniem będzie to dość wąskie grono!] Jestem za rozwojem Lublina, ale nie wiem czy jest on na tyle przystosowany do tego by ten kierunek rozpocząć... A co do większych miast - to, że są większe to nie znaczy, ze jest gorzej! W większych miastach ten kierunek wszedł już jakiś czas temu, uczelnie czy też studenci mieli czas na wypracowanie sobie systemu współpracy! W każdym bądź razie w Lublinie też kiedyś musi być ten pierwszy raz. Przyszłym studentom tego kierunku życzę powodzenia! Mam nadzieję, że nie podzielicie losu wielu bezrobotnych absolwentów i że spełni się wizja wyżej piszącej "lublinianki", jakoby inżynieria biomedyczna w Lublinie zapewniła jej absolwentom satysfakcjonującą pracę i wysokie zarobki! Również pozdrawiam!


Rozumiem Twoje wzburzenie, to nie tak, że uważamy ten kierunek za stracony - to tylko "nasza" subiektywna wizja... Żywo interesuję się systemem szkolnictwa wyższego w Polsce, często pomagam znajomym w wyborze kierunku studiów... Życzę tym ludziom jak najlepiej, ale wiem też o wielu smutnych historiach... Mam koleżankę, która skończyła biotechnologię i jest w tej samej sytuacji co absolwent biotechnologii powyżej... Przed tym jak wybierałam kierunek dla siebie dużo osób przestrzegało mnie przed tym, żebym... rozwiń
Avatar
Gość / 14 czerwca 2010 o 12:20
0
Jak ma nie być zadupiem jak kiedyś działała fabryka FSC później DMP albo URSUS u nas się tylko niszczy i zamyka zakłady pracy i miejsca pracy. Uczelnia nie zbawi miasta i nowy kierunek po którym i tak nie wiem czy w naszym regionie znajdą zatrudnienie.
Avatar
~lublinianka~ / 22 kwietnia 2010 o 21:57
0
a tam, pierniczycie głupoty widać, że nie wicie o czym mówicie... w innych miastach również jest to międzyuczelniany kierunek ba w większych miastach i ludzie sobie jakoś radzą. absolwent inżynierii ma przynajmniej zapewnioną pracę w szpitalu ponieważ, o ile się orientujecie (w co nie wątpię bo przecież wy jesteście najlepiej poinformowanymi osobami na świecie) od 2012 roku przy każdej poważniejszej operacji ma się właśnie znajdować absolwent tego kierunku. jasne praca marna ale jest, dla ambitnych mamy protetykę i zabawę w innowacje. a ile mamy ośrodków biotechnologicznych w Polsce hmm ? zero? a absolwentów ? oczywiście jak będzie w Lublinie przekonamy się od października ale to nie znaczy że mamy od razu uważać ten kierunek za stracony. o przepraszam. wy inaczej nie potraficie. a potem macie pretensje, że nasz Lublin to takie zadupie. a czym ma być skoro wy każdą inicjatywę uważacie za beznadziejną ? pozdrawiam
a tam, pierniczycie głupoty widać, że nie wicie o czym mówicie... w innych miastach również jest to międzyuczelniany kierunek ba w większych miastach i ludzie sobie jakoś radzą. absolwent inżynierii ma przynajmniej zapewnioną pracę w szpitalu ponieważ, o ile się orientujecie (w co nie wątpię bo przecież wy jesteście najlepiej poinformowanymi osobami na świecie) od 2012 roku przy każdej poważniejszej operacji ma się właśnie znajdować absolwent tego kierunku. jasne praca marna ale jest, dla ambitnych mamy protetykę i zabawę w innowacje. a ile ... rozwiń
