Już w sobotę zobaczymy, jak młodzi architekci chcą ożywić zaniedbanie dzielnice Lublina. Projektanci wybrali dziesięć obszarów, od górek czechowskich po Bronowice.
– Nasz projekt dotyczy konkretnego obiektu na Bronowicach – mówi Magdalena Ziółkowska, uczestniczka warsztatów. – Nie jest oderwany od rzeczywistości. Mógłby zostać zrealizowany, np. przez prywatnego inwestora, właściciela tego obiektu.
O jakie miejsce chodzi? Przekonamy się o tym dopiero w sobotę, odwiedzając Warsztaty Kultury. W samo południe studenci zaprezentują tam wyniki swoich prac. Powstały one przy współpracy z mieszkańcami.
– Na początku byli sceptycznie nastawieni, ale potem się przed nami otworzyli – dodaje Ziółkowska. – Udowodnili, że potoczna opinia o ich dzielnicy to stereotyp. Mieszkańcy opowiedzieli nam o swoich pasjach i oczekiwaniach. Dzięki temu można zaprojektować coś, co rzeczywiście będzie im służyć. Obiekt, który projektujemy będzie pełnił zarówno funkcje społeczne, jak i komercyjne.
Uczestnicy spotkania przygotowują również plany, dotyczące m.in. o os. Słowackiego na LSM, Podzamcza i okolic dworca PKP. Warsztaty OSSA Lublin 2012 organizowane są przez studentów Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, Warsztaty Kultury oraz Fundację Rozwoju Politechniki Lubelskiej.