Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 kwietnia 2004 r.
21:54
Edytuj ten wpis

Jacy jesteśmy i jak żyjemy

0 0 A A

Aż 65 proc. mieszkańców Lubelszczyzny nie opuszczało
na dłużej swoich rodzinnych miejscowości – wynika z najświeższych danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań oraz Powszechnego Spisu Rolnego. Nie lubimy zmian, choć żyje nam się tu skromnie. Jedyną rekompensatą jest długie życie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Jesteśmy społeczeństwem zasiedziałym, a dotyczy to zwłaszcza mieszkańców z terenów wiejskich – komentuje Maria Bilska, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Lublinie.
Maria Skiba urodziła się 70 lat temu w Zamościu. – I tutaj na pewno umrę, bo na starość nie zamierzam się nigdzie przenosić – mówi stanowczo.
I chyba ma rację, bo okazuje się, że na Lubelszczyźnie zarówno mężczyźni jak i kobiety najdłużej żyją właśnie w Zamościu. Odpowiednio 71 lat i 80 lat. Wskaźnik długowieczności zamojskich kobiet należy do najwyższych w Polsce i jest tylko o 0,8 roku krótszy niż w najlepszym w kraju powiecie – suwalskim. Najkrócej na Lubelszczyźnie żyją mężczyźni w powiecie ziemskim chełmskim – 66 lat, czyli o 4,3 roku krócej niż w Zamościu.
Większość z nas na dobre zapuściła korzenie, choć standard życia na Lubelszczyźnie znacząco odbiega od średniej krajowej. Większość mieszkańców naszego regionu mieszka na wsi i pracuje w gospodarstwie rolnym lub przynajmniej pomaga w jego prowadzeniu. Gospodarstwa są bardzo rozdrobnione. Przeważają jedno- lub dwuhektarowe, jest ich aż 46 tys. Tych dużych 100- i 200-hektarowych jest zaledwie 149. Małe gospodarstwa są kiepsko wyposażone w maszyny i sprzęt rolniczy.
Przeciętny mieszkaniec naszego województwa posiada mniejsze i gorzej urządzone mieszkanie niż Kowalski w innym regionie. – Ale przybywa mieszkań ciągle nowych – zaznacza Maria Bilska. – Obserwujemy migrację ludności z większych miast do miejscowości położonych na ich obrzeżach.
Lubelszczyznę najczęściej opuszczają młodzi ludzie, w wieku 24–39 lat. Wyjeżdżają do województwa mazowieckiego, głównie Warszawy, lub śląskiego i małopolskiego. Za granicą największą popularnością cieszą się w dalszym ciągu Stany Zjednoczone, Niemcy i Wielka Brytania.
Choć Kowalskiemu z Lubelszczyzny żyje się gorzej niż Kowalskiemu z Mazowsza czy Wielkopolski, to jest on coraz lepiej wykształcony. – Poziom wykształcenia jest u nas wyższy od przeciętnej krajowej – informuje Bilska.
Na dobrym wykształceniu bardziej zależy kobietom. Na przykład na 4498 mieszkańców Białej Podlaskiej w wieku 25–29 lat dyplomem wyższej uczelni może pochwalić się 1210 osób, w tym 707 pań. W tej grupie wiekowej edukację na szkole podstawowej zakończyło 229 bialczan. Tylko 65 reprezentuje płeć piękną.
I na koniec jeszcze jedna dobra wiadomość. Lubelszczyzna jest potęgą w uprawie truskawek! Nasze województwo znalazło się na pierwszym miejscu w kraju. •
Dane za luty
W lutym br. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosiło na Lubelszczyźnie 1856,63 zł i było wyższe o prawie 50 zł niż rok wcześniej. Stopa bezrobocia kształtowała się na poziomie 19,4 proc. W stosunku do analogicznego okresu 2003 r. spadła o 0,3 proc. W Białej Podlaskiej pracy szukało 5,1 tys. osób (21,2 proc.), Chełmie 6,9 tys. (25,6 proc.), Zamościu 6,5 tys. (21,4 proc.), a w Lublinie 21,8 tys. (14,2 proc.).

Pozostałe informacje

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin
ZDJĘCIA
galeria

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin

W czwartek Lublin odwiedziła Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács. Dyplomatka po siedmiu latach kończy "swoją misję", stolica Lubelszczyzny była pierwszym miastem jakie odwiedziła na swojej pożegnalnej trasie. Ambasador złożyła wieniec przed pomnikiem Solidarności polsko-węgierskiej.

Kamerzyści rozbili Urzędników w czwartej kolejce Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Kamerzyści rozbili Urzędników w czwartej kolejce Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Znamy rozstrzygnięcia 4. kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w grupie „35+”.

Ortopedia jak nowa. Wszystko „ładne, pachnące, świeże”
galeria

Ortopedia jak nowa. Wszystko „ładne, pachnące, świeże”

Bez żadnej dotacji, wyłącznie z własnych środków Zamojski Szpital Niepubliczny przeprowadził remonty na oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej. Pacjenci będą teraz mieć dużo lepsze warynki pobytu i leczenia.

IV Turniej Lubelskiego Cebularza w rugby zostanie rozegrany już w sobotę

IV Turniej Lubelskiego Cebularza w rugby zostanie rozegrany już w sobotę

Edach Budowlani Lublin po raz czwarty zapraszają na Turniej Lubelskiego Cebularza – Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży w rugby. Zawody odbędą się w najbliższą sobotę, na boiskach przy ul. Krasińskiego i ul. Magnoliowej. Początek o godz. 10.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Stancje -> Wynajmę

bezpłatna stancja

powiat radzyński

0,00 zł

Nauka -> Inne

bezpłatne kursy

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Inne -> Sprzedam

dom z bala

lublin

65 000,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Osobowe

Nissan

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Komunikaty