Avatar
sceptyk / 20 kwietnia 2010 o 21:45
0
Ja pOki co, też odradzam! Lublin moim zdaniem nie jest przystosowany do takich warunków! Studia będą wymagać współpracy międzywydziałowej! Moim zdaniem prowadzący nie będą wiedzieli na czym się skupić prowadząc zajęcia na tego typu kierunku po raz pierwszy- bo na czym tu się skupić, gdy to połączenie dwóch jakże rozległych dziedzin będzie przekraczało możliwości kilkunastolatka!
Avatar
~krytyk~ / 5 lutego 2010 o 16:43
0
Bo najlepiej siedzieć w domu, ogladać TV, szaleć w Internecie, żerować na rodzicach, wszystkich i wszystko krytykować bez rozpoznania tematu!! Ot współczseny polski inteligentny inaczej No i nie mylcie INŻYNIERII BIOMEDYCZNEJ z BIOTECHNOLOGIĄ. Poczytajcie trochę na stronach krajów UE o tym kierunku i absolwentach. A swoją drogą Lublin jest ładny, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby sobie pospacerować po nim pomiędzy Nadbystrzycką a Jaczewskiego. Samo zdrowie
Bo najlepiej siedzieć w domu, ogladać TV, szaleć w Internecie, żerować na rodzicach, wszystkich i wszystko krytykować bez rozpoznania tematu!! Ot współczseny polski inteligentny inaczej No i nie mylcie INŻYNIERII BIOMEDYCZNEJ z BIOTECHNOLOGIĄ. Poczytajcie trochę na stronach krajów UE o tym kierunku i absolwentach. A swoją drogą Lublin jest ładny, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby sobie pospacerować po nim pomiędzy Nadbystrzycką a Jaczewskiego. Samo zdrowie rozwiń
Avatar
Observer / 5 lutego 2010 o 16:42
0
Bo najlepiej siedzieć w domu, ogladać TV, szaleć w Internecie, żerować na rodzicach, wszystkich i wszystko krytykować bez rozpoznania tematu!! Ot współczseny polski inteligentny inaczej No i nie mylcie INŻYNIERII BIOMEDYCZNEJ z BIOTECHNOLOGIĄ. Poczytajcie trochę na stronach krajów UE o tym kierunku i absolwentach. A swoją drogą Lublin jest ładny, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby sobie pospacerować po nim pomiędzy Nadbystrzycką a Jaczewskiego. Samo zdrowie
Bo najlepiej siedzieć w domu, ogladać TV, szaleć w Internecie, żerować na rodzicach, wszystkich i wszystko krytykować bez rozpoznania tematu!! Ot współczseny polski inteligentny inaczej No i nie mylcie INŻYNIERII BIOMEDYCZNEJ z BIOTECHNOLOGIĄ. Poczytajcie trochę na stronach krajów UE o tym kierunku i absolwentach. A swoją drogą Lublin jest ładny, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby sobie pospacerować po nim pomiędzy Nadbystrzycką a Jaczewskiego. Samo zdrowie rozwiń
Avatar
Gość / 5 lutego 2010 o 16:22
0
współczuje tym co wybiorą się na miedzy uczelniany kierunek....masakra będzie, będziecie lata po całym mieście jak głupi z jednego końca na drugi bo przecież wiadomo ze kilka zajęć dziennie sie ma a oni i tak pewnie sie nie dogadają zęby jednego dnia na jednej uczelni drugiego na drugiej...


masakra jest na kierunkach miedzy wydziałowych a pomyśleć tylko co będzie na miedzy uczelnianych...powodzenia.
Avatar
rozdwojony / 5 lutego 2010 o 15:05
0
Ale zajęcia będą odbywały się w obu uczelniach naraz.
Bardzo to będzie fajne.Pół studenta będzie na zajęciach w PL a druga połówka natomiast w tym czasie będzie na UM.No ale biotechnologia to biotechnologia.Oni potrafią się rozdwoić.
Avatar
Damianeck / 5 lutego 2010 o 11:52
0
...tak też miało być z biotechnologią i co?! 3 lata pracy w zawodzie szukałem! Polska, a przede wszystkim lubelszczyzna nie potrzebuje takich absolwentów. Bo gdzie niby miało by się ich zatrudnić?! Idźcie na medycyne a nie jakieś kosmiczne kierunki!!!
Avatar
Iza / 28 marca 2012 o 15:27
0
Jesli zdaje chemie, biologie i fizyke ( rozszerzone wszystko ) i biorac pod uwage mozliwosc ze mi niezbyt pojdzie tj. 50% to jakie kiedunek polecacie ?? Jestem z Podkapacia i dalej niz Warszawa bym nie chciala. Prosze o rady
Avatar
sceptyk / 9 lipca 2010 o 16:24
0
~lublinianka~ napisał:
a tam, pierniczycie głupoty widać, że nie wicie o czym mówicie... w innych miastach również jest to międzyuczelniany kierunek ba w większych miastach i ludzie sobie jakoś radzą. absolwent inżynierii ma przynajmniej zapewnioną pracę w szpitalu ponieważ, o ile się orientujecie (w co nie wątpię bo przecież wy jesteście najlepiej poinformowanymi osobami na świecie) od 2012 roku przy każdej poważniejszej operacji ma się właśnie znajdować absolwent tego kierunku. jasne praca marna ale jest, dla ambitnych mamy protetykę i zabawę w innowacje. a ile mamy ośrodków biotechnologicznych w Polsce hmm ? zero? a absolwentów ? oczywiście jak będzie w Lublinie przekonamy się od października ale to nie znaczy że mamy od razu uważać ten kierunek za stracony. o przepraszam. wy inaczej nie potraficie. a potem macie pretensje, że nasz Lublin to takie zadupie. a czym ma być skoro wy każdą inicjatywę uważacie za beznadziejną ? pozdrawiam


Rozumiem Twoje wzburzenie, to nie tak, że uważamy ten kierunek za stracony - to tylko "nasza" subiektywna wizja... Żywo interesuję się systemem szkolnictwa wyższego w Polsce, często pomagam znajomym w wyborze kierunku studiów... Życzę tym ludziom jak najlepiej, ale wiem też o wielu smutnych historiach... Mam koleżankę, która skończyła biotechnologię i jest w tej samej sytuacji co absolwent biotechnologii powyżej... Przed tym jak wybierałam kierunek dla siebie dużo osób przestrzegało mnie przed tym, żebym wybrała coś sprawdzonego... i tu np. zaprzyjaźniony profesor przytoczył mi co się działo jak na arenę kierunków wchodziła Obrona Narodowa... Program był tak nie jasny, że nawet wykładowcy mieli problemy z tym czego mają tak właściwie nauczać... Zawsze jest tak z nowymi kierunkami... Nie przeczę, że nie jest to przyszłościowy kierunek... trzeba pamiętać, że wymaga dużego zaangażowania i pracowitości... Dla kogoś kto ma smykałkę do przedmiotów ścisłych i wiąże swe plany ze szpitalami to dobry pomysł. Polsce jest potrzebne grono SPECJALISTÓW, które technologie medyczne będzie odkrywać i modernizować! [Moim zdaniem będzie to dość wąskie grono!] Jestem za rozwojem Lublina, ale nie wiem czy jest on na tyle przystosowany do tego by ten kierunek rozpocząć... A co do większych miast - to, że są większe to nie znaczy, ze jest gorzej! W większych miastach ten kierunek wszedł już jakiś czas temu, uczelnie czy też studenci mieli czas na wypracowanie sobie systemu współpracy! W każdym bądź razie w Lublinie też kiedyś musi być ten pierwszy raz. Przyszłym studentom tego kierunku życzę powodzenia! Mam nadzieję, że nie podzielicie losu wielu bezrobotnych absolwentów i że spełni się wizja wyżej piszącej "lublinianki", jakoby inżynieria biomedyczna w Lublinie zapewniła jej absolwentom satysfakcjonującą pracę i wysokie zarobki! Również pozdrawiam!


Rozumiem Twoje wzburzenie, to nie tak, że uważamy ten kierunek za stracony - to tylko "nasza" subiektywna wizja... Żywo interesuję się systemem szkolnictwa wyższego w Polsce, często pomagam znajomym w wyborze kierunku studiów... Życzę tym ludziom jak najlepiej, ale wiem też o wielu smutnych historiach... Mam koleżankę, która skończyła biotechnologię i jest w tej samej sytuacji co absolwent biotechnologii powyżej... Przed tym jak wybierałam kierunek dla siebie dużo osób przestrzegało mnie przed tym, żebym... rozwiń
Avatar
Gość / 14 czerwca 2010 o 12:20
0
Jak ma nie być zadupiem jak kiedyś działała fabryka FSC później DMP albo URSUS u nas się tylko niszczy i zamyka zakłady pracy i miejsca pracy. Uczelnia nie zbawi miasta i nowy kierunek po którym i tak nie wiem czy w naszym regionie znajdą zatrudnienie.
Avatar
~lublinianka~ / 22 kwietnia 2010 o 21:57
0
a tam, pierniczycie głupoty widać, że nie wicie o czym mówicie... w innych miastach również jest to międzyuczelniany kierunek ba w większych miastach i ludzie sobie jakoś radzą. absolwent inżynierii ma przynajmniej zapewnioną pracę w szpitalu ponieważ, o ile się orientujecie (w co nie wątpię bo przecież wy jesteście najlepiej poinformowanymi osobami na świecie) od 2012 roku przy każdej poważniejszej operacji ma się właśnie znajdować absolwent tego kierunku. jasne praca marna ale jest, dla ambitnych mamy protetykę i zabawę w innowacje. a ile mamy ośrodków biotechnologicznych w Polsce hmm ? zero? a absolwentów ? oczywiście jak będzie w Lublinie przekonamy się od października ale to nie znaczy że mamy od razu uważać ten kierunek za stracony. o przepraszam. wy inaczej nie potraficie. a potem macie pretensje, że nasz Lublin to takie zadupie. a czym ma być skoro wy każdą inicjatywę uważacie za beznadziejną ? pozdrawiam
a tam, pierniczycie głupoty widać, że nie wicie o czym mówicie... w innych miastach również jest to międzyuczelniany kierunek ba w większych miastach i ludzie sobie jakoś radzą. absolwent inżynierii ma przynajmniej zapewnioną pracę w szpitalu ponieważ, o ile się orientujecie (w co nie wątpię bo przecież wy jesteście najlepiej poinformowanymi osobami na świecie) od 2012 roku przy każdej poważniejszej operacji ma się właśnie znajdować absolwent tego kierunku. jasne praca marna ale jest, dla ambitnych mamy protetykę i zabawę w innowacje. a ile ... rozwiń
Avatar
sceptyk / 20 kwietnia 2010 o 21:45
0
Ja pOki co, też odradzam! Lublin moim zdaniem nie jest przystosowany do takich warunków! Studia będą wymagać współpracy międzywydziałowej! Moim zdaniem prowadzący nie będą wiedzieli na czym się skupić prowadząc zajęcia na tego typu kierunku po raz pierwszy- bo na czym tu się skupić, gdy to połączenie dwóch jakże rozległych dziedzin będzie przekraczało możliwości kilkunastolatka!
Avatar
~krytyk~ / 5 lutego 2010 o 16:43
0
Bo najlepiej siedzieć w domu, ogladać TV, szaleć w Internecie, żerować na rodzicach, wszystkich i wszystko krytykować bez rozpoznania tematu!! Ot współczseny polski inteligentny inaczej No i nie mylcie INŻYNIERII BIOMEDYCZNEJ z BIOTECHNOLOGIĄ. Poczytajcie trochę na stronach krajów UE o tym kierunku i absolwentach. A swoją drogą Lublin jest ładny, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby sobie pospacerować po nim pomiędzy Nadbystrzycką a Jaczewskiego. Samo zdrowie
Bo najlepiej siedzieć w domu, ogladać TV, szaleć w Internecie, żerować na rodzicach, wszystkich i wszystko krytykować bez rozpoznania tematu!! Ot współczseny polski inteligentny inaczej No i nie mylcie INŻYNIERII BIOMEDYCZNEJ z BIOTECHNOLOGIĄ. Poczytajcie trochę na stronach krajów UE o tym kierunku i absolwentach. A swoją drogą Lublin jest ładny, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby sobie pospacerować po nim pomiędzy Nadbystrzycką a Jaczewskiego. Samo zdrowie rozwiń
Avatar
Observer / 5 lutego 2010 o 16:42
0
Bo najlepiej siedzieć w domu, ogladać TV, szaleć w Internecie, żerować na rodzicach, wszystkich i wszystko krytykować bez rozpoznania tematu!! Ot współczseny polski inteligentny inaczej No i nie mylcie INŻYNIERII BIOMEDYCZNEJ z BIOTECHNOLOGIĄ. Poczytajcie trochę na stronach krajów UE o tym kierunku i absolwentach. A swoją drogą Lublin jest ładny, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby sobie pospacerować po nim pomiędzy Nadbystrzycką a Jaczewskiego. Samo zdrowie
Bo najlepiej siedzieć w domu, ogladać TV, szaleć w Internecie, żerować na rodzicach, wszystkich i wszystko krytykować bez rozpoznania tematu!! Ot współczseny polski inteligentny inaczej No i nie mylcie INŻYNIERII BIOMEDYCZNEJ z BIOTECHNOLOGIĄ. Poczytajcie trochę na stronach krajów UE o tym kierunku i absolwentach. A swoją drogą Lublin jest ładny, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby sobie pospacerować po nim pomiędzy Nadbystrzycką a Jaczewskiego. Samo zdrowie rozwiń
Avatar
Gość / 5 lutego 2010 o 16:22
0
współczuje tym co wybiorą się na miedzy uczelniany kierunek....masakra będzie, będziecie lata po całym mieście jak głupi z jednego końca na drugi bo przecież wiadomo ze kilka zajęć dziennie sie ma a oni i tak pewnie sie nie dogadają zęby jednego dnia na jednej uczelni drugiego na drugiej...


masakra jest na kierunkach miedzy wydziałowych a pomyśleć tylko co będzie na miedzy uczelnianych...powodzenia.
Avatar
rozdwojony / 5 lutego 2010 o 15:05
0
Ale zajęcia będą odbywały się w obu uczelniach naraz.
Bardzo to będzie fajne.Pół studenta będzie na zajęciach w PL a druga połówka natomiast w tym czasie będzie na UM.No ale biotechnologia to biotechnologia.Oni potrafią się rozdwoić.
Avatar
Damianeck / 5 lutego 2010 o 11:52
0
...tak też miało być z biotechnologią i co?! 3 lata pracy w zawodzie szukałem! Polska, a przede wszystkim lubelszczyzna nie potrzebuje takich absolwentów. Bo gdzie niby miało by się ich zatrudnić?! Idźcie na medycyne a nie jakieś kosmiczne kierunki!!!
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją 2 0

27-latek, który miał trafić do więzienia ukrywał się przed mundurowymi. W piątek zauważył go policjant.

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim 9 1

7 grill barów w Lublinie i okolicy - podpowiadamy, gdzie warto podjechać, żeby dobrze lub bardzo dobrze zjeść. W Lublinie i regionie. Podpowiadamy 7 adresów, które osobiście sprawdziliśmy

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti
4 września 2018, 19:00

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti 2 0

Co Gdzie Kiedy. 4 września o godz. 19 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią zespoły Vader, Marduk i goście.

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 8 5

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 5

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 20 8

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 34 12

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 5

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 9 21

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 8

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 4 20

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